New York'da gezilecek yerler, Empire State Binası'nın Yapımı I Construction of Empire State Building

  görünümler 2,295

TODYvision

TODYvision

Yıl önce

New York'da gezilecek yerler, Empire State Binası'nın Yapımı ! Bu haftaki videomuzda dünyanın en ünlü şehirlerden ‘a gideceğiz ve şehrin ikonik simgesi binası hakkında ilginizi çekebilecek bilgiler paylaşacağız.

Bu videoyu beğenirseniz kanalımıza abone olmayı ve bildirimlere açmayı unutmayın. Her hafta Seyahat, Tarih, Teknoloji, Sanat ve Tasarım perspektifinden hazırlayacağımız farklı bir videoda buluşmak üzere.
*********************
TODYvision, bilgi ve deneyimlerin Seyahat, Tarih, Teknoloji, Sanat ve Tasarım perspektifinden paylaşıldığı herkese açık bir kanal.

İletişim: TODYvision@gmail.com
Müzik: TODYvision

TODYvision is an open channel to all where information and experiences are shared from the perspective of Travel, History, Technology, Art and Design.
Email: TODYvision@gmail.com
*********************
New York Şehrinin kökeni, 1624 yılında Hollandalıların Manhattan’ın güneyinde kürk ticareti yapmak için yerleşmelerine dayanır. Hollandalılar 1626 yılında bu bölgeye New Amsterdam adını verdiler. Hollandalılar tarafından kurulan şehir, İngilizlerin hakimiyetine geçtikten sonra 1664 yılında New York adını aldı. Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluşundan sonra, New York, 1785 ‘den 1790 ’a kadar Amerika Birleşik Devletleri ‘nin başkenti oldu.

New York ‘ta ismini daha once duymuş olabileceğiniz bir çok ikonik simge mevcut. Hatta bu şehirde bulunan ikonik simgelerin çoğu, gördüğümüz birçok sinema filminde sahne olarak olarak da kullanılmıştı. Taxi Driver, The Godfather, Once Upon A Time in America, Kramer Kramer ’e Karşı, King Kong, West Side Story, Superman, Goodfellas, Escape from New York, Wall Street, Serpico, Spiderman deyince New York gözünüzün önüne hemen gelecektir.

New York ‘da Brooklyn Köprüsü, , Broadway, Central Park, Empire State binası, Özgürlük Anıtı, Wall Street, 5th. Avenue, Modern Tarih Müzesi, Guggenheim Müzesi gibi birçok ikonik simge bulunmakta.

Şimdi gelin New York’un ikonik simgesi Empire State binasını yakından tanıyalım.
Empire State binasının bulunduğu arsa üzerinde, Waldorf Astoria oteli bulunmaktaydı. Otelin son sahibi The Empire State Inc. konsorsiyumu, 1929 yılında Waldorf Astoria otelini yıkıp çevredeki binalardan daha yüksek olacak bir ofis binası inşa etmeyi düşündüklerini açıkladı. Empire State binasının ilk planı 50 katlıydı, sonra plan 80 kata ve 300m ‘e yükseltildi.

1929 yılında New York ‘ta, dünyanın en yüksek binası ünvanına sahip olmak için kıyasıya bir rekabet vardı. İnşaatı başlayan Chrysler binasında plan değişikliği yapılarak yüksekliği 319m ‘ye çıkarılmıştı ve 300m yüksekliğinde olacak Empire State binasını geçiyordu.
Empire State Inc. konsorsiyumu en yüksek binaya sahip olmak istiyordu. Aralık 1929 ‘da Empire State binasının planı son kez değiştirildi ve ilave edilen 16 yeni kat ile kat sayısı 102 ‘ye ve yükseklik 381m çıkarıldı. Çatıda anten kullanılmadan bile Empire State binası dünyanın en yüksek binası olmayı garantiledi.

1 Ekim 1929 ‘da eski Waldorf Astoria otelinin yıkımına başlandı. Waldorf Astor oteli tam olarak yıkılmadan 22 Ocak 1930 tarihinde inşaat zemininin kazımına başlandı. 17m derinlikteki temeli kazmak için, 300 kişilik 2 vardiya halinde çalışan işçiler, günde 12 saat durmadan çalışıyordu. Mart ayının başında kazı neredeyse tamamlandı ve 17 Mart tarihinde inşaata başlandı.

İnşaatın başlamasından 23 hafta sonra 19 Eylül tarihinde çelik yapıda 86.kata 319m ‘e ulaşıldı. İşçiler bu anı kutlamak için 86. Katta Amerikan bayrağı açtılar.

Binanın çelik konstrüksiyonu 95. kata ulaştığında, binanın dış duvarları 75. kata kadar tamamlanmıştı. Günde 200 ‘den fazla kamyon şantiyeye malzeme getiriyordu. Şantiyede aynı gün içinde 3.500 ’e yakın işçinin çalıştığı oluyordu. İşçilerin çoğu İtalyan ve İrlandalı göçmenlerdi.

Empire State binası inşaata başlanmasından 410 gün sonra 11 Nisan 1931 tarihinde tamamlandı ve Alfred Smith som altından yapılmış son perçini monte etti. İnşaat o günün parası ile yaklaşık 41 milyon dolara mal oldu. Empire State binası inşaatın başlamasından on sekiz ay sonra 1 Mayıs 1931 tarihinde resmi törenle açıldı ve dünyanın en yüksek binası olarak New York ‘un simgesi haline geldi. 42 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde tuttu.

2 Mart 1933 tarihinde King Kong filmi gösterime girdi. Kong adlı büyük bir maymunun Empire State Binası 'na tırmanışını da gösteren bu film, binayı sinematik bir ikon haline dönüştürdü.

1953 yılında binanın tepesine radio anteni yerleştirildi ve binanın yüksekliği anten ile birlikte 443 m ‘e ulaştı.

Her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık dört milyon turist binanın 86. ve 102. katlarındaki seyir teraslarını ziyaret ediyor. Bizde Empire State binasının 86 ve 102. katlarından New York’un muhteşem gece görüntüsünü seyrettik.

2021 yılı itibari ile Empire State binası New York ‘un en yüksek 7. dünyanın en yüksek 49. Binası konumunda.

YORUMLAR