Elektrik II - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B09

  görünümler 672,484

Flu TV

Flu TV

2 yıl önce

Bu bölümde elektrik konusuna devam ediyoruz.
Elektrik ışıktan hızlı mıdır? Elektrik ve manyetizma arasındaki fark nedir? Elektrik nasıl bir enerjidir? Elektrik neden çarpar? Akım ile elektrik aynı şey mi? Elektriği görebiliyor muyuz? Tesla mı Edison mu? Tesla'nın hakkı mı yendi? Elektriği ilk kim buldu?
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
➡ bit.ly/FluTv
#OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #Elektrik #SerpilÖzcan
Olmaz Öyle Saçma Bilim serimizin diğer videolarını izlemek için:
➡bilim.flutv.online
➡Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
/ @flu
Serpil Özcan: serpilozcantr
Elektrik II - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B09 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡Aşağıdan Gitmeyenler - Olmaz Z - B02
• Video
➡Aşağı Bakmayanlar - Olmaz Z - B01
• Aşağı Bakmayanlar - Ol...
➡Baharatlar - Olmaz Öyle Gastronomi - Şef Sinan Büdeyri - B08
• Baharat - Olmaz Öyle G...
➡GameStop Olayı - Olmaz Öyle Saçma Ekonomi - Emre Alkin - B06
• GameStop Olayı - Olmaz...
➡Virüs Sanatı ve Biyokültür - Sanat Sohbetleri - Bager Akbay - B08
• Virüs Sanatı ve Biyokü...
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

YORUMLAR
Arch Captain
Arch Captain 2 yıl önce
Fiziği youtube'dan ülkenin en kalifiye hocasından halk diliyle dinleyebilmek ne güzel ya. Fıstık gibi çağda yaşıyoruz hiç farkında değiliz. Emeğinize sağlık Flu TV👏👏👏
AHMET DOLMACI
AHMET DOLMACI 2 yıl önce
Erksan Hoca'nın google akademikteki atıf sayısını görünce Flutv'ye bir kez daha hayran oldum. Hocamızın 200 binden fazla atıfı var. Böyle bir kaliteli hocayı bu platforma dahil edip konuşturmak harika bir iş. İyi ki varsınız Flu tv ve değerli Hocamız...
Soner Kar
Soner Kar 9 aylar önce
Müthiş bir anlatıcı. Öğrenmek pek çok kişinin harcıdır da anlatmak her babayiğidin harcı değildir, Erkcan hocam adam adam!
Özgür Leş
Özgür Leş 2 yıl önce
Erkcan Bey insanda o kadar güzel hisler uyandırıyor ki, her videosunu izlediğimde Yusuf Atılgan'ın "sinemadan çıkmış insanı" gibi hissediyorum kendimi. Bir süreliğine değişiyorum, güzelleşiyorum, iyileşiyorum sanki. Bir dijital platformda, insan samimiyetini karşı tarafa böylesine kayıpsız bir şekilde geçirebilmek olağanüstü bir başarı. Yürekten teşekkürler. Çok güzel bir elektriğiniz var :)
pskaysegul
pskaysegul 2 yıl önce
Sormaya utandığım, saçma gördüğüm, tersleneceğimi düşündüğüm soruları sorduğunuz için çooook teşekkürler. Tüm bu soruları aynı çabayla cevaplayan hocamıza en içten saygılar. Bizi soru sormaktan korkutan sistem utansın. Son not: Bırakın kamerayı, daha telefonda sesim nasıl gidiyor diye şaşırıyorum:) Bilim çok güzel😍
RAIDEN
RAIDEN 2 yıl önce
aslında lisede çok önemli bilgiler veriliyorda çoğunuz dinlemiyonuz
Muhammet Furkan Demirel
Muhammet Furkan Demirel 2 yıl önce
@RAIDEN -de -da'nın ayrı yazımı birleşik yazımı da öğretiliyor mesela
RAIDEN
RAIDEN 2 yıl önce
@Muhammet Furkan Demirel çokta ... Reis
Muhammet Furkan Demirel
Muhammet Furkan Demirel 2 yıl önce
@RAIDEN veriliyorda yazmışın ona dedim
Mk
Mk 7 aylar önce
@Muhammet Furkan Demirel yazmışsın olacak MuhammeD, yazmışın değil.
Coğrafyasever Dilci
Coğrafyasever Dilci 2 yıl önce
Şu programı Türkçe dinliyor olmaktan o kadar gurur duyuyorum ki anlatamam. Üstüne üstlük düzgün bir Türkçe ile. (Konuyla çok alakasız oldu ama uzun zamandır böyle düşünüyordum en sonunda yazmak istedim.)
Ss
Ss Yıl önce
Matematik seven sözelci bunu beğendi. Diksiyon çok şeydir.
Züleyha Gök
Züleyha Gök 2 yıl önce
Erkcan hocanın sadece son soruya verdiği cevap bile tam bir bilim insanı olduğunu kanıtlamaya yeter. Seviyoruz efenim 😊
Ali Nail Kara
Ali Nail Kara 4 aylar önce
övmelere doyamıyorum, herkesin emeklerine sağlık. hocam sizin de ağzınıza sağlık, sizi dinleyebilmek büyük bir şans
Canberk Tuncer
Canberk Tuncer 2 yıl önce
Keşke sınavlar vs olmasa böyle kaliteli hocaları dinleyebilsek :) teşekkürler flu tv ailesi...🖤
ozan
ozan 2 yıl önce
Serilerin devamı gelir umarım, değerli bir hocamızın bilgilerini böyle paylaşması çok güzel. TRshow da ki en değerli içeriklerden birisi, sonuçta kaç tane CERN de çalışmış bilim adamı içerik üretiyor ki...
Ömür Kale
Ömür Kale 2 yıl önce
Kendi alanına hakim ve daha önemlisi hakim olduğu konuları dışarı böylesine güzel-kolay anlatabilen insanlarla lütfen daha çok program yapın, çünkü buna ihtiyacımız var Türkiye olarak.
Anıl Kara
Anıl Kara 2 yıl önce
Adam süper anlatıyor, anlattığını yaşıyor resmen. Hayranı oldum, bu paylaşımlara devam edin lütfen..
İstinaf Duvarı
İstinaf Duvarı 2 yıl önce
harika ya. bi tarafta hepimizin içinde olan "budalaca sorular"ı soran zeki bir adam, diğer tarafta son derece bilgili ve kibar, mütevazı bir bilim insanı.
leonthecaca
leonthecaca 2 yıl önce
Zeki mi? Amip bence. Sorulara bak..
zehra gök
zehra gök Yıl önce
@leonthecaca birçok insanın aklındaki maddeyi en temelden anlamaya yönelik sorular .. senin gibiler eleştirdiği için soramıyor insanlar şaka gibisin
Turgut Yılmaz
Turgut Yılmaz Yıl önce
@İstinaf Duvarı FluTV kanalını ve onu diğerlerinden ayıran özellik anca bu kadar güzel özetlenebilir
Süleyman Yıldırım
Süleyman Yıldırım 2 yıl önce
Hocanın söyledikleri çok önemli ve üniversite de bile bu şekilde anlatacak biri bulmak imkânsız. Ağzınıza sağlık, çok teşekkür ederim.
Ebru Narin
Ebru Narin 2 yıl önce
Erkcan Hoca’nın anlatımlarını çok beğeniyorum. Bilgiyi somut hale getirerek aktarma becerisi inanılmaz. Böyle bir bilim insanımız olduğu için çok şanslıyız. Çokça görmek isterim Flu Tv’de. İlker Canikligil’e de emek ve çabalarından teşekkür ederim.
BAC
BAC 2 yıl önce
Erkcan hoca gerçekten çok iyi bir fizikçi. Bize bu fırsatı sunduğun için teşekkürler İlker Canikligil.
Ömer Faruk Alpaslan
Ömer Faruk Alpaslan 2 yıl önce
Erkcan hocam google scholar profilinize baktım 201k alıntınız var. HELAL OLSUN keşke öğrenciniz olabilseydim. Türkiye'de onlarca akademisyene bakmışımdır hiç bu kadar fazla alıntısı olan yoktu.
Almila Boran
Almila Boran 2 yıl önce
Erkcan hocam siz anlatın, biz dinleyelim. Fizikçi olmayan sıradan insanları içine çekiyorsunız. Aydınlatıcı ve merak uyandırıcı. Hayranız size:)
chepny1
chepny1 2 yıl önce
en sevdiğim bölümlerden. doktorum, teknolojiye ilgi duyuyorum, arada fizik veya elektrik elektronik mühendisliği veya yazılım okuyasım geliyor. sayın hocamızın her videosunu sonuna kadar dinliyorum. bu arada sayın Canikligil, saçma bulunacağından çekindiğiniz sorular aslında belki de çoğu kişinin aklına gelen merak edilen sorular oluyor bilmenizi isterim. Hocamız konuya hakim olduğu çok belli. kendisine teşekkür ediyorum bizi bu konularda bilgilendirdiği için Ayrıca sorduğunuz sorulardan sırf karşıdaki konuşsun zaman geçsin diye program yapmadığınız da çok belli, yani bir öğrenme çabası hissediyorum sorduğunuz sorulardan İlker bey için söylüyorum bunu. yani hani olur ya konuk konuşsun zaman geçsin isteyen konuğunu fazla dinlemeyen kişiler olur. siz öyle değilsiniz hocanın her dediğini dinleyip anlamaya çalışıyorsunuz bu güzel. teknoloji elektrik fizik ile alakalı istediğiniz kadar video çekin izlemeye ve anlamaya çalışmaya hazırım:)
consciousart1
consciousart1 11 aylar önce
Elektronik mühendisiyim, zamanında tek tercih sadece elektronik seçerek okuduğum ve gerçek anlamda seve seve yaptığım mesleğimden çok mutluyum. Diğer yandan gençlere artık elektronik ya da bilgisayar okumalarına gerek olmadığını burada öğretilen uygulanan her şeyin internetten öğrenilebileceğini bunun yerine tıp okuyup üstüne bilgisayar ve elektroniği internetten öğrenmelerini öneriyorum. Tıp ve elektronik, bilgisayar beraber harika disiplinler ve çok güzel bir yaşam vizyonu kazandırıyor. Siz doğru noktadasınız. Önerilerimi dinleyen iki genç arkadaşım da hekim oldu birisi nörolog ve yazılım konusunda iyi seviyeye de geldiler, elektronikte de ilerliyorlar.
Volkan Sekerci
Volkan Sekerci 2 yıl önce
Sadece OHA demek istiyorum! O kadar akıcı, detaylı, şahane betimleme ve örneklerle anlatılan bir bölümdü ki, bana göre serinin en leziz bölümü oldu. OHA demiştim değil mi? Böyle şahane bilim insanlarına sahip olduğumuz için bile bu ülke çekilir.
Osman AKTAS
Osman AKTAS Yıl önce
Erkan hocam bu ülke için büyük bir değer. Teşekkürler. Bilimle kalın
Veysi Sitilci
Veysi Sitilci 2 yıl önce
Muhteşemsin hocam.....ağzım açık izliyorum...İlker'ciğim sana da teşekkürler böylesine değerli kişileri bizlerle tanıştırıyorsun...👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
eda kaya
eda kaya 2 yıl önce
Harika bir kanal. Harika insanlar. Harika bilgiler. Sizi naptık da hak ettik bilmiyorum. Ülkemizde ender de olsa güzel şeyler oluyor. Teşekkürler.
Birkan Kucuk
Birkan Kucuk 2 yıl önce
harika bir seri. emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
semihesque
semihesque 2 yıl önce
Erkcan Hoca'nın sorulara yaklaşımı çok güzel.
Mustafa Öner
Mustafa Öner 2 yıl önce
Bence de.Soru sorulurken aynı anda dinleyip ona göre herkesin anlayabileceği örnekler sunmak kıymetli bir beceri. Bilime adanmış yılların göstergesi. Büyüyünce Erkcan özcan olucam
Bendnz ?
Bendnz ? 2 yıl önce
Geldi yine gönlümün efendisi!😊 Adam o kadar güzel anlatıyo ki, üniversitede hobi olarak neden parçacık fiziği de okumadım diye hayıflanırken buluyosun kendini.😀
Erhan Döngel
Erhan Döngel 2 yıl önce
Hocamızın anlatım biçimi çok iyi gerçekten, öğrencisi olsam dinlemekten hiç sıkılmazdim doğrusu.👏👏👏
Akadron
Akadron 11 aylar önce
Hayatında çok sevdiğin insnalar vardır ya Erkan hoca sanki yıllardır tanıdığın ve hiç kopamayacak kadar çok sevdiğin bir dostunmuş hissi uyandırıyor.
Hulusi Neci
Hulusi Neci 10 aylar önce
Bu arada Erkcan Hoca bilgisi, onu anlatış biçimi, mütevaziliyi, efendiliği ile çok datlu bir insan. Allah yolunu açık etsin
leaf stewart
leaf stewart 2 yıl önce
ben gerçekten canı gönülden siz e çok teşekkür ederim. Lise birden itibaren gördüğümüz konuları hiçb,r şekilde anlamamıştım. çünkü eğitim sistemimiz ve kendini yormaya yeltenmeyen hocalarımız bu elektrik nedir? nasıl bulundu? nasıl modelleyebiliriz ? gibi soruları cevaplandırmadan direk önümüzw bizde sınavda sorulacak konular diye çıkarttılar haliyle bizde sadece ezberledik. Şimdi bu konuyu bizze öğretmeye başlamadan önce araştırma yapıp elektiriği kafamda daha somutlaştırdığım için onun hakkında öğrendiklerimi pratiğe dökme ve tam olarak anlayabilme konusunda daha şanslıyım. çok temel ve basit sorularınız için de teşekkürler. en iyi kısmı da oydu zaten. Sağlıklı günler. İNTERNET versiyonunu da bekleriz
Redhorn Lorien
Redhorn Lorien 2 yıl önce
Tartışmam Flu'nun en kıymetlisi, en pamuklara sarılası içeriği..
Emre Çeler
Emre Çeler 2 yıl önce
Bırakın kardeşim şu tartışmayı çok gerekliliği düşük
Francis Dunham
Francis Dunham 2 yıl önce
Erkcan hocamız müthiş bir insan ve onu dinlemek son derece keyifli. Umarım bu bölümler sona ermez.
Ayhan Atmaca
Ayhan Atmaca 2 yıl önce
Merhaba İlker canikligil.Harika iş cikariyorsunuz,hayran kaldım.Olmaz öyle saçma bil im videolarınızi da Tarih videoları kadar sık yüklemeniz dileğiyle.Prof Dr Erkcan Özcan Bey'e,size,diger konuklara ve tüm ekibinize samimi sevgilerle
ertunc
ertunc 2 yıl önce
Erkcan hoca gercekten cok donanimli, degerli ve kaliteli bir insan. Buyuk keyif ve hayranlikla dinliyorum.
halim atmaca
halim atmaca 2 yıl önce
Fiziğe meslek icabı bir sevgim var ama, hocanın sayesinde bu sevgim katlandı
ali eren sucu
ali eren sucu 2 yıl önce
Dünyadaki en büyük buluş evreni anlayabilecek olduğumuzun fark edilmesidir dediniz. aslında çok önemli bir konuya deyindiniz. Hocam bunun üzerine ayrıca bir bölüm yapmalısınız. Eminim bunun üzerine anlatacak çok şeyiniz vardır.
Lotus Çiçeği
Lotus Çiçeği 2 yıl önce
Yine günlerden bir gün İlker Hoca bizi cahillikten arındırıyor 🥳😂❤️
Yağmur Demir
Yağmur Demir 2 yıl önce
En büyük buluş evreni anlayabilecek olma idrakına erişmemiz bence de hocam.. teşekkürler
Gökhan Elmas
Gökhan Elmas 2 yıl önce
Sevdiğim bir diziye bile 36 dakika tahammül edemezken, Erkcan hocayı, nefes almadan izliyorum.
toca:rose
toca:rose 11 aylar önce
Başarılarınızın devamını diliyorum 👏👏
caner erbahar
caner erbahar 2 yıl önce
Erkcan hocam sabaha kadar konuşsa , sabaha kadar dinlerim ya... bukadarmı güzel anlatılır. efsane... ağzınıza , emeğinize sağlık.
önder deniz kaya
önder deniz kaya 2 yıl önce
Hocam Tesla nin kablosuz elektrik iletimi konusunda da açıklamalar yapar mısınız ilerleyen bölümlerde...
Newtonian Fluid
Newtonian Fluid 2 yıl önce
Erkcan hocam bizi aydınlattığınız için teşekkürler.
mustafa soydan
mustafa soydan 2 yıl önce
akıyor konu elektrik gibi akıyor resmen :) muhteşemsiniz. yalnız İlker hocanın açtığı audiophile mevzusu ve ben de hocamız gibi düşünenlerdenim. bi kabloya o kadar para verilmez :D
Elif çağin
Elif çağin 2 yıl önce
Harika bir bölümdü yine, teşekkürler ☺️
Shaig Rustamov
Shaig Rustamov Yıl önce
Dünyayi degistiren transistorlar hakkinda Erkcan hocadan dinlemek cok güzel olur. Transistorlar nedir, nasil calisir etc.🙂
Emre Evirgen
Emre Evirgen 2 yıl önce
lütfen devamı gelsin, fizikte doğru anlatıldığında ilgi çekecek çok konu var (örn: uzay fiziğine girebilirsiniz)
İbrahim
İbrahim 2 yıl önce
Gerçekten çok güzel anlatıyor, lütfen Erkcan bey ile daha fazla video yaparmısınız, teşekkürler.
salih
salih 2 yıl önce
ilker hocam açın gölgesinde serinleyelim bu nece bir çabadır, nasıl bir krallıktır helal olsun
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk 2 yıl önce
İyi ki varsınız... Bir ara da şu radyo dalgalarına bir el atıverin :)
Enes Kül
Enes Kül 2 yıl önce
Erkcan Hocam harikasınız, öğrenciniz olmak isterdim.
Tofig Nazirov
Tofig Nazirov 2 yıl önce
bu adamı seviyorum. iyi ki, varsınız.
ali eren sucu
ali eren sucu 2 yıl önce
Hocam limitless'deki gibi insanın daha hızlı düşünmesini sağlayan hap yoktur ama sinir hücrelerindeki doğal elektrik akışını hızlandıran ve size eupheria hissi veren maddeler var.
Emre
Emre 2 yıl önce
İlker hocam lütfen bu güzel insanla programı bırakmayın veya siz Erkcan Hocam siz de bu güzide FLU TV platformunu bırakmayın. Serpil Hanım aman siz de :) Biz çok büyük keyifle izliyoruz çok kaliteli içerikler.
Emre Demir
Emre Demir 2 yıl önce
E.Ö: Hiç toprakla bir şey yaptınız mı? İ.C: Yaptık hocam, biz de insanız.
Mücahit Talha
Mücahit Talha 2 yıl önce
Hocam 8:42 den sonrası için, elektrik çarpması durumunda bizde oluşturduğu hisse göre karakter analizi yapılabilir mi ?😁😁 Sonuçta her beyin buna farklı bir yanıt vermeyi seçiyorsa, bunun sebebi ancak önceki tecrübelerimize dayanmalıdır değilmi🤓
MCCCXXI
MCCCXXI Yıl önce
o kadar temiz anlatıyor ki sabaha kadar dinlenir
Müslüm Küçük
Müslüm Küçük 2 yıl önce
Erkcan hocada kesinlikle yüksek zekayla birlikte birşeylere sebep olan ana "olayı" bulma ya da bunu anlatma eğiliminde olan felsefi bir bakış açısı var, hep olayların en temelini anlatma, en temelinde bizim deneyimlediğimizin ve dolayısıyla zihnimizin "kaydettiğinden" farklı bir mekanizmanın olduğunu anlatma eğilimine girmesi de bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bu yüzden Erkcan hocayı seviyorum ve onun açıklamalarını dinlerken ilham alıyorum. Düzenleme: Alakasız olacak ama söylemeden edemeyeceğim, hoca siber güvenliğe yönelmiş olsaydı kendisinden MÜKKKKKEMMEL bir siber güvenlik uzmanı olurdu :D
Buket D.
Buket D. 2 yıl önce
@ErkcanOzcan Hocam anlatımlarınız çok değerli, keşke tüm seviyedeki okullardaki öğretmenler de sizin gibi bir şeyi eğlenceli, anlaşılabilir bir şekilde anlatmaya çabalayan kişiler olsa. Ben lisede sayısal dersleri öğrenemediğim için sevmezdim, sizin bu videolarınızı izledikçe şu yaşımda öğrenciniz olmak istiyorum. Son olarak, sözünüz yine kesildi sizi daha fazla dinleyemedik, en büyük buluş evreni anlayabilecek olduğumuzun fark edilmesidiri biraz daha açar mısınız?
ehl-i keyif
ehl-i keyif 2 yıl önce
Bilim ve teknoloji arasındaki ayrımı anlatırken. bilim insanı ile mucit arasındaki farkı da anlatmanızı çok isterdim.
Road Jack
Road Jack 2 yıl önce
EEM öğrencisi olarak ayrı bi bayılıyorum bu kıymetli insana.
555
555 Yıl önce
Bir hoca bu kadarmı güzel sade ve anlaşılır bir şekilde anlatır konuyu. Zamanın sabit olmadığının en büyük kanıtı Erkcan hocayı dinlemektir. Onu dinlerken gerçekten zaman duruyor benim için. Teşekkürler hocam.
Barış Erçelik
Barış Erçelik 2 yıl önce
Elektrik çarpması çok akılda kalıcı anlattınız hocam.
Levent Akar
Levent Akar 2 yıl önce
Hoca süpermiş. Hem bilgisi hem aktarış şekli. Resmen bravo, tebrikler.
Fatih Elmas
Fatih Elmas 2 yıl önce
Bu kadar basit anlatılır. Başka basit yolu yok. Ağzınıza sağlık hocam. Çok sempatiksiniz.
Sule Arslan
Sule Arslan 2 yıl önce
Yine çok iyi bir program olmuş. Akıllı olan Z kuşağı bireyleri bu programları izleme olasılığı nedeniyle çok şanslı😃
hüseyin yurtsever
hüseyin yurtsever 2 yıl önce
Big bang'in sonrasında oluşan bir dizi reaksiyonun devamıyız. Tarihte geriye gitsek zaten bizi oluşturacak reaksiyon için gereken şartlar oluşmamış olacağından hiçbirşeyi değiştiremeyiz. Entropiyi artırmaktan başka bir işe yaramayız
Oral Özbaş
Oral Özbaş 2 yıl önce
Teşekkür ederiz hocam. Devamını heyecanla bekliyoruz.
Frodo Dwalin
Frodo Dwalin 2 yıl önce
Muhteşem bir video ...TRshow da ki en iyi içerik ....Kesinlikle Elektrik ⚡️-3 gelmeli ...Sabırsızlıkla bekliyoruz ...
Fatma Deniz
Fatma Deniz Aylar önce
Harikasınız! Teşekkürler. Emeğinize sağlık.
bahar gök
bahar gök 2 yıl önce
muhteşem bir seri olmuş soluksuz seyrettim . Yaşasın bilim .
Eren Uyanık
Eren Uyanık 2 yıl önce
Erkcan hocadan Maxwell'i dinlemeyi çok isteriz. Seride özel bir bölüm çekebilse harika olur.
L. Murat YILMAZ
L. Murat YILMAZ 2 yıl önce
32:30 Elektrik iletkenliğinin iyi olabilmesi için ortamın iyonize olabilmesi veya iyonik olması gerekir. Mesela saf su yalıtkandır, ama tuzlu su iletkendir. Çünkü tuz iyonları suya iletkenlik verir. Dolayısı ile tahta az iyonik bir hücre yapısı olduğu için elektriği az geçirir; o kadar az geçirir ki yalıtkan dahi diyebilirsin.
Mehmet Bayram
Mehmet Bayram 2 yıl önce
İnanılmaz,hocayı karşıma alıp bilmediğim herşeyi sormak istiyorum. Uzmanlık alanınız olmadığı konularda yeterince uzak durmanız,saygıyla fikrinizi belirtmeniz çok güzel ama ben onlarıda sizden dinlemek isterim. Kanaldaki en iyi içerik Erkcan hocanın bölümleridir,ayrıca kendisinin konuk olduğu katıldığı her videoyu izledim fakat kendisini daha fazla görmek isteriz.
lifetoweb
lifetoweb 2 yıl önce
Keske bizim zamanimizda dayak ve asagilama ile egitim vermeye calisan ogretmenler yerine boyle degerli insanlar bize yol gosterseydi. Kaybettigimiz zamana uzuluyorum dogrusu. Ama yinede biryandan sizin gibi platformlarin buna imkan tanimasi ve boyle degerli bilgilere, insanlara ulasmamizi saglamasi kendimi sansli hissettiriyor. emegi gecen herkese tesekkurler!
Özgür Şahin
Özgür Şahin 2 yıl önce
Sevgili Flu Tv ekibi, Keşke bu programın konusunu belirleyince instagramda veya twitter da paylaşsanız da bizde altlarına merak ettiklerimizi yazıp sonra erkcan hocamız da istediklerini cevaplasa sizce nasıl olur? Bizce iyi olur.
Yavuz
Yavuz 2 yıl önce
"Duyularımız ile algıladığımız özellikler aslında; elektriğin bizim beynimizde yarattığı imajlardan ibaret."
Berkay
Berkay 2 yıl önce
Erkan hoca yemin ediyorum çok iyi anlatıyor, bir sürü video izledim ama bu kadar güzel anlatan birini görmedim.
Ender Özdemir
Ender Özdemir 2 yıl önce
"En büyük buluş Evreni anlayabilecek olduğumuzun fark edilmesi..." Bu cevap üzerine bir bölüm çekilse ne güzel olurdu :)
Franchise
Franchise 2 yıl önce
kesinlikle! olağanüstü bir yanıt...
Yıldız
Yıldız 2 yıl önce
Erkcan hocanın öğrencisi olabilmek için sınavda ilk 20bine girmek gerekiyor. Bu videolar şahsen benim için çok kıymetli, hocam gibi. Bir de şahsen düzeltme yaptığı yorumu...varolunuz hocam çok teşekkürler.
Binks
Binks 2 yıl önce
Benim yaşadığım elektriğin çarpma hissiyatı, bileğimden kalbime kadar giden yolda çok hızlı bir şekilde iğne batırılıp çıkarılması gibi olmuştu.
pingln
pingln 4 aylar önce
o kadar iyi anlatmış ki hoca. çok teşekkürler.
Onur Dundar
Onur Dundar 2 yıl önce
Muazzam bir bolum olmus, cok tesekkur ederiz boyle icerikler icin!
Anhel Lehna
Anhel Lehna 2 yıl önce
Erkcan Özcan daha cok gelsin. :) Bilimle ilgili yapmis oldugunuz neredeyse bütün videolari izledim. )))
Soner Eker
Soner Eker 2 yıl önce
33:28 ''En kolay aktaracak şey mesela sinir hücresi çünki sinir hücresinin zaten görevi bu ADAM kablo :)''
Enes ÇALDIR
Enes ÇALDIR 2 yıl önce
Hocamız keşke kablo üzerinden veri aktarımı ve buradaki veri kaybı konusunda analog vs dijital konusuna değinseydi. Analog sistemlerde veri kaybı yada enterferans mümkünken dijital sistemlerde veri var yada yoktur. Kablonun dijital sistemlerde compatible olması aslında yeterlidir. (Yeterince farklı kanal ve veri yoluna sahip olması vs gibi konular.) Aslında bir veri-sinyal-örnekleme ve analog vs dijital bölümü gelse çok iyi olabilir. Mühendis meslektaşlarımın bile çoğunun bu konular hakkında bir fikri yok ne yazıkki 😄.
Mustafa Pehlivan
Mustafa Pehlivan 2 yıl önce
Mükemmel bir bölüm daha. Teşekkürler Ilker Canikligil.
berry
berry 2 yıl önce
Erkcan Hocam lütfen sonsuza dek flu tv de kalın. ben dilciyim hayatımda hiç bu kadar ilgiyle bu konuları dinlememiştim ;((((
Ömer Gökyar
Ömer Gökyar 8 aylar önce
6'lı masa haberini altta dinlerken bu video geldi. İzlerken ağladım. Çok güzel bir konu.
Namık Özdemir
Namık Özdemir 2 yıl önce
Erkcan hocam her zaman ki gibi muhteşemsiniz. LÜTFEN İÇERİKLER DEVAM ETSİN PLZZZZZZZ
Emre Kayacan
Emre Kayacan 2 yıl önce
TRshow Türkiye'de yapılan en kaliteli içeriklerden.. Kıskanıyorum :) Hep bir parçası olmak istedim. İsterim.
Oz Ikiz
Oz Ikiz 2 yıl önce
Anadolu Lisesi'nde daha Ingilizce bilmeden Ingilizce fizik, kimya ve biyoloji ogretilmeye calisildigi icin hicbir zaman anlamadigim konulari Bilal'e anlatir gibi anlatan Erkcan Bey gercekten ilgiyle dinleniyor. Bir de tam evet, evet, evet... deyip nirvanaya ulaşacakken gelen gereksiz soz kesmeler olmasa cok guzel olacak. Sacma sorulari seviyoruz ama tam konunun en can alici noktasinda soz kesme olmasin lutfen. Iki bolumdur tam ne guzel anlatirken konu hep yarim kaldi ve asagida bir arkadasin da dedigi gibi sonra konunun toparlamasi tam olmadi. Ne kabloymus arkadas... : p
Recep Çatallar
Recep Çatallar 2 yıl önce
Yine eğlenceli bir iş. Elinize sağlık
Cihangir Savaş Meşe
Cihangir Savaş Meşe 2 yıl önce
Lise hocam geldi aklıma; "akım enayi değildir. Her zaman en kısa, direnci en az yolu seçer, Bolu Dağı'nı dolaşmaz" derdi.
Okan Budak
Okan Budak 2 yıl önce
İlker hocam kablonun kalitesini ölçebilmeniz için bildiğim ve yıllardır uyguladığım bir tekniği paylaşmak istedim sizinle. Kullandığınız amplifikatöre pink noise(her oktav aralığı eşit miktarda gürültü enerjisi taşıyan sinyal çeşidi) sinyalini gönderip, amplifikatörün çıkışındaki yükseltilmiş AC sinyali oscilloscope cihazı ile ölçüp çıktısını alın ya da kaydedin. Sonra aynı işlemi size çok iyi olduğu iddia edilen audiophile kablo ile tekrarlayın. Aldığınız iki ayrı test sonucunu karşılaştırdığınızda arada çok küçük farklar olduğunu görebilirsiniz. Ses yapısı itibariyle elle tutulup göz ile görülemeyen fiziksel bir durum olduğu için bu tip iddialarda ölçüm yapmak ve çıktıları referans kabul edilen rakamlarla karşılaştırmak yardımcı oluyor. Benim yaptığım testlerde karşıma çok küçük farklar çıktı. Kulağımın anlamayacağı kadar küçük farklardan bahsediyorum. Ayrıca şöyle bir durum da var her insanın işitme hassasiyeti farklıdır, çünkü kulak iç yapısı kaç yaşında olduğunuzdan tutun şimdiye dek geçirdiğiniz ateşli hastalıklara kadar birçok etkenden dolayı farklılık gösterebilir. Esasen herkes aynı duymaz özetle. Dolayısıyla size iyi gelen bir ses bir başkasına kötü ya da bir başkasına iyi gelen bir ses size kötü gelebilir. Sevgiler, saygılar.
aslı tamu
aslı tamu 2 yıl önce
hocam sizi anlamamak ne güzel, bi de anlasam kim bilir ne kadaaar güzel olacak... çok güzel anlatıyorsunuz bende bile anlamaya yönelik kıpırtılar başlıyor, havaya giriyorum vallahi!...
deniz yalçın
deniz yalçın 2 yıl önce
Yaa bu program çok iyi 15 saat fizik konuşsanız dinlenir bence diyeceğim de şimdi zamanda özel görelilik teorisi var kime göre 15 saat:D
Murat Özgür TOZ
Murat Özgür TOZ 2 yıl önce
Hocayı izledikçe bilim felsefesinin ne kadar mühim olduğunu tekrar tekrar anlıyorum.
sarp sarp
sarp sarp Yıl önce
Günümüze ulaşan ve İnsan sesinin kaydediliği ilk başarılı ses kaydı 1860 yılına ait (günümüzde oynatıyoruz) ama o zaman geri oynatılamıyordu. İlk geri oynatalılabilen ses kayıt cihazını 1877 yılında Edison tanıttı. Yani sesi kaydetip, sonra geri dinlenebiliyordu 1877 yılında. Bu nerdeyse 150 sene öncesi. 1890 başlarından beri de şarkı kayıtları yapılıyor.
Buğra Ocak
Buğra Ocak 2 yıl önce
Son dakikada “Sizce en büyük buluş nedir?” sorusuna kitabi bir cevap geliyordu ki İlker Bey yarıda kesti. Erkcan Bey bu yorumu görüp de cevap verirseniz hiç değilse buradan kayıtlara geçer. Yine ufuk açıcı bir video olmuş emeğinize sağlık
Alparslan: Büyük Selçuklu Final Tanıtımı | Yakında @trt1 'de!
01:19
Alparslan: Büyük Selçuklu
görünümler 201 B
CELAL ŞENGÖR ANLATIYOR: Bilimde Felsefe Neden Önemlidir?
1:09:34