Konutta kriz derinleşecek! & Servet transferi, enflasyon ve faiz | Erkan Öz & Ahmet Büyükduman

  görünümler 75,674

Mesele Ekonomi

Mesele Ekonomi

Yıl önce

Gayrimenkul değerleme uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman ile ekonomi gazetecisi Erkan Öz konut piyasasında yaşanan son gelişmeleri tartıştı. İkili konut sektöründe hızla yükselen fiyatların yarattığı barınma krizini ve bundan sonra olabilecekleri masaya yatırdı. Büyükduman ve Öz, yüksek enflasyon karşısında gayrimenkul yatırımının ne ölçüde koruma sağlayabileceğini tartışırken, fiyat artışlarına karşın konuta yatırımın da enflasyona yenildiğini belirtti. İkili ayrıca yabancılara konut satışının konut piyasasını nasıl etkilediğini ve yeni kredi kampanyalarının olası sonuçlarını değerlendirdi.
İyi seyirler!
#ekonomi #konut #erkanöz #ahmetbüyükduman
Erkan Öz'ün TRshow kanalını takip edebilirsiniz:
/ erkan%c3%96zyoutube
Mesele Ekonomi'ye destek olmak için:
trshow.info...
Daha fazla Mesele Ekonomi içerikleri için soysal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz!
Facebook'ta beğenmek için: / meseleekonomi
Twitter'da takip etmek için: / meseleekonomi
Linkedin'de takip etmek için: / meseleek. .
İnstagram'da takip etmek için: / meseleekonomi
Yasal Uyarı:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Ulaşmış olduğunuz bu kanal kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Mesele Ekonomi, her an hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette Mesele Ekonomi TRshow kanalı herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Mesele Ekonomi TRshow kanalı sorumlu tutulamayacaktır.

YORUMLAR: 266
@Okul_Bahcesi
@Okul_Bahcesi Yıl önce
"Enflasyon ekonomik aktörlerin aklını karıştırmak için kullanılan bir servet transferi amacıdır" Erkan Öz Çok ama çok değerli bir video emeğinize sağlık.
@sefakahraman6399
@sefakahraman6399 Yıl önce
Harika kaliteli bir program. Moderatör Semih bey çok başarılı. Konuklar da kalite. TV'lerde göremeyeceğimiz bir kalite kesinlikle 😊 Herkesin emeğine sağlık. Biz yurtdışında yaşayanlar için de inanılmaz aydınlatıcı oluyor
@sermin9681
@sermin9681 Yıl önce
O kadar haklısınız ki. Didindik yemedik içmedik yıllarca, emekliliğimizde maaşımıza ek olsun diye ev aldık. Kiracım 3 yıldır oturuyor. İki yıl zam yapmadım durumları kötü diye bu yıl zar zor 1450 TL yaptım. Emekli maaşımla şu an 4450 TL gelirim var. Evin değeri 950 bin. Ben ayda bu yatırımdan 1450 TL alıyorum. Vergisi, tadilatı, alamadığımız kiralar cabası.Bu kadar senenin emeğine hala biz ev sahiplerini vicdansızlıkla suçlayanlara ne diyeyim bilmiyorum?
@aventis3489
@aventis3489 Yıl önce
Siz vicdanlisiniz bizim ev sahiji 2350 den bird3n 4000 yapti yada cikin dedi..nereye cikalim..ev yokki
@sermin9681
@sermin9681 Yıl önce
@@aventis3489 çıkarması zor da 10 yıl dolmadıysa. Tüfe oranı da zammın tepe noktası. Arada uzlaşmak en iyisi. Zamanında kirasını ödeyen kiracıları da ziyan etmemek lazım. Üç kuruş az alırım, ama hem helalinden alırım, hem de düzenli alırım diye düşündüm hep.
@t-researcher8952
@t-researcher8952 Yıl önce
Harika bir program olmuş. Bu üçlüyü tekrar görmek isteriz daha sık.
@mustafaun153
@mustafaun153 Yıl önce
Bizim ülkemiz Avrupa veya Amerika gibi olmadığı için konut her zaman kazandırır. Çünkü istikrarsız bir para birimimiz var. Bu değişmediği sürece bu ülkeden gayrimenkulün önü hep açık.
@abdullahgurel1194
@abdullahgurel1194 Yıl önce
Çok doğru tespitler yapmışsınız. Aslında ev sahipleri de bu durumdan muzdarip kiracilarda. Şu dönemde çok az insan gelirini enflasyon oranında artırabiliyor.
@ilteber1326
@ilteber1326 Yıl önce
Türkiye'de konutta amortisman süresi 20 yıldı, ben 5 ay önce 25 yıllık amortisman bedeliyle daire aldım, şimdi 30 yıla çıkmış durumda(Amerika'da 10 yıldır bu süre). Ev fiyatları karşısında kiralar ucuz kaldı ama bu doğal bir durum, ev değişimi oldukça kira artışları daha da belirginleşecektir. 3 yıl önce 2 milyon konut stokundan bahsederken şimdi insanlar almayı bırak, kiralayacak ev bulamıyor.
@thedarkknight18
@thedarkknight18 Yıl önce
O süre londrada 30 pariste 40 sene. 25 yıl gene iyi bence. Çünkü evin değeri de artıyor.
@mutlukahveci153
@mutlukahveci153 Yıl önce
Bu yuksek kiralar karsisinda ev fiyatlari aşırı şişti
@hakkaniyetveadalet2177
@hakkaniyetveadalet2177 Yıl önce
Amortisman ayrıntı... Boşver onu, sen paranı korumaya bak, aldığın ev her yıl 2 ye katlıyorsa kiraya bakılmaz!!! Çünkü, elindeki parayla, veya krediyle, ev almayıp 1 yıl sonra ev almaya kalksan bi o kadar daha peşin para koyman veya 2 katı kredi çekmen lazım!!! Ev parasının, 20 de 1'i kira alsan ne yazar??? 40'da biri kira alsan ne yazar!! Paranın yarısını ev alarak 1 yıl içinde kurtarmışsın... 40'da 1'ine mi takıntı yapacaksın? Değil mi!???
@michaelcarleone6239
@michaelcarleone6239 Yıl önce
Evler 2 milyon sınırına.dayandi bu saatten sonra burada bekler diye düşünüyorum.
@MehmetAyfer
@MehmetAyfer Yıl önce
Amerika kıyaslama için hatalı bir örnek, dünyada sadece orada emlak çok farklı çalışıyor. Diğer her yer için haklısınız.
@yunusd8167
@yunusd8167 Yıl önce
Erkan Hocam, konut yatırımını küçümserken, hokus pokus mekanizmasından bahsetmiyorsunuz. Çevremdeki çoğu insan, kendilerinin olmayan parası ile, 2019 yılında ev satın aldı. (meşhur konut kredisi kampanyası döneminde) örneğin 1 milyon TL konut kredisi çekip ev satın aldı. Şimdi bu ev 3 milyon TL seviyesinde. (+125.000 TL, 3 yıldır vermedikleri kira) Yani kısa sürede kendilerinin olmayan parası ile 2.125.000 TL kazandılar. Borsa yatırımında kenarda ayırabildikleri para maksimum 150 bin TL idi. (O zamanki kurla 25 bin dolar) Haziran 2019. Apple 50 dolar. 500 lot Apple alırdı. Konut kredisi ödeyeceği yerde 450 lot Apple daha biriktirirdi (Her ay, ay sonu Apple ve USDTRY kapanışı ile hesaplandı) Apple şu an 161 USD. USD'yi 14.50'den alıp TRY çevirdiğinizde 950 lot Apple yaklaşık 1.5 milyon TL olmuş oluyor. Konutta 2.1m kazanç vardı. Yani Apple'dan yaklaşık 600bin TL daha fazla. Türkiye gibi enflasyon belası olan ülkelerde, konut kredisi bir hokus pokus mekanizması oluyor. Aynı uzun vadeli kredi imkanını ve düşük faizi hisseler için kullanabilsek durum bambaşka olur. Bir de şunu düşünelim. Türkiye'de finansal okuryazarlık düşük. (Bilerek kredi ile konut alanları ayrı tutuyorum. Onlar ayrı) Birçok teyze, amca, nereden bilecekti Apple almayı. Her ay sonu biriktirmeyi. Son 3 yılda hiç finans konularına özen göstermeyenler bile birçok varlığı yenmiş oldu. Üzücü olan hem enflasyon hem de dümdüz hiçbir fikirsel emek harcamadan yapılmış yatırımın, BIST'i, Apple'ı yenmiş olması.
@atillaadn
@atillaadn Yıl önce
2 milyon değer artışı reel değildir. Aynı evi 3 milyona satsa 2 ay sonra aynı evin 1 oda eksiğini alabilir ancak.
@semsahin4712
@semsahin4712 Yıl önce
Ne hocası yahu ,nerede ders vermiş 😏
@fuatkarataban1
@fuatkarataban1 Yıl önce
Şuan nakiti olana ne önerirsiniz ? Örnek 250 bin bankada. Kira ödemiyorum.
@suatelik4027
@suatelik4027 Yıl önce
İnşallah konut fiyatları daha da yükselecek maşallah nazar değmesin biz yaptık oluyor, diye diye memleket bu hale geldi. Dünyanın neresinde görülmüş 30 yıllık binalar, taş ve demir durduğu yerde üstüne para koysun bu memlekette inşallah ve maşallah ile oluyor.14:15 konuta yatırım yapan ve vatandaşlık alan tek memnun ve mutlu olanlar araplar ... Vatandaşlık alıncada her türlü sağlık hizmetinden faydalanıyor.Devlet Hastanelerinin 3te 1 suriyeli ve araplar ile dolu bunların parasını kim ödüyor tabiiki sigortaya yıllardır prim yatıran bu millet ödüyor...
@michaelcarleone6239
@michaelcarleone6239 Yıl önce
Su ekonomide bir insan 3000 TL kirayı bile vermekte çok zorlanır ama kiralar 6000+ diye gidiyor. Durumlar çok vahim ve artan şeyler insanlarin hiçbir şekilde kacamayacagi kalemler ( elektrik , akaryakıt , gıda ,kira , çocuğu varsa bununla ilgili giderler) ülkenin büyük kesimi ayakkabı , kıyafet , araba , ev ,tatil , elektronik eşya gibi şeyleri almayı bırakalı çok oldu zaten.
@MehmetAyfer
@MehmetAyfer Yıl önce
Ben kendi evimde oturuyorum şükür, kiralık ev arayanlar o paraları nasıl verebilir gerçekten merak ediyorum. Bizim sokakta min kira 2+1 30yıllık zemin kat ev 6000 istiyorlar...
@uzmanspk
@uzmanspk Yıl önce
Sığınmacıların talebe olan etkisinden neden hiçbiriniz bahsetmiyor???? Sadece benim yaşadığım şehirde 5-6 mahalle sığınmacılara terk edildi. Bu mahallelerde yıllardır yaşayan insanlar şehrin farklı yerlerine giderek satılık ve kiralık konutlarda talebe ciddi ölçüde ortak oldu....
@uzmanspk
@uzmanspk Yıl önce
@@okuryazar7219 Bahsettiğiniz, hem de kapsamlıca konuşulan konudan bir kaç cümle paylaşabilir misiniz?
@dg3ncl
@dg3ncl Yıl önce
29:56
@kebabcselahattin8271
@kebabcselahattin8271 Yıl önce
Keyifle dinledik başarılı bi program oldu. 👍👍👍
@hami961
@hami961 Yıl önce
Gayrimenkul yatırımındaki zararlardan bahsediyorlar. Ama bu dönemde herkes enflasyonun etkilerini en aza indirgeyecek yatırımlar arıyor. Kimse enflasyonu yenme çabasında değil, diye biliyorum.
@hacsanl858
@hacsanl858 Yıl önce
Mütahitlerin karlılık oranlarındaki aç gözlülüğü devam etiği sürece konut fiyatları bu şekilde devam edecektir maliyetin 10 katına daire satmak insafsızlıktır
@darthzalatt5260
@darthzalatt5260 Yıl önce
Devlet TÜFE'yi dayatarak(ve de suç işleyerek düşük açıklayarak), kira süresine karışarak, süreli yapılan sözleşmeyi "aslında o süreli değil" yaklaşımında bulunarak vb. özetle özel sözleşmeye hakkı olmadan müdahale ederek bu işi daha beter hale getiriyor, getirmeye de devam edecek. Kira tespit davası 1,5 sene(tespit davası sonunda geriye dönük faiz de işlemiyor), tahliye davası 2,5 sene vb. kabul edilemez süre ve süreçlerle kiracılara cesaret verilip, ev sahipleri devlet tarafından zarara sokulmaya devam ettikçe bunun bir bedeli olacak. Borçlar kanunu ya değişecek ya da bu işin orta vadede kaybedeni kiracılar olacak. Son olarak: içinde bulunulan durumun sorumlusu devlettir, hükûmettir. Ev sahipleri değil!
@darthzalatt5260
@darthzalatt5260 Yıl önce
@@eminefakili4214 Yorumum ev sahibi gözünden ancak mağdur olan sadece ev sahipleri değil maalesef. Düzgün kiracıların da bir çoğunun geliri gerçek enflasyon oranında artmadığı için onlar da mağduriyet yaşıyorlar. Yine de özel sözleşmeye bu denli müdahale ile bu işi çözülemez. Demek istediğim buydu.
@resulturker2354
@resulturker2354 10 aylar önce
Konut Sahipliğine Sınırlama Getirilmelidir. Sırf Parası Var Diye Bir Kişinin 5 - 10 - 20 - 30 Evi OLMASIN. Zenginler İhtiyacından Fazla Ev Alarak Fakirlerin Barınma Hakkını Kısıtlıyorlar. Fakire Ev Kalmıyor. Fakirlerin Sabrı Taşmak Üzeredir. Bu Düzen Böyle Gitmez.
@muratbulutakt4665
@muratbulutakt4665 Yıl önce
Guzel bir program oldu tessekkurler 🙏 emeginize saglik 😘
@mehmetpark
@mehmetpark Yıl önce
Kira geliriyle geçinmeyen ev sahipleri için kira ekstra bir gelir. Zaten ev yatırımı yaptıklarından ve evin fiyatı arttığından kardan zarar olur en fazla. Bu da yüzdesel olarak küçük bir miktar ev fiyatının artışına kıyasla.
@saneryurtsever9911
@saneryurtsever9911 Yıl önce
Evini yüksekten yeni kiraciya veren ev sahibinin ev fiyati artmadı mi?Ahmet büyükdumanin anlattığı şu an bir realite..eski kiracili ev sahipleri burada magdur...onlar icinde enflasyon farki ve emsal uygulanmali..ev sahibi ister kirayla geçinsin ,ister gecinmesin mesele bu değil.
@cinuchen
@cinuchen Yıl önce
Erkan bey konut yatırımı peşin yapılıyor gibi yorumlamış. Krediyle alınmış konutlar (ozellikle 2020'de %10 pesinatli, 1 yil odeme erteleme ve 0,64 oranli olanlar) 1e 15 kazandirdi. Dolar cinsinden bile 1e 5 kazandırdı. Bunu karşılaştırması gerekir teknoloji sirketleri ve blockchain projeleriyle.
@aysunaltunkaynak9465
@aysunaltunkaynak9465 Yıl önce
Ben de onu yazacaktim. Kredili konut almak enflasyonu ortamda çok karlı. Borç eriyor. 100 bin tl ile 500 bin tl lik bir ev alabilirsiniz ve 400 bin tl borcunuz her sene eriyor. Bunu gorememelri cok ilginç. Cihat Çiçek dinleyin biraz.
@fuatkarataban1
@fuatkarataban1 Yıl önce
@@aysunaltunkaynak9465 Dinliyoruz zaten. Sorun şurada, 400 bin TL kredi ile kaç para oluyor ve aylık ödemesi ne oluyor. Sorun bu 👍
@aysunaltunkaynak9465
@aysunaltunkaynak9465 Yıl önce
@@fuatkarataban1 bugün itibariyle 400.000 tl için ziraat bankasi 1.29 faizle 6.571x110 ay toplam geri ödeme 791.410 tl toplam geri ödeme oluyor. Evi olan ve 20 bin geliri olan borcu olmayan maaşı duzenli yatan bir aile için bedavadan ucuz. Enflasyon yuzde 150 seneye maaşlari 35 bin olacak borclari hala 6500. Ilk yillar zor evet sonra kirasi bile borcu öder. Zaten bu hesaplar geçim derdi olmayan kenara para koyabilecek kişiler için kardeş.
@fuatkarataban1
@fuatkarataban1 Yıl önce
@@aysunaltunkaynak9465 Aynen öyle... Maaşı 20.000 TL üstü için👍
@telepenu1833
@telepenu1833 Yıl önce
arz talep için %10 bile fiyatları değiştirmede etki eder. enerji sektöründen bildiriyorum: arzın az olduğu talebin ise haddinden fazla olduğu türkiye enerji sektöründe üretimin %10una ulaşan rüzgar santralleri fiyatı direkt etkiliyor.rüzgar yoksa spot piyasada PTF yani piyasa takas fiyatı yüksek çıkıyor ve arz-talep kesişmiyor. yabancıların emlak alması fiyatları etkilemez lafı palavradan ibarettir.arzın az olduğu yerde %1 bile fiyatları etkiler.ki enerji sektöründe 41 gw talep varken,35 gw üretim var. ekonominin temeli az-talep dengesi ve kesişimiyle oluşan fiyatlardan oluştuğu için bu formulün tüm sektörlere uygulanabileceğini düşünüyorum.
@ozgurinsan
@ozgurinsan Yıl önce
çok büyük sorunlar çıkacak bu barınma sorunu sebebi ile.
@atlantisxxx1985
@atlantisxxx1985 Yıl önce
Asıl sorulması gereken soru şu; 4-5-6...vs bu kiraları ev sahipleri düzenli ve eksiksiz olarak alabilecek mi? Alabiliyor mu? Yakında icra davalarında patlama olduğunda herkes görecek..
@MehmetAyfer
@MehmetAyfer Yıl önce
Hele bi de 10-15 bin kirası olan evler var! 15bin kira veren 30bin mi kazanıyor nasıl???
@mehmetergin8584
@mehmetergin8584 Yıl önce
masaAllah her şeyi ne kadar iyi biliyorsunuz:) Şu ülkeyi bir kaç gün yonetinde görelim ne olur... :))
@07MUHARREM
@07MUHARREM Yıl önce
Beyler Antalyada 3 ay önce 5. 000 TL den kiraladığım ev ki ozaman çok yüksek bir miktardı ama aynı yerde şu anda 12.000 den az kiralık konut yok. Konutta arz talebi karşılamakta çok yetersiz kalıyor.
@Mehmet-ou4jv
@Mehmet-ou4jv Yıl önce
İyi de müteahhit ler için sürekli finans man mi gerekiyor. 2005_2015 arası enflasyon da düşükken çok iyi kazandılar. Konut olan talep arttıkça konut kredisi faizleri düştük çe ev fiyatları sürekli arttı bir dairenin ortalama maliyeti 80_100 bin iken 350_400 hatta yerine göre 500 binden ev sattılar kar marjları çok yüksekti. Kimse o zaman demedi konut fiyat enflasyonu haddinden fazla diye. Bu gidiş bir gün duracaktı. Sürekli akacak zannettiler. Önüne gelen tarlalarını satıp veya sektör değiştirip müteahhit oldu. Kazandıkları, kârları nereye gidiyor... Geçmişte kazandıklarına saysınlar...
@HD-ex1qy
@HD-ex1qy Yıl önce
Gerçekten bu ülkede her şey olursun ama rezil olmazsın.Adı "Mesele Ekonomi" olan bu programın thodex mağdurlarının yaratılmasında emeği olan Erkan Öz'ün ekonomi görüşlerine başvurması,rezil olmamaya bir örnektir.Ekonominin temeli güvendir,mesele ekonominin nasıl olurda bu kuraldan haberİ olmaz.Yazık yazık,takipten çıkıyorum.
@bahtiyarkutuk3537
@bahtiyarkutuk3537 Yıl önce
Türkiyedeki konut piyasası için,zombi,hormonlu yada balon tanımlaması yapılabilir... Dünya'da en çok emlak fiyatlarının arttığı ülke Türkiye ,bize en yakın ülkeye beş kat fark atmışız... tabi biz demir yerine altın ,çimento yerine krema kullanıyoruz...
@MehmetAyfer
@MehmetAyfer Yıl önce
Dünyada enflasyonun da en yüksek olduğu ülkelerden biri Türkiye, bunu hesaba katarsanız ev fiyatları enflasyonun biraz üstünde normal artmış durumda aslında, balon falan yok daha da artacaktır.
@bahtiyarkutuk3537
@bahtiyarkutuk3537 Yıl önce
@@MehmetAyfer geçen yıl 620.000 TL olan ev 3.000.000 bu fiyatların artışını normal karşılayanlara Allah akıl fikir versin.. dolar 8 TL iken 840.000 TL olan ev dolar 15 iken 4.000.000
@bahtiyarkutuk3537
@bahtiyarkutuk3537 Yıl önce
@@MehmetAyfer İstanbul'da konut M2 fiyatları 80.000 olan yerler var ... Bağdat caddesi yada Nişantaşı değil, normal semtler biraz lux siteler ben artık gülüyorum bu saçmalığa
@sg.0114
@sg.0114 Yıl önce
Araba fiyatları içinde aynısını söylediler yıllarca 😂 hepsi fos çıktı ev fiyatları şuan ucuz bir passat 1 milyonu geçmiş evler pahalı mı
@fuatkarataban1
@fuatkarataban1 Yıl önce
@@orhan14oglu Seninle aynı fikirdeyim.
@ahmett4108
@ahmett4108 Yıl önce
işinin uzmanlarını dinlemek muhteşem güzel bi nimet
@serapbaykal2255
@serapbaykal2255 Yıl önce
Bilgilendirmeniz için teşekkürler
@aeronavalman5066
@aeronavalman5066 Yıl önce
Ekonomi literatürümüze yeni bir tanım geldi. Resmî enflasyon vs gerçek enflasyon ;)
@oydemonlineingilizcekursu7297
@oydemonlineingilizcekursu7297 Yıl önce
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.
@sarpwatts432
@sarpwatts432 Yıl önce
Harika bir yayındı. Teşekkürler
@omrfrk
@omrfrk Yıl önce
eve yatırım bir ticarettir ve işin içinde zarar etmekte vardır. ev sahipleri bunu bilmeli. arsa alırken bile ilerde yanından yol geçer mi kat izni çıkar mı diye zar atarak alınıyor bazen. yani insanlar bunun bir ticaret olduğunu bilmeli ve risksiz ticaret olmaz
@canlale5733
@canlale5733 Yıl önce
Barınma krizi falan derinlesmiycek..millet ailesinin yanına taşınacak mecburen, tek başına değil paylaşımlı yasiycak, dutturukten üniversiteye gidenler bırakacak üniversiteyi memleketine dönecek vs vs..gıda krizinin derinleşmesi ihtimali daha yüksek..1 evi paylaşırsın, 1 domatesi paylasamazsin..
@canlale5733
@canlale5733 Yıl önce
@@hakkaniyetveadalet2177 yeni ev aldın galiba bu arada? :) Evet , çok uyguna aldın, evin dolar bazında 10 katına çıkacak birkaç seneye, zengin olacan :)
@mgozaydin
@mgozaydin Yıl önce
Ahmet bey . Çok güzel rakkalar konuşuyor . Super . ortalama enflasyon hakkındaki bu aptallıkı kimse bilmi,yor . Bir tekben biliyorum diyordum . Siz de biliyorsunuz bravo .
@zamantuneli9545
@zamantuneli9545 Yıl önce
kardeşim gerçek eflasyon %_140 diyorsunuz tamam ama maaslara zam gelirken hiç öyle demiyor devlet tuik ne dediyse onu veriyor bize maaş zammı %_50 eflasyon %_140 kira zammı %_100 devletin elbette kiralara üst limit koyması lazım benim mevcut 3000 civarı olan kiram biranda 4500 tl olacak asgari ücret 4253 tl şakamı yapıyorsunuz anlamadim.
@karaber1
@karaber1 Yıl önce
Konut kredisi hiç evi olmayan kişilere ve bir defaya mahsus olarak verilmeli.
@fuatkarataban1
@fuatkarataban1 Yıl önce
Çok süper fikir. 30 yıl önce olacak idi o iş...
@kendimce9897
@kendimce9897 Yıl önce
Değerli üstatlarıma sormak istiyorum Yeni konutlar küçülürmü yani 1+1 döner mi?
@berkeuslu
@berkeuslu Yıl önce
Sorun ev sahipleri, kiralar değil. Sorunun kaynağı HÜKÜMET. Mülteci sorunuda,kur sorunuda,ekonomi sorunuda,barınma sorunu da hükümetin saçma sapan politikaları yüzünden oldu. Ama biz hala ev sahipleri çok vicdansız, iş verenler çok kötü. Güzel kardeşlerim oy atarken biraz saksıyı çalıştırın yoksa daha çok ağlarız biz, oy atmayla da iş bitmiyor. Seçtiğiniz adamı sorumlu tutacaksınız, ben seni seçtim ama sen bunu yapmadın. İn o koltuktan seçime git diye
@metebozkurt5980
@metebozkurt5980 Yıl önce
Göreceğiz bakalım o ağlayan emeklileri ev alamayanları kiracıları çiftçileri, onlar ne derse sandıkta benimde başım üstüne ama sonra ağlayanın babasının ağzına ekmek doğrarım
@armagancan2507
@armagancan2507 Yıl önce
5:30 Erkan Bey, eski ev sahibiz %90'ı 0.64'ten kredi çekerek aldı o evi. Sadece 20 ay 4000 tl kredi ödedi. Şu anda kredisini kiracısı ödüyor. Kendisi de 20x liralık evi x liraya almış oldu. Enflasyon ev sahibine çalışır. (2 seneye belki 2 kilo et fiyatı kredi ödemesi olacak). Ekonomistler kredi ile ev almanın mantığını nasıl çözemiyorlar cidden anlamıyorum.
@Skovorodnikof
@Skovorodnikof Yıl önce
Erkan Bey orada kredi ile ev almak mantıksız demiyor. Kredi faizi enflasyon altında olunca zaten göreceli olarak kârda oluyorsun ev olsun olmasın. Erkan bey diyor ki iki katına bile kiraya verse kiranın karşılık geldiği alım gücü azaldı.
@sonerikbal551
@sonerikbal551 Yıl önce
Ev sahibi kaybediyor iyi güzelde kiracının maaşı 2 katına mi çıktı , benim arkadaşım evden 4000 bine çıktı yerine 15bine kiraya verdi ev sahibi adres Sinpaş Ankara 😏
@michaelcarleone6239
@michaelcarleone6239 Yıl önce
Herkes kaybediyor kiracısı ev sahibi yok .
@MehmetAyfer
@MehmetAyfer Yıl önce
@@sonerikbal551 15bine kim nasıl ev kiralıyor ben de onu anlamıyorum.
@cihangirguc4576
@cihangirguc4576 Yıl önce
tebrikler, çok yararlı
@fundaozkeskin1521
@fundaozkeskin1521 Yıl önce
Bir kişinin belirli sayının üstünde ev alması durumunda çok yüksek vergi konulmalı ki, emlak stokçuluğuna engel olunmalı
@resulturker2354
@resulturker2354 10 aylar önce
Konut Sahipliğine Sınırlama Getirilmelidir. Sırf Parası Var Diye Bir Kişinin 5 - 10 - 20 - 30 Evi OLMASIN. Zenginler İhtiyacından Fazla Ev Alarak Fakirlerin Barınma Hakkını Kısıtlıyorlar. Fakire Ev Kalmıyor. Fakirlerin Sabrı Taşmak Üzeredir. Bu Düzen Böyle Gitmez.
@2ncielkrommalzeme210
@2ncielkrommalzeme210 Yıl önce
devletin konut yapması ile olmaz dediniz. HAZİNE arazilerini parselleyip evi olmayanlara uzun süreli kirealama yada satma . parselasyon yaparken yolunu ve suyunu elektriğini götürüp kişilere evi olmayanlara satmadsı olatı çözer bence.
@fatihaksan6187
@fatihaksan6187 Yıl önce
2020 Mayıs ayında 650Bin olan evlerin fiyatı şimdilerde 3,5 Milyon! Sadece ev kiraları ile sefa içinde yaşayan, emlak zengini olanlar var ve kiracılara zulüm ediyorlar. 1 ev sahibi olmak ihtiyaçtır ama daha fazlası israf değil mi? 2 ve daha fazla evi olandan tapu bedeli kadar ya da raiç bedel kadar yıllık vergi alınması daha adil olmaz mı? Arz talep dengesini ihtiyaca göre düşünmemiz gerekmez mi? Rant üzerinden emlak zenginliğinin artık son bulması gerekmez mi? Emlak almak cazip olmasa, bankalarda da faizler düşse insanlar paralarını yatırıma çevirmez mi? Esnafın en yüksek gideri kiraları, dükkan sahipleri çok insafsız. Eğer bir kişi dükkanını kendi işletmiyorsa tapu bedeli kadar yıllık vergi alınsın. Dükkan boş ise, tapu bedelinin 2 katı kadar alınsın. Dükkan kiraları düşerse, insanlara sunulan ürünler ucuzlamaz mı? Enflasyon düşmez mi? Türkiye'de 25 Milyon hane var ise, bu kaç kişinin sahipliğinde bu bilgiyi hiç bir yerde paylaşmıyorlar. Siz biliyorsanız bizi aydınlatır mısınız?
@zamantuneli9545
@zamantuneli9545 Yıl önce
güzel ve mantıklı.
@mustafaevrak5647
@mustafaevrak5647 Yıl önce
Harika bir paylaşım olmuş
@isimAnalizci
@isimAnalizci Yıl önce
Durumlar vahim. Her geçen gün kötüye gidiyor.
@alpmete841
@alpmete841 Yıl önce
23:40 'da bahsedilen bekarlar yurdu mantığı manisada fabrikada çalışan işçi e b.yakalar için çokça karşılaşılan bir yaşam tipi. Yurtlarda kalıyorlar yatak başına mevcutta 1250 tl ödeme yapıyorlar. Elektrik su ısınma masrafı yok . Odasında kalıyor parasını kazanıyor elektrik su ısınma ve barınmayı aylık 1250 tlye çözüyor. Ciddi bir piyasası var bu sektörün osb alanlarında özellikle.
@ayhanatmaca4320
@ayhanatmaca4320 Yıl önce
THODEX için konuşan arkadaş a söyleyin görüşleri açıklarken çok dikkat etsinler insanları hayal kırklığına uğratmaktadırlar
@abdulkadirkozan6450
@abdulkadirkozan6450 Yıl önce
İhtiyaçından fazla evi olandan iki katı emlak vergi alınsın, belki o zaman ev fiyatları düşüşe geçer
@resulturker2354
@resulturker2354 10 aylar önce
Konut Sahipliğine Sınırlama Getirilmelidir. Sırf Parası Var Diye Bir Kişinin 5 - 10 - 20 - 30 Evi OLMASIN. Zenginler İhtiyacından Fazla Ev Alarak Fakirlerin Barınma Hakkını Kısıtlıyorlar. Fakire Ev Kalmıyor. Fakirlerin Sabrı Taşmak Üzeredir. Bu Düzen Böyle Gitmez.
@VeliaslanN
@VeliaslanN Yıl önce
*Ekiden herşey ne kadar güzeldi değil mi?* *Pokemon tasolarımız vardı çoğumuzun banyoları sobalıydı sobalı olmayan banyolara pazar günleri elektirikli soba koyardık* *Kar yağardı karla oynamanın heyecanı çok farklıydı ellerimiz üşürdü eldivenimiz yoksa çorap geçirirdik ellerimize yine oynardık* *Sanırım yeni jenerasyon böyle şeylerin lezzetine asla varamayacak* *90’ların çocuğu olmak farklıydı kendimi bu konuda şanslı hissediyorum* *Evlerimizde radyolarımız vardı yollarımız topraktı.* *Sonra biz büyüdük sevdiğimiz kızlar oldu hiç birini kolumuza takamadık çünkü konuşurken bile utanırdık yıllar yine geçti ve işte bu günlerdeyiz* *İz bırakmak istedim millet geçmiş olsun* *( BÜYÜDÜK )*
@fuatkarataban1
@fuatkarataban1 Yıl önce
Hahahaha 😂😂
@SHAN-lt5iz
@SHAN-lt5iz Yıl önce
Emlakçılar ve mutahitler sürekli ilanlarda fiyat yukseltiyorlar. Birde konut kredisi haricinde düşük faizli tarımsal kredilerin amacına ulaşmadan konut piyasasında kullanılma durumu var, istatistiklerde bulamazsınız !!
@cemkaradag4545
@cemkaradag4545 Yıl önce
Bir video yaparken,bunca emek sarfediliyorken,ses,teknik vs konular kimin işiyse görevini yapmamış sallamış ,yatmış.Emeğe saygı gereği teşekkürler🙏,ancak lütfen herkesin görevini eksiksiz yapmasını yönetiniz..İyi günler.
@m.gokhanyesiloglu7262
@m.gokhanyesiloglu7262 Yıl önce
Erkan öz insanlara faydasından çok zararı olan bir insan thodex mağdurları yarattı
@atillaadn
@atillaadn Yıl önce
Allah ona göre veriyor herkese, bak evi yok.
@oguzkunak8144
@oguzkunak8144 Yıl önce
Erkan Bey gayrimenkul yatırımı ile kripto para yatırımını karşılaştırdı. Bu çok çok ama çok yanlış. Her katıldığı programda esas konu ne olursa olsun, kripto yatırımını aslında olduğundan çok farklı bir şeymiş gibi anlatıyor. Artık yazamadan edemedim. Bitcoin mağdurları işte bu şekilde oluştu.
@ozdenbasmaya3945
@ozdenbasmaya3945 Yıl önce
Araya bitcoin i illa sıkıştiriyor bakalım tutatcak mi
@kadirkadir1937
@kadirkadir1937 Yıl önce
Buffet 25$ olsa bile bitcoin almam diyor. Enteresan bir piyasa. Bakalım zaman kimi haklı çıkaracak.
@oguzkunak8144
@oguzkunak8144 Yıl önce
@@kadirkadir1937 25 USD bile olsa almam değil, tam olarak şunu dedi W. Buffet : “tüm bitcoinleri bana 25 dolara teklif etseler de almam”.
@kadirkadir1937
@kadirkadir1937 Yıl önce
@@oguzkunak8144 Bende farklı bir şey söylemedim :). Kripto piyasasını fiyattan bağımsız olarak çok yatırım yapılabilir bir alan olarak görmüyor. Fiyat 25$'da olsa, 25$'dan satmayı da önerseler sıcak bakmıyor bu piyasaya. Düzeltme için sağol yinede :)
@sadkdogan2032
@sadkdogan2032 Yıl önce
Çok haklısınız. Bitcoini gayrimenkul ile kıyaslamak çok yanlış. Bir kere coinler tamamen sanal. Ve sonu belli değil. Ama ev, arsa tarla gerçek ..
@thedarkknight18
@thedarkknight18 Yıl önce
bugün 1 milyon lira olan evler 2 sene sonra 10 milyon lira olacak. 2 sene önce 100 -150 bin lira olan evlerin bugün 1 milyon lira olması gibi.
@gulumserb5543
@gulumserb5543 Yıl önce
Akıl vermeyi bırakın artık Akıl vermekte almakta artık çözüm değil.isimiz herşeyin sahibi yüce Allah'a kaldı.bosuna zamanı harcamayın.harcatmayin.
@kb-89
@kb-89 Yıl önce
erkan öz'ü düzenli olarak program yaparken görmek isterim bu kanalda
@emrahny
@emrahny Yıl önce
Thodex'i de anlatarak
@cihanulusoy332
@cihanulusoy332 Yıl önce
Erkan Öz çok iyi bir ekonomist. Thodex mağdurlarına işini bağlamak çok yanlış
@mertcanyldz2342
@mertcanyldz2342 Yıl önce
Konut, altın, yurt içi ve dışı hisse senedi ve kripto yatırımlarım var. Konut dışında reel getiri getiren bir yatırım aracım yok. Döviz baskılanıyor, konut kredi faizleri hala çok düşük.. yurt dışı piyasalar fedin sıkılaştırmalarından inanılmaz etkileniyor. %120 enflasyonun oldugu noktada %17 ile borçlandim en çok karı oradan yaptım
@mutlukahveci153
@mutlukahveci153 Yıl önce
sepet yapmissin guzel ama hemen yaptigin sepetteki oteki yatirimlari kotulemissin! O zaman boz sepeti oteki emtialar ile de konutlar al. Yani olaya anlık bakmissin. Evler saniyosunuz ki her sene boyle 3 er kati 5 er kati artacak. Yarin sisen bu ev fiyatlari duracak. Otekiler yuriyecek. Evlatlarin arasinda ayrim yapma 😁
@mutlukahveci153
@mutlukahveci153 Yıl önce
Bu arada konut hakkinda kotulemiyorum. Mustakil 3 kat imarli ama suan 2 katli evim, memlekette 1 donum icinde 2 kat imarli ama tek katli evim, birde kredili aldigim bir kucuk dairem var. Imkanim oldugunda insaatla ust katlarinada cikacagim. Ben sadece millet asiri ev olayini övmeye basladi bu hosuma gitmiyor. Cok ses ciktiginda uzaklasmak lazim oralardan diyor tecrubelerim. 1 milyon olmus 1+1 ler. Kim alabilecek bunlari merak ediyorum. Adam 200 bin biriktirmis olsa yada arabasini falan satsa varsa, 800 bin kredi icin bu dusuk dedigimiz oranlardan bile 13500 tl aylik odemesi. 25 bin en az maasi olmali. Yahu kim aliyor bu belgelenebilir maaslari? O kadar aylik taksidi nasil odeyecek neyle odeyecek, ne yiyevek icecek. Biz hakikaten cok ucizken almisiz ama simdi bu paralara kim alabilir merak ediyorum. Sisti dememin sebebi o. Bu aldigim evde ben kendim oturmam sahsen hem uzak hem kucuk. Icindeko kiraci abi ben ev mev alamam ölene kadar otururum kirada diyor. Hakli adam nasil alsin. Neyle alsin. Dolar 2 kat artti altin 2 kat artti arabalar 2 kay artti gecen seneye gore ama evlere 5 kat artitip fiyatayan var, sisti dememin sebebi o.
@mertcanyldz2342
@mertcanyldz2342 Yıl önce
@@mutlukahveci153 sepet olmasının sebebi aslında hangisini daha düşük gördüysem yatırımımı oraya kaydırmam oldu. 5 senedir faturalar ve zorunlu harcamalar dısında elimde tl tutmuyorum. Altın düsük gibi geldiyse altın, hisse senedi fırsat yaratıyor gibiyse hisse senedine gectim. Ama aralık ayından bu yana görünmez bir sermaye kontrolü var gibi. Bist ve konut dışında getiri sağlayan baska bir sey yok suan. Konutu da krediler düşük diye geçen sene almıştım. Yatırım maksadıyla değil oturmak icin aldığımız için elde ettiğimiz kar çok önemli değil. Sadece şu kısmi sermaye kontrolunden sikayetciyim. Doları baskı altında tutarak, faizleri arttirmadan zorunlu karsılık oranlarıyla falan oynayıp ticari kredi oranlarıni falan arttırmaları cidden seytanın aklina gelmez heralde. Ekonomi yönetimi bu işi cidden oyuna cevirdi ve korkarım elinde patlatacak..
@varolmayansehir
@varolmayansehir Yıl önce
07:27 Ahmet Büyükduman bey eski kiracı’nın geliri enflasyon oranında artmadı… Nasıl mutlu olsun… nasıl kazançlı olsun… Tek taraflı bakarsanız bu durum gerçek olmaz…
@bunyamincaglayan514
@bunyamincaglayan514 Yıl önce
Her şeyi yapın ama ev sahiplerini savunmayin lütfen
@serpilozenc311
@serpilozenc311 Yıl önce
Neden?
@sg.0114
@sg.0114 Yıl önce
Adam yüklü kredi altına girip ev almış sana 500 liraya mı kiralayacak?
@tekwega6169
@tekwega6169 Yıl önce
ücretler %30 artiyor kiralar %100 bide kiracı tarafından düşünsek.
@semsahin4712
@semsahin4712 Yıl önce
Erkan bey ne yapmaya çalışıyorsunuz. 4000 lira kira az mı ? Siz de hiç insaf yok mu ? Sizi duyan ev sahipleri iyice merhametsiz oldu.Bırakın insanlar vicdanı ile hareket etsin.40 yıllık bina ne demek kirası az. Allah sizi ıslah etsin Erkan bey....
@cagrinart
@cagrinart Yıl önce
Adam konut ile ilgili programda konuyu bitcoin e bağladı. Kardeşim zaten Ahmet Büyükduman için geldik bir de senin blockchain masalını dinliyoruz. Özrü kabahatinden büyük.
@fundaozkeskin1521
@fundaozkeskin1521 Yıl önce
Saçma sapan yorumlar, bir kişi 100, 150 konut alıp kapatırsa konut fiyatları da yükselir, konut stokçuluğuna son verilsin, barınma en temel ihtiyaç
@sporhayattr3518
@sporhayattr3518 Yıl önce
Konut yatırım seçeneği olmamalı zaten Ev sahiplerine üzülüp ağlayalım mı yani İnsanlar barınacak ev bulamayacak siz neden bahsediyorsunuz Ev yatırım aracı olmasın fiyatlar da artmasın biz de ev alabilelim olmaz mı 10 tane evi var adamın biz 1 ev alamıyoruz
@gultas4091
@gultas4091 Yıl önce
Ev alamamanızın sorumlusu ev sahibi olanlar değil, ülkeyi bu hale getirenlerdir
@osmankirkit2933
@osmankirkit2933 Yıl önce
İlerde evi yattım olarak gören insanlar da alamayacak .Küresel şirketler ev yapma ve kiralama işine girecek.20 M2 ev 2 öğün yemek her şey dahil asgari ücretin yüzde 75 i mesela
@sporhayattr3518
@sporhayattr3518 Yıl önce
@@gultas4091 Doğru onun farkındayım Ben bundan bağımsız uygulanan politikanın sonucunda geldiğimiz noktadaki durumu ve burada yapılan yorumu eleştirdim 👍
@ooozturk9195
@ooozturk9195 Yıl önce
2019 dan sonra zarar eden mütahit mi var? Enflasyon yüzde 66 ev fiyatları %160 arttı. Sığınmacılar memleketlerine geri döndüğü zaman işler değişir.
@ooozturk9195
@ooozturk9195 Yıl önce
@@s.g7671 Dönmez hocam, kesinlikle aynı fikirdeyim
@Mina-zp7tl
@Mina-zp7tl Yıl önce
Evimi geçen yıl site içinde 3+1 ara kat aylık piyasa 1.500 iken 1000 liraya kiraya verdim tanıdık diye.Ben de başka bir şehirde kirada oturuyorum.Oturdugum evden satılması sebebiyle çıkmam gerekiyor.Kiralar 5000 den başlıyor bulabilirsen.Kiracima bu kadar iyi niyet göstermiş olmama rağmen kira artışında 1000 lira üzerinden "kanuni bedel" diyor bana gel de bundan sonra iyi niyetli ol.şuan orada kiralar 3000 tabi ki bunu talep etmiyorum ama biraz iz'an biraz vicdan diyorum...
@alisaka3064
@alisaka3064 Yıl önce
erkan bey dolar bazında evler 3 katına çıkmış. ne diyorsunuz siz.
@tengiztengiz4118
@tengiztengiz4118 Yıl önce
Madem öyle, 10 sene önce 100 dolarlık Bitcoin alaydın da kiradan kurtulaydın Erkan Bey.
@turkanunl5457
@turkanunl5457 Yıl önce
Enfilasyona yenik düşüyor kiralar vergisi masrafı ev sahipleri zarar ediyor kiraciyı tutan kanunla geçim kaynağı olan ev sahbi zor durumda
@gurseltunc
@gurseltunc Yıl önce
dolar bazlı geliri olanlar Türkiye de artışlar nominal diyor..
@tolgasari5691
@tolgasari5691 Yıl önce
bisey oldugu yok, kim kime dumduma ekonomisi sadece endiselenecek bisey yok :).. yarin kur patlayinca 25'lere falan bu siskin fiyatlar da 1 sene icinde normallesir. Evler dolar/euro bazinda 2 kati kadr fiyat isteniyor, hatta Antalya falan muhtelif sehirlerde "dolar/euro' bazinda 3-4 kat isteniyor, miami olmus haberimiz yok, sorsan neden malzeme maliyetindenmis :).. Kim kime dum dumaaa... :)
@canlale5733
@canlale5733 Yıl önce
Evet, demirin tonu şu kadar deniyor da, arsa da mı ithal, onun da mı tonu dolar bazında hesaplanıyor? Kişi başı milli geliri düşen bir ülkede arsa fiyati dolar bazında artmaya ne kadar devam edebilir? Cevap : faizler ve dolar baskilanabildigi sürece
@canserkanayhan3203
@canserkanayhan3203 Yıl önce
Arz yok arz yok da mesela benim oturduğum semtte kliması kombisi bile takılmış bitmiş inşaat var belki 20 30 dairelik ama meşhur sarı sitede gözükmüyor, gidip sorunca da "Henüz fiyat belli olmadı" diyorlar. Bence sadece o sarı site üzerinden yapılan araştırmalar bile bu saçma sapan fiyatların oluşmasında etken. Ya yatırım amaçlı alan evi boş tutuyor ya da bitiren müteahhit daha da artar diye evi satmıyor, ondan sonra piyasada ev yok.
@aliveli-mn8oj
@aliveli-mn8oj Yıl önce
Devlet ev yapsa neden cozum olmuyormus.bugune kadar olan neydi.tokiler binlerc e ucuz ev yapti dar gelirliye. Dar gelirli harici orta sinifida yapsin bak nasil oluyor. BAL gibi cozum olur.
@uau1849
@uau1849 Yıl önce
Konut firmaları yeteri kadar kazanamaz öyle bir durumda:) Onların sözcüleri de bu alternatifin dile getirilmesini istemez doğal olarak
@mgozaydin
@mgozaydin Yıl önce
Allah aşkına bir şey söyleyin . KÖYE DÖNÜŞ KÖYE GÖÇ meseleyi hal eder . Köyde ev var tarla var para var gıda pahalı köyüne dönen herkese 100.000 lira verin bakın nasıl dönecekler . hele tarlası olanlar .
@darkside3529
@darkside3529 Yıl önce
Daha çok tarla lazim sanırım daha çok betonlaşma için..!! Bir kişiye 10-20 daire yetmezz😁.Beton doyursun gözünüzü...
@sukrubayar7775
@sukrubayar7775 Yıl önce
Konuşan iki kişide ücretlinin enflasyon kadar zam alamadığını dile getirmiyor yada bu konuda bilgileri yok. Arz önemlidir evet ama asıl önemli olan taleptir 2011 yılından beri kamu kaynakları ile bu çarpık sistem sürdürüldü. Ama hazıra dağ dayanmaz.
@idriscabuk
@idriscabuk Yıl önce
Ön dişleriniz ile Demir'i kesebilir, Arka dişleriniz ile Betonu öğütebilirsiniz, Horoz Resmi Yapmamalı değerli söyleşi yapanlar;
@kayzersooze1633
@kayzersooze1633 Yıl önce
Mesele Ekonomi kanalına Todex gelmiş, hoş geldin Todex reis!
@muratavci739
@muratavci739 Yıl önce
hükümetin politikası enflasyon olsun düşük faiz gibi genişleyici politika ve işsizlik azalması üretimi tetiklemek görüşüm böyle
@ulasmtn
@ulasmtn Yıl önce
Teşekkürler
@gurseltunc
@gurseltunc Yıl önce
7:40 o kiracıların geliri ne kadar arttı ki ? memnun olabilsinler
@fafaralacakaran
@fafaralacakaran Yıl önce
Thodex unutma unutturma! Baska ulke olsa bunlar ekrana cikamaz.
@fafaralacakaran
@fafaralacakaran Yıl önce
@@reyhan3678 ülke neden bu halde bu yorum çok açıklayıcı oldu emmi.
@ferhatmusluoglu2921
@ferhatmusluoglu2921 Yıl önce
Bu videodakiler ve Thodex'le alakalı durumu bilmiyorum. Açıklar mısın?
@tarcinpasa733
@tarcinpasa733 Yıl önce
@@ferhatmusluoglu2921 Thodex i kim Ekomiye reklam ediyordu demeye getiriyor kardeşimiz. Ne yazıkki Erkan Öz dü. Tabii adam sponsorluk parasına baktı
@ismailqursoy
@ismailqursoy Yıl önce
❤️
@gurseltunc
@gurseltunc Yıl önce
belli ki yayın mülk sahipleri ile yapılmış.. ekomomistlerin kiracı olanı yok mu ?
@eondag1
@eondag1 Yıl önce
ERKAN HOCAM ÖZLEDİK
@yunusd8167
@yunusd8167 Yıl önce
Erkan Öz’ün bahsettiği bitcoin ve konut yatırımı kıyaslamasında, Erkan öz kredi ile alımı kastetmiyor, ikisini kıyaslamayın diyen sevgili arkadaşlar, 1. Adam 2013’deki bitcoin fiyatı ile günümüzdeki konut fiyatını karşılaştırdı? Bu daha mı makul, daha mı bilimsel bakış açısı? İnsanlar ev almak yerine yeni bitcoin olacak kriptoparayı bulsun o zaman? 2. Bir yatırım, tüm özellikleri ile ele alınır. Tacirler, 1 senelik ödemesiz, 5 sene vade KGF kredisi kullanarak nasıl bu hesabı yaptıysa ya da 3 sene ödemesiz proje kredilerinin maliyeti, nasıl yapılacak yatırımın maliyeti kalemi içerisinde hesaplanıyorsa, Konutta da kredi ile de alım hesaplanır. Finansta ve yatırımda her şey paranın zaman değeri ile alakalı. Bugün kullanacağım kredi maliyeti özkaynağımdan ucuzsa, onu tercih ederim. Konut kredilerinin doğası da özkaynaktan ucuz maliyet üretebilmek ile ilgili. Bu Türkiye’de de böyle, ABD’de de böyle. Bugünkü özkaynağını direkt konuta yatırım yapanların önemli bir kısmı bu işi profesyonel yapanlar. İlgili semt, ilgili mahalle bazında çalışmalar yapıyorlar. Vadeleri 10 sene olmayabiliyor. 3. Bu ülkede mahalle, site bazında müteahhitlerin kendisi, dolaylı olarak konut kredisi kullanıp binayı inşa ediyor zaten. Bu konu merkez bankasının çalışma tebliğlerinde de konu edildi. 4. 2020 şubat ayı BDDK krediler bilançosuna bakın. Taksitli ticari krediler tüm kredilerin %15’i. Konut kredileri tüm kredilerin %10’u. Ticari krediler içerisindeki imkanı güzel kredilerin ne kadarının konuta gittiğini de bilmiyoruz. (2017’de kullandırılan ticari kredilerin önemli bir kısmının konut gibi duran varlıklara gittiğini açıklayan merkez bankası çalışma tebliğleri var) 5. Yani özetle konut yatırımı, krediden bağımsız olarak düşünülemez. Çok fazla insanın hayatında yaptığı en büyük yatırım. Bir önceki yorumumda söyledim, kenarda 150 bin TL parası olan, ancak o kadar biriktirebilmiş olan vatandaşlar (küçüksemek için değil farkı gösterebilmek için) şu an 3 milyon TL eksperi olan konuta sahip olabiliyorlar. Konut kredisinin Türkiye’de hem ticari hem bireysel olarak ürettiği ilginç bir hokus pokus mekanizması var. Bahsetmek istediğim konu bu. Konunun odak noktası: enflasyonun servet transferi ve servet arttırıcı etkisi.
@cetindogru6606
@cetindogru6606 Yıl önce
Çok güzel Türkiye de kadın şiddet i diye bir durum var 13 dakika da
@user-ep6wi7lc8z
@user-ep6wi7lc8z Yıl önce
Yabancya satış fiyatları yükseltiyor köyü olan köyüne dönsün
@emreerdogan9958
@emreerdogan9958 Yıl önce
Sizi severek takip eden birisi olarak bu yayini izlemeyecegim. Cunku Erkan Oz u hangi yuzle yayina cikartiyorsunuz. Size hic yakismadi :(
@fibis35
@fibis35 Yıl önce
Mesele Ekonomi konuşmacıların ilginç yöntemle seçmeye başlamış ,
@salihbozkurt4920
@salihbozkurt4920 Yıl önce
konutta devizde manilikson var hızla ülke iflasa gidiyor bir sebebide yabancılar
@sonerikbal551
@sonerikbal551 Yıl önce
Abi konuşmanın başında güzel diyorda benim maaşım kira gubi %100 arttı mı onu söylesin
@eminefakili4214
@eminefakili4214 Yıl önce
Devlet tarım koop açtı.heryerden daha da pahali
@cemileyldz4046
@cemileyldz4046 Yıl önce
Aldigim kiradan fazlasiyla kirada oturuyorum
@bradd1975
@bradd1975 Yıl önce
Evi sabit kredi taksidi ile almışsa bu yaptığınız hesaplar çöp
@celalguven1075
@celalguven1075 Yıl önce
Boş konuşmayın gelin antalyada .konut fiyatlarının nasıl .uçtuğunu görün... yabancıların yüzünde....insanlar yakında çadırda yaşamak zorunda kalacaklar...
@alisaka3064
@alisaka3064 Yıl önce
müteahhit koruyucu konuşmaları duydkça kapatıyorum ekranı.. ekonomiye hiçbir katkısı olmayan, hatta üretimden. gelişimden geri kalınmasının sebebi emlakın yatırım görülmesi.
@ayferayfer6004
@ayferayfer6004 Yıl önce
Aciklamalariniz bana yabdas oldugunuzu anlattı.gerçeklikten uzak.
@gurkangurkaynak6826
@gurkangurkaynak6826 Yıl önce
Bitcoin deki 6 aylık kayıp %47,7 Erkan Bey çıkmış halen cripto varlıklar block chain varlıklardan bahsediyor. Dese ki Ben bu konuda yanıldım insanları güvensiz borsalara yatırım yapmaya teşvik ettim lütfen siz de temkinli olun anlarım. Çıkmış konut yatırımını kötülüyor..
@dincertas8250
@dincertas8250 Yıl önce
Ayıp Erkan bey, siz hala ev sahibi zararda diyorsunuz. Yahu millet aç kardeşim, sen kalkmış ev sahibi zararda diyorsun, uzayda mı yaşıyorsun?