Historik 07: Bir Gecede Cahil Mi Kaldık? - Emrah Safa Gürkan

  görünümler 249,563

OMNIBUS

2 aylar önce

Bir gecede cahil mi kaldık?

Historik'in yeni bölümünde Emrah Safa Gürkan ile Harf Devrimi'ni ve toplumumuzun bir gecede cahil kaldığı iddiasını tarihsel veriler ışığında konuştuk. Yetmedi, dillerin tarihsel süreçler içerisindeki evrimine de değinmeden geçmedik. Bakalım gerçekler bize neler söylüyor?

ESG abone olanların dedesinin mezar taşını okuyacak.

0:00 Giriş
0:22 Cumhuriyet reformlarının öncelleri
1:30 Atatürk'ten önceki alfabe değişikliği önerileri
3:13 Osmanlılarda okuma oranı çok azdı
6:05 Arap alfabesi Türkçe'ye uygun mu?
6:47 Reformları tam yapman lazım
8:26 Gereksiz bir reform mu?
8:43 Osmanlıca bilmenin yararları
9:59 Dedemizin mezartaşını okumak
11:20 Hiçbiriniz burada doğmadınız
11:41 Türkler hafızasız toplumdur
12:22 Sapir-Whorf tezi
13:40 Osmanlıca Türkçe'den ayrı bir dil midir?
14:32 Değişik Osmanlıcalar
16:28 Farklı dönemlerden Osmanlıca örnekleri
17:50 Anlaşılmanız diye yazmak: Statü toplumları
19:08 Alfabe değişince dil de değişti mi?
21:01 Kapanış


Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
trshow.info/on/mZU.html...

YORUMLAR
Original
Original 19 saatler önce
Dalavereye gerek yok … Maksat eski ile yeninin bağlantısını koparmaktı .. Bir gece de cahil kalınmadı
ismail oztas
ismail oztas Gün önce
abi ayıp olmasın ama gözünü seveyim biraz daha yavaş konuş. kaçırıyoruz. subtitle da açmadı
Muhammet Ali Büyükaşık
Muhammet Ali Büyükaşık 3 gün önce
merhaba hocam ben bütün videolarınızı izliyorum ama sizden ricam biraz daha yavaş anlatma imkanınız varmı umarım bu yorumu okuma şansınız olur şimdiden teşekkürler 😊🙏🙏
Zımbo
Zımbo 4 gün önce
Art niyetli ve balonsun, yakın zamanda patlaman dileğiyle
Elif U
Elif U 6 gün önce
bu da yeni moda olmalı; arka fonda hunharca gülen insanlar :)))
UFUK DEMİR
UFUK DEMİR 6 gün önce
x0,75 de izleyin arkadaşlar hocam yine hiç frene basmadan devam etmiş :)
canal de youtube
canal de youtube 6 gün önce
Çok reklam varrrrr😐
Twitchov
Twitchov 7 gün önce
1:30 Hocam Azeri degil Azerbayvan Turku
HYavuz Kitis
HYavuz Kitis 14 gün önce
13:02 kombo
Nasûtî
Nasûtî 15 gün önce
09:08 Ref'et(رفأت) refahtan (رفاه) gelmez hocam. İkisi farklı kelimeler. 10:56 Farklı Osmanlıca türleri yok, farklı yazı çeşitleri var. Dîvânî, sülüs, rika vs gibi. Dil aynı, kullanılan font farklı gibi düşünülebilir. 11:00 Burada kullanılan görsel Osmanlıca bir metinden ziyade, Ku'an'ın ilk nüshalarından bir örnek gibi. Osmanlıca değil, Arapça bir metin koymuşsunuz yani.. 11:38 Bediüzzaman'ın telif ettiği 19.Mektup'tan bir parçayı (13.işaret) bu programda görmek tebessüm ettirdi. Muhtemelen fark etmeden koymuşsunuzdur. 14:26 Mühimme defteri hikayesi de eğlenceliymiş. Anlamayanlar için şöyle ifade edelim; Arap alfabesi kullanılsa da dil farklı olduğu için Araplar, Osmanlıcayı okuyamazlar. Bizim Fransızcayı okuyamamız gibi. Latin alfabesi evet, ama dil farklı. İşte hocaya "Arapçadan neden utandınız" diyen kişi, mühimme defterini okuyamamakla aslında bizim Arapçayı değil kendi lisanımızı kullandığımızı öğrenmiş oluyor.. Hepsi bu kadar, okuduğunuz için tşk.
Nasûtî
Nasûtî 15 gün önce
Evet, bir daha dinleyince müreffeh dediği anlaşılıyor. Yine de hocamın Osmanlıcasını biraz zayıf buldum :)
OMNIBUS
OMNIBUS 15 gün önce
Evet farketmeden koyulmuş google aramanın azizliği. Refet değil müreffeh deniyor orada aslında.
Osman Açar
Osman Açar 16 gün önce
Hoca 11.52-54 arasında nece konuşuyor ya o kadar hız yapmış ki radara yakalanmış ☺️
oguzalp babacan
oguzalp babacan 16 gün önce
Emrah Hoca konuşmaya başlayınca uyumayı bile unutuyorum insanın dinledikçe dinleyesi geliyor
TAYFUN KARACA
TAYFUN KARACA 20 gün önce
0,5 hızla dinleyin İlber hocaya dönüşüyor :)
Dıdem Ates
Dıdem Ates 20 gün önce
1927de bakın 28 den bir yıl önce hahahah
Mehmetali Deligöz
Mehmetali Deligöz 21 gün önce
gitar gibi değil... zor iş - esg
UzmanYorumcu
UzmanYorumcu 21 gün önce
Bir türk olarak geçmişinden kalma bir eseri açıyorsun. Tarihçi olmana rağmen okudum ama anlamadım diyorsun utanmadan, bir de tutup zaten harf inkilabı yapılacaktı filan diye her iki tarafın suyuna gitmeye çalışıyorsun. Ne kadar da kurnazsın. Geçmişini okuyup anlayamıyoruz işte bize bu utanç yeter.
tarihtarih
tarihtarih 16 gün önce
ağır saçmalamışsın git münif paşayı oku
OMNIBUS
OMNIBUS 21 gün önce
1926’dan biri de anlamazdı o eseri dil bayağı bir Türkçeleşmişti zaten
Hur Guler
Hur Guler 21 gün önce
Gurkan Hoca herhalde "Eski Ingilizce" degil "Orta Inglizce" demek istedi. 3 tur Ingilizce var. Modern, Orta (1150-1450) ve Eski (450-1150). Modern ve Orta birbirlerine benzerler ama 500'li yillardan kalma Eski Ingilizceyi anlamak cok zor. Orta Ingilizceyi degistiren Iskandinav asilli Normanlarin konustugu Fransizca. (Bakiniz: Norman Istilasi 1066 yilinda basliyor) Hatta Normanlar soylu Anglo-Saxon sovalyelerini Ingiltereden kovuyorlar. Bir grubu gelip Bizans Imparatorlugunda parali asker oluyorlar. 1071'de Malazgirt Savasinda Bizanslilarla beraber savasan parali Anglo-Saxon sovalyeleride var. Sahsen Gurkan hocanin tarzi hosuma gidiyor. Ilber Hoca hep konudan konuya atlayip riske girmedigi icin ne sis yansin ne kebap usulu tarih anlatiyor. Zaten baska turlu anlatmak riskli olur.
OMNIBUS
OMNIBUS 21 gün önce
Old ya da middle değil direkt Türkçedeki gibi eskideki İng demek istedim aslında 15-16 chaucer bile değil aslında kastım great wovel shift sonrası
A.Ediz.E
A.Ediz.E 22 gün önce
18:00 16. yüzyıl eseridir. Mesela bunun,çorum,sivas,rize,muş,sinop,adana,siirt'de vs. bir köylüye okunduğunu düşünün ! *Boş gözlerle suratınıza bakardı ve Zerre kadar bile bir şey anlamazdı.* *"Sen, baa güfür mü edeyon gayrı?"* diyerek üstünüze saldırırdı büyük ihtimalle. *"Harflerimiz deyişdi. Bir geçede çahil kaldık"* diyenler hakkaten çok komik ve tuhaf bir tayfa. Resmen bir hayal dünyasında yaşıyorlar. Dedelerinin sarıkla dolaştığını ,köylerde hergün, kitap okuduklarını falan sanıyorlar ama işin aslı öyle değil.
A.Ediz.E
A.Ediz.E 22 gün önce
Harf devrimine saldıranlar boş,cahil tayfasıdır ama olayın özü şu Hacı hoca tayfası ,tarikat çomarları ve fesli deli gibileri,saf ve cahil anadolu insanını kandırdılar ( Hala da kandırıyorlar ) Değişen harfler, arap harfleri olduğu için bu kadar yaygara kopartıyorlar. Tabi ki boş ve gereksiz bir yaygara. Osmanlı ,arapça değil de Kiril afabesi veya başka bir alfabe kullanıyor olsaydı böyle bir tartışma olmayacaktı. Örneğin, soyadı kanunu tartışmıyorlar .Çünkü tartışılacak bir tarafı yok Harf devrimi de öyle olurdu. Dinin arkasına saklanan çakal tayfası da *"Harflerimiz deyişdi"* diye Cumhuriyete saldıramayacaklardı arapça kutsal bir dil falan değildir ama gelde bu saf ,cahil bir o kadar da kurnaz olan tayfaya anlat bunu
A.Ediz.E
A.Ediz.E 22 gün önce
*"1 gecede cahil kaldık"* diyenler Osmanlı zamanında her gece cahildiler zaten
Lord Anime
Lord Anime 22 gün önce
En iyisini ODTÜ de görüyoruz, ingilizce bilmen önemli degil. Ne kadar kelime bildigin onemlim
Lord Anime
Lord Anime 22 gün önce
Bence bir gecede cahil kaldık, Bağdat'ın işgali.
Raşit Güngör
Raşit Güngör 23 gün önce
bu hoca niye otobüs gibi tıslıyor
TRUE WORLD
TRUE WORLD 24 gün önce
Sorun dilde değil dinde.Din olmasaydı dünyanın en ileri ülkelerinden biriydik.Ahlak ve vicdan zaten yeter.
Timuçin Şahin
Timuçin Şahin 26 gün önce
Harf inkilabını bilmem de dil devrimi ile milletin bütün hafızası silimiş geçmişle bağı koparılmıştır. Bütün edebi eserle çöp olmuştur. kendine aydın diyen Atatürkçüler taptıkları Nutuk'u geçtim Gençliğe hitabeyi bile anlayamaz hale gelmişlerdir.
Ozan Baş
Ozan Baş 26 gün önce
İlk defa cumhuriyet devrimlerine reform diyen bir tarihçi gördüm. Atatürk devrimleri inkılap filan da değildir reform dediğin Tanzimattir. Once git reform devrim farkını öğren sonra gel cumhuriyet devrimlerini değerlendir.
Asu asu
Asu asu 27 gün önce
Emrah bey, sizi zevkle dinliyorum. Fakat, lütfen biraz yavaşlayin... Anlamak için gayret sarfediyorum. Zorlanıyorum... Bu güzel bilgileri kaçırmak istemiyorum.. Benim gibi düşünenler çoğunlukta....
punch
punch 28 gün önce
İlber Hoca'yı hızlandırarak, Emrah Hoca'yı yavaşlatarak dinlemek gerekiyor.
Yuri Osman
Yuri Osman 29 gün önce
Bir gecede cahil kaldık, 90 yıldır toparlanamadık, hala cahiliz.
Yuri Osman
Yuri Osman 21 gün önce
@A.Ediz.E Osmanlı'da okur yazarların büyük kısmı, en az 2 yabancı dil bilirlerdi. Ne yazık ki, hepsi de azınlıklardandı. 490 değil, Selçuklu'yu da katarsak, 1000 yıldır cahiliz. Galiba, bu hepimizin sorunu...
A.Ediz.E
A.Ediz.E 22 gün önce
Hayret bir şey. Videoyu izlemeden yorum yapıyorlar *90 değil , 290 sene önce, 490 sene önce de cahildiniz zaten* O yüzden sizi ilgilendiren bir durum yok ortada.
Fatih Guler
Fatih Guler Aylar önce
Bu Türkçedeki fiilin sonda olmasının kıvırtmaya elverişli olması, yada düşünme esnekliği belki de oynaklık olarak benimde aklıma yıllar önce gelmişti , İngilizce öğretmenlerim ve arkadaşlarıma anlattığımda sanki bir duvara konuşmuşum gibi geldi, ne bir merak, heyecan. bugün 41 yaşımda sizden bunu duydum ya. akademisyenler bunları araştırmayacaksa ben Bilgisayar Teknikeri dış kapının kolu mu araştıracak. Ne haddime :)
Caner Koc
Caner Koc Aylar önce
Mesele sadece arap alfabesinden latin alfabesine gecis degil. Harf inkilabi ile dilin yapisi da degistirilmis. 1927 basim orijinal nutuk okuyup kac kisi anlayabiliyor. Mesele o zamanki insanlarin cahil kalmasi degil, mesele simdikelerin o zamanki kaynaklari anliyamamasi. Ne kadar aci degilmi, buna bir cevap verirmisiniz sayin Emrah Safa Gürkan.....
Spike Spiegel
Spike Spiegel Aylar önce
Hocam, bazı arkadaşlar harf devrimiyle dil devrimi karıştırıyor. Harf devrimiyle arap harflerinden latin harflerine geçtik, Dil devrimiyle ise Türkçedeki Arapça ve Farsça kelimelerin ve dilbilgisi kurallarının sadeleşmesi amaçlanmıştır. Dil devrimi çok uzun sürmüştür. Hatta Hababam Sınıfında Kimya Öğretmeni bir sahnede "Deney" diyor, Edebiyat öğretmeni Deney nedir onun aslı "Tecrübe"dir, bırakın bu yeni kelimeleri diyor.
Kadir Akkus
Kadir Akkus Aylar önce
Harf inkılâbı en büyük soykırımdır. Prf. Teoman Duralı
Kadir Akkus
Kadir Akkus Aylar önce
Harf inkılâbını konuşacağına Osmanlıcayı neden yasaklandığını antatarak o dönemin ne kadar hukuk devleti değilde kanun devleti olduğunu anlatabilirsin.
Tuncay Kasap
Tuncay Kasap Aylar önce
Yeni yazılan kitapları okuyamıyorsun, gazeteleri okuyamıyorsun, cahil kaldık diyince dalga geçen geri zekalı andaval embesil bir nesile bunları anlatmaya çalışıyorsun , çok zor Daha düne kadar nineler dedeler eski yazıyı okuyorum da yeni yazıyı okuyamıyorum diyordu Bugün cahil kaldık sözüyle dalga geçen geri zekalı andavar embesil nesil orjinal NUTUK'U bile okuyamıyor
Nureddin İbrahim Konyar Paşa
Nureddin İbrahim Konyar Paşa Aylar önce
Hoca, Azeri degil, Azerbaycan Türk'ü!
nahit akyel
nahit akyel Aylar önce
erki ele geçirirsem ertesi gün geleneksel çinceye geçeceğim böylece gelişmiş çinle aramda mesafe kalmayacak muasırlaşacağım medeni olacağım. çince yazılım hariç hepsini yasaklayacağım uymayanı da erk le ezeceğim.. bu sayede muasırlaşırken bir gecede nasıl cahil kalınır mıymış tüm tarihçilere belleteceğim malum 10.000 kelimeyi ezbere bilmeyen okumayı yazmayı dahi sökemez. hep çince muasırlaşmadır çince yazmaya okumaya başladığınızda çince konuşmasanız bile rahatlıkla bir çinliyle mesajlaşabilirsiniz. hatta diğer dünya dilini kullananları da çinceleştirmeye çalışacağım.(kimse harf değiştirmekle medenileşmez ..lakin eldeki medeniyetten olur o kesin..)
Utku Token
Utku Token Aylar önce
Harf inkilabı İslam'dan uzaklaştırmak için yapılmıştır. Bunu bizzat İsmet inönü söylüyor : "Harf inkılabı bir okuma yazma kolaylığına bağlanamaz. Okuma yazma kolaylığı Enver Paşa’yı tahrik eden sebeptir. Ama, harf inkılabının bizde tesiri ve büyük faydası, kültür değişmesini kolaylaştırmasıdır. İster istemez Arap kültüründen koptuk... " İsmet İnönü Hatıraları cilt 2 sayfa 223 Bazı cahiller "ya arap kültürü diyor İslam demiyor" diyebilir. M.kamal ve ismet inönü İslam'a arabın dini, kültürü olarak bakıyordu. "Arabistan yarımadasının kumsal çöllerinden; “Ikre, Bismi, Rabbi **safsatasını**” esas tutmuş olan Araplar..." (Kaynak: Atilla Oral , Atatürkün sansürlenen mektubu) Yani cahilce bir video olmuş. Harf devrimi ile arapça neşriyat yasaklandı. Bir dilin yasaklanmasını savunacak kadar ahmaklaşmışsınız!
Utku Token
Utku Token 21 gün önce
@A.Ediz.E Al kitabı oku. İnternette pdfsi de var. Hain atanı ve ismet İslam düşmanını müslüman gibi gösterme çabanızdan vazgeçin.
A.Ediz.E
A.Ediz.E 22 gün önce
O da yalan *İsmet İnönü öyle bir şey demedi.* İsmet İnönü'nün kitabındaki cümleyi tahrif edip, yıllarca insanları kandırdılar Olay bundan ibaret .
Betül
Betül 25 gün önce
Ee nolmuş yani? Bu söz sanki çok gizliymiş gibi paylaşıyorsun. Gayet bilinen bir söz. Asıl ilginç olan sizin kendi dilinizde okuyup anlamayı seçmek yerine anlayamayacağınız bir dilde Kuranı okumak istemeniz. Niye kendi dilinizde okumaktan bu kadar çekiniyorsunuz? Kur'an'ın ilk emri oku değil mi? Yoksa dininizle ilgili şüpheleriniz mi var?
Utku Token
Utku Token 25 gün önce
@Betül M. Kemal: Evet Karabekir, arap oğlunun (haşa Peygamberimizin) yavelerini (saçmalıklarını / yalanlarını) Türk oğullarına öğretmek için Kur’ân’ı Türkçeye tercüme ettireceğim. Ve böylece de okutacağım. Ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler… Kaynak: Kazım Karabekir/ Paşaların kavgası/Sayfa 93-94 Kemalist ahmaklara bu cehalet müstehak. Hem cahilsiniz hemde kibirlisiniz. Boş mesaj atmayınız.
Betül
Betül 25 gün önce
@Utku Token siz islamcılar cahilseniz biz ne yapalım 2 kitap okumaktan bile acizsiniz. ben putlaştırılmış dediğin Atatürk sayesinde Kuranın türkçesini okuyabiliyorum. eminim sen onu bile okumamışındır.
İdris Cebeci
İdris Cebeci Aylar önce
Bati dediyin Ingiliz fransız italyan. Seni yok etmiş.
İdris Cebeci
İdris Cebeci Aylar önce
Hepsi ingiliz ilke ve ınkilaplaridir. hiçbiri ihtiyaçtan doğmamiştir. İngilizler ĺozanda ne dediyse. Hay hay baş üstüne deyip . Kabul ettiler. Zaten düşmanına hayran milletinden utanan,aşağılık Kompleksine sahip kahr olasılardı
mertmert mertmert
mertmert mertmert Aylar önce
Biraz nefes al be nebu ta ta tata
Yılmaz Biçer
Yılmaz Biçer Aylar önce
Bir gecede cahil kalmışız! Zaten cahildik. Harf inkılabı yapılğında okuma oranu%8. Bunun %1 kadın. Okuyanlar yazamıyor. 2. Mahmut döneminde Tıbbiye, Harbiye gibi okullarda dersler Fransızca idi. Fransızcayı Arap harfleriyle yazmıyorlardı herhalde.Ruslar 1920'de Azerbaycanda Arap alfabesinin yerine Latin alfabesini getirice M Kemal de Latin alfabesine geçti. Amaç Türk dünyasında alfabe birliğini sağlamaktı. Arap , Latin, Grek alfabelerinin kökeni Fenike alfabesidir. Arap harflerine kuran harfleri denilerek işi din düşmanlığına getirenler var. Kuranı Kerim yazılı değil, sözlü indi. Arap alfabesi ilahi değil, insan icadıdır.
Emre
Emre Aylar önce
Hocam mükemmel anlamışsınız ancak bizim yobazların pek anlayacağını düşünmüyorum. Dilinize sağlık.
barış ödemiş
barış ödemiş Aylar önce
Çalma hızı 0,75 yapın daha iyi anlıyorsunuz
Blok Zinciri
Blok Zinciri Aylar önce
Şapka uğruna insanlar asıldı yahu siz ne diyorsunuz? Şapka uğruna...
A.Ediz.E
A.Ediz.E 22 gün önce
O da yalan Şapka yüzünden kimse idam edilmedi sene olacak 2022 bi bitmediniz gitti be
Emre
Emre Aylar önce
Diamond Tema iskilifli atıf videosunu izle, kaynaklı.
hakan kalakar
hakan kalakar Aylar önce
ESG'yi Murat Bardakçı ile tantana ettirmek şart iyi didişme çıkar
Mobydick Cat
Mobydick Cat Aylar önce
19:58 Jujutsu kaisen. saçma bi şekilde aklıma bu geldi
sardem
sardem Aylar önce
Ne dedigin anlaşılmıyor başkan,
Süleyman A.
Süleyman A. Aylar önce
Olum bu osmanlı birbirini anlamadan nasıl bu kadar ayakta kalabilmiş. Demek ki anlaşılsalardı hala ayakta olurdu :)
Ahmet KARABAŞ
Ahmet KARABAŞ Aylar önce
👍👏
Burak
Burak Aylar önce
Hocam boynunuzda düzleşme mi var acaba
Burak
Burak Aylar önce
@OMNIBUSçok okumaktan olsa gerek, geçmiş olsun. 😊
OMNIBUS
OMNIBUS Aylar önce
Evet :)
Hayati
Hayati Aylar önce
hocam daha hızlı konuşabiliyormusunuz?
Mehmet Ali
Mehmet Ali Aylar önce
trshow.info/watch/lJcyPrZ7fiU/video.html&ab_channel=GZT
Şükrü Kürşat SANCAR
Şükrü Kürşat SANCAR Aylar önce
Hozom Allah aşkına! Manitu aşkına! Artık hangi taraftan kabul buyurursan, LOKASYON denilen garabete bir son vermek için şu cahilleri aydınlat bir ara. Hörmetler.
mıstık
mıstık Aylar önce
Harf değişince beyindeki bilgi silinmez.
Umur Batmaz
Umur Batmaz Aylar önce
Güzel bi bölüm olmuş, teşekkürler
Erkan Temel
Erkan Temel Aylar önce
Peyami Safa, “Eğitim-Gençlik-Üniversite” isimli eserinde şöyle der: “Bir milleti yok etmek isterseniz askerî istilâya lüzum yoktur. Ona tarihini unutturmak, dilini bozmak, dininden soğutmak ve dolayısıyla mânevî değerlerini, ahlâkını soysuzlaştırmak kâfîdir.” *** Peyami Safa, “Arab Harfleri” başlıklı yazısında Harf Inkılabı hakkında şöyle yazmaktadır: Arab, yani eski Türk harfleri yerine Lâtin harfleri kabûl edileli otuz bir yıl oldu. O zamanın yer yer ifâde edilen en büyük endişeleri şunlardı: Evvelâ Arab harflerinin daha çabuk yazılıp okunduğuna şüphe yoktu. Mahkeme zabıtları gibi sür’at istiyen yazılar Lâtin harflerile yazılamazdı. Mekteplerde not tutmak veya herhangi bir yazıyı da acele yazmak zorlaşacaktı. Daha büyük endişe de şuydu: Millî kütüphanelerimizdeki yüzbinlerle eser ne olacak? Yarınki nesiller kendi edebiyatlarını, tarihlerini, dil ve lûgatlerini, felsefe, din ve hukuk eserlerini okumak imkânından mahrum kalınca, onlara millî kültür nasıl verilecek? Mahkeme zabıtlarının daktilo ile tutulabileceği, mektepde muallimlerin daha ağır ders takrir edecekleri ileri sürüldü. Arab harflerile yazılmış eserlerin yeni harflere çevrilip basılabileceği iddia edildi. Realite bu ümitleri suya düşürdü. Mahkemelerde yazı makineleri, dâvacı ve dâvalıların sözlerini aynen değil, adâlet mefhumuna aykırı olarak ancak hulâsa (özet) hâlinde zabtedebilmektedir. Rahmetli Velid Ebuzziya’nın Tasvir’de çıkan bir başmakalesinin başlığı şu idi: “Yazı Makinesile Adâlet Olmaz!..” Bugünkü mektep ve üniversite notlarının perişanlığı malûm. Lâtin harflerile yazılmış mektupları okumakta çekilen zorluğu Arab harflerinin bir sayfa yazıyı birkaç bakışta kavramak imkânını veren kolaylık ve aydınlığını bilenler daha iyi takdir ederler. Eski Türkçe eserlere gelince, bunların yeni harflere çevrilip bastırılmalarının da hayâl olduğu anlaşıldı. Pek az birkaç eser müstesna, en lüzumlu edebî eserler, divanlar, Tanzimat eserleri, koskoca Hamid’in, Recâizâde’nin, Muallim Nâci’nin, İsmail Safa’nın, eski ve yeni daha birçok şâir, tenkitçi ve romancının eserleri, yüzlerce büyük tarih, (bu arada meselâ Nâima, Cevdet Paşa), Kamusulalâm gibi eşsiz ansiklopediler ve böyle saymakla tükenmiyecek eserler Lâtin harflerine çevrilip basılama-mıştır. YERYÜZÜNDE BİR TEK MEMLEKET GÖSTERİLEMEZ Kİ, ORADA GENÇLER KAZARA MİLLÎ KÜTÜPHANELERİNE GİRERLERSE BİR TEK ESER OKUYAMADAN ÇIKIP GİTSİNLER. Böyle bir katliam hiçbir memlekette ve hiçbir memleketin tarihinde yoktur. Lâtin alfabesinin tatbik şekillerindeki ifrat ve hatalar, aceleler, yanlış istikamet ve hareketler daha ziyade o zamanki Maarif makamlarına âid olmalıdır. Hele Lâtin harfleri tamamile yerleştikten sonra liselerimizde Arab harfleri okutulmasında hiçbir kanunî mahzur yoktu. Bugün de yoktur. Almanya’da Lâtin harflerile birlikte Alman Gotik harfleri de öğretilir ve bunu bir gerilik (irtica hareketi) saymak hiçbir Alman’ın veya başka bir medenî millet mensubunun hatırından geçmez. Bizdeki inkılab yobazlığının eşine cihanda rastlanmaz. Gençlere dünyanın hayran olduğu, Rusya’da heykeli dikilen Fuzûli’yi aslından mı okutmak istiyorsunuz? Mürtecisiniz. Türk tarihinin en büyük faslı olan Osmanlı tarihinin başlıca eserlerini mi okutmak istiyorsunuz? Mürtecisiniz. En ileri anlayışlı büyük Türk şâiri Hâmid’in birçok eserlerini mi okutmak istiyorsunuz? Mürtecisiniz. Türk gencinin kolay not almasını, kolay yazıp okumasını mı istiyorsunuz? Mürtecisiniz. Bu ilimsiz, çarpık, saçma inkılâp ve irtica anlayışına genç nesiller kurban olup gidiyor. Devrimbazlar mugalâta yapmasınlar. Lâtin harflerini atıp Arab harflerini getirmek istemiyoruz. Üniversitelerimizde okutulan Arab harflerini ve Osmanlıca’yı liselerimizde de öğretmelerini istiyoruz. Buna Türk kanunları engel değildir. Akıl kanunları da bunu emrediyor.[1] . ********** . KAYNAK: [1] Peyami Safa, “Arab Harfleri”, Türk Düşüncesi, Ağustos 1959, Sayı 59-8. Iktibas: Islam Yazısına Dair, Sebil Yayınevi, Istanbul 2014, (Ilk Baskı 1993), sayfa 119-121.
Mehmet
Mehmet Aylar önce
Geyik ile bilginin bu derece harmanlandığı bir kişi yok :)
Hidolf Adler
Hidolf Adler Aylar önce
11:52 ne dedi la orada aksdjgksdfgjk
Kerem Kekeç
Kerem Kekeç Aylar önce
11:52 nitro açık
Ahmet Emre İnan
Ahmet Emre İnan Aylar önce
2:46 araya sessiz harfleri mi sesli harfleri mi koyuyorlar? Sesli diye biliyorum ama bogomil bile olamadığım için yanlış da olabilir tabi..
OMNIBUS
OMNIBUS Aylar önce
Sesli tabi ki
Emre Timur
Emre Timur Aylar önce
Hızı açık mı bırakmışım diye tereddüt edip, kontrol ettim.
MaranTivi
MaranTivi Aylar önce
Emrah bey o kadar hızlı konuşuyor ki, yüksek bir yerden atılan paraları yakalamaya çalışıyormuşum gibi hissediyorum. Kelimeleri yakaladıkça zenginleşiyorum ancak bütün paralara haliyle yetişemiyorum. Bu halini mıymıntı olmasına tabi ki tercih ederim ama bu kadar hızlı konuşması da ders veren biri için çok iyi değil diye düşünüyorum.
Janina Wojciechowski
Janina Wojciechowski Aylar önce
Ya arkadaş eleştirmemek için kendimi tuttum fakat ama dayanamadım. Konuştuklarının %60 anlaşılmıyor. Kelimeleri mi yutuyorsun ya da hızlı konuştuğun için mi bilemedim. Ama acayip rahatsız edici. Madem böyle bir işe soyunduk biraz dikkat yahu.
Jean Valjean
Jean Valjean Aylar önce
Buraya aynı ilgi alanlarını paylaştığım insanlar olduğunu düşünerek yazıyorum, sosyalleşmek ve arkadaş olmak isteyen varsa yazsın lütfen
Kutay Yavuz
Kutay Yavuz Aylar önce
Harf devrimi Atatürk'ün en başarılı devrimi. Yaptığı her devrim hırpalanabilir ama alfabe eskiye döndürülemez.
Yusuf Ç
Yusuf Ç Aylar önce
Sen öyle san.Biz de onun taktiğini uygularız.Yeni alfabeyi kabul etmeyenleri asarız. 28 şubatcılar da 1000 yıl sürecek diyordu.10 yıl sürmedi. Çok rahat olma sen.Bu ülkede seven kadar sevmeyen de var. Gerekirse savaşırız.
Melike Yılmaz
Melike Yılmaz Aylar önce
hala videoyu izleyip utanmadan burda cehape zihniyeti diye ordan burdan dolma safsata laflarla gelip yorum yazan insanları anlamak gerçekten çok güç neye bu kadar garez hala anlamış değilim sanki özgürlükleri malları mülkleri düşünceleri ellerinden alınmış gibi kin kusmalar boğazınıza kadar nankörlük dolusunuz ayrıca burda kimse ne osmanlıdaki atalarımızı ne de ondan önceki atalarımızı gericilikle suçlayarak genelleme de yapamaz düşünmeden bilmeden yorum yapmak konuşmak kadar cahilce bir şey yok
Erhan Helberder
Erhan Helberder Aylar önce
Yılmaz Erdoğan
Emre
Emre Aylar önce
yorum yazacaktım ilk üç yorumu okuyunca adam hakkını almış. yazık bile dedim
z z
z z Aylar önce
cehaletin dibini bulmamız 700 800 yıl sürdü harf inkilabı tüy dikmek kabilinden noktayı koymuştur
Oktay Cesur
Oktay Cesur Aylar önce
Yüklemin sonda olmasının bahane türetmeye yaraması ve bizim ülkenin genelinde görülmesi benim de aklıma gelen bir şeydi. Özneyi ver, bir dünya şey sırala en son hükmü ver. Tabii ki bu millet bahaneyi sevecek.
Mehmet Eren Ballı
Mehmet Eren Ballı Aylar önce
Çok güzel ve aydınlatıcı olmuş. Bugün Atatürk' ün Geometri kitabını okuyorum. Eşkenar Üçgen yerine "Müselles-i mütesâviyül adlâ" ve İçters Açılar yerine "Zâviyetan-ı mütekabiletân-ı dâhiletân" demediğim için kendimi ve milletimi çok şanslı görüyorum. Atatürk' ün bu çalışmaları ve uygulamaları için minnettarım. Okur sorumlu kültürleri çok kusurlu gördüğümü ve yarardan çok zarar getirdiğine inandığımı ifade etmek isterim. Türklerin daha yazar sorumlu bir kültüre geçiş yapması kendi disiplinli yapısına daha uygun olur diye düşünüyorum. Gerçekten de Türklerin Batıya doğru ilerlemesinin karakterine ne kadar hayırlı olduğundan şüpheliyim Celal Şengör gibi.
Taha Orkun GENÇ
Taha Orkun GENÇ Aylar önce
Abi Allah aşkına yavaş konuş be
tarihsever
tarihsever Aylar önce
hocam biraz daha yavaş konuşma imkanınız olabilirmi acaba birde açıklamaların yapıldığı sorulara da yer verilirse daha anlaşılır olacak.
MZEPRO
MZEPRO Aylar önce
Yilmaz Erdogan sandim amk
Serdar Gülşen
Serdar Gülşen Aylar önce
Bilgi bir gecede kazanılmadığı gibi 1 gecede de cahil olunmaz.Bir dili en fazla 2 senede öğrenirsin böylece sözde olduğun cahilliği atarsın. Bizi bilgili yapan dil değildir.
Hümeyra Demirel
Hümeyra Demirel Aylar önce
Yanlış kullanım örneği vereyim yeddiemin i hep yedi emin olarak yazıyorlar ne anlıyorlar acaba 😂
ufuk ayöz
ufuk ayöz Aylar önce
Yık son 400 yılda yavaş yavaş
Behlül Fgğn
Behlül Fgğn Aylar önce
osmanlinin son zamanlarinda okuma yazmanin azalmasi vs. ergenlikteki genclerin savasa gitmesini gosterebilir miyiz
Sidartha Emre
Sidartha Emre Aylar önce
bi tek biz yapmıyoruz ne demek ya; fikir olarak birkaç devlet düşünmüş ama türkiye yapmış sadece, peki diğerleri niye vazgeçmiş, atatürk niye dayatmış, ya tdk aracılığıyla girişilen dilde sadeleştirme, kelime uydurmaca faaliyetleri (faaliyet kelimesini anlamayan kim bilir kaç kişi var misal burada, vazife, müteşebbis, teşebbüs gibi kelimelerin manasını bilmeyen 80'li yıllar doğumlu editörle çalıştım ben)? muhtemelen %10-20 dolayında olduğu söylenen okur-yazar oranı 12 eylül darbesine kadar geçen 60 küsur yılda %30'lara bile ulaştırılamamıştı...
Sidartha Emre
Sidartha Emre Aylar önce
hızlı ve acılı demek istedin sanırım hocam?
cetin metin
cetin metin Aylar önce
Esnaf olan dedem 60 ların sonuna kadar eski yazı yani Osmanlıca yazmayı bilirmiş. Yani ani bir değişim yok. Üstelik sıradan bir esnaftan bahsediyoruz.Geri kalmışlığımıza mazeret uydurmakta ve inanmaktaki becerimizi keşke bilimde ve sanatta gösterebilseydik.Almanya ,Japonya 2.dünya savaşından hemen sonra sanayi devrimini gerçekleştirirken darbe yapmakla ve başbakanı yargılayıp asmakla meşguldük. Belli ki sorun harf devriminde değilmiş.
Dr.D
Dr.D Aylar önce
Burada yorum yazan genc arkadaslar icin not duseyim: Bir gecede cahil kalma ifadesi bir kulture ve medeniyete uzak birakilma ve o kultur-medeniyetin cahili olma anlamina gelir. Konunun ozunde alfabe degistirme yok, konunun ozunde butun Ataturk devrimlerinin kendinden onceki medeniyeti silmeyi amaclamasi var. ESG, Turkler hafizasiz bir millet derken hakli. Siz, yuzyillar boyunca iyisiyle kotusuyle bir medeniyet insa etmis ve yasatmis seleflerinizi bir kalemde silip atarsaniz hafizasiz bir toplum olusturursunuz. Ataturk'un yaptigi devrimlerin cogu kendi eserleri degil; cogu son donem Osmanli doneminde dile getirlilmis seyler. Yani Osmanli/Turk modernlesmesi cumhuriyetten cok once baslamis bir surec. Mustafa Kemal butun bir Turk modernlesmesini kendine mâl etmis etmis bir muhteris.
murat demir
murat demir Aylar önce
Atatürk osmanlı modernleşmesinin son ve sert uygulayıcısıdır.Yazdığın şeylerin yarısı eksik ve saçma.Batılılaşma 3. selim'den başlar günümüze kadar da devam ediyor zaten.Batı kültürüne yakınlaşma 250 yıl önce başladı.Atatürk Türk toplumunun özüne dönmesini sağladı.Özellikle tarih ve kültür alanında yapılan çalışmalarla.1905 yılında basılan kitap sayısı ne kadar osmanlı da bi araştır,Benim köyüme bile okulları cumhuriyet yaptı osmanlı sultanları keyif çatarken bizim köyü düşünmedi.
aramis baykan
aramis baykan Aylar önce
tam tersi zaten cahildik! yeni harfler ile uygar dünya ya açıldık okuduk dünyayı anladık
ömer Altun
ömer Altun Aylar önce
Alfabeyi değiştirmek başka dili sadeleştirmek başka şeyler.bir dil sadeleşir mi sadeleştirilmesi doğru mu?
Nasıl Yaparım?
Nasıl Yaparım? Aylar önce
TDK Habire kıçından kelime uydurmasa başka sorun yok da.
Ersel Kiraz
Ersel Kiraz Aylar önce
hızı 0.75'e getirince hoca daha iyi anlaşılıyor
Emrah Karaca
Emrah Karaca Aylar önce
demek ki bir gecede cahil kalmamışız zaten cahilmişiz
hasan satiroglu
hasan satiroglu Aylar önce
Sen gavurlara daha yakınsın..Bizden uzak
hasan satiroglu
hasan satiroglu Aylar önce
Hergelelik yapma,rahat soyle
Magic Time
Magic Time Aylar önce
Emrah Hocam bilinç akışı tekniğiyle konuştuğu için anlattıklarını anlamakta zorluk çektim.
deniz şuray
deniz şuray Aylar önce
Bu bölümü İlber Ortaylı kıvamınında izlemek için lütfen hızı 0.75 olarak ayarlayınız .
Deckard
Deckard Aylar önce
Bir gecede cahil kaldığını iddia eden bedeviler, çokca dalga konusu olduktan sonra taktiklerini değiştirmişler sanırım. Şimdi de yorumlarda kendi kapasitelerince harf devrimi oldu uzaya çıktık vesaire vesaire diye tiye almaya çalışmaları ne kadar komik değil mi? Zaten harf devriminin bu konularla alakasının olmadığını söylememize rağmen ve harf devrimiyle teknolojik ilerleyili bağdaştırmamıza rağmen nasıl kuduruyorlarsa bir yerden saldırmak istiyorlar. Vah vah :D
deniz orman
deniz orman Aylar önce
Yaşlılar latinceyi ögrenemediler, latineceyi ögrenebilenler, dönmeler, bir ayagı avrupada olanlar, mübadele ile getirilenler ve yeni rejimin cocukları vs. ülkede hızlı kadrolaştılar, mesele kadrolaşma dayı, yeni devlet kuruluyor, bunların cocukları da Atatürkcü oldu, sonra mason derneklerin tekrar acılması falan filan...Cumhuriyet dönemi kac mason dernegi olduguna bakın, müslüman halk bu devleti kurtardı, sonrada devletin kölesi oldu, bu devlet bugünde de müslüman görünümlü hırsız münafıkların elinde rezil kepaze durumda, bu ülkenin kaderi maleesef bu, 'nasılsanız öyle idare edilirsiniz' halk ne ki yöneticisi kaliteli olsun...
deniz orman
deniz orman Aylar önce
Başkan zararı yoksa seneye bir alfabe daha değiştirelim, İngiliççeye geçelim. ... Arapça ile Farsçayı zaten unuttuk, Türkçe de işe yaramıyor. Millete bir faydası olur bari.
Feyzullah Kilincarslan
Feyzullah Kilincarslan Aylar önce
11:51 Hocam arada bilgelerin dilini konuşuyorsunuz, anlaşılmıyor.
Muhammed Tuz
Muhammed Tuz Aylar önce
Okuma yazma oranının artma sebebi zamanla eğitim olanaklarının artmasıdır Dünyada en çok kitap okuyanlar listesinde ilk onda çin arap ve latin alfabesiyle yazip okuyan ülkeler var Çin Mısır Arabistan İsveç gibi alfabenin çokta etkisi yoktur
Spiderh -
Spiderh - Aylar önce
Yok, ben saydım iki gecede olduk. Birinci gece alim olduk, ikinci gece de cahil olduk. Amma velakin birkaç senede dil devrimi ile dilin ırzına geçtik, burası apaçık bir gerçek. Elimizde nur topu gibi kaz gibi yolunmuş bir dilimiz bulunuyor, TDK sağ olsun.
Melisa G
Melisa G Aylar önce
Esg fanları doblanın
Gökdeniz Baş
Gökdeniz Baş Aylar önce
Hâce-i nükte-dân-ı fâyide-bahşâ-yı cemî'ul-insi ve'l-cân Emrah Safa Gürkan hazeratına enzâr-ı umûmiyyeye arz eyledikleri tedkîkât-ı mû-şikâfâneleri vesîlesiyle tekrâren izhâr-ı minnet ve şükrâna medyûnuz. Afiyet ve sıhhatinizi temenni eder, vidyoların ber-mu'tâd devâmını dileriz. Bende-i kemterîniniz, selâm ve hürmetle.
Yasak Elma 117. Bölüm 1. Fragmanı
1:01
Historik 05: İsyan - Emrah Safa Gürkan
42:25
Historik 08: Enerji - Emrah Safa Gürkan
31:56
Slavoj Zizek debates Jordan Peterson [HD, Clean Audio, Full]
2:38:16
Manufacturing Intellect
görünümler 2 Mn
Yasak Elma 117. Bölüm 1. Fragmanı
1:01
Yasak Elma 117. Bölüm 1. Fragmanı
1:01
KAFA NEREYE BEN ORAYA 1 | İLK DURAK BOHEME YACHT
32:08
YÜCEL'İ KIŞKIRTTIK | MİLA'NIN DOĞUM GÜNÜ
19:09
mustafa canik
görünümler 290 B