The World's deepest hole is being drilled!

  görünümler 2,020,149

Barış Özcan

Barış Özcan

Yıl önce

I would like to share with you one of the most exciting green energy projects I have ever seen. When we say green energy, we usually think of the above, right? Solar or wind energy. After all, these are natural and constantly existing resources. The energy source I will talk about is also natural and sustainable, but it is not above, just below us. In the depths of the earth. In the near future, we may begin to use the energy emanating from the earth's core.
We know that the Earth's core is hot. It's beyond imaginable too hot. If we are to make a comparison, the temperature of the surface of the sun, that we see, called the photosphere, is 5500°C/9932°F. The core of the earth was thought to be around this temperature, but according to recent studies, it was found that it could reach up to 7000°C/12632°F. So inside the Earth is an iron sphere that is 70% of the radius of the Moon, and this sphere is hotter than the surface of the Sun.
Now you will say that if there is a sphere as hot as the sun 3486 km/2166 miles below us, why does it not melt us? First of all, we need to remember that heat and temperature are different things. Heat is a form of energy, and temperature is a measurement. A spark from a sparkler may reach a temperature of 1,500°C/2732°F, but it may not actually harm you. Don't try it anyway. On the other hand, a boiling water bath at just 100°C/212°F can kill you. This is because the bath contains much more heat energy. In order for the core to melt the Earth, much more energy is required than the existing heat.
In addition, this core is surrounded by a solid rock mantle. The crust on which we live floats above this mantle and protects us much more than the space between us and the Sun.
That heat may not melt the crust, but it's still a pretty powerful energy source. According to Paul Woskov, a fusion research engineer at MIT University, there is so much heat below the Earth's surface that if we used just one-thousandth of it, it could supply the entire world's energy needs for more than 20 million years.
People might say, "Well, let's use it then". We actually do already use very little of it. And, we have been using it in Turkey for more than half a century too, underground hot springs sometimes come very close to the surface in some places. Turkey is one of the lucky countries in this regard. With the studies started in the 1970s, it is the leader of Europe in geothermal energy capacity and its direct use, and the 4th in the world. According to the data of the Ministry of Energy and Natural Resources, 94% of Turkey's geothermal resources are low and medium temperature. Which means, it is only suitable for direct applications. In other words, if there is hot water coming out of the ground, you can build a spa or heat the nearby houses. So what will the unlucky regions do?
It is necessary to go deeper in those regions. If we can drill deep enough, we can install geothermal power plants wherever we want. But this is much more difficult to do than just say. The thickness of the earth's crust varies between 5 and 75 km/3.1miles to 47miles. The thinnest parts are unfortunately usually deep in the ocean. Therefore, in the land, it is necessary to drill much deeper holes.
The deepest hole humanity has ever managed to dig is the Kola Super Deep Borehole. Close to the Norwegian border, this Russian project started in 1970. They aimed to pierce the crust all the way to the mantle. In 1989, 19 years after they started digging, one of the boreholes reached a vertical depth of 12,289 m/40,318 feet. But they run out of money. More precisely, they realized that the investment they made was not worth the profit they would earn, and they closed this hole with the cover you see. The cover to the entrance of hell! If you pick it up and throw something in it, it will drop 12 km down and possibly melt away before it hits hard ground! Because at that depth, the temperature was expected to be around 100°C, but in reality they found it was closer to 180°C. The rock was less dense and more porous than expected, and these factors combined with the high heat made it a nightmare in terms of drilling.
---
Full video text and sources:
barisozcan.com/dunyanin-en-de...

YORUMLAR: 3 110
Aşkın Diliyle
Aşkın Diliyle Yıl önce
İyi pazarlar Barış Bey; 10-15 dakikalık bu tarz çalışmaları araştırmak, hazırlamak ve sunmak saatler, günler hatta haftalar alabilir. Ancak siz her hafta aynı saatte yayındasınız. Elinize, gözünüze, dilinize ve fikrinize sağlık. Özellikle tüm araştırmalarınızda barış, huzur ve çevre dostu bir dünyanın inşası için izleyicilere motivasyon verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yine derin ve barış dolu bir sunum hazırlamışsınız.
Şerif Saraçoğlu
Şerif Saraçoğlu Yıl önce
bu adamın bir ekibi var tek başına yaptığını mı sanıyorsun?
Aşkın Diliyle
Aşkın Diliyle Yıl önce
Ekibi olsa bile işin büyük kısmını kendisinin yaptığını düşünüyorum. .
Mustafa Kaan Karaca
Mustafa Kaan Karaca Yıl önce
Herkes bu işi kolay sanıyor ama cidden kolay bir iş değil kendimden biliyorum..
Ufak Ufak İngilizce
Ufak Ufak İngilizce Yıl önce
BİR KATKI: İngilizce'de en çok kullanılan 3000 kelime listesi ? trshow.info/watch/qLoSpwhP2x0/video.html
Aşkın Diliyle
Aşkın Diliyle Yıl önce
Gerçekten çok vakit alıyor. Ben basit şeyler için bile saatlerce uğraşıyorum.
Seyfullah Ak
Seyfullah Ak Yıl önce
Bir jeoloji mühendisi olarak bakıyorum. Uzun zamandır enerji üretimi anlamında düşündüğüm hayalini kurduğum projeydi. Evet kağıt üstünde çok umut verici ama yer bilimine hakim olduğum için çok zor bir çalışma olduğunu biliyorum. Bütün mühendislik disiplinleri ile bu proje olursa dünya için büyük bir gelişme olacak. Türkiye'de bu tarz projeler için yatırımlar yapılmalı geleceğin enerji kaynaklarına ilk ulaşan çok büyük yol kat edecek.
Editbeygiri
Editbeygiri Yıl önce
Seyfullah yaparsın sen
KOMİKTİR OLM !!?
KOMİKTİR OLM !!? Yıl önce
Benim bubamda jeo mühendisi
cheyenne kjelland
cheyenne kjelland Yıl önce
Herkesin para kazanmak için birlikte çalışabileceği bir projemiz var.
M. Yasir Çelik
M. Yasir Çelik Yıl önce
@cheyenne kjelland nedir
Yav Ne
Yav Ne Yıl önce
Ne gibi yani nasıl ve neden çok büyük yol kat edecek? Bunun önemini kısaca açıklar mısın reis?
Nebuch
Nebuch Yıl önce
çok umut verici bir konu, en azından ülkemizde bu teknolojilere bir katkı görebilsem umudum katlanacak.
bruthes
bruthes Yıl önce
Slm nebuch
nean
nean Yıl önce
ooooo dalga geçmemiş bu sefer :)
nean
nean Yıl önce
hacettepe'de bu konuda çalışmalar var jeotermal enerji ile ilgili
çağrı.41.41
çağrı.41.41 Yıl önce
@bruthes erkek o Knk
Doğan Güneş
Doğan Güneş Yıl önce
Ankara Üniversitesi Enerji mühendisliği olarak bizde bu konuyla ilgileniyoruz. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının aksine dünyanın her yerinde kullanılabilir olduğundan yakın gelecekte en önemli enerji kaynağı olabilir. Şimdilik sondaj çok maliyetli ama birkaç yıl içinde bu aşılabilir. Bu konuda daha çok destek verilmeli ve yatırımlar artırılmalı.
DONT
DONT Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
[ ETB ] EVDE TEK BAŞINA
[ ETB ] EVDE TEK BAŞINA Yıl önce
Türkiyede yap işlet devret modeli ile açılabilir :)
Paralyzer
Paralyzer Yıl önce
hep "-malı - meli" ifadeleri ile heba oluyor binlerce mühendis. Başımızdaki insanlar bir şeyleri kopyalamak yerine üretmeye, icat etmeye destek verse çok farklı şeyler olacak.
gürhan özen
gürhan özen Yıl önce
@[ ETB ] EVDE TEK BAŞINA şu kadar metre de şu kadar enerji bulma garantisi verirler
Tuna Ay
Tuna Ay Yıl önce
Geleceğimiz için çok umut verici ve önemli bir proje, umarım başarıyla sonuçlanır. Ayrıca bizi bu bilgiden mahrum bırakmadığın için sana da teşekkür ederim Barış abi!
DONT
DONT Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Abdülhakim Bakmaz
Abdülhakim Bakmaz Yıl önce
Profilimde ki sayıyı 900 yapsak be Knklar 🙏🏻
Gürkan TR ♡...
Gürkan TR ♡... Yıl önce
Teşekkürler Barış abi, bu videonu izleyince küresel ısınmayla ilgili içime umut doğdu. Bir yandan füzyon reaktörü bir yandan da bu jeotermal enerji inşaallah dünyamızı küresel ısınmadan ve fosil yakıt belalarından kurtarır. Bizim hiç araştırması aklımıza gelmeyen ve bilmediğimiz bu güzel olayları,bilgileri vakit ayırıp araştırarak "güzel bir türkçeyle" bize sunduğun için çok teşekkürler, emeğine sağlık.
MUSTJOJO KESE
MUSTJOJO KESE Yıl önce
Barış abi...bu tür videoların için teşekkür ediyorum sana..herzaman seni takip ediyorum.cok başarılısın.ve tarzın farklı olsada diğer birçok türk youtubera a örneksin bence...(saygıyı herzaman hakediyorsun)..
kxdnkxnsnx
kxdnkxnsnx Yıl önce
Herkes düşünceli davransa dünya çok daha güzel bir yer olur tüm sorunlarımızı çözeriz sıcaklık çevre enerji vb. her şeyi sadece biraz düşünce etrafını etrafındakileri gelecek nesilleri düşünmek yeterli düşüncesiz olmayalı bırakalım dünyamızı güzelleştirelim sadece teşekkürler Barış abi yine yeni bilgiler aktardığını için emeğine sağlık umarım tüm haftanın yorgunluğunu üstünden atmış sındır
Sinan Göktürk
Sinan Göktürk Yıl önce
Sondaki cümle, insanlığın yüzyıllardır hep söylediği şey: daha temiz, huzurlu ve barış içinde bi dünya! 😏😏 ama geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz teknolojiler bırakın bu yönde ilerlemeyi tam tersi gezegeni yok olma eşiğine doğru götürüyor, savaşlar bitmedi daha tehlikeli hale geldi, huzur yerine huzursuzluk hakim!
noting
noting 6 aylar önce
peki bu enerjini bir ulke kendiai icin kullanmak isterse ne olucak? Mr¬
Semanur Akkaya
Semanur Akkaya Yıl önce
Bu tarz içerikler yapıp biz gençlere umut olduğunuz için çok teşekkürler. 👌🏼
Furkan Boyraz
Furkan Boyraz Yıl önce
Barış abinin her videosunda emek var. Böyle videolar yapabilmek için saatlerce çalışmak gerekiyor. Çok teşekkürler abi
halil bagcıoglu
halil bagcıoglu Yıl önce
Millet Adamın anlattığı fikirleri övüyor sen videonun yapılabilmesinden bahsediyorsun.
Abdülhakim Bakmaz
Abdülhakim Bakmaz Yıl önce
Profilimde ki sayıyı 900 yapsak be Knklar 🙏🏻
Editsizh
Editsizh Yıl önce
@halil bagcıoglu verdiği emekten bahsediyor ne gereksiz boş bir yorum yapmışsın
Noobody
Noobody Yıl önce
6:49 Neredeyse tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin olduğu bu projede Türkiyenin olmaması gerçekten çok üzücü...
Osman Deniz
Osman Deniz Yıl önce
Bu güzel ve bilgilendirici videolar için çok teşekkür ederim Barış Abi. Gerçekten eline, emeğine sağlık. Ancak aklıma takılan şeyi söylemeden geçemeyeceğim, Jeopolitik dengeler malesef savaşmadan yeniden kurulamıyor. Belki de şu an yaşadığımız savaşların en altında yatan sebeplerden biri de Jeopolıtık dengelerin yeniden kuruluyor olması da olabilir. Bu açıdan bakınca insanlık kendi gelişimini tamamlamdan hangi dengeyi kurarsak kuralım başka bir savaşın tetikleyicisi olacak gibi duruyor. Bilmediğim yada gözümden kaçan şeyler olabilir, tespitim bazıları için yanlış ya da saçma olabilir. Sadece bildiğim ve anladığım kadarıyla yazdım. Saygılar.
Onur Arslanpay
Onur Arslanpay Yıl önce
Hocam eline sağlık çok güzel hazırlamışsın. Gerçekten şu enerji problemi çözülürse bir nebze de olsa insanlık rahatlayacaktır. Umarım :)
toprak karataş
toprak karataş Yıl önce
10 senedir “peşideyim “ …belki ilk defa kendimi iyi hissedeceğim bi video izledim barış ✌🏼 ..hem “küresel ısınma” hemde dünyanın geldiği şu “enerji kaynaklarının” yarattığı 100 yıllık savaşlardan bi Umut ışığının doğması yüzümü güldürdü 😅..iyi ki varsın baba 🧿
Abdülhakim Bakmaz
Abdülhakim Bakmaz Yıl önce
Profilimde ki sayıyı 900 yapsak be Knklar 🙏🏻
Serdar Yeşil
Serdar Yeşil 10 aylar önce
Çok güzel bir konuyu, güzel bir şekilde işlemiş olsanız da konuda, kapalı sistem (binary cycle) olmayan jeotermal sistemlerin, çevreye zararlarından bahsedilip, kapalı sistem jeotermal enerji olması gerekliliğine değinmek gerektiğini düşünüyorum. Çalışmalarınızı tebrik ediyorum ve merakla bekliyorum.
BusshcraftSkills
BusshcraftSkills Yıl önce
Teşekkür ederim Barış abi. Her pazar günümüzü güzelleştirdiğin için ❤️🌺❤️
MsJelly
MsJelly Yıl önce
Aynen , 🤗🌸
Moon Coder BDFD
Moon Coder BDFD Yıl önce
Şimdi beni muhtemelen dışlayacaklar olacaktır ama benim size iki çift sözüm var. Adam buraya sizin her hangi bir gününüzü güzelleştirmek için yapmıyor, kendi ülkesinde yaşanan bazı anti-bilim’cilere (kim olduklarını siz anladınız) karşı bizim bilgilenmemiz gerektiğini savunarak bu konu ile ilgilide videolar yapıyor. Saygılar.
HÜSEYİN YALÇIN
HÜSEYİN YALÇIN Yıl önce
@Moon Coder BDFD neden dışlayacaklar seni?
Sait Toksöz
Sait Toksöz Yıl önce
Emeğinize yüreğinize sağlık Barış bey... iyi ki varsınız.
rüzgar deniz
rüzgar deniz Yıl önce
Enerji çözümlerinin çeşitliliği çok önemli ülkelerin ne kadar gelişeceğine doğrudan etki eden faktörlerin en önemlilerinden güzel bir yaklaşım...👏🌍
mazlum süren
mazlum süren Yıl önce
Keşke aynı formatta TV lerde de programlar görebilsekte daha meraklı araştırmacı bilgili bir nesil oluşsa. Emekleriniz için teşekkürler.
hatice şakalar
hatice şakalar Yıl önce
Yaptığı işi severek ve büyük bir emekle yapan insanlar da olmasa ne yapardık bilmiyorum. Yine bir sürü ekleme yaptı genel kültürüme. Ben dünya genelinde de gelecek hakkında pek ümidi olmayanlardan biriyim ama umarım kötüye gidiş tersi istikamete doğru yönelir.
Emre
Emre Yıl önce
2 hafta önce gazetede okumuştum bunu çok ilgimi çekmişti şuanda teknik bir lisede yenilenebilir enerji bölümü öğrencisiyim enerji ile ilgili olan her türlü proje zaten ilgimi çekiyor ancak bu projeye nedense çok daha fazla ilgi duydum başarılı olursa gerçekten gelecek vadeden bir proje umarım başarılı olur.
Vincenzo Bey
Vincenzo Bey Yıl önce
Bizler gelecekte sadece daha temiz bir dünya değil aynı zamanda daha huzurlu barış dolu bir dünya hayal ediyoruz. Barış Özcan
Cm Kvk
Cm Kvk Yıl önce
Çocukluktan beri hayalimdi derin bir sondaj yapıp sıcak su ile hem elektrik üretmek hemde evi ısıtmak. Ama işte hayat bir çok insana hayal ettiğini sadece hayalde bıraktırıyor. Derken ömürde geçiyor. Başarılar gençler.
Şekil 1A
Şekil 1A Yıl önce
Yenilenebilir enerjinin önemi oldukça arttı acilen bu yönde projeleri hayata geçirip güneşten,rüzgardan vs yararlanarak ısınmadan, elektriğe kısaca enerji ihtiyacımızda dışa bağımlılığı azaltmalıyız ki dünyada yaşanan olumsuz durumlarda elimiz güçlü olsun. Çevremizi,doğamızı korumada faydasından söz etmiyorum bile o en önemli artısı
Mustafa GÜLER
Mustafa GÜLER Yıl önce
Emeğinize yüreğinize sağlık Barış Hocam 👏👏👏
Ertugrul Mertturk
Ertugrul Mertturk Yıl önce
Sayın Özcan hep izlediğim ve bilimi eğlenceli hale getiren bir kanal 💻💻💻 ancak sizin gibi bilimi araştırmayı seven öncelikle de öğrendiklerini öğreten 12 yaşında bir çocuk tanıyorum onun ve onun gibi çocuklar için tecrübelerinizi anlatmanız onların o tecrübeleri öğrenince daha başarılı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler 📄📄📄
diphylleia
diphylleia Yıl önce
Teşekkürler Barış Bey, kariyerinizin devamında başarılar dilerim.
tacettin demet
tacettin demet Yıl önce
Soru sormadan cevaplanması. Bu platformu en üst düzeyde kullanarak bize ulaşması. 👍 teşekkürler güzel insan.
# P0sitr0NNN
# P0sitr0NNN Yıl önce
Her iki anlamda da Barış dolu bir dünya hayal ediyoruz.
has ip
has ip Yıl önce
SELAMLAR Önemli ve faydalı dönüşümler için insanları ve gençleri yönlendirecek çalışmalarınız için teşekkürler. Vakıf serisinde vakıf ve Dünya olabilir solaris gezegenine yaptıları bir ziyarette enerji kaynağı olarak bu yöntem anlatılıyordu bilime yönelmek istiyorsak bilim kurguyu sevdirmemiz gerekli diye düşünüyorum.
Tuba Yakut
Tuba Yakut Yıl önce
senin gibilerle dolsa dünya keşke 🙏
Murat GÜREL
Murat GÜREL Yıl önce
Barış bey bilgiler için teşekkür ederim. İzlanda da yürütülen 2017 tarihli son bilgilerine ulaştığım projenin son durumu hakkında bilginiz var mı? bu proje yanardağ yakınında açılacak kuyulardan alınacak enerjinin kullanımı planlanmıştı. bugünlerde hiç bilgi bulamıyorum. teşekkür ederim.
Müzik Yap
Müzik Yap Yıl önce
Barış bey, iyi ki varsınız, dünyadan haberimiz oluyor 😀
Ercan Kuru
Ercan Kuru Yıl önce
Enerji alanında asıl hedeflememiz gereken elektrik enerjisi. Teoride elektrik enerjisini dünyanın ve evrenin her yerinde elde edilme potansiyeli var. Bugün evlerimizde ve günlük yaşamımızda elektrik enerjisini dışında; ısınmak için doğalgazı, kömürü, mazotu v.b. yakıntıları kullanıyoruz. Araçlarımızda ise çoğunlukla akaryakıtı kullanıyoruz. Bütün bu ihtiyaçlarımızın tamamı elektrik enerjisinden faydalandığımızda enerjiye daha az maliyetli ulaşabileceğimiz gibi günlük yaşamımızın tasarımı da daha konforlu olacaktır. Her ülke kendi enerjisini doğal kaynaklardan elde ettiğin zaman bu sefer de uluslar arası ilişkilerde de olumlu yönde değişimler yaşanabilir. Esas soru bu enerji kaynakları özellikle jeo termal enerjisini kullanılabilir mi? sorusu değil. Asıl sormamız gereken soru şu? DEVLETLER GERÇEKTEN BUNU İSTİYOR MU?
Yiğit
Yiğit Yıl önce
Lise Öğrencisiyim TRshow'dan Gelir kazanmak için bu kadar insan için'den 7-8 kişi bile destek olsa bana birazda olsun moral vermiş olurlar. Şimdiden destek verenlere çok çoook teşekkür ederim hepimizi çok seviyorum cansınız
zümra
zümra Yıl önce
devletlerin gerçekten istediği şey para
Ahmet Borzan
Ahmet Borzan Yıl önce
Bende lise öğrencisiyim Olayın akışını bozduğun için seni kınıyorum ne güzel birşeyler okuyorduk.
Hüseyin GÖKTAŞ
Hüseyin GÖKTAŞ Yıl önce
Enerjinin türü önemli değil. Her çeşit enerji elektriğe dönüştürülür. Önemli olan maliyet / uygulanabilirlik ve çevreye olan zararıdır. Devletler menfaatlerini isterler. Tek kazancı fosil yakıt ithal etmek olan devletler hariç kimse enerjinin temiz ve ucuza elde edilmesine karşı çıkmaz.
Ramazan Birsin
Ramazan Birsin Yıl önce
Allahın Yaratmasındaki incelikler gerçekten mükemmeler.İnsanın yeryüzünü ve güneş sistemini Hayretle izlemesi gerekli her geçen gün bilimin keşfettiği harikalar gün yüzüne çıkıyor.Gerçekten sonsuz bir Hazineye sahip Rabbimiz.
m1000
m1000 Yıl önce
🤦
Keremmwq
Keremmwq Yıl önce
Sizin gibi bu kadar bilgiye sahip birisinin Türkiye'deki genç,çocuk ve yetişkin kişilere öğrenmeyi sevdirmeniz gurur verici..
DONT
DONT Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Keremmwq
Keremmwq Yıl önce
@DONT sen iste yeter :)
Abdülhakim Bakmaz
Abdülhakim Bakmaz Yıl önce
Profilimde ki sayıyı 900 yapsak be Knklar
Sərvər Rüstəmovun Tarix Dərsləri
Sərvər Rüstəmovun Tarix Dərsləri Yıl önce
Daha hüzurlu və Barış dolu bir dünya!
Sth Annøyer
Sth Annøyer Yıl önce
bu adam cidden youtuber kavramına bambaşka bir anlam katan birisi, diğerleride kendini youtuber olarak görüyorsa bu adam nedir ? tbrikler gercekten, her bir içeriğini belgesel izlermiş gibi keyifle izliyorum
rockyn
rockyn Yıl önce
12:00 "Bizler gelecekde sadece daha temiz bir dünya değil, aynı zamanda daha huzurlu barış dolu bir dünya hayal ediyoruz..." - Barış Özcan.
Puyol
Puyol Yıl önce
Barış istemek şeytanın melek olmasını istemek gibi bir şey ...
Perihan Çelikten
Perihan Çelikten Yıl önce
Abi harika aydınlatıcı purogram için teşekkürler yüreğinize sağlık insanların aklında bu purogramı izleyipte geğişik fikirler oluşacağı için olumlu güzel işler cabalar Dnyamız ve tüm Evren için Barış Sağlık Dolu Yaşam Hep Varolur Diliyorum🥰🥰
muhammet danacı
muhammet danacı Yıl önce
Barış abi seni her izlediğim de bu TRshow çöplüğünde parlayan bı elmas gibisin teşekkür ederim bize kattığın bilgiler için severek takıp ediyor seni
eges72
eges72 Yıl önce
"Biz gelecekte sadece daha temiz bir dünya değil, daha huzurlu, barış dolu bir dünya hayal ediyoruz." *...*
Cuma Celik
Cuma Celik Yıl önce
Reis sen ne zaman bi video atsan bizi umutlandırıyorsun ama dünya üzerinde veya bizim yaşamımıza bi etkisi olduğunu görmüyoz... Videoların çok kaliteli devam...
Ufak Ufak İngilizce
Ufak Ufak İngilizce Yıl önce
BİR KATKI: İngilizce'de en çok kullanılan 3000 kelime listesi ? trshow.info/watch/qLoSpwhP2x0/video.html
İrfan Bağçe
İrfan Bağçe 3 aylar önce
Bu zamana kadar gördüğüm en iyi çalışmalardan biri gerçekten hayal ötesi kelimeler kifayetsiz
Hikmet Düzgün
Hikmet Düzgün Yıl önce
Barış bey, bilgilendirmeye dayalı muazzam videolarınız için teşekkürler. Emeğinize, yüreğinize sağlık.
Ahmet Emre Karagulle
Ahmet Emre Karagulle Yıl önce
AYT coğrafya testinde sorunun cevabıydı. Jeotermal enerji kaynağı değerlendirilirse gerçekten çok faydalı olur.
R 07
R 07 Yıl önce
İlim bilim değerlidir, bilgili insan daha da değerlidir. Barış! dolu bir dünyanın olması dileklerimizle 🙂
Next
Next Yıl önce
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş teşekkürler Barış bey👏
Edip Deniz Angı
Edip Deniz Angı Yıl önce
Barış bey, videoyu izlerken dikkatimi çekti. Videonuzda özellikle lazerlerin gözüktüğü kısımda ani renk değişimleri ve parlamalar yüksek miktarda var. Ben epilepsiden müzdarip olmasa da sizi izleyenler arasında epilepsiden müzdarip insanlar olabileceğinden böyle videoların başına bir kaç saniyelik kısa bir uyarı koymanın iyi olabileceği düşüncesindeyim. Başarılarınızın devamını dilerim.
Tarix SM
Tarix SM Yıl önce
İyi ki, varsın Barış bey. Biz de sizden pozitiv enerji alıyoruz
Shatlyk Han
Shatlyk Han Yıl önce
Üniversite bitirme tezimin konusu. Alternatif enerji çeşitliliğinin uluslararası ilişkilerde ki etkisi konusuydu. Ve evet 😁 sevindim böyle bir enerji kaynağı gerçekten dengeleri değiştirecek.
Nilay
Nilay Yıl önce
Okudugunuz bolum ve uni nedir acaba
Ertuğrul Alçı
Ertuğrul Alçı Yıl önce
@Nilay rez
Shatlyk Han
Shatlyk Han Yıl önce
@Nilay uluslararası ilişkiler ve diplomasi bölümü. Yurtdışında okudum uluslararası beşeri bilimleri enstitüsünde
1453Musa_
1453Musa_ Yıl önce
Arrap Tayyup kaç para alıyorsun acaba trolluk için?
Nilay
Nilay Yıl önce
@Shatlyk Han masallah 👍
Musa Arar
Musa Arar Yıl önce
Son sözünde, "Böyle bir enerji gerçekleşirse bütün dünyada denge sağlanır" demiş, fakat bu çalışmayı yalnızca bir ülke yapabilirse daha büyük savaşlar çıkar.
Nurullah
Nurullah Yıl önce
Halen dünyamızda aktif volkanlar var , delik açmaya bu kadar kafa yormak yerine bunların özellikle aktif olmadığı zamanlarda üzerlerinde ya da çevresinde çalışma yaparak magmanın enerjisine ulaşmak sizce de daha mantıklı gibi durmuyor mu ? Eğer değilse cevabınızı anlatan bir video vacip oldu bence 😃
Huriye Yılmaz
Huriye Yılmaz Yıl önce
Öncelikle emeğinize sağlık Barış Bey .sizi derslerimde öğrencilere izletiyorum ve ilgiyle izliyorlar. Jeotermal enerji için o kadar da olumlu dusunmuyorum tabi ki fosil kaynaklarla karşılaştırma yapılamaz ama çevresel etkileri azımsanmayacak ölçüde. Bunu o yörede görev yapan prof bir hocam ile tartismistik. İzlanda da olduğu gibi kapalı sistem yapsak belki bu kadar zararlı olmaz doğa için fakat örnek olarak aydın Germencik e bakabilirisniz buhar 262 santigrat derece civarı çok güzel ama çıkan buhar kükürt ve diğer gazlar ile birlikte doğaya salınıyor ve o bölgede yetişen incir ,zeytin ağaçları kuruyor ayrıca kanser vakaları artmış durumda. Ayrıca ben mikroklima oluşturacağını da düşünüyorum .illa kullanacaksak doğaya uyumlu olmalı. Bu açıdan da bakmanızı isterdim .iyi çalışmalar .
Ayberk Enez
Ayberk Enez Yıl önce
Size eksiksiz katılıyorum. Yapılacak olan sistemler mutlaka kapalı döngüyle oluşturulmalı. Gaz çıkışı olursa fosil yakıt kadar zararlı olabiliyor.
Abdülhakim Bakmaz
Abdülhakim Bakmaz Yıl önce
Profilimde ki sayıyı 900 yapsak be Knklar 🙏🏻
Murat Han ACIPAYAM
Murat Han ACIPAYAM Yıl önce
Umarım ülkemizde de böyle konulara yer verilir.
beyss
beyss Yıl önce
sabırsızlıkla bekliyoruz, proje çok ilginç ve merak uyandırıcı. video için çok teşekkürler Barış abi
BirləşəkbizTv
BirləşəkbizTv 9 aylar önce
Bizler gelecekte sadece daha temiz bir dünya değil; aynı zamanda daha huzurlu, barış dolu bir dünya hayal ediyoruz.
Sami Bey
Sami Bey 2 aylar önce
iyi hayaller...
MİHTİİ
MİHTİİ Yıl önce
Öncelikle bu yorumumu çok değerli barış abim ve takipçilerine yapıyorum herkese günaydın sizleri seviyorum güzel gününüz olsun barış abi seni Yozgat’tan takip ediyorum eski takipçilerindenim gece yatarken videonu açıyorum sesini dinleyerek uyuyorum seni de çok seviyorum
Ahmet ile Eren
Ahmet ile Eren Yıl önce
Hocam bu adam Türkiye'de yaşayan ahlaklı,imkanları boşa kullanmayan,amacı insanları bilinçlendirmek olan nadir insanlardan
Eşref Yusuf Gül
Eşref Yusuf Gül Yıl önce
Umarım Türkiye bu enerji devriminin ayağını da kaçırmaz ve umarım artık bilgiye erişim için verilen ücretin edinilen bilginin kıstası olamayacak kadar değersiz olduğunun farkındalığına ulaşabiliriz.
Bilim Avcısı
Bilim Avcısı Yıl önce
Videoyu gördüğümde konunun buralara varablieceğini hç tahmin etmiyordum, bilglendirici ve faydalı bir video olmuş teşekkürler, emeğinize sağlık
Gizem Avcısı
Gizem Avcısı Yıl önce
Bu adam TRshow Türkiye'nin başına gelmiş en iyi kanallardan biri. O söylemese birçok konudan haberim olmayacaktı.
Barış Yakın
Barış Yakın Yıl önce
Yine çok güzel ve faydalı bir video ❤️
DM
DM Yıl önce
Lise öğrencisiyim 11'e gidiyorum. Aileme yük olmak istemiyorum TRshow'dan harçlık çıkartmak istiyorum bu kadar insandan 5-6 kişi bile görüp takip etse çok iyi olur. Şimdiden çok teşekkür ederim. Bunu sürekli belirtiyorum samimi kalın en iyi dostunuz kendinizsiniz kendinize iyi bakınnn
Sipan ÜCÜN
Sipan ÜCÜN Yıl önce
Harika! Emeklerine sağlık Barış Özcan.
Juninho
Juninho Yıl önce
Sizi teknoloji ve tasarım dersinde izledik Barış hocam.👏✅
R. ÇINAR
R. ÇINAR Yıl önce
Merhaba bir Jeofizik mühendisi olarak söylüyorum Barış Bey'in söylemiş olduğu konu yeni değil zaten 2000 lerden sonra uygulanıyor ülkemizde de MTA kurumunca 12 yıl önce Denizli'de 282° buhar bulundu. Buradaki sorun birazda buhar türbinlerinin verimsiz oluşudur yer altina inildikce her 33 metrede sıcaklık 1° artmakta buna jeotermik Gradyan diyoruz. Yani 1 kilometre derinde ise 30 derece artmaktadır. Ort 5 kilometre Bir Kuyu açtığınız zaman sıcaklık 150 dereceyi bulmaktadır Buda inen takım borusu ve matkapların ilerlemesini zorlaştırmaktadır buyuzden matkabı soğutmak için Bizler kil- bentonitten olusan sondaj çamuru kullanırız Böylece hem öğütülen malzemeler yukarı çıkarılmış olur hem de matkap nispeten soğutulmuş olur günümüzde 7 kilometreden daha fazla Derin kuyular verimli değildir. Ama yüzeydeki Petrol tükenince insanoğlu da daha derinlere inmenin bir yolunu bulacaktır.
Poyraz Demirci
Poyraz Demirci Yıl önce
Selam! Öncelikle rahatsız ettiysem çok özür dilerim, sanırsam bilimsel içeriklerden hoşlanıyorsun, müsait olduğun bir zamanda kanalındaki videolara göz atabilirsin, Barış Özcan gibi kaliteli içerikler yapmaya çalışıyorum, aynı zamanda sizlere kaliteli vakit geçirmeniz için videoları olabildiğince profesyonel şekilde hazırlamaya çalışıyorum. Kanalıma bekliyorum. Teşekkürler.
R. ÇINAR
R. ÇINAR Yıl önce
@Poyraz Demirci müsait bir zamanda bakmaya gayret ederim
Poyraz Demirci
Poyraz Demirci Yıl önce
@R. ÇINAR teşekkürler desteğini bekliyorum iyi günler:)
Osman Koçoğlu
Osman Koçoğlu Yıl önce
Bu projenin bu kadar kısa sürede gerçekleşebilir mi bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Onur Tokatli
Onur Tokatli Yıl önce
Harika iş. Elinize dilinize sağlık. Çok teşekkürler
bekir çoban
bekir çoban Yıl önce
keşke barış dolu bi dünya olsak, keşke sen gibi Barışlar çoğalsa
Yuksel Gol
Yuksel Gol Yıl önce
Emeğinize sağlık. Kesinlikle videolarınız gun icinde ulusal kanallarda. Ya kısacıkta olsa yayınlanmalı. Boş beleş şeylere bakacağına insanlar biraz faydalanmalı fikir sahibi olmalı. Keşke🙂
Semih Can ŞAHİN
Semih Can ŞAHİN Yıl önce
Enerji insanlığın en üst seviyelere çıkmasını sağlar teknoloji olarak ve bu sistemle dünyanın her yerindeki kaynak yetersizliğini azaltır. Çok ön planda olur ve çok kullanılırsa bu sistem sonumuz Kripton'a dönmesin.
zümra
zümra Yıl önce
jeotermal santrallere gerektiği kadar önem verilmiyor, fosil yakıtlardan devam etme inadı var aynı şey nükleer santraller için de geçerli ama Barış bey, ülkemizde yeterince elektrik enerjisi var ve depolanamıyor bu. Atsan atılmaz satsan satılmaz. Keşke bunları göz önünde bulundursalar da faturamız düşse:D
Ruh Hastası Eren
Ruh Hastası Eren Yıl önce
Fosit ne demek ?
zümra
zümra Yıl önce
@Ruh Hastası Eren fosil yazacaktım, düzeltiyorum
yashar azizov
yashar azizov Yıl önce
x
hakan can
hakan can Yıl önce
Yenilenebilir enerji için yeterli üretim alanımız var. Res, Hes Ve Ges ler için ülkemiz bir cennet. Lakin özelleştirme adı altında elektrik dağıtım şirketlerine peşkeş çekildiği için bu iş biraz ağırdan alınıyor. Üretim yapan firmalar enerjiyi direk Devlete satsa veya Devlet kendi üretimini yapsa elektriği çok uygun fiyata kullanabiliriz. Güzel günler göreceğiz güneşli günler.
Feyk Koala
Feyk Koala Yıl önce
Merhabalar Barış Bey eskiden yaptığımız pomodoro tekniğiyle tekrardan bir canlı yayında buluşsak çok güzel olur. :)
Alper Emir
Alper Emir Yıl önce
James Webb evrende, iter yüzeyde, Quaise ise yeraltında müthiş başarılara imza atacağına hiç şüphe yok. Yaşanabilir, sevgi ve barış dolu bir dünya için ✌
burcu latife Arslan
burcu latife Arslan Yıl önce
Barış bey siz konuyu anlatırken benim de en büyük merakım bu deliklerde yüksek sıcaklıklarda yaşayabilen hiç bilmediğimiz yeni mikrobiyal türlerin açığa çıkma olanağına sahip olması ile insanlığı ve tabiki tüm yaşayan organizmaları nasıl etkileyebileceği (hastalık oluşturma/tedavi süreçlerine destek olma) konusunda oldu. Umarım tüm yönleri ile araştırılarak her anlamda iyi sonuçlar çıkaracak doğuran adımlar atılır.
Sunlight Design Medya Ajansı
Sunlight Design Medya Ajansı Yıl önce
Tek başına hazırladığını düşünmüyorsunuz değil mi😅
Halil Öztürk
Halil Öztürk Yıl önce
Barış Abi Dünyadışı varlıklar konusunu ne zaman işleyeceksin acaba ? 1947 Roswell new Mexico’da düşen UFO/Dünyadışı araç ve ölü bulunan 4 Dünyadışı varlığın Dünyanın en gizli ve en kritik öneme sahip projesi haline geliyor. Bununla ilgili bir video ancak sana yakışır diye düşünüyorum.
serkan taşcı
serkan taşcı Yıl önce
Bu enerjiye sahip olan ülkelerin bu kaynakları adil paylaşmayacağını düşünüyorum. Her ülkeninde bu tür çalışmalara kaynağının olmadığını düşünürsek sadece birkaç ülkenin elde ettiği özel bir enerji türünün yine yeni savaşlara sebep olabileceğini düşünüyorum.
DONT
DONT Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Abdülhakim Bakmaz
Abdülhakim Bakmaz Yıl önce
Profilimde ki sayıyı 900 yapsak be Knklar 🙏🏻
Mert Kiraz
Mert Kiraz Yıl önce
Takip ettiğim tek youtube kanalısın barış abi tek hayalim seninle tartışmak gerçekten araştırmayı ve yeni şeyler öğrenemeyi seven bir insan olarak çok büyük keyip paylaştığın bilgileri edinmek hayata bakış açımı değiştirdin gerçekten tebrik ediyorum
Ninja Adel
Ninja Adel Yıl önce
*Ellerinize sağlık Bu arada ben de Rusya'da yaşayıp sizlere eğlendirici bilgilendirici ve faydalı blog tarzında içerikler üretiyorum bakmanızı tavsiye ederim şimdiden hepinize çok çok teşekkürler* //
edite
edite Yıl önce
Evrim Ağacı kanalını da takip edebilirsiniz, inanın pişman olmazsınız😇
Bilim Arşivi
Bilim Arşivi Yıl önce
Merhaba Değerli Bilimseverler, Bilim, Teknoloji ve Astronomi alanlarında içerikler üretmekteyiz. Fakat TRshow algoritmasının azizliğine uğrayıp iyi yerlere gelemiyoruz. Bu alanda oldukça emek sarf ediyoruz. Eğer ilginizi çekiyorsa kanalımızı inceleyebilirsiniz.
veysi turgut
veysi turgut Yıl önce
Evet gerçekten "Barış" dolu bir dünya hayal ediyoruz. Senin gibi Barış'lar arttıkça zaten savaşta olmaz. Dünya'da kirlenmez.
kimim ben
kimim ben Yıl önce
yıllardır aynı şeyi söyledim yazdım,dünyanın üstünü bu şekilde daha karmaşık hale getiriyoruz,rüzgar enerjisi ve güneş panelleriyle,aslında herşey yerin altında hazır
emre ozupek
emre ozupek Yıl önce
Dünyanın her kategori içinde bir dengede olduğu ve bu dengeye insanların yaptığı her müdahele sonucunda yeni problemleri doğurduğunu okuyabilirsek: Bu hayal edilen çalışma sonucunda jeotermal dengenin değişeceğini gözden kaçırmamak gerekir.
Ğ
Ğ Yıl önce
Magmaya inildiğinde şunu keşke idrak edebilseler, dünyanın yörüngesinde ki kütle çekim kuvvetinin en önemli unsurlarından birisidir
Semih Er
Semih Er Yıl önce
Herzaman ki gibi süpersin. Emeğinize yüreğinize sağlık. Esenlikler dilerim
Burak Temür
Burak Temür Yıl önce
Emeğinize sağlık barış bey, Disiplinli ve programlı bir şekilde aksamadan gelen faydalı yararlı videolar için teşekkür ederiz.
Ufak Ufak İngilizce
Ufak Ufak İngilizce Yıl önce
BİR KATKI: İngilizce'de en çok kullanılan 3000 kelime listesi ? trshow.info/watch/qLoSpwhP2x0/video.html
Ufak Ufak İngilizce
Ufak Ufak İngilizce Yıl önce
BİR KATKI: İngilizce'de en çok kullanılan 3000 kelime listesi ? trshow.info/watch/qLoSpwhP2x0/video.html
Esat'ın Maceraları
Esat'ın Maceraları Yıl önce
Elinize sağlık. İnşallah faydalanılır bir sonuç ortaya çıkar. Dünyanın sonu kaynaklarının sömürülüp aşırı ısıtılmasından dolayı olmaz.
kerem yavuz
kerem yavuz Yıl önce
Merhabalar severek takip ettiğim izlerken ve dinlerken çok keyif aldığım birisiniz teşekkür ederim böyle güzel konulara değindiniz icin bir sorum olacaktı ; Bu proje hayata geçerse veya geçtiğinde çekilen ısı sebebiyle dünyanın soğuması hızlanmayacak mı peki ?
Ishak Kilinc
Ishak Kilinc Yıl önce
sınırsız enerjiye ulaşabilsek bile ilkellik özelliğimizden dolayı maalesef ki savaşlar yine çıkacak ve masumlar yine ölecek. Doğanın değil insanların kanunu bu yönde.Çünkü sınırsız enerjiye sahip olmak demek en büyük güce sahip olmak demek ve bu savaşı kaçınılmaz yapacaktır. Sağlıcakla
Emel Tarık
Emel Tarık Yıl önce
Teşekkürler Barış Özcan. Dünyayı bilim kurtarıyor. Nicelik değil, nitelik.👏👏👏🧿🧿
B. T.
B. T. Yıl önce
Sayenizde çok kötü haberler arasında gelecek vadeden şeyler öğrenip biraz da olsa umutlanıyorum. Teşekkürler 🙂
ugras durmus
ugras durmus Yıl önce
harika bir video daha .. ellerinize sağlık, hem bilgi hem de umut verdiniz :) ikisi de özellikle bu dönemde oldukça kıymetli
Cesur Kızılkaya
Cesur Kızılkaya Yıl önce
İnsanlık var oldukça akıl nimetinin sınırları genişliyor ve yakın gelecekte Dünya'nın sürdürülebilir olmasına büyük katkılar sağlayacaktır...
Matematiğin Ronaldosu
Matematiğin Ronaldosu Yıl önce
Yenilebilir ve sürdürülebilir enerji herkesin için faydalı.
ONUR SAYIN
ONUR SAYIN 11 aylar önce
dediğin gibi abi hayal ediyoruz belki de en büyük silahımız tabi umudumuz " hayal edebilmek " 👏🏻
Serkan Cankurt
Serkan Cankurt Yıl önce
ciddi anlamda çok önemli bir gelişme, önümüzdeki 10 yıl içinde çok acaip şeyler göreceğiz
aykut yvzr
aykut yvzr 8 aylar önce
Şuanda isveçte genel olarak bu tekneloji kullanılıyor. Çoğu villalarda yerin metrelerce altına boru yardımıyla su gonderiliyor Yerin altına inen su ısınıp pompa yardımıyla evin ısıtma sistemine ulaşıp ısınmasını sağlıyor Yanı uzun zamandır var bu sıstem. Adamlar bunun makinası yapmışlar gelıştırmışler aktıf.
Hüseyin Muhammet NAMLI
Hüseyin Muhammet NAMLI Yıl önce
Abi senin videolarını her izlediğimde içimde dünyanın daha iyi bir yer oalcağına dair güzellikler yeşeriyor...
Inci Ezizli
Inci Ezizli Yıl önce
Abi harikasın. Tam da bu yan etkilerin ola bileceği hakkında düşünüyordum, hepsini teker-teker saydın
Hanifi Boztaş
Hanifi Boztaş Yıl önce
Bu tarz videoların izlenme sayını arttırıp bilgiyi yaygınlaştırmalıyız
Anonim AAA
Anonim AAA Yıl önce
Bu fikir çok güzel. Hatta, Mars ve benzeri ortamlarda dünyalaştırma faaliyetlerinde gerekli ısınma ihtiyacının karşılanmasında da düşünülebiliir sanki... Siz nedersiniz?... Ayrıca, kullanılan bu tünel açma tekniğinin maliyeti gerçekten de çok düşükse belki de yerçekimsel trenlerin hayatımıza girişlerini çok yakın zamanlarda görebiliriz. Çok erken hayallere kapılmıyorumdur umarım... İyi yayınlar...
Humanity is returning to the Moon. This time permanently!
20:20
magic suitcase #funny #funnyfamily #comedy #family
00:13
TAKİPÇİM KREDİ KARTIMI HARCADI!!
30:10
Deli Mi Ne?
görünümler 1,4 Mn
#CANLI - Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi...
11:54:59
Kısmetse Olur: Aşkın Gücü 147. Bölüm
2:36:39
Kısmetse Olur: Aşkın Gücü
görünümler 652 B
Why is Saudi Arabia building a line-shaped city?
15:27
Barış Özcan
görünümler 3,5 Mn
28000 yıl kapasiteli NANO-DIAMOND PİLLER mi geliyor?
14:46
Titanic Gerçekte Neden Battı?
24:36
Evrim Ağacı
görünümler 2 Mn
What's in the deepest point in the world?
11:41
Barış Özcan
görünümler 4,4 Mn
Will mammoths come back to life in 2027?
19:06
Barış Özcan
görünümler 1,8 Mn
Is it possible to go to the Andromeda Galaxy in 50 years?
21:56
magic suitcase #funny #funnyfamily #comedy #family
00:13