Mamutlar 2027'de yaşama geri mi gelecek?

  görünümler 1,587,774

Barış Özcan

Barış Özcan

Aylar önce

Cambly'den sevgililer gününe özel 6 Şubat 00.00’dan itibaren
6 aylık üyeliklerde
%50 indirim kodu: GEN cambly.biz/gen (iş birliği)
---
Bilim insanları nesli tükenen yünlü mamutları yeniden dünyaya getirmeye çalışıyor; hem de 4 yıl içinde bunu yapabileceklerini söylüyorlar! 2027 yılına kadar bunu gerçekleştirmek için kurulan ve birkaç gün önce 150 milyon dolar yatırım aldığını duyuran Colossal adlı bir şirket, nesli tükenen bu muazzam hayvanları on binlerce yıl sonra tekrar Sibirya düzlüklerine yerleştirmeyi planlıyor. Sadece mamutlar da değil; tazmanya kaplanı ve dodo gibi nesli tükenmiş pek çok canlının tekrar yaşama döndürülebileceğini iddia ediyorlar.
Peki ya dinozorlar? Bu filmi hatırlıyoruz değil mi? Sonra başımıza iş açmayalım? Jurassic Park filminden 3 yıl sonra Yakutistan’da Pleistosen Park kuruldu ve bazı hayvanlarla denemelere başlandı.
Peki tümüyle yok olmuş canlıları tekrar yaşama döndürmek gerçekten mümkün mü? Daha önce yok olmamış bazı hayvanlar klonlandı. Yeni yok olmuş bir türden genetik düzenlemeyle dünyaya getirilen bir canlı 7 dakikalığına yaşatıldı. Ve nihayet bilim insanları çok daha büyük ve kalıcı denemeler yapmaya hazır olduklarını söylüyor. Ama başka bazı uzmanlar da buna şiddetle karşı çıkıyor. Ölmüş mamutların kime ne faydası var? Onları diriltmek iklim problemlerimizi çözebilir mi? Biyolojisi hakkında bu kadar az şey bildiğimiz canlıların genleriyle oynamak ne kadar etik?
Altıncı yok oluşa tanık olduğumuz bu çağda mamutların dönüşü, kitlesel bir dirilişin habercisi mi?
---
Bu videoyu ve kanalımdaki diğer içerikleri nasıl hazırladığımı merak ediyorsanız: superpeer.com/barisozcan/coll...
---
Videonun tam metni ve kullandığım kaynaklar:
barisozcan.com

YORUMLAR: 3 143
Barış Özcan
Barış Özcan Aylar önce
Bu video yayına girdikten saatler sonra Türkiye'de meydana gelen deprem felaketi için TURKIYE EARTHQUAKE RELIEF FUND aracılığıyla bir bağış organizasyonu başlattık. Videonun tüm gelirleri de dahil olmak üzere TRshow hiç komisyon almayacak ve tüm masrafları da üstlenecek. Yandaki butondan siz de destek olabilirsiniz. Aynı özelliği 7 Adımda Depreme Hazırlıklı Olmak konusunda hazırladığım videoya da yerleştirdik: trshow.info/watch/fZxPBF7EymU/video.html
Kibrisli Core Engine
Kibrisli Core Engine 28 gün önce
%99 DNA benzerliği derken sonumuz Planet of Apes olmasın !
0vercl0cka
0vercl0cka Aylar önce
Soguk gunler mi bekliyor bizi ...
DvS kaanali
DvS kaanali Aylar önce
Biz son depremdede insanlık vijdan gibi soyu tüketmişiz gerisi hikaye bariş abi
Savaş TOSUN
Savaş TOSUN Aylar önce
Barış Bey,yardım kuruluşları arasında AFAD neden yok peki?
umutynss
umutynss Aylar önce
@TheSavas onlar almıyor derneğe gidiyor
britskibob
britskibob Aylar önce
En yakın zamanda dinazor dostlarımızı Türkiye sokaklarında görmek dileğiyle 😚
Ahmet
Ahmet 13 saatler önce
Jurassic Parka Çevirdiniz Lan
Mesut Bsts
Mesut Bsts 2 gün önce
Yok lan😅😅😅😅
гırv ll
гırv ll 9 gün önce
Şu an dolu zaten... pek gerek yok! Dino'lar..
sıɢᴍᴀ ÇÎŔĶÏÑ ĶŘÅĽ hamza KUTLU
sıɢᴍᴀ ÇÎŔĶÏÑ ĶŘÅĽ hamza KUTLU 11 gün önce
Amin
☆Nobody☆
☆Nobody☆ Aylar önce
Bence nesli tükenmiş hayvanları geri getirmek yerine şu anda nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan hayvanları koruma altına almak için daha fazla çalışma yürütülmeli. Ve bunun için insanların bilinçlenmesi çok önemli.
Eyoli
Eyoli 15 gün önce
evet buradaki tartışma öncelik olarak nesli tükenmiş hayvanları geri getirmek fakat bununla uraşırken fil gibi mamutun hücre yapılarına benzeyen hayvanlara ihtiyaç olacak ve fil gibi hayvanlar dolalı yoldan nesillerinin tükenmesi belki önlenebilecek . insanlar artık korumayı değil üretmeyi seçiyor . fakat buradaki istisna üretmek için korunulması gerekmesi.
Biraz Hub
Biraz Hub 16 gün önce
@selim gecer o zaman sen erzurumlu olmak ben erzurumlu sevmemek
Tuğba Yeşiloğlu
Tuğba Yeşiloğlu Aylar önce
Hala böyle idealist insanların olduğunu görmek , para amacı gütmeden veya bir şeyi ticarete dökmeden çalışan insanların varlığı bana çok iyi hissettiriyor ve umut veriyor
Mehmet Ç
Mehmet Ç 29 gün önce
Çalışmaların gösterilen amaçları ile gerçek amaçları arasındaki farkı anlamak lazım. Sizce CIA mamutların geri dönmesini mi önemsiyor bu araştırmaya destek vererek yoksa gen teknolojisinin geldiği noktadan faydalanmak için mi projenin içerisinde?
Luffy
Luffy Aylar önce
@yener küçükoğlu ne var orda anlamadım
Yusuf Alp
Yusuf Alp Aylar önce
@Halil İbrahim KILIÇ Kendini bilmen çok güzel.
yener küçükoğlu
yener küçükoğlu Aylar önce
videoyu dikkatle izlemediniz sanırım... 15:50 ye bakmanızı tavsiye ederim.
Halil İbrahim KILIÇ
Halil İbrahim KILIÇ Aylar önce
Çünkü Türkiye'de yaşamıyorlar.
GAME DEAD
GAME DEAD Aylar önce
Herşeyden önce kendi zamanımız da yaşayan canlılar in değerini bilmeli onları korumalıyız geçmiştekileri geri getireceğiz diye elimizdeki lerden olmayalım
SametSmithEdits
SametSmithEdits 17 gün önce
Peki gamedeadd
zimbambu
zimbambu 23 gün önce
Şey ayrı kralll
Küheylan Beygiroğlu
Küheylan Beygiroğlu Aylar önce
@Ramiz yabacı sen ancak kendini bu şekilde avut.😏
Çağrı Kızmaz
Çağrı Kızmaz Aylar önce
DMAX de Buz Devrinin Son Hayvanları isimli bir belgesel izlemiştim. Burada George Church' ün araştırması için Sibirya' daki mamut dişi avcılarının (yasal) açtıkları çukur ve mağaralardan örnekler alıp kendisine ulaştırılması serüvenini anlatıyorlar. Bulunan fosillerin ilginçliği ve hatta bazılarının 1 ay önce ölmüş gibi halen kanının aktığını kesinlikle görmeniz gerekiyor. Sonuç olarak belgesel çekilirken eksik parçalar için araştırma yapılıyordu ve bulunup tamamlandığına çok mutlu oldum. Eğer testler başarılı olur da mamut melezi oluşturulabilirse Sibirya' nın erimesinin bile durdurulabileceği tezini savunuyorlar. Tabii bir başka sorun da mamut melezinin kendi kendine çoğalabilmesi de gerekiyor. Videoda da bahsettiği gibi dinozor fosilleri de bulunuyor fakat dna bağları büyük çoğunluğu erimiş olduğu için sağlıklı sonuç alınamıyor. Sağlıklı sonuç alınabilseydi taşıyıcı anne ya da yumurta sorunu ortaya çıkacaktı. Eğer bir gün bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gelişim kapsüllerinden üretmeyi başarırsak ki o zamana kadar zaten hem dna bağlarını hem de genomların dizilimini tam olarak anlamış oluruz. Günümüzde yaşayan bir çok canlının genomlarından örnekle eski türleri ya da yeni türleri oluşturmayı başarabiliriz. Bu tıp alanında da bizi çok ileriye taşıyacaktır.
Hamza B
Hamza B 2 gün önce
düşüncelerini anlıyorum, bu alanda pek bilgim yok uzman da değilim ancak şunu ifade etmeliyim ki yanlış bilmiyorsam gezegenin sonu 2100lü yıllarda olacağı hesaplanmış, eüer daha da hızlı ilerlerse bu süreç kısalabilir. insan ırkının yaptıklarını bile kontrol altına alamıyorken, nesli tükenmiş bir türün yeniden getirilmesini saçma buluyorum çünkü geri gelen türün bazaliyle uyumu ve yaşadığı zamana göre adaptifliği aynı olmayacağı kesin. Playstore'da TerraGenesis diye bir oyun var(türevlerini oynamış olanlar da anlayacaktır kaygımı) o oyunda bile bir gezegen yaratmaya çabalarken bir anda her şey allak bullak olarak hesapların tutmadığı ve bilmem kaç haftadır oynadığın oyunda gezegeninin çöpe gidişini izliyorsun. Demek istediğimi tam anlatamadım ama kaygım büyük. Yukarılarda bir yorumda demiş bir arkadaş kesinlikle nesli tükenmekte olanları kurtarmaya ve insanları bilinçlendirmeye çalışsak bu gücü parayı desteği orada kullansak daha doğru bir davranış olur. Bir anda şehrin ortasında inen 2 -3 mamut 3 -5 kaplan insan türünü ya da dünyayı yok etmez tabi ki sonuçta canavar gibi kimyasal silahlar var buna güveniyor insanoğlu, ama kapalı kaplar kanunu gibi bir gezegendeyiz. atmosfer belli bir oranda basıncı ve hacmi tutma derdinde, dengeler şaştığında malesef kıyamet senaryolarını o zaman izleriz gibime geliyor.
•Zeynep Tsugikun•#güzeltahammekanıncennetolsun
•Zeynep Tsugikun•#güzeltahammekanıncennetolsun Aylar önce
Geçmişte nesli tükenmiş hayvanları yaşama geri getirebilirse gerçekten çok heyecanlı olur. Görmediğimiz veya bilmediğimiz hayvanları görmek ve bilgi sahibi olmayı düşününce gerçekten çok mutlu oluyorum. Umarım gerçek olur.
Nasıl indirilir ve Kurulur ?
Nasıl indirilir ve Kurulur ? 9 saatler önce
Reis bunlar çakma yaa
Ahmet Kl
Ahmet Kl Aylar önce
@Poco Bey gül gül öldük be ...
Poco Bey
Poco Bey Aylar önce
​@masal. Fakir
1816 RÜMEYSA BAYRAMOĞLU
1816 RÜMEYSA BAYRAMOĞLU Aylar önce
Bu harika birşey yok olan hayvanları tekrar canlandırmak ama elimizde olan nesli tükenmek üzere olan hayvanları koruyama daha çok özen gösterilmeli .
Küheylan Beygiroğlu
Küheylan Beygiroğlu Aylar önce
@Okami Amaterasu peki bu sınırlandırmayı nasıl yapmayı planlıyorsun?
Küheylan Beygiroğlu
Küheylan Beygiroğlu Aylar önce
@Okami Amaterasu insanlar bir seferde bir yavru doğuruyorlar bir çok hayvan türü ise bir seferde birden fazla yavru doğuruyor. Kimin nüfusu sınırlandırılmalı?
Okami Amaterasu
Okami Amaterasu Aylar önce
@Küheylan Beygiroğlu İnsan nüfusu sınırlandırılmalıdır.
Küheylan Beygiroğlu
Küheylan Beygiroğlu Aylar önce
Hepiniz hep bir ağızdan nesli tükenmek üzere olan hayvanlar korunsun diyip duruyorsunuz nesli tükenmek üzere olan hayvanlar zaten koruma altındalar ama çoğalmıyorlar işte. Bandalar çiftleşip çoğalmıyorlar biz ne yapabiliriz?
Fantestik Lady
Fantestik Lady Aylar önce
'Bu elimde gördüğünüz kehribarın içinde antik bir canlı var.' Barış Özcan' dan beklenmeyen perfonmans.
Mahmut
Mahmut Aylar önce
@Tayota Kemri fosil agac özütü
Tayota Kemri
Tayota Kemri Aylar önce
Kahribar ne demek oluyor ?
Mr NoobKing GT
Mr NoobKing GT Aylar önce
@Muhammed Ali Muhammed 06:43
Muhammed Ali Muhammed
Muhammed Ali Muhammed Aylar önce
Hangi saniyede
İsmail GÜVEN
İsmail GÜVEN Aylar önce
Gerçekten bu paylaşımın gerçek bir bilgilendirme tadında idi. Her paylaşımından önce "zorlanıyordur konu başlığı bulmak için" diye düşünürken, bu düşüncemi her defasında yıkıyorsun. Tebrik ederim kardeşim. Yüreğine eline diline sağlık. Başarıların hep sağlıkla birlikte kol kola olsun. Ailecek Allah'a emanet olun, seviliyorsunuz. ❤️👍
İts me
İts me Aylar önce
Klonlama,nesil devamlılığı gibi gelişimler gerçekten çok muhteşem.Eğer gerçekleşirse artık nesil tükenme sorunu da ve aynı zamanda genler üzerindeki gelişme ile de gen üzerinden çıkan hastalıkların sonu gelmiş olacak gerçekten muhteşem.
Xx Yy
Xx Yy 7 gün önce
-yapmalı mıyız ? -hayır .
İts me
İts me Aylar önce
@darkprofile Bunları düşünmeyecek kadar aptal oldugumu mu zannediyorsun?Ben de bunların farkındayım.Sadece pozitif yonlerini söylüyorum.Yoksa gerisi insanin hayal gucune kaliyor
Soner Kutlubay
Soner Kutlubay Aylar önce
Sevgili Barış Özcan, takipçi sayınızla orantılı her beğenimizle, izlememizle bağışa daha yüksek katkı sağlayabiliyoruz sayenizde. Dernek statüsünde diğer videolarınıza da destek vermek isteriz. Ancak sadece bu video dernek statüsünde, diğerleri değil. Bu konuyla ilgilenmeniz çok iyi olur. İyi ki varsınız...
Rey
Rey Aylar önce
Böyle bir şeye adım atmaları takdir edilecek düzeyde ancak kendi bozduğumuz ekosistemimizde, yaşam şartları değişen zar zor hayatta kalan ve belki de mamutların dönüşü olabilecek 2027ye kadar türleri çoktan tükenmiş olabilecek canlılara öncelik vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum 🙏🏻
THE WONDER
THE WONDER 25 gün önce
Bence müdahele edilmemesi lazım doğaya Doğaya karşı gelmek hiç iyi olmaz
Yavuz Arslan
Yavuz Arslan Aylar önce
kıyamet geliyo dayı kıyametn
Savas Mahir Er
Savas Mahir Er Aylar önce
Barış Bey son zamanların en güzel Barış Ozcan videosuydu. Tebrik ediyorum. Sizi ilk tanıdığımız zamanlardaki gibi oldukça araştırma içeren , arastirmaya yonelten , sponsor yönlendirmesi minimum olan bir Barış Ozcan videosu olmus gercekten. Tebrikler. İyi ki varsınız
NET TV
NET TV Aylar önce
Barış Abi bu işi severek yaptığınız için bu güzellikte içerikler ortaya çıkır, size cani gönülden başarılar diliyor, yeni videolarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Furkan RedStone
Furkan RedStone Aylar önce
Farklı farklı canlıları daha yeniden getirirler umarım. Özellikle Anadolu'da nesli tükenen hayvanların tekrardan canlanması çok iyi olurdu :)
Hatice Zehra Bekir
Hatice Zehra Bekir Aylar önce
Bence bu meselede iyi ve kötü yanları değil. Nasıl hayvanların nesli tükenmesi ekosisteme zarar veriyorsa zaten yok olmuş bir canlıyı geri getirmek de en az onun kadar zararlı olmalı. Şu anda harika, muhteşem olan bir fikirle haddimizi aşmış oluruz. Bunun yerini elimizdeki canlıların değerini bilmeliyiz.
Abdulkadir
Abdulkadir Aylar önce
Bu işte düşünememek yok düşünüp karar vermemek var
Matt Murdock
Matt Murdock Aylar önce
onca bilim insanı ve yatırım yapan milyonerler düşünemedi zaten bunu
Matt Murdock
Matt Murdock Aylar önce
boş yorum
_WonderWoman_
_WonderWoman_ Aylar önce
Geri getirmeseler bile bilinen tüm nesli tükenen canlıları tekrardan tasarlayıp orijinal halleriyle canlı hücreler halinde saklanması çok önemli bence. İleride 200 300 500 hatta binlerce yıl sonra lazım olabilecek canlılar olabilir içlerinde. Belli bir virüse karşı veya dış gezegenlerden gelen tehlikelere karşı işe yarayan canlılar olabilir içlerinde olasılık çok düşük ancak imkansız değil. İmkan varsa eğer dediğim gibi yapılmalıdır.
Yellowstone Nearby
Yellowstone Nearby Aylar önce
Bence etik olarak sadece yok olmasından sorumlu olduğumuz türleri hayata döndürmekle mesulüz. Doğanın karar verip yok ettiği kadim türlere saygı duymak ve sonsuzluğa uğurlamak bizim yapabileceğimiz tek şey.
Lozancı
Lozancı Aylar önce
@Dazai OsamuSinirlendi küçük oğlan 😂😂
Dazai Osamu
Dazai Osamu Aylar önce
@Lozancı beni kendinle karıştırma aglaman bittiyse kes sesini
Lozancı
Lozancı Aylar önce
@Dazai Osamukardeşim dünden beri sus diyorum bir rahatsızlığın mı var anladığım kadarıyla ilgi problemin var ailen sana küçükken ilgi göstermedi mi ?
Yılmaz Erçam
Yılmaz Erçam Aylar önce
Baştan sona güzel göndermeler içeren, sonunda da bizi bize anlatan ve gerçekleri tokat gibi yüzümüze vuran videoydu. Gerçekten ağzım açık izledim! Teşekkürler Barış Özcan!
Yılmaz Erçam
Yılmaz Erçam Aylar önce
@It is Eren Yıldırım katiliyorum. sen baslayabilirsin iyilestirme calismalarina. :)
It is Eren Yıldırım
It is Eren Yıldırım Aylar önce
Yorumun aynısı neden iyi fikirler duşta gelir videosunda vardı. Yorumlar kısmının daha iyi olması lazım😕
Yılmaz Erçam
Yılmaz Erçam Aylar önce
@フユ 👍🏻
フユ
フユ Aylar önce
@Yılmaz Erçam npc
Yılmaz Erçam
Yılmaz Erçam Aylar önce
@Yusuf KOR hayir, degilim. beni taniyan herkese sorabilirsin. bu kanalda baya populerim.
Halil ibrahim Zengin
Halil ibrahim Zengin Aylar önce
Şu andan geleceğe doğru sorduğumuz “Yapmalı mıyız? sorusuna bir nebze olsun doğru cevap verebilmenin yolu, “Şu ana kadarki yaptıklarımızı yapmalı mıydık?” Sorusuna vereceğimiz cevapta saklı diye düşünüyorum.
SilenyDeadh...#y2k1i
SilenyDeadh...#y2k1i Aylar önce
Arkadaşlar çoğunuzun bildiği üzere 7.7 büyüklüğünde çok kötü deprem oldu..çok şiddetliydi ve çok uzun sürdü..Her an tekrar olabilme ihtimali varmış kendinize dikkat edin ve hâlâ enkaz altında olan birçok insan var ve AFAD ve 112 ile iletişim kurmaları gerekiyor lütfen önemli olmadıkça hatları meşgul etmeyin..zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler...#geçmişolsuntürkiye
BENİ MOTİVE ET ANKA
BENİ MOTİVE ET ANKA Aylar önce
Bana deprem deme deme
Şaban Kurt
Şaban Kurt Aylar önce
Yuval Noah Harari'nin "Durdurulamayan İnsanlık" adlı kitabında mamutlar hakkındaki yazılar, insanların mamutlarla etkileşimlerini ve mamutların yok oluş sürecini ele alır. Kitap, insanların geçmişteki hayvanlarla etkileşimlerini ve bu etkileşimlerin sonuçlarını incelerken, mamutların insanlar tarafından avlanması sonucu yok oluşları da ele alınır.
SAKIN BU KANALA GiRME
SAKIN BU KANALA GiRME Aylar önce
SAKIN İSMİMİ OKUMAYINNNN
Bedirhan AKÇAY
Bedirhan AKÇAY Aylar önce
aslında insanların elinden teknolojiyi almak lazım, çünkü teknoloji ilerledikçe çok kötüye kullanıyoruz. Ya da 1-2 yıl, pandemi döneminde de yapıldığı gibi dışarı çıkma yasağı olsa hayvanlar bizim için normale çevirir.
Muhammed ÇAKAR
Muhammed ÇAKAR Aylar önce
Umarım böyle bir şey gerçek olabilir ya gelecekte nesli tükenmiş hayvanları görmek hayal edilemeyecek bir deneyim yaa. Dinazorları görmek, mamutları izlemek.. düşünmesi bile çok iyi yaa..
Hatice Naz
Hatice Naz 12 gün önce
He kanka dinazorlar gelsin sokaklarda gezsin
SADECEGOATCR7
SADECEGOATCR7 29 gün önce
Arkadaşlar mamutlar gelirse bile bazı acımasız avcılar mamutları avlayarak yine nesillerini bitirebilir
Kapak OF
Kapak OF Aylar önce
Senin ben kafa yapını aynen megaladonda gelsin bu nedir ya
Cansu İlayda Ateşoğlu
Cansu İlayda Ateşoğlu Aylar önce
2 yıl önce Barış Özcan'ın CRISPR videosunu izledikten sonra yeni gelişmeleri merak ediyordum, bu iki video için de teşekkür ederiz ❤️🐘
Crxx 31
Crxx 31 Aylar önce
Çok güzelsin
Sevgi Özpolat
Sevgi Özpolat Aylar önce
biyoteknoloji öğrencisiyim ve videolarınız beni alıp bambaşka yerlere götürüyor . Teşekür ederim .
Feynman TV
Feynman TV Aylar önce
Yeni şeyler görmeyi, deneyimlemeyi her zaman sevmişimdir. Gerçekten video başında aklımı kuracalayan tek şey bu genlerin nasıl bulunacağı? Ve nasıl dönüştürüleceği? idi. Genlerin ömrü daha uzun olabilseymiş belkide daha farklı ekosistemlerde daha farklı şekilde yararlanabilirdik. Birde video başından beri tek merak ettiğim, bölge ile bilgili adamın yürürken "bu bir mamut kemiği" demesi, ben onu ilk başta sıradan bir taş parçası sanmıştım.Bu yorumu yazdıktan sonra şirket ve fonlayıcıları hatta daha genelden bakıcak olursak bu genomic bilimin birçok şeyini araştırmak istiyorum, özellikle bu asya filleri ve mamut genleri arasında bulunan bağ vesayre vesayre. Böyle güzel videoların daha çok gelmesi dileğiyle.
Kutlay Uyar
Kutlay Uyar Aylar önce
Bence bu bölümle insan eliyle yapılmış kendi kendine yetebilir ekosistemlerle ilgili çok güzel bir konuya da değinilmiş. Keşke “The Biggest Little Farm”belgeseli ile bu konuya biraz daha dokunsanız.
Hmm
Hmm Aylar önce
Barış Bey, bu yaşanan zincirleme facianın ardından umarım depremin yağmur gibi, rüzgar gibi sıradan normal bir doğa olayı olduğunu, Dünyanın bir parçası olduğunu insanlara anlatırsınız. İnternet çıldırmış durumda. Depremin herhangi bir tanrının gazabı olmadığının insanlara gösterilmesi gerekiyor ne yazık ki bu konuda çok ciddi bir açık var.
İnquisitive
İnquisitive Aylar önce
Önceden var olan bir canlıyı klonladık şimdide ölmüş, nesli tükenmiş olan bir canlıyı geri getirmeye çalışıyoruz. Başarılı olursak sonraki aşama sizce ne olur? Var olanları, doğrudan var olanları birbiriyle birleştirmek mi? Ya sonrası... Bu işin sonu yeni türlere kadar gider. Bilimkurgunun bu şekilde gercekleşebildiği bir dünya görmek işte bu çok ilginç olurdu.
Mr. Helmet Go Brr
Mr. Helmet Go Brr Aylar önce
@El Dorado 😀?
Nike Leader
Nike Leader Aylar önce
@Fose en başta zaten onlar yaratır bu süper askerleri. Şu an bile yarattıklarını düşünüyorum.
Fose
Fose Aylar önce
@Nike Leader sadece ırkçılıkta değil Amerika veya Rusya gibi ülkelerin bu süper askerleri kullandığını düşünsene umarım böyle bir senaryo gerçek olmaz
adem üresin
adem üresin Aylar önce
Müthiş bir anlatım , müthiş bir hikaye ve yine mükemmel bir Barış Özcan kalitesi.
Esranur SÖZEN
Esranur SÖZEN Aylar önce
Bir pazar günü daha umudum,çalışmaya dair motivasyonum arttı.Emeğiniz,yaşam felsefeniz muazzam.Teşekkür ediyorum Barış Özcan ❤Evrim Ağacı ve siz çok çok iyisiniz.Başarılarınızın daha fazla artması dileğiyle…
TSHY
TSHY 15 gün önce
Ne motivasyonun arttı? Gidip sibiryada mamut mu bulcan?
Lokman Lokman
Lokman Lokman Aylar önce
İnşallah yapabilirler düşüncesi bile inanılmaz ama bunu yapmaktan önce şimdi yaşayan canlıları hayata tutmalıyız inşallah nesli tükenmekte olan hayvanları yaşatibiliriz
kendiylemesgul
kendiylemesgul Aylar önce
Her yaptığın videonun arkasında müthiş bir emek var. gerçekten bu işi yapıyorsun.
N. A.
N. A. Aylar önce
Donationimizi ailece yaptık ön ayak olduğunuz için çok teşekkür ederiz.Iyi ki varsiniz sizi ve videolarınızı seviyor ve takip ediyoruz❤️
sude
sude Aylar önce
Nesli çok önceden tükenmiş canlıları geri getirmek ne kadar etik bilemiyorum ama şu an nesli tükenmekte olan canlıları kurtarabilecek bir gelişme cidden çok iyi olur ve muhtemelen etikliği daha az sorgulanır
Poco Bey
Poco Bey Aylar önce
@yağmur 👴
yağmur
yağmur Aylar önce
@Poco Bey sag olun poco bey😍
yağmur
yağmur Aylar önce
@Küheylan Beygiroğlu öyleyim küheylan, tam dediklerindenim. Tadımı tuzumu kaçırdın ya. Sen haklısın ben geri çekiliyorum.
Tuna Yenice
Tuna Yenice Aylar önce
Mükemmel bir video olmuş çok teşekkür ederiz. Ancak iklim krizine ne gibi faydası olacak, mamutların geçmişte yaşamış olduğu ancak günümüzde çorak haldeki toprakları verimli bir hale getirirsek bu ekosistemimizde ne gibi değişikliklere yol açabilir ve en önemlisi küresel ısınmayı engellemeye yönelik bir fayda sağlar mı gibi sorular oluştu aklımda. Eğer imkanı varsa bunun hakkında bir video yaparsanız, daha doğrusu iklime ne gibi etkileri olabilir tarzında bir devam videosu oluşturabilirseniz çok güzel olur. Tekrar teşekkür ederim
Zayk
Zayk Aylar önce
Merhaba Barış abi, bir sonraki videonun konusu depremler ve deprem nedenleri olsun. Malum ülkemizde yaşanan bu kötü durum hepimizi üzdü:(
hypatiasway
hypatiasway Aylar önce
Nesli tükenmiş olan ya da devam eden canlı dünyası ne kadar renkli ve güzel. Araştırılmaya fazlasıyla değer
kornişon turşu
kornişon turşu Aylar önce
Hayretler içerisinde izledim hayal kurabilmek ne kadar büyük bir zenginlikmiş böyle
Doğancan Özgökçeler
Doğancan Özgökçeler Aylar önce
Ben Anormalocaris canadensis gibi 505 milyon yıllık türlerin fosilleri hakkında araştırma yapmıştım ve bir kitap projesi hazırlıyordum. Benim durumumda bu türlerin yaşayan bir örneğini asla elime alamayacağım ama benim kitabımda bu türlerin yaşayan akrabaları ve fosil verileri,ne dayanarak tasarlanan modellemeleri veya similasyonlarının aynı etkide olacağını savunuyordu. Paleontoloji çok güzel bir konu ama benim gibi Kambriyen dönemine odaklanmış meraklılar için biraz zor bir kısım olabiliyor... ( Kitap projem umarım tamamlanır)
Kadir has
Kadir has Aylar önce
yok olanı geri getirmeyi değil, olanı korumaya çalışmalıyız.
Məhəmməd Nurullayev
Məhəmməd Nurullayev Aylar önce
Başınız sağ olsun turkiye allah yardimciniz olsun kardeşler🖤
TENGRİ BİZ MENEN 𐱅𐰇𐰼𐰚
TENGRİ BİZ MENEN 𐱅𐰇𐰼𐰚 Aylar önce
Esenlikler,destek yorumudur, kolay gelsin, iyi seyirler, iyi yayınlar. Yeni yılda da bilgi dolu videolarınızın ve çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.
Azra Nur
Azra Nur Aylar önce
12.sınıf sayısal öğrencisiyim ve biyomühendislik düşünüyorum ,bu durum beni çok heyecanlandırdı bu çalışmaların içinde olmak o kadar çok isterim kiii .
Aydan Salim
Aydan Salim Aylar önce
Zırt
KUTU TİYATROSU
KUTU TİYATROSU Aylar önce
Ben biyomühendislik ilk mezunlarindan biriyim Ege üniversitesinden. Çok güzel bir bölüm, iyi bir yerlerde oku ama. Şu anda durum ne bilmiyorum umarım güzel bir yere yerlesirsin. Mutlaka yüksek lisans düşün.
MachineAutomation
MachineAutomation Aylar önce
@~ Scared-Scooby Doo ~ İroniyi anlamayacak kadar zeka sorunun olduğuna göre, çokta araştırarak seçtiğini düşünmüyorum be bro
MachineAutomation
MachineAutomation Aylar önce
Burası TR kendine gel, memurluk düşün
• Eda •
• Eda • Aylar önce
Bilim için büyük bir gelişme ama buzullar erirken onlar için uygun yaşam alanı oluşmacak ve insan oğlu bu canlılar çoğalması halinde yine açgözlülüğünü konuşturacak ve kürkleri dişleri için yine avlayacak bunlar da çok üzücü olaylar
bitmisieustaaa
bitmisieustaaa Aylar önce
Abi senin sayende çok şey öğrendim herşey için teşekkürler Umarım bu işi bırakmazsın 💜
Yusuf Demir
Yusuf Demir Aylar önce
Dodo kuşlarına çok üzüldüm keşke tam anlamıyla geri getirilebilseler .
ATXEditz[🇹🇷]
ATXEditz[🇹🇷] Aylar önce
Geçmişte nesli bitmiş olan bir canlıyı hayata döndürmek,heyecanlı olabilir.Ayrıca insanlık açısındanda fayda sağlıyabilecek yönleride var.
Aygun Ismayilova
Aygun Ismayilova Aylar önce
Bir ekoloq olarak bunun gerçekten ne kadar doğru bir şey olduğunu sorgulamadan edemiyorum.Yokoluşların bir çoğu insan faktörü olmadan tabii bir şekilde olmuşdur ve tabiiki bunun şimdiki ekosistemin,habitatin ve biogesenozun oluşmasında oldukça büyük bir etkisi vardır.Bunu bilerek bilinmeyene doğru yol almak belkide şimdiki türlerin büyük bir kısmını tehlikeye atmak olur....Ama sizin de dediginiz gibi bu kadar yuksek teknolojiyle hazirlanmis gen haritalarinin şuan neslinin tukenme tehlikesi olan canlılara fayda sunmasını saglamak daha mantıklı.Ama yine de tam olarak getirilerini bilmeden ve gelecekte olabilecekleri tafsilatiyla tahmin etme yetkimiz olmadan(!) gercektente bunun ne kadar doğru olduğunu kimse bilemez...
safiye nur mumyapan
safiye nur mumyapan Aylar önce
Beth Shapıro gibi çok net ,açık ve samimi bir fikrimi sunmak istiyorum Barış Özcan abimize : Mükemmel içerikler sunan ,Türkiye'nin en gurur verici ve gerek dünya gerek uzay her şey hakkında kapsamlı video oluşturanbilen merak unsurunu ve araştırmacı kişiliğimizi canlandıran tek video içerik üretici kişisin.İzlerken tamemen keyif alıyorum ve tatmin oluyorum.Çok teşekkür ederim.
Berf *
Berf * Aylar önce
Küçüklüğümden beri Mamutlara karşı çok büyük sempatik besledim hâlâ da beslerim keşke gelseler ama bu dünyaya gelip insan oğlunun oyuncağı olsun istemem tükendikleri gibi kalmalılar
Mehmet Omer Ozek
Mehmet Omer Ozek Aylar önce
Jurassic Park'da kehribarin icindeki sivrisinegin genlerini degil sivri sinegin kanini emdigi dinozorlarin hucrelerini kurbaga genleri ile birlestiriyorlardi. Hatta her defasinda farkli bir sivrisinek bulmalari gerekiyordu yeni bir dinozor turunun tekrar uretmeleri icin.
Murat Çoban
Murat Çoban Aylar önce
Barış Özcan in salladığı yer :) filmi izlememis ya da unutmuş 🤣
Bay Reaksiyon
Bay Reaksiyon Aylar önce
peki bunun gerçeklik seviyesi nedir yapılabilir mi ?
fury fury
fury fury Aylar önce
aynen barıs ozcan gıbı bırı bunu nasıl anlamamıs hayret sinegin dinozordan emdiği kanı kullanıyorlardı
Melik Can SARIYER
Melik Can SARIYER Aylar önce
Aradığım yorum
2 euro
2 euro Aylar önce
efendim gerçekten güzel bir video olmuş bende zaten bu nesli tükenen canlıları geri getirme projelerini yakından takip ediyorum tamam bu canlıları hayata dödürmemiz güzel ama hayata dödükten sonra yaşayabilecekleriyer açısından oldukça sıkıntılı bir süreç onların beslenmesi bu ekosistemde hayatta kalabilmesi biraz düşük bir ihtimal hemde çok masraflı bir iş olur diyelim bunu başardık ancak ben sonucun biz insanların heyecanlandığı gibi olabileceğini düşünmüyorum ki bilim insanlarını bile emin olmadığı bir konu hakkında konuşuyoruz evet bilim insanları tahminlerle çalışır ancak burada kesin bir şekilde bilmediklerinin altını çizmişler bence onların endişelendiği ve bizden sakladıkları bilemedik tonlarca sorun var bu insanlar alanlarında uzman ömürlerini bu projelere vermiş kişiler ki bu projelerde öyle yakın bir çağda gerçekleştirilmedi uzun zamandır gündemde olan konular bunlar ancak yapmak istemedikleri açıkça ortada ki nesli tükenen canlılar eğer geri gelirse bu günümüz canlılarınıda büyük bir tehlikeye maruz bırakıcaktır bence nesli tükeknen canlıları geri getirmeye çalışırken bu günümüz yaşayan canlılarınında nesillerini tükenmesine yol açıcaktır benim şahsi fikrim ileri dönük düşünmektense insanların şimdiki canlıları hayatta tutmaya çalışması gerektiğidir mevsimsel değişiklikleri ve küresel ısınmayıda göze almamız gerekir ben bu projenin en az 60 yılda biz insanların düşündüğü gibi olacağını düşünmekteyim ki buda kesinlik belirtmiyor bu canlıları geri getirmek ekosistemi bozabilir buda felakete yol açabilir benim düşüncelerim bu yönde şahsi fikrim
batuhan omaç
batuhan omaç Aylar önce
Nesli tükenmiş hayvanları geri getirmektense nesli tükenmemiş olanları korumak daha mantıklı bence
Hikaso🌿
Hikaso🌿 Aylar önce
Bizi bilinçlendirdiğin ve bu videonun gelirini derneğe bağışladığın için teşekkür ederiz😃
Kod place
Kod place Aylar önce
O kadar kaliteli bir video ki, beğeni butonunu kıracağım resmen. İzlediğimde geçirdiğim vakitten çok fazla keyif aldım. Çok teşekkürler yaptığınız içerik harikaydı❤
Alp YIGIT
Alp YIGIT Aylar önce
söylenecek çok şey var insanlık, teknoloji, bilim, düzen ve en önemlisi her bireyin üstün bir ırk seviyesinde bilgiye sahip olmasıyla ve iyi bir insan olmasıyla alakalı. belkide mamutlardan önce kendi ırkımızla alakalı bazı kararları planlamaları yapabilen bir admin olsada, siyasi milli ekonomik çıkar ilişkileri kaybolsa. bütün insanların bir olduğu biribirlerini tanımasalar bile yeri geldiğinde destek olduğunu kutsal bir seviyede içimizdeki iyiliğikle eşit, hergün gelişen ve faydalı bir yaşam. hizmet edenler insanların olmadığı ürettiğimiz robotlarla otomatik icatların olduğu bir dünya. Barış abi 25 yaşındayım o kadar derin düşünüyorum bu konuları yaratıcının kendinden hediye ettiği içimdeki görsel zeka bu dünya hakkında bana çok şeyi sorgulatıyor. Yazdıklarım şuandaki dünya nüfusundaki insanların anlayabileceği türden değil çoğu kimse "saçmalık" olarak değerlendirecektir ama inandıgım bir şey var beni sadece zeki ve ileriyi görebilen bir insan anlayabilecektir. Bazen bu dunyaya ait değil gibi hissediyorum. normalde bu düşündüklerim kelimeye hatta cümlelere yansımaz şuan aklıma geldiği gibi kendimi burda ifade etmeye çalıştım. Yazdıkca yazası geliyor insanın gerçekten mamutlardan önce bulunduğumuz zaman ile alakalı daha büyük problemlerimiz var. Şuan önünü alamayacağımız kadar çok bir nüfüs var ve bu insanları dünyada bırakırıp baska bir dünyada yukarıda bahsettıgım gibi bir ırk fikri çokta uzak değil belkide benımle aynı dusunen insanlar vardır. Bizim bunlara zamanımız yetmez
Barbaros Yalçın
Barbaros Yalçın Aylar önce
Yapılmalı. İnsanoğlu başarabileceğini ve teknolojik olarak gerçekleştirilebileceğini %100 garanti ile görmeli. Bundan uzun yıllar sonra buna ihtiyaç duyulabilir. Mamut olmasa da farklı bir hayvan veya canlı türü için.
irem
irem Aylar önce
Bilim insanlarının bizden çok ama çok şey sakladığını düşünüyorum bu kadar gelişmiş bir teknoloji varken neden hala yaygın olan hastalıklar çözülemiyor
Onur Demir
Onur Demir Aylar önce
Allah razı olsun sayenizde yalnız olmadığımızı anlıyoruz elimizden geleni yapıyoruz.
Abdullah Yilmaz
Abdullah Yilmaz Aylar önce
7:35 de sivrisinek ne alaka demişsiniz. Aslında filmde sivrisinekden herhangi bir dna alınmıyor. Dinazor kanı emmiş sivrisineğin içindeki dinazor kanından dinazor dnası alınıyor. Ayrıca 14:11 de Dr. George Church'ü filmdeki Dr. Alandan ziyade Henry wu'ya benzetebiliriz. Çünkü filmde dna işleri ondan soruluyordu.
Burock
Burock Aylar önce
Bence yapmalıyız. Her şey gözlemlenir kayıt altına alınırsa bilim çok gelişir. 1 seferlik yapılabilir. Ama şimdi düşününce aklıma "o 1 seferden elde edilen bilgilerle ne yapılabilir?" sorusu geldi. Yine kararsızım ama merak ettiğim için yapılsın diyorum.
Ozan Kızgındere
Ozan Kızgındere Aylar önce
Barış abi senin gibi insanlar türkiyede az iyi ki varsın bizi bilgilendiriyorsun seviliyorsun
darkness evo
darkness evo Aylar önce
Saygı Değer Administer Barış Bey Genetik Biliminde Uzun Zaman Nesli Tükenen Canlılarla Alâkalı Deneysel Çalışmaların Yapıldığı Duydumdu Belki 2023 Senesinde Araştırmalar Neticelenebilir ... Şimdiden Emeğinize Sağlık Her Daim Bilgilendirici Kaliteli Özgün Ve Farklılığını Artığı İçerikli Yayınların Devamını Canı Gönülden Dilerim....
Dazai Osamu
Dazai Osamu Aylar önce
Geçenlerde Dmax'ta vardı bunun belgeseli. Izlerken bunu asla istemediğimi fark ettim, büyüleyici ve inanılmaz bir şey ama korkutucu. Korkunç bir şey milyon yıl önce ölmüş, nesli tükenmiş hayvanları geri getirmek bilimin ve teknolojinin ışığında gerçekleşiyor... Inanılmaz bir şey.
Dazai Osamu
Dazai Osamu Aylar önce
@samet Seo Korkutucu ama bir o kadar da önümüzü açan bir teknolojik/bilimsel gelişme bu... Dediklerinizde haklısınız ancak ben yapılmamasını isterdim. Etik değil, tabii ki yapılırsa heyecandan yerimde duramam ama içimde her zaman kötü bir his olur...
Hüseyin Oğul Taban
Hüseyin Oğul Taban Aylar önce
Evrim Ağacından önce , böyle bir video. Yine Barış Özcan farkını gösterdi. Evrim Ağacında artık daha detaya gireriz bu konuya o zaman. DNA da değiştirlen diğer kısımları merak ettim ne gibi farklılıklar oldu acaba hücrede.
Sima Binaliyeva
Sima Binaliyeva Aylar önce
Gidenleri geri getirmek yerine olanlara sahip çıksak daha güzel olacak gibi...
reg granma
reg granma Aylar önce
Jurassic Park filmindeki en kritik noktayı ıskalamışsın ve bunca yıl fark etmemişsin:) Dinozorlar, sivrisinek ile kurbağa genlerinin birleşmesinden değil; bir dinozorun kanını henüz emmiş bir sivrisinekten elde edilen dinozor kanıyla hayata döndürülüyor.
Muhammed Osman Dualı
Muhammed Osman Dualı Aylar önce
Geçmişi bakararak nesli tükenmiş hayvanlar yerine şuan dünyamızda yaşayan canlılarımızın neslini tüketmemek için çaba gösterseydik dünyamız şuan ve gelecekte de çok daha iyi halde olabilirdi. Not: Yaşadığımız dünya içerisinde yaşayan biz insan adlı haşerelerin yok olması dileğiyle.
Özge Yalçın
Özge Yalçın Aylar önce
Vay be diye videoyu izledim. Zaman hızla akıp geçiyor ve gelecek gözümde korkutucu bir hal almaya başladı iklim krizi beklenenden erken göstermeye başlamışken kendini (1 ay önce yağması gereken karın şubat ayında yağması gibi ) eski türleri yeniden canlandıracak mıyız sorusu cidden artı ve eksileriyle fazlasiyla senaryo üretilebilecek korkutucu bir gelecek sunuyor bizlere...
Thrifz
Thrifz Aylar önce
hep gerçek hayatta mamutları görmek istemişimdir umarım yaparlarda görebilme fırsatım olur :D
Ayşe Uzunoğlu
Ayşe Uzunoğlu Aylar önce
Teknolojinin gelişmesi ve hayal olan şeyleri gerçekleştirmek mükemmel olabilir benim anlamadığım bu kadar büyük paralara tuketim çılgınlığı azaltilsa petrol yerine yenilebilir enerji kaynakları gercekleştirilse ama tabi mumkün değil çunku kimsenin işine gelmez.Bu eylem ne kadar hayret verici olsada arkasinda olanlar bence insanlığın yararı değil.sen hic dusunmeden her şeyi sömür sonra bazi şeylerı geri dönüştürmeye çalışırken bambaşka şekilde sömür 😒
tiraytif
tiraytif Aylar önce
Depremi yaşayanlara çok geçmiş olsun
diyar yilmaz
diyar yilmaz Aylar önce
Önce yok ettik, şimdi geri getirmeye çalışıyoruz, yok olması gereken de biziz, geri gelmemesi gereken de...
diyar yilmaz
diyar yilmaz Aylar önce
@R3S1T4L ben başlayalı çok oldu, yazık valla insan annesinin mezarını arada da olsa ziyaret eder ya...
R3S1T4L
R3S1T4L Aylar önce
Senden başlayalım
Bi Di
Bi Di Aylar önce
Başka bir alanda ama alakalı bir projeme çok güzel bir kaynakça sundunuz Barış Bey, teşekkür ederim. Projem kabul edilirse ("patreon", "buy me a coffee" gibi bir platform kullanıyorsanız) size bir online kahve sözüm olsun bu post.
sessiz insan
sessiz insan Aylar önce
Geçmiş araştırılır ve bilimsel olarak belli bir noktaya kadar anlaşılıp çözülebilir. Bugünün ise neden böyle olduğu geçmişe bakılarak anlaşılabilir. Ancak daha yaşanmamış çoğunlukla tahmin varsayım hayale bağlı olan gelecek için kesin konuşmak gerçekten çok zor. Videonun sonunda ki bilmiyorum aslında çok şey ifade ediyor. Gerçekten heyecan ve merak uyandırıcı bir konu ama halen insan davranışlarından yok olan nesli tükenen canlı türleri var iken yani şuan yaşayan ama yakın gelecekte bizler yüzünden nesli tükenecek olan türleri bile koruyamazken ,nesli tükenmiş olanlar için bir şeyler yapılmasıda güzel tabi, bende bilmiyorum. Belki de yapmayı hayal ettiklerimizden çok şuan ne yaptığımıza da dikkat etmeliyiz. Bugün insanlık olarak yaptıklarımızın acı sonuçlarına. Geleceği bilemem ama neden sonucu belli olan şeyler hakkında daha kesin konuşabiliriz. Umarım her şeyden önce insan olmayı öğrenir ve bu tür vb konularda insani davranışlar sergilemeyi başarabiliriz. Gerçekten üzgünüm aslında akıl diye bir şeye sahipken kendimizi iyi anlamda evrimleşmiş görüp aklı kullanmamadan kaynaklanan acı gerçekler yarattığımız için.
Muhammet Cakmak
Muhammet Cakmak Aylar önce
Jurassic Park taki fikir sivrisineğin DNA sı ile kurbağanın DNA sını birleştirmek değildi, sivrisineğin dinozordan emdiği kan içerisindeki DNA ile kurbağanınkini birleştirmekti. Bilgilendirici güzel bir video olmuş.
Ali Eo
Ali Eo Aylar önce
Güzel bir video olmuş bilimsel konularda bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim !!! Bir ricam var NASAnın nükleer yakıtla ilgili bir projesi var onunla ilgili video olursa mükemmel olur Barış bey ?! Başarılar dilerim !!!
Dilan
Dilan Aylar önce
Geçmişte yaşayan canları görmeyi çok isterdim. Bana büyülü ve heyecanlı bir dünyayı anımsatıyor. Mamutlar ve dinadorlar ...:)) onları görmek huzur verici.
Arthur Morgan
Arthur Morgan Aylar önce
En büyük hayalimdi bir dinazora binip markete gitmek...
Idris Bayram
Idris Bayram Aylar önce
Abi merhaba, doğa her zaman yolunu bulmuştur. Nesli tükenenin yerine aynısının gelmesini bırak şu an nesli tükenme altında olanların bile korunmasına gerek yok, bu hep böyle olmuştur biri gider onun boşalan yerine başkası gelir. Boşuna enerji harcanmamalı nesli tükeniyor diye. He iyi yönü de var iş imkanı oluyor bazı insanlara. Saygılar, kolaylıklar dilerim.
Görkem Eker
Görkem Eker Aylar önce
Diğer İnsanlar öğrenmeli ki insanın kudretinin bir sınırı yok onun için yapmalıyız yaratmalıyız
ege atılgan
ege atılgan Aylar önce
Bu videoyu görünce gittim hemen jurasic park serisini izledim ardından tekrar bu videoya geldim ve şuan tüylerim diken diken bu kadar ileri geldiysek eğer önümüzdeki 50 senelede kimbilir daha neler olacak
Mine Sezen İsak
Mine Sezen İsak Aylar önce
Bence biten bitmiştir,herşeyin elbet bir sonu var,gidenleri getirmek için harcanan zaman,bütçe,teknoloji,bilim hepsi yaşayan varlikların şartlarını iyileştirme,yok olma tehlikelerini gidermek için kullanmak daha mantıklı geldi bana.Hem çok büyük hayvanlar çağımız icin varliklari tehlikeli olabilir,elbette üzüldüm yok olmalarına hepsi bizim suçumuz olanlar ve olacaklar🥲
Ömer çiçek
Ömer çiçek 14 gün önce
mamutları gerçekten görmek dokunmak isterdim çok güzel hayvanlar far cry primal oyunundan birazda olsa aşinaydım mamutlara Barış abi teşekkürler böyle bilgiler verdiğin için hayranlıkla izliyorum videolarını 🙂
diphylleia
diphylleia Aylar önce
Biz insanlar adam olmayız, yapılan hataları tekrar yapa yapa her şeyi yok ederiz.
Gökhan Baybaş
Gökhan Baybaş Aylar önce
Yeni bir pazar ve sayenizde yeni bir gelecekten haberdar olmak ne güzel ...
Nihat Bora ATMACA
Nihat Bora ATMACA Aylar önce
Elinize Sağlık yine çok keyifli ve bilgilendirici bir video olmuş. Kitap üzerindeki de extinction Fransızca olarak değerlendirebilir. Direkt olarak anlamı de ile beraber yok oluş olarak değerlendirdim.
Mustafa Yentür
Mustafa Yentür Aylar önce
İnsanoğlu bu dünya üzerinde her geçen gün sayısını arttırdığı sürece onun haricinde yaşayan tüm canlılar elbet bir gün geçmiştekiler gibi yok olacaklardır. Bizim haricimizdeki canlılara öncelikle saygı duymayı öğrenmeliyiz.
Onur Güler
Onur Güler Aylar önce
abi iyiki varsın bizi bu tür harika şeyler için birleştirici bir köprü kuruyorsun heyecan ile izliyorum vdieolarını
Emre Temese
Emre Temese Aylar önce
Zor zamanlar vardır, zincirler kırılır. Yıllardır her pazar aksatmadan yüklediğin her video için teşekkürler. İlk baklayı ikinciye bağlayabilmek de ilk zinciri kırmamak kadar zordur. Barış abi biz senden razıyız.
deniz deniz
deniz deniz Aylar önce
Hep insanlar açısından bakıyoruz bu konulara. Bir araya getirilen genler her zaman uyumlu olmayabilir. Günümüzde bunu scotish fold ya da English short hair cinsi kedilerde görüyoruz. Bu hayvanlar sırf sevimli görünüyor diye (kıvrık kulak, gri renk) ticaret malzemesi oldu. Halbuki eklem ve kemik yapılarında sakatlıklar var ve acı çekiyorlar. Aksıyorlar, sendeliyorlar. Bunu bütün veterinerler ve konunun uzmanları söylüyor. Dolayısıyla gerekçesi her ne olursa olsun ben böyle girişimlere karşıyım. Yine Barış Özcan in videosunu yaptığı Elon Musk in maymun beynine çip vs. takildigi denemelere de karşıyım. Yok alzheimer azalirmis bilmem ne. Beni hiç heyecanlandırmiyor aksine üzüyor. Böyle işler rıza alinan insanlarda denenmeli. İlla kabul eden birileri bulunur. Bulunamazsa da yapılmayiversin.
Burak Abdulbaki Ulu
Burak Abdulbaki Ulu 26 gün önce
@『DARK』 WoLf Yine aynı doğanın kanununa göre toplu yaşam bireysel yaşam göre daha avantajlıdır. Bundan dolayıdır ki birçok canlı türü toplu halde yaşar. Söz konusu, insan gibi ultra kompleks bir canlı türüyse aksi halde hayatta kalman bile çok zor. Ama burada mesele doğanın kanunu değil, insanlık. Bağlam farklı yani. İnsanlık bağlamında bakmamız gerek duygulara ve ilişkilere.
『DARK』 WoLf
『DARK』 WoLf Aylar önce
@Burak Abdulbaki Ulu doğanın kanunu merhamet eden elenir
Burak Abdulbaki Ulu
Burak Abdulbaki Ulu Aylar önce
@Selman Duygusal yaklaşmak ZORUNDASIN. Eğer yaklaşmaz isen yarın zor durumda kaldığında kimseden de duygusal yaklaşma bekleme o zaman. Bu ne bencilliktir böyle ? Yazık... Sen bir şeyleri elde ettin diye diğer elde edemeyenlerden üstün mü oluverdin bir anda ? Bu üstünlük kime göre neye göre ? Irkçılığın farklı bir versiyonundan başka bir şey değil bu dediğin. Umarım bu hastalıklı düşüncelerinden kurtulursun bir gün.
K.E.
K.E. Aylar önce
Bilim her zaman hayvanlar üzerinde deney yapma sayesinde ilerledi eğer bir şey kazanmak istiyorsan bir bedel ödemen gerekir.
Bülbülü öldürmek günahtır
Bülbülü öldürmek günahtır Aylar önce
İyi ki bilim insanı değilsin:)
Uraz Oktay
Uraz Oktay Aylar önce
Dinozorları geri getirsek, ortalık Jurassic Park'a dönse. :D Jurassic Park hiç de saçma gelmemişti bana, gayet mantıklı bir kurgusu vardı. Gerçi ben 1993'te 10 yaşındaydım. :D Tam bir dinozor hayranı olmuştum.
Talha Kaan Aybirdi
Talha Kaan Aybirdi 22 gün önce
gerçekten zor bir iş olmalı.Eğer gerçekten canlandırırlarsa tarihte bir çağ olur ve tebrik yağar
Derya'nın Hobileri
Derya'nın Hobileri Aylar önce
Allah senden bin kere razı olsun 🤲
K
K Aylar önce
öncelikle bu videonuz için teşekkürler benim fikrim mamutların tekrar varoluşu heyecan verici bir fikir olsada ekosistemimize etkilerini bilmiyoruz cevrelerindeki canlı türlerine etkisini bilmiyoruz fillere göre daha agersif olup olmadığınıda bilmiyoruz yaşam ömrünün bizim ekosisteme uyup uymayacağınıda bilmiyoruz ve bunun gibi daha niceleri. yapmak istediğimiz şey bir yazılıma fazladan bir kod eklemek gibi birşey tek bir kod tüm sistemi çökertebilir...
demir yusuf
demir yusuf Aylar önce
Teknolojinin bu kadar ilerlemesi güzel bir sey ama control edilemeyecek sınıra ulaşması korku duyurucu. Mamuntlar belli bir evrede yaşadı ve yok oldu şimdi aynı doğal koşullar sağlanamaya bilir ve Fil neslini de tehlikeye ata biliriz diye düşünüyorum.DNA ne kadar iyi şekilde kopyalansa bile farklı türler farklı problemli canlılar meydana getirir hemde tek bir mamuntla bu sorun çözülemez çok daha fazlası lazım.
Levent Keleş
Levent Keleş Aylar önce
Hala etik nedenlerle süper insan modeli üzerinde çalışmaların önü kesiliyor. Aslında tehlikeli bir problem, burada tehlikeli olan bir şeylerin geliştirilecek olması değil, DNA'da ufacık bir değişikliğin nelere sebep olabileceğini bilemiyoruz. Hayvanlar üzerinde deneylerde ufacık gen değişikliği onlarca yönden değişikliğe sebep oluyor. Bu deneyler denetimli şekilde yapılması lazım.
Su altında yaşanabilir mi?
19:59
Barış Özcan
görünümler 2,1 Mn
What is inside The Great Pyramid? 3D TOUR
19:20
Barış Özcan
görünümler 3 Mn
Milli Muharip Uçak Çok Değişmiş!
3:47
Ayhan Tarakcı
görünümler 254 B
Kısmetse Olur: Aşkın Gücü 79. Bölüm
2:48:58
Kısmetse Olur: Aşkın Gücü
görünümler 2,9 Mn
Pinokyo'nun Karanlık Yüzü
19:51
Barış Özcan
görünümler 999 B
GPT-4 Çıktı! N'olacak şimdi?
23:58
Barış Özcan
görünümler 434 B
The World's deepest hole is being drilled!
12:27
Barış Özcan
görünümler 1,9 Mn
"The Last of Us"ın zombileştiren mantarları
16:01
Barış Özcan
görünümler 1,5 Mn
Which movie predicts the future the most?
22:46
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
Andromeda Galaksisi'ne 50 yılda gitmek mümkün mü?
21:56
UFO ≠ UZAYLI
16:57
Barış Özcan
görünümler 915 B
Time travel... Until the coffee gets cold
14:23
Barış Özcan
görünümler 1,5 Mn