Kuantum Fal mıdır? - Olmaz Öyle Saçma Bilim B05

  görünümler 791,335

Flu TV

Flu TV

3 yıl önce

Kuantum falınızı nasıl alırdınız? Yoksa ebe falı mı alırsınız?
Profesör Erkcan Özcan herkesin dilinde olan kuantumu anlatıyor.
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun➡ bit.ly/FluTv
#KuantumFalmıdır #OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #SerpilÖzcan
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: bilim.flutv.online
Kuantum Fal mıdır? - Olmaz Öyle Saçma Bilim B05 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz
Okullar Açılacak mı? - Ali Koç - Aydaki Adam B16
• Okullar Açılacak mı? -...
40'ı Devirmek - Boş Modern Sohbetler - Yalın Alpay B08
• 40'ı Devirmek - Boş Mo...
Aslanı Dinlerken - Olmaz Öyle Saçma Felsefe B06
• Aslanı Dinlerken - Olm...
Kuantum Fal mıdır? - Olmaz Öyle Saçma Bilim B05
• Kuantum Fal mıdır? - O...
Z Kuşağı ve The Matrix - FilmZ B07
• Z Kuşağı ve The Matrix...
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: / flutivi
Instagram: / flutv.online .
Serpil Özcan Instagram: / serpilozcantr .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

YORUMLAR: 1 600
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Bu videomuzda ifade etmek istediğim ama sohbet sırasında yeterince berrak ve net bir şekilde söylemediğim bir kaç husus var.
@nobelyolunda8762
@nobelyolunda8762 3 yıl önce
200 ıq adama sorulan soru quantum fal mı tam ülkeyi yansıtıyor
@gorgdinno
@gorgdinno 2 yıl önce
Erkcan Hocamda tam okulun en sempatik, dersi en keyifli geçen öğretmeni tipi var...
@yusaarig
@yusaarig 3 yıl önce
Şu seriye ağırlığın verilmesi bahsedilen eksikliğin doldurulmasına ne büyük merhem olur. Ellerinize emeklerinize fikirlerinize sağlık!
@ozlemyldz829
@ozlemyldz829
Lise ve üniversitede öğrendiklerimi bu kadar bütünsel anlatan mükemmel hocam💙
@MrHelltemplar
@MrHelltemplar 3 yıl önce
Böyle programlarla muasır medeniyetler seviyesine çıkarıyorsunuz bizi, gençlerde o merak kıvılcımını uyandırmak günümüzde okullarda verilen 20 yıllık eğitimlerden daha değerli. Devamının gelmesi dileğiyle teşekkürler Erkcan ve Yönetmen Bey.
@AdemCamurcu
@AdemCamurcu 3 yıl önce
Videoyu izlerken üniversitede kuantum mekaniği dersimize giren rahmetli Engin Işıksal hocamızı hatırladım. Nur içinde yatsın çok muhabbet bir adamdı.
@emirkaan4734
@emirkaan4734 3 yıl önce
Konudan bağımsız olarak acaba şu günlerde ''Olmaz öyle saçma ekonomi'' diye bir dizi bölüm gelir mi :D
@sytdgr
@sytdgr 3 yıl önce
Ben bir mühendislik öğrencisiyim. Hocanın bakış açısı çok beğendim. Kendi kafamda örnekledigim olguları sınırını genişletti adeta. Özellikle dalgalar ile quantum olaylarını günlük hayatla örneklemesi zihin açıcı. Hocamız keşke genç arkadaşlar için fizik kitapları yazsa.
@Yazar808
@Yazar808 3 yıl önce
Eğitim sistemi kötü olduğu için sizi ve sizin gibileri izleyerek bilgilenmeye çalışıyorum teşekkürler
@doc.dr.mehmetgokceimam5731
@doc.dr.mehmetgokceimam5731 2 yıl önce
Bayiliyorum boyle kayitlara!!! Erkcan Ozcan gibi insanlarin herkese ulasabilmesi, karmasik bilgileri basit bir sekilde sorgulamayi, dusunmeyi bilen her insana verip bu konulara genclerin merakini artirabiliyor olmasi cok keyif verici. Beyninize, dilinize ve programda emegi gecenlerin emegine saglik...
@gorkemoge
@gorkemoge 3 yıl önce
Erkcan hocanın, quantum denince akla temel olarak "kesikli"liğin gelmesini söylemesi elbette doğrudur ve çok da açıklayıcı olsa da aslında bir tanımlama değil, bir yorum ve quantumun tanımının ortaya çıkardığı bir anlam. Çünkü quantum, tanım olarak her ne ise o olsun, tek başına bu çok da önemli bir olgu değil. Yani dünyayı değiştiren, hayatlarımıza giren, sıkça konu olan şey "kuantum" kelimesinin kendisi değil, "kuantum mekaniği" ve buradaki kuantum. Kuantum, kelime olarak en küçük parça-birim demek. Peki... Böyle olunca evreni, bugüne kadar algıladığımız gibi bir bütün olarak değil kesikli olarak algılıyoruz. Eee? Ne olmuş? Bu da felsefi, algısal ve anlam açısından sorular doğuruyor. Öyle mi gerçekten? Bilim bununla ilgileniyor mu? Bence Erkcan Hoca'nın bu programda sık sık erora düşmesi, programın asıl meseleye odaklanamaması, bilgilenmiş olsak da bu sohbette edindiğimiz bilgilerin bilimselden çok başka bir şey olmasının temel nedeni de bu. Bİlim daha çok "kuantum" kelimesinin kendisi ile değil "kuantum mekaniği" ile ilgileniyor. Zaten bu nedenle, arkasından "mekaniği" gelmeyen kuantumların çoğunluğu bağlamından kopuk, zırva, saçma ve hatta çarpıtılmış. "Evrene enerji yolluyorum" zırvalığı da bu çarpıtılmışlığın sonucu. Madem bunu söyledim, şunu da söylemez isem olmaz sanırım: Esas önemli olan neden "kuantum" değil de "Kuantum mekaniği"? Bunun da sebebi şu: KUantum mekaniği temel olarak madde ve ışığın, atom ve atomaltı seviyede gösterdiği davranışları inceleyen bilim dalı. Bu çok ama çok önemli bir dal çünkü çok ama çok küçük ölçeklerdeki kurallar ve davranışlar, devasa ölçeklerdeki yapıları anlamamız için gereken bilgileri veriyor. Yani çekirdeğin içinde neler olup bittiğini anlarsanız evreni de anlarsınız. (CERN bu yüzden var ve çok önemli zaten) Ve o dünyadaki davranışlar, günlük hayatta gördüklerimizden oldukça farklı. KUantumun kendisindeki "kesiklik" meselesini boşverin, evrenin %74'ünü oluşturan karanlık enerji ve %22'sini oluşturan karanlık maddenin (bu oran çeşitli kaynaklarda 72-24 ya da 68-27 falan gibi değişiyor. Geriye kalan %3-5-7 de bildiğimiz madde. Umarım Erkcan hoca bu paylaşımdaki son tespiti ilerleyen programlarda söyler) doğalarını, içeriklerini yüksek olasılıkla kuantum mekaniği çalışmaları ile bulacağız. Evreni anlamak için atomun içini çözmeliyiz, olay bu. Önemli olan bu. Migrosta satılan kitabı okuyup evrene enerji yollayan teyzeleri boşverin. :) Madde ve ışığın onların dünyalarındaki davranışını inceleyen bir bilim dalı asla olmayacak. :)
@alinailkara7526
@alinailkara7526
emekleriniz için çok teşekkür ederim. hocamızdaki o alçakgönüllü hal beni gerçekten çok etkiledi. ben bu kadar dolu bir insan olsam, etrafımdaki saçmalıklara 'bu ne cahilliktir' der geçerim. ne kadar saçma bir düşünce olursa olsun, karşımızdakinin düşüncesine saygılı olmamız gerektiğini hocamız defalarca haliyle, hareketleriyle, sözleriyle vurguladı. sizi yetiştirenleri de ayrıca kutlarım, eminim sizinle gurur duyuyorlardır.
@efkanyokus5351
@efkanyokus5351 3 yıl önce
Hocam yer çekimi yok gök itiyor :) mükemmel bölüm her saniyesi dolu, eğlenceli, keyifli
@emregokaygundem2298
@emregokaygundem2298 3 yıl önce
Fen lisesinde okudum formulleri ezberleyerek yaptığımız işlemlerin ne demek olduğunu bu videolar sayesinde anlamaya başladım. Okullarımızda bilime dair birşey öğretilmiyormuş.
@yucelzen
@yucelzen 3 yıl önce
Hocam agziniza saglik her bolumunuz birbirinden eglenceli ve ogretici, anlatim tarzinizi cok begeniyorum. Merakli olanlar icin arada birkac temel kitapta onerseniz super olur, cehaletimiz azalir :)
@serdartorun244
@serdartorun244 3 yıl önce
Modern Fizik dersini Erkcan Hoca'dan alma fırsatım olmuştu ve aslında bir dönemlik dersin güzel bir özetini yapmış hoca. Keyifli bir 30 dakikaydi, teşekkürler.
@muslumkucuk9273
@muslumkucuk9273 3 yıl önce
Erkcan hoca muhteşem bir insan gerçekten. İnşallah ülkeye daha faydalı olması mümkün hale gelir, mükemmel açıklıyor, hayran kaldım gerçekten.
@GunyolBakoglu
@GunyolBakoglu 3 yıl önce
Aslında “bardak yok” .... 😊 Bu programları dinledikçe kendimi evrendeki bir parçacık gibi hissediyorum. Bir yandan söylenenlerin bir kısmını anlayabildiğim için çok akıllı, diğer yandan düşünmeye başlayınca müthiş bir aptal. Bu kararsızlık içinde, evrende hangi durumda bulunacağını bilemeyen salak bir parçacıktan öte bir şey olmadığım fikriyle sona varıyorum. Dizge bu şekilde devam ediyor :)))
@hakanturkmen6033
@hakanturkmen6033 3 yıl önce
''What the bleep do we know'' adlı belgeselde konuşturulan bazı bilim insanları belgeseli izledikten sonra sözlerinin kesildiğini ve başka konuşmalarla birleştirilerek karşı oldukları fikirleri savunur gibi gösterildiklerini ifade ettiler.Belgesele şiddetle karşı çıktılar.