Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör Teke Teke Bilim'de Kavimler Göçünü anlattı

  görünümler 989,647

Habertürk TV

Habertürk TV

6 aylar önce

Kavimler göçü nasıl başladı? Hangi devletleri nasıl etkiledi? Dünya haritasını nasıl şekillendirdi? Roma'da kimlere "Barbar" denirdi? Göçten önce Avrupa nasıldı? Roma İmparatorluğu nasıl yıkıldı? Anadolu'ya göçün sebepleri nelerdi?
Teke Tek Bilim'de Fatih Altaylı sordu; Prof. Dr. Celal Şengör ve Prof. Dr. İlber Ortaylı yanıtladı.
Tarih: 16 Mayıs 2022
Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör Kavimler göçünü anlattı.
Konuşmalardan öne çıkan başlıklar şöyle:
"ROMA TARİHİ HENÜZ TAM İŞLENMİŞ BİTMİŞ BİR KONU DEĞİL"
PROF. DR. İLBER ORTAYLI: Zaman olarak göçler Avrupa tarihini oluşturan göçler. Miladın hemen 1 ve 2. asrın sonrasında. Arkadan dörtlü imparatorluklara geçiş. Doğrudan doğruya kuzeyden gelen göçlerdir. Bugünkü Avrupa'nın etnik oluşumu büyük ölçüde bunlara dayanır. Kuzeydeki gelenler Germanik dediğimiz kavimlerdir. Hakikaten önemli bir fasıldır. Yukarıdan gelmişler. Gelişin sebepleri var. Buranın coğrafyasıyla bu geçişler farklı coğrafyalardır. Burada kimler vardı? Keltler vardı. Fransa'da. Sonra bugün sık sık kavgasını duyduğumuz Basklar. Burada Britanya'da olan Gal diye bildiğimiz Galya var. Tepede İrlandalılar var. İrlanda Kelt gruptur. İskoçya'da bir Kelt grup vardır. İkinci akım Roma imparatorluğunun inkırazı sırasında. Bugünkü Almanya'nın güney kısımlarını almıştır. Buraya giren Roma lejyonları, genellikleri çok karmaşık olduğu için, içinde Suriyeli, berberi, Asyalı bulursunuz. Herkes vardır. Roma tarihin başında İtalya yarımadasını, üstünden Yunanistan'ı, ondan sonra bugünkü Balkanları ve ondan sonra İskender'in mirası olan imparatorlukları ve Kartaca'yı yenerek buraları almıştır. Doğu Roma'sı; yani Asya ve Afrika'daki imparatorluk çok geniş bir konu. Bunu Roma tarihçileri henüz keşfetmiş ve düzenlemiş değiller. Roma tarihi işlenmiş, bitmiş bir tarih değil. Bu kıta Roma İmparatorluğu'nun çok önemli bir kıtasıdır. Bunların araştırmaları, dil araştırmaları var. Roma doğuya hakimdi. İsa'dan sonraki 1. asrın içinde Roma artık bütün dünyaya hakimdi. Ankara ve Yozgat Galatya'dır. Bugün söz konusu ettiğiniz problem olan Kavimler Göçü, doğrudan doğruya imparatorluğun tanımadığı, tanımaktan hoşlanmadığı ve 'barbar' lafını kullandığı 'vahşi barbar', 'küstah barbar' diye kullandığı kavimler. Yunan'da barbar demek çok lisan bilmeyen adam. Barbar lafı Galyalılar için değil, İspanya'dakiler için değil doğrudan doğruya yukarıdan gelenler boylu, poslu insanlar için kullanılıyor. Sezar bunları çok ciddiye alan komutan. Galyalılar ile savaşta Sezar'a diyor ki, mahiyeti, 'Gelirken avlayalım, bitirelim' dedi. Sezar 'önce işini yap' dedi. Çünkü tepelediklerinin arkasından geliyorlar.
"ASYA'DAKİ GÖÇLER AMERİKA'NIN TERSİNE ILIMAN YERLERE OLDU"
PROF. DR. CELAL ŞENGÖR: Benim üzerimde durmak istediğim doğudan gelen Hunların takip ettiği yol ve Hunları iteleyenler. Avrasya'dan gelen göçler. Toynbee stepleri okyanuslara benzetiyor. 'Okyanustan gidersin ama yaşayamazsın' diyor. Mesela Amerika'da böyle göçler yok. Amerika'da da stepler var. Dikkat ederseniz Amerika'da stepler kuzey-güney, Asya'daki doğu-batı. Asya'daki göçler ılıman bölge içinde oluyor. Adam iklim bölgesini kat etmiyor. Amerika'da 30 bin sene evvel kaç tane iklim kuşağı geçiyor. Amerika'da bu kültürler arasında herhangi bir temas yok. Avrasyalı tam tersi. Avrupa'da Vikingler de soğuktan sıcağa geliyor, iklim değiştiriyor. Steplerin gemileri develer. Steplerde bilhassa develer kullanılıyor. Bu göçler esnasında her şey savaşla değil. Bir kere ordunun içine sızıyorlar. Askere alınıyorlar.
"Gücü Özgürlüğünde"
Doğru Haber, Dinamik Sunum, Kaliteli Program, Güçlü Yorum
Haberturk TV TRshow Kanalına Abone Ol ➤ hbr.tk/QNhqSs
HaberturkTV
➤ www.haberturk.tv
HaberturkTV
HaberturkTV
➤ trshow.info

YORUMLAR: 724
Habertürk TV
Habertürk TV
Habertürk TV TRshow hesabına “Abone” olarak, güncel haberleri ve tarafsız yorumları takip edebilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak abone olabilirsiniz.
karasimsek_
karasimsek_
İkisine de Allah uzun ömürler versin. Türkiye için çok önemli iki değer.
Erdal Do
Erdal Do
ülkemizde böyle bilim adamlarının olmasından gurur duydum.ağzınıza sağlık
Hüzey Otabaşı
Hüzey Otabaşı 21 gün önce
Muhteşem üçlü, ifadeler üsluplar okadar güzel ki , üniversite okuma imkanı olmayan ben artık 55 yaşından sonra bile, spor yaparken ,yemek masasında yanlızken internetten söyleşilerini dinliyorum. Her söyleşiden bir cümle aklımızda kalsa o bile kârdır. Milletçe en çok ihtiyacımız olan ve en büyük eksikliğimiz maalesef
Tahir dr
Tahir dr
Azərbaycandan canlı olaraq bu yayını izledim bizde gece 3 olmasına rağmen. Çoxda keyif aldım . Cəmiyyətimizdə Cəlal bəy kimi, İlbər bəy kimi insanların olması çox sevindirici. Fatih bəyə sonsuz təşəkkürlər bu program üçün.
Alim Dogan
Alim Dogan
Fatih Altaylı’ya teşekkür ederim. Celal Şengör ve İlber Ortaylı çok kıymetli hocalardır. Değerini bilelim. Bilim insanlarına saygı duyalım.
esraa
esraa
Teşekkürler. Bizler için çok değerlisiniz. Keşke Modern Türkiye'de göçe de değinseydiniz. Ülkemiz gelişecek ve biz bu günleri de atlatacağız.
yuxeses
yuxeses
Okul okul resmen. Çok değerli iki Prof hocamız. Her zaman takip ederim. Fatih beyin bu programlarında çok emeği var. Teşekkürler.
Ege Sonmaz
Ege Sonmaz
Beyler bu programı bu kişileri bu kadar kişinin izlemesi bu ülkedeki ümidimi yeşertiyoruz. Ülkemiz ne olursa olsun aydınlığa kavuşacaktır bundan hiç şüphem yok. Süpersiniz.
[Taha]
[Taha]
Şu iki mükemmel insan bir araya gelince karnım acıkıyor
Furkan Erdoğan
Furkan Erdoğan
Şuan yaşadığımız sorunu güzel bir şekilde ele alan bir program olmuş. Sayın Şengör ve Ortaylı'yı tebrik ediyorum 👏
Alaaddin Keskin
Alaaddin Keskin
Mükemmel bir tarih ve coğrafya dersi olmuş, Allah sağlıklı bir ömür versin iki hocaya da.
Gökmen
Gökmen
İki hocamızı da dikkatli şekilde dinleyip, anlamaya çalışıyorum.Hem izliyorum hem bilmediğim bir çok şeyden bahsettikleri için o sırada telefonla araştırıp, kavramaya çalışıyorum.Ne kadar teşekkür etsek az kalır 🙏🙏🙏
MuVo
MuVo
Fatih bey teşekkürler. Her zamanki gibi mükemmel bir yayın oldu. İlber hoca sizi ve Celal beyi aynı karede görmeyi özlemiştik sayenizde yeni şeyler öğreniyoruz umarım devamı gelir.
Red Label
Red Label
İşin garip yanı birçok kişi bu insanlari seviyor sayıyor.Ama kimse acaba gelecekte ülkemizde böyle bilgili yetenekli insanlar olacakmı diye düşünmüyor.Yada böyle insanların sayısının arttırılması için ekstra bir çaba sarf etmiyor.
Bahadir Atilgan
Bahadir Atilgan
geçmiş tüm tarihin arka odası ve celal sengörün konuk oldugu teke tek programlarını izlemis biri olarak uzun zamandır bu anı bekliyordum ne kadar mutluyum anlatamam.bu özlem icinde olan bir cok kisi oldugunuda biliyorum gecmis videoları izle dur nereye kadar.tekrardan değerli hocalarımızla sık sık yayınlar yapın lütfen. biz genclere bilim tarih ve felsefe sevgisi aşılıyor bu tür videolar.yıllardır emeği geçen fatih altaylıya da cok tesekkürler
Bora karaca
Bora karaca
Allah ikisine de uzun ömürler versin çok değerli iki bilim insanımız
Fatih KEŞKEKÇİ
Fatih KEŞKEKÇİ 14 gün önce
Fatih Bey hem program yapıyorsunuz hem de yüksek lisans düzeyinin ötesinde bilgi ediniyorsunuz, imreniyorum gerçekten size. ☺️🤟
Ziya Sayar
Ziya Sayar
Geçmiş tüm Celal Şengör'ün konuk olduğu teke tek programlarını seyretmiş biri olarak uzun zamandır bu anı bekliyordum ne kadar mutluyum anlatamam...bu özlem içinde olan bir çok kisi olduğunu da tahmin edebiliyorum. Değerli hocalarımızla sık sık yayınlar yapın ki geleceğimiz gençlerimize kaynak olsun! Genclere ve tüm Türkiyeye bilim tarih ve felsefe sevgisi aşılıyor... Sayın Ataylı size ne kadar cok tesekkür etsek azdır... Sağolun Varolun!!!!!
Qulu Agayev
Qulu Agayev
Sizlere ne qadar teşekkür edsem azdır. Bu iki insan bir efsanedir. Heç sıxılmadan izlerim sizi.