Türkiye'nin nitelikli işsizleri | "Buna sebep olan herkese öfkeliyim" - DW Türkçe

  görünümler 292,069

DW Türkçe

15 gün önce

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 13,4’lere yükseldi. Bu verilere göre şu an Türkiye’de 4 milyon 101 bin kişi aktif olarak iş aramasına rağmen iş bulamıyor. İş aramadığı halde çalışmaya hazır 4 milyon 575 bin kişi varken, 1 milyon 377 bin kişi ise iş bulma umudunu çoktan kaybetmiş.
Özellikle aldıkları eğitime ya da deneyimlerine uygun iş bulamayanlar, hem işsizliğin getirdiği maddi ve manevi yükün altında eziliyor, hem de çabalarının ve birikimlerinin boşa gittiğini düşünerek umutsuzluğa kapılıyor.
TRshow kanalımıza abone olmayı unutmayın!

YORUMLAR
Hasan Tan BYK
Hasan Tan BYK 58 dakika önce
Evladım bu zihniyetle iş bulabilirsiniz belki fakat asla başarılı olamazsınız, ünüversite iş bulma garantisi değil bir alan üzere eğitim almaktır öncelikle bunu bir kavramalısınız. İş yapmak apayrı bir durum dur ve şartı ünüversite değildir.
Zeynep Dinç
Zeynep Dinç 4 saatler önce
Herkes sıradan işsiz. Fark yaratmak adına double işsiz olmak adına 2. Üniversiteye başlıyorum bu sene.
Lycanrocknroll
Lycanrocknroll 11 saatler önce
Değişik ülkelerde yıllarca yaşadım ve okudum, 5 dil biliyorum, doktora bile yaptım. Hata yapıp TR'ye geri döndüm. Sonuç: 2 yıldır boş boş oturuyorum, anne babamın evcil hayvanı gibi oldum. Yurtdışında edindiğim ve lise mezunu arkadaşlarım bile TR şartlarında hayal edilemeyecek imkanlara sahipler. İş bulmaya çalışsan da 8-9 kere ''zaten adam çıkartıyoruz istersen seni umursamayacak başka bir yere önerelim'' diye de ret yiyince de artık çabalamak gelmiyor. O kadar ülke gördüm ama hiç birinde akp ve hülöğcüler gibi bir zihniyet görmemişimdir. Bu tipleri ve zihniyetlerini görünce içimde olan duyguları anlatamam. Bir şey parçalama hissi olur ya, onu bile geçti artık. Din ile kafayı bozmuş, hiç bir şey sorgulamayan, düşünmeyen ve Dunning-Kruger sendromunu doyasıya yaşayan, komplo teorileri ile yaşamlarına yol veren, bilim karşıtı, aşağılık kompleksli olup bunu üstünlük kompleksi ile kapatmaya çalışan, ve başka görüşlere sahip kişileri düşman olarak görüp savunma moduna geçen, embesillerden o kadar bıktım ki. Gerçekten anlatamam.... o kadar bıktım ki.... bir de bütün dünya bizi kıskanıyor sanıyorlar. Evet, sadece kıçı kırık Pakistanlı ve Afganlar. Zaten onlarda düzgün düşünebiliyor olsaydı bugün bu halde olmazdık. Türkiye her konuda çöküyor. Kendi uydurdukları ideolojik savaş yüzünden beyinlerinin yıkanmasına izin vermişler. Çok sıkıldım..çok..
umut gg
umut gg 15 saatler önce
Üniversite, işsizliği erteleme sadece...
Oguzhan Altay
Oguzhan Altay 18 saatler önce
Çanta ustası arkadaş: o zaman git kalp ameliyatı yap. Karı koca akrabalarım var, onlar yapıyor. Gül gibi de geçinip gidiyor.
Oguzhan Altay
Oguzhan Altay 18 saatler önce
Emeğimin karşılığını alamıyorum diye çalışmayanın işsizlikten yakınmaya hakkı yok
johhny sins reyiz
johhny sins reyiz Gün önce
ülkemin iyi ve ümitsiz insanları
s. r. uzunoğlu
s. r. uzunoğlu Gün önce
türkiye gerçeği.
ugurcan bal
ugurcan bal Gün önce
üniversite okumadim pisman deilim.. pasif gey im ucretli seans yapiyorum .
Chatias Yazarov
Chatias Yazarov Gün önce
Boğaziçi mezunu arkadaşın LinkedIn profiline girerseniz az buçuk fikir sahibi olabilirsiniz. Aslında bu kadar anlatmasına gerek yoktu. Neden işsiz olduğu belli oluyor. 😂😂😂 Kendisine denyo dersem ayıp olur. Demiyorum o yüzden.
Benan Yildiz
Benan Yildiz Gün önce
yaziklar olsun suriyileri doldurdunuz bizim genclerimiz surunuyor
ses mütehassısı
ses mütehassısı 2 gün önce
Boğaziçi iktisat nasıl işsiz olur ya?
Albert Wolf
Albert Wolf 2 gün önce
Ayni durum
КРАСАВЧИК
КРАСАВЧИК 2 gün önce
12 ila 18 saat çalışacak köle aranıyor... Şansı olan varsa kaçsın gitsin sikmisim herşeyini bu dünyaya yaşamaya geldik köle olmaya değil amk
Zeynep zeynep
Zeynep zeynep 3 gün önce
Benim eşim mühendis, işe başladığı yıl ekibinde çalışan işçisi ondan daha fazla maaş alıyordu. İnsan kaynaklarına beni onların kadrosuna alsanız ya çünkü mesailer var hiç olmazsa diye takılmıştı. Onunla aynı sene iş arayanlar beğenip gelmemişlerdi. Az maaş deyip burun kıvıran birkaç arkadaşı hala işşiz yada iş değiştirip duruyor. Eşimin hem maaşı çok iyi şimdi hemde mevkisi. Lakin ben buna mı layıkım deyip istikrar göstermeyen biri, sabırsızlığını ve kibrini sürünerek öder. Yemişim senin bildiğin dilleri, mezun olduğun bilmem ne üniversitesini. Hayat karekter ister, kibir sevmez...
Erne Arbe
Erne Arbe 3 gün önce
Yaşamak istemiyorum öbür dünyanızı sikeyim!
dündeki yarınlar
dündeki yarınlar 3 gün önce
Hava da kaparlar masal gibi masal bitti gerçek dünya ya hoş geldiniz gençler
Muhammet Soyyiğit
Muhammet Soyyiğit 3 gün önce
Bugün de dünün yarınıydı
Erol Kurtuba
Erol Kurtuba 3 gün önce
Maalesef Türkiye gibi 3. Dünya ülkelerinde sığır ve yalaka olursan iyi geçiniyorsun. Bilime verilen değer hep alt seviyelerde. Gerçekten utanç verici bir durum. Bu millet bunu hâk etmiyor.
Mert Öztürk
Mert Öztürk 3 gün önce
Hangi şehirlerde olduğunu yazarsanız iyi olur
Eee Ewww
Eee Ewww 3 gün önce
Asgari ücret min. 3.500-4.000 arası olmalı
Gokhan Karabulut
Gokhan Karabulut 3 gün önce
memleketin safrası bunlar. istiyorlar ki birileri iş versin yapalım. kendin yap becer de bir anlamı olsun. umarım bir gün bu safra kesesini siler atarız.
M.Fatih Çalışkan
M.Fatih Çalışkan 3 gün önce
Özellikle Büyükşehirlerde Suriyeli ve Afganlar ucuz işgücü oldular. Sgk yok, prim yok , vergi yok..Asgari ücretin altında maaşı kabul ediyorlar. Elbette başka sebeplerde vardır ama alt ve orta gelir grubunda son 5-6 senedir istihdamın artmıyor görünmesinin önemli sebeplerinden bir tanesi budur..
Harun Bozgeyik
Harun Bozgeyik 3 gün önce
Sürekli işverenler yerin dibine sokulmuş fakat asıl sorun işverende değil, bu problemlere zemin hazırlayan hukuki, ekonomik ve sosyokültürel bozukluğun oluşmasına neden olan politikalarda.
Bahri akyildiz
Bahri akyildiz 4 gün önce
Nitelikli işsiz yok inanmıyorum Diplomalı yeteneksizler var bu tipler elma düş kucağıma düş haliyle bir yere varilmaz Fırsatları çok iyi takip etmeli erken yatıp sabah erken çık rızkını ara inanki başarırsın Okul bilgidir O bilgiyi yetenekle azimle kavramalıyız
ayse ozbek
ayse ozbek 4 gün önce
türkiye'eki iş piyasasında nitelikli iş çok az ama nitelikli çalışan fazla. o yüzden rekabet hırçın, hatta bazen vahşi. ben de benzer bir süreçten geçtim. ekonometri mezunu olmama rağmen lise mezunlarının çalıştığı işlerde 3.5 sene çalıştım. zaten üstleriniz de sizinle çalışmak istemiyor, baskı yapıyor, kazandığınız para "para" değil, yaptığınız iş "iş" değil. bir süre sonra bıraktım ve master yaptım. ama akademik dünya da özel sektörden çok farklı değil. genel gözlemim asgari ücretin 3 katı ve üstü maaşı kimseye kolay kolay vermedikleri yönünde. bu maaşı "kendi cenahlarının dışından" birine vereceklerse ya baskı ve mobbing ile kişiliğini sömürüyorlar ya da o çalışanın yaptığı işi yapacak kimse bulamadıkları için onun emeğini sömürüyorlar. ama bu emek sömürüsü insani yaşam koşullarının dışında çalışma saatleri, yıllık izinlerin kullanılamaması, sürekli yetersizlik baskısını içeriyor. konda'nın araştımalarından birinde, çalışanların sadece %8'inin ertesi gün işini kaybetme riski olmadan çalıştığı söylenmişti. yani geri kalanlar her an geçim derdi ve gelecek kaygısı baskısıyla çalışıyor. insanın ruh sağlığını bozan bir durum bu. çalışıp, emeğiyle kazandığı para ile kendi ayakları üzerinde duran insan kendine güvenir, huzurlu olur, kavga etmeye yer aramaz. videodaki arkadaşların ifadelerindeki yılmışlık, öfke, bezginlik ve güvensizlik var. bu insanlar bunun için mi yıllarca dirsek çürüttü? 90'larda bile iyi eğitim almış gençler, iyi bir iş bulup, kendi çalıştıkları ve kazandıklarıyla kendi ayakları üzerinde durabiliyorlardı. bu düzenin neden bozulduğunu düşünmek, geleceği tasarlamanın kilit noktası bence.
Enes Altunsu
Enes Altunsu 4 gün önce
Yalan ekonomimiz ucuyor tesekkur edin yoga yapin evrenin huzurunu hissedin para hersey degil nefes aliyormuyuz o yeter bati kiskanoyor bizi hos diolarla maas almiyoruz ki vatan mullet sakarya hihihihuhuhuhahahahaha hdjsbwjdbdjd EROR mortingen
Enes Altunsu
Enes Altunsu 4 gün önce
Bogazici nasil issiz kaliyor o hale dustukmu yaa
Alp er
Alp er 5 gün önce
İstifa edip işimi değiştireyim diyordum şuan korktum ciddi ciddi.
H. Berk Kavas
H. Berk Kavas 5 gün önce
Amerika’dan stajdan dönmüştüm. İlgilendiğim alanla ilgili başvurduğum firmalardan hiçbiri geri dönüş yapmamıştı. Bu videoyu izlediğimde aklıma o günler geldi. Bu güzel ülkemde liyakatlı işletmeler istiyorum. O kadar haklı ki bu arkadaşlar. :/
Zhanerke Assetova
Zhanerke Assetova 5 gün önce
İşsizlik çok kötü. Allah kimseye göstermesin
Elcin Rabatli
Elcin Rabatli 5 gün önce
Is hukuku degismeli buda politikanin meselesi.
Film akademisi film
Film akademisi film 5 gün önce
İntihar aşamasındayım buraya yazıyorum ölümumden sorumlu olanlar bu ülkeyi yonetemeyenler halkı somurenlerdir
Hasan Tan BYK
Hasan Tan BYK 38 dakika önce
Kaçmak çözüm değil, her kaçtıgında kaybedersin kalıp kazanmayı dene biraz çabalaman gerekecek başardıktan sonra zor olmadığını göreceksin.
Dancingwithlife
Dancingwithlife 5 gün önce
Solcular senelerdir size bunlari soyluyor, ama siz onlari vatan haini, ateist, bilmem satanist diyerek vurup kirdiniz
Taner Australia
Taner Australia 6 gün önce
Turkiyede gelecek olsaydi Ben ve milyonlarca insan terk etmezdik.. Turkiyede 15 milyon issiz var, belki is bulsaniz en fazla 150 euro para alirsiniz... birde Avrupada Turk konsolosluklari bizlere Turkiyeye geri gidin diyorlar... lanet olsun Turk konsolosluklarina ve onlarin serefsiz haysiyetsiz memurlarina....Turk konsolosluklarindan uzak durun.. Avrupayi birakip Turkiyeye geri donen bence geri zekalidir... Ben Avrupada krallar gibi yasiyorum.. 1000 belali Turkiyeye geri gelirmiyim !! Turkiyede her dakika cinayetler , bombalamalar ve vahset trafik kazalari olmaktadir...
yalçın turan
yalçın turan 6 gün önce
Allah kimseyi işsiz ve güçsüz bırakmasın. Allah yardımcınız olsun.
Burak E
Burak E 6 gün önce
boğaziçi mezunu olup işsiz kalıyorsanız ultra gerzekalı olmanız lazım(anladığım kadarıyla arkadaş kendini çok üst biri sayıp iş maaş beğenmiyor isterseniz harvard mezunu olun her zaman en alttan başlayıp yükselirsiniz kimse en üstten başalamadı ) kendinizi yetiştirmesseniz piyasaya bir şey veremesseniz katma değer oluşturamassanız sizi niye işe alsınlar bir düşünün iş verenin yerine kendinizi koyun ben niye bu adamı alayım diye bir düşünün ne yeteneğiniz var yoksa eğer sorun sizdedir emin olun kendini yetiştirmiş insan her yerde iş bulur siz fırsatları kovalamazsanız sadece şikayet edip iş yok derseniz yerinizde sayarsınız bu dünyanın her yerinde böyledir
Alp Yiğit Yılmaz
Alp Yiğit Yılmaz 6 gün önce
Kocaeli Üniversitesi biyoloji bölümü mezunuyum üzerine biyomühendislik alanında tezli yüksek lisans yaptım. İngilizcem C1 seviyesinde ama kendi alanımda iş bulamadım. Bugüne kadar yaptığım işler; garsonluk, bellboyluk(otele gelen turistlerin eşyalarını odaya çıkartan kişi), bir adada temizlik işçisi olarak asgari ücrete çalıştım, bilet gişesinde turistlere tekne turu bileti sattım, otoparkçılık yaptım, çim biçme makinesiyle yol kenarlarını biçtim, havuz temizledim. Şimdi de işsizim. Ülkeyi kısaca özetleyeyim. Kuzenim Amerika'da pc programlama okudu, önce yerel bir şirkette çalıştı sonrasında ise google da çalıştı. Google az maaş veriyor diye ayrıldı başka bir şirkette iş buldu. Daha sonra Türkiye'ye geldi, İŞ BULAMADI ve geriye döndü. Şimdilerde ise kendi müşterilerini kendi bulup hizmet veriyor. Ve bindiği araba AUDİ E-Tron bu arabayı ben rüyamda bile göremem.
Berk Girizgah
Berk Girizgah 5 gün önce
Silikon Vadisi' nden Türkiye' ye gelen var, iş bulamadı geri döndü. Cüneyt Özdemir' in yurt özlemi isimli videolarında bir mektupta bu konu anlatılıyordu.
eksi limoncuoglu
eksi limoncuoglu 7 gün önce
Burdakilerin çoğuna asgari ücret veya bir tık üstü önerilmiştir, ki bu para deneyim arttıkça da ahım şahım artmayacaktır , niye çalışsınlar anaları babaları bile o kadar harçlık veriyordur.
Unknown Moderat
Unknown Moderat 7 gün önce
çok üzüldüm bu videoya ya
Oğuzhan Maden
Oğuzhan Maden 7 gün önce
“Tabiki de beğenmeyeceğim” sonuna kadar haklı. Boğaziçi’ni bitirip dünya insanı statüsüne erişmiş biri ömür boyu çalışabileceği işi kendi seçmeli.