Nükleer Enerji - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Erkcan Özcan B04

  görünümler 840,996

Flu TV

Flu TV

Gün önce

#NükleerEnerji #OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #SerpilÖzcan
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: bilim.flutv.online
Parçacık fiziği profesörü Erkcan Özcan bu hafta nükleer enerjiyi anlatıyor:
Atom bombası yapmak çok mu zor? Nükleer enerji faydalı mı zararlı mı? Fosil yakıtların yarattığı sorunlar çözülebilir mi? Yenilenebilir enerjilerden hangisi daha sağlıklı? Güneş enerjisi dünya için yeterli değil mi? Nükleer santral Türkiye'nin sonunu mu getirir? Çernobil felaketinde hesap edilmeyen şey neydi? Fukuşima Çernobil'den daha kötü sonuçlar mı doğurdu?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
00:00 Başlangıç
Union of Concerned Scientist'in nükleer enerji ile ilgili çekimser pozisyonu:
www.ucsusa.org/energy/nuclear...
15:08 Google mühendislerinin yenilenebilir enerjiyi fosil yakıtlardan ucuz hale getirme vizyonu ile hazırladıkları raporun özeti:
spectrum.ieee.org/energy/rene...
17:10 Fukushima felaketinin ardından IAEA'nın çıkarttığı teknik rapor:
www-pub.iaea.org/MTCD/Publica...
12:34 Almanya en geç 2038'e kadar kömür kullanan santralleri kapatmayı kanunlaştırdı:
www.dw.com/en/germany-approve...
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun.
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online .
Serpil Özcan Instagram: serpilozcantr .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

YORUMLAR: 1 409
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 yıl önce
Bu seferki çok tartışmaya açık bir konu. Dileyen herkesin araştırabilmesi için kimi (yarı)teknik belgeleri videonun altına ekledik. Ancak sohbet biçiminde gittiğimiz için atladığımız noktalar olması kaçınılmaz. Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi eksik etmeyin. * Greenpeace ve benzeri çevreci sivil toplum örgütlerinden ayrılıp nükleer enerjiye destek verenler olduğunu söyledim. Özellikle böyle konularda "birisi", "onlar", "kimileri" gibi sözcükler kullanmak bence sorumsuzluk oluyor, çünkü ne demişler diye araştırıp iddalarını somut verilerle karşılaştırmak için kim olduğunun belirtilmesi lazım. Maalesef çekim sırasında isimleri aklıma gelmemişti. Araştırmak isteyenler için buraya bir kaç örnek eklemek istedim: Stephen Tindale, Chris Smith, Mark Lynas, George Monbiot. * Konunun ne kadar ateşli olduğunu görmek açısından George Monbiot aslında enteresan bir örnek: 2010'da Mark Lynas'ı nükleeri desteklemeye başladı diye eleştirirken, 2011'de hem de Fukuşima felaketinden sonra kendisi nükleer enerjiye destek vermeye başlamış. 5 Ağustos tarihinde ekleme: * Uzman olduğunu belirten veya ima eden bir kaç izleyicimiz yorumlarda ayrıntılı bazı bilgiler sunmuş. Özellikle de @Atakanaslanov'un bir yorumunda dikkatimi çektiği ve bu videonun yayınlandığı tarihten bir kaç gün sonra yayımlanan kapsamlı bir rapor var, ülkemizin elektrik üretim kapasitesine yönelik. Raporu hazırlayan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi'nin direktörü Değer Saygın Bey ile de görüşme fırsatım oldu. Hem ona, hem de yorum yapan diğer izleyicilere teşekkür ediyorum. İlgilenen ve görüşünü araştırarak oluşturmak isteyen herkes için raporun bağlantısı: www.shura.org.tr/2030-yilina-dogru-turkiyenin-optimum-elektrik-uretim-kapasitesi/
Atif Unaldi
Atif Unaldi 7 aylar önce
Parçaçcık marçacık nükleer atık çok ama çok tehlikeli ve radyoaktif.
order x
order x 9 aylar önce
inanılmaz keyifli bir insansınız hocam. başarılarınızın devamını diliyorum.
byTTech Innovative
byTTech Innovative 9 aylar önce
Hocam ben 87 doğumluyum ve babam trakya da askerlik yapmıştı. ve ben engelliyim. hayatım bir kabus ve yaşamak için savaşıyorum. hatta nefes almak için bile. Sizden ricam toplumlara bunun zararını açıkça anlatınız. bir santral patlarsa kim bu acıları çekmeye razı olacak.? küresel ısınma, radyoaktif bir yayılımla ot bitmeyen binlerce hektarın oluşmasından daha iyidir. Şu hayatımı yürüyebilmek için 25 tane ameliyat oldum ben çocukken. 20 adım yürüyemiyorum halen. bu eziyet var ya, hiçbir büyüklükte enerji kaynağına değmez. DEĞMEZ HOCAM. ben tek olsam yine razıyım. ama binlerce çocuk binlerce insan. hem de zerre kadar değmez. odun kömür yakalım. daha çok ağaç üretecek yol bulalım. dumanı da uzaya atmanın yolunu bulalım. daha mantıklı.
Sinan Soyalıç
Sinan Soyalıç 2 yıl önce
Bize de bu videolar "yetmiyor". Daha da çok istiyoruz İlker hocam.
Sena -
Sena - Yıl önce
E o zaman bi zahmet boğaziçi fiziği kazanıver jsbsjsbnsbsj
kunti tircan
kunti tircan 2 yıl önce
Lan enerji yok yok kapat söndüt
Bager Akbay
Bager Akbay 2 yıl önce
Basit anlatmanın güzelliği budur! Hocam bir ara Fukushima'yı da anlatır mısın? Asıl tehlike dedin ama oraya girmediniz çok merak ettim.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 aylar önce
@Ali Koçak Nükleer tuz arındırma santralleri oldukça gündemde olan bir konu. Hatta nükleer güçle çalışan gemiler hazırlanıyor, afet durumlarında karaya yaklaşıp hem güç, hem de temiz su sağlayabilmek için.
Ali Koçak
Ali Koçak 4 aylar önce
@ErkcanOzcan hocam santralleri deniz kenarında kurup deniz suyunu içme suyu haline getirmekte de nükleer enerji kullanılamaz mı hem elektrik hem tuzlu suyu içme suyuna çevirmekte kullanılabilir olsa pek çok soruna çözüm olur dünyada
Recep BOSTANCI
Recep BOSTANCI 5 aylar önce
Tehlikeli olması eski olmasından değil. Bölgenin deprem riski ve tsunami riskinin bilinmesine rağmen bunlar için alınan önlemlerin yetersiz olması tehlikeli. Herhangi bir şiddette bir depremin meydana gelmesi sonucu oluşacak tsunaminin dalga büyülüğü hesaplanabiliyorken en kötüsüne hazırlanmadan depremlerin matematiksel ortalamasını alıp buna göre tsunami perdeleri yapmak. İşte tehlikeli olan buydu ve başlarına geldi.
Abdulah Zengin
Abdulah Zengin 2 yıl önce
@Random Human tsunamı kıranlar yapıda ancak o kadar yüksekten gelecek bir tsunamı hesaba katılmadı
Eyüp Değer
Eyüp Değer 2 yıl önce
Çernobil'i ve orada neler yaşandığının teknik kısımlarını hiç anlayamamıştım bu video gayet açıklayıcı olmuş. Çocuk sahibi olmayarak, mümkün olduğunca az tüketerek, küçük ve sade bir evde yaşayarak, bisiklete binerek, herşey dahil otel yerine deniz kıyısında kamp yaparak dünyaya katkıda bulunmaya çalışıyorum. Doğru yolda olduğumu görmek motive etti. Kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim.
h isbilir
h isbilir Yıl önce
vücut dilinden ve gözlerinden bu kadar iyilik saçılan başka bir insan var mı ya :).. keşke bütün fizik, matematik, kimya hocaları böyle olsa :)
Poirot
Poirot 2 yıl önce
Bilgisini sadelestirerek aktarabilen, dile kabiliyeti olan, sesini, tonlamasini iyi kullanan, basarili bir bilim insani gercekten leb-i derya. Dinle dinleyebildigin kadar.
İskender Yüceyurt
İskender Yüceyurt 2 yıl önce
füzyon: ''bunu işe yarayacak hale getirmek prensipte mümkün, nasıl prensipte mümkün? - bunu zaten güneş yapıyor'' Erkcan Özcan süper hoca ya çok zevkli dinlemek
Ali İnsan Soyaslan
Ali İnsan Soyaslan 2 yıl önce
Türkiye'nin en kalilteli en entelektüel kanalı bu sanırım. Olmuş be İlker Abi yapmışsın sen bu işi!
Berk Akbulut
Berk Akbulut 2 yıl önce
Şu zamana kadar izlediğim fizikle ilgili en güzel seri. Hem çok basit hem çok teknik. Her bilgi seviyesindeki insanın keyif alacağı bir sohbet. Patreondan destekçiniz olduğum için gurur duyuyorum yaptığınız işlerle.
Tuğba Işık
Tuğba Işık 2 yıl önce
Yine çok keyifliydi, bütün haftanın stresini ve yorgunluğunu bilimle attık :) Yeni bölümleri heyecanla bekliyorum 💚💚💚
Trojen
Trojen 2 yıl önce
İzlerken sıkılmıyor insan. Alışık değiliz bu kadar kaliteli düşüncelere, kaliteli insanlara.
Deniz Yeter
Deniz Yeter 2 yıl önce
Bu Erkcan hoca bi beni mi hipnotize ediyor??? Ya adamdan gözümü ayıramiyorum😃😃 adam çok iyi bir bilimsel anlatıcı 😉
Arda Balkan
Arda Balkan 2 yıl önce
Çok tatlı bir adam. Pırıl pırıl, tertemiz, pozitif.
Ankara Kontu
Ankara Kontu 2 yıl önce
+6
Hasan SALCIAV
Hasan SALCIAV 2 yıl önce
+5000
Osman Osman
Osman Osman 2 yıl önce
Birşey kaciririm diye yorumları bile okuyamıyorum.
Osman Osman
Osman Osman 2 yıl önce
+4
zafer kartal
zafer kartal 2 yıl önce
Lisede şöyle bir fizik hocamız olsaydı; temiz, berrak ve düzgün bir şekilde meseleyi anlatan, atom bombasını yapardık. :) Emeği geçenlere teşekkürler.
Omacan
Omacan 2 yıl önce
Muazzam ufkum açıldı. Ağzına sağlık hocam. Sizin gibi hocalarımız daha çok olsa üniversitelerde, eğitim kalitemiz 2 gömlek artar.
Kaan Çabuk
Kaan Çabuk 2 yıl önce
İlker hocam, kanaldaki farklı bölümlerden birisi olmuş.Hem konunun gündemdeki önemli bir konu ve temel bilim fizikle alakalı oluşu hem de oluşan ufak tartışma ortamı kendini gerçekten zevkle izlettirdi. Erkcan hocayla daha fazla bölüm kesinlikle bekliyoruz :)
Emrah Okumuş
Emrah Okumuş 2 yıl önce
Güzel üslup ve doğru analojilerle en korkutucu konulardan biri bile ne güzel dinleniyor/anlanıyor. Ağzınıza sağlık, devamı umarım gelir.
Fatoş Öğretmenin Sınıfı
Fatoş Öğretmenin Sınıfı 2 yıl önce
Erkcan hocam’ın derslerinin ne kadar keyifli olduğunu unutmuşum. Lütfen videoların devamı gelsin. Dönem başlayınca bu videoları öğrencilerime izleteceğim 🙋🏻‍♀️
Binks
Binks 2 yıl önce
Bilime aşığım ❤️ İlker bey’e soruları için, Erkcan bey’e cevapları için teşekkürler 👏👏👏 Soru nasıl sorulur? Bknz : İlker Canikligil Bu arada Oppenheimer’in “Now I am become Death, the destroyer of worlds” sözünü içeren konuşmasını kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. 28:14’den sonrası ❣️ Cern denilince aklıma hep Steins;Gate geliyor. Saçma sapan iftiralar atmak yerine, Zaman makinası icat etmiş bir örgüt kurgusunu izlemek daha eğlenceli.
Binks
Binks Yıl önce
@ErkcanOzcan Rica ederim hocam. Bu yoruma verdiğiniz cevabı şimdi gördüm. Heyecanlandım ve mutlu oldum 🙈 Bilimden başka hiç bir şey bana mutluluk vermiyor o yüzden mütemadiyen bu seriyi sırayla açıp izliyorum. Bu yorumu dikkate aldığınız için de teşekkür ederim. Sizi severek takip ediyorum. Bilimle kalın 🤘
Emir Kılınç
Emir Kılınç 2 yıl önce
HYOOOOOOOOOOOOOIN KYOMA DA!
Binks
Binks 2 yıl önce
Semiramis Pekkan Teşekkür ederim
Binks
Binks 2 yıl önce
Heisenberg SERN diye geçiyordu galiba.
Semiramis Pekkan
Semiramis Pekkan 2 yıl önce
Nick niceü
selosatar
selosatar Yıl önce
Muhteşem bir insansınız hocam. Sorulan her soruya bilim insanı kimliğinin dışında cevap vermeyen, verdiği bilginin eksik tarafını görüp, hiç gocunmadan kendini düzelten, alanında uzman olduğu ilk cümlesinden anlaşılan, eleştirilere karşı kullandığı üslup ve açtığı perspektif ile yol gösteren, kapı aralayan, The Bing Bang Theory kadar eğlenceli, keyifli birini geç de olsa keşfetmiş olmanın sevinci içerisindeyim. Cümlemin düşük olmadığını, anlatım bozukluğu içermediğini umarım...
Mihriban Altay
Mihriban Altay 2 yıl önce
Bu kadar keyifli bir nükleer enerji anlatımına denk gelemezdik sanırım :) Hocamızın mesleğini çok sevdiği ve hakim olduğu aşikar.
Gazu Live
Gazu Live 2 yıl önce
Merhaba hocam anlatımın çok güzel genel fizik bilgimizi artırıyor. size doğa dostu enerjiler hakkında bir videonuz var mı? ama daha kapsamlı mesela sadece güneş,rüzgar ve baraj ile oluşan enerjisi hakkında değil. birde yerçekimi ile enerji üretme üzerine çalışmaya başlandı. bunun hakkında bir çalışmalar ve ilerlemeler hakkında bilgi verirmisiniz. Şimdikten teşekürler.
Super User
Super User 2 yıl önce
Konular ve anlatım çok güzel. Lütfen V=i.r formülünün nasıl geliştirildiğini anlatan bir video hazirlayabilirmisiniz.
Semih Alan
Semih Alan 2 yıl önce
ya hocam sen ne kadar tatlı bir insansın. Dinledikçe dinleyesim geldi. Egodan uzak, bilmediğine bilmeden konusamam diyen nadir insanlardan. Videoların devamını istiyoruz. Böyle samimi sohbete buda böyle samimi bir yorum olsun. hocamız bize biraz daha kuantum anlatsın, biraz daha enerji konusunda derine insin, biraz daha cern anlatsın.
Ezel
Ezel 2 yıl önce
Erkcan hocam sizi dinlemek, izlemek büyük bir ayrıcalık. Dört gözle formatın gelecek videolarını bekliyorum☢
Hadi Gari
Hadi Gari 2 yıl önce
Erkcan Hocam, Bu izlediğim 2. videonuz, tek kelime ile muhteşemsiniz. Samimiyetiniz, içtenliğiniz, doğallığınız, konuştuğunuz herşey.... Akıl, mantık dolusunuz. İyi ki varsınız....
Hüseyin Yaşar
Hüseyin Yaşar 2 yıl önce
Türkiye'deki nükleer cahillerini azaltacak bir çalışma ortaya koyduğunuz için teşekkür ederim :)
Mehmet Şahin
Mehmet Şahin 2 yıl önce
Vallaha adamın her halinden belli tam bir bilim insanı.Maşallah.Adamla aynı milletten olduğum için gurur duydum
görkem öge
görkem öge 2 yıl önce
Arkadaşlar, enerji bütçesi ve nükleer enerji konusunda ortada bir yanlış anlaşılma var: Mesele nükleer enerji kullanalım-kullanmayalım ya da fosil yakıtları kullanalım-kullanmayalım meselesi değil. Mesele, enerji araştırmalarına daha fazla ar-ge ayırıp daha verimli enerji biçimleri ve teknolojileri icat edelim, bu yapılmıyor. Mevcut nükleer enerji imal etme yöntemleri, hocamızın söylediği gibi evde yapılabilecek ya da güvenle elde edilebilecek biçimde değiller ve yine hocamızın söylediği gibi siz mevcut yaşam dinamikleri ile fosil yakıt kullanımını bırakamazsınız. Çok daha güvenli, kolay, kullanılır enerji biçimleri keşfetmeliyiz. Ve Evet, arabam varken (ben motosikletle işime gidiyorum. Günümüzde en ucuz, en pratik, çevreyi ve atmosferi en az kirleten, trafik yoğunluğuna en az katkı yapan yöntem bu) metro ile gitmem. Ama metroda oturarak klimalı ulaşım sağlanırsa ve ayakta kimse olmaz ise, yani var olan toplam taşıma kapasitemizin 10 katını yaparsak ve metro çok daha konforlu, rahat olursa kimse araba kullanmaz gerçekten. Aynı enerji meselesi gibi dünyada kozmetik, fal, değerli takı-ziğnet, homeopati vs. gibi aslında tamamen gereksiz mecralara harcanan para enerji araştırmalarına harcansa önümüzdeki 30 yılda fosil yakıt kullanımı biter. Ama derdimiz bu değil. Konu yine aynı yere geliyor: Eğitim şart...
Furkan Örs
Furkan Örs 9 aylar önce
Ekonomik olmalı değil mi ?
Cem ASLAN
Cem ASLAN 2 yıl önce
Bence ortada yanlış anlaşılma filan yok. Nükleer santralin(akkuyu) ülkeye yıllık katkısı 50 milyar dolar. Argeyi de şapkadan tavşan çıkarmak gibi görmemek lazım enerji kaynakları ve verimleri çok iyi bilinenin konular. Ve yenilenebilir enerjiye gayet tatmin edici yatırımlar oldu ve devam ediyor. Tabi Norveç'de dalgadan enerji üretiyorlar yeaaa tipolojileri için anlatacak birşey yok.
Oğuz Can Oğuz
Oğuz Can Oğuz 2 yıl önce
Öyle şapkadan çıkarak enerji üretilmiyor, üretilse bile kullanıma geçmesi onyıllar alır. Yanlış anlaşılma yok, nükleer enerji yada fosil enerjiden birini seçmek zorundayız. Yeni enerji kaynağı keşfetmek, bunlardan alakasız bir sorun. İşin gerçeği de, çoğu ülke fosil yakıt tercih ediyor ve küresel ısınma ile yavaş başlayıp gitgide artan bir şekilde öleceğiz fosil yakıtlar ile.
muhammed isa kavurkacı
muhammed isa kavurkacı 2 yıl önce
@DUBaDUB 420 bence insan böle bişey.
DUBaDUB 420
DUBaDUB 420 2 yıl önce
Malesef kapitalizm boyle bir şey...
Erdal CAGLAR
Erdal CAGLAR 2 yıl önce
Hakikaten bu platformda içi dolu ve öğretici içerik bulmak zor. Emekleriniz için teşekkür ediyorum.
Emir Akdemir
Emir Akdemir 2 yıl önce
Ya bu bölüm gerçekten efsane olmuş. Geçenlerde ailemle birlikte Çernobil'i izledik. Babam felaketleri gördüğünde çok net bir şekilde karşı çıkmaya başladı nükleer reaktörlere. Ben de tabi sınırlı bilgimle bunlara bağlıyız yapacak bir şeyimiz yok falan desem de çıkamadık işin içinden. Bu video çok iyi geldi bunun üzerine. Hemen izleteyim bizimkilere. Başta Erkcan ve İlker Hoca'ya sonrasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler!
onur erdoğan
onur erdoğan 2 yıl önce
Hocam selamlar, öncelikle programlar oldukça kafa açıcı bilim üzerine kafa yoran böyle insanların olduğunu görmek çok sevindirici.Geceleri uyuyamayıp böyle konuları düşündüğüm için bende mi acayiplik var diye düşünüyordum.Derin bir konu oldukça sade ve anlaşılır olmuş elinize sağlık.
berat karakas
berat karakas 2 yıl önce
Hocam bir sorum olacaktı. Bill Gates' in Netflix teki belgeselinde iyi bir bilim topluluğu oluşturup yeni bir nükleer reaktör tasarımı yapmaya çalışıyordu hatta belli bir aşamaya da gelmişlerdi. Sorum şu olacak bilim adamlarının yeni bir proje veya fikir üretmesindeki engel para sponsor sıkıntısı mı çünkü baya kısa bir zamanda güzel ilerlemeler kaydettiler. Bundan da iyi fikirler, projeler var ama sponsor olmadığı için faaliyete geçilemiyor mu?
Türker Çelik
Türker Çelik 2 yıl önce
Oytun Korona Hoca’dan Erkcan Hoca’ya. Flu Tv’nin müthiş gelişimi 😁
alex70max
alex70max 2 yıl önce
Harika bir program yapilmis. Emegi gecenlere tesekkurler
H. Çağlar KUBİLAY
H. Çağlar KUBİLAY 2 yıl önce
Hocalarım ağzınıza, emeğinize sağlık. Flu tv'nin tüm programları entelektüel açıdan zengin ve faydalı, heyecanla takip ediyorum fakat enerji tüketimi-ekonomik büyüme üzerine çalışırken iki güzel kaynağa da erişimimi sağlamış oldunuz. nasıl teşekkür etsem az. Yolunuz her daim açık olur umarım.
ASLIhan YAZAR
ASLIhan YAZAR 2 yıl önce
liseye 2ye kadar fizikçi olmak istiyordum ani bir kararla lise 3. sınıfta eşit ağırlık alanına yöneldim. sağ olsun erkcan hocam hala fiziği ne kadar sevdiğimi hatırlattı şu an lise 4. sınıfım zaten. ama gerçekten o kadar tatlı anlaşılır bir dili var ki... erkcan hocayı dinleyen ve fiziği sevmeyen varsa birtakım merak eksiği vardır.
Eyüp Kömbe
Eyüp Kömbe Yıl önce
Hocam nükleer reaksiyonu ilişkileri bozuk aile veya toplum üzerinden anlatmak süper bir şey oldu :)))) insan öle bir hazmediyor ki anlatamam :)))
Hazar Zekiri
Hazar Zekiri 2 yıl önce
Bu platformda oldugu gorsel aciklamalara benzer sekilde Tarih platformunda da tarihi kisiliklerinin fotograflarini ve olaylari gosterirseniz cok daha guzel olur.
emre tirali
emre tirali 2 yıl önce
maddenin plazma durumu enerji üretmekte kullanılabilir mi? Tokmak ve benzeri üniteler ne derece geliştirilebildi. bu soruları tartışabilecek bir bölüm bekliyorum. teşekkürler.
Sedat Sağır
Sedat Sağır 2 yıl önce
FLU TV de çok konu konuştuk lakin bu program bir başka güzel. Hem kişisel olarak meraklı olduğum fiziğin yanında dünya için isteklerimde masadaydı. Politikandan bağımsız bir şekilde düşüncemi belirtmek isterimki, ülke olarak nükleer çalışmalara ve bu çalışmanın getireceği yararlara şiddetle ihtiyacımız var. Zararlar diyecekler var uçmayı seven düşmeyi, sevilmek isteyen sevmeyi bilecek diyorum. Herkese mutlu günler dilerim.
onur orkun türkmen
onur orkun türkmen 2 yıl önce
Bunu bari bitirmeyin adam çok iyi anlatıyor . Ağzınıza sağlık hocam .
cagdasin
cagdasin 2 yıl önce
Erkcan Hoca inanılmaz güzel anlatıyor. İstanbul'da olsam dersine girmek için kapısına dayanırdım. Hoca konuşurken fizik ve felsefenin e kadar iç içe olduğuna tekrar tanıklık ediyorum. İnsana enerji neden yetmez? Neden alışkanlıklarımızı bırakamayız? İnsan neden güç ister? İnsan bencil midir? gibi temel felsefi sorulara da varıyoruz. Çok keyifli bir program
Taha Kılıç
Taha Kılıç 2 yıl önce
Erkcan hocayla karanlık madde ve enerji, ışık hızı vs gibi konularda da görebilsek çok güzel olurdu
Samet Basaran
Samet Basaran 2 yıl önce
Bilimi bu kadar sade anlatan Erkcan hocamızla tanışma imkanı ve güzel sohbet için teşekkürler.
Gökhan Bekir Demir
Gökhan Bekir Demir 2 yıl önce
Bir hocamız Yenilenebilir Enerji Sistemleri (YES) dersinde söylemişti, matematiğe ve fiziğe uygun olarak istediğimiz her şeyi yapabiliriz. Ancak burada en büyük sorun ekonomi. Ekonomik açıdan YES'i geliştirmek maliyetli. Her ülke aynı oranda YES'i geliştirmek için çabalamıyor çabalamaz da. Napolyon'un (İlker canikligil de olabilir bilemedim tam :D) dediği gibi "Para, para, para".
Nahit Ock
Nahit Ock 2 yıl önce
Özel ve değerlisiniz hocam.
Jonas Emre
Jonas Emre 2 yıl önce
Yenilebilir enerji alanına TRshow dan izlediğim videolar sayesinde ilgim arttı ve sevdiğimi fark ettim, bugün lise bölüm tercihleri açıklandı yenilebilir enerji alanı olan başka bir okula gidiyorum arkadaşlarımı bırakıp🙃
developer
developer Yıl önce
Hocam ALLAH razı olsun bu kadar kısa bir sürede bu kadar iyi bilgilerndirmeniz mükemmel
discovolante
discovolante 2 yıl önce
her konuda sempatik olmayı başarmış adamları nasıl bulabiliyorsunuz ya bayıldığımız dizilerdeki oyuncu seçimleri cuk oturur yaa hani tam rolünün adamını bulmuşlar ha deriz öyle bişi
Mehmet Filiz
Mehmet Filiz 2 yıl önce
youtube da gerçek uzman bulmanın çok zor olduğu bu günlerde bu tür bir video görmek insanlığa inancımı tazeledi
neBUla
neBUla 2 yıl önce
Cern'de ki parçacık hızlandırıcı deneylerinden bahseden bir videoda bekliyoruz hocam
Torium Uran
Torium Uran Yıl önce
İnsanın keşke bütün hocaların dili bu kadar anlaşılır olsaydı dediği bir video olmuş. Hocanın dersini dinleyip de fizikçi olmamak çok zor. Mükemmelin ötesi anlatım
Türker Sezer
Türker Sezer 2 yıl önce
Aslinda nukleer enerjiye karsi olmanin tek mantikli sebebi santrali yapacak ve yonetecek olanlara guvenmemek. Fakat bu da gozardi edilebilecek bir konu degil. Ehil olmayan ellerde en basit islerin bile becerilemedigi bir ortamda hata affetmeyen ve sonuclari cok agir olacak boyle bir is yapmak riski cok arttiriyor.
Alsan Sakracık
Alsan Sakracık Yıl önce
@Atasagun Peki o zaman neden Akkuyu'da nükleer santralle edilecek enerjinin Cent/Watt ücreti o paraya kurulabilecek bir solar energy sisteminden 3 kat daha pahalıya gelicek bize. Ve nükleer atıklar Rusya'ya gönderilecek deniyor, cidden gönderilecek mi? Yoksa muhafazakası Türkiye'de hangi koşullarda yapılacak? Çünkü bilmiyorum biliyor musun 1993'e kadar ülkeler nükleer atıkları okyanus diplerine döküyordu. Ha bunu geçtim, geçen Ağustos'da termik santral yangınlara teslim oldu. Bu niye olmasın, ha diyorsan çevresindeki ağaçlar büyük bir alan dahilinde kesilecek eee? Hani çevre dostuydu? Hadi onu da geçtim, Türkiye'nin hala baraj potansiyeli bitmemişken aynı bütçe niye Hes'lere ayrılmıyor. Sonuçta Türkiye'de Heslerden elde edilen enerji geçen yıl %28 civarındaydı. Veya Güneş Enerjisine niye aktarılmıyor, çok daha ucuz? Yani bunları hiç sorgulamadan konuşmak kolay ya. Ha bir de Türkiye Uranyum açısından fakir bir ülke belirteyim yani. Bir de alınan uranyumun temizlenmesi filan ohooo.
Samet Aksit
Samet Aksit 2 yıl önce
Hocam, mukemmel bolum... elektron davranisina gozlemci etkisini sizden dinlesek efsane olurdu .
sevinç yıldırım
sevinç yıldırım 2 yıl önce
Çok bilgilendirici bir bölüm oldu kendi adıma, emeğinize sağlık Erkcan Hoca ve Flu tv
Şeyma Esen
Şeyma Esen 2 yıl önce
Erkcan Hoca, adeta usta bir sanatçının eserine baktırdığı gibi fiziğe ilgiyi çekmeyi her seferinde başarıyor. Daha çok video, daha çok Erkcan hoca gibi hocalar olsun.
cengiz uysaler
cengiz uysaler Yıl önce
Süper zeka dedikleri bu olsa gerek,her şey net ve anlaşılır .Hayran kaldım K
Hakan AKIN
Hakan AKIN 2 yıl önce
Böyle hocanın ayağının altında paspas olmaya razıyım. Yıllarca yaptığı işin ne olduğunu bilmeyen sözde "hoca'lardan" eğitim eğitim adı altında bazı şeylerin ezberletilmesine hep karşı çıktım ömrüm boyunca parçacık fiziğini merak ettim , hangi hocaya sorduysam yav sen ne yapacan dedi. Sayın hocam ne güzel anlattı. Şu ülkenin işini böyle güzel ve etkili bir şekilde anlatabilecek egitmenlere ihtiyacı var.
M. Deniz OKTAR
M. Deniz OKTAR 2 yıl önce
sonunda rekatorun nasil patladigini unutamayacagim bir aciklama geldi. ilk defa tam anlamiyla anlamis olabilirim :)
Semih Kaplan
Semih Kaplan 2 yıl önce
Hocam harikasınız tek kelimeyle çok samimi içten müthiş cidden müthiş severek takip ediyorum 👍🏻👍🏻
karapitbull
karapitbull 2 yıl önce
İnanılmaz keyifli olmuş! Emeğinize sağlık...
UĞUR UYSAL
UĞUR UYSAL 2 yıl önce
Erkcan Hoca sohbetleri muhteşem. Yüzlerce yenileri olmalı. Teşekkürler.
FATİH MÜJDE
FATİH MÜJDE Yıl önce
tamamen tesadüfen geldim.Tarih öğretmenliği mezunu bir polis memuruyum fizikle ilişkim en son lisedeydi şu yarım saatte o kadar keyif alarak izledim ki anlatamam..Klasik olucak ama böyle fizik hocamız oldu da biz mi öğrenmedik :) teşekkür ediyorum emeği geçenlere.
Enesmaster
Enesmaster Yıl önce
Her hangi bir üretilecek enerji çeşidi bulursanız kendiniz kullanın kimseye söylemeyin ve keyfinize bakın sağlıklı kalın :)
Kaan Barkan
Kaan Barkan 2 yıl önce
Enerji de yatırım tavsiyelerinde olduğu gibi değerlendirilmeli. Ne der finans tavsiyesi verenler: "herşeyden biraz yatırım yapın sepetinizi çeşitlendirin." Enerjide de bu böyledir. her çeşit enerji kaynağını kullanmak ve elinde tutmak gerekir. Kimse enerjisinden vazgeçmek istemiyor ama her türlü enerji üretim şekline de bir kulp buluyor. rüzgar ve güneş santrallerinin de verimleri düşük ve kapladıkları alan çok büyük. organizasyonel olarak bakımları çok zor. ayrıca Türkiye'de bunların üretimi ya kısıtlı ya da yok. velhasıl. eğer Ruslar becerir de (ben projeye biraz hakimim bence zor) akkuyu santralini yaparlar ise derhal 4-5 santral daha yapılmalıdır.
Caner
Caner 2 yıl önce
Böyle parçacık fizikçisine can feda dünyanın beyaz ve siyah olmadığını bilen adamlara herzaman saygı duydum , ahkam kesmek yerine İlker hocanın bitirdiği enfes soruya ne yapmalıyız sorusuna çalışıp gelmiş gibi her cevap 10 numaraydı . Racon 0 1 Hala Umut var
Tolga Cosgun
Tolga Cosgun 2 yıl önce
Soğuzk fizyonun açıklandığı günü hatırlıyorum ertesi günlerde bizimkilerde dahil herkes bizde yaptık diye açıklamada bulunmuş ama sonrasında kimseden ses çıkmamıştı :)
Alper Yılmaz
Alper Yılmaz 2 yıl önce
sadece bildiklerini konuşan, bilgiye önem veren, uzmanlığının sınırlarını çizebilen, bilmiyorum demesini bilen ender kişilerden, saygı duydum.
batuhan göçen
batuhan göçen 2 yıl önce
buradan nükleer enerji dersini veren hocamıza selam olsun hocam keşke sizde şöyle anlatsaydınız
Muzik
Muzik 2 yıl önce
19:28 Flu tv kurulduğundan beri İlker Hocaya böyle iltifat eden olmamıştı :) Genelde Şer'rin merkezini kurmakla suçlanan hocamız için böyle şeyler duymak hepimizin gözlerini yaşarttı. /// Kitaplarımın kapaklarını daha fazla nasıl turuncu gösterebilirim de şatışları arttırım diye düşünen Esg duy!... Duy da onca programdır böyle bir cümleyi ben neden kuramadım diye utan emi! (Yalnız güzel çemkirdim finalde ahahha :))
Zeynep Canlı
Zeynep Canlı 2 yıl önce
harika her bölümü iple çekiyorum insana tarihi sevdiren ESG siyaseti sevdiren Y.A. fiziği sevdiren E.Ö.
Burak SARICA
Burak SARICA 13 gün önce
Yenilenebilir enerji üretimi ile ilgili Smil V. nin Energy: A Beginner's Guide okunmalı. Günümüzde popüler olan bir çok yenilenebilir enerji üretim teknolojisinin, fosil yakıtlara göbekten bağlılığını çok güzel aktarmış.
Baran Karahan
Baran Karahan 2 yıl önce
Hocam mis gibi insan gerçekten. Ne şanslı öğrencileri var
картофель
картофель 2 yıl önce
Hocam soğuk füzyon hakkında konuşun lütfen. Çünkü enerji sorununu tamamen çözecek bir teknoloji.
Raşit Arslan
Raşit Arslan 2 yıl önce
Bi ömür konuşsun, bi ömür dinlerim. Enfes biriymiş. Keşke arada kitap, makale ve belgeseller de önerse.
Devrim Korkmaz
Devrim Korkmaz 2 yıl önce
Merhaba. Bir elektrik mühendisi olarak müdahil olmak istedim. Sorun aslında enerjinin üretilmesi değil. Depolanması. Biz şu anda enerjiyi ancak "elektrik" formunda kullanabiliyoruz. Elektrik de maalesef depolanması çok pahalı ve efektif olmayan bir enerji türü. Ayrıca elektrik iletilmesi de son derece verimsiz bir enerji türü. Örneğin depolama için kullandığız pillerin maliyeti ve aslında işe yaramazi doldurması zor bir çözüm olması elektrikli araçların kullanılmasını yaygın olamıyor. Askeri uygulamalarda bu yüzden az ve az kalacak. Kısaca elektrik enerji kullanımı için tek form olarak kalacaksa tek çözüm enerji gerektiği yerde üretilip tüketilebilmeli. Yani terminatörün nükleer pilleri gibi :) Ya da elektrik yerine daha depolanabilir bir enerji türü bulmamız lazım. Bu söylediklerim yani depolama sorunu yüzünden hiçbir yerde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi TEK enerji kaynağı olamıyor. Almanyanın yenilenebilir enerji kararı yanlış anlaşılmasın sadece YENİ nükleer santral yapmamayı, ek ihtiyaçları da yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi amaçlıyor. Yani sıkıyorsa kapatsınlar var olan nükleer santralleri. Kapatırlarsa en iyi alternatifler doğal gazlı tribünler. Onların da ısı radyasyonu ve karbon salınımı bir nükleer santralden kat kat kat fazla.
Ali Mali
Ali Mali 8 aylar önce
@Ozer Tamer Bingoo . Şöyle söyliyeyim , Dağlarının tepesindeki bir gölü elektriğin pahalı olduğu saatlerde aşağı doğru boşaltıp elektrik üteten , ucuz olduğu saatlerde tekrar yukarı pompalayıp , para kazanan ülkeler var . Örnek : İsviçre . Doğalgaz temiz ama pahalı bir enerji kaynağıdır . Rusya dünyaya doğalgaz satıyor ama elektriğini doğalgazdan üretmiyor . Nüklerer sevdalılarına son söz ; Gelecek kuşaklara kaç yüz milyon yıllık kirli bir miras bıraktıklarının ayırdında değiller . Sayı saymayı bilmiyorlar . Yani matematik sıfır :)
Ozer Tamer
Ozer Tamer 8 aylar önce
Baraj da bir bakıma elektrik enerji deposudur. Depoda su olarak durur, gerektiğinde elektriğe dönüştürüp kullanırsınız.
Rıdvan Kahveci
Rıdvan Kahveci 2 yıl önce
Güneş enerjisi paneli için gerekli ana maddeyi çıkarmak için madende harcanan elektrik ve mazot, onun fabrikada işlenmesi ve bu panelin belli bir faydalı ömrünün olması yine bize yenilenmediğinin sadece daha geç tükendiğini gösteriyor. Aynı şey rüzgar türbini için de geçerli
Emrah Tuncer
Emrah Tuncer 2 yıl önce
Henüz videoya yeni başlamışken şu yorumu yapmak isterim: İlk açtım dedim ki "seslendirme mi var?". Bu nasıl ses resmen dublaj da kullanılsa çok hoş durur. Şimdi videoya devam edeceğim, saygılar. Hocamızın sesi insanı çekiyor :)
Fxante
Fxante Yıl önce
abi bu adamı çok seviyorum ya ömrün uzun ve sağlıklı olsun erkcan hoca
Oskay Konuk
Oskay Konuk 2 yıl önce
Amacım hata aramak değil merak ettiğimden soruyorum RBMK reaktörü doğrusu fakat video içindeki görseldeki yazıda RMBK reaktörü yazıyor.Asıl önemli olan kısıma geleyim bu bilim tarih felsefe ve sinema konularındaki videoların çoğalmasını diliyorum =) iyi çalışmalar dilerim ....Tüm ekibe selamlar.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 yıl önce
Haklısınız. En üstteki "pinned" yorumun altına bakarsanız, görebilirsiniz, maalesef yayına girdikten sonra fark ettim ben de. Doğru telafuz ediyoruz sohbette ama kurguda ters yazılmış. Dikkatli izlediğiniz ve ayrıntıları dahi takip ettiğiniz için teşekkürler.
Burak KÖSE
Burak KÖSE Yıl önce
Hocam sonunu çok iyi bağlamışsın, ağzına ve yüreğine sağlık :D . Ayrıca iyi ki fizik anlatan kişiler var, zevkle izliyorum.
Şeyma d'Anjou
Şeyma d'Anjou 2 yıl önce
Yıllarca "çok basit detayları" sorup durduğum için insanlar gözlerini yuvarlayıp, öfleyip püfleyip beni gerizekalı hissettirdiler (Avrupalı arkadaşlarım hariç, şimdi Türkiye'de yaşamamamın sebeplerinden biri de bu zaten). Şimdi İlker hoca, bilimin işleyişini daha iyi anlamamızı sağlayacak bu "basit" soruları sordukça diyorum ki "Hocam sor bee, bir de benim için sor". Iyi ki varsınız❤️
Fe Te
Fe Te 2 yıl önce
Olumlu aktivist olun süper öneri. Erkcan Hocam harika anlatıyorsunuz, sırf sizin öğrenciniz olmak için Boğaziçi Fiziğe gelmek istiyor insan, sanki girebileceksin demeyin zamanında olabiliyordu malum temel bilimlere bakış açısı yaktı bizi...
fırat biçimli
fırat biçimli 2 yıl önce
Tek günde çekilmiş iki bölüm.Forever İlker canikligil
ömer faruk ceylan
ömer faruk ceylan 2 yıl önce
İyi ki youtubede sizin gibi insanlar da var. Teşekkürler
Baki AKIN
Baki AKIN 8 aylar önce
youtube da harcadığım en değerli dakikalar oldu gerçekten saçma sapan içerikleri izlemektense böyle bilimle alakalı bir uzmanın görüşleri ve yorumlarını dinlemeyi tercih ederim düşünen ve eeği geçen herkese teşekkür ederim yeni videoları dört gözle bekliyorum : ) bu arada isimde bi keramet olabilir çocuklara koymak mantıklı
Sakura Katana
Sakura Katana Yıl önce
Saygı değer hocama sormak isterdim. Nükleer enerjide yani bundan açığa çıkan radyasyonda engelleyici koruyucu neler vardır. Duyduğumuz kadarıyla Kurşun materyali bununla alakalı tam olarak hangi işi görüyordur ?
ceren kavak
ceren kavak 2 yıl önce
28:40 dan sonrası öldüm gülmektennn 🤣 Harikasınız 😍
E-MOBİLİTE
E-MOBİLİTE 2 yıl önce
Hocam iyiki varsınız. Ne güzel akıcı konuşuyorsunuz 🙂
Ahmet Kocarslanli
Ahmet Kocarslanli 2 yıl önce
Bolumu izlemeye gülümseme ile başladım, kahkaha ile bitirdim. Cok faydalı bilgiler basit bir sekilde izah ediliyor. Tum teorik pozitif bilimciler aslinda en onemli ruhani gorevliler. Yaratim, yaratilisi algılama yönünde gecen bir omur. Minnet ve saygı duyuyorum sizlere. Teşekkür ederim.
Çağrı Çeliköz
Çağrı Çeliköz 2 yıl önce
Harika seri. ♥️
Hakan ŞEN
Hakan ŞEN 2 yıl önce
Hoca aşırı tatlı ve saygılı. Sosyal mesafeyi bir kenara koyup sarılasım geldi. Netflix'te "Eğlenceli Tarih Dersleri" ilk sezon son bölümde bu konu incelenmiş. İzledikten bir gün sonra bu videoya denk gelmek güzel oldu. Saygılar Hocam.
IBIS CURIOSUM
IBIS CURIOSUM 2 yıl önce
Böyle Bilal'e anlatır gibi anlatıyorsunuz fiziği ben çok iyi anlıyorum. Keşke okulda da böyle anlatılsaydı da fizikten soğumasaydım.
yüksel sipahi
yüksel sipahi 2 yıl önce
Harika bir anlatım sinema aşığıyım. Ama 30'lu yaşlardan sonra fizik' e inanılmaz bir merak duydum. Çok araştırma yapıyorum ama bu bilgilerin belli bir kısmına aşina değildim. Çok eğitici ve zevkli oldu. Aynen devam benim fizik klübü gibi gençlerin fizikle ilgilenebilecekleri bir dernek gibi bir şey kurma fikrim var. Ahir hayatımda buna yeter yetmez Bilmem ama brn olmasam da birisinin mutlaka bunu yapmasını istiyorum. Çünkü fizik harika bir şey
Mustafa ÇAKMAK...
Mustafa ÇAKMAK... 2 yıl önce
Flu TV'de izlediğim en iyi bölümlerden biri. Daha fazlasını beklerim. Teşekkür ederim...
BEŞİKTAŞ JK KARİYERİ! | FIFA 23
11:22
Tolunay Ören
görünümler 213 B
ESNAF LOKANTASINDA TÜM MENÜYÜ YEDİM!
9:55
Tuna Tavus
görünümler 546 B
Alparslan: Büyük Selçuklu 49. Bölüm Fragmanı
0:47
Alparslan: Büyük Selçuklu
görünümler 598 B
Gecenin Ucunda 20. Bölüm
2:10:59
Gecenin Ucunda
görünümler 1,2 Mn
SİZCE HANGİ KARDEŞ KAVGALARI 28. BÖLÜM
0:25
Fenomen Kardeşler
görünümler 319 B
Okul telaşı
0:22
H. DANIŞIK
görünümler 476 B
GÜVERCİNLER - yusuf bilal altıntaş stand up komedi #shorts
0:26
Canım Annem TV8'de!
0:44
Canım Annem
görünümler 82 B