Why is your favorite color blue?

  görünümler 648,914

Barış Özcan

Barış Özcan

Aylar önce

If you are wondering how I prepared this 13 minutes and 30 seconds long uninterrupted and single plan video, you can join my new "My System" trainings: superpeer.com/barisozcan/coll.. . I will teach the techniques I used in that Sunday video every week. The first lesson is on Wednesday, July 6th.

---

Now If I were to organize such a survey 'what is your favorite color?', blue color would probably be at the top of the list.
So why? In 1983, a crayon manufacturer conducted a survey on this very subject. They asked the children to name their favorite crayon color. Remember, this is just a survey, not a scientific study. But still, most of the children chose the color blue. But not just the standard blue. The top ten on the list had four different shades of blue. Seven years later, the same manufacturer repeated the same experiment. Again, classic blue took the top spot, first place. There was purple in the list, there was green, there was pink, there were other colors, to say the least. But this time, not only 3 non-standard but 6 different shades of blue took their place in the top 10. And among them is blizzard blue. I don't know where they come up with such fancy words and color names. Don't ask me.

I recently saw this survey in an article titled 'why your favorite color is probably blue'. What a provocative title isn't it? My first reaction was 'well, my favorite color is not blue'. Although, you see, I usually use blue tones or lighting in the background like this, but there is another reasonfor that., which I will explain at the end of the video.

So what's my favorite color? In fact, I don't think about it very often. I often say white that includes all colors. I used to love blue too, I remember it. Now, from a young age, we choose such a favorite color for ourselves, right? But oddly enough, this preference often changes as we grow older, and this is largely due to a number of influences beyond our control. Still, statistically, almost in every period, the color blue is liked by more people.

YORUMLAR: 2 870
Holosen
Holosen
13 dakika boyunca durmadan, tek bir plan olarak video yapmak mı? Hikaye anlatıcılığının dijital üniversitesini kurmana şaşırmamalı. Tebrik ederim abi hayran kaldım 🙂
Bidam
Bidam
Barış abi Kütahya'da çok ünlü bir çini sanatçısı var. Kendisi Mehmet Gürsoy. Bu işin dünyada en iyilerinden kabul ediliyor. Bir gün kendisini ziyarete gitmiştim. Eserlerini inceledim ve üzerine biraz sohbet ettik. Ona şunu sormuştum: "neden çinilerde en çok beyaz ve mavi renk var?" o da bana "mavi en çok huzur veren renktir. Gökyüzü mavi olduğu için" demişti. Daha sonra bana "diğer çinicilerin işlerine bak, boğulursun. Bakmaktan keyif almazsın" demişti. Sonrasında hakkaten diğer çinilere baktığımda, örneğin yemyeşil, kıpkırmızı çini yapanlara baktığımda gerçekten içim sıkılmıştı. Mehmet Gürsoy'un çinileri insana daha güzel geliyor gerçekten. O bence bunun sırrının - "tabiki işin marifet, ustalık kısmı da var - sade, huzur veren, rahatlatan renk seçimlerinde buluyor. Bütün atölyesi beyaz-mavi baskın renklerden oluşmuştu.
Yusuf Aydın
Yusuf Aydın
Endüstriyel pazarlama dersine ilk girdiğimizde hocamız da bize en sevdiğimiz rengi en sevmediğimiz rengi sorup sonrasında bize ve diğer sınıfa aynen deneydeki gibi fotoğraflar göstermişti. Sonraki ders sonuçları göstermişti ve bunun pazarlamada kullanımını araştırmamızı istemişti. Çok şaşırtıcı şeyler çıkmıştı ortaya. Renk psikolojisi diye bir gerçek var ve bunu bütün firmalar kullanmakta.
Aydan Rzayeva
Aydan Rzayeva
Dalgasız deniz
Enver Yazar
Enver Yazar
Bence mavinin bu derece popüler olmasının nedeni isteyip de ulaşamadıklarımızı temsil etmesi.
elif eğilmez
elif eğilmez
Goethe'nin sözlerine katılıyorum ve kendi fikrimi ekliyorum. İnsanlık hep ulaşılamayana doğru koşar. Hep uzaktaki güzel gelir. Belki bu içimizdeki ulaşılamayanı yakalama arzusu bizi mavi renge itmiştir. Malum kahverengiye aşırı yakınız. Fakat gökyüzüne ulaşmak, denize ulaşmak zor olmuştur insanlık için. (Burdaki ulaşmaktan kastım, sahip olmak. Denize ve gökyüzüne teknoloji ile hakim olabiliriz ama sahibi değiliz.) Kuşlar, mavi gökyüzünün, Balıklar, mavi okyanusun, Biz ise kahverengi kıtaların sahibiyiz.
Görkem Koç
Görkem Koç
Mavinin anlamı ne büyük... Gökyüzü kadar uçsuz, Okyanus kadar derin, Deniz kadar heybetli, Göl kadar sakin, Dere gibi oynak, Çeşme kadar gürültülü, Bir bardak su kadar ihtiyaç dahili Mavi kadar ömür, Okyanus gibi sevgili...
 𝗩
𝗩
Barış Özcan' ın içerikleri gerçekten bir harika... her pazar günü sizin sayenizde yeni bilgiler öğreniyorum ve günüme renk katıyorsunuz <3
Etki Alanı
Etki Alanı
Mavi ile pembeyi, sarı ile turuncu ve yeşili, kırmızı ile kahverengiyi ayırt edemeyen bir renk körü için bile çok güzel bir video olmuş Barış abi.
Levent okan
Levent okan
Bir satış eğitiminde hoca şunu söylemişti: "İşiniz Ortadoğu'da veya Kuzey Afrika'da ise mavi renkli logo kullanmanızı önermem." Neden diye sorduğumuzda; "Mavi renk kendilerini işgal etmiş ülkelerin bayraklarında var, size kırmızı, yeşil ve siyah rengi birlikte kullanmanızı öneririm" demişti. Bu arada ben de mavi severim :)
Betül Kodalbaş
Betül Kodalbaş 21 gün önce
Renklerin bilimi vardır. Renk diyerek geçmemek lazım psikoloji, bilinçaltı ve yaşam üzerine çok etkisi var bu konunun. Ünv. De renk bilgisi isimli bi dersimiz vardı ilk haftada ana renkleri tanıttıkları için cok dalga gecmistik ama bu konuya hayran kaldım. Renk bilimi mutlaka özellikle çocuk yetiştirirken, evinizi dekore ederken vb zamanlarda bilinmesi gereken bir konu.
Merv
Merv 21 gün önce
başlığı okuduğum anda sonunun gökyüzü ve okyanuslara bağlanacağını bilsem de sizin nasıl anlatacağınızı merak ettiğimden izledim tüm videoyu. iyi ki izlemişim, son saniyelerde tüylerim diken diken oldu çünkü. bu işi her zaman çok iyi yaptınız, sizi dinlerken değerli bilgilerin yanı sıra aldığım o haz paha biçilemez gerçekten. içeriklerinizi ne büyük bir emekle hazırladığınız apaçık ortada, bizlere verdiğiniz tüm bu güzel bilgiler için ve en önemlisi bize değer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. ♡
Mustafa Tay
Mustafa Tay
Tek planda 13 dk süren video ve hiç sıkılmadan izlettiren akıcı anlatım şekli. Bu sektörde varsın Barış abi 😄
An insignificant leonardo di caprio fan
An insignificant leonardo di caprio fan
"Renk tercihlerini, o renkle ilgili deneyimlerinizin bir özeti olarak düşünün".
arch.b
arch.b
Bu video bana Michel Pastoureau'nun Mavi: Bir Rengin Tarihi kitabını hatırlattı. Harika bir kitap, mavinin tarihsel üretimine, anlamlarına, kullanımlarına odaklanıyor. İşin ilginç yanı, sonra diğer renkler hakkında da böyle tarihsel perspektiften kitaplar var mı diye araştırdığımda, ben bulamadım. En çok ilgiyi mavi görmüş sanki araştırmalar için bile.
Şeyma çelik
Şeyma çelik 21 gün önce
Allah sizi ve ailenizi her türlü kaza beladan korusun amin :) sizi başımızdan eksik etmesin ki çalışmalarınızı hayranlıkla izleyelim ,eğlenerek bilgilenelim ,en önemliside sizi izlerken umudumuzu kaybetmeyelim yeniden gülümseyelim 🙏😊 Tüm özcan ailesinin ve takipçilerinin bayramını kutlarım 🌺💙💙
Mesud
Mesud
Vay be! Siz geliştikçe mutlu oluyorum Barış Bey. Böyle güzel,değerli ve bilgilendirici videolarınızın ve kanalınızın gelişmesi Türkiye için de bana umut veriyor. Başarılarınızın devamı dileğiyle en kısa zamanda 6 milyon abone dileğiyle..
Selimhan Kalkan
Selimhan Kalkan 28 gün önce
Merhaba Barış Abi, muhtemelen dikkatinizi çekmiştir. Videoda bahsettiğiniz kahverenginin Photoshop'ta katman ayarını difference olarak ayarladığımda da rengin tam zıttına; maviye dönüştüğünü keşfettim.
Papatya Hatun
Papatya Hatun
Denizin, rüyaların, gökyüzünün, huzurun rengi 💙mavi bir renkten daha fazlası sonu olmayan bir gökyüzü, umut dolu bir deniz cemal Süreyya...
Eren
Eren
Arkada slayt gibi ilerleyen görüntülerle beraber kesinti olmadan, sunum anlatır gibi görsel ve işitsel olarak sunduğunuz video şeklini daha çok beğendim. :)
Minecraft - Mystic Şans Bloğu VS Kitsunakuma
22:57
The World's first DESIGNED BABIES were born!
16:04
Barış Özcan
görünümler 3 Mn
Which movie predicts the future the most?
22:46
Barış Özcan
görünümler 884 B
Su altında yaşanabilir mi?
19:59
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
GELECEĞİ HATIRLAMAK
11:15
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
Why do clocks always show 10.10?
11:41
Barış Özcan
görünümler 967 B
More than half of our body is not human!
15:16
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
Why is Saudi Arabia building a line-shaped city?
15:27
Barış Özcan
görünümler 1 Mn