RAKİBİNİ KÜÇÜMSEYİP TARİHTEN SİLİNEN OYUN KONSOLU...

  görünümler 623,560

Enis Kirazoglu

Enis Kirazoglu

Gün önce

GTA 5 Grand RP için link'imiz:
► gta5grand.com/?ref=57743
Dakikalar:
00:00 Hikayenin başlangıcı
04:33 Sponsor: GRAND RP
05:33 Bir devi devirmek!
Bu videomuzda bir devin hikayesine bakacağız. Sıfırdan çıktıkları bu yolda geçtikleri mücadeleden ve ortaya çıkardıkları sonuçtan dersler alacağız. Aldıktan sonra da hikayeyi kapatacağız. Öyle işte. Bu hikayede çok farklı olay çok farklı sonuç var. O yüzden tek bir anı değil de bir 40 yılı kapsıyor gibi düşünün.
İyi seyirler!
#oyun #oyunbelgeseli #eniskirazoğlu

YORUMLAR: 935
Tekno Manyak
Tekno Manyak 5 aylar önce
İşin ilginç yanı bu arcade salonları Japonya'da hâlâ inanılmaz popüler. Hatta öyle bir seviyedeki ki eminim 70'li yıllarda bile bu kadar popüler değildi. Dünyada hâlâ bir sürü ülkede - Türkiye'de de var. - arcade salonları olsa da bunların çoğunluğu alışveriş merkezlerinin eğlence katında küçük bir bölgede oluyor. Bu kültürün hâlâ ölmemesi bence inanılmaz.
Güzel
Güzel Aylar önce
Ah SEGA cım Mega Drive 2 makinen hala odamın bir köşesinde bir sürü kasetinle beraber.
XowjiriX XV
XowjiriX XV 2 aylar önce
Benim bildiğim japonyada 18 yaşından küçükler telefon alamıyor ondan olabilir
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE 5 aylar önce
Türkiye'de çok az var hocam
jR. Darzhy
jR. Darzhy 5 aylar önce
nerde var yazarmısın rica etsem?
Mustafa Cengiztekin
Mustafa Cengiztekin 5 aylar önce
Japonların olayı o. Bir kültürü yaşatmak. Adamlar hala samuray kültürünü yaşatıyor. dünyanın en eski şirketi japonya'da bulunuyor. 800 küsür yılllık. bizde 2. kuşak köfteci dükkanını devam ettirince övünüyor.
BigBrother_84
BigBrother_84 5 aylar önce
Hayatta mutlu olduğun nadir anlar vardır . Bunlardan biri Enis Cherryson un oyun belgesel videosu attığı zamanlar . Devamını bekliyoruz
zİyDiN5001
zİyDiN5001 5 aylar önce
@Kerem öper Malım.
Kerem öper
Kerem öper 5 aylar önce
@zİyDiN5001 kardeşim malmisin
zİyDiN5001
zİyDiN5001 5 aylar önce
@Kerem öper Şrfsze Bak Yorumlarını Silmiş Ahahahshssa
Kerem öper
Kerem öper 5 aylar önce
@zİyDiN5001 dalga geçiyorum gerçekten bunu ciddiye aldınmi
zİyDiN5001
zİyDiN5001 5 aylar önce
@Kerem öper Kanka Bak Böyle Şeylerden Prim Kasma Çok Büyük Günaha Girersin
Yusuf Yılmaz
Yusuf Yılmaz 5 aylar önce
Pavlov' un köpeği gibi oldum. Artık Enis abi video atınca karnım acıkıyor.
Mahmut Can
Mahmut Can 5 aylar önce
Adam bunu bildiği için yemek saatine ayarlıyor videoları :Dss
Buğra Dinç
Buğra Dinç 5 aylar önce
Valla ne insanlar var. Çok entelektüel bir insansınız. Saygılar.
Nihat
Nihat 5 aylar önce
Harika yorum
PROFİLİME BAKAR MISIN
PROFİLİME BAKAR MISIN 5 aylar önce
profilime 😊bakar mısınız
TNK
TNK 5 aylar önce
yemek saatime uygun video atan enis kirazoğlu için 1 dakikalık saygı duruşu
Yuqi Deniz
Yuqi Deniz 5 aylar önce
hayır
Yiğit
Yiğit 5 aylar önce
Lise Öğrencisiyim TRshow'dan Gelir kazanmak için bu kadar insan için'den 7-8 kişi bile destek olsa bana birazda olsun moral vermiş olurlar. Şimdiden destek verenlere çok çoook teşekkür ederim hepimizi çok seviyorum cansınız
Yuqi Deniz
Yuqi Deniz 5 aylar önce
hayır
Promethouz
Promethouz 5 aylar önce
Sega Mario’ya rakip olabilmek için Sonic’i piyasayı sürdüğü dönemde Nintendo’ya karşı tutunduğu agresif tutum ve daha yetişkin kitleye hitap etme çabası yüzünden battı. Nintendo bir ev konsolu olarak yetişkin, çocuk demeden evin bütün üyelerine hitap ederken, Sega daha havalı gözükmek için genç ve daha yetişkin bir kitleye hitap etme çabasındaydı. Nintendo’nun bir yayıncı olarak konsoluna oyun üreten firmaları senelik maksimum 2-3 oyundan fazla oyun üretmemelerine zorlaması daha kaliteli exclusive oyunlara sahip olmasına yol açtı. Günümüzde Sonic oyunlarını Nintendo Online servisinde görmemiz kimin daha başarılı olduğunu anlamak için bariz bir örnek. Sega sadece bir oyun firması olarak kalırken, Nintendo 20-30 sene önce uyguladığı politikayı uygulayamaya devam ederek Dünya’da en çok satan konsollardan biri olma başarısını koruyor.
tr Comandante
tr Comandante 5 aylar önce
Nintendo hep bir adım önde Sega o adıma göre iş yapmak zorunda olması , özgünlüğü elinden aldı . O dönem konsolların çoğunu edindim iki ayrı firmaninda şimdi düşününce bu çok bariz belli oluyor. Sega daha iyisini yapmaya çalışmak yerine ,iyi olduğuna inansaydi ve bu çizgide gitseydi piyasayı paylaşmaya devam ederlerdi . Birçok büyük firma PC sektöründe bu şekilde ilerliyor . İşte fazla egonun sonu . Şimdi Football manager ayakta tutuyor resmen koca firmayi
Purplemoor
Purplemoor 5 aylar önce
Sonic kötü bir seri değil zaten fakat mario bana göre daha başarılı bir seri
Purplemoor
Purplemoor 5 aylar önce
@Onur Mengul fakat çoğu pokemon oyununda pokemonun yapımcısının istemediği şeyleri nintendo eklemiş
Onur Mengul
Onur Mengul 5 aylar önce
Nintendo'yu aynı zamanda büyük oranda kurtaran da Pokemon'un etkisi oldu diyebiliriz bence.
IIShaqII
IIShaqII 5 aylar önce
Enis iki şey söylemek istiyorum. 1- Girişte ki müzik hem sesinin anlaşılmasını engellemiş hemde 10.sn de aniden kesilince garip durmuş. 2- Japon patronların ketun tutumu yüzünden "batan oyunlar/firmalar derlemesi" gibi bir video gelirse güzel olabilir.
evil701
evil701 5 aylar önce
Yanlışlar var. Dreamcast çok iyi bir konsoldu, en büyük sebeplerden ea Dreamcast oyun yapmamasıydı ve bazı şeyler daha yaşandı. Sony yumruğnu masaya vurdu bitirdi vs..deyip aslında en önemli şeyleri bahsetmedi bile.
Cihan Cihan
Cihan Cihan 5 aylar önce
Enis kardeşim, bu içerik sıradan bir video olarak değil de bir film bir belgesel gibi tarihe geçecek güzellikte ve anlatımda olmuş. 15 dakikada beni çocukluğumdan gençliğime, yaşadığım tüm anılarımı bir tünelin ucundan diğer tarafından günümüze götürürcesine sürekledi. Bizler gibi, farkında olmadan tarihe tanıklık etmiş bir nesil için arşivlik evladiyelik bir video… Ellerine sağlık güzel kardeşim bizi böyle mutlu ediyorsun, ömrün boyunca mutlu olursun inşallah.
Emre Ata
Emre Ata 5 aylar önce
Çok duygulandırdın kardeşim... Vay be nelerden neler çıkmış, bu yüzden ben kendi sektörümde soru soran birşey danışan her girişimci gence yaşıtıma saygı duyuyorum, birgün biryerde çok başarılı olduklarında onları görüp mutlu olmayı seviyorum. Sega ile ben ülkenin şartları gereği mega drive 2 ile tanıştım sanırım, comodor momodor hepsi geçti elimizden dayılarım sayesinde ama, sega dedin mi mortal kombat 2 3 ultimate trilogy ve sonic... İş bitmiştir. Doğu bankta ne varsa onu alıyordu büyükler, ne saturn alabildim ne nintendo, sadece game boyum vardı. Playstation devreye girince herşey çok değişti tabii, şişlide flamingo bilgisayar vardı, umarım oradaki abi şuan çok mutlu ve huzurlu bir hayat yaşıyordur. Geçenlerde annemin rahatsızlığı için istanbula döndüm, hastaneye yakın olsun diye başka eve taşınmak gerekti, ne lazım ne götürelim derken eski kutular açıldı, taa 1998 2001 arası oyun dergileri cdler çıktı karşıma dağaldım :( canım annem be imkanı yettiğince bana her istediğimi aldı sega, game boy, playstation... Şimdi ektiklerini biçiyor işte ne isterse yapan bir oğlu var.
Arda Sarsmaz
Arda Sarsmaz 5 aylar önce
Kral cidden helal olsun annen çok iyi bir evlat yetiştirmiş
???
??? 5 aylar önce
Vay be...
solaris867
solaris867 5 aylar önce
Cd dergi dedin duygulandırdın, bedava oyunlar çıkardı internet yoktu onlarla oynardık
dkursada
dkursada 5 aylar önce
Harika bir tarih dersi olmuş bu abi. Ben İngilizce kaynaklardan bu konuları parça parça izlemiştim eskiden ama bunu anadilimde tek nefeste anlatabilmen, insanlara kültür katman harika bir olay. Gerçekten ibretlik bir maceradır SEGA'nın yükselişi ve çöküşü. Bu hikâyenin Microsoft ile anlaşamama tarafı da vardı yamulmuyorsam, yani SEGA bir değil bin tane fırsat tepmiş denilse yalan olmaz. Çocukluğum bir miktar Sonic etkisinde geçtiği için SEGA'yı Playstation'ın kasıp kavurduğu bu ülkede takip etmeyi bırakmadım şahsen. Günümüzde Yakuza serisi ve Football Manager ile birlikte Vocaloid progamının diva karakterlerini içeren oyunların da dağıtıcılığını yapmaları, arcade ve pachinko salonlarının vazgeçilmezi olmaları bu firmanın oyun dünyasına getirdiği kültürel mirası şimdilerde de yaşatıyor.
Europa_You
Europa_You 5 aylar önce
Sega'nın hikayesini bu kadar güzel, kısa ve öz anlatman hoşuma gitti. Aldığın beğenilerin hepsini hak ediyorsun.
Yadulla Parənci
Yadulla Parənci 5 aylar önce
kaos2 olmam
Yeıs ExE
Yeıs ExE 5 aylar önce
daha sık böyle hikaye tadında videolar atarsan sevinirim çayımızı kahvemizi alıp izlemek iyi oluyor.
Kesikparmak
Kesikparmak 5 aylar önce
Zamanında Atari'den Mega Drive oyun konsoluna geçiş yaptığımda beni çok etkilemişti. Grafikleri, oyunların tarzları vs çok farklıydı. Özellikle Virtua Fighter ve International Superstar Soccer Deluxe gibi oyunlar beni benden almıştı o dönemlerde 😄
Engin ASAR
Engin ASAR 5 aylar önce
Evlatlara izletilecek belgesel niteliğinde bir yapım. Sahip çıkalım bu videoya. Teşekkürler gayret/bilgi ve sunum kalitesi için
Science of Art
Science of Art Aylar önce
Enis kaliteli videoların ve hikaye anlatıcılığın için teşekkür ederiz, hele de türkçe olarak yaptığın için adamsın.
Delik Deşik 😂
Delik Deşik 😂 5 aylar önce
Süpersin abi sizin gibi insanlar sayesinde oyunlar hakkında ne varsa öğreniyoruz . Yani saçma sapan internette kesin olmayan sitelere girmektense sizin gibi güvenilir insanların sözleriyle oyun hakkındaki haberlerin en doğru bilgisini alıyoruz .
Kadir G.
Kadir G. 5 aylar önce
Bu oyun dünyası hikayeleri çok keyifli hem nostaljik görüntüler bizi çocukluğumuza götürüyor hem de bilgileniyoruz eline sağlık :)
Dogukan Ergul
Dogukan Ergul 5 aylar önce
Anlatımın çok sürükleyici, senin videolarını arka plana atmadan izliyorum hocam emeğine sağlık çok keyifli içerikler üretiyorsun👾
ARDA AMANET
ARDA AMANET 5 aylar önce
Yine harika bir oyun belgeseli videosu olmuş eline sağlık kral 🙂
Turgineer
Turgineer 5 aylar önce
Akşam yemeğinde izlemelik kaliteli belgesel.
Turgineer
Turgineer 5 aylar önce
@Peron ☦ Çok şükür her masadayız.
Peron ☦
Peron ☦ 5 aylar önce
Her yerdesim Turgineer abi
Turgineer
Turgineer 5 aylar önce
@Jeremus Selamlar. :)
Jeremus
Jeremus 5 aylar önce
Technopat'tan Selamlar :)
Can kulaksız
Can kulaksız 5 aylar önce
Müthiş bir video olmuş. Benim gibi 40+ dinazor oyuncular , tüm bu süreci kanlı canlı yaşadı. Mazi gözlerimden hızlıca geçti ve gülümsetti. Emeğinize sağlık
Semih Güner
Semih Güner 5 aylar önce
Dreamcast 'e yazık oldu, zira harika bir konsoldu, gerek donanımının gücü, gerekse de oyunları ile. Belki Giga CD kullanması ve tek analog stick gamepad 'i eksi sayılıyor ama Dreamcast gerçek bir efsanedir Mega Drive ile birlikte. 🏁💿📺🎮🚀
APWBD
APWBD 5 aylar önce
Bazı olaylar çok hızlı geçilmiş. Sega'nın konsolda tutunamasının en büyük nedenlerinden biri de üst üste, kısa aralıklarla konsol çıkartmaları oldu. Ellerinde olanları en yüksek, en güçlü diye kısa sene aralıklarıyla piyasaya sürdü Sega. Nintendo ise böyle yapmadı, konsolları çok güçlü olmasa da oyunları kaliteliydi ve ellerinde ki teknolojiyi gıdım gıdım sürdüler piyasaya. Nintendo'nun konsollarına bakarsanız hala geriden geliyor gibi görünür. Ayrıca Sega'nın küçük konsol eklentileri çok fazlaydı.
Alya Park Team
Alya Park Team 25 gün önce
Nintendo eskiden çok geride değildi, ancak Gamecube ile işler kötü gidince çıkan ve zaman olarak bakınca PS3 rakibi sayılacak Wii konsolu neredeyse yilların konsolu Gamecube ile aynı güçteydi, buna rağmen konsol yenilikçi kontrol tutumu yüzünden çok tuttu, PS2 gücündeki konsol aynı dönemde PS3 den çok sattı. Nintendo o konsoldan beri konsollarda güce önem vermedi. Farklı konularla öne çıkmaya çalıştılar.
Valentine848
Valentine848 5 aylar önce
moruk bu anlatma işini biliyon enis. sabaha kadar anlatsan dinlerim. Bi dizi bölümü izlemiş gibi oluyom. Ağzına sağlık
ImAngryDJ
ImAngryDJ 5 aylar önce
Netflix te yer alan High Score serisini izleyenler bu olayları çok detaylı biliyor :) Bu arada 1996 da babam bana japonyadan ps1 getirtmişti millet kasetli atariler ile oynarken ps1 de o dönem için muhteşem grafiklerde oyunlar oynuyordum.
Arel Kürşat Akgün
Arel Kürşat Akgün 5 aylar önce
Mükemmel bir video Enis abim ♥ Daha çok böyle hikaye istiyoruz
Mert Akar
Mert Akar 5 aylar önce
Enis bey, çok güzel bir anlatım/sunum yaptığınız için teşekkürler. Sony gerçekten çok iyi kaliteli bir markaydı. Sanırım bu yüzden tuttu ve bugünlere, günümüze kadar sony playstation olarak yıkılmadan rakiplerini alt ederek geldi. Şuna dayanarak söylüyorum: Ben oyun dünyasına ilk Sega ile girdim ama daha sonra, sony playstation ile tanıştım ve onla devam ettim. Seganın oyunları gayet iyiydi güzeldi fakat dayanıklık bakımından sony playstation bir başkaydı. Yani anlatmak istediğim Sega çok çabuk bozulan bir markaydı, ama sony playstation dayanıklık bakımından çok çok sağlam bir markaydı. Bu sağlamlığınıda hiç kaybetmedi ve öylede devam etti. sony playstation işte bu yüzden tuttu. Siz çok güzel anlattınız keşke bu sağlamlık dayanıklık kısmınada değiseydiniz/girseydiniz. Neyse artık başka bir zaman belki değinirsiniz. 12:22 koyduğunuz panda videsuna ve oradaki anlatımınıza bayıldım, harkaydınız ve çok komiktiniz. sony öfkelenmesini vs kızmazını çok iyi ve güzel yansıttınız. Size başarılar diliyorum kendinize iyi bakın iyi günler ve iyi çalışmalar. Siz böyle devam ettiğiniz sürece inanın bana sony playstation gibi marka haline geleceksiniz. Tekrardan iyi günler iyi akşamlar ve başarılar diliyorum size iyi çalışmalar.
ZeroTWO
ZeroTWO 5 aylar önce
Enis abime burdan teşşekürler bugüne kadar hep oyun şirketlerinin hikayeleri buradan öğrendik sen olmasan ne yapıcaz enis abi
Legocu Öğretmen
Legocu Öğretmen 5 aylar önce
İyi ki varsın Sega, Total War gibi bir başyapıtı bizlere sunduğun(dağıttığın) için.
Mehmet Korkmaz
Mehmet Korkmaz 5 aylar önce
Bu oyun belgeseli gibi işleri özledik
Osman çıkmaz
Osman çıkmaz 5 aylar önce
Sega master system den dreamcast e kadar bütün kosolllarını almış biri olarak çok beğendim ve duygulandım belgesel tadında olmuş eline sağlık 👏👏
OBEZ Patlıcan
OBEZ Patlıcan 5 aylar önce
Ohh bee özlemişim abi böyle videoları eline emeğine sağlık bunların devamını bekliyorum
Atakan Kayatürk
Atakan Kayatürk 5 aylar önce
Özlemişiz bu belgesel tadında videoları..
Light & Darkness
Light & Darkness 5 aylar önce
uzun zamandır yaptığın en iyi ve bilgilendirici videoydu üstadım.
Yücel Geray
Yücel Geray 5 aylar önce
Sega anılmadan geçilecek bir konsol değildi bu anlamda video iyi olmuş. O dönemleri yaşamış biri olarak 1-2 şey eklemek isterim : Sega Türkiye de konsolda tek markaydı diyebiliriz 90 larda Nintendo Türkiye resmi dağıtıcısı yoktu zaten. Aynı süreçte master system 2 Mega Drive çıktıktan sonra da çok uzun süre satışta kaldı 95 yılında arasanız sıfır master system 2 bulabilirdiniz. El konsolu olarak Game Boy bence fiyatı sayesinde Game Gear dan başarılı olmuştur. Şarjlı pil kullanıyorduk o dönemler :)
Deniz Solak
Deniz Solak 5 aylar önce
Hani bi çizgiroman filminde önceden bildiğimiz bir karakterin filme dahil oluşunu sürpriz bi şekilde öğrendiğimizds yaşadığımız his var ya, Enis abinin videolarındada aynı his var. Marioya rakip olarak Sonicin çıkarılması ve seganın ortamı sallaması ya da daha sonra sonynin sinirlenip PlayStationı çıkarması bir topdogun bir bossun hikayeye dahil olduğunu bilmek ve arkada çalan god of war müziği gerçekten tarif edilemez. o kısmı 4-5 defa izledim çok iyi bir video.
Ahmed Gamberli
Ahmed Gamberli 5 aylar önce
Ben çocukken babam bizi konsol almaya götürmüştü. Çocukken dediğim de 90 lar değil, 2010 lar yani. Marketten Mega Drive ile çıktık ve hala çalışır bir durumda. Millet tabletten Sonic araba oyunları oynerken ben, Sonic 1 oynuyorum. Bence havalı bir şey :)
Ahmed Gamberli
Ahmed Gamberli 5 aylar önce
@Semih Eroğlu Çok doğru söylediniz. Sona kadar notları çok iyi getirip en sonra batırmanın bir anlamı yok. Benim, özellikle geleceğim için bir hayal kırıklığı olur sadece.
Semih Eroğlu
Semih Eroğlu 5 aylar önce
@Ahmed Gamberli iyi çalış dostum, gerçekten iyi çalış şuan zor geliyo olabilir ama ilerde dönüp baktığında lgs ne kadar kolaymış sadece 1 yılmış dersin o yüzden iyi çalış
Ahmed Gamberli
Ahmed Gamberli 5 aylar önce
@Nodvill O zamanlar daha çocuksuydum. Bu yıl LGS var ya. Çocuk değilim o yüzden.
Ahmed Gamberli
Ahmed Gamberli 5 aylar önce
@ATİLLA 14 e gireceğim
ATİLLA
ATİLLA 5 aylar önce
kaç yaşındasın?
Guitar Capo
Guitar Capo 5 aylar önce
Ah be SEGA, belki inatçı olmasan da SEGA America'yı dinlesen başka yerlerde olurdun. Dreamcast'ten sonra başarıyı yakalayıp devam etseler belki GTA, Mario, Halo, Zelda gibi büyik isimlerin yanında Sonic, Jet Set Radio ve Nights'ı da görebilirdik...
Ali Gultekin
Ali Gultekin 5 aylar önce
@_sky_ evet
_sky_
_sky_ 5 aylar önce
@Ali Gultekin olum ona mı takıldın
Ali Gultekin
Ali Gultekin 5 aylar önce
@_sky_ sonic bir firma what
_sky_
_sky_ 5 aylar önce
Jet Set Radio benim için en iyilerinden biri gerçekten harika bir seri çok eğlenceli ama Sega işte
_sky_
_sky_ 5 aylar önce
@Ali Gultekin Sega'nın Yakuza hariç zaten tek adam akıllı satan firması Sonic ama Sega hiç birşey yapmıyor Sonic eskisi kadar saygı duyulan bir firma değil maalesef
Mehmetcan YILMAZ
Mehmetcan YILMAZ 5 aylar önce
Video harika olmuş reis ellerine sağlık soluksuz izledim ve ibretlik derslerle dolu gerçekten!
Kubilay Yılmaz
Kubilay Yılmaz 3 aylar önce
Gerçekten çok harika bilgiler detaylar var videoda ya çok fazla araştırıp çalışıyosun tebrik ediyorum gerçekten
Efekan Sağır
Efekan Sağır 5 aylar önce
Yine izlemesi keyifli bir video olmuş.Askerlik sebebiyle bayağı uzak kalacağım senin içeriklerinden,özleneceksin abi.Bu arada oynamadıysan İnscryption oynayıp videosunu yaparsan güzel olur
Atilla Aslan
Atilla Aslan 5 aylar önce
sonunda ya sonunda aylardır bekledigimiz belgesel turunce video geldi youtube tarihinde like attıgım ilk video ❤
Mert GTC
Mert GTC 5 aylar önce
ilk ps mi halam almıştı o günlere bir kaç saatte olsa tekrar gitmek isterdim, daha yeni bir konsol ile o zamanın çocuğunun birleştiği anı halen hatırlayıp mutlu oluyorum. Şimdi bir de bak kirası benzini geçinmesi lanet ettim.
Seyhan Polat
Seyhan Polat 5 aylar önce
Vay anasını ya klişe olacak ama Osmanlı bile böyle yıkılmadı arkadaş :D Okullarda bu olayı anlatsalar yeridir derim. Enis witcherson'ın belgesel tarzı anlatımı da beni videoya bağladı, emeğin için teşekkürler Enis abi
fatih yener
fatih yener 6 gün önce
Çocukken evde Sega Genesis vardı. 4-5 yaşındayken sürekli oynardım ve baya eğlenceliydi. Ailemi çok sevmemin sebeplerinden birisi de bu sanırım.
Medusa
Medusa 4 aylar önce
Netflix'de bunun belgeseli vardı. Çok güzel 😍 mutlaka izleyin adı high score du sanırım 👍🏼
Uygar Yüksel
Uygar Yüksel 5 aylar önce
Oyun belgeseli olunca videoya girer girmez izlemeden beğendim. Aşırı iyi olduğuna eminim
Emirhan Aydın Çakıl
Emirhan Aydın Çakıl 5 aylar önce
Oyun geliştirici olarak çok beğendim sektörü tanımış oluyoruz sağol Enis Abim
Kahve İçen Biri
Kahve İçen Biri 5 aylar önce
"SE-GAAA" demekle olmuyormuş demek ki, velhasıl Nintendo vs Sega dönemini yaşayan bir nesil olarak mutluyum. Sega'nın hataları çok oldu. Nintendo hep Sega'dan öndeydi. Playstation tanıtıldığında aklımızı kaybediyorduk. Oyun salonlarından evlere giren konsolların yolculuğuna şahit olmak çok güzeldi😎👍 Enis Abi'ye teşekkürler video için. Bende Sega'yı Japon sanıyordum. 😅
yerdeniz
yerdeniz 5 aylar önce
Keşke parası olan bir Türk iş insanı SEGA'yı alıp streaming işine falan girse. Büyük marka, tutunmak çok daha kolay bir hal alır.
Mücahit Özderya
Mücahit Özderya 5 aylar önce
Hikayesini beklediğim olay, ağzına sağlık :)
Ömer Faruk Yıldız
Ömer Faruk Yıldız 5 aylar önce
abi bi an Sony, Eski firmalar, batış hikayesi falan filan görünce Mesut Çevik abinin videosunda hisetttim kendimi ve kanalı kontrol etme ihtiyacı duydum ki Enis reismiş videoyu atan ahhaha bu tarz batış-yükseliş hikayelerini videoyu durdurmadan izliyorum. Sürükleyip götürüyor
Sky Flag
Sky Flag 5 aylar önce
Sony halen ps2 başarısının ekmeğini yiyor yav. Başarı dediğin budur arkadaş.
Kazım Yıldırım
Kazım Yıldırım 5 aylar önce
Üniversitede yazmış olduğum 'The History of Video Games' (Video Oyunlarının Tarihi) adındaki makalemde 'Console Wars' konusuna değinmiştim ve bu konu hakkında video görmek gerçekten beni mutlu etti. Okumak isteyen olabileceğini düşündüğüm için makalemi burada da paylaşmak istedim. The History of Video Games Today, video games are very popular in the world. Video games make up a $100 billion global industry in 2020. People use a lot of machines to play games such as computers, game consoles and even smartphones. How these games spread the world? How did we start to play video games? Though video games are found today in homes worldwide, they actually got their start in the research labs of scientists. The first video game ‘’OXO’’ invented by British Professor A.S. Douglas in 1952. After that, Steve Russell invented the ‘Space war’ game. Space war is very important for video game history because, it was the first video game that could be played on multiple computer installations. In 1967, Sanders Associates Company invented ‘’The Brown Box’’. Thanks to The Brown Box, video games played with television because of that reason we can say that, ‘’The Brown Box’’ is the first home console. In 1977, Atari Company released the Atari 2600. It was home console and customers loved Atari. Atari was extremely good because, it had joystick and it had multi-colored games. In 1983, because of the low-quality games video games industry affected badly. Atari company didn’t solve this problem because everyone tried to make video game for the Atari console so, this situation occurred a lot of low-quality games. In 1985, ‘’Nintendo Entertainment System’’ also called ‘’Famicom’’ in Japan came to the USA. Nintendo had 8-bit graphics, good colors and well gameplay so, people started to buy Nintendo and game industry started to rise again. Nintendo had good game franchises such as ‘’Super Mario’’, ‘’The Legend of The Zelda’’ and ‘’Metroid’’. In addition, Nintendo made big investment for the game developers and these developers did well video games. For example, Capcom made ‘’Mega Man’’, Konami made ‘’Castlevania’’ and Square made ‘’Final Fantasy’’. In 1989, Nintendo developed the first-hand console it’s called as ‘’Game Boy’’ It was new generation of gaming because, if you have Game Boy, you can play video games everywhere. Also in 1989, Sega released the first 16-bit Genesis console against to Nintendo Entertainment System and Sega didn’t compete with Nintendo. In 1991, Sega released the Sonic the Hedgehog game and it was Sega’s first success. After that, Nintendo released its first 16-bit Super NES console. In the game history this situation known as first console war. Thanks to technological developments, the first 32-bit game console developed by Sega in 1995. The following years Sony Company started producing game console. Game console name was ‘’PlayStation’’. Thanks to high quality games, Sony dominated the video game market and PlayStation 2 released in 2000. One year later Microsoft invented the Xbox game console against the PlayStation. In addition, Nintendo and Sega still produced new games and new consoles these years but they didn’t be successful. In 2005, Sony’s PlayStation 3, Microsoft’s Xbox 360 and Nintendo’s Wii started the modern age of high definition of gaming. In these years, PC game industry developed and gamers started to play video games on computer. Gabe Newell created a game hub for PC it known as Steam. In the past, gamers bought game CD and they played it with console. Gabe Newell completely changed this situation. He said, when you want to play game on PC, you don’t need to buy game CD. You will create an account on Steam and you can download the game when you want on Internet. At first, gamers didn’t want to use Steam because when they pay money, they want to have something in real life like a CD. The following years, gamers understand that Steam is practical and safer than CD so, they started the use Steam. Nowadays, Steam is the biggest game portal in the world. In conclusion, video games have been in our lives for a very long time and they are constantly evolving and changing. Kazım YILDIRIM
Kazım Yıldırım
Kazım Yıldırım 5 aylar önce
@Kyuubi Chackra Mode Teşekkür ederim :)
Kyuubi Chackra Mode
Kyuubi Chackra Mode 5 aylar önce
@Kazım Yıldırım Birader Allah razı olsun,güzel yazmışsın.
Kazım Yıldırım
Kazım Yıldırım 5 aylar önce
@Kyuubi Chackra Mode Estağfirullah, metni direkt İngiilzce yazdığım için elimde Türkçesi yok maalesef ancak google çevirinin çevirdiği kadarıyla okuyabilirsiniz. Çeviriden dolayı ufak tefek gramer hataları olabilir. Video Oyunlarının Tarihi Bugün, video oyunları dünyada çok popüler. Video oyunları 2020'de 100 milyar dolarlık küresel bir endüstri oluşturuyor. İnsanlar bilgisayar, oyun konsolu ve hatta akıllı telefon gibi oyunları oynamak için çok sayıda makine kullanıyor. Bu oyunlar dünyaya nasıl yayıldı? Video oyunları oynamaya nasıl başladık? Video oyunları bugün dünya çapında evlerde bulunsa da, aslında bilim adamlarının araştırma laboratuvarlarında başladılar. İngiliz Profesör A.S. tarafından icat edilen ilk video oyunu ''OXO'' Douglas 1952'de. Ondan sonra Steve Russell, 'Uzay savaşı' oyununu icat etti. Uzay savaşı, video oyun tarihi için çok önemlidir, çünkü birden fazla bilgisayar kurulumunda oynanabilen ilk video oyunudur. 1967'de Sanders Associates Company "Kahverengi Kutu"yu icat etti. The Brown Box sayesinde televizyonla oynanan video oyunları bu nedenle ilk ev konsolu “The Brown Box” diyebiliriz. 1977'de Atari Company, Atari 2600'ü piyasaya sürdü. Ev konsoluydu ve müşteriler Atari'yi sevdi. Atari son derece iyiydi çünkü joystick'i ve çok renkli oyunları vardı. 1983 yılında düşük kaliteli oyunlar nedeniyle video oyunları sektörü kötü etkilenmiştir. Atari firması bu sorunu çözmedi çünkü herkes Atari konsolu için video oyunu yapmaya çalıştı ve bu durum birçok düşük kaliteli oyun ortaya çıktı. 1985 yılında Japonya'da "Famicom" olarak da adlandırılan "Nintendo Entertainment System" ABD'ye geldi. Nintendo'nun 8 bit grafikleri, iyi renkleri ve iyi oynanışı vardı, bu yüzden insanlar Nintendo'yu almaya başladı ve oyun endüstrisi yeniden yükselmeye başladı. Nintendo'nun ''Süper Mario'', ''The Legend of The Zelda'' ve ''Metroid'' gibi iyi oyun serileri vardı. Ayrıca Nintendo, oyun geliştiriciler için büyük yatırımlar yaptı ve bu geliştiriciler iyi video oyunları yaptı. Örneğin Capcom “Mega Man”i, Konami “Castlevania”yı ve Square “Final Fantasy”yi yaptı. 1989'da Nintendo, Game Boy olarak adlandırılan ilk elden konsolu geliştirdi. Yeni nesil oyundu çünkü Game Boy'unuz varsa her yerde video oyunları oynayabilirsiniz. Yine 1989'da Sega, Nintendo Entertainment System'a karşı ilk 16-bit Genesis konsolunu piyasaya sürdü ve Sega, Nintendo ile rekabet etmedi. 1991 yılında Sega, Sonic the Hedgehog oyununu çıkardı ve bu Sega'nın ilk başarısı oldu. Bundan sonra, Nintendo ilk 16-bit Super NES konsolunu piyasaya sürdü. Oyun tarihinde bu durum ilk konsol savaşı olarak bilinmektedir. Teknolojik gelişmeler sayesinde 1995 yılında Sega tarafından geliştirilen ilk 32 bit oyun konsolu. Sonraki yıllarda Sony firması oyun konsolu üretmeye başladı. Oyun konsolu adı “PlayStation” idi. Yüksek kaliteli oyunlar sayesinde Sony, video oyun pazarına hakim oldu ve 2000 yılında PlayStation 2 piyasaya çıktı. Bir yıl sonra Microsoft, PlayStation'a karşı Xbox oyun konsolunu icat etti. Ayrıca Nintendo ve Sega bu yıllarda hala yeni oyunlar ve yeni konsollar ürettiler ancak başarılı olamadılar. 2005'te Sony'nin PlayStation 3'ü, Microsoft'un Xbox 360'ı ve Nintendo'nun Wii'si, yüksek çözünürlüklü oyun çağını başlattı. Bu yıllarda PC oyun endüstrisi gelişti ve oyuncular bilgisayar üzerinden video oyunları oynamaya başladılar. Gabe Newell, PC için Steam olarak bilinen bir oyun merkezi oluşturdu. Eskiden oyuncular oyun CD'si alır ve konsol ile oynarlardı. Gabe Newell bu durumu tamamen değiştirdi. PC'de oyun oynamak istediğinizde oyun CD'si almanıza gerek yok dedi. Steam'de bir hesap oluşturacaksınız ve oyunu internet üzerinden istediğiniz zaman indirebilirsiniz. İlk başta, oyuncular Steam'i kullanmak istemediler çünkü para ödediklerinde gerçek hayatta CD gibi bir şeye sahip olmak istiyorlardı. Sonraki yıllarda oyuncular Steam'in CD'den daha pratik ve güvenli olduğunu anlayınca Steam'i kullanmaya başladılar. Günümüzde Steam, dünyanın en büyük oyun portalıdır. Sonuç olarak video oyunları çok uzun süredir hayatımızın içinde ve sürekli gelişiyor ve değişiyor. Kazım YILDIRIM
Kyuubi Chackra Mode
Kyuubi Chackra Mode 5 aylar önce
Türkçesini atsan sende uzman aurası var.
Gun Murat Ilban
Gun Murat Ilban 5 aylar önce
Ah o GameBoy ve GameGear ne güzeldi zamanında. Ama GameGear'ın yeri başkaydı. Oyun sayısı az olsa da cihaz ile oynamak ayrı bir keyifliydi. Çok havalı duruyordu, renkli ekranın da tadı başkaydı.
Yunus Emre
Yunus Emre 5 aylar önce
Özlemişiz Enis Cherryson daha fazla bu tarz video isteriz...
Trollere Fısıldayan Adam
Trollere Fısıldayan Adam 5 aylar önce
sega nın konsol piyasasından çekildiğini gördüğümde üzülmüştüm. o dönem nintendo, playstation, xbox ve seganın konsollarının rekabetlerini oyunlarını takip ederdim. ama benim oynadığım oyun konsolu panasonic fz-10 3DO du diğer konsollara imrenerek bakıyordum. çünkü yine pahallıydılar ama şimdi hepsi var keşke daha eski konsollarıda alabilseydim. koleksiyon yapardım örneğin jaguar oyun konsolu veya sega satürn şimdi yoklar.
Azem Sevgili
Azem Sevgili 5 aylar önce
Sega çocukken babamın iş yerindeki bilgisayarda oynadığım shooter polisli oyun ile aklımda kalacak. Oyunun adını hatırlayamasam da oyuncunun sabit durduğu ve olay akışının sinematiklerle süslendiği, benim bilgisayar oyunlarına olan ilgimin ilk tohumunu attığı için bende yeri ayrıdır. Her sene 750+ saat oynadığım football manager da cabası.
beratkayabas1
beratkayabas1 5 aylar önce
virtua cop mu dediğin oyun 🤔
James Sunderland
James Sunderland 5 aylar önce
Birçok Sega konsolu kullanmış bir oyuncu olarak,en sevdiğim konsol Dreamcastti.Tartışmasız döneminin çok ilerisinde bir konsoldu.Halen arada açar oynarım.Seganın yeri bende çok ayrı.
AngryGeek
AngryGeek 5 aylar önce
Sega el konsolunda pil sorunu olmasaydı çok daha farklı bir hikaye görebilirdik. Belki Switch yerine Sega el konsolu konuşurduk. Bu bahsettiğim durum ev konsolları içinde olabilirdi. Bu arada seganın çıkarttığı oyunlar kötü değildi. Bir çoğu hala hatrı sayılır oyunlardır. Nintendo sony anlaşmasında Nintendo hadi ben kaçtım deyip gitti. Sony ise intikamımı alacam deyip kratos gibi saldırdı :) Ortak yapmaya çalıştıkları konsolun prototipi fiziksel olarak var diye hatırlıyorum. Oyun dünyası gerçekten ilginç olaylara tanık oldu.
Nephilim
Nephilim 5 aylar önce
Atari firması, firma batışını Spielberg ile birlikte kumpas kurarak howard warshaw'ın üstüne atmalarından da bahsetmeni beklerdim. Dengeler yine değişebilir, Playstation da olan overwatch vb. blizzard'ı microsoft aldı, üstelik Atariyi hasbro alarak playstation dan daha pahalı bir oyun konsolu çıkarmaya hazırlanıyor. Dostum üzüyorsun!
Oldschool Türkçe Rap
Oldschool Türkçe Rap 5 aylar önce
Sega konsolları Türkiye'deki ilk lisanslı (firma garantili) oyun konsollarıdır bu arada bu da benden ek bilgi. Kendi mağazaları bile vardı 90li yillarda
Oldschool Türkçe Rap
Oldschool Türkçe Rap 5 aylar önce
@ahmedokello şarkı sozuydu o çünkü :D
ahmedokello
ahmedokello 5 aylar önce
sen niye uuR un videosunun altına '' O NASIL POOPOO'' yazdın kkn 2 gündür gülüyorum
RainbowGamesTv
RainbowGamesTv 5 aylar önce
Yeni nesil bilmez atari kasetleri ile koleksiyon yapardık bazen kasetleri satardık bazen takas ederdik o zaman bize atari çok heyecan verici çok eğlenceli gelirdi tetrisler falan nerden nereye geldik be yaşlandık sanirim
Oğuzhan C.f.
Oğuzhan C.f. 5 aylar önce
Çoğu kişi bilmez Sega'yı. Bizim gibi meraklıları ve 90'larda atari salonunda dikkat etmişse bilir. Sega saygın bir firmadır. Nintendo Adidas'sa, Sega da Puma'dır diyebiliriz. Yaptıkları hatalar ve kendisi ne kadar güçlü bir marka olsa da karşısındaki rakiplerin de çok güçlü olması geri plana itti diye anladım ben de şimdiye kadar okuduklarımdan. Ama yine de bugün varlığını sürdürüyor, bildiğimiz gibi, var yine kendi çapında bir ağırlık. Vardı baya bir okuduğum, ama aslında Japon değil Amerikan kökenli olduğunu ilk defa öğrendim. Teşekkürler Enis hoca. Biraz daha diğer bilgilerle de ufkumuzu açtın.
Taha Tevetoglu
Taha Tevetoglu 5 aylar önce
Torpilli yöneticilerle bir yere gelinmediğinin en güzel örneklerinden biri. Bir devi bile işi bilmeyen adamlarla anca o kadar ilerletmişler. Bir çok büyük firma bu şekilde bitti ve malesef günümüzde de aynı kafada olan bir çok firma batıyor. O zamanlar sony nin çalışanlarına ne kadar önem verdiğini ve çalışanlarının da ne kadar yaratıcı olduğunun kanıtı bu. Şu anki apple, honda gibi. Umarım bizim firmalarda bu durumlardan bir der çıkarır "ümidiyle".
bekir adıvar
bekir adıvar 5 aylar önce
Mega Drive konsoluna 25 tl ye sahip olmuştum. Kullandığım konsollar Öncesi Arcade salonlarında Street Fighter II, Mortal Kombat, Tekken, Punisher ve SNK Ultimate 11 Super Sidekick 4 oynardık. Sonrasında sahip olduğum konsollar: 1 - Atari 2600 2 - Micro Genius 3 - Mega Drive 4- Playstation 1 5- Playstation 2 6- Playstation 3 7- Playstation 5
Oğuzhan Zaferoğlu
Oğuzhan Zaferoğlu 5 aylar önce
Çıkardığım ders:Sony sinirlemeseydi şimdi oyun dünyası hala chipset ile çalışan konsollara mahkum kalacaktı :D
Cengiz
Cengiz 5 aylar önce
Bu adamın anlatımını seviyorum 👏👏👏
Ebubekir Yiğit
Ebubekir Yiğit 5 aylar önce
Bayılıyorum bu konsepte tam gaz devam kral
İdris Çelik
İdris Çelik 5 aylar önce
Bende dreamcast vardı, resident evil code veronica yı görmüştüm dreamcastte ve aşırı beğenmiştim. Ps1e göre acayip güzel oyunları vardı. Gayet memnundum ve sonra satmıştım.
Hakan ATEŞ
Hakan ATEŞ 5 aylar önce
Bence şuan ucuz ve web tabanlı konsolların büyük potansiyeli var mesela apple tv gibi, hem basit oyunlar mevcut hemde web içerikleri normal bir aile için yeterli
merobeg
merobeg 5 aylar önce
daha 5 dk önce "şu enis'ten de yeni video gelmedi" diye düşünürken yeni video geldiğini gördüm şimdi, istikrarın tanımı ENİS KİRAZOĞLU
evil701
evil701 5 aylar önce
Yanlışlar var. Dreamcast çok iyi bir konsoldu, en büyük sebeplerden ea Dreamcast oyun yapmamasıydı ve bazı şeyler daha yaşandı. Sony yumruğnu masaya vurdu bitirdi vs..deyip aslında en önemli şeyleri bahsetmedi bile.
hi desu
hi desu 5 aylar önce
Oyun çok oynayan biri olmasam da bu belgeseller en iyisi
Burhan McNulty
Burhan McNulty 5 aylar önce
vay be eski videolar geldi aklima sonunda duzgun bi video tessekurler enis
Emre Erdoğan
Emre Erdoğan 5 aylar önce
sega firması hakkında hiçbir fikrim yok 26 yaşındayım bu makinalara yaşım yetmiyor internet kafelerde half life cs ile başladık ama izlettiriyor video kendini 1. dünya savaşı belgeseli gibi merakla izliyorum 😁😁
Soner Ufuk
Soner Ufuk 5 aylar önce
muhteşem dostum sen bu işi biliyorsun .
Don Dondini
Don Dondini 5 aylar önce
Cocukken ikisinede sahip biri olarak diyebilirim nintendo daha basit grafikli daha anlasilir oynamasi kolay her yastan insana hitsp etti . Sega ise grafikleri guzel oynanmasi zor ve daha etkileyici yetiskinlere bi tik daha yatkin oyunlar yapiyordu. Mortal kombat buna en iyi ornek sanirim :)
Merve D
Merve D 3 aylar önce
1992 yılında dayım Almanya'dan Sega Master System2 getirmişti. Sonic The Hedgehog hafizasindaydi. Yanında Super Monaco Aytron Senna ve The Simpsons Mutant kasetleri vardı. Sega sadece bir atari değildi. Sega 90lar demek... atarim hala duruyor. Onu çok seviyorum. Ikinci el sitelerinde Sega'ya ait ne varsa alıyorum
xw1
xw1 2 aylar önce
Bende almak istiyorum nereden ulaşabilirim
Yavuz Coruk
Yavuz Coruk 5 aylar önce
Çocukken internetten oynadığım mario ile sonicin savaştığı kanlı bir oyun vardı çok severdim...Çocukluğumu çok özlüyorum...
Oldu Oldu
Oldu Oldu 5 aylar önce
Eski hatıralarım tepişdi video nu izleyince. Yıl 1998 falan. Sega satrun bi arkadaşdan o zaman 20 tl (o zamanki para 20.000 lira). Neyse elimde bir tane oyun yok. Bulamıyorum. En sonunda kadıköyde osmanağa caminin ordaki 2. El konsol satıcı dükkanları keşefttim. Arardım, aradım en sonunda fifa 98 oynu buldum. Şansa yeni gelmiş oyunda. Ya bu oyunla bu konsolu 4 yıl boyunca oynadım. Ben kardeşim, Kuzenler arkadaşlar evde turnuva yardık :). Sonra başka oyun bulamayınca 2002 yılında, gittim bunu verip playstation 2 aldım. 80 tl ( o zaman 80.000 lira) veriyorlardı. Sega saturunu 10 tl ( 10.000 lira) saymışlardı :).
Hasic'in Baldırları
Hasic'in Baldırları 5 aylar önce
Konudan Bağımsız; Bu arada o kadar film oyunlarını, oynadın, eleştirdin ama hiç "Rezervoir Dogs' un oynanış ve eleştiri videosunu çekmedin.. Çok sevdiğim bir oyundur.. Aksiyon olarak, filmdeki her sahneyi birebir aynısını yapan o yıla göre iyi bir oyun görmedim.. Bir inceleme videosunu senden izlemek isterim şahsen.. Ama tabii ki bu yorumu göremeyebilirsin o ayrı..
Alptekin Aktürk
Alptekin Aktürk 5 aylar önce
işte senden beklediğimiz videolar, teşekkürler.
Yasin OZYILMAZ
Yasin OZYILMAZ 5 aylar önce
nintendo zamanına göre ileri görüşlü bir firmaydı. 1986 yılında 8-bit oyun konsolu nes için disketle çalışan bir eklenti yaptı (famicom disk). disketler hem çok daha ucuzdu hem de bazı avantajları vardı ancak kasetlere göre sağlam değildi. bu yüzden famicom disk japonya dışına satılmadı. sega 8-bit yarışında nintendo'nun çok gerisinde kalsa da avrupa ve güney amerika'da beklendiğinde daha fazla satış yapıştı. nintendo 1993'te bu sefer super nintendo oyun konsolunu piyasaya sürdü ve bu konsol da inanılmaz başarı sağladı. ancak videoda da anlatıldığı üzere sega özellikle amerika pazarındaki doğru hamleleri ile nintendo'ya rakip hale gelmişti. nintendo bu dönemde super nintendo oyun konsolu için bi tane cd eklentisi yapmaya karar vermişti. sony ile birlikte çalışmaya başladılar. hatta playstation adında bir prototip bile yaptılar. ancak piyasaya sürülmedi. bu oyun konsolu 2 boyutlu bir konsoldu. yani bildiğimiz playstation'dan tamamen farklıydı. sega'nin ise ağzının suyu akmaya başlamıştı. amerika'da işler tıkırında gidiyordu. daha fazla konsol satmalılardı. ne yapıp edip nintendo'yu geçmelilerdi. işte bu noktada sega'nin amerika merkezi kritik bir karar alarak konsola 32-bir ve sega-cd adında eklentiler çıkarmayı düşündüler. sega'nin japonya merkezi bu eklentileri saçma buluyordu, onlar yeni konsol üzerinde çalışıyorlardı. sega'nin amerika merkezine göre yarışı geçmenin tek yolu buydu. ancak eklentiler çok başarısız oldu. eklentileri almak için extra para vermeniz gerekiyordu. ayrıca oyunlar kaliteli değildi. bir öncekinin aynısıydı. bu arada nintendo ile sony'nin ortaklıkları da çatlamaya başlamıştı. sony, konsol ve oyun konusunda tamamen deneyimsizdi. buna rağmen ortak yapılacak cd'li konsoldan iyi bir pay alacaklardı. nintendo bu durumdan şikayetçiydi. bu yüzden nintendo gizliden gizliye philips ile görüşmeye başladı. 1991 ces fuarında sony, nintendo ile ortak bir oyun konsolu geliştirdikleri açıklarken aynı fuarda nintendo'dan yalanlama geldi. nintendo "ne münasebet. biz philips ile çalışıyoruz" demişti. sony sırtından bıçaklanmışa dönmüştü. bilirsiniz japonlar biraz milliyetçidir. nintendo kendi öz vatanındaki sony'yi terk edip elin gavur memleketindeki philips ile ortak olmuştu. nintendo'nun philips ortaklığı da istediği gibi gitmedi ve nintendo bir sonraki oyun konsolunun cd'li değil yine eski tip kasetli olacağına karar verdi. philips'e ise mario'lu bikaç oyun yapma hakkı tanıdılar. philips, cd-i adında bir konsol çıkardı. bu konsolda 2 adet mario oyunu vardı ancak 2 oyun da birbirinden dandikti. sony tarafına gelecek olursak, sony yıkılmıştı. derbederdi. ne yapacağını ve ne yapması gerektiğini bilmiyordu. gittiler sega'nin kapsını çaldılar. dediler ki durum böyleyken böyle. eğer ikimiz ortak olursak nintendo'yu tahtından indirebiliriz. sega'nın amerika merkezi ortaklığa sıcak bakıyordu. ancak şirketin japonya merkezi bu fikri hiç beğenmemişti. sega zaten ivme kazanmıştı. japonya'da ve amerika'da satışlar büyük oranda artmıştı. sonic mükemmel bir maskottu. sony'nin sega'ya katacağı hiçbir şey yok. sony ancak ayak bağı olacaktı. sega'nın japonya merkezi işte bu şekilde düşünüyordu. sony bir kez daha yıkılmıştı. ben size ne ettim diye geçirdi içinden. sony bir kere konsol pazarına girmeye aklına koymuştu. vazgeçemezdi. hem nintendo hem de sega tarafından reddedilmiş olabilirdi. fakat her şey bitmemişti. sony kendi başının çaresine bakabilirdi. sıfırdan kendi konsolunu geliştirmeye başladılar. bu konsol cd'li olacaktı, 3 boyutlu olacaktı, güçlü olacaktı. 1994'te 1er hafta arayla önce sega saturn ardından da playstation japonya'da piyaya çıktı. ilk satışlar sega lehine gayet olumluydu. ancak savaşın galibini amerika pazarı belirleyecekti. amerika pazarında doğru hamleyi yapmak çok çok önemliydi. nintendo ise sony ile sega'nin mücadelesini uzaktan izliyordu. nintendo kendinden çok emindi. elinde çok güçlü oyunlar vardı. tek başına mario bile ikisini devirirdi. bu yüzden ağırdan ve sağlam adımlarla ilerlemeyi tercih ettiler. sega yeni oyun konsolunu 3 eylül 1995'te amerika'da satışa sunacağını açıklamıştı. fakat sega çok sabırsızdı. bir an evvel konsolu satışa çıkarmak istiyordu. playstation'ın japonya'daki satışları hiç de fena gitmiyordu. yılanın başını küçükken ezmek gerekirdi. bu yüzden 11 mayıs 1995'te los angeles'ta yapılan expo fuarında saturn'ün eylülde değil hemen satışa çıkacağını duyurdular. satış fiyatı 399 dolardı. bu fuarda bu sefer sony ceo'su kürsüye çıktı. elinde sony'nin yeni konsolu ile ilgili hazırlamış olduğu metin vardı. herkes sony'nin yeni konsolunu merak ediyordu. sony ceo'su elindeki metni okumak yerine sadece tek bir kelime söyledi. "299" bu playstation'nın satış fiyatıydı. playstation amerika'da saturn'den çok daha ucuz olacaktı. 11 mayıs 1995'te sega saturn amerika'da satışa çıktı. ancak sega'nin söz verdiği oyunlar yetişmemişti. ayrıca üretim konusunda sıkıntı yaşadıkları için sadece büyük oyun mağazaları konsolu tedarik edebildi. küçük mağazalar konsolu boykot etti. sega'ya gönül bağı vermiş müşteriler de durumdan şikayetçiydi. sega çok kısa sürede bir sürü konsol ve eklenti çıkarmıştı. kendilerini enayi gibi hissediyorlardı. 9 eylül 1995'te playstation amerika'da piyasaya çıktı ve sony amerika pazarına çok hızlı bir giriş yaptı. nintendo ise kendilerinden çok emindi. çünkü ellerinde mario gibi bir koz vardı. n64, 23 haziran 1996'da japonya'da, 29 eylül 1996'da ise ise amerika'da satışa çıktı. sony geliştiricilere daha çok destek veriyordu, ayrıca cd'ler maliyet olarak kasetten daha ucuzdu. 1996 sonunda playstation'nın 400 oyunu varken sega saturn'nün 200 oyunu, nintendo'nun ise 60 oyunu vardı. final fantasy gibi güçlü yapımlar sony tarafına kaydı. sonuç olarak playstation 100 milyon adet satış yaparken nintendo 33 milyon adet, sega saturn 9 milyon adet satıldı.
ARDA SATIR
ARDA SATIR 5 aylar önce
Umarım yemek saatinde video atmaya devam edersin seviliyosun..
PROFİLİME BAKAR MISIN
PROFİLİME BAKAR MISIN 5 aylar önce
profilime 😊bakar mısınız
FunnyPainZ
FunnyPainZ 5 aylar önce
daha çok oyun belgeseli gelsin eski videoları izliyomuş gibi oldum çok güzel
vatiqap
vatiqap 5 aylar önce
Böyle gerçek kesit temalı videolarını özlemişim :D
Ahmet Sarialtin
Ahmet Sarialtin 5 aylar önce
Belgesel tarzı videoları özlemişim.
SKYROW
SKYROW 5 aylar önce
Yine bir belgesel 🎉
Lucky
Lucky 5 aylar önce
Nintendo'nun ne kadar kaliteli oyun yaptığını, 1990'larda 1980'lerde çıkardığı oyunların hala Dünya'nın her yerinde 60 dolar olmasından anlayabilirsiniz
Slyt herin
Slyt herin 5 aylar önce
Artık yemekler pişmesi için Enis abiyi beklemeye başladı
Steve R. Hawkins
Steve R. Hawkins 2 aylar önce
Yine göz dolduran bir video Duygulandım resmen SEGAAAAAAA
Alper Demirbaş
Alper Demirbaş 5 aylar önce
Abi sen de çocuk olcak masraflar artıcak diye her videoya reklam alıyorsun 😆 şaka bir yana böyle hikâyeli videolar baya güzep ve kaliteli oluyor daha fazlasını yaparsın umarım eline emeğine sağlık
Əhməd Əsgərov
Əhməd Əsgərov 5 aylar önce
Gerçekdende bu arcade teması japonyada hala yaşıyo hatta bazen e sport liglerindede bu arcade konsollarını göre bilirsiniz
OneEyedMask
OneEyedMask Aylar önce
Harika belgesel tadında. 10/10
Utah Tr UtahTr
Utah Tr UtahTr 5 aylar önce
Sega playstation 1 ile birlikte çıksaydı Sony ekibi 2ci konsol da ayrılsa bile elin de çok güzel bir teknolojik gelişme olurdu ve rekabet e devam ede bilirdi bu da günümüz de konsol fiyatlarının düşük olmasına sebep olurdu yaklaşık 50-60 dolar civarında
ELTURAN EYVAZOV
ELTURAN EYVAZOV 5 aylar önce
Yemeyi yiyib bitirdikden sonra gelen pişmanlık hissii, yarın izlerim artık
Erdem Çelik
Erdem Çelik 5 aylar önce
o zaman bizim SEGA ve Nintendo’ya teşekkür etmemiz lazım, bunlar Sony ile anlaşsaydı belki bugün sony playsatation olmayacaktı :) Rekabet her zaman kaliteyi arttırır. bu video çok güzel bir örnek oldu :)
Ali Kaan Akkuş
Ali Kaan Akkuş 5 aylar önce
Abi böyle hikayeli dinlemelik şeyleri çok istiyoruz sarıyo
Yaşar Olgun
Yaşar Olgun 5 aylar önce
Belgesel tadında güzel bir video olmuş.
selcuk özer
selcuk özer 5 aylar önce
Film gibi izletiyorsun hocam teşekkürler
TARİHTEKİ EN BÜYÜK OYUN KRİZİ ve KURTULUŞU
13:52
Enis Kirazoglu
görünümler 513 B
POOL #shortssprintbrasil
0:22
Natan por Aí
görünümler 20 Mn
Düşük Bütçeli Talk Şov / Cemal Can Canseven
50:35
Ek iş şart😂
0:11
Berk Çiçekgil
görünümler 199 B
BOZUK KONSOL SATMAK...
11:53
Enis Kirazoglu
görünümler 1,6 Mn
MİLYONLARCA OYUNCUYU ETKİLEYEN MEŞHUR HACK OLAYI!
10:08
BİR BAŞARI HİKAYESİ: FİRMA KURTARAN ENFES OYUN
15:51
Enis Kirazoglu
görünümler 1,2 Mn
REKLAMIYLA KANDIRAN HAYAL KIRIKLIĞI OYUN!
14:43
Enis Kirazoglu
görünümler 2,3 Mn
Wait for end 😂 #funlixpubg
0:24
FunLix PUBG
görünümler 585 B
🍞 Wir bekommen ein Paket 📦
0:31
TocaToast
görünümler 694 B
YASAKLANMASI GEREKEN OYUN ALANLARI !
8:09
Musa Belir
görünümler 150 B