Amazon'un Kurucusu JEFF BEZOS Uzaya Giderek Astronot Ünvanı Kazandı!

  görünümler 2,274,410

Barış Özcan

Barış Özcan

Yıl önce

Blue Origin’in ilk insanlı uçuşuna hoş geldiniz. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, beraberinde kardeşi ve en yaşlı (82) ve en genç (18) astronot ünvanlarını kazanan iki kişiyle birlikte kendi uzay şirketi Blue Origin tarafından yapılan New Shepard roketiyle uzaya çıktı.
Batı Texas çölündeki Launch Site One -1 numaralı fırlatma alanı-ndan TSİ 16:00 ’da New Shepard roketi uzaya gönderildi. Roketin içinde Amazon’un ve roketi tasarlayıp üreten Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos ve kardeşi Mark Bezos’un yanı sıra havacılık tarihinin öncü isimlerinden 82 yaşındaki Wally Funk ve babasının açık arttırmadan satın aldığı biletle uçan 18 yaşındaki fizik öğrencisi Oliver Daemon da yer aldı. Böylece uzay tarihinin en yaşlı ve en genç astronotları aynı roketle uzaya çıkmış oldu.
Blue Origin, Jeff Bezos tarafından insanlı uzay uçuşları yapabilmek amacıyla 21 yıl önce 2000 yılında kuruldu ve son yıllarda çalışmalarına hız verdi. Bugüne kadar 15 mürettebatsız test uçuşu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Jeff Bezos da Amazon’daki görevinden istifa ederek artık sadece uzay çalışmalarına yoğunlaşacağını belirtti.
Bezos 9 gün önce Virgin Galactic’ten Richard Branson’un ardından uzaya çıkan ikinci milyarder oldu. Richard Branson yerden 100 km yükseklikteki hayali Karman çizgisinin hemen altında yaklaşık 80 km irtifaya çıkmış ve bu da uzayın nerede başladığı konusundaki tartışmaları alevlendirmişti. Eğer 100 km’den başladığını kabul edersek ilk uzaya çıkan milyarder Jeff Bezos oldu.
Uzayın nerede başladığı konusunda evrensel bir standart ya da yasal bir tanımlama bulunmuyor. Yerden yükseldikçe atmosfer inceliyor ve giderek yerini uzaya bırakıyor. Ancak bu dönüşüm birdenbire, -sihirli bir noktada- olmuyor. NASA, Amerikan ordusu ve FAA 80 km’nin üzerindeki uçuşları uzay uçuşu olarak kabul edip lisanslıyor. FAI bu sınırı 100 km olarak kabul ediyor. Aslında Macar Theodore von Karman’ın hesaplamaları 84 km. Atmosfer yardımıyla havada seyahat eden uçakların en fazla bu irtifaya çıkabileceğini hesaplamış. Bu noktadan sonra atmosferin değil yerçekiminin etkisi önemli ve örneğin bir nesne yörüngeye oturtulabiliyor. Bazıları bunu yukarıya, bazıları da aşağıya doğru yuvarlıyor. Bir zamanlar kimsenin bilmediği ve önemsemediği bu 20 km’lik fark birbirine rakip iki şirketten bilet alacak uzay turistleri için önemli olabilir. Öte yandan SpaceX şimdilik bu konularda net bir plan açıklamadı. Ancak ürettiği roketler ISS’e yani yerden 80-100 değil 400-450 km yüksekte alçak yörüngeye rahatlıkla ulaşabiliyor ve sadece yük değil astronotları da taşıyabiliyor.
Bu fırlatmaya ilgiyi arttırmak için bir açık arttırma düzenlenmiş ve adı açıklanmayan biri tarafından 28 milyon dolara bir bilet satın alınmıştı. Ancak geçen hafta adı açıklanmayan bu kişi takvimindeki bir başka plan nedeniyle fırlatmaya katılamayacağını açıkladı. Bunun üzerine ikinci en yüksek teklifi veren Hollandalı bir iş insanı kendi oğlunu göndermek istediğini belirtti. 18 yaşındaki bir fizik öğrencisi olan Oliver Deamon bu şekilde mürettebata katılmış oldu.
New Shepard roketi tekrar kullanılabilen 6 kişilik bir kapsüle sahip. Roketin yolcuları iki günden beri astronot köyünde kalarak günde 14 saatlik simülasyon eğitimleri aldı. 100 km’lik irtifaya çıktıktan sonra 2-3 dakika boyunca yerçekimsiz bir ortamda kaldılar.
Fırlatmanın bugün yapılmasının da özel bir önemi var. Bugün Apollo 11’in Ay’a inişinin 52. Yıldönümü. Roketin adının New Shepard olması da tesadüf değil elbette. Uzaya çıkan ilk Amerikalı ve Yuri Gagarin’den sonra ikinci insan olan Alan Shepard’ın soyisminden ötürü yeni Shepard adı verilmiş. Galiba isimlerle kaderleri arasında gerçekten de bir bağlantı var. Çünkü Alan Shepard uzaya çıkan ilk insan olmaya hazırlanırken büyük bir gizlilikle hazırlıklarını hızlandıran Ruslar 3 hafta önce Yuri Gagarin’i uzaya göndermişlerdi. Burada da Jeff Bezos New Shepard roketiyle bir ilke imza atmak üzereyken 9 gün önce Richard Branson birdenbire uzaya çıkıverdi!

YORUMLAR: 2 839
sude saygeçitli
sude saygeçitli Yıl önce
82 yaşındaki kadın uzaya çıkıyor bizimkiler tüp kuyruğundan bahsediyor telefonunuzu çıkarın diyor 18 yaşındaki genç uzaya gidiyor bizimkiler gelecek kaygısı yaşıyor.
ALPEREN ASAN
ALPEREN ASAN Yıl önce
Ülkenin böyle akıllı,ahlaklı insanlara ihtiyacı var gerçekten böyle bir yayını bizimle paylaştığın için teşekkürler Barış Özcan.
Jin'in Çikolatalı Noodle'ı 🍜💜
Jin'in Çikolatalı Noodle'ı 🍜💜 Yıl önce
Annem, babam ve kardeşimle büyük bir heyecanla izledik. Böyle güzel anları video olarak bize sunduğun için teşekkür Barış Özcan. Umarım ben ve benim gibi uzayla ilgili hayalleri olan ve isteyen herkes hayalini gerçekleştirebilir.
Jon Snow
Jon Snow Yıl önce
Amerika: Jeff Bezos uzaya gitti
SEFA
SEFA Yıl önce
Bundan elli-yüz yıl sonra, bu olay tarih kitaplarında yer alacakken aynı dönemde yaşayıpta bu olaydan hiçbir haberi olmayan insanlar da var yazık vallahi.
YasDel
YasDel Yıl önce
Milyarder Savaşları Başladı 💪
Zeynep Bayram
Zeynep Bayram Yıl önce
Gençlere yol gösterdiğiniz, söyledikleriniz, yardımlarınız için çok teşekkürler
Ahmet Akdel
Ahmet Akdel Yıl önce
Barış abinin anlatırken gözlerindeki heyecan, ses tonu, aldığı keyif ve haz onun uzaya olan tutkusunu ne güzel gösteriyor. Yine şahane terimler öğrendik uzayla ilgili teşekkürler
Barış
Barış Yıl önce
Gerçekten bize böyle güzel canlı yayınlar yaptığın için sana sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.Güzel insan.
soyad
soyad Yıl önce
barış abi olmasa böyle görüntüleri verecek ve ugraşacak insansan yok hepsi sanıyoku gençler sadece tik tok da abuk subuk şeyler izliyo ama 2 saatte 300 bin izlenecek kadar genç varmış ülkede seviliyosun başarılarının ve kaliteli videolarının gelmesi dilegiyle iyi bayramlar/bu yorumun aynısını bir başka yuoutubere yazdım ve linç yedim
B dot
B dot Yıl önce
Türkiye bu kadar kötü zamanlar yaşarken ve sürekli geriye doğru götürülürken asıl hayatın nasıl gittiğini görmek daha derin ve ağır bir duygu durumu yaratmıyor mu sizde de!
Walter White
Walter White Yıl önce
Çok güzel bir yayındı, sayenizde ingilizce bilmeyenler de güncel bir şekilde takip edebiliyor bu gelişmeleri. Çok teşekkürler Barış Bey.
HYPEREND
HYPEREND Yıl önce
Gelecekten bunu okuyan insanlara: Asıl ekranda olması gerekenler arka planda bu aracı kodlayan insanlar olmalı biliyoruz ama günümüzde mühendisler gücü henüz ele geçiremediler, mühendisler gelecekte toplumun en üst kesimi olmuştur umarım, hak etiğiniz yeri almışsınızdır umarım.
ismet Çuha
ismet Çuha Yıl önce
1.5 saat yayını izledim.Hiç sıkılmadım.Diğer youtuber lar gibi boş muhabbet abartı yok.Olay hakkında teknik bilgi ve donanımın yeterli.Her şeyden önce iyi dilek düşünceler çok güzel.İşlerinde başarılar dilerim.
İlke
İlke Yıl önce
Doğum günün kutlu olsun abi, kaç senedir severek takip ettiğim ve örnek almaya çalıştığım birisin. 5,4 milyon kişi olarak videolarını severek izlediğimizi bilmeni isteriz. Her şey için teşekkür ederiz💙
Nyagmur
Nyagmur Yıl önce
Tr gençliği : okuyam, çalışam, para kazanam, yurtdışına gidem, sefaletten kurtulam, mühendis olam, uzaya giden roketin çivisini vuram
Erkan Sarı
Erkan Sarı Yıl önce
Abi bunları bizimle paylaştığın için teşekkürler. Sonlardaki tavsiye ve öğütlerin için müteşekkiriz. İyi ki varsın abi❤️
Kübra nur Yaman
Kübra nur Yaman Yıl önce
İnanılmaz bir insansın, bu önemli anları bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim, baya baya heyecanlanıp duygulandıgım anlar oldu
İbrahim Elessar
İbrahim Elessar Yıl önce
Umarım birgün kendi ülkemde de böyle projeler görürüm
murat ogretmen
murat ogretmen Yıl önce
Çok eksiği olan bir uçuştu. Ama yine de bizim adımıza büyük bir adım daha gerçekleşti. Daha iyileri Güzel ülkeme nasip olsun 🙏🏻
İyi Ya
2:22
Hande Yener - Topic
görünümler 90 B
FINAL: Turkey v Spain | Full Basketball Game | FIBA U18 European Championship 2022
2:42:44
CANLI YAYIN - Elon Musk'ın Neuralink Demosu
2:11:06
Barış Özcan
görünümler 2 Mn
Hayalet Adalar
11:49
Barış Özcan
görünümler 2 Mn
Can we see the shadow of the Earth?
12:46
Barış Özcan
görünümler 606 B
Time travel... Until the coffee gets cold
14:23
Barış Özcan
görünümler 602 B
Which movie predicts the future the most?
22:46
Barış Özcan
görünümler 884 B
ISS'den dönen astronotlar okyanusa iniş yapıyor
2:41:56
İyi Ya
2:22
Hande Yener - Topic
görünümler 90 B