Gazi Koşusu (Grup - 1) 26/06/2022

  görünümler 99,635

TJK TV

TJK TV

Aylar önce

96. Gazi Koşusu'nda zaferin adı Secret Power oldu

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 96 yıldır kesintisiz olarak gerçekleştirilen Türk atçılığının derbisi Gazi Koşusu'nun (G1) startı 26 Haziran Pazar günü saat 17.15'te verildi. 40 bini aşkın yarışseverin Veliefendi Hipodromundan canlı olarak takip ettiği sezonun bu en büyük mücadelesinde heyecan doruk noktasındaydı...

İstanbul İlkbahar-Yaz sezonunun 33. yarış gününde, 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının en önemli sınavı olan Gazi Koşusu, 2400 metre mesafe üzerinden çim pistte yapıldı.

Birbirinden iddialı 22 tayın nefes kesen mücadelesinde, Emrah Karamazı'nın sahibi olduğu Secret Power (Native Khan - Fleeting Mirage / Afleet Alex) jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde 2.31.04'lük dereceyle zafere uzandı. Umut Coşar yetiştirmesi, Yaşar Demir'in antrenörlüğünü üstlendiği ve adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başaran kır dişi tay, bu sonuçla üst üste üçüncü Grup koşu zaferini hanesine yazdırırken, kariyerinin dokuzuncu startında altıncı galibiyetini kaydetti.

2 milyon 500 bin TL birincilik ödülü bulunan Gazi Koşusu’nda, kazanan tayın sahibi; kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primiyle birlikte toplam 3.859.700 TL’lik bir ikramiyenin sahibi oldu. Daha önce Dişi Tay Deneme (G1) ve Kısrak Koşusu'ndan (G1) zaferle ayrılmayı başaran Secret Power, 24 Eylül'de yapılacak olan Ankara Koşusu'nu (G1) da galip tamamlarsa Triple Crown (Üçlü Taç) yapmış olacak ve sahibine 2 milyon 500 bin TL'lik bonus ikramiye kazandıracak.

Sezonun şampiyonunu belirleyen mücadelede Müslüm Çelik idaresindeki Mucize Kız (Torok - Plucky Khan / Holy Roman Emperor) dış kulvardan etkili ataklar sergileyerek tabelanın ikinci basamağında yer alırken, Sigoş (Toruk Macto - Crafty Spell / Mastercraftsman) Gökhan Kocakaya ile üçüncü oldu. Jokeyi Halis Karataş idaresindeki Final Dance (Declaration Of War - Finnie Mac Cool / Giant's Causeway) dördüncü olurken, jokeyi Görkem Özçelik ile Royal Baby (Kuloğlu - Rain Goddess / Green Gönen) beşinci sırada yer aldı.

Koşuda farklar ise 2 Boy - Burun - Burun - Burun şeklinde oluştu.

Jokey Özcan Yıldırım kariyerinin ilk Gazi Koşusu zaferine imza atarak büyük bir sevinç yaşadı. Ünlü jokey, yarış sonrası yaptığı açıklamada "bu büyük zaferi anneme ve kızıma armağan ediyorum" dedi.

Yarışın ardından Winner Circle alanında düzenlenen törende, kazanan safkanın sahibi Emrah Karamazı'ya kupasını Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Dr. Nihat Pakdil takdim etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kazanan tayın antrenörü Yaşar Demir'e plaketini verdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz kazanan safkanın jokeyi Özcan Yıldırım'a plaketini takdim etti.

Törene, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, TİGEM Genel Müdürü Dr. Hasan Gezginç, Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı, Kulübümüz Genel Sekreteri Ahmet Özbelge, Kulübümüz Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Hakan Yücetürk, Tuğban İzzet Aksoy ve Yüksel Göktürk, Asli Üyemiz Hayrettin Karamazı ve davetliler de katıldı.

YORUMLAR
1996 gazi koşusu efsane bold pilot
6:36
sarilira
görünümler 2 Mn
Kahve soğuyana kadar... Zamanda yolculuk
14:23
Barış Özcan
görünümler 830 B
My children Pranking Bro 😎😀
0:21
dednahype
görünümler 13 Mn
TJK TV Eyerleme Alanı Ankara
TJK TV
görünümler
One of the Greatest Speeches Ever | Steve Jobs
10:31
Motivation Ark
görünümler 22 Mn
1 in a Billion Moments
8:33
AshStudio7
görünümler 15 Mn
2001'den 2011'e Gazi Koşuları (Part 1)
9:41
Mert Forward
görünümler 21 B
Punch machine never stood a chance 😂
0:16
ESPN MMA
görünümler 8 Mn
THEY KEPT GOING BACK & FORTH. 🤯🔥 #shorts
0:39
House of Highlights
görünümler 56 Mn