Permaculture Paradise

  görünümler 664,302

Barış Özcan

Barış Özcan

8 aylar önce

SMALL ACTIONS CREATE BIG RESULTS.
I'll frame this quote and hang it on the wall of my house in Mars! So what are we doing for our world? In the last 150 years, our world has warmed an average of 1.2 degrees and continues to warm. We only see a glowing color like Mars in this chart. However, behind that color are 43,000 people who died of drought in Somalia. We set our sights on the red planet Mars. We want to turn it blue via Terraform. But we do not hesitate to turn our already blue planet into red. So can't we do both? Saving Earth and transforming Mars? It's a matter of culture… Permaculture. I will take you to a mine where mining activities have been carried out for 160 years and introduce you to the work of a group of visionaries who not only takes from nature but also give back. With people who believe that they can transform this space by placing the pieces we take from nature in the right order and dedicate their lives to it...
If we all do our part, we can terraform Earth too. nice proof. CLIMATE CRISIS The climate crisis is escalating, and in a recent report, scientists said "
we are on thin ice and the ice is melting rapidly.” The United Nations invites all the organizations and companies of the world to fulfill their duties.
in its report! 17 SUSTAINABILITY GOALS The countries in the world agreed on 17 items for a more sustainable world. You can also reach these goals via the Samsung Global Goals application sponsored by @samsungturkiye. I would like to share the download link with you: bit.ly/42NHfV7
Thanks to this application, You can donate directly from here, or you can activate the advertising feature with the "turn on" button. While your phone is charging, it occasionally shows you ads. The financial gains from these are used to support non-governmental organizations and donors working towards the realization of 17 global goals. We, as users, can at least do these things. When choosing the products we use, we can question what they do in this regard. For example, my Galaxy S23 Ultra has an environmental impact report. We can see It’s grade in this report card. bit.ly/3JRVQWZ
According to this report, the Samsung Galaxy S23 Ultra has:
- 20% of the plastic materials used in it
- 28% of aluminum in sim card slot and buttons
- 22% of Corning Gorilla Glass Vistus 2 used in its screen
… are made from recycled materials. For now some…
Moreover, renewable energy sources are used in the production of all Galaxy products. It is aimed to remove plastic products from all packages by 2025.
With the repairability principle Instead of constantly buying new devices, the aim of extending the service life of the existing one is among the principles of Samsung. Moreover, Galaxy S23 and many Galaxy product has IP68 protection. Thus, extending the service life of the products. Another example of creating big results with many small actions! Let's go back to Eden Project, which received more than 1 million visitors in 2019. This area, which is prepared with the principle of maximum durability with Minimum material, is designed to air-condition the environment by keeping it hot during the day and cold at night. Well, How prepared are we to face the fact that we are destroying an area as big as this huge design wonder every 12 seconds in the Amazon Forest. A world without Amazon means a 5 degrees warmer world because damaging the amazons means damaging the cycle of rain and climate. We're breaking the chain... PERMACULTURE Acquiring permaculture means keeping the world alive on a sustainable basis. Let's take a look at the principles of permaculture: - Observe and interact. - Capture and store energy. - Obtain useful items. - Manage yourself and accept feedback. - Value and use renewable products. - Generating waste. - Design using patterns. - Segregate, integrate. - Use slow and small solutions. - Value and use diversity. - Edge, evaluate corners. - Respond to change and use it creatively. The whole thing is to understand these principles and to bring them into our lives in a way that can provide maximum benefit and integrate. THis is where our responsibility starts. For example, to buy food at a minimum level and to turn the leftovers like the peels etc. into compost is one of the ways. What did we say? small actions make big impacts. Since our world is built on solid foundations, we might still have the chance to fix the small stones we have lined up here, but in an ecosystem that we aim to establish, We may not have the luxury. That's why we need to evaluate every step we take to protect our home and create that big impact on ourselves and around us.

YORUMLAR: 1 300
@peri6057
@peri6057 8 aylar önce
Permakültür okullarda ders olarak öğretilmeli, çocuklar bu anlamda bilinç sahibi olmalı.Size bu konuyu ele aldığınız için çok teşekkür ediyorum.
@qubra06
@qubra06 8 aylar önce
Kesinlikle 👍
@zoroo111
@zoroo111 8 aylar önce
Aslında bize öğretiliyor ama belki okuldan okula degişir
@peri6057
@peri6057 8 aylar önce
@@zoroo111 hangi okul açıkçası merak ettim
@516cetin
@516cetin 8 aylar önce
Yeşil Orman Okulu olarak destekliyoruz
@AhmetEtkaDAMAR
@AhmetEtkaDAMAR 8 aylar önce
14 yaşındayım. İyi bir izleyicinizim. Konuyu ben de uzun süredir önemsiyorum. Bu alanda uluslararası bazı sertifikalar alarak kendimi geliştirdim. (Tabi ki çalışmalarıma devam ediyorum.) Ülkemize katkılarından dolayı sana çok teşekkür ederim Barış Abi.❤
@arifbuyuk9119
@arifbuyuk9119 8 aylar önce
Maşallah kardeşim Tebrikler
@leylabulutlu9095
@leylabulutlu9095 8 aylar önce
Yorumları okuyorum burada. Biraz önce 12 yaşında bir çocuk şimdi de seni gördüm. İnan o kadar mutluluk verici ki yazdiklariniz. Gelecekten biraz olsun umutlaniyorum cocuklarin, gençlerin bilimle üretimle çağı geçme heveslerini gördükçe. Kalpten teşekkürler sana ve benzerlerine.♥️♥️♥️
@ahsentoygar8736
@ahsentoygar8736 8 aylar önce
Çoook tebrik ederim.
@mustafaylmaz8858
@mustafaylmaz8858 8 aylar önce
TEBRİK EDİYORUM SENİ KARDEŞİM
@zoroo111
@zoroo111 8 aylar önce
Anlatım tarzın, sesin, kullandığın müzikler, ele aldığın konular, yaptığın göndermeler... Tek kelimeyle harika bir kanal.
@skywalker3795
@skywalker3795 8 aylar önce
"You sir, are a fish."
@selmanuzun3797
@selmanuzun3797 8 aylar önce
Türkiye'nin kalitesini arttıran adam
@consistentcovarege3473
@consistentcovarege3473 8 aylar önce
Abi ölümün ağlattı beni be
@didemshin
@didemshin 8 aylar önce
Televizyonlarda bile yayinlanmali
@pakizeekinci5290
@pakizeekinci5290 8 aylar önce
@@didemshin kesinlikle... ama nerdeeeee
@koonsey
@koonsey 8 aylar önce
12 Yaşındayım Barış Abi. 3 Yıldır seni severek takip ediyorum. Bu mesajı sana teşekkür etmek için yazıyorum. Seni tanıdığım günlerde teknoloji bağımlısı bir velettim*. 3 yıl içerisinde senin yaşantına özendim, zinciri kırma ile İngilizce'yi anadilim gibi öğrendim. Tarih, siyaset, felsefe gibi alanlarda okuma yapıyor ve yazılımcı olmak istiyorum. Yurt dışında okumak istiyordum, ailemin karşılayacak durumu olmadığı için Yeni Zelanda'daki bir okuldan tam burs kazandım. Liseyi orada okuyacağım. Çok çok teşekkürler. Oğlun da senin gibi çok donanımlı biri olur inşallah, teşekkürler:)
@imelfo
@imelfo 8 aylar önce
İçtenlikle tebrik ediyorum,umarım başarılı bir şekilde yaşarsın.
@yaseminaydnalp1661
@yaseminaydnalp1661 8 aylar önce
Başarılarının devamını diliyorum
@yucesahin
@yucesahin 8 aylar önce
Tek bir kişiye bile faydam olsa yeter dedikleri o tek bir kişi sen olabilirsin. Ve inanıyorumki senin gibi binlercesi vardır . Durma kardeşim devam et diğerlerine ilham ol yolun açık olsun
@ugurguven6679
@ugurguven6679 8 aylar önce
Başarılar dilerim kardeşim yolun açık olsun sizin gibi gençler var olun
@yusufarici4708
@yusufarici4708 8 aylar önce
roll sana birşey sorucam yurt dışında okul okumak türkiye de okul okumaktan daha mı iyi ? yani öğretmenler daha iyi mi anlatıyor yurt dışındaki eğitim sistemi ülkemize kıyasla daha mı iyi ? cevap verirsen memnun olurum.
@omurhanim8994
@omurhanim8994 8 aylar önce
Biz eşimle birlikte yediğimiz meyvelerin tohumlarını çimlendirip dikiyoruz. Belki bir yol kenarı belki de bir göl. Farketmeden nerede hayat bulacağını hayal ederek oraya dikiyoruz. O ağaç büyüyüp meyve verince kuşundan böceğine herkes yararlansın istiyoruz. Herkes bunu yapabilmiş olsa dünya biraz daha yaşanabilir olur.
@asl8163
@asl8163 8 aylar önce
Bende yapıyorum 👏
@nidanurr
@nidanurr 8 aylar önce
Tebrik ederim çok güzel bir davranış 😊
@selmanuzun3797
@selmanuzun3797 8 aylar önce
Tebrik ederim
@nazmiyavuz2187
@nazmiyavuz2187 8 aylar önce
Allah razı olsun
@ugurguven6679
@ugurguven6679 8 aylar önce
Tebrik ederim harikasiniz
@Sword_of_Justice
@Sword_of_Justice 8 aylar önce
Keşke ülkemizi ve dünyayı yöneten insanlar da bu kadar bilinçli olabilse. Umarım bu tarz videoların devamı gelir. Çok teşekkür ederim Barış abi ❤
@muhammedgvn3103
@muhammedgvn3103 8 aylar önce
Neredeyse 3 yıldır seni takip ediyorm. yaptıkların , ürettiğin videolar çok güncel ve kaliteli. çok değerli bir insansın Barış. bence bizim ülkenin bir değerisin,yitirilmemesi gereken..
@ezgininsayfasi
@ezgininsayfasi 8 aylar önce
Almanyada permakültürü üniversitede ders olarak aldim. Mükemmel bir doga koruma yolu.❤ daha cok böyle konulara ilgi cekmeniz cok güzel.
@kasmunver5807
@kasmunver5807 8 aylar önce
Ülkemizde bunu yapabileceğimiz alanlar vardır .
@cosmoeliftan1
@cosmoeliftan1 8 aylar önce
umarım bu konuda ülkemize katkı sağlarsınız
@bulutlarahukmeden302
@bulutlarahukmeden302 8 aylar önce
Bu ülkeye gerçekten böyle insanlar lazım
@UfakUfakIngilizce
@UfakUfakIngilizce 8 aylar önce
Günlük İngilizce Cümleleri ❤ ( SEN DE İZLE )
@yksbittin777
@yksbittin777 8 aylar önce
kesinlikle..
@BarbarosKoralttan
@BarbarosKoralttan 8 aylar önce
@@hakan_gk harbiden ya.
@FatihTopuz
@FatihTopuz 8 aylar önce
O zaman "böyle insan"ın kendisi olun.
@umitgorkemseven7820
@umitgorkemseven7820 8 aylar önce
Lazım değil yetişmeli
@cihatobuz8860
@cihatobuz8860 8 aylar önce
Ormanlarımıza sahip çıkalım gereksiz harcama yapmayalım gidişat hiç değil Allah sonumuzu hayır eylesin
@UfakUfakIngilizce
@UfakUfakIngilizce 8 aylar önce
Günlük İngilizce Cümleleri ❤ ( SEN DE İZLE )
@punkm0nk
@punkm0nk 8 aylar önce
Ne allahi ya
@hennadducen
@hennadducen 8 aylar önce
​@@punkm0nk Yaratıcı
@cihatobuz8860
@cihatobuz8860 8 aylar önce
@@punkm0nk ne demek ne Allah'ı
@MehmetDemir-bx8rb
@MehmetDemir-bx8rb 8 aylar önce
Bu videoda herşey var. Doğa, teknoloji, çevre, insanlık.. Ne olmamız ve nasıl olmamız gerekgiğini anlatan video. Emeğinize sağlık
@erdalerdal4143
@erdalerdal4143 8 aylar önce
Cilala parlar😏 Yahu şu yorumlardan sıkıldım artık.
@mesutalioner7065
@mesutalioner7065 8 aylar önce
@@erdalerdal4143 abi iyi iş övgüyü hakeder, bu açıdan bak istersen biraz da.
@zortoke330
@zortoke330 7 aylar önce
Anlatmak istediğim olay: trshow.info/watch/kh6TY7sqz6w/video.html
@oguzhandillice5685
@oguzhandillice5685 8 aylar önce
Böyle bu tarz çalışmaları ve destek veren insanları gördükçe umudum artıyor geleceğe dair. Dünyamızı temiz tutalım
@Achilless-Ra
@Achilless-Ra 8 aylar önce
"Küçük eylemler büyük sonuçlar yaratır"
@irembozkurt
@irembozkurt 7 aylar önce
Hikaye anlatıcılığın son noktası olabilir… İyi ki varsın Barış abi, bize kattığın değerin karşılığı yok✨🫶🏻
@leylasahverdi1371
@leylasahverdi1371 8 aylar önce
reklam izlemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı, teşekkürler Barış Özcan 🙏
@berkanb5735
@berkanb5735 8 aylar önce
Maalesef dünyamızı korkunç bir umursamazlık ile mahvediyoruz. Sokaklar pis, hava temiz değil, ormanlar az ve her yer bina. Bu hızla 50 yıl sonra gölgesinde oturup dinlenebileceğimiz bir ağaç dahi bulamayabiliriz...
@oguzdemir1190
@oguzdemir1190 8 aylar önce
Farkındalık sağladığın için çok teşekkürler.Umarım herkeste bi etki bırakabilir.Büyük ya da küçük sonuçta küçük adımlar büyük sonuçlar yaratır :)
@bike2062
@bike2062 8 aylar önce
Pazar sabahı çok iyi geldi❤ Harika bir anlatıcısın Barış abi.
@zortoke330
@zortoke330 7 aylar önce
Anlatmak istediğim olay: trshow.info/watch/kh6TY7sqz6w/video.html
@Kripneo
@Kripneo 8 aylar önce
Abi, açık ara izlediğim en iyi, en bilgilendirici, en düşündürücü ve aynı zamanda uygulanmazsa sonuçları korkutucu bir video olmuş tebrik ediyorum seni umarım Türkiye'deki ve dünyadaki herkes çok geç olmadan tehlikenin farkına varır
@ulassh34
@ulassh34 8 aylar önce
Doğayı katlediyor ve dünyayı yaşanmaz kılmaya devam ediyoruz.. Bizler dünya’da yaşayan canlılar olarak dünyamızı ve doğayı kurtarmalıyız.. Aksi takdirde işimiz çok zor.. Barış abi anlatıyor..
@tural77
@tural77 8 aylar önce
En büyük kaygım olan çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakamayacağımız gerçeği üzerine neler yapabileceğimizi bu kadar güzel bir anlatımla dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Dünyamıza olan borcumuzu ödeme vaktimiz hızla geçiyor...
@ahmet.can.p
@ahmet.can.p 8 aylar önce
Yıllardır hazırladığınız birbirinden güzel ve bilgilendirici videolar için teşekkürler 😊
@keremhot7061
@keremhot7061 8 aylar önce
Böyle bir kanalın bu kadar nüfusu büyük olan bir ülkede az izlenmesi kadar acı bir şey yok. Teşekkür ederim Barış Özcan. Yine çok bilgilendirici ve öğretici bir video olmuş. Bir söz var çok severim sizlerle de paylaşayım. Doğa ile savaş halindeyiz, kazanırsak kaybedeceğiz.
@dundar1212
@dundar1212 8 aylar önce
Sen ne güzel insansın barış abi inşallah anlayabilirler insanlar ve mars yerine dünyayı tekrar düzeltiriz ..❤
@senuudnc
@senuudnc 7 aylar önce
21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim ve hep doğaya faydam olacak bir şekilde yaşamak istedim bu video beni daha da şevklendirdi. İnşallah ilerde ekonomik özgürlüğümü sağladığımda bir köyde permakültüre uygun bir hayat yaşarım. Sonuçta küçük eylemler büyük sonuçlar yaratır
@masimtekcan
@masimtekcan 8 aylar önce
Uzunca methiyeler düzmek geliyor içimden ama sen bu kadar önemli konuları 15 dakikalık videolarla bu kadar net ve kusursuz anlatabiliyorken ben de sadece "iyi ki varsın Barış Özcan" demek istiyorum. 😊
@neslihanerat
@neslihanerat 8 aylar önce
Her seferinde daha ne anlatılabilir nasıl bilinçlenebilirim diyorum ve her seferinde daha çok bilgileniyorum teşekkürler Barış Özcan👏
@enginsezer9434
@enginsezer9434 8 aylar önce
Çok değerli bilgler içeren, acayip faydalı bir video olmuş. Dilerim gerekli yerlere ulaşır ve insanları, kurumları harekete geçirir. Emeklerinize sağlık.
@zephyria_
@zephyria_ 8 aylar önce
*"Gerçekten denemek isteyenler için imkansız diye bir şey yoktur."* -Büyük İskender
@RomanEmperor23
@RomanEmperor23 7 aylar önce
Nerede geçiyordu bu söz bir kitapta var mı öyle hatırlıyorum da
@firuzevski
@firuzevski 8 aylar önce
En beğendiğim video oldu bu video. Yıllardır düşünüp dururum daha iyi bir ülke daha iyi bir dünya için. Doğayla uyumlu yaşamak hiç zor değil aslında. Herkesin olabildiğince eşit olduğu, adil bir yaşam. Depremde fark ettik, ülkedeki herkes bahçeli bir eve sahip olabiliyormuş. Yetiştirdiğimiz ürünlerde gelirine değil doğaya uyumlu mu ona baksak, ve bu yönde tarım yapan çiftçilere de doğaya uyumlu tarım yaptığı için katkı payı versek, böylece insanlar doğduğu yer nedeniyle daha azına mahkum olmasa... Düşündükçe harika fikirler çıkıyor ortaya. Ama Barış beyin de dediği gibi: hepimiz küçük de olsa doğru hareket etsek, o bile büyük bir adım.
@Meryem-dj5kx
@Meryem-dj5kx 8 aylar önce
Hiç istifinizi bozmadan kaliteli video yapmaya devam ettiğiniz ve bizi birçok konuda aydınlattığınız için çok teşşekürler👏🤓👏
@AliTTr321.
@AliTTr321. 8 aylar önce
Barış abi biraz daha böyle biyoloji alanı ile ilgili videolarda cekebilirmisin tabi istersen seni seviyoruz abi❤️
@alpilebora8273
@alpilebora8273 8 aylar önce
İnsan faktörünün yarattığı kötü sonuçlar dünya varoldukça devam edecek. Önemli olan dünyaya gelen her bireyin eğitilecek bilinçlenmesi ve duyarlı hale gelmesi. Yoksa değişen dengeler insan ırkının da sonu olacak. İçerik olarak muhteşem bir konu anlatımı olmuş. Harikasınız. Teşekkürler 🙏🌼
@anarabbasli1145
@anarabbasli1145 8 aylar önce
Merhaba Barış abi,Baküden selamlar.Takip ettiğin bilim ve teknoloji sitelerin listesini paylaşa bilir misin?Cevap gelirse sevinirim.Ayrıca bunun hakkında bir video gelirse güzel olur
@HayallerinPesinden
@HayallerinPesinden 8 aylar önce
Anlatımın ve konuların ile her zaman hayatlarımıza değişik bakış açıları yaratıyorsun. Teşekkürler ve sevgiler.
@TolgahanCAYMusic
@TolgahanCAYMusic 8 aylar önce
Yıllardır, uzaya harcanan paralar ile ilgili tek aklımdan geçen şeyi, nihayet en güzel şekli ile Siz dillendirdiniz! Teşekkürler!
@urfa63649
@urfa63649 8 aylar önce
Samsung yaptığı bu giriş doğayı korumak için ise tebrik etmek gerkiyor umarım başarılı olunur
@kontmatheas3166
@kontmatheas3166 8 aylar önce
Tüm insanlığın bu konularda bilinclenmesi dileğiyle
@atk61yld
@atk61yld 8 aylar önce
İnsanların anlamasıyla yetinmemek gerek hükümetlere de anlatmalıyız.
@profyusuf3410
@profyusuf3410 8 aylar önce
Permakültür sürdürülebilirlikte ve yenilenebilirlikte çok önemli bir kavram olmuş durumda. Onu hayatımıza katıp bir DEĞER olarak görmeli ve uygulayabilmeliyiz. Değerlerin toplum için önemini ve temelini bilen birileri ne demek istediğimi anlamıştır.
@nurgulyldrm9586
@nurgulyldrm9586 8 aylar önce
Bu kadar hayati bir konu üzerinde böyle dikkat çekici ve güzel bir video hazırlayıp farkındalık oluşturduğun için çok teşekkür ederim Barış abi. En büyük hayallerimden biridir müstakil bir evde bostanım olsun, ağaçlar olsun, orda meyve ve sebze yetiştireyim. Güneş enerjisi olsun vs. Bunlara herkesin ihtiyacı var.
@pikabull1193
@pikabull1193 8 aylar önce
Benimde öyle hayalim var.18 yaşındayım,yaşıtlarıma bakıyom hiç birinin böyle şeylere zevki yok amma ben,bahçemin bir köşesinde Sebzeler ekiyim bir güzel meyva ağacları dikiyim onlardan hasatımı yapıyim.Ahırım olsun orda Keçilerim olsun.Ah ah inşallah bir gün olur
@nurgulyldrm9586
@nurgulyldrm9586 8 aylar önce
@@pikabull1193 Bu tatlı hayalleri bir gün yaşarız inşallah 😊
@pikabull1193
@pikabull1193 8 aylar önce
@@nurgulyldrm9586 🙏😊
@jeanpierrefrank1928
@jeanpierrefrank1928 8 aylar önce
En azından farkındalık oluşturmak adına bile güzel bir programdı. Yüreğinize sağlık... Ve bu programdan sonra şu günlerde izlediğim Extrapolations ve The Swarm adlı dizi filmlerini biraz daha iyi anladığımı düşünüyorum.
@Mehmet_flash_arrow_supergirl
@Mehmet_flash_arrow_supergirl 8 aylar önce
Dünya üzerinde istediğim iki şey var birincisi dünyanın doğasını korumak ve iyileştirmek dua ettiğimde bile insanların bu konu hakkında bilinçli olmasını ve bir şey yapması, hata mümkün olan en iyi şekilde. İkincisi ise evrenin sırlarını öğrenmek.
@elifcoskuncayy
@elifcoskuncayy 6 aylar önce
Başta videoyu izlerken çok umutsuzdum ama yorumlar içimde minik bir umut oluşturdu. İnşallah dünyamızı koruyabiliriz. Çok teşekkürler Barış abi
@atillaozdemir8297
@atillaozdemir8297 8 aylar önce
Sevgili Barış Özcan, Bu içerik gerçekten çok güzel, gerekli ve bilgilendirici. Ben sadece yine senin sayende öğrendiğim bilgiler ışığında ufak bir eleştiri yapmak istiyorum. Geçtiğimiz senelerde yangınla ilgili olan podcastinde alanında uzman kişilerle röportaj yapmıştın ve her bölgenin kendine ait bir ekosistemi olduğunu bütün ağaçların ya da bitkilerin oraya uygun olmayabileceğini bunun için araştırmamız gerektiğini söylemiştik. Bugünkü videoda ise niyetinin bu olmamasına rağmen sanki kesilen bütün ağaçlar yerine meyve veren ağaçlar, evlere ise sadece insan odaklı faydacılığı düşünerek bitkiler dikmemiz gerektiğini anlıyorum. Benim düşünceme göre bugünlerde yaşadığımız bu iklim problemlerinin sebebinde zaten insan odaklı faydacılık yatıyor. Umuyorum ki iyi niyetli yaklaşımın yanlış anlaşılmalara mahal vermez. Sevgiler ❤
@azrayldz1876
@azrayldz1876 8 aylar önce
Başka dünya arama çalışmalarına verilen emek yerine kendi elimizdeki ile yetinmeye çalişip. Elimizdekine emek versek bu dünyada daha uzun süre yaşarız.
@tugcedemirci3244
@tugcedemirci3244 8 aylar önce
Çevre ve doğa koruma konularında , tür çeşitliliği , ekoloji daha fazla video bekliyoruz. Bu işi bir nizama getirmedikten sonra diğer hiçbir konunun anlamı yok zaten...
@turinturambar1746
@turinturambar1746 5 aylar önce
çok haklısınız
@birseyleryap
@birseyleryap 8 aylar önce
insanlık için kıymetlisiniz, teşekkürler
@goncawdior
@goncawdior 8 aylar önce
*İnsanı sadece bilim ve sanat yüceltebilir* ~beethoven
@gitarpedalamfi6283
@gitarpedalamfi6283 8 aylar önce
Reklam dememiş 😂😂😂
@erdalerdal4143
@erdalerdal4143 8 aylar önce
Din yüceltmiyor muydu???
@goncawdior
@goncawdior 8 aylar önce
​@@erdalerdal4143 Yani bence din de yüceltebilir sadece bu sözü duyduğumda çok hoşuma gitmişti öylesine yazdım işte
@melekpolat1821
@melekpolat1821 8 aylar önce
Bir de ahlak
@oteigneada
@oteigneada 8 aylar önce
Uzun yıllar farklı deneyimler kazandığımız yaşamlarımızda ''Bir harmoni yaratabilir miyiz ?'' diye bir düşe kapıldık. Bu düş bize “Başka bir alternatif olmadığına inanmak zorunda mıyım ? “ sorusunu sordurttu. Bu bir çıkış noktasıydı. Her şeyin ötesinde bir çiftlik hayal ettik. 3 yıldır yaşantımızı permakültür, sürdürülebilirlik üzerine kurguluyoruz.
@alicangunes7787
@alicangunes7787 8 aylar önce
Bu konunun ders olarak okutulması zorunlu olmalı. Çok teşekkür ederim bu güzel video için 🙏
@YouTubeCevap
@YouTubeCevap 8 aylar önce
Bu videonun var olması bile baştan aşağıya perma kültür örneği, küçük şeyler ile hayatlara dokunmak yaptırmak yol göstermek.
@SosyalOglak
@SosyalOglak 8 aylar önce
Topraktan gelen herşeyin toprağa geri dönmesi gerektiğini unutuyoruz. Aynı ölümü unutup hırsla dünyamıza saldırdığımız gibi... Yeniden harika bir video 👍
@minetulekkadioglu739
@minetulekkadioglu739 8 aylar önce
Evet "almakta sorun yok, sorun vermeyi bilmemekte ". Empatinin anlamını unuttuğumuz bu dönemde , vermenin değerini bilmiyoruz. Empati sadece bir duygu olduğu için canlılara ait değildir. Canlı cansız varlıkların var olmasının nedenini anlamak ve değer vermektir. Ben olmaktan çıkıp biz olma yolculuğudur.
@ilker06
@ilker06 8 aylar önce
Çevre farkındalığını arttıran güzel bir video olmuş Tam da ders arasında izlemelik! Değişime önce kendimizden başlamamız gerektiğini sizin gibi ben de çevremdeki insanlara yaymaya çalışıyorum. ❤ GEOMETRİ hakkında bir video da çekilebilir. Nedir bu Geometri?
@UfakUfakIngilizce
@UfakUfakIngilizce 8 aylar önce
İngilizce I wish (Keşke ) Konu Anlatimi ❤ (Kolay İngilizce) ( SEN DE İZLE )
@zortoke330
@zortoke330 7 aylar önce
Anlatmak istediğim olay: trshow.info/watch/kh6TY7sqz6w/video.html
@wotblitz8057
@wotblitz8057 8 aylar önce
barış abi milli egitim bakanı olacak tek adamsın sen ❤
@arastirmaciokur
@arastirmaciokur 8 aylar önce
Barış abi teşekkürler. İnşallah ilerde senin gibi yararlı içerikler üretmeyi düşünüyorum. Şuanda fikirlerimin temelini inşa ediyorum yavaş yavaş. Yorumu okuyan arkadaşlar düşüncemin harekete geçmesi adına destek olabilirler.
@berkay5105
@berkay5105 8 aylar önce
Furkan vakfinin reklamini yaparak mi basaracaksin bunu
@arastirmaciokur
@arastirmaciokur 8 aylar önce
@@berkay5105 hakkın ve hakikati söyleyenlerin yanındayım ben.
@berkay5105
@berkay5105 8 aylar önce
@@arastirmaciokur biraz daha arastirmaya devsm edersen bulacaksin evet
@arastirmaciokur
@arastirmaciokur 8 aylar önce
Uzatmanın bir anlamı yok. Kim neyi, kimi doğru buluyorsa ona inanır herkesin özgür iradesi var. Aklını ucuz menfaatler uğruna kiralık vermemişse.(SON NOKTAM BU)
@berkay5105
@berkay5105 8 aylar önce
@@arastirmaciokur inancina lafim yok zaten, bagli oldugun vakfi iyi arastirmani oneririm sadece, ucuz menfaatler kismi biraz manidar olmus tabi
@yunusfatsa4909
@yunusfatsa4909 8 aylar önce
İnsanlara tehlikeli veya anlamsız iş yaptırmamak, insan gücünü ziyan etmemek bile permakültürün bi parçası. Sadece almak değil vermek de gerek , doğadan cömertliği görmek böyle bişey. Doğada çeşitlilik dayanıklılıkdır sistemimizde başarısızlıkda olsa diğer parçlarla toplamda bi başarı yakalanır. Küçük eylemler büyük sonuçlar yaratır
@hayatinruzgarindayolculuk
@hayatinruzgarindayolculuk 8 aylar önce
İçerik üretmek konusunda ders vermelisiniz bence üstadım. Hangi konuyu anlatırsanız anlatın üzerinize giydiğiniz t-shirt den kadraja aldığınız herhangi bir obje kadar hepsinin konuya hizmet ediyor olması muhteşem. Hatta sunumlarınızda kullandığınız kelimeleri bile örneğin etnik inanışlara aykırı gelmesin diye değiştirip kullanıyorsunuz. Tekrar tekrar teşekkürler ve de tebrikler 👏
@mehmetinalcuk9306
@mehmetinalcuk9306 8 aylar önce
''Kahve köşelerinde sadece konuşarak memleketi kurtarmaya çalışan dayılar gibi'' Barış özcan 😂😅
@miss_nobodyy
@miss_nobodyy 8 aylar önce
Küçük eylemler büyük sonuçlar yaratır. Mükemmel✨
@seymak.y.8618
@seymak.y.8618 8 aylar önce
Popüler bir kanalda bu konuların konuşulması muhteşem🤩.. Lütfen ayrıntılarına girin, küçük küçük yapılabilecek işlerin örneklerini izleyelim. Bu iş hepten otoritelere bırakılacak bir iş değil, bireysel farkındalıkla başlar. İklim krizine çözüm olamayız belki ama yakında yaşayacağımız kıtlığa en acil çözüm olarak; toprağın bizi beslemesi için önce biz toprağı besleyebiliriz.
@ipekylmaz2662
@ipekylmaz2662 8 aylar önce
Bilgiler "uygulama"da önem kazanır. Yıllardır bu detayları öğrendik ancak evlerimizde ailemizin veya çevremizin getirdiği alışkanlıkları devam ettiriyoruz. Dolayısıyla bilgi edinmek işlevsiz hale gelmiş oluyor. Uygulamaya başlamak, kendi hayatımızda ufak dokunuşlarla da olsa bütün bir sistemi etkiliyor. Ve Barış hocam çok güzel betimlemiş, kendisine teşekkür ediyorum.
@sedasavas7017
@sedasavas7017 8 aylar önce
Yine farkındalık yaratan çok faydalı bir video olmuş, emeğinize sağlık. Şu anda 109B görüntüleme olmuş. Sırf bu videoyu izleyen bu insanlar bile kendi hayatında bu ilkeleri uygulasa büyük bir etki yaratır.
@rotwolf8869
@rotwolf8869 8 aylar önce
Permakültür için Türkiye'de hala geç değil ama düz permakültür uzun süreçli bir uygulama. Kısaca artık, sadece permakültürle tarım değil, permakültür prensiplerini benimseyen ileri teknoloji polikültür*'e geçiş yapılabilir ama kırsal bölgelerde permanent yapıya geçiş yapılabilir. Kademe kademe planlnması yapılmalı (:
@nikolatesla4672
@nikolatesla4672 8 aylar önce
Küçük eylemler büyük sonuçlar doğurur. 👏👏👏
@harderboys
@harderboys 8 aylar önce
Yine çok güzel olmuş, emeğine sağlık abim. Doğanın efendisi değil kölesi olduğumuzda kazanacağız.
@ereh__
@ereh__ 8 aylar önce
Dünyayı eski haline döndürmek, doğayı düzeltmek, sıcaklıkları düşürmek şu anda o kadar kolay ki insanlık için... Fakat kimsenin işine gelmiyor bu. Parayı bu şekilde harcamıyor kimse. O kadar zengin insan var hiç biri yatırım yapmıyor buraya yazık gerçekten çok yazık. İlerde umarım ben bir şeyler yapacağım
@kemalbillurcu8037
@kemalbillurcu8037 8 aylar önce
Bir coğrafya ögrencisi olarak derslerimizde bazı hocaların sadece slayt üzerinden okuma yaparak bize asıl öğretilmesi gereken bilgileri öğretmeyip birden çok bilgiyi üst üste ekleyerek tamam ders bitti diyerek (ki eminim 40 kişilik sınıfta dersi sadece 2 kişi anlıyor) anlatması, esas sorunun köklerinde bilimin aktarımında bir yanlışlık olduğunun göstergesi. Bilimi anlamadan bilim yapamayız ve barış abime teşekkürlerimi sunuyorum bizleri böylesine dünyanın geleceğinde önemli bir konu için aydınlattığından dolayı.
@Zuhal-bay
@Zuhal-bay 8 aylar önce
Bir süredir araştırdığım konuya yer vermişsiniz 🙏🙏
@garry1738
@garry1738 8 aylar önce
youtube bilinç kazanmak isteyen birisi için,doğru kullanırsa tabi, gerçekten harika bi uygulama umarım bu video daha fazla insana ulaşır. emeğine sağlık abi
@worldeventsnews
@worldeventsnews 8 aylar önce
Süper ya keşke her yer böyle yapılsa
@ozgendemiray9874
@ozgendemiray9874 8 aylar önce
Ormanlar çok değerli en kısa sürede iklim krizini çözmek zorundayız. Tesekkurler
@TCstarfish
@TCstarfish 8 aylar önce
Permakültür demişken Bill Mollison ve David Holmgren’i de anmadan geçmeyelim😍🥰🌱
@STAEOGE1
@STAEOGE1 8 aylar önce
*Ãğam rîcä êétsém(śhôrtś ôlmäyän)* *vîdêomâ lliiké ýöyrûm ätármïsïn🥀💛*
@zortoke330
@zortoke330 7 aylar önce
Anlatmak istediğim olay: trshow.info/watch/kh6TY7sqz6w/video.html
@yalnzkurt5823
@yalnzkurt5823 8 aylar önce
"Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım." Neil Armstrong
@kadirdursun1355
@kadirdursun1355 8 aylar önce
Barış Özcan videolarını en başından en sonuna izlediğimizde videoların her detayıyla, her verdiği bilgi ile tamamen 0’dan yeni bir dünya kurulsaydı ne kadar güzel olurdu farkedenler?
@pierkopollo8793
@pierkopollo8793 8 aylar önce
Videolarınızı izlemek bana çok şey katıyor ve izlerken keyif alıyorum.
@inciozsendil6771
@inciozsendil6771 8 aylar önce
Muhteşem bir anlatım, tekrar tekrar dinleyip zihinlere nakş'edilmesini öneriyorum. Îzleyip geçmemekte yarar var. ❤ Teşekkürler Barış Özcan, minnetle...
@erdalerdal4143
@erdalerdal4143 8 aylar önce
Bu kadar abartacak ne var😏 Bu haftanın cilacısı da sen misin?
@ezgi8346
@ezgi8346 8 aylar önce
Elinden geleni yapmaya çalıştığın için teşekkürler Barış. Ne yazık ki bireysel olarak atacağımız adımlar pek işe yaramıyor, liderlerin zorunlu kılması gereken mühim davranışlar bunlar ancak ipin ucunu çoktan kaçırdığımızı düşünüyorum. İnsanlık zombi dizilerindeki gibi bi hayatta kalma mücadelesi verecek bu eylemlerimizin sonucunda, ben o günün çabuk gelmesini diliyorum doğa ve tüm canlılar adına. Nüfus bu şekilde artmaya devam ederken, insanlar içgüdüleriyle üremeye devam ederken kompost yapıp atıklarını ayrıştırmaları en fazla yerimizde saymaya yarayacak. George Carlin'in dediği gibi "dünya pirelerini silkeleyen bi köpek gibi insanları üzerinden atacak, 5 büyük yok oluştan; asteroidlerden, global volkanik patlamalardan sağ çıkıp kendini toparlayan gezegen için insanlık çok küçük bi sorun" Nüfus kontrolü ve ekolojik dengeyi bozacak durumlara sebep olan tüm şirketlere uygulanacak mecburi yaptırımlar sağlanmadığı sürece sonumuza hızla yaklaşmaya devam edeceğiz. Dişlerimizi fırçalarken suyu kapatırken, organik atıkları komposta dönüştürürken, plastik şişemizi geri dönüşüme atarken kendimizi iyi hissedip dünyayı kurtardığımıza inanıyorsak biraz fazla hayalperestiz. Gerçekçi olalım, bi avuç bilinçli insanın tercihen gerçekleştirdiği bu küçük eylemler pek büyük sonuçlar yaratmayacak.
@ErhanErci
@ErhanErci 8 aylar önce
Geniş çerçeveden bakarak olumsuz hareketlerimizin bizi mutsuz ve pasifize etmesine izin vermek, kendimize yapacağımız en büyük kötülük olacaktır. Tüm insanlığın kurtuluşu bir kaç “lider” sayesinde olmayacak. Kısacık hayatımızı insanlık yok oluyor diye üzülerek geçirmek ne sana ne de insanlığa bir fayda sağlar. Birey olarak bir yolculuk halindeyiz. Herkesin aynı yolda olmadığının farkında olmalıyız. Başkalarının yolculuğuna takılıp kalmamalı, kendi maceramızı yaşamalıyız. Kendimize, yolumuza ve dünyamıza iyi bakmalıyız. Sevgi ve barış içinde yaşamalıyız.
@berkantyetut2284
@berkantyetut2284 8 aylar önce
Permakültür harika bir fikir ancak bizim ülkemizde bunu hayata geçirmemiz için kırk fırın ekmek yememiz gerekiyor. Bugün bir çok ülkenin kullanmış olduğu teknolojileri ne yazık ki tamamiyle hayata bile geçiremedik. Önce yapılan işlerimizde sahtekarlığı, ucuza kaçmayı, bugünü düşünüp yarını es geçmeyi bırakmamız gerekiyor. Ama hepsinden daha da önemli olan bilinçli bir toplum nasıl olur onun adımlarını atmalıyız. Bir gün daha sürdürülebilir fikirlerin öncüsü bir ülke olmamız dileklerimle…
@PermakulturKolektifi
@PermakulturKolektifi 8 aylar önce
Şu anda ülkemizde mevcut bulunan permakültür çiftlikler var. Evinizden başlayarak her yerde uygulamanız mümkün, yeter ki isteyin.
@birisi2181
@birisi2181 6 aylar önce
Barış abi, 5-6 sene önceki videolarına bakıyorum da elimizde yaşlandın resmen .
@ummugulsumoren1879
@ummugulsumoren1879 8 aylar önce
Abi neden bu kadar haklı ve zekisin bu ülkeye hatta dünyaya böyle insanlar lâzım ya
@karimbeniartiksevmiyo
@karimbeniartiksevmiyo 7 aylar önce
Barış abi görünce hemen tanıdım SDG yani gösterdiğin 17 maddeyi biz de okulda speaking dersinde görüyoruz eğer devlet okullarında da bu konulara değinilirse veya en azından çok izlenen televizyon programlarının arasına kısa kısa kamu spotları falan yayınlanırsa insanlar daha çabuk bilinçlenebilir
@aysecelebi3099
@aysecelebi3099 8 aylar önce
Hocam çok ama çok değerli bir çalışma olmuş, emeğinize, yüreğinize sağlık. Ve sayenitde gördümki hayatımda anlattıklarınızın elimden gelen ve imkanım elverdiğince bir çoğunu yaptığımı gördüm ve çok mutluyum. Mesela mümkün olduğu kadar hiç yiyecek, hele hele ekmek hiç atmam, günah deriz zaten demi, yani bir taşla 2 kuş misali. Fazla çöp üretmemeye ve ürettiğim çöpü itinayla ayırmaya özen gösteririm. Doğada yatan çöpün yanından geçerken kaldırırım (tabiiki eğer büyük bir çöp değilse). Ve keşke kendi toprağım olsa ona neler dikmezdimki, mesela kendir veya meyve ağaçları. Buda büyük şehirde oturmanın dez avantajı. Selam ve Saygılarımla.
@Emre_369
@Emre_369 8 aylar önce
Ne güzel bir insansın 🌸
@zortoke330
@zortoke330 7 aylar önce
Anlatmak istediğim olay: trshow.info/watch/kh6TY7sqz6w/video.html
@Lemanqenberova
@Lemanqenberova 8 aylar önce
Hafta sonu seninle güzel bee❤
@ozlemarkan8444
@ozlemarkan8444 8 aylar önce
Keşke aynı videoları İngilizce dublajlı da yayınlayabilseniz. Arkadaşlarıma Çoğunu çevirip anlatmak pek mümkün olmuyor malesef. Ve izlemelerini, anlamalarını istiyorum.... Ayrıca Paylaşımlarınız, emekleriniz için çok teşekkürler...
@alierdembulut3276
@alierdembulut3276 8 aylar önce
Nerede yaşıyorsunuz
@ozlemarkan8444
@ozlemarkan8444 8 aylar önce
@@alierdembulut3276 Neden sordunuz?
@yavuzzz
@yavuzzz 8 aylar önce
İklim değişikliğinin bir sorun olmadığını iddia eden insanlar hakkında bir video yapar mısın? Dünya yuvarlak değil videosu tarzında :D
@emregozler3671
@emregozler3671 8 aylar önce
Umudumuzu korusak da işler pek iyiye gitmiyor yaşlı dünya için : (
@ahsentoygar8736
@ahsentoygar8736 8 aylar önce
evet umudu korumalıyız yoksa baştan kaybederiz bence de
@zortoke330
@zortoke330 7 aylar önce
Anlatmak istediğim olay: trshow.info/watch/kh6TY7sqz6w/video.html
@jk7aras
@jk7aras 7 aylar önce
Barış Abi Tüm Türkiye Sana Minnettar Dernek İçin Gerçekten Çok Namuslu İşini İyi Yapan Birisin Gerçekten Teşekkürler.
@lanadelreyfanclubahbabe
@lanadelreyfanclubahbabe 8 aylar önce
Bio,kimya ve Baris Özcan ile pazar sabahlari♾️
@sabankurt5674
@sabankurt5674 8 aylar önce
Tüm bunlar için bireysel önlem %0000001 kadar değil belki ama toplumsal bilinç arttırım için refah seviyesi ile doğru orantılı olsa gerek. izlerken hikayeye dalıp gidiyoruz , belkide sarhoşluğunu yaşıyoruz , umarım çok geç olmadan ..emeğinize sağlık.
@mcetin1053
@mcetin1053 8 aylar önce
Benim için büyük bir adım olan insanlık içinde büyük bir adıma dönüşebilir.
@alibaki7805
@alibaki7805 8 aylar önce
Gittim 4 yıl önce, doğa harikasi biryer...
@ruffytongout3735
@ruffytongout3735 8 aylar önce
büyük şirketlerin yaptığı şeylerin yanında benim yemek atıklarımın 1 yılda ayakkabı eskittiğimin dünyaya ne gibi bir zararı olabilir diye düşünüp biraz umursamamaya başlamıştım. Benim yaptığımı 8 milyar insan da yapıyorsa etkilerinin ne kadar büyük olacağı açıkca ortada Video için teşekkürler.
@zlmreyis12
@zlmreyis12 8 aylar önce
Barış Abi bu işi sonuna kadar mükemmel yapıyorsun 👍
@cyigityuksel6710
@cyigityuksel6710 8 aylar önce
Bumer Alfa dostum sen neden bahsediyorsun her kelimeye cümleye anlam yüklemeye gerek yok bazen insanlar öylesine de konuşur över kötü birşey değil bu birdaha kimsenin vaktini çalma
@hakan5531
@hakan5531 8 aylar önce
@@cyigityuksel6710 İnsanların bu videoyu izlerken düşünmesi gereken son şey Barış Özcan'ın bu işi ne kadar yaptığı ve herkes bu konuda yorum yapınca bayıyor. Vakit çalan sadece bu yorumlar
@Mimar-Oz
@Mimar-Oz 8 aylar önce
Bu konuyu ele aldığınız için teşekkürler . Daha açıklıyıcı olamazdı . Bir mimar olarak bize çok görev düştüğünün farkındayım ve Passif evler ile ilgili ne varsa öğrenmeye çalılıyorum . Ayrıca Samsungu da tebrik etmek isterim. Akllı telefonların her yıl büyük coşkular ile yeni modellerini tanıttığı ,5-6 yılda eski diye nitelendiridiği modellerin çeşitli donanım yazılım ve uygulamarı kabul etmediği için çöp olduğu ve hep daha yeni en son modele teşvik ettiği digital dünyada rcycle ürünlerle yeni bir cihaz yapmayı ustalık işi olarak görüyorum .🌿🌿
@mahrinursahedova7263
@mahrinursahedova7263 8 aylar önce
Tek kelime ile 'MÜTHİŞ ÖTESİ' video🌿🌲🌍 Teşekkürler Barış Özcan 🤩
@yunusemreasmakaya2082
@yunusemreasmakaya2082 8 aylar önce
Bu konuyu anlatırken Türk Töresinin bu bağlamdaki yerini de anlatmanı beklerdim Barış Abi.
@sherlockholmes5725
@sherlockholmes5725 8 aylar önce
Bu konuda insanların bilinçlenmesine yardımcı olduğun için teşekkürler Barış abi
@behcetertugrulturkmen-js4ls
@behcetertugrulturkmen-js4ls 8 aylar önce
Permakültür’ü eğitim sistemimizde bir ders olarak ele almamız daha doğru olmaz mı? Dünya nüfusunun %90’ından fazlası ekolojik zarardan habersiz ve bunlarında en az %80’i olanları kavrayabilecek eğitim veya kapasite düzeyinde değiller. Kendi neslimiz içinde bu hususta sorumluluk alabilecek olarlar almalı ve en önemlisi sonra ki nesilleri bu doğrultuda eğitmeliyiz. #permakültürdersi# ❤️
@PermakulturKolektifi
@PermakulturKolektifi 8 aylar önce
8 senedir Doğa ve Çocuk dersi olarak anaokulundan liseye kadar okullarda bu dersi öğretiyoruz. Bahçede çalışıyor, ormana gidiyoruz. Çocuklarla birlikte tasarımlar yapıyoruz. Yetişkinler için de eğitimlerimiz var. Kendi kendine yeterlilik de bunun bir parçası.
@behcetertugrulturkmen-js4ls
@behcetertugrulturkmen-js4ls 8 aylar önce
@@PermakulturKolektifi Bu sevindirici ve umut verici bilgilendirme için teşekkür ederim. Takdire şayan çalışmalar.
Su altında yaşanabilir mi?
19:59
Barış Özcan
görünümler 2,2 Mn
HAWAII - Volkanlar Diyarı
55:21
Barış Özcan
görünümler 619 B
#bulla #bullo #karma #carma #bullish #bully #bull
00:36
Kod Adı Kırlangıç 3.Bölüm @trt1
1:01:07
Kod Adı Kırlangıç
görünümler 155 B
Dark Side of Pinocchio
19:51
Barış Özcan
görünümler 1,2 Mn
Permakültür Nedir?
16:45
Sürdürülebilirimsi Hayat
görünümler 805
How will we adapt to artificial intelligence?
29:11
Barış Özcan
görünümler 715 B
Teleskoplar Uzayda Bulduğu İlginç Varlıklar
3:11:12
Paso Video Uzay
görünümler 45 B
Will mammoths come back to life in 2027?
19:06
Barış Özcan
görünümler 2,2 Mn
Is it possible to go to the Andromeda Galaxy in 50 years?
21:56
What happened to the ozone layer?
17:24
Barış Özcan
görünümler 882 B
The black matter does exist, NO it does not, YES it does!
20:58
#bulla #bullo #karma #carma #bullish #bully #bull
00:36