The World broke the record for the SHORTEST DAYS since the invention of atomic clocks!

  görünümler 852,558

Barış Özcan

Barış Özcan

Aylar önce

You can benefit from a 15% discount by using the code BARIS15 on all educational products on puanegitim.com , the sponsor of this video, which explains why the world is spinning 1.59 ms faster on June 29. (collaboration)
-
The world broke the record for the shortest day since the invention of atomic clocks. On June 29, 2022, our planet completed a normal rotation of about 24 hours, 1.59 milliseconds faster than usual. However, we thought that the rotation of the Earth was slowing down. So what's going on? Is the world speeding up and down? Sort of like that... The world is wobbling.! Moreover, in order to fix it, There is nothing to do; liking, sharing, and commenting on this video won't be enough. As a matter of fact, there is no such extraordinary situation that can be fixed. It's enough to know that a day is not actually 24 hours, it rotates at different speeds in some periods, so adjustments are made on a per second basis from time to time. If these adjustments are not made, then things can get messy. Did you know that in the time of the dinosaurs, a year lasted 372 days? A day was 23 hours and 31 minutes back then. So the world was spinning much faster. 600 million years ago, a day was only 21 hours. I think those who say '24 hours is not enough for me at all' should think again. When you watch the planet's millions of years of history, we see that its rotation is gradually slowing down. One of the biggest reasons for this is the Moon. The force of tidal currents between our planet and this natural satellite orbiting it. Yes, although we love the Moon very much, its presence unfortunately slows down our rotation. But its effect on slowing us is not constant, it also changes. Because our beloved satellite is getting farther and farther away from us. Its orbit is moving further by 3-4 centimeters each year..
Scientists made some very interesting observations a few years ago. They realized that the Earth, whose rotation had been slowing for millions of years, suddenly started to speed up. 28 of the shortest days in the last 50 years have occurred in 2020 alone. Take a look at the oscillation in this graphic. All in the same year.
They measured that on July 19, 2020, a day took 1.46 milliseconds shorter than usual. Of course, this is the previous record. The real record was broken this year.
With 1.59 milliseconds on the 29th day of June. If you ask, how long is this millisecond, I can show you this. The indicator right next to the hour, minute and second marks. So that's a very, very short time. To make it even more visual, blink now. June 29 was one blink of an eye shorter than usual. Atomic clocks have been used since 1949 to make such precise measurements.Since it is a type of clock that measures time by counting the resonance frequencies of atoms, very sensitive data can be obtained from them. These clocks have a margin of error of at most one second in 300 million years. This is how they find that the rotation speed of the Earth, which normally slows down, suddenly increases, even on a millisecond basis. So why did this rotation suddenly start to gain momentum like this all of a sudden?
-
If you are wondering how I prepared this video and other content on my channel: superpeer.com/barisozcan/coll...
-
The full text of the video and the sources I used:
barisozcan.com

YORUMLAR: 1 638
Mine Tülek Kadıoğlu
Mine Tülek Kadıoğlu
Ben en çok "ayın uzaklaşmasına takıldım " . Dünya üzerinde bu kadar etkisi olduğunu bildiğimiz uydunun uzaklaşmasındaki ekileri uzun vadede ne olacak? Bildiğimiz arttıkça, bilmediğimizin daha çok olduğunu fark etmek. İşte asıl heyecan burada.
Bir Garip Yolcu
Bir Garip Yolcu
Normalde yorumlarda Barış abi şöyle süpersin ! Barış abi böyle fevkaladesin ! Öff ! şeklinde yorumlar olurdu. Bugün yorumlara tekrar baktığımda İnsanların kendilerine yada başkasına fayda sağlamayan bu gereksiz davranışı bırakarak asıl konuya odaklanıp keyif alıp konu hakkında yorum yaptıklarını mülahaza ettim. Bu durum beni oldukça mutlu etti.
Ayhan Kapılı
Ayhan Kapılı
2018 yılından bu yana, zaman gerçekten çok hızlı geçti. Özellikle son iki sene dahada hızlı geçti yani zaman kavramı olarak bizlerin hissettiği milisaniye değil, dahada hızlanmış gibi.
Emin Bakay
Emin Bakay
“Belkide dünyanın bize değil, bizim dünyaya ayak uydurmamız gerekiyor.”
𝘾𝙃𝘼𝘿
𝘾𝙃𝘼𝘿
Sonunda yorumlarda Barış abinin ne kadar mükemmel olduğu değilde konu hakkında fikirler konuşuluyor.
obili
obili
Dünyanın dönüş hızı bilinen veya bilinmeyen bazı parametrelere göre değişiyor. Peki bu parametreler neye göre değişiyor? Galaktik yörüngede dönerken yakınlaşıp uzaklaştığımız nesnelere göre olabilir mi? Peki galaksimizdeki irili ufaklı kara delikler sabit mi yoksa bizimle beraber dönüyor mu? ~250 milyon yıllık bir turumuzda nelerle yakınlaşıyor ve bunlardan nasıl etkileniyoruz? Sorular sorular ... sorular çok , belki çoğunun cevabı da yok ama kesin olan bişey var ; biz o kadar küçük ve önemsiz bir parametreyiz ki , küresel çaptaki hiçbir olayı başlatamaz veya durduramayız. O yüzden yapabileceğimiz tek şey gidişata adapte olmaya çalışmak .
Vural Han
Vural Han
Barış Özcan Bey, izlerken birkaç sefer dikkatimi çekti. İzleyen yanlış anlamasın, aklına saçma ihtimaller gelmesin veya endişe etmesin diye hızlı hatırlatmalar yapmışsınız. Halbuki bu kaçındığınız şeyi bilhassa yaparak heyecan yaratmaya, izleyici kasmaya çalışanlar var. Masal dinlemek istediğimde onları izliyorum. Sizi ise bilgilenmek için.
Maja Carter
Maja Carter
Dünyanın yalpalamasında sadece iklim bozukluklarının değil, insanların sebep olduğu küresel başka zararların da etkilediğini düşünüyorum. Harika bir video. Teşekkürler.
kemal d
kemal d
Merhabalar Barış bey, süper bir video olmuş tebrik ederim. Niall Fergusson'un "Şebekeler, Hiyerarşiler ve Küresel Güç Mücadelesi" adında çok güzel bir kitabını okudum. İçeriği dolu bir kitap okudunuz mu bilmiyorum? Şayet okuduysanız ya da konuya ilişkin bilginiz var ise güzel ve aydınlatıcı bir video ile görselleştirirseniz harika bir kaynak bırakmış olursunuz. Şebeke nedir? Düğüm nedir? Eşik nedir? Mihrak nedir? Aradalık ve yüksek aradalık nedir? Yakınlık Merkezliliği nedir? Bu kavramların birbirlerine olan ilişkisi nedir? Tüm dünyada insanlar maksimum 6 kişi ile birbirlerine nasıl bağlıdır? Bu kavramların sosyal hayattaki yerleri nedir? bir kitabın, filmin, bir Shakspeare oyunun kademe merkezliliğinin ahengi nasıl görünüz vb. Bu konuya bir el atarsanız sizin harika araştırmacılığınız ile mükemmel bir video ortaya çıkacaktır eminim.
APAIDOS
APAIDOS
Başkalarının hayatlarına imrenmeyi bırakabilirsek ne yaşadığımızın farkında olacağız
Mert Üstün
Mert Üstün
Barış Hocam, dünyanın dönüşündeki bu değişiklere plansız bir şekilde aşırı büyüyen şehirlerin de etkisi olabilir mi ne düşünüyorsunuz? New York ve Tokyo gibi metrekare başına tonlarca betonun düştüğü şehirler, bir tenis topunun üstüne çakılmış çivi gibi dönüşünde yalpalamaya sebep olabilir mi?
Kadir Cansu
Kadir Cansu
İnsan medeniyeti geliştikçe ufak ölçüm hatalarının etkisi artıyor. Yani bu ufak hata ilk çağ insanlarını etkilemezdi ama şuan etkiliyor.
Emre Durkaya
Emre Durkaya
günler kısaldı diye bizim iş saatleri uzamaz inşallah
Serhafiye
Serhafiye
Elimizdeki ölçüm araçları, elde ettiğimiz verilerle üretebileceğimiz teorilerden daha hızlı gelişiyor hep...
Emil Əlizadə
Emil Əlizadə
Dünyanın bize değil bizim Dünyaya ayak uydurmamız gerekiyor. Buna katılıyorum; İnsanlar başına gelen talihsizliklerden yakınıp sonucunda da umutsuzluk ve tembelliğe düşmeye çok meyilli. Belki de şöyle düşünmeliyiz: Başıma gelen bu kötü görünen olayı zihnimde uygun bir kenara yerleştirmeli, ondan gerekli dersleri almaya devam ederken aynı zamanda yoluma kaldığım yerden ve çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde devam etmeliyim.
Yasemin Erik
Yasemin Erik
sayenizde her video sonrası ufkum açılıyor ve yepyeni bilgiler öğreniyorum. Dünya ve evren çok değişken hiçbir şeyin sabit olduğuna inanmıyorum. ama her şeyin dengesi olduğunu da düşünüyorum çünkü her karmaşa bir denge her denge bir karmaşa oluşturur evrenin kanunu😊
metin aytekin
metin aytekin
Çok teşekkür ederim güzel içerik için. Bu bilgiler ışığında bu sene büyük bir deprem olma olasılığının da yüksek olduğu sonucuna varılabilir mi? Dünya hızlandıkça depremlerin arttığını gösteren video çok endişe verici geldi bana 🙄
Özer Yılmazgöz
Özer Yılmazgöz
Barış bey merhabalar.Kripto paralarla ilgili fikirleriniz neler? Bize bir video ile fikirlerinizi anlatabilir misiniz.Bu arada keşke aralık 2017'deki videonuzu dikkate alsaymışım :(
Bi'Dünya Sohbet
Bi'Dünya Sohbet
Bence depremleri araştıran bilim adamları topluluğu , astronomlarla birleşseler nedensellik anlamında daha net çıkarımlara varabilirler. 32 yılda bir demeniz bana bunu düşündürdü. Çünkü bu satürünün döndgüsel zamanına yakın bir zaman dilimi. Küçücük ay bile bizi bu kadar etkiliyorsa , satürün incelendiğinde ne çıkar diye merek ediyorum şu an 🤔
ŞİLAn
ŞİLAn 21 gün önce
Ömrümüzden çalan artık saniyelermiş. Dünya da bize hiçbir zaman ayak uydurmadı uydurmaz da.
Bermuda Şeytan Üçgeninin gizemi çözülebilir mi?
20:17
Süper perfect comedy ✅❤️🧿🤣
0:36
Koray Zeynep
görünümler 12 Mn
I WANT SUMO (Shorts Version)
0:30
FilmPop
görünümler 18 Mn
#KÇ16 KARİDES VAR, YENGEÇ VAR, KEREVİT VAR NE BAKIYON?
21:56
Karınca Çiftliğim
görünümler 174 B
Why is Saudi Arabia building a line-shaped city?
15:27
Barış Özcan
görünümler 2,7 Mn
Isaac Newton: Yaşamış Son Büyücü!
34:51
Evrim Ağacı
görünümler 1,9 Mn
Lord of the Rings: Rings of Power
20:10
Barış Özcan
görünümler 886 B
Time travel... Until the coffee gets cold
14:23
Barış Özcan
görünümler 1,2 Mn
DART Uzay aracı asteroide çarptırılarak patlatıldı!
2:06:11