Göbeklitepe Neyi Saklıyor? Tapınak mı, Barınak mı?

  görünümler 578,051

Evrim Ağacı

Evrim Ağacı

3 yıl önce

Günümüzden binlerce yıl önce inşa edilen ve yeryüzündeki en eski insan yapımı bina olma unvanına sahip olan Göbekli Tepe, ülkemiz sınırlarında yer alan enfes bir tarihi yapıt. Ancak ona dair neler biliyoruz? Gelin kısa bir bakış atalım ve bu önemli bulgunun dünya algımızı nasıl şekillendirdiğini öğrenelim.
Video hakkında daha fazla bilgi almak için: evrimagaci.org/s/8080
#Göbeklitepe #Arkeoloji #Atiye
***
Daha fazla içerik üretebilmemiz için Evrim Ağacı'na maddi destekte bulunan izleyicilerimiz arasına katılın:
Türk Lirası ile tek seferlik veya aylık düzenli destekte bulunmak için: kreosus.com/evrimagaci
Patreon destekçilerimiz arasına katılmak için: / evrimagaci
Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için: pazar.evrimagaci.org/
IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için: dar.vin/MaddiDestek
***
Müzik: Bu videoda kullanılan müzikler BenSound (www.bensound.com/) sitesinden alınmıştır.
Video: Bu video içinde alıntı yapılan tüm video kaynakları video içinde belirtilmiştir. Kaynağı belirtilmeyen tüm videolar Pixabay (pixabay.com/videos/) sitesinden alınmıştır.
İkonlar: Bu videoda kullanılan ikonlar Flat Icon (www.flaticon.com/) sitesinden alınmıştır.
***
En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: dar.vin/SonVideo
En popüler videomuzu izlemek için: dar.vin/EnPopuler
***
Kanalımıza abone olmak için: dar.vin/EATRshow

YORUMLAR: 933
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
💪 Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim anlatıcılığı çalışmaları tamamen okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz, Patreon veya Kreosus destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz:
@lpty9620
@lpty9620 3 yıl önce
"Göbeklitepe" ismi beni hayal kırıklığına uğratmadı çok mutlu olmuştum duyunca. Böyle önemli bir yapıyı bütün dünya da "Göbeklitepe" olarak anacak. Arapça, Farsça, İngilizce isim verilmemiş olması çok hoş. Alışık değiliz genelde de.
@selen5469
@selen5469 3 yıl önce
Açıkcası Göbeklitepe'nin tarih dersleri dışında, Atiye isimli dizi ile bu aralar daha çok gündeme geldiğini düşünüyorum. Ve videonuz sayesinde daha fazla fikir sahibi oldum. Ülkemiz içinde bulunan bu değerli yapının, kendi vatandaşları tarafından bile daha az tanınması kültürel ve manevi bir ayıbımız... Video için teşekkür ederiz.
@sinankayan6596
@sinankayan6596 3 yıl önce
Harika bir konu,topraklarımızdan adeta fışkıran tarihi eserlerle, binlerce yıl önce yaşamış insanların hayatlarına ve yaşamlarına dokunmak heyecan verici...
@erdoganoner
@erdoganoner 3 yıl önce
Video gayet güzel olmuş. Çağrı hocamın anlatımı çok güzel. Umarım aynı kaliteli içeriklerle daha da büyüyecek bu kanal.
@ErhanAltay777
@ErhanAltay777 3 yıl önce
Çağrı, latife yapmayacağım, sen harika bir detaysın arkadaşım! Sayende yüzler, binler, milyonlar aydınlanıyor... Yürekten teşekkürler, iyi ki varsın ❤️🙏
@omerakgoz34
@omerakgoz34 Yıl önce
Bilimle ilgili bir youtube kanalını başka bir gelir kaynağı olmadan bu ülkede bu kadar büyütmek gerçekten çok şaşırtıcı ve bir o kadar da güzel.
@alperenklc7001
@alperenklc7001 3 yıl önce
Geçen sene bu zamanlarda ziyaret etme şansım olmuştu gerçekten ilginç bir yapı. Bu oluşumun kaliteli bir şekilde videosunu hazırladıgın için sana da teşekkürler Çağrı Mert
@DOTAMINO
@DOTAMINO Yıl önce
Hazırladığınız videoları bayılarak izliyorum umarım daha iyi işlere imza atıp kanalınızı büyütürsünüz halkın ilgisini umarım daha fazla çeker ve izletirsiniz türkiyede bilim ve bilimsel işler gerçekten bazı sayılı insanların hatırına dönüyor umarım insanlarımıza bunu aşılamayı başaracağız
@damlabarbak51
@damlabarbak51 Yıl önce
Bu sene Göbeklitepeyi görme şansım oldu. Gitmeden önce de araştırdım, okudum. sizin kadar kapsamlı bir çalışma görmememiştim, emeğinize sağlık.
@bunyaminyldz6160
@bunyaminyldz6160 3 yıl önce
Hocam emeğinize sağlık. Durmadan, yılmadan bilimi sevdirmeye devamm🙋‍♂️👏💪
@MegaMadDog32
@MegaMadDog32 3 yıl önce
Göbeklitepenin ilginç gizemlerinden birisi de bu yapının antik zamanlarda insanlar tarafından gömülmüş olmasıdır. Göbeklitepe hakkında daha farklı teoriler öğrenmek isterseniz Graham Hancock'un bu konudaki konuşmalarını izleyin. Bu kazı alanının antik kayıp medeniyetlerden bi kalıntı olabileceği söyleniyor.
@necmettinciftci6197
@necmettinciftci6197 3 yıl önce
Çağrı hocam merhabalar. Ben Şanlıurfalıyım ve burada yaşamaktayım. Uzun yıllardır Göbeklitepeye gitmek isteyip en son eylül ayında bisikletimle güzel bir gezi yaptım oraya. Ancak orda geçirdiğim süre boyunca müze ve simulasyon gösterilerini gördüğümde bir şey dikkatimi çekti. Oranın kesin olarak bir ibadet yeri olduğuna dair duyuru ve bilgilendirici yazılara denk geldim. Bu konuda videonuzdan sonra ikileme düştüm. Sizin dediğinize göre ibadet yeri olarak kullanılması olasılıklardan biri. Barınak ya da dinlenme yeri olarak kullanılma olasılığı gibi. Bu konuda ne dersiniz.
@sila1173
@sila1173 3 yıl önce
Evrim Ağacı’nın zaman içerisindeki içerik evrimine de tanımak olmak şahane gerçekten.
@erhanunal1077
@erhanunal1077 3 yıl önce
Bu tarz yapılar merak uyandırıyor. Araştırdıkça daha fazla merak ediyorsunuz. İnsanlık tarihi araştırılmayı hak ediyor. Video için teşekkürler.
@AhmetSs
@AhmetSs 3 yıl önce
İlginç olan bir bilgi de , ana rahminden doğum anı olan rölyefin olması ve çocuğu olmayan bölge halkının yüzyıllardır kazı alanının bulunduğu tepenin oraya çocuk için türbe ziyaretinde bulunmasıdır. işin ilginci o bölgede herhangi bir türbe, mezar, dini-tarihi bir şahısla alakalı bir şeyin bulunmaması.
@hasretkaragol950
@hasretkaragol950 3 yıl önce
Sevgili Anadolum bağrında kim bilir daha ne cevherler saklıdır görmeye ömrümüz yeter umarım.Arkroloji ve antropoloji adına bir çok devrim niteliğinde gelişmenin yine bu topraklardan çıkacağını düşünmekteyim bilimin ırkı olmaz buna çok karşıyım ancak ülkemizde bu değerleri Türk arkeologlar bulması çok gurur verici olurdu ülkemizde arkeolojiye desteğin artması dileğiyle.
@omersari34
@omersari34 3 yıl önce
Insanların yazları tatile değilde böyle yerlere gidip bilgi sahibi olması lazım. Umarim benim giibi gitmek isteyen herkese nasip olur.🙏
@Anton-rj6nn
@Anton-rj6nn 3 yıl önce
Öyle bir tapınağı yapıp kabartma işleyen akıllı ve sanatkar bir toplumun kendisi için ev yapmaması akıl dışı olurdu. Bence yaşadıkları evler ve köyler vardı ama yok oldu gitti.
@emremete2506
@emremete2506 3 yıl önce
Hocam bir ara sporcuların dışarıdan aldığı takviyelerin vücudumuza olan etkisinin neler olacağına dair video gelecek demiştiniz. Sıra mı gelmedi yoksa vazgeçilen bir içerik mi oldu?
Uzaylılar Bizi Ziyaret Etmiş Olabilir mi?
20:50
Evrim Ağacı
görünümler 1,9 Mn
Did the kids save his life?😱
01:01
Filaretiki
görünümler 13 Mn
Sandık Kokusu 2.Bölüm 1.Fragman @sandikkokusudizi
01:23
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
17:09
Evrim Ağacı
görünümler 548 B
Gizemli Tarih: Göbeklitepe | TRT Belgesel
39:15
TRT Belgesel
görünümler 6 Mn
Altın Oran: Kutsal Bir Mesaj mı, Koca Bir Yalan mı?
23:30
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
17:26
Ölümsüzlük İksiri: Sonsuza Kadar Yaşayabilir miyiz?
19:16