CHINA'S ARTIFICIAL SUN

  görünümler 2,968,216

Barış Özcan

Barış Özcan

Yıl önce

2022’de Güneş Doğu’dan yükselmeye başlamadan hemen önceki saatlerde yine Doğu’da, Çin’de yapay bir Güneş ısınmaya başladı. Bu yapay güneş 1056 saniye boyunca gerçek Güneş’in 5 katı sıcaklıkta çalıştı: 70 milyon derecede.
---
Yeni yılda yeni hedefler için: www.soo.cool
Hikaye anlatıcılığı dersleri için: superpeer.com/barisozcan
---
Doğu kelimesini özellikle vurguladım, çünkü Çinlilerin yaptığı deneyin adı bu: EAST. İngilizce “Doğu” demek. Açılımı “Experimental Advanced Superconducting Tokamak.” Dünya’daki enerji problemini çözmek için yapılan deneylerden biri bu. Halkın daha iyi anlayabilmesi için de “yapay güneş” adı veriliyor. Çünkü sistem Güneş’in enerjisini yapay olarak Dünya’da üretebilmek için tasarlanmış.
Normalde enerji nasıl üretiliyor? Bir şeyleri döndürüyorsunuz ve elektrik üretiyorsunuz. En basitinden bisikletin tekerleği dönüyor ve bir dinamo o mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor, bisikletin feneri yolumuzu aydınlatıyor. Kömürü yakıp, suyu ısıtıyorsunuz; ısınan suyu buhara dönüştürüyorsunuz, o buhar da büyük bir basınçla yine tekerlekleri döndürüyor ve enerji üretiyor. Bunu böyle basit basit anlattığıma bakmayın, şu anda bize basit gelen bu konsept bir çağı kapatıp yenisini başlattı. Bu basit prensiple çalışan buharlı makinelerin ortaya çıkması “Endüstri Devrimi”ne yol açtı. Bu devrim de dalgalar halinde hala devam ediyor. Mesela şimdilerde dördüncü endüstri devriminden söz ediliyor ama bana göre bu devrimden çok evrim. Yeni bir sürüm: Endüstri 4.0
Öte yandan Dünya’nın belli başlı ulusları yeni bir gerçek devrimin peşinde. Çünkü bunun öncülüğünü yapanlar yeni çağın liderleri olacak. Enerjiyi kontrol eden Dünya’yı kontrol eder. Bu gerçeğin farkında olarak yeni enerji devrimiyle ilgili yarım yüzyıldan uzunca bir süreden beri çalışmalar yapılıyor. Az önce size Çin’de geçen hafta yapılan EAST deneyinden söz ettim. Bu kısaltmadaki “T” harfi Rusça “токамáк” kelimesinden geliyor. Aslında bu da bir akronim: “manyetik bobinli toroidal oda” demek, yani şöyle simit gibi bir ortam. Sovyet fizikçiler 1950’li yıllarda bunun ilk örneklerini yapmış. Füzyon enerjisini elde edebilmek için.
O zamanlardan beri bu enerji türü ve füzyon reaktörler yapabilme hayali pek çok ulusun düşlerini süslüyor. Nükleer reaktör deyince hepimizin aklına Çernobil başta olmak üzere çeşitli tehlikeler, radyoaktif atıklar, çevre kirliliği gibi konular geliyor haklı olarak. Bunlar fizyon reaktörleri. Çünkü bu tür reaktörlerde atomun çekirdeği parçalanarak fizyon türü bir enerji elde ediliyor. Bir de nükleer füzyon var. Yine atomun çekirdeğiyle ilgili zaten nüklei çekirdek demek ama burada çekirdek parçalanmıyor, tam tersine birleştiriliyor. Aynı Güneş’teki gibi. Güneş devasa bir nükleer füzyon reaktörü. Her saniye Hidrojen atomları çarpışıp, birleşip Helyum atomlarına dönüşüyor. Güneşimiz her saniye 600 milyon ton hidrojeni helyuma çevirerek muazzam miktarda enerji açığa çıkarıyor. Çıkarıyor ama nasıl? Güneş çok devasa bir kütleye sahip olduğu için devasa bir kütleçekimi de var. Bu kütleçekimi onun çekirdeğinde füzyon reaksiyonu oluşabilmesi için ideal koşulları sağlıyor.
Aynı koşulları Dünya’da sağlayabilmek hiç kolay değil. Yarım yüzyılı aşkın bir süredir pek çok yöntemle yapılmaya çalışılıyor. Bu yöntemler içerisinde en gerçekçi çözümün az önce sözünü ettiğim “tokamak” olduğu düşünülüyor.
Peki her şey iyi güzel de 60 küsür seneden beri neden yapılamıyor? Çünkü bir problemi teorik olarak çözmek yeterli değil, onu pratik olarak hayata geçirebilmek için pek çok deneme yapılması gerekiyor. Bugüne kadar yapılan 100’den fazla denemede füzyon enerjisi elde edildi ama onu elde etmek için daha fazla enerji harcandı. Bir ampulü yakmak için iki ampullük elektrik kullanmak gibi düşünebilirsiniz. Ya da 100 derece sıcaklık elde etmek için 200 derecelik ısı harcamak gibi. Buna “Q değeri” deniyor. Şu ana kadar bu değer en fazla 0.67’ye kadar getirilebildi. 1 değerinin altında kalındı. Eğer 1 koyup 1 alıyorsan Q değeri 1 oluyor. Eğer koyduğundan fazlasını alamıyorsan o işin pratik ve ekonomik olarak bir değeri yoktur. Bir adım atıp, iki adım geri gidersen ilerlemiş olur musun? Hayır.
Çin, geçen yıl iki adım birden attı. Önce Mayıs’ta 120 milyon derecelik bir deney yaptı ve 101 saniye boyunca reaktörü bu sıcaklıkta tutmayı başardı. Geçtiğimiz hafta bu kez nispeten daha düşük bir sıcaklıkta 70 milyon derecede deneyi gerçekleştirdi ama 1056 saniye boyunca yani 17 dakikadan uzunca bir süre bu sıcaklıkta tutmayı başardı. Bu bir rekor. Çok önemli bir kilometre taşı.
Bu deneyin yapıldığı yer Çin. Ancak deney çok daha büyük bir projenin parçası. ITER projesinin... Bu sadece Çin’le ilgili değil, uluslararası bir proje. Uluslararası Uzay İstasyonu ISS var ya... Bunu da yeryüzündeki ISS gibi düşünebilirsiniz. Uzayı değil de temiz ve verimli enerji üretimini araştırmak için kurulmuş bir organizasyon.

YORUMLAR: 8 073
Mio
Mio Yıl önce
Her zamanki gibi aşırı farkındalık kazandıran bir video olmuş teşekkür ederiz. Bu çalışmaya katkı sağlayan ülkelerden biri olmamızı çok isterdim. Şuan enerji mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Video sanki yüzüme bir su çarptı. Ciddi anlamda etkilendim. Emekleriniz için çok teşekkür ederiz... Ben de var olan gücümü, enerjimi kullanıp hepimiz için emek vermeye çalışıyorum ve daha fazlasını yapmak istediğime adım gibi eminim
Arif Esenköylü
Arif Esenköylü 4 aylar önce
ikinci üneşe ne ggerek var gece uyuyamıyorum zaten boşver
Şahin Fırtına
Şahin Fırtına Yıl önce
@Nilgün Uysal Amacı Barış Özcan video da zaten söyledi, büyük enerjiye sahip olan büyük güce sahip olur ve aynı zamanda tüm dünyaya hüküm verme yetkisine sahip olurlar.
ediztopal
ediztopal Yıl önce
@Zahir arti birilerinin park halindeyken bir zarar verdiğini düşünüyor um yardimci olursan memnun olurum
ediztopal
ediztopal Yıl önce
@Zahir tamirhane ye çekildi. Tanıyorsunuz mu beni?
Türker ÜNAL
Türker ÜNAL Yıl önce
Barış Bey ITER projesini neredeyse başladığından beri takip ediyorum. Türkiye'de bu projeden çok az insanın haberi var maalesef. Ben bir Türk mühendis olarak ücret almadan bile çalışabilirim bu projede. Proje başlangıcında bunu denedim ama sadece ortak ülkelerden başvuru kabul ediyorlardı. Amerika ve Çin e göre yanıbaşımızda olan böylesi bir projede olamayışımız çok üzücü. İç siyaset, dini konular, bireysel kompleksler ve bilim dışı uğraşlara o kadar çok zaman ayrılıyor ki ülkemizde bu türden bilimsel gelişmeleri hızla kaçırıyoruz maalesef. Umudumuz gençlerimizde ama bazı şeyleri bireysel olarak başarmak mümkün değil. Bu projede çalışamamak konusunu bireysel olarak aşamadım mesela maalesef. Bir kere bu sıcaklığa dayanabilecek bir plazma üretilmesi bile başlı başına bir başarı aslında. Umarım başarılı olur da Dünya kurtulur. Biz yine para verip satın almak zorunda kalsak da bu da bir şey. Ne yapalım.
savaş Esentürk
savaş Esentürk 17 gün önce
Kesinlikle öyle Türkiye'de pek çok az kişi biliyor bu projeyi
bahar elimirzayeva
bahar elimirzayeva 2 aylar önce
Kibris vatandisligi alip basvura bilirsn
may
may 2 aylar önce
@Hüseyin Atasoy Anlamasını artık sana bırakıyorum
Hüseyin Atasoy
Hüseyin Atasoy 2 aylar önce
@may Yazdığını iyice oku daha net anlarsın,belki!
CEO Tolga
CEO Tolga Yıl önce
Bir sınava hazırlık öğrencisiyim. Eğer iyi yerlere gelebilirsem bunu sadece kendim için değil, aynı zamanda yetiştiğim ülkem içinde kullanmak istiyorum. Bu tür videolar bizim için önemli, çünkü yeni ve gelişen dünyaya bizde katılmalıyız ve bunuda yeni nesiller ile sağlayabiliriz diye düşünüyorum. O yüzden size çok teşekkür ederim. Özellikle gelecek hakkında fikirlerimi ve bakış açımı değiştiren birden fazla video çekiyorsunuz.
Frank Abbagnale
Frank Abbagnale 10 aylar önce
Boşver olm ya üniversiteyi bitir sonra bim de a101 de falan çalışın ne gereği var reaktörün meaktörüm
BEN HalilErdem
BEN HalilErdem 11 aylar önce
@Tefo 😅
Tefo
Tefo Yıl önce
Amaan boşver kanka LoL oynuyonmu
Ahmet CALISKAN
Ahmet CALISKAN Yıl önce
Görseller ne kadar emek verildiğini gösteriyor, güzel yorumları sonuna kadar hakediyorsun Barış abi. Tebrikler...
Sibel Akkoç
Sibel Akkoç Yıl önce
Ülkemizin gelişiminde en büyük sorunun uzun vadeli projelere değer verilmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu sorunu sadece bilimsel çalışmalar üzerinden değil toplumsal- bireysel yatırım ve gelişimler üzerinden de görebiliriz. Günü kurtarma derdindeyiz. Günü kurtarma derdinde olanların geleceğinin olacağını söylemek bir yanılsamaya düşmek olur. Çünkü her zaman yok olma tehdidi ile karşı karşıyadır. Avrupa, ABD, Çin ve Japonya gibi ülkelerin dünya gücü olmalarındaki en büyük etken budur. Uzun vadeli düşünüp ona yatırım yapıyorlar.
Arif Şen
Arif Şen Yıl önce
Hiç siyaset konuşmadan böylesine etkili toplumsal mesajlar verebilmen çok, çok hayret edilesi ve saygı duyulası. Bu mesajları duyup anlamaya çalışacak bir toplumun ve devletin de olması dileğiyle...
Akif Karasakal
Akif Karasakal Yıl önce
@smith.d faizi yanlış zamanda indirdi hemde sekiz kere sekizindede yükseldi merkez bankasının bağımsızlığı diye bişe kalmadı
Vüsal Əhmədov
Vüsal Əhmədov Yıl önce
Mehmet selim Boyle bişey diyen öldü mü?
G K
G K Yıl önce
Bizde burada nelerle uğraşıyoruz.Zihinlerimiz,yaşamlarımız çöp haline getiriliyor. Coğrafya kaderdir sözü yine tüm gerçekliğiyle yüzümüze çarpıyor. Teşekkürler Barış Özcan.
venus
venus Yıl önce
@Deliler Delisi Ha bir de bombalar patlasin tam olsun. Zaten bir bombalarin patlamadigi kaldi su zamanda o da patlasin ki olelim de kurtulalim
Deliler Delisi
Deliler Delisi Yıl önce
@AnUnnamedCell Barış Özcanınkisi Stockholm Sendromu olmalı.
Özgür Çakirgöz
Özgür Çakirgöz Yıl önce
Bir gün umarım bu güzel haberleri bize verirken başka bi ülkenin değilde kendi ülkemizin yaptığı bişey için haberdar oluruz Teşekkürler Barış Özcan
ıIDz4nsZlı The Smart One
ıIDz4nsZlı The Smart One Yıl önce
Hayata bakış açımı değiştirmeden direkt olarak bir bakış açısı katıyorsunuz işte ''bir platformun nasıl daha iyi kullanabilirim?'' sorusunun cevabı sizsiniz iyi ki varsınız @Barış Özcan
Başak Toprak
Başak Toprak Yıl önce
Harika bir video olmuş, inanılmaz bilgilendiriciydi. Ve üzücü tarafı ise bizlerin bunlardan haberdar olmaması ve çok daha farklı şeylerle gündem oluşturmamız. İnşallah ülkece, bilim konuşulan yıllar görürüz. Çocuklarım için idol olacağınızdan eminim. Yolunuz açık olsun
TheMEGAMAPER
TheMEGAMAPER Yıl önce
Halihazırda lisans öğrencisi bir bireyim ve şunu öğrendim ki biz Türkiye olarak ilgili her kesimiyle üniversitenin ne demek olduğunu ne işte yaradığını neler yapması gerektiğini bilmiyoruz. Öğrenememişiz demek isterdim ama öğrenmeye niyetimizin olduğunu da sanmıyorum. Teşekkürler Barış abi herşeye rağmen.
Ali Salman
Ali Salman Yıl önce
Kaliteli ve faydalı videolarınla başarılı bir kanalın var.
Aydan Kaplan
Aydan Kaplan Yıl önce
Yine nasıl bağlamışsın olayı, Barış Özcan. Şu hikaye anlatıcılığını keşke eğitim fakültelerindeki derslere de sokabilsek, müthiş bir öğretme yöntemi...
AlNaMeh
AlNaMeh Yıl önce
ozan 😐
Zeynep Sarı
Zeynep Sarı Yıl önce
Cidden benim eğitim fakültesindeki hocalarım öyle bir anlatıyor ki dersi bütün sınıf bayılacak gibi oluyor sıkıntıdan
AlNaMeh
AlNaMeh Yıl önce
@Sezer Özdemir evet ama barış Özcan çok iyi anlatıyor olayı.
Letheli
Letheli Yıl önce
Küçükken senin gibi birileri tarafından desteklenseydim kimbilir şimdi nerelerde olurum. O kadar umut aşılıyorsun ki... senin gibi öğretmenlere ne kadar ihtiyacımız olduğunu daha iyi anlıyorum çünkü kimse bizi yönlendirmedi hep basmakalıp ezber bilgilerle yaratıcılığımızı törpüleyip efendisi ideoloji olan robotlara dönüştürdüler.
HAKAN KIRMAN
HAKAN KIRMAN Yıl önce
Hocam siz youtube ye kaliteyi getiren bir kaç kişiden birisisiniz.....
Celal Güloglu
Celal Güloglu Yıl önce
Baris kardesim, gercekten cok önemli bir konuya parmak basmissin! Tabiiki bu konuda Devletimizinde yol göstermesi önemli ama benim bildigim bu konularin devlet ve hükumetlerden ziyade Üniversitelerimizin yönlendirilmesi ile olabilir.... Umarim dikkat cekersin ve bizler icinde yeni bir sayfa olur. saygilar
MoonSN RZ
MoonSN RZ Yıl önce
Videonu izlədikdən sonra çökən dərin bir səssizlik və gələcəyə dair düşüncələr....... Təşəkkürlər Barış bəy! 🙏🏻
Cemil Kahraman
Cemil Kahraman Yıl önce
Olağanüstü emek ve harika bir anlatım için teşekkürler. Video da kafama takılan bazı bölümler oldu bu konuda cevap veren olursa çok memnun olurum. 1) projede hedeflenen sıcaklık 150 milyon santigrat derece. Bildiğim sıcaklığa en dayanıklı madde tungsten ( 3400 derece) erime noktası. 150 milyon derece sıcaklıkta hiçbir madde katı halde kalamaz. Nükleer reaksiyonun gerçekleştiği bu bölümün erimesi gerekir. Bu problem nasıl asılmış projede? Diğer iki sorumu sorunun daha iyi anlaşılması için hidrojen helyum füzyon Nukleer reaksiyon örneğini kullanarak sormak istiyorum. 2) Güneş yüzey sıcaklığı 6000 derece ve bu sıcaklık için güneş de her saniye 60 milyon ton hidrojen helyuma dönüştürülüyor. Projede hedeflenen sıcaklık 150 milyon derece. Bu sıcaklığın elde edilmesi için dehşet derecede hidrojen gerekiyor. Bu kaynak nasıl temin edilmesi planlanmış ( bu soru için bir tahminim var. Sadece tahmin) 3) Hidrojenler sürekli helyuma dönüştürülurse bir süre sonra hidrojen kaynağı ile ilgili sıkıntı çıkmaz mı? Nihayetinde elde edilecek sıcaklık değeri göz önüne alındığında dehşet derecede hidrojen kullanılacak. Hidrojen yerine başka atom kullanılsa bile aynı durum söz konusu. dünyadaki dengenin bozulmaması için bir döngünün olması gerekir, aksi halde denge bozulur. Yani hidrojenler helyuma dönüştürülurse dengenin bozulmaması için ve kaynağın sürekli olması için helyumun tekrar hidrojene dönüştürülmesi ( fizyon) gerekir. Burda bir sorun ortaya çıkmıyor mu?
S. R.
S. R. 2 aylar önce
Evet çok mantıklı sorular.. Cevabı bilen bi babayiğit çıkar mı acaba 🤔
Ecrin Ateş
Ecrin Ateş Yıl önce
Kursa gitmek yerine, kendim erken kalkıp kendim ders çalışıp kendim kendime öğrenci, kendim kendime öğretmen oluyorum. Aralarda molalarda seni izlemek kadar güze birşey yok. Barış abi iyi ki varsın :)
osman çetingök
osman çetingök Aylar önce
G g. Z merhaba. K CD Ş. ‘Xc
Yusuf Erge
Yusuf Erge 2 aylar önce
Umarım istediğin yeri kazanmışsinizdir
Eltun Huseyinov
Eltun Huseyinov 2 aylar önce
Sən şunu söliyim cinnilərin yapdi suni çakma günəş yücə ALLAHİN yaratdiği günəşin gölgəsinə bilə yakin gələməz sən şu anda yücə ALLAHİN yaratdiği günəş lə isinyorsun yani dediyim şu ALLAHİN yaratdiği bir canli təbiidir insan bir canli heçnə yarada bilməs olsa olsa çakma suni bir şey olur oda hiç bir maniyəti yokdur .
Ayberk K.
Ayberk K. 3 aylar önce
@Zati Sungur Mandrake Bu yuzden kazanamayacak.
Alican ALTINER
Alican ALTINER Yıl önce
Ayakta alkışlıyorum. Barış abi her zaman ki gibi harika bir konu ve anlatım, ders niteliğinde bir içerik olmuş. Milli eğitim bakanımız olsan keşke 💙💯🙏
Yılmaz Kılıç
Yılmaz Kılıç Aylar önce
İşte problem bu zaten...bir işi iyi yapıyor diye insanları ululamayın (ilahlaştırmayın) Bakanlık bir yöneticilikdir. Öğreticilik deyil...
Ceyhun Balcı
Ceyhun Balcı Yıl önce
Çok güzel ve yararlı bir sunum. Ülkemizi yönetenlerin ve bir şekilde etkili, yetkili konumda olanların ilgisini çekmesi dileğiyle. Türkiye'nin esenliğe çıkışı aklı ve bilim öncelemesiyle olası. Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir sözünü anımsamak için daha neyi bekliyoruz?
theclayburton
theclayburton Yıl önce
Türkiye keşke böyle fikirlere açık olsa her ne kadar ekonomik olarak muazzam bir konumda olmasak da bu gibi yatırımlara verilecek para her zaman vardır ve geri dönüşü muazzam olacaktır bize lazım olan Türkiye'yi bu gibi parlak fikirlere teknolojik ve bilimsel gelişmelere açık hale getirecek bir yönetim sistemidir halkımız da umarım gerekeni yapar
Çınar Türker
Çınar Türker Yıl önce
İçerik inanılmaz bilgilendirici ve ufuk genişleten cinsten. Füzyon enerjisini kullanmayı başarmak dünyayı yaşanamaz hale gelmeyi önleyecek gibi duruyor. Umarım öyle olur. Uzay yolculukları da çok kolaylaşacaktır muhtemelen. İnanılmaz bir dönem bizleri bekliyor. Barış Bey size de çok teşekkür ederim. Çok güzel bir video olmuş. Takipteyim ❣
suzy the student
suzy the student Yıl önce
Hem harika hem de iç parçalayıcı bir video ülkemizin bu kadar boş siyasetle beş paralık insanları zengin etmekten başka yaptığı yok arkadaşlar sizi bilmem ama ben bir kimya mühendisliği öğrencisi olarak ülkemizi bu projede görmek ve üstüne para bile vererek bu projede yer almak isterdim gençliğimiz bilgimiz gücümüz paramız neşemiz her şeyimiz harcanıyor bu hükümette..ben bunu hak etmiyorum ,biz türk gençleri bunu haketmiyoruz yazık çok yazık ancak her zaman bir kurtarıcı bekleyen bir toplum olduğumuzu hatırlayınca bunlara şaşırmamak gerek, kendi kurtarıcımız olmalıyız ancak ülkenin dertlerinden geçim derdinden sıra gelir mi bilmiyorum...
Ezgihan ERTUÇ
Ezgihan ERTUÇ Yıl önce
Yıllar önce fizik dersinde öğretmenim:" Eğer dünyada füzyon reaksiyonu gerçekleştirilebilirse dünyanın enerji sorunu tamamen çözülür." demişti. O zamanlar rafa kaldırdığım bu bilgiyi ve daha nicesini hatırlama şansım oldu bu video sayesinde..
gizemci 77
gizemci 77 Yıl önce
Evet Ezgihan hanım Müthiş bir enerji ama cehennem gibi Kontrol altında tutmak önemli Reaksiyon için ise sıcak nötron gerekli
Şahin Fırtına
Şahin Fırtına Yıl önce
O öğretmeninizi tebrik ediyorum fakat bir buz kalıbı ateşin yanında asla buz kalıbı olarak durmaz. Mâlum buzullar erimeye devam ediyor.
Mustafa Sayılan
Mustafa Sayılan Yıl önce
Barış Bey sonda "birleşmek" mesajını veriyor siz daha bir yorumda birleşemiyor, ayrışıyorsunuz :) Komiksiniz, komiğiz vesselam...
Adem ŞAŞMAZ
Adem ŞAŞMAZ Yıl önce
@MAVİ REÇETE Sapıtmayalım lütfen.😡😡
MAVİ  REÇETE
MAVİ REÇETE Yıl önce
@Adem ŞAŞMAZ yürü ya kulum 👍
E-MOBİLİTE
E-MOBİLİTE Yıl önce
Bu projeye mutlaka ülkemizin dahil olması lazım, çok güzel geleceğe ışık tutan bir video. iyiki varsın abi :)
𝔐ℑ𝔘𝔖™
𝔐ℑ𝔘𝔖™ 6 aylar önce
@barış atıcı sizler sadece koltugunuzda oturup konuşmaya devam edin Gireceksiniz Yeterki isteyin
barış atıcı
barış atıcı Yıl önce
Bizi alıcaklarını düşünüyosan çok yanılıyosun
valo immo 5k
valo immo 5k Yıl önce
Tr ve bir proje ha xddd
AYTEKİN AKDAĞ
AYTEKİN AKDAĞ Yıl önce
En güzel cümleniz bu: "Bu işin başında GENÇLER VAR" 😭😭😭💐👏👏
BoSevk MotoVlog
BoSevk MotoVlog Yıl önce
Hocam gerçekten söylememek için kendimi zor tutuyorum ama tutamayacağım artık. Farklı ülkelerin böyle yararlı bir çalışmaya 65 mlr dolar gibi bir para ve daha fazlasını vermeye hazırlanırken ülkemizde bir gecede giden 128 mlr dolara kafam gidiyor. Bizim insanımız gerçekten en iyisini hak ediyor ve hatta böyle projelere öncü olmamız gerekirken bizim hep arka planda olmamız ve daha kendi teknolojik bakanlığına bile sahip çıkamayan bir ülke olmamız beni gerçekten çok üzüyor. Biz türk halkı olarak akıllıyız ama zorlukları aşamıyoruz imkan bulamıyoruz. Ben bile kendimden güzel şeyler bekleyen bir insandım. Bilime kendimi kazandırmayı çok istiyordum. Ama şuan kuryelik yapıyorum karda kışta motor sürüyorum. Şuan sadece bilim videoları izlemekten ileri gidemiyorum. Bilim sadece uzaktan gördüğümden ibaret... Ben bu hayattan razı olmuyorum.
Ayberk K.
Ayberk K. 3 aylar önce
@alper 128 milyar dolar calip cebe atacagina 1 milyar su projeye yatirsalardi
Oruc_050
Oruc_050 3 aylar önce
Biz osmanlı torunlarıyız ama 🤣🤣🤣
Frank Abbagnale
Frank Abbagnale 10 aylar önce
Türkiyenin gençlerinin kaderi bu kardeşim ünv bitir sonra kuryelik yap markette çalış.Bütün bir üniversite mezunu genç nesil Bim de a101 de çalışıyor.O yüzden anca videolarını izleriz
serkan tatlıdil
serkan tatlıdil Yıl önce
Muhteşem,, eşimle birlikte sizi hayranlıkla izliyoruz. Bilime ve teknolojiye en çok ihtiyaç duyulan bugünlerde yayınlarınız bize ilham ve umut veriyor. Emeğinize sağlık👏👏👏👏👏
SeRRo NaWros
SeRRo NaWros Yıl önce
Merhaba, video için çok teşekkürler çok aydınlatıcı olmuş. Video da sadece 70Milyon santigrat dereceye çevre nasıl mukavemet gösterebilmiş anlayamadım. Dünyada böyle yüksek bir sıcaklığa dayanım gösterebilen herhangi bir materyal olduğunu bilmiyordum. Elinizde bilgi var ise paylaşabilir misiniz?
Mazlum Şahin
Mazlum Şahin Yıl önce
Ürettiğiniz içeriklerin kalitesi hiç şüphesiz tartışılmaz. Bize bu gibi önemli içerikleri derleyip, pişirip önümüze koyduğunuz için size sonsuz minnettarım Barış abi. Başarılarınızın devamını dilerim.
Rabid
Rabid Yıl önce
Moruk tabikide alıntı olacak haber niteliğindeki bişeye nasıl gelipte takım tutabiliyorsunki. Yemin ederim sizden hiçbir cacık olmaz
Sezer Özdemir
Sezer Özdemir Yıl önce
Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı
Niklaus`
Niklaus` Yıl önce
@Mevlüt Kerme nerden alıntı kardeşim anlat bakim
Mevlüt Kerme
Mevlüt Kerme Yıl önce
Bu mu kalite ? Bir çok video ve bilgi alıntı
önder Debreli
önder Debreli Yıl önce
Sen ne güzel bir insansın Barış Özcan. Biz de oy getirisi olmadığından katılmayız böyle projelere...
olcay kurtay
olcay kurtay Yıl önce
Barış hocam senin yarattığın farkındalıktan büyüklerimiz feyz alır mı bilemeyiz ama en azından yorumlarda öğrenciler okuyor ya o bile bir umut oluyor. Belki senin kitlenden çıkan birileri önemli bir yerlere gelirde gelecekte bir kıpırdanma görürüz. İnşallah... Emeğine sağlık. Teşekkür ederim.
sema demir
sema demir Yıl önce
Türkiye'nin o ülkeler içinde olmaması bilime gelişen teknolojiye ayak uyduramaması çok üzücü bir durum genç nesil için özellikle
Asaf Umuç
Asaf Umuç Yıl önce
Çok harika bir proje ve harika bir anlatım. Keşke bu projede bizim ülkemizinde desteği olsaydı. Geleceğin hiyerarşik düzenini belirleyecek bir proje ama biz malesef yine en alt sıralardayız....
Emir Akpirinç
Emir Akpirinç Yıl önce
"Atomlar birleştiğinde açığa çıkan güç,parçaladığımızda açığa çıkan güçten çok daha fazla" Umarım bir gün insanlar parçalanmayı bırakıp bir olmayı öğrenir.
Eslem Ekici
Eslem Ekici Yıl önce
İzlerken düşündüren , düşünürken cevaplamaya çalıştığımız tam anlamıyla muhakeme gücünü geliştiren bir numaralı kanal. Kendime küçükte olsa bir şeyler kattığıma inandığım Pazar kahvaltısının en verimli halisin Barış Özcan hep var ol.
Nereye Geldik
Nereye Geldik Yıl önce
*Barış Özcan VİDEO ATINCA AKAN SULAR DURUR VİDEO İZLENİR LIKE ATILIR.* 💙💙💙
berk
berk Yıl önce
Dilay Kalay o soru işaretini de..... Diye yazmamış adam allahtan
Self discipline machine
Self discipline machine Yıl önce
@HOWSIK L she answers
Islamitisch
Islamitisch Yıl önce
@HOWSIK L Turkish.
Ulaş Tan
Ulaş Tan Yıl önce
Ülke olarak bir şeyden daha geri kalmamızın üzüntüsü.... Canım ülkemde hiç bir şey yapılmaması üzücü bizi bu hallere getirenler utansın
Ebru DUMLUPINAR
Ebru DUMLUPINAR Yıl önce
Hiçbir şey yapılmaması mı? Türkiye de yaşadığınıza emin misiniz? Cumhuriyet tarihinin en parlak dönemlerini yaşıyor teknoloji ve üretim!
Sevinç
Sevinç Yıl önce
bu anlatım bu yorumlama TRshow'un çok çok üstünde bir çalışma.. sizi tebrik ederim 👏🏻👏🏻
Mustafa Canpolat
Mustafa Canpolat Yıl önce
Barış cığım seni tebrik ederim...Bilim derlemelerin çok güzel hap gibi sunuyorsun...Dünyadaki bilim ve teknolojik gelişmeleri büyük emek sarf ederek,derleyip bizlere sunduğun için çok teşekkür ederim.Emeğine ve zihnine sağlık...
Hamza Becerikli
Hamza Becerikli Yıl önce
Mükemmel anlatım , mükemmel araştırma , mükemmel sunum , mükemmel bir emek ve mükemmel bir Mesaj ..
Emre ÖZEN
Emre ÖZEN Yıl önce
Peki ısıyı kinetik enerjisine dönüştürüp, daha yaralı bir şekilde hayatımıza pratik olarak girmesi daha faydalı olmaz mıydı Barış Abi ?
aaa
aaa Yıl önce
hareket enerjisine degil de hayatin her alaninda kullanabilecdgimiz enerjiye daha cok ihtiyac oldugu icin daha faydali olmazdi
Burak Kılıç
Burak Kılıç Yıl önce
Güzel ülkemin böyle vizyonu yüksek yatırımlar için 20yıl geriden geldiğini bilmek vicdanımı sızlatıyor. Tarihde ne kadar şerefli bir millet olduğumuzla övünürken, o şerefli milletin güncele ne kadar aciz kaldığını kabul edemiyoruz. Tarihden ilham alıp tarihe geçecek işler yapmadığımız sürece, geçmişin gölgesinde yaşamaya devam edicez.
Deliler Delisi
Deliler Delisi 10 aylar önce
@Murat taruM bizim Milleti adam yapacak olanlar inşallah biz Almacılar oluruz! Adamsın, helal!
Kürşat
Kürşat Yıl önce
henüz o yarışa bile dahil olamadık, belki de olmak bile istemiyoruz. en acısı da ülkemin insanın bu yarıştan haberi bile yok. örneğimi abartı saymayın ortalamamız taş devri çağında.
Last Patriot
Last Patriot Yıl önce
Barış bey, biz de mi orda varız? Sevindim 😃 ama memleket karıştı şu an, İnşAllah yakın zamanda çok büyük değişiklikler olacak! Biz bugüne kadar neler çektik. 😔 Kazakistan’dan selamlar! 🇰🇿
Hasan Ozgun
Hasan Ozgun Yıl önce
Barış bey ! Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz . Teşekkürler bizi aydınlattığın için
Mücahit Karadeniz
Mücahit Karadeniz Yıl önce
Akıcı ve akılda kalıcı bir anlatım teşekkürler .
Huriye Arman
Huriye Arman Yıl önce
Ülkemiz ve geleceğimiz için çok endişeliyim iyi ki sizin gibi insanlar var bir şeyleri değiştirmek için çabalıyorsunuz
Furkan ESEN
Furkan ESEN Yıl önce
İnsanların kurduğu bu düzensizliğe karşı durup şuurlu bir şekilde hayat sürenlere selam olsun.
Kadir Ayaydın
Kadir Ayaydın Yıl önce
Ülke olarak siyasi, futbol takımı, dini, ırki vb bir çok şeyde ayrılmış durumdayız. Videonun sonunda ki mesaj çok güzel dünyada ki diğer insanlarla şimdilik olmasa bile ülke olarak kendi içimizde birlik olabilsek keşke. Teşekkürler barış abi..
Koray B.
Koray B. Yıl önce
@Adnan Sayder İktidar ayrı bir dert, muhalefet ayrı bir dert.
Akif Emre Kayhan
Akif Emre Kayhan Yıl önce
@JUDGE PM yazma şunu heryere
Everything Food
Everything Food Yıl önce
Allah razı olsun abi, inşaallah devletimizde bi şekilde bu projeye dahil olur.
Abasova Günel
Abasova Günel Yıl önce
Malesef hepimizin yeniyılı iyi geçmedi 😔
MALİH NEZİH AKBULUT
MALİH NEZİH AKBULUT 6 aylar önce
Ben 13 yaşındayım ve genitik mühendis olmak istiyorum ama ülkemizin bilim ve teknoloji alanına yatırım ve çalışmalar yapmaması gelecekte o kadar sınıf okumama rağmen işsiz kalacağımı düşndürüyor bilgiler için çok teşekkürler
Kaan
Kaan Yıl önce
Barış bey merhabalar, bütün videolarınızı severek ve büyük bir heyecanla izliyorum sizden bir ricam olacak, son zamanlarda gündemde olan NASA' nın işe alacağı 24 ilahiyatcı ile ilgili bir video yapabilir misiniz ? TRshow de şimdiden bu konuyla alakalı bir sürü video oldu, bu işe alımın nedeni, olabilicek sonuçları vs. ama ben sizin yapıcağınız bir videonun tüm bu mevcut vidolardan daha açıklayıcı ve daha anlaşılır olacağını biliyorum bu yüzden bu ricamı geri çevirmezseniz gerçekten çok mutlu olurum .
Filiz Oba
Filiz Oba Yıl önce
Yakında söylenecek milli sözümüz "millet güneş yapıyor, biz hala ne tartışıyoruz"
Bulent Ustabasi
Bulent Ustabasi Yıl önce
Birleştirmenin, ayrıştırmaktan ne denli üstün olduğunu çok güzel bir örnekle anlatmış. Bütün olumsuzluklara rağmen iyi ki seninle aynı zamanda yaşıyorum dedirten insanlardan biri. Barış Ōzcan
mert ışık
mert ışık Yıl önce
@DON'T weak will
Sezer Özdemir
Sezer Özdemir Yıl önce
Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı
DON'T
DON'T Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzleyeyim Deme.Benden Söylemesi.Sakın Tıklama.Asla.*
yaşlı baykuş
yaşlı baykuş Yıl önce
Bu yaşta izlemeği bırakamadım çünkü öğrenmeyi seviyorum herhalde gençler heyecanla takip eder,eğitimciler genelde kolaya kaçmasalar gerçek bilim adamlarımızın sayısı artar.
Mustafa GÜLER
Mustafa GÜLER Yıl önce
Sonu yine bir filmin son sahnesi gibi olmuş, mesaj müthiş 🙏🏻😇 Emeğinize sağlık Barış Hocam 👏👏👏
Seren Öykü Yazgan
Seren Öykü Yazgan Yıl önce
@10:36'da "50MW'lık enerji" ifadesi kullanılmış. İlgili büyüklük enerji miktarını ifade ediyor ise, güç birimi olan Watt'ın yanına zaman çarpanını da ekleyerek (MWh gibi) ifade etmek gerekiyor. Bu keyifli video için teşekkürler.
meryem çetin
meryem çetin Yıl önce
Birlikten kuvvet doğar 😊👏👏👏 başarılar.🙏🙏🙏
Ercan BAŞER
Ercan BAŞER Yıl önce
Ülkemizin parasını birilerinin daha mutlu yaşaması için değil de, böyle gelecek için yeni keşifler, icatlar, teknolojiler ve daha fazla üretmek için harcamış olsaydık, şu anda eğitim sistemi konusunda çağ atlamış bir ülke olurduk. Çok yazık.
Furkan Arman
Furkan Arman Yıl önce
Betona yatırıma devam
Realinx Real
Realinx Real Yıl önce
Ülke ekonomisini simit ayranla ölçen yöneticilerimiz olduğu sürece geri kalmaya mahkumuz
Astrih | Satranç
Astrih | Satranç Yıl önce
Her zamanki gibi bilgi içeren farkındalık yaratan video teşekkür ederiz
Nur
Nur Yıl önce
Teşekkürler çok güzel bir video hazırlamışsınız.Bence şimşekte çok büyük bir enerji var.Onu depolamayı başarsak çok güçlü olabiriz.
Muhittin Alpaslan
Muhittin Alpaslan Yıl önce
Videoyu ilgi ile izledim.Çok ilginç,ilginç olduğu kadar önemli ve iddialı bir proje.Bilmediğimden soruyorum, 120 milyon derecede çalışabilen materyal nasıl bir materyaldir.Açıklayabilirseniz memnun olurum.Teşekkürler.
Ali Utku Gülderen
Ali Utku Gülderen Yıl önce
Hiçlik. Plazma vakumun içinde manyetik alanla tutuluyor yani madde teması yok bu yüzden ısı aktarımı yok.
Habil Vatansever
Habil Vatansever Yıl önce
Elinize emeginize saglık, Faydalı Bilgileri bizimle paylaştıgınız için Teşekür ederim Barış bey, umarım bizde taşın altına elini koyan ülkelerden oluruz
Süleyman M
Süleyman M Yıl önce
Fizyonmuş füzyonmuş bunlar sonraki iş, ilkin vizyon lazım.
zeynep helvacı
zeynep helvacı Yıl önce
Uzun zamandır füzyon reaktörlerini yakından takip eden biri olarak videoyu keyifle izledim. Şu anda koç üniversitesinde endüstri mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Türkiyeyi iter mega projesinin bir parçası yapmak için elimden geleni yapmak istiyorum. Biliyorum ki sadece bu ve bunun gibi projeler insanlığa çağ atlatabilir. Senin de söylediğin gibi ayrışmayı bırakıp daha iyi bir gelecek için dünyaca birleşmeliyiz.
Batumr
Batumr 2 aylar önce
@Morn Angel dalga geçilecek bir şey yoktu bence dediğim de. Teknolojinin bu kadar geliştiğini bilmeden yazdığım bir yorumdu.
Morn Angel
Morn Angel 2 aylar önce
@Batumr İlk düşündüğüm,tebrik ederim,füzyon diyerek dünyayı mahvetmiyelim,ok.
RNGAydemir
RNGAydemir Yıl önce
Haklısınız. Birleşim.konusunda
ruhi şahankaya
ruhi şahankaya Yıl önce
barış abi araştırmalarını hangi platformlarda yapıyorsun doğru ve öenmli bilgilere gelişmelere nasıl ulaşıyorsun ?
rus sakallı dede
rus sakallı dede Yıl önce
Bizim fikir ortaya atmamız ve fikirlerimizle dünyanın yeni devrimlerine ortak olabilmemiz için önce ampulü patlatmamız gerekiyor. Ağzına sağlık Barış abi.
BArış 2001
BArış 2001 Yıl önce
Sana ne kadar Teşekkür Etsek az kalır Barış Abi.
Fingof Medya
Fingof Medya Yıl önce
Her Cuma günü saat 12:00'de yeni videolarıyla Minik Ayaklar TV, hayvan sevenleri cezbediyor. Hayvanlarla karşı merâkı olanları bekliyoruz! !
ENES ERDOĞAN
ENES ERDOĞAN Yıl önce
Barış bey aslında çok iyi mesajlar veriyorsunuz. İnşallah bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı da sizin mesajlarınızı alır. Sizden tek ricam direk onlara mesaj yollarsanız sevinirim. İnşallah almışlardır ve harekete geçmişlerdir.
Ahmowe
Ahmowe Yıl önce
Ülkenin bilgi birikimini arttıran adam gibi adam.
Sel
Sel Yıl önce
@Veysel Yilmaz iktisatcılar gibi düsünme kafayı yersin
Veysel Yilmaz
Veysel Yilmaz Yıl önce
@Sel Senin nerene dokundum, senin gibi trollerden degilim olmam sana dokundu degilmi
Sel
Sel Yıl önce
@Veysel Yilmaz cok düsüncelisin be iyilik meleği :d
Veysel Yilmaz
Veysel Yilmaz Yıl önce
@Sel YA NE alakasi var ben sana NE desem, ben ülkemi disardan izlerken orda yasiyanlara üzülüyorum, siyaset yapmak isteseydim ülkede olurdum. Umarim anlamisindir.
Serdal KURT
Serdal KURT Yıl önce
Verdiğinniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bilge Taluer Aklan
Bilge Taluer Aklan Yıl önce
Bu ne harika bir anlatımdır Barış Özcan 👏🏻
selami acikel
selami acikel Yıl önce
Emeğinize sağlık çok aydınlatıcı bir video olmuş
İzmir Konak Servis Sağlayıcı
İzmir Konak Servis Sağlayıcı Yıl önce
UZUN ZAMANDIR SİZİ TAKİP EDİYORUM. ANCAK BU KADAR İÇERİSİNDE HARİKA MESAJLAR PAYLAŞAN VİDEONUZA DENK GELMEMİŞTİM. KEŞKE SİZİN GİBİ İNSANLAR ÜLKEMİZİ YÖNLENDİRMEDE ETKİLİ OLABİLSE
hüseyin cula
hüseyin cula 3 aylar önce
Eline diline sağlık. Çok güzel bir çalışma olmuş...
DJ Akman
DJ Akman Yıl önce
Bir şeyi yeterince basit anlatamıyorsan bilmiyorsun demektir.'Albert Einstein' Bilincinde olmadığımız bu tür konuları Böyle Basit, kısa ve anlaşılır şekilde anlatabilecek tek adam Sensin .BARIŞ ÖZCAN içeriklerin altın değerinde biz Z kuşağı gençleri bu tür konularda aydınlatmanız Gurur verici. Seni Seviyoruz...
iyirmi²⁰
iyirmi²⁰ Yıl önce
Ayhan Tarakcı da vardır
kk molleli Can
kk molleli Can Yıl önce
"bu maskenin ardında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez" v for vendetta
Kaan
Kaan Yıl önce
İnsanlık Güneş'in sıcaklığını geçdiğinde kendisini süperman zannediyo. Evrende tek Güneş yok. Dahada sıcak olan Yıldızlarda var. İnsanlığın gücü biyere kadardır.
oğuzhan BOZOKLAR
oğuzhan BOZOKLAR Yıl önce
🇹🇷Bu videoda ortaya çıkan en büyük güç çalışmak üretmek çalışmak....🇹🇷 Teşekkürler Barış Hocam
AhmetPCHB
AhmetPCHB Yıl önce
Her zamanki gibi müthiş bir video🇹🇷
Kaan Kızılaslan
Kaan Kızılaslan Yıl önce
Barış abi videoların için çok teşekkür ederim. Anlatımın harika hayatında başarılar dilerim.
Sibel Karaş
Sibel Karaş Yıl önce
Emeklerinize sağlık 🙏
Selime c
Selime c Yıl önce
Çok teşekkür ederiz Barış bey. Sizden bahsetmeden önce böyle bir projenin varlığından bile haberim yoktu. Ülkemizde sayısını bilmediğim haber kanalı tv ler ve diğer kanallar var, hiç birinden duymadık. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz!
υмυт
υмυт Yıl önce
@çağatay duran ben onlardan biriyim. ingilizce hocma sağ olsun 10.sınıfta kitap okuma alışkanlgıı elde ettim elime ne geçerse okumaya çalışıyorum lakin ona bile izin vermeyecekler gibi. malum kitap fiyatları uçtu. önemli araştırma ve biyografi kitapları özellikkle hala 5 6tş ye sabahattin ali kitabı bulmak mümkün.
hasret aydın
hasret aydın Yıl önce
Birlikten kuvvet doğar. Umarım ülkemiz de böyle projelere destek olur.
Elif Nisaa
Elif Nisaa Yıl önce
Keşke ülkemizde bir adım atsa bu projeye.
Süleyman Karaoğlu
Süleyman Karaoğlu Yıl önce
Sorun enerjiyi üretmek değil, depolamak. Güneşten gelen enerjinin 20 dakikası, dünyanın bir yıllık ihtiyacını karşılıyor.
isa öztürk
isa öztürk Yıl önce
Her popüler konuyu bir yerlerden öğrenip öğrenip neden bize video yaparak aktarıyosun Ve ne sebeple küffarı fani başarı sarhoşluklarıyla övüyosun Her teknolojiyi biz bulsak Her toprağı biz keşfetsek Uzayın her yerine biz gitsek Yaratılış amacımıza ne faydası var. İnsanlığa hiç bir faydası olmayan sınırsız ihtiyaçlarımızın karşılanması saplantısının peşine düşülse ne olur 4-5 temel ihtiyacımızı 1000lerce adetlere çıkartıp sonra bunların kölesi olduk salakça köleleşme çılgınlığına çağırıyosun
Koray Demir
Koray Demir Yıl önce
Bilgileriniz altın değerinde emeğineze yüreğinize sağlık takipdeyiz heyecan la bekliyoruz yeni video lar
Tuhaf Kanal
Tuhaf Kanal Yıl önce
Barış Özcan'ı çok seviyorum. Bizim için disiplinli video yüklüyor. Bu videolar bizi aydınlatıyor içimizi ısıtıyor. Sen de bir güneşsin...
Владимир Ганс
Владимир Ганс Yıl önce
bizim için falan yapmıyor kardeşim. Adamın işi bu parasını buradan çıkartıyor. Boş boş fanatik yorumları atmayın.
Ozan
Ozan Yıl önce
@merdovski ben para kazanıyo diye kızdım mı kardeş. adam sanki bizim için yapıyomuş gibi yazmış
merdovski
merdovski Yıl önce
@Ozan Adamın ana işi bu. Yalnızca keyfî yapmasını bekeleyemzsin. Sponsor da alır. Reklam da yapar.
Uğur abinizin gül bahçesi
Uğur abinizin gül bahçesi Yıl önce
Videoları çok güzel ancak naturalist mesajları çok kulağıma çarpıyor. İyi bir şey değil.
Clein sign
Clein sign Yıl önce
atomları ayırdığında ortaya çıkan güçtense birlestirdiginde ortaya cikan güç kat ve kat fazla burada doğa bize bir mesaj vermeye calisiyo🙌👏🙏 Çok iyiydi be
Onur Diker
Onur Diker Yıl önce
Harika final olmuş. Çok başarılı! 👏👏👏 Zihninize sağlık!
mustafa buğuçam
mustafa buğuçam Yıl önce
Teşekkür ederim.. çalışan değil çalışanlar kazanır.. ayrılanlar değil birleşenler güçlenir. Güç ve Gür birlikte İŞ yapar.. gürü olmayan güç güç olmadığı gibi.. gücü olmayan gür de gür değildir.
Fırat Uğur
Fırat Uğur Yıl önce
Nargileyi hazırlayıp ekranın başına geçiyorum öyle izliyorum . Cidden çok başarılısınız . Sizleri örnek alan bir TRshowr olmak ümidiyle 👍🏻
Momentum İnnovation HD
Momentum İnnovation HD Yıl önce
Halal olsun bu yaşta hayalina ulaştın inşallah gençler yardımcı olursunuz barış beyi
Anlam Avcısı
Anlam Avcısı Yıl önce
Harikasınız. Sizin gibi bilime inanan, araştıran, doğru bilgiye ulaşmaya çalışıp bunu herkesle paylaşan insanların çoğalarak artması dileklerimle.
TİM TÜRKİYE İSTANBUL MOTORCULARI
TİM TÜRKİYE İSTANBUL MOTORCULARI Yıl önce
BARIŞ BEY Yine hayretler içinde bıraktınız emeğinize yüreğinize sağlık Teşekkürler🙏
Doğa
Doğa Yıl önce
Revisions diye bir anime vardı, yapay bir hayat kaynağı üretilmeye çalışırken yaptıkları kaynak patlamiştı ve insanlar haric dünyadaki tüm canlılar radyasyondan dolayi evrim gecirip insanlara saldirmaya başlamıştı. Yapay güneş deneyinde de ulasmak istedikleri sıcaklıklığa ulaştıklarında böyle bir patlama olursa ne olacak gerçekten merak ediyorum.
etem
etem Yıl önce
Öncelikle aydınlatıcı bilgin için teşekkürler.Umarım sende bir gün ülkemiz için önemli buluşa imza atacaksın.
Harun AKTAS
Harun AKTAS Yıl önce
Abi seni severek izliyorum ve umarim bu mesajimi gorup bir cevap verme imkanin olur enerji gunumuzdeki en guclu teknoloji diyebiliriz fakat bu yapay gunesin ilerideki kullaniminda kuresel isinma yonunden etkileri neler olacaktir? bunun icin alinan guvenlik onlemleri nelerdir? Bununla alakali bir video cekebilirmisin yada bu yorum uzerinden bir cvp verebilirmisin lutfen simdiden cok tesekkur ederim videolarinin devamini bekliyoruz.
Maxwell
Maxwell Yıl önce
Cehalet
Emirhan KILIÇ
Emirhan KILIÇ Yıl önce
Bence videonun asıl önemli noktası sonundaydı. Evet, çoğu konuda ülkecek hep geriden geliyoruz. Yapılan yeniliklerin, bulunan teknolojilerin ülkemize gelmesi yılları buluyor. Çok geç reaksiyon veriyoruz. Ama en azından şu tür ciddi mevzularda, keşke hızlı davranabilsek…bizde ipin ucu kaçmadan bir yerinden yakalayabilsek… Gelecek odaklı planlar yapmıyoruz maalesef. 10 yıl sonra neye ihtiyacımız olur, 20 yıl sonra şehirler nasıl olmalı, 30 yıl sonra hangi enerji kaynaklarına ihtiyacımız olucak… Yunanistan, Kıbrıs bile bu projeye katılmışken, gerçekten bizim neyimiz eksik ki katılmamak için?
Xpmm
Xpmm 11 aylar önce
Beynimiz eksik
Şule
Şule Yıl önce
@TürkKullanıcı Bu söylediğin şeyin saçma olduğunu anlamayacak seviyedeysen eğer gerçekten sizlere hiç bir hekim bile yardım edemez.
Şerif Tokuş
Şerif Tokuş Yıl önce
Daha bir kaç gün önce robotik kursumun ikici dönem açılmayacağı söylendi. Osmanlıca kursu açılacakmış. Ben ümidimi kestim.
𐱅𐰭𐰼𐰃𐰤𐰤:𐰶𐰃𐰺𐰉𐰲𐰃
𐱅𐰭𐰼𐰃𐰤𐰤:𐰶𐰃𐰺𐰉𐰲𐰃 Yıl önce
128 diyor hala 3 gram
Google Earth hakkında BİLMEDİĞİNİZ 15 ŞEY
23:46
Barış Özcan
görünümler 2,6 Mn
The World is not ready for the solar storm of 2025!
12:12
Barış Özcan
görünümler 2,8 Mn
SPRINT CHALLENGE ⚽️
0:53
Celine & Michiel
görünümler 47 Mn
Şarkılar Bizi Söyler 69. Bölüm | 6 Şubat Depremi Anısına
3:10:35
세상에서 가장 큰 써클렌즈
0:31
승비니 Seungbini
görünümler 44 Mn
Yapay Güneş Değil Füzyon Reaktörü!
19:44
Ayhan Tarakcı
görünümler 286 B
Andromeda Galaksisi'ne 50 yılda gitmek mümkün mü?
21:56
The World's deepest hole is being drilled!
12:27
Barış Özcan
görünümler 1,9 Mn
GPT-4 Out! What happens now?
23:58
Barış Özcan
görünümler 892 B
Pentagon-verified UFO footage
9:00
Barış Özcan
görünümler 3,5 Mn
World's largest waterfall is underwater!
9:50
Barış Özcan
görünümler 590 B
Mamutlar 2027'de yaşama geri mi gelecek?
19:06
Barış Özcan
görünümler 1,6 Mn
Bermuda Şeytan Üçgeninin gizemi çözülebilir mi?
20:17
SPRINT CHALLENGE ⚽️
0:53
Celine & Michiel
görünümler 47 Mn