Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?

  görünümler 3,342,775

Barış Özcan

Barış Özcan

3 yıl önce

KAFT - hikayesi olan tasarımlar: bit.ly/2BjPZdy
Dali'nin Düşleri: bit.ly/3fB1Lib
---
Çok güzel bir rüya görürken hiç bitmesin istediğiniz oldu mu? Eğer olduysa rüya gördüğünüzün farkına varmışsınız demektir. Buna “lüsid rüya” adı veriliyor. Lüsid “berrak” demek. Rüya görürken rüya gördüğünün farkında olmak. İnsanların yarısı hayatında en az bir kez, her 5 kişiden biri ayda bir kez böyle bir deneyim yaşıyor. Bazıları biraz egzersizle herkesin rüyalarını kontrol edebileceğini iddia ediyor. Sizin başınıza hiç böyle bir şey geldi mi?

YORUMLAR: 23 000
@BarisOzcan
@BarisOzcan 3 yıl önce
Bu videonun ilk 13 dakikasında farklı bir anlatım tekniği denedim.
@neslihanfiliz3594
@neslihanfiliz3594 3 yıl önce
Tam rüyanın en güzel yerindeyken uyandığınızda o rüyayı hayal ederek devam ettirme çabası...
@-adronitis-
@-adronitis- 2 yıl önce
5:52
@beautyshow
@beautyshow Yıl önce
Milyonlarca videoluk internet aleminde izlemeye değecek videolar sizinkiler. Kalitesine özgünlüğüne anlatım cümlelerinin özenine, kurgu varsa tasarımına hayran kalıyorum. Bunu sizin kişisel entelektüelitenize de bağlıyorum. Vizyon sen şahane bir şeysin.
@yenihayat7983
@yenihayat7983
Lucid rüya öyle güzel ki, VR falan halt etmiş. Gerçek hayatta çözemediğim bazı işlerimi, rüyada çözüyorum. Hele istediğiniz mekanlara gidip, istediğinizi yapmak çok ayrı bir keyif. Bazen hayel bile edemediğiniz yerler gördükten sonra bu dünyaya dönmek bile istemiyorsunuz. Öyle güzel birşey yani.
@gokmenulukut4431
@gokmenulukut4431 Yıl önce
Adam reklamı bile o kadar güzel giydirmiş ki, rüya mı gerçek mi anlayamadım :) Şaka bir yana harika işlere imza atan adam gibi adam Barış Özcan.. Benimde rüyalarımda hep gittiğim bir otel var adı da halikarnas oteli.. Devamlı yüzdüğüm dipsiz bucaksız bir havuzu olan, inanılmaz büyüklükte ve yükseklikte bulunan su kaydırakları.. Ve bunun rüya olduğunu bilerek hareket edebilmek harika.. İç huzura ermiş bir şekilde uyanmak ise paha biçilmez bir durum.
@borders2156
@borders2156
Birbirinden farklı iki ayrı zamanda, başlamış olduğum rüyadan uyanınca tekrar dalıp rüyaya 2 sefer kaldığım yerden devam ettiğimi hatırlıyorum. Gideceğim yeri ben belirleyebiliyor, nesnelerin etrafında gezinebiliyordum. Çok haz verici bir deneyimdi. Ama hiç unutmadığım bir duygu vardı rüyama kaldığım yerden devam edebilmek için bunu istemeyi düşünmek yetmedi. Sanki oraya açılan kapıyı adeta bilincimle zorlandığımı ve sonrasında kafamın içinde tatlı bir ısı hissettiğimi hatırlıyorum. Ayrı iki zaman diliminde (5 ile 8 yıllık zaman dilimleri arasında) farklı iki rüyayı 3 er sefer uzatabilmiştim.
@fatmaayatas6280
@fatmaayatas6280 3 yıl önce
Kötü rüyalar gördüğüm zaman rüyada olduğumu anlayıp kendimi uyandırabiliyorum mukemmel bir şey
@melodymagicseed4197
@melodymagicseed4197 Yıl önce
Neden hayal gücümün bu kadar geniş olduğunu öğrendim artık, çoğu zaman Lucid Rüya görünce bunu rüya olduğunu fark etip kontrol ediyorum. Hayal dünyasında yaşayan biriyim ve bunu çok seviyorum.. Ama bazen rüyalarımı aniden hatırlıyorum, ve bu rüyaları birleştirince mantıklı bir konu ortaya çıkıyor. Bu bir özellik mi bilmiyorum ama çok iyi hissediyorum bununla
@sanator1752
@sanator1752 Yıl önce
Güzel bir film. Rüyasında yaşadıklarını daha detaylı görüp problemleri çözen bir karakter
@mustafaberkantastepe3592
@mustafaberkantastepe3592
tam o güzel gerçeğe ulaşacakken gerçek olmadığını öğrenmek
@yolderom7377
@yolderom7377 Yıl önce
Ben kötü bir rüya gördüğümde bunun bir rüya olduğunu anlayıp bir an mutlu oluyorum ve bu his beni çok heyecanlıdırıyor.
@xmehmedovicx
@xmehmedovicx Yıl önce
4 yıl önce gördüğüm bir rüyayı en ince ayrıntısına kadar hatırlıyorum.
@pervinkaranfil153
@pervinkaranfil153 3 yıl önce
ürktüğüm rüyalarda, rüyada olduğumu bilerek “rüyadasın uyan” diyerek kendimi uyandırabiliyorum çocukluğumdan beri
@sila.o7
@sila.o7 Yıl önce
bir yetenek sayılır mı bilmem? ama küçüklüğümden beri rüyalarımı hatırlıyorum, hattana en küçük detaylarına kadar hatırlıyorum. Şuan bile 5-6 yaşlarında gördüğüm rüyaları bile hatırlıyorum:/
@gulizargokce3865
@gulizargokce3865 Yıl önce
Bu videouyu izlerken aklıma Ursula K. Le Guin'nin Dünyaya Orman Denir kitabı geldi. O kitaptaki yeşil tüylü canavarlar hiç uyumuyordu. Sadece gözleri açık bir şekilde transa geçip gündüz düşleri görüyorlardı. Rüyalar onlar için gerçeklik kadar önemliydi. İnsanlar bunu yapamadığı için de hayret ediyorlardı. Yapabiliyormuşuz demek ki:)
@DaretoDreamDrama
@DaretoDreamDrama
Sevgili Barış'ın söylemiyle ben sanırım uyanıkken rüya görebiliyorum. Gözümü kısarak (özellikle beyaz bir zemine) 3D görüntüye bakar gibi baktığımda inanılmaz ayrıntılı görüntüler görüyorum. Filmde tanımadığım insanlar ve bilmediğim mekanlar var. Benim düşüncem rüyadan ziyade, bir simülasyonda yaşadığını fark etmiş biri olarak simülasyonun katmanlarını ya da paralel simülasyonları gördüğüm yönünde.
@furkantopcu9004
@furkantopcu9004 2 yıl önce
Daha ileriye gidip rüyada hiç alakası olmayan, günlük görüşmediğim bir arkaşımla bir şekilde iletişime geçtiğimi söylesem ve keşke bunun nasıl olabildiğini açıklasan Barış abi.
@cigdemefe1825
@cigdemefe1825 Yıl önce
Bazen rüya görürken uyanıp devamını merak ediyorsam aynı rüyaya devam edebiliyorum. Bunları genelde tam uyanınca hatırlıyorum. Uzun süreçli benzer konuya dair rüyalar oluyor. Hikaye edilebilir konular oluyor genelde.
@clearicbeast
@clearicbeast 3 yıl önce
Güzel bir "Rüya"yı "Hayal" kurarak devam ettirmek.
Şarkıyı kim söylüyor? #shorts
00:24
Doğan Cem
görünümler 226 B
The World is not ready for the solar storm of 2025!
12:12
Barış Özcan
görünümler 3,1 Mn
Dark Side of Pinocchio
19:51
Barış Özcan
görünümler 1,3 Mn
What is inside The Great Pyramid? 3D TOUR
19:20
Barış Özcan
görünümler 4,3 Mn
Van Gogh Neden Bu Kadar Özel?
25:19
Portal
görünümler 403 B
Dünya yuvarlak değildir!
11:07
Barış Özcan
görünümler 8 Mn