Köpekbalığının kuyruğunu tokatlayan adam

  görünümler 738,492

Barış Özcan

Barış Özcan

2 yıl önce

Sizi okyanusların en büyük yırtıcısıyla tanıştırayım. Bruce adındaki bu büyük beyaz köpekbalığı, gözleri dönmüş bir şekilde etrafındaki insanları uzaktan sinsice izliyordu. Onları gördüğü her fırsatta büyük bir intikam duygusuyla saldırmaya hazırdı. Kana susamış bu seri katil, bu yüzen dev çöp öğütücüsünün doymak bilmez bir iştahı vardı. Daha geçen gün suya dalmış masum bir dalgıcı ısırmak için tüm gücüyle saldırmış ve bulunduğu kafesin içine girmeye çalışmıştı. Bunda başarılı olamayınca günler boyunca o teknenin etrafında pusu kurmuş ve nihayet yakaladığı ilk fırsatta teknenin içine atlamayı başarmıştı.
Devamını anlatmak istemiyorum. Hayal gücünüze bırakıyorum. Buna benzer pek çok ürkütücü hikayeyi duymuş olduğunuzu tahmin ettiğim için boşlukları rahatlıkla doldurabilirsiniz. İnsanın korku duygusunu mıncıklamak diğer tüm duygularından daha kolay. Korkuyu yenmenin en kolay yoluysa bilmekten geçiyor.
Mesela okyanuslarda yaşayan yüzlerce köpekbalığının her birini, tek tek, şu anda tam olarak nerede olduğunu görebileceğinizi biliyor muydunuz? Böyle bir harita var. Bu haritayı kullanarak neredeyse gerçek zamanlı olarak köpekbalıklarının hareketlerini izleyebiliyorsunuz.
Örneğin Breton adlı köpekbalığı, 15 Mayıs 2021 sabah 09:42’de Bermuda Şeytan Üçgeni olarak da bilinen sularda görülmüş.
Ondan 15 dakika önce 2 metre 45 cm uzunluğundaki Slinger adlı mako köpekbalığı Meksika körfezinin ılık sularında kahvaltı yapıyormuş.
Ondan 1 saat önce de dünyanın diğer yarım küresinde Nepean adlı bir kaplan köpekbalığı Büyük Okyanus’un güneydoğusundaki Yeni Kaledonya sahillerinde arz-ı endam etmiş. Üstelik bu dişi köpekbalığı tam 4 metre boyunda. 26 Mart tarihinden bu yana yaklaşık 1,5 aydır takip ediliyor. İzlediği rotaya dikkat ederseniz Norfolk adalarından kuzeye doğru yüzdüğünü fark edebilirsiniz. İnsanların yaşadığı yerlere doğru gidiyor...
Sahillerde dolaşan bir köpekbalığı. Yoksa videonun başında anlattığım Bruce’un yeni versiyonu Nepean mı olacak? Bu soruya az sonra cevap vereceğiz ama eminim aklınızda başka bir soru işareti daha oluşmuştur. Bunları nasıl takip ediyorlar?
Burası Nova Scotia kıyıları. Suda yüzen dev yüzgece aldırmaksızın atlayan kişi daha önce bu işi yüzlerce kez yapmış biri. Onu yüzen bir platformla kısa süreliğine suyun dışına çıkartıp hızlıca kan ve doku örnekleri alıyorlar. Bir yandan da o üst yüzgece özel bir etiketleme sistemini yerleştiriyorlar. S.P.O.T. tag adı verilen bu cihaz GPS uydularına konum bilgisi gönderiyor. Cihazın iki tarafında bakır iletkenler bulunuyor. Suyun içindeyken kapalı bir devre haline geldiği için herhangi bir veri iletimi yapmıyor. Köpekbalığı suyun üstüne çıkınca devre bozulduğu için cihaz uyanıyor ve bulunduğu yerin bilgisini pingliyor. Bu şekilde 5 yıldan uzun bir süre çalışabiliyor ve araştırmacıların köpekbalığının davranışları hakkında ayrıntılı bilgiler elde edebilmesini sağlıyor. Yeni nesil etiketleme cihazları suyun altındaki ışık miktarı, sıcaklık, derinlik gibi bilgileri de toplayıp depoladıktan sonra belli aralıklarla uydulara gönderebilecek şekilde tasarlanmış.
Bu bilgileri bizim bile görebiliyor olabilmemiz okyanus yaşamı hakkında farkındalığımızı arttırabileceği için çok değerli. Sadece görmüyoruz, isimlerini bile biliyoruz. Az önce nasıl etiketlendiğini gördüğümüz köpekbalığına da bir isim vermişler: Nukumi. Yerlilerin dilinde “bilge nine” anlamına gelen bir söz bu. 50 yaşında olduğu ve bugüne kadar 100’e yakın çocuğa ve toruna sahip olduğu tahmin edildiği için böyle bir isim verilmiş. Kendisi birkaç ay sahillere yakın yüzdükten sonra 22 Şubat tarihinde birdenbire yön değiştirmiş. 3 aydır Atlantik Okyanusu’nun derinliklerine doğru yüzüyor. 135 günde 5570 mil yol gitmiş. Yani günde ortalama 41 mil mesafe kat ediyor. 50 yaşında bir nine için hiç de fena sayılmayacak bir performans bu. Daha da ilginç bir saptama yapalım mı? Eğer hayatı boyunca günde ortalama 41 mil yüzdüyse toplamda 748250 mil gezmiş demektir. Yaklaşık 1.2 milyon km. Dünyanın çevresini 30’dan fazla kez dönmüş ve hala yüzmeye devam ediyor. Hangi insan evladı yürüyerek bu kadar mesafe gitmiştir? Bırakın yürümeyi uçakla bile bu kadar gezen çok az sayıda insan vardır.

YORUMLAR
Ali
Ali 2 yıl önce
Bilmeyen, bilmediği şeyden korkar. Bilen ise bilgisi arttıkça korkmaktan çok saygı duyar ! ~Barış Özcan~
Tatsu
Tatsu 2 yıl önce
Kusura bakmayın da bence bazı durumlar için yanlış bir söz. Çünkü bazı konularda ne kadar bilirsen ve araştırırsan o kadar korkmaya başlarsın, ölüm gibi.
A.T
A.T 2 yıl önce
kankam bir soru sormak istiyorum, zaten videoda söylenilen bir sözü buraya yazmak sana primden başka ne katıyor
Flash
Flash 2 yıl önce
@A.T bazıları bu tür sözleri dikkatlice dinlemez ben bile yorumda tekrar okuyunca anladım
Brudjd
Brudjd 2 yıl önce
@Flash evet
Brudjd
Brudjd 2 yıl önce
@Tatsu ilimden korkanda ne bilim ...
ayşenur
ayşenur 2 yıl önce
“Ancak anlarsak değer veririz. Ancak değer verirsek yardım ederiz. Yardım edersek hepimiz kurtuluruz.” -Jane Goodall
Şahin2121 Demir
Şahin2121 Demir 2 yıl önce
lgs
Şahin2121 Demir
Şahin2121 Demir 2 yıl önce
lgs
KFC
KFC 2 yıl önce
har gun ensanlarin duaya vardkleri zaralari gurdukce kendi erkimdan kirkiyorum
TC 2023
TC 2023 2 yıl önce
Bu sözü yazdıktan sonra oyun oynamaya devam 🤣🤣
wanz
wanz 2 yıl önce
@TC 2023 oyun oynamak kotu bısey degıl kı
Emre Kodak
Emre Kodak 2 yıl önce
“Korkumuzun temel nedeni bilgisizliğimiz bilmediğimiz şeylerden korkar ve onları büyütürüz “mükemmel bir tespit şu koca TRshow’da teksin ve en değerlisin
Laçin
Laçin 2 yıl önce
Barış Özcan bir video atar. Başlığı okuduğumda aslında pek dikkatimi çekmez ve derim ki "bi şey olmaz be bunu da izlemim". Fakat şimdi izlediğim için şükrediyorum. İyi ki izlemişim, her seferinde yeni şeyler öğreniyorum. İyi ki varsın Barış abi
Çılgın Otobüsçüler
Çılgın Otobüsçüler 2 yıl önce
2.00 da ki sitenin adı neydi
Lemon
Lemon 2 yıl önce
@Çılgın Otobüsçüler ocearch shark tracker
bayrejepow
bayrejepow 2 yıl önce
@Çılgın Otobüsçüler shark map yaz düz mantık
Beyza Karabekir
Beyza Karabekir 2 yıl önce
gerçekten öyle
Çılgın Otobüsçüler
Çılgın Otobüsçüler 2 yıl önce
@Beyza Karabekir aynen valla
ultrarslanoglu
ultrarslanoglu 2 yıl önce
Son yıllarda ülkemizin başına gelen en iyilerden birisin. Teşekkürler Barış abi. 🙋‍♂️
Şevval Korkmaz
Şevval Korkmaz 2 yıl önce
"Korkuyu yenmenin en kolay yolu, bilmekten geçer."
Uzay İnan
Uzay İnan 2 yıl önce
Köpek balığı için girdim bir kez daha insan ırkının ne kadarda kötü bir canlı topluluğu olduğunu gördüm. Seviliyorsun Barış abi
Number Seven
Number Seven 2 yıl önce
Evet
Mete Çelik
Mete Çelik 2 yıl önce
​@Bilimin Ötesinde bu ne ? Ne alaka .
MATRIX
MATRIX 2 yıl önce
Aynen 👍
semih kılıçatan
semih kılıçatan 2 yıl önce
@Bilimin Ötesinde reklam yapmayı kes
kozmiksalam
kozmiksalam 2 yıl önce
@8D Music tmm
Ali Eren Buz
Ali Eren Buz 2 yıl önce
"Bilmek neden bu kadar önemli? Çünkü bilmeyen bilmediği şeyden korkar. Bilense bilgisi arttıkça korkmaktan çok, saygı duyar."
Ali Eren Buz
Ali Eren Buz 2 yıl önce
@Yaren KAYA teşekkür ederim inceleyeceğim :)
Yusuf Erge
Yusuf Erge 2 yıl önce
@Yaren KAYA başka varmı yararlı içerik paylaşan kanallar
Meral Çolak
Meral Çolak 2 yıl önce
@Ali Eren Buz Değişik bi çelişki hatta belki çok anlamlı olcak ama “Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.” Öğrenme sevgisini çoğaltıp bilmemezliğin verdiği korkuyu azaltabiliriz!
Ali Eren Buz
Ali Eren Buz 2 yıl önce
@Meral Çolak kesinlikle öyle.. aynı fikirdeyim
Narınç Ergin
Narınç Ergin 2 yıl önce
Barış abi galiba yavaş yavaş eski formuna dönüyor .eski formu dediğim insanı konu alması.son zamanlarda çektiği videolar bildiğiniz gibi genel olarak uzay teknoloji alanlarindaydi ama ona rağmen hepsinde gene bize çıkarılabilecek dersler veriyordu.💜
Nazlıcan Kavak
Nazlıcan Kavak 2 yıl önce
Gerçekten size saygı duyduğum kadar büyük bir hayranlık da duyuyorum. Kendinizi bilime, öğrenmeye ve araştırmaya bu kadar adamış olmanız çok güzel ve etrafınıza da bunu yaymaya çalışmanız, bunu yaparken hep amacınız doğrultusunda çok nahif ve insanların da ilgisini çekebilecek bir konuşmayla pekiştirmeniz hakikaten çok anlamlı ve değerli. Sizin gibi daha çok insan tanımak ve sizin gibi bilgiye olan açlığımızı doyurabilmek için çabalayan bir nesil haline gelmek dileğiyle...
Fragman Zamanı HD
Fragman Zamanı HD 2 yıl önce
''Hep korkudan yeniliyoruz kendimize. Yeniliyoruz derdimize'' -Barış Özcan -Şanışer
Standoff prosu
Standoff prosu 2 yıl önce
Tutar baya bi
Ali
Ali 2 yıl önce
Virgülün önemi :D
Doruk Aras Akdemir
Doruk Aras Akdemir 2 yıl önce
300. Like ını da attım beh jxhdjhdhdv
Muharrem
Muharrem 2 yıl önce
Bu kadar sade olup bu kadar güzel kurgulanmış videolar Türkiye'de yok denecek kadar az. Tebrikler.
Nexohst
Nexohst 2 yıl önce
Yenimisin bilmem ama sadece bilgi için söylüyorum. Yıllardır yapıyor bu işi. Sadece keşfedilmeyi bekliyor...
Furkan Kaplan
Furkan Kaplan 2 yıl önce
Merhaba kendi çapımda videolar çekiyorum belki hoşunuza gider 😊
Hsycl
Hsycl 2 yıl önce
Videoya girişte "sizi okyanusların en büyük yırtıcısıyla tanıştırayım" derken, denize giren bir insanı gösterdi bize Barış Özcan, biz ise o insanın birazdan suda karşılaşabileceği en yırtıcı varlığı hayal etmeye çalıştık, oysa öyle güzel bir ayna tuttuki bize, kainatın en tehlikeli, yırtıcı, bencil ve açgözlü varlığın biz olduğumuz gerçeğini yüzümüze çarptı adeta.
Şafak Akgül
Şafak Akgül 2 yıl önce
Muhteşem bir yorum bende öyle bakmıştım ama bu yorumu görünce bakış açım değişti , teşekkür ederim.
Muhammet Ali
Muhammet Ali 2 yıl önce
Zekaya bak be
Yaren KAYA
Yaren KAYA 2 yıl önce
1’den1’e TRshow kanalı ve Barış Özcan ikisi de çok iyi kanallar. İkisini de kesinlikle tavsiye ederim🤩
Şafak Akgül
Şafak Akgül 2 yıl önce
@Yaren KAYA tavsiyeniz için teşekkür
No Pain No Gain
No Pain No Gain 2 yıl önce
İslam'la güzelleşmeyenler elbet çirkin olur. Allah herkese İslam'ın cömertliğini, elindekiyle yetinmenin bilincini, ve bize emanet olan doğaya iyi bakma bilgisini ve yetisini versin. Ayrıca artık insanları kötülemeyi bırakın, her yorumda insanın dünyanın en kötü varlığı olduğunu söyleyenler var. Bu bize hiçbir şey kazandırmaz kendinizi ve insan ırkını kötülemek bizi bir yerler vardırtmaz yalnız insanlara olan öfkemiz artar, yapmayalım bunu.İslam'ın gerçeklerini kazanmaları için insanları ve kendimizi uyaralım. İşte bu bize çok şey kazandırır.
Maça Kızı
Maça Kızı 2 yıl önce
Allah senden razı olun Barış Abi, yıllardır köpekbalığı savunuculuğu yapıyorum çünkü onları çok seviyorum. Hayatım boyunca onları korumaya devam edeceğim, elimden gelenin de fazlasını yapacağım. Büyük kitlelere ulaştırabildiğin için çok mutluyum. Korku cehaletten gelir, öğrenince onlara aşık oldum.
Abdulkadir Doğan
Abdulkadir Doğan 2 yıl önce
Bir Barış Özcan atasözü derki izledikçe tanıyoruz tanıdıkça seviyoruz sevdikçe biliyoruz. Nedenmi korkuyoruz Çünkü bilmeyen bilmediği şeyden korkar
Unique
Unique 2 yıl önce
Atasözü söyleyeni belli olmayan cümleler için kulanılır
Abdulkadir Doğan
Abdulkadir Doğan 2 yıl önce
@Unique bu kadar takılma ya sende söyleyeni belli olmayansin (adın yok🙃
Unique
Unique 2 yıl önce
@Abdulkadir Doğan Haklısında ben Barış Özcan değilim o cümleyi ben kurmadım sonuçta neyse dediğin gibi çokta problem yoktu ama belki yanlış biliyorsundur diye düzeltme ihtiyaci hissettim iyi geceler 👑
Eymen Alp Aydın
Eymen Alp Aydın 2 yıl önce
@Abdulkadir Doğan guze
Abdulkadir Doğan
Abdulkadir Doğan 2 yıl önce
@Unique Senden bişey öğrendim tessekur ederim 🖐️🙃
Sevgi
Sevgi 2 yıl önce
Barış Özcan'ın her yeni videosunu izlediğimde en baştan imreniyorum gerçekten ülkemiz için gençlere ve çocuklara çok güzel bir örnek.
Rivero Sorch
Rivero Sorch 2 yıl önce
"...sevdikçe biliyoruz. bilmeyen bilmediği şeyden korkar, bilense bilgisi arttıkça korkmaktan çok, saygı duyar." Sadece bu videonla bile kaç insanı bilenlerden, ve bilmeye çalışanlardan yaptın. Sevenlerden yaptın. Harikasın barış abi.. Bir kez daha sana teşekkür etmek istiyorum.
Elif Küçük
Elif Küçük 2 yıl önce
Saygı duymak, anlayışlı olmak birbirimizi anlamak için bunları yapmamız gerekiyor ❤️❤️
Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği 2 yıl önce
Türkiye ye değer katan adam. O kadar gereksiz boş videonun içinde tek başına o kocaman TV kanallarından bile daha büyüksün. Verdiğin değerli ve entelektüel bilgiler için teşekkürler Video bittiğinde yeni bir şey öğrenmenin verdiği keyif
ysf
ysf 2 yıl önce
Yooo
Slav
Slav 2 yıl önce
@ysf ne y0
İbrahim H.D.
İbrahim H.D. 2 yıl önce
@ysf ne yooo
Huseyin Bicer
Huseyin Bicer 2 yıl önce
Bence tam tersi yapılabilecek onca güzel videolar dururken bomboş işlerle uğraşıyor
İbrahim H.D.
İbrahim H.D. 2 yıl önce
@Huseyin Bicer ne boşu bunun adı boş değil bunun adı genel kültür
Esma
Esma 2 yıl önce
Teşekkürler. Sevgimizi ,bilgimizi ve saygımızı arttırdığınız için. ♥️🙋‍♀️🌳
adnan bulbul
adnan bulbul 2 yıl önce
Sayende olaylara farklı bakmayı öğreniyoruz.. iyi ki varsın ❤️
Sinan Atasoy
Sinan Atasoy 2 yıl önce
Yine şahane bir video ve yine o video sayesinde geçirilen kaliteli zaman.. Teşekkürler Barış Özcan.
Elmir Yolcuyev
Elmir Yolcuyev 2 yıl önce
O kadar saçma video arasında bizi biligelendiren ve hayat açımızı değiştiren koca yürekli adamş Helal olsun sana
muttalip sönmez
muttalip sönmez 2 yıl önce
Çocukluğumda anlatılmayan masalları simdi dinliyor gibi huzur buluyorum.
Peraltiago
Peraltiago 2 yıl önce
Bilmeyen bilmediği şeyden korkar, bilense bilgisi arttıkça korkmaktan çok saygı duyar. (Barış Özcan)
Abdullah '23
Abdullah '23 2 yıl önce
Barış Özcan'ın sözü değil ki Bunu bize aktaran araştıran kişidir Barış Özcan bu konuda Başkalarının sözlerini sunucya atfetmek yanlıştır. Zamanla bu kişilerin yerlerini alabiliyorlar ve karmaşa çıkıyor ortalığa. Kimin sözü olduğu bilinmeyen ama atfedilen o kadar çok cümle var ki. Dolayısıyla sözün asıl sahibini yazmak daha doğru BENİM KANAATİMCE. Saygılar
anivel
anivel 2 yıl önce
KORKUDAN
Sude Sena Ünlü
Sude Sena Ünlü 2 yıl önce
Çok iyi sözmüş ama ha
Yaşar Yağcı
Yaşar Yağcı 2 yıl önce
@Sude Sena Ünlü kaç yaşındasın merak ettiğim için soruyorum
İbrahim Mert
İbrahim Mert 2 yıl önce
İnsana hayvana doğaya farklı bir bakış açışıyla bakmamıza yardımcı olan Barış Özcan seviliyorsun
Gurbet ALP
Gurbet ALP 2 yıl önce
Harika bilgiler ve güzel, akıcı anlatımın için teşekkürler Barış abi. Sağ ol 😊
TOY ROOM
TOY ROOM 2 yıl önce
Bazen ilgimi çekmiyen bir konuyu bile ortalarında ve sonunda öyle bir bağlıyorsunuz ki her seferinde insanın içine işliyor. Elinize sağlık hocam.
Mehmet Bey
Mehmet Bey 2 yıl önce
Barış özcan; starship denemelerini saatlerce yayınladınız. Çok da faydalıydı. Fakat çin devletinin mars yolculuğunu çok merak etmeme rağmen yayınlamamanız beni çok şaşırttı. İnsanoğlunun uzay macerasında tüm ülkelerin başarılarını burada görmek isteriz.
Ş.M.
Ş.M. 2 yıl önce
İzledikçe tanıyoruz. Tanıdıkça seviyoruz. Sevdikçe biliyoruz. Bilmek neden bu kadar önemli çünkü bilmeyen bilmediği şeyden korkar bilen ise saygı duyar...
Merve Albayrak
Merve Albayrak 2 yıl önce
"Bilmeyen bilmediği şeyden korkar, bilense bilgisi arttıkça korkmaktan çok saygı duyar"
Serdar Son
Serdar Son 2 yıl önce
Tam bu cümleye başladığında bunu okumaya başlamam güzel tesadüf oldu
Berke
Berke 2 yıl önce
@Serdar Son lan harbi bana da aynısı oldu
Eren Çelik
Eren Çelik 2 yıl önce
@Serdar Son Videonun sonunda akılda kalıcı ve vurucu bir mesaj vermek bir hikaye anlatım tekniğidir. Dolayısıyla videonun sonunda olsan bile videoya odaklanmış bir şekilde izlemeni tavsiye ederim. Bu güzel mesajları daha iyi anlarsın.
Serdar Son
Serdar Son 2 yıl önce
​@Eren Çelik aslına bakarsan ben videoyu tamamen izlemiyorum, çalışırken dinliyor, arada bir dönüp bakıyorum. :)
Eren Çelik
Eren Çelik 2 yıl önce
@Serdar Son Maalesef beyin aynı anda 2 işi yaparken verim önemli ölçüde düşer. :) Barış Özcan'ın kanalında bununla ilgili bir video vardı. O videoyu başka işlerle uğraşmazken izlemeni tavsiye ederim. :)
Bünyamin Taşkan
Bünyamin Taşkan 2 yıl önce
Köpekbalıklarına olan algımı değiştirdin Barış abi. Zamanında abuk sabuk bilgiler anlatılıyordu bize
Ecrin Alp
Ecrin Alp 2 yıl önce
Barış Özcanın her videosu bir film gibi, videonun başı bir fragman; ortası soluksuz izlediğimiz kısımlar; sonu ise vay be, çok güzeldi dediğimiz kısımlar. Belki bir film kadar profesyonel değildir ama bir film kadar etkileyici ve emek içeren videolar.
Çağrı Ulutaş
Çağrı Ulutaş 2 yıl önce
Öylesine güzel bir canlıymış ki keşke daha önceden bilseydim diyorum. İyi ki varsin Barış abi.
Diyadin Fahri
Diyadin Fahri 2 yıl önce
Yabancıyım, 8 yıldır Türkiye'de yaşıyorum Senin gibi güzel Türkçe konuşan hâlâ görmedim Ve göreceğimi sanmıyorum. Zevkle izliyorum videolarını.
IAmJustHangingAround
IAmJustHangingAround 2 yıl önce
Küçüklüğümden beri hayalim olan büyük beyazlarla dolu bir resifte beraber dalış yapmaktı. Köpekbalıklarına karşı sebepsiz bir sempati var ve insanların bu hayvanlara karşı korku ve önyargısını düzeltmek için güzel bir video olmuş.
İbrahim H.D.
İbrahim H.D. 2 yıl önce
"Bilmeyen bilmediği şeyden korkar bilen de bilgisi arttıkça korkmaktan çok saygı duyar" Muhteşem bir cümle
Darth vader
Darth vader 2 yıl önce
dumbeldore de buna benzer bir söz söylüyordu
Toprak Orak
Toprak Orak 2 yıl önce
@Darth vader bu söz hz Ali'nin sözü
Nurana Mammad
Nurana Mammad 2 yıl önce
Boşuna demiyorlar insan yaratıkların en tehlikelisi. İnsanları tanıdıkça hayvanlara sevgim ve saygım artıyor. Bizi gerçekleri tüm çıplaklığıyla gösterdiğin için teşekkürler Barış Özcan.
Yaren KAYA
Yaren KAYA 2 yıl önce
1’den1’e TRshow kanalı ve Barış Özcan ikisi de çok iyi kanallar. İkisini de kesinlikle tavsiye ederim🤩
Tarık ÖZCAN
Tarık ÖZCAN 2 yıl önce
Barış abi bu outroların beni benden alıyor. Video bittikten sonra sessiz bir şekilde en az 10 dakika düşünmemi sağlıyorsun ve bu bana güzel bilgiler katıp öğrenmemi sağlıyor. İyi ki varsın
antalyaaerial
antalyaaerial 2 yıl önce
Mükemmel görüntüler ve bilgi dolu içerik. Bu kadar az izlenmesi gerçekten üzücü
Yurdagül Adaş
Yurdagül Adaş 2 yıl önce
"Bilmeyen bilmediği şeyden korkar, bilen ise bilgisi arttıkça korkmaktan çok saygı duyar".
spac4sbetweenus
spac4sbetweenus 2 yıl önce
7:40 çok yazık.. Size bir zararı olmayan, yanlış anlaşılan bir hayvanı böyle öldürmek, çok vahşice.
a shih na
a shih na Yıl önce
@Mehmet Can Kuru çünkü yok
bensevval
bensevval 2 yıl önce
Dünyaya bizden başka bu kadar zarar veren başka varlık grubu yok buna rağmen genelde verdiğimiz zararla övünüyoruz üzücü 😔
Kerem Balcı
Kerem Balcı 2 yıl önce
Geçen bi köpekbalığı öldürdüm 😎😎
Şehzade Mustafa
Şehzade Mustafa 2 yıl önce
@Kerem Balcı 💔
Kerem Balcı
Kerem Balcı 2 yıl önce
@Şehzade Mustafa mike pro
ARCADE IO
ARCADE IO 2 yıl önce
@Kerem Balcı havalı seni
bensevval
bensevval 2 yıl önce
@Kerem Balcı düşülsün :)
Ápeiri Fotiá
Ápeiri Fotiá 2 yıl önce
Barış abimi pek takip edemem,zaten internete de gün içinde fazla girmem.Ancak harbiden izlediğim her videoda bir konu hakkında bakış açımı değiştiriyor veya bilgi katıyor.Çok verimli bir kanal👍
HASAN ŞAHİN
HASAN ŞAHİN 2 yıl önce
Keşke metafiziksel varlıklar hakkında da bu şekilde bizi bilgilendirsen barış abi çok güzel anlatıyosun
Ramazan Karacali
Ramazan Karacali 2 yıl önce
Barış hocam video başında korkuyu yenmenin en kolay yolu "bilmek" diyorken sonunda "köpekbalığının orada olduğunu bilsek korkarız" diyoruz. Elbette burada bilmek daha teknik anlamda zararlı mı vb. gibi bileşenler ancak yine de edinilmiş alışkanlıklarımızı yenmemiz çoğu zaman imkansız gibi, yani bir yılan görsem onun zehirsiz ve de saldırgan olmadığını bilsem bile korkarım ve hemen herkes korkar... Ya da şimşek çakmasından sonra gelen ses, karanlıkta yalnız yürürken duvarda beliren gölgeler ve bunlar gibi bir çok şey...
Zafer Acar
Zafer Acar 2 yıl önce
Sayın Özcan bey, kaliteli bilgi dolu bir çok videonuzu ve canlı yayınlarınızı güzel anlatımınızla keyifle izliyorum. Sağ olsun oğlum sayesin de sizi tanıdım. İyi şeyler yapmak için verdiğiniz emeğe ve çabaya teşekkürler.. Daha çok izlenir ve görülür olmanız dileklerimle başarılar dilerim
zenisivan
zenisivan 2 yıl önce
Her videodan sonra kendimi sorgulatıyorsunuz. Sorguladıkça geliştiğimi ve öğrendiğimi düşnmekteyim. Bu sayede korkularım azalıyor tıpkı dediğiniz gibi. Öğreniyorum ve saygı duyuyorum.
yaren
yaren 2 yıl önce
Her video belgesel tadında ve çok profesyonelce. Sıkılmadan izletiyorsun her zaman. Çizginden hiç şaşmaman çok güzel Barış Özcan.
DO WİTH MERVE
DO WİTH MERVE 2 yıl önce
Aynen
Bıraktım
Bıraktım 2 yıl önce
Barış Özcan ın çizgisinden hiç şaşmadığının 1 kanıtı; 5 yıl önce de aynı göndermeleri yapmıştı: trshow.info/watch/Lw-xYNf1AUk/video.html
DO WİTH MERVE
DO WİTH MERVE 2 yıl önce
@Bıraktım evet çok yararlı videolar yapıyor
FR Veysel
FR Veysel 2 yıl önce
Yemin ederim film izlemekten daha çok zevk veriyor sizin yaptığınız videolar Barış hocam Allah ömrünüzü uzun tutsun inşAllah.
Emre Aşık
Emre Aşık 2 yıl önce
Gelen her videonun başlığını okuduğumda ilgimi çekmediği için sonra izlerim diyorum ve izlediğimde bir konu nasıl bu kadar iyi anlatılır hayran kalıyorum. Çok iyi bir hikaye anlatıcısısın barış abi. Tebrikler ve teşekkürler.
Metin Elbeiaty
Metin Elbeiaty 2 yıl önce
Ne kadar güzel bir şey böyle insanların olması
mindswideshut
mindswideshut 2 yıl önce
Geçtiğimiz hafta yayınladığınız video ve bu. Metafor sanatını bu kadar derin şekilde yapmanıza saygı duyuyorum. İnsanlar sadece köpekbalıkları hakkında bir video zannediyor bunu. Veya geçen hafta basit bir beyin-göz koordinasyonu sonucu algı karışması hakkında bilimsel video izlediklerini zannettiler. Ama bu eserler çok daha fazlası. Geçen hafta Türkiye ve güncel durumu, bu hafta Ortadoğu (Filistin-İsrail) konularına direkt olarak dokunduğunuzu düşünüyorum. Fazla paranoyak bir yorum olabilir belki. Ama yazdığım şeylerin doğru olduğunu ve bu düşünceyi aşılamak için videolarınızı tasarladığınızı düşünüyorum. Umarım okuyorsunuzdur ve haklı olup olmadığım hakkında bir yorum yaparsınız.
Caze Edit
Caze Edit 2 yıl önce
SEN HAYATIMDA GÖRDÜĞÜM EN GÜZEL İNSANSIN HERŞEYİYLE SENİN GİBİB DAHA FAZLA İNSAN LAZIM BU ÜLKEYE.
Aysu Çelik
Aysu Çelik 2 yıl önce
Kim bilir daha ilerleyen günlerde, yıllar da kaç tane kaliteli video izleyip ve öğrenmiş olacağım. İnsanoğlu her şeyi mahvediyor mahvettikçe bu dünya daha kötü hale geliyor. Video'nun sonunda ki söz ne kadar doğru ne kadar güzel, Başarıları'nın devamını diliyorum BARIŞ ÖZCAN.👏
Uğur BEZCİOĞLU
Uğur BEZCİOĞLU 2 yıl önce
5 yıldır şaşırıyorum. bu son dedikçe şaşırmaya devam ediyorum. Benim içimde saklanan duyguları uyandırdığın için teşekkür ederim
⋆
2 yıl önce
Barış Özcan da zaten köpek balıkları hakkında bazı yanlışları düzeltti. Aslında köpek balıkları o kadar yırtıcı değil, ve bu yapılan filmler, diziler sayesinde biz daha da ön yargılı oluyoruz... Geldiğimiz son nokta köpek balıklarının canını almak...
Slape
Slape 2 yıl önce
Bu kadar kaliteli bi içeriğe ücretsiz ulaşılabilmesi inanılmaz
Kayra Çınar
Kayra Çınar 2 yıl önce
Uygulama adı nedir?
Slape
Slape 2 yıl önce
@Kayra Çınar videonun içeriğinden bahsediyordum
Kayra Çınar
Kayra Çınar 2 yıl önce
@Slape tamamdır bence de öyle.
Dilara Ayşe Tor
Dilara Ayşe Tor 2 yıl önce
Bu bilgiyi bize verdiğin için teşekkür ederiz🙏🏻
Önder Çelebi
Önder Çelebi 2 yıl önce
Yine muhteşem bir video. İyi ki varsın Barış Özcan.
Şehriban Bayık
Şehriban Bayık 2 yıl önce
Doğaya ait olan bir canlıya daha sempati duymamı sağladığınız için sizlere teşekkür ederim. Büyük bir yanılsamanın içinden çekip çıkarıyorsunuz bilincimizi. Var olun. ☺
asaf busra
asaf busra 2 yıl önce
Peki insana değer ve saygı ??? Filistin'de paramparça olan çocuklar, analar...
lex
lex 2 yıl önce
asaf busra ne alaka :)
ELİFE
ELİFE 2 yıl önce
Küçük anlamsız başlıklar ve inanılmaz, derin içerik. Her zaman Barış Özcan 😊
SpaceÇ
SpaceÇ 2 yıl önce
Doğayı anlamak , tanımak onu kişiye sevdirir.
Alperen Erol.
Alperen Erol. 2 yıl önce
Umarım duyarliligimiz artarda belki bazı insanlar zevk için hayvanlara zarar vermezler .
turhan varol
turhan varol 2 yıl önce
Köpek balıkları hakkında olumsuz önyargıları kırma babında güzel bir çalışma olmuş 👏🏻👏🏻👏🏻
Okan ÖZKAYA
Okan ÖZKAYA 2 yıl önce
Sevgili Barış bey, videolarının daimi takipçisiyim. Bu da, yine gayet faydalı ve güzel anlatım olmuş. Emeğine sağlık 👏👍
Enes Türker
Enes Türker 2 yıl önce
Ne adam be! Öyle değil mi arkadaşlar? Kimileri videosunda sürekli videomu beğenip kanala abone olmayı unutmayın diyip duruyor, kimileri de dedirtmeden usulca elimizi beğeni ve abone butonlarına doğru sürükletiyor. Bunlardan birincisi bu şeyleri, binlerce kez sayıklayıp, dalkavukluk yaparak bizi harekete geçiriyor, diğeri de sadece bilgisi ve ilimiyle. Bilgi hayatın her yerinde saygıyı hak edip, insanlara doğru yolu göstermeye devam edecek. Senin gibi bir Türk yayıncıya sahip olduğumuz için çok şanslıyız Barış Abi. İyi ki varsın.
Hipboy
Hipboy 2 yıl önce
👏👏👏👏
gizem hayat
gizem hayat 2 yıl önce
hee okdr iyiki filistine yönelik katlima sessiz kalıp video oluşturmuyor böyle bir zamanda köpekbalığını tokatlayan adamı anlatıyor
TXT deserves better
TXT deserves better 2 yıl önce
@gizem hayat arkasından konuşmayı daha çok mu seviyorsun
Hasan Fuat Akagündüz
Hasan Fuat Akagündüz 2 yıl önce
@gizem hayat diyelimki filistinle ilgili video çekti, sonra? Koskoca amerika, türkiye... barış özcanın tek videosuyla kararmı vercek? Diyelimki içimizde bilmeyenler vardı video sayesinde öğrendi peki sonra? Tweeterda atılan tweetler filistine yardımcı oluyormu? Bu işler vatandaşların yapabileceği şeyler değil. Devletin buna el atması lazım bütün devletlerde bu zülmün farkında. Eğer tweet atarak filistin kurtarılsaydı, çoktan Filistini kurtarmıştık.
naruto but shippuuden
naruto but shippuuden 2 yıl önce
@gizem hayat YA DUYAR KASMAYIN NE OLUR YA. NE OLUR BURADA DA FİLİSTİN DUYARI MI? CİDDEN Mİ?
Arif Düzün
Arif Düzün 2 yıl önce
Sadece on dakika da böyle bı konuyu anlatmak emek ve beceri isteyen bı isdir barış abi sen gerçekten seviyorum ve sayıyorum senin sıkı takip eden biri olarak senin paylaştığın içerikleri öğretici ve her insanın ders çıkarması gerektiğini düşünüyorum yaşadım toplumda insanlar köpek balığını tokatlar gibi burnun önünü göremez Halde bı canlıyı bı insanı göremez halde senin gibi bı insan para hicin değil toplum ders alması gerektigini hicin çapa göstermen beni çok sevindirdi seviliosun barış Özcan
Zero Heii
Zero Heii 2 yıl önce
18.05.2021, ''savaşmalarımız hep korkudan, yenilmelerimiz hep korkudan...'' birbirimize ya da masum canlara, hayvanlara, dünyaya, doğaya savaş açmaktansa cehalete savaş açsak, cehaleti düşmanımız bellesek ve ondan korksak, onu yensek, bilsek, sevsek... her açıdan o kadar güzel bir aydınlanmaydı ki bu video, cehalete açtığım savaşın ilk nişanesiydi belki de...#BarışÖzcan çok teşekkür ediyorum.
ZEVO 80
ZEVO 80 2 yıl önce
''NEYSE Ki TEKNOLOJİNİN DE YARDIMIYLA SENİN GİBİ Bİ İNSANLA BİR ARAYA GELEBİLİYORUZ.'' harika video.. 👍
stduy
stduy 2 yıl önce
Bu kadarda gelişmeseydik dediğim anlar oluyor... Görmediğim an öldürdüğüm yaraladığım canlı varsa Allahım sen beni affet...
ryuk
ryuk 2 yıl önce
Dicle Best Kürt
obsessive thinker
obsessive thinker 2 yıl önce
*Aşk bilgiden doğar. Ne kadar derin bilirsek o kadar severiz.* Leonardo Da Vinci
Flaxymiron
Flaxymiron 2 yıl önce
Barış abi, sana çok teşekkür ediyorum ve seni çok tebrik ediyorum. Benim hayvanlara, hayata ve insanlara olan bakış açımı bir videoda özetlemişsin izlerken neredeyse gözlerim yaşaracaktı. Eline ağzına sağlık.
ItsThatGirl
ItsThatGirl 2 yıl önce
O kadar haklısınız ki,şu kocaman dünyadaki küçücük hayatımda bile,tanık olduğum en acımasız varlık insandır.
Furkan Kaplan
Furkan Kaplan 2 yıl önce
Merhaba kendi çapımda videolar çekiyorum belki hoşunuza gider 😊
AD SOYAD
AD SOYAD 2 yıl önce
@Furkan Kaplan tamam
AD SOYAD
AD SOYAD 2 yıl önce
@Furkan Kaplan Köpeğiniz ne kadar hoş
knantation
knantation 2 yıl önce
İyi ki çok iyi dönemlerin youtuberisin. Benim içimde çok kötü korku geliyordu ki teknoloji insanların sonunu getirecek ancak sen pozotif yanaşmama sağladın teşekkürler 👁️👄👁️
yunus emre akdağ
yunus emre akdağ 2 yıl önce
Barış abi çok güzel anlatıyorsun, sanki babam bana birşey anlatıyormuş gibi hissediyorum bir yandan bilgi verirken bir yandanda ders veriyorsun, videolarını tanımlayamıyorum çok güzel anlatıyorsun Barış abi. Senin gibi bir içerik üreticisi tanımıyorum youtube de seviliyorsun.
Berhan Görgülüarslan
Berhan Görgülüarslan 2 yıl önce
Bana bu 10 dakika 32 saniyelik bilgi dolu ve ders çıkarılması gereken videoyu sunduğun için teşekkür ederim Barış Özcan
gülçin güner
gülçin güner 2 yıl önce
Bu ülkenin aydınlık yüzü..iyi ki varsın
Utelips ASMR ʳ ᵒ ˢ ᵉ
Utelips ASMR ʳ ᵒ ˢ ᵉ 2 yıl önce
Gerçekten de öyle, insanlara, hayvanlara dünyaya hiçbir şeye saygı kalmamış... Bu vahşet çok üzücü...
asaf busra
asaf busra 2 yıl önce
Peki insana değer ve saygı??? Filistin'de paramparça olan çocuklar, analar...
♢•Mintmallow•♢
♢•Mintmallow•♢ 2 yıl önce
@asaf busra Onlar da hiçbir şey kelimesine dahil oluyor
goldface jin
goldface jin 2 yıl önce
@asaf busra oradaki insanların illaki bir günahı vardır bence ama hayvanların hiçbir günahı yok.
goldface jin
goldface jin 2 yıl önce
@Kerkama çocuklardan bahsettiğimi nerden biliyorsun?
Utku Öz
Utku Öz 2 yıl önce
Sen çok güzel bir detaysın Barış Özcan. Öylesine keyifli videolar yapıyorsun ki mest oluyoruz.
Serkan Aydın
Serkan Aydın 2 yıl önce
Barış bey paylaşımlarınızı severek takip ediyorum.başarılarınızın devamını diliyorum.
Mr Soğan
Mr Soğan 2 yıl önce
Helal sana güzel insan Ben yıllardır köpek Balıkları hakkında araştırma yapıyorum internetten ve hiç kimseye bu canlıların zararsız olduğunu kanıtlayamadım ama aslında onlar değil biz onlara zarar veriyoruz insan oğlu ne acımasız
Great Divider
Great Divider 2 yıl önce
Köpekbalıklarının kedilerle ortak noktaları bile var davranışların da. Bildiğim kadarıyla onlar da sevdiği kişilere sürünmeyi ve başını okşatmayı seviyor. Akvaryum çalışanları ile araları da iyi oluyor genelde :D
Nilay
Nilay 2 yıl önce
@Great Divider yok artık gerçekten mi
AD SOYAD
AD SOYAD 2 yıl önce
@Great Divider başının hangi tarafı? Burun tarafı olmaz da
fatih gündüz
fatih gündüz 2 yıl önce
allah barış özcan gibi bir nimeti bize verdiği için çok şanslıyız
M Eren Demirtaş
M Eren Demirtaş 2 yıl önce
ya sen nasıl bir insansın her videonda yeni bir şeyler öğrenip kendime yeni şeyler katabiliyorum ve bunları hiç sıkıcı olmadan izlettirebiliyorsun ellerine sağlık gerçekten efsane video. Abi bu arada megaladon adlı köpek balığı hakkında bir video yapabilirmisin senden dinlemek isterim :)
apoptosis
apoptosis 2 yıl önce
her pazar günü videoyu izledikten sonra hayret içinde kalıyorum nasıl bu kadar kaliteli,yaratıcı aynı zamanda anlam yüklü bir içeriği bukadar kısa zamanda yapabiliyor barış abi diye, sonra diyorumki keşke bir kaç tane daha böyle kanal olsaydı..
Horizon
Horizon 2 yıl önce
9:19 video başlığı. Bu adam gerçekten Türkiye TRshow standartlarını yükseltiyor belki dünya TRshow standart larını. Hem eğlenceli hem bilgi doku videolara için teşekkürler Barış ÖZCAN hocam.
Şevval kacchan
Şevval kacchan 2 yıl önce
En büyük korkum dur belki de köpekbalığı ama bu videodan sonra çok şey değişti gözümde senin gibiler iyiki varlar Barış Özcan
zafer kuman
zafer kuman 2 yıl önce
Sen nasıl bir kralsın, iyi geçeler veya günaydın.
Salih Baba
Salih Baba 2 yıl önce
Hocam mısır piramitleri hakkında bi video yapsan çok mutlu olurum. Çünkü sen dilinden, senin anlatimindan etkilenmemek mümkün değil. TŞK 👏
Yıldız Soylu
Yıldız Soylu 2 yıl önce
Ne naif bir anlatım. Yüreğine sağlık 🌼
Başar Ozan Başıbüyük
Başar Ozan Başıbüyük 2 yıl önce
Bu tarz global sorunlara deginilmesi cok hosuma gitti umarim mercanlar ile ilgili bir video da gelir
yasemin ulucan
yasemin ulucan 2 yıl önce
Her yıl bir hiç uğruna öldürülen binlerce köpek balığı için güzel bir farkındalık videosu olmuş. İnsanların zararlı olanın hayvanlar değil kendileri olduğunu anlamaları ve bu konu hakkında bir şeyler yapmalarının zamanı çoktandır geldi. Umarım bu ve bunun gibi videoların insanların farkındalıklarını arttırmakta faydası olur.
SWİNDLER
SWİNDLER 2 yıl önce
Muhteşem bir video. Emeğinize sağlık. Daha iyi yerlere gelmeniz dileğiyle.
ViridiSilva
ViridiSilva 2 yıl önce
Fransa'da köpekbalıklarına requın derler, bunun kökeni requıem olarak bilinir yani ağıt veya ölüler için söylenen şarkı anlamına gelir, bu muhteşem canlıların bu kadar kötü bir şöhrete sahip olması üzücü, biz nasıl görürsek görelim şüphesiz ki bu evrenin bilinen en varlığı bizzat insandır.
KINGgsley
KINGgsley 2 yıl önce
Harikasın. Seninle bi çok şeyleri oğreniyoruz. Sana kolay gelsin. Bol şanslar. Binlarca insan senin sayende hayatı anliyorlar.
Büşra GENÇ
Büşra GENÇ 2 yıl önce
Barış bey anksiyete ve panik atak yaşayan insanların tek ortak noktası korkudur lütfen bu konuyla ilgili de video çekin 🙏
Rojan Kahraman
Rojan Kahraman 2 yıl önce
ya sen nası bi adamsın abi her videoda hayretler içinde kalıyorum böyle şeyleri anlatmaya yeltenmen gerçekten insanı gülümsettiriyor, sahip olduğun disiplin ve araştırmacılığa hayranım
Mrv
Mrv 2 yıl önce
İşini hakkıyla yapan adam gibi adam seviliyorsun Barış abi
Köpək Balığı
Köpək Balığı 2 yıl önce
Sesimizi duyurduğun için teşekkürler abi #stophumanagression #sharklivesmatter #makeweedlegal
Karınca Kardeş
Karınca Kardeş 2 yıl önce
Hadi ordan kokuşmuş balık
Toprak Güngören
Toprak Güngören 2 yıl önce
@Karınca Kardeş tek tek avlarım kepinizi ben kaplanım :D
Karınca Kardeş
Karınca Kardeş 2 yıl önce
@Toprak Güngören knk biz orduyuz haberin olsun 😉
터키어한국어
터키어한국어 2 yıl önce
@Karınca Kardeşhayırdır kardeş adım koreli türk ama yinede deniz anasıyım
Bruh Bruhoğlu
Bruh Bruhoğlu 2 yıl önce
@Karınca Kardeş 1 zehire bakar ordunuz😂
Murat Doğan
Murat Doğan 2 yıl önce
Mevzu köpek balığı değil, bilmediğinden korkmak; bildiğine saygı duymak.
MYSTERY OF 42
13:33
Barış Özcan
görünümler 3,5 Mn
Pentagon-verified UFO footage
9:00
Barış Özcan
görünümler 3,6 Mn
Hele Bi Elimi Eline Al ( Sözer Sepetci Remix )
02:41
Sözer Sepetci
görünümler 291 B
#mrbeast çikolatasını denedim!
00:59
Uras Benlioğlu
görünümler 261 B
Geleceğin iş modeli "FREELANCE" çalışmak mı?
14:53
Hayalet Adalar
11:49
Barış Özcan
görünümler 2,2 Mn
Why is everyone talking about this series? Squid Game
17:31
NAZCA çizgilerinin sırrı
13:35
Barış Özcan
görünümler 909 B
Dünyanın Yer Çekimi Deliği Mi Var?
8:40
Ayhan Tarakcı
görünümler 81 B
Beynine çip takılan maymun bilgisayar oyunu oynuyor!
14:25
Denizler altında 468 kablo - İNTERNETİN %99'U
11:03
Barış Özcan
görünümler 1,9 Mn
Dünyanın en ilginç haritaları
22:34
Barış Özcan
görünümler 900 B
Hele Bi Elimi Eline Al ( Sözer Sepetci Remix )
02:41
Sözer Sepetci
görünümler 291 B