Osmanlı Neden Amerika'ya Gitmedi? Coğrafi Keşifler - Olmaz Öyle Saçma Tarih - Emrah Safa Gürkan -B21

  görünümler 1,019,473

Flu TV

Flu TV

3 yıl önce

#emrahsafagürkan #flutv #olmazoylesacmatarih
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: tarih.flutv.online
Farklı coğrafyalarda yaşayan ana dili İngilizce olan eğitmenlerle Cambly’yi 10 dk ücretsiz deneyebilir, düzenli pratik ile akıcı İngilizce konuşabilirsiniz.
Kod: flutv
İncelemek için: bit.ly/flutvcambly
Olmaz Öyle Saçma Tarih 7 hafta sonra tekrar sizlerle! Bu bölümde hozomuz Coğrafi Keşifler'i masaya yatırdı, Mogadişu'dan girdi, Macellan Boğazı'ndan çıktı. İlker Canikligil ve Musta7a Seven sordu, ESG yanıtladı:
Osmanlılar neden Amerika'ya gitmedi? Avrupalıları denizlerde heba olmak pahasına okyanuslarda keşif yapmaya iten ne? Kapitalizmin doğuşunda keşifler nasıl bir oynamıştır? Osmanlılar tebalarını sömürmez miydi? İslam Dünyası'ndan kaşif çıkmaz mı? Kolomb Küba'ya vardığında hakikaten cami çıktı mı? Çinliler keşif seferlerini neden durdurdu? Kristof Kolomb'dan Macellan'a, Zheng He'den Cortes'e, Moctezuma'dan Bartolomé de las Casas'a herkes burada. Iskorbüt olmak, Bahrü'l-zulumet'te pusulasız kalmak istemiyorsanız, kaçırmayın!!!
Cambly TRshow Kanalı: bit.ly/CamblyeAboneOl
Cambly Blog: blog.cambly.com
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" Yepyeni bir Dijital Platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen Abone Olun.
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Destek için Patreon sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

YORUMLAR: 1 208
Kings and Generals
Kings and Generals 3 yıl önce
Çok güzel bölüm olmuş. Ellerinize sağlık.
Berk Ahmet Atacan
Berk Ahmet Atacan 3 yıl önce
Türk müsün sen kardeşim ya.
Toralp Kağan
Toralp Kağan 3 yıl önce
Kimler var burada Hoşgeldin ....
MrKirpi
MrKirpi 3 yıl önce
:
Şahruh mirza
Şahruh mirza 3 yıl önce
Dostum videolarınıza türkçe altyazı yapsanız harika olur
Haydar Özkömürcü
Haydar Özkömürcü 3 yıl önce
OHA! KRAL GELMİŞ
Gökhan Gürdal
Gökhan Gürdal 3 yıl önce
"Elit göçmez." muhteşem bir tespit. Teşekkürler Emrah hocam. Bölüm de muhteşemdi. Olmaz Öyle Saçma Tarih bitince oluşan hüznü anlatan tek bir kelime arayışındayım. Bunu literatüre sokmamız lazım bence.
Eray Kader
Eray Kader 2 yıl önce
Aynen .Elit neden göç etsin ki??Adam kendi ülkesinde rahat yaşıyor.Başka memelekte gidip niye statüsünü düşürsün??
Oskar Jäger
Oskar Jäger 6 aylar önce
Türk ise göçer abi, bak doktorlarımıza:(
Sinan Tabanli
Sinan Tabanli 6 aylar önce
Günaydın :)
Motorhane. no
Motorhane. no 3 yıl önce
Yemin ediyorum Cem Yılmaz stand up’ı izliyor gibi. 1 saat izliyorum, izlerken müthiş şeyler duyuyorum, video bitince aklımda ne kalmış? Hiç! :(
Gunit
Gunit 3 yıl önce
yaşadım az önce amk bu yorum üzerine kendime sormam sonrası asD:ASD:
Cher Arslan
Cher Arslan 3 yıl önce
aklında bir şeylerin kalmasını iztiyorsan bir bilgi öğrendikten sonra onu birde kendince yorumla sonra kardşında biri varmış da sen ona bilgi anlatıyormuşsun gibi dış sesle anlat. bu sayede videoda hem eğlenirsin hemde bilgi dolu bir kazanç elde edersin.
Duran Duran
Duran Duran 2 yıl önce
Hahahahahahahahahahahahaaaaaaaaa karnıma ağrı girdi gülmekten
Bilemiyorum Altan
Bilemiyorum Altan 2 yıl önce
Video hızını yavaşlat. Beyin algiladiklarini işlesin. Seyircinin ilgisi kırılmasın diye tüm boşlukları kesiyorlar bu kez de akılda bir şey kalmıyor sadece dinliyorsun.
Y. S. Gökçek
Y. S. Gökçek 2 yıl önce
Tebrikler, çok şey söyleyip hiç bir şey anlatıp öğretememek. Sanki şov programı. Ama konu, tarih dedikleri için, insan gerçekleri öğrenmek istiyor. Solcu olup bu kadar batı hayranı olmak, hep kendi tarihimize çakmak, ilginç. Değüşük... Tarihçilere havale etsem onlar kızar, medahlara desem onlar kızar, ne etsem bilemedim.
Antares
Antares 3 yıl önce
Coğrafi keşifler hakkında okuma yapmak isteyenler için İş Bankası Yayınları'ndan çıkan Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyahatler - Peter Aughton kitabını tavsiye ederim. Dili hem sade hem de harita görüntüleriyle desteklendiği için takibi kolay oluyor.
Sehri aksöz
Sehri aksöz 2 yıl önce
Tarihin aslında geçmişte yaşananlarla bugünü anlamamızı sağlayan güzel bir ilim olduğunu bize gösteriyorsunuz. Daha büyük kitlelere ulaşmanız dileğiyle 😊
Aygün Yılmaz
Aygün Yılmaz 3 yıl önce
Avusturalya Melbourne'den selamlar Emrah ve Ilker hocam 😊 // IFA'den beri severek takip ediyorum. Flu TV'nin daha da büyümesi ve TR'de olması gerektiği yere ulaşması dileklerimle 🙏🏻
Ottempire
Ottempire 3 yıl önce
Yarısını sabah yarısını akşam izledim. Bittiğinde saatlerce süren bi program izlemiş hissine kapıldım. Yok böyle birşey ! :)
SEFA YILMAZ
SEFA YILMAZ 10 aylar önce
ESG ve İlker hoca her videoda bir dizi bir film literatürümüze katması çok güzel :)
egeli lodos
egeli lodos 3 yıl önce
Cambly i en az 20 youtuberda gördüm ve şu an ikna oldum. Akademisyen farkı, bu kadar akıcı ve akıllıca kullanması etkiliyor izleyenleri.
ehehemehehe
ehehemehehe 3 yıl önce
sayın hocam, amerika yerlilerinin köleleştirilmemesi üzerine verdiğiniz "çoğu öldü ve nüfusları çok değil" yanıtına bir ekleme yapmak istiyorum: aslında köleleştirilmeye çalışılmış ancak gerek Afrika kıtası yerlilerinin aksine Amerika yerlilerinde kölelik kültürleri olmaması, gerekse bölgeyi çok iyi tanımalarından kaynaklı köleleştirememe durumu var. Köle olarak kullanılmaya çalışılan bir sürü yerli ya savaşarak ölmüş ya da kaçmış gitmiş. hatta cherokee kabilesinin isminin arazi performansıyla ön plana çıkan bir jip markası olmasının sebebi de budur. Adamlar bölgeyi çok iyi bildikleri için "sahiplerinden" kaçabilmiş ve kaçtıklarında kendi insanlarının yanlarına gidebildikleri için kaçma motivasyonları da varmış. Afrika'dan köle ithal etme sebeplerinden birisi Afrika'da köleliğin bir ceza olarak kullanılması. Afrika'da bir çok bölgede suç işleyen insanlara hapis cezası gibi kölelik cezaları verilirdi. Birinin tavuğunu çalan kişi altı ay boyunca bir sahibe kölelik yaparken, cinayet gibi daha ciddi suçlar işleyen insanların kölelik yapma süreleri de artardı. Bu yüzden beyaz insanlar gelip rahatlıkla birilerini satın alabiliyordu ve hem satanlar hem satın alınanlar belirli bir süre sonra bu kişilerin geri döneceklerini sanarlardı. Ayrıca Afrikalı köleler de Amerika'da kaçmaya çalışsalar da gidebilecekleri bir toplulukları yoktu. Direniş göstermek için bir motivasyonu olmayan insanlardı.
Humboldt
Humboldt 3 yıl önce
Süper yorum
ehehemehehe
ehehemehehe 3 yıl önce
@Humboldt ciddi mi diyorsun kinaye mi bilmiyorum ama teşekkürler :)
Humboldt
Humboldt 3 yıl önce
@ehehemehehe ciddiyim dostum hocadan daha güzel açıklamışsın
serçe
serçe 3 yıl önce
Sayende evet ya, Amerika yerlilerinde hiç köle olma durumu görmediğimi fark ettim. Harikaydı, şimdi Kızılderililere olan saygım daha da arttı.
mahmut güneş
mahmut güneş 3 yıl önce
Aynen de öyle bir bölgenin yerlisini köle yapmak daha zor, hem çok direniş gösterir hem daha çabuk organize olurlar, bir de insanın doğasına aykırı, sen yaşadığın yer içinde başkası gelip köle yapmak isterse ölümüne savunursun. Ama onları başka coğrafyalara götürürsen ve kültüründe de kölelik varsa yaşamak için köleliğe razı olurlar.
HALİT BAYGUN
HALİT BAYGUN 3 yıl önce
Bir TRshow programı bu kadar mı akıcı, fikir verici olur? Enfes bir programdi.
Batuhan Altay
Batuhan Altay 3 yıl önce
Harika bir bölüm! İlker bey lütfen kendinizi entelektüellikten nasibini almamış, klavyeye asılan insanlarla aynı kefeye koymayın ve onları umursamayın.
Rousseau
Rousseau 3 yıl önce
Oynadığı reklamı bile izleten insan,Emrah Safa Gürkan
Maistlin Rajere
Maistlin Rajere 3 yıl önce
reklam bile öğretici. koalaların korunma içgüdülerini öğrendim
Faruk TUNÇAY
Faruk TUNÇAY 3 yıl önce
Yapmış olduğum okumaları kavramam açısından cok iyi içerikler çekiyorsunuz. Yaptığınız iş takdire şayan. Saygılar
Kubilay Karadayı
Kubilay Karadayı 3 yıl önce
Hocam çok sağolun sayenizde hafif( burjuvai gömlek, 1930 lar model İngiliz ceketleriyle) entelektüel görünebiliyorum . Fransizcam gelişti ve bilgiler de kasıyorum ayrıca .
Burçak Aydın
Burçak Aydın 3 yıl önce
Videolar çok güzel emeklerinize sağlık. Altyazılar çok bilgilendirici. Biraz görsel ekleyebilir misiniz? Mesela dünyanın en uzun tren yolunu harita üzerinde görebilsek çok güzel olur. Kolay gelsin. Sevgiler
Furkan Alp Eren
Furkan Alp Eren 3 yıl önce
Selamlar, yine yeniden harika bir program olmuş ellerinize sağlık 🙌 Bu arada bir öğrenci kardeşiniz olarak alt yazılar konusunda yardımcı olmayı canı gönülden isterim, saygılarımla 🙏
Emre Koyuncu
Emre Koyuncu 3 yıl önce
Türkiyede aç kaldığımız kaliteli ve vizyon açıcı bir yapım. Muhteşem.
Harun Ömer Özüyusuf
Harun Ömer Özüyusuf 3 yıl önce
Yani ilker hocam şu alemde x1.5, x2 ile izleyemediğim bir canlıyı tanıttın ya bize :-) helala olsun sana.
1234skos
1234skos 2 yıl önce
Ben 2x de izliyom bende cok hizli konusuyom
Fikret Erdeniz
Fikret Erdeniz 3 yıl önce
altyazıda kaynakça göstermeniz çok iyi. teşekkürler. keep up the good work :)
Selman Paça
Selman Paça 3 yıl önce
hazır konusu geçmişken yine hatırlatayım hocam: En azından bir bölüm ( birkaç bölümlük bir seride olabilir)" Olmaz Öyle Saçma Ekonomi- Atilla Yeşilada" yapma imkanınız olursa süper olur.
Han So
Han So 3 yıl önce
Güzel fikir, destekliyorum.
Tolga Berk Kocak
Tolga Berk Kocak 3 yıl önce
ESG Hocam Rise of Empires: Ottoman'ı izlemeyi bitirdim, sizin konuk olduğunuz kısımlardan büyük keyif aldım. Teşekkür ederim.
Boondoks
Boondoks 3 yıl önce
Merhabalar, İlkokuldan itibaren evde meydan larousse ve ana britanica ansiklopedisi serisi vardı. Öğrenmek istediğim bir şey olduğunda annemle babam bana cevap vermez bu ansiklopedilere gönderirlerdi. Bu şekilde bende öğrenmeyi bu şekilde öğrendim ve faydali bilgiye nasıl ulaşabileceği kavradım.
mahmut güneş
mahmut güneş 3 yıl önce
Hocam olaylara bakış açınız çok realist tebrik ederim. Anlatım tarzınız da objektif, her hangi bir eğilim göstermeden neyse onu söylüyorsunuz, gerçek bir akedemisyen tebrik ederim. Iyi ki varsınız.
Ahmet Oztas
Ahmet Oztas Yıl önce
ilker abi asiri kralsin ya boyle bi içerik kurguladigin icin. muhteşem tarih bilgilerini stand up izler gibi izliyorum
nusret atayman
nusret atayman 3 yıl önce
Hem eyleniyor hem öğreniyorum. Sağol ESG ve ilker ve ekibi
Coşkun Ağra
Coşkun Ağra 3 yıl önce
Emrah hocam; Henry Hobhouse, "Değişim Tohumları" isimli kitabında kinin, şeker, çay, pamuk, patetes ve koka'yla dünya tarihini ve ele aldığınız süreci anlatıyor. Baskısı yok kitabın ama alternatif tarih okumaları için hayli ilginç bir kitap. Bilgi ve yorumlarınız için teşekkürler. Kolay gele
Emre ö
Emre ö 3 yıl önce
programda geçen altyazı olarak eklediğiniz tavsiye kitap, önemli isimleri ve filmleri de açıklama kısmına eklemenizi bekliyoruz(armut piş ağzıma düş).
Bünyamin Kutluca
Bünyamin Kutluca 3 yıl önce
Rise of Empires: Ottoman'da izledim sizi gayet başarılı bir yapım olmuş emeği geçen herkesin eline sağlık fakat dikkatimi çeken en çarpıcı şeylerden biri yabancı tarihçilerin sadeliğine karşılık Türk tarihçilerin dış bakımına verdikleri önem daha mı bilge olunuyor?
Canan Şakar
Canan Şakar 2 yıl önce
Emrah hocanın Türkçede rahat olmasıyla ilgili değilmiş hızlı konuşması. Teşekkürler :D Cambly hocası hayatının şokunu yaşadı
Bagatur Han
Bagatur Han 3 yıl önce
Hocam bir sorum olacak. İngilizlerin egemenliğine giren Kanada ve ABD gelişmiş ülkeler olmuşken İspanyolların ve Portekizlilerin egemenliğine giren Latin Amerika ülkeleri neden geri kalmıştır? Sevgiler saygılar.
Mergen
Mergen 3 yıl önce
Hocam kölelik demişken, köleliğin tarihi ve varyasyonları hakkında ayrı bir bölüm yapılsa harika olur, diye düşünüyorum.
Mazlum Usun
Mazlum Usun 2 yıl önce
İlk defa bir tarihçiyi çok sevdim. Güzel ve tuhaf bir tarzınız var hocam. Cukkanız bol olsun.
Toralp Kağan
Toralp Kağan 3 yıl önce
Kaybetmeye başladığın an her şeyi bildiğini düşünmeye başladığın andır..Geçmişte neden kaybettiysek şu anda da aynı sebeple kaybediyoruz..
Deli000Dumrul
Deli000Dumrul 3 yıl önce
Sayın ilker canikligil.,her sabah uyandığınızda sizi depresyona sokanlar halt yiyorlar....sizin için endişelenecek ve üzülecek kadar uzun bir süredir takip ediyorum...her işinizle farklı bir bakış açısı sunduğunuz için neredeyse her videonuzun sonunda farklı bir hayrete düşüyor ve de eğleniyorum...bunun icin içtenlikle teşekkür ederim...hocam, siz olduğunuz gibi çok kiymetlisiniz ve lazımsınız....ne olur yorumlardaki çirkinliklere aldırış etmeyin ve yalvarıyorum kendinize iyi bakın!!
tunahan uğur turan
tunahan uğur turan 3 yıl önce
server tanilli'nin yüzyılların gerçeği ve mirası 3. cildini okurken denk gelmesi güzel oldu. muazzam bir bölüm.
Barış Sipahioğlu
Barış Sipahioğlu 2 yıl önce
9:36 Hacı Mahmud konusu Bunu Herkes Bilir - Sayfa 136 Kitabı okuduktan sonra videoları izliyorum. genel bir tekrar oluyor. Kitap harika. Emeklerinize sağlık.
Yigit Unan
Yigit Unan 3 yıl önce
hocanin civilization referanslari her seferinde beni benden aliyor : ) Civ IV'cuyuz hocam, ondan iyisi gelmedi : ))
Doctor Bogenbroom
Doctor Bogenbroom 3 yıl önce
- İC: Tarih beni ne diye yazacak? boş beleş diye mi?yoksa... -ESG: Tarih seni "muhteşem ESG'yi ünlü eden adam" olarak yazacak ULAN! ne diye yazacak!..
oyun kiral
oyun kiral 3 yıl önce
Bu kadar akıcı konusabilen ve hic yormayan biri daha bilmiyorum. Kafamız reklam gecmiyor o anlatırken. Soluksuz dinletiyor. Keske benim de boyle bir kabiliyetim olsaydı. Ben dusunurken bile dagılıyorum. Esprileri de cok saglam. Seviyoruz hocam.
Selim Durgun
Selim Durgun 3 yıl önce
Sevgili Hocam Rise of Empires Ottoman bütünü itibariyle nasıl bir iş olmuş gerek tarihi olarak gerek Mini Belgesel-Dizi olarak. Yorumunuzu merak ediyorum. ESG and İC. Sevgiyle Kalın.
LJTheComboLJ
LJTheComboLJ 3 yıl önce
“İbni Haldun mukaddime’sinde iyi bir tarihçi olmak için söylentilere dayanılmamak gerektiğini belirtir. Çeşitli milletlerin gelişmelerini peşpeşe sıralamanın da yararı yoktur. Önemli olan bu gelişmenin gizini çözmektir.” (Tarihten sosyolojiye:Ümran bilimi) Hukuk sosyolojisine giriş Prof. Dr. Ülker Gürkan
Semih AYDIN
Semih AYDIN Yıl önce
Kriptograf sayesinde Americanın keşfi ile bir çok şey öğrenmiştim. Pekiştirme oldu.Elinize sağlık.
caner yılmaz
caner yılmaz 3 yıl önce
Hocam sizi Netflix te gördük çok gururlandık...
Kubilay Yüksek
Kubilay Yüksek 2 yıl önce
Jargon açıklamalarını sol ya da sağ boşluk taraflara atabilirseniz çok güzel olacaktır kanımca, severek izliyoruz :)
Ozan Yeşildal
Ozan Yeşildal 3 yıl önce
Türkçe altyazı desteği olsa tadından yenmeyecek program :)
Tankut yıldırım
Tankut yıldırım Yıl önce
Çok eğlenceli ve bilgi dolu❤️
marko paşa
marko paşa 3 yıl önce
Ottoman Rising'i izlerken yutupta ESG'ye denk gelmek. Aşırı doz hozoya maruz kalmak sıkıntı çıkarmaz inşallah.
İslam ARSLAN
İslam ARSLAN 3 yıl önce
Tahrifatci İlker ... Hozom süpersiniz ... Müthiş bir bölüm. Muhteşem Emrah Safa Sultan.
Y Y
Y Y 3 yıl önce
Sırf Emrah Hoca için abone oldum onun için izliyorum.Bilgili ve komik bir adam izlerken keyif alıyorum resmen.
Hakan Aydın
Hakan Aydın 3 yıl önce
Hocam Marco Polo'nun Çin'e gitmediği yönündeki teorileri de belirtseydiniz iyi olurdu
Kadir G.
Kadir G. 3 yıl önce
Bilgi okur yazarlığı ülkede ders olarak okutulmadıkça insanlar neyin bilgi olup olmadığını ve buna nasıl ulaşacağını öğrenemeyecek. Bence gençlere yapılacak en büyük iyiliktir bilgi okur yazarlığını öğretmek.
Muhammed Gökmen
Muhammed Gökmen 3 yıl önce
Çok bekledik hocam, gözlerimiz yollarda kaldı.
Yusuf Karaaslan
Yusuf Karaaslan 3 yıl önce
Bu ülkeye böyle bir program şarttı. Tarihe sanıldığından daha çok ilgiliyiz.
EnginCe
EnginCe 2 yıl önce
Herzamanki gibi gene efsanesiniz hocam. Sizi keşke klonlayabiilesek ne güzel olurdu :=)
Furfiye Huseyin
Furfiye Huseyin 3 yıl önce
Aşk acısı çekerken, coconut milk içmek eşliğinde sizi izliyorum, gönlüm ferahladı. Olmaz öyle saçma tarih ve emrah safa hoca aşk acısını unutturur!!!!!
Mike Drunkestein
Mike Drunkestein 2 yıl önce
cografi keşifler hakkında bi kitap önerilerini alsaydık hocamdan
paşa erdeniz balyemez
paşa erdeniz balyemez 3 yıl önce
İlker Hocam o zaman scarface'in over-rated'lığı ile ilgili bir OÖSŞ bekliyoruz, yeni seriye de başlamış olursunuz belki :) (bende çoğu arkadaşımla filmin fazla abartıldığını düşünüyorum)
FluTV
FluTV 3 yıl önce
Alt yazilari ESG yaziyor
Ece V
Ece V 3 yıl önce
Şu kapak fotoğraflarının hastasıyım bi adama her şey mi yakışır 😂😍
Samet Basarslaj
Samet Basarslaj 3 yıl önce
Mukemmel mukemmel mukemmel harikasiniz hocam agziniza saglik👍👍🇹🇷
Gulten Sezer
Gulten Sezer 3 yıl önce
Koca günü neredeyse sizi izlemekle geçirdim, dumur durumdayım .Epey bir kısmını anlamakta ( çok hızlı konuştuğunuz için ) zorlanıyorum ama ısrarlıyım, çözeceğim sizi sonunda..
Rize Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo TV Bölümü
Rize Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo TV Bölümü 3 yıl önce
Canıkligilin amacı anlatılanlardan kendi fikriyatına pay çıkarmak. Objektif olabilse ve biraz daha tarih bilse program 2-3 basamak üste çıkar.
Koksal Arslan
Koksal Arslan 3 yıl önce
hocam nasıl bir beyin..mekanizmasına sahipsin..beynini çıkarıp bilgisayarmı koydular..süpersin
Osman Baki Altıok
Osman Baki Altıok Yıl önce
Hoca çok şey biliyor ama en sevdiğim kısmı bize de çoğu şeyi biliyormuşuz gibi davranıyor harika :D
Mahir Börü
Mahir Börü 3 yıl önce
Vaay Emrah Hocam Rise of Empires : Ottoman dizisinde oynamışsınız hiç söylemiyorsunuz. Tebrikler hocam. Görünce hem şaşırdım hem sevindim.
M.M ozdemir
M.M ozdemir 3 yıl önce
Ne sacma bi dizidi
Hasan Divan
Hasan Divan 3 yıl önce
Hozom Venedik dukası veriyoruz. İlker Canikligil harikasınız. Emeğinize sağlık hepinizin.
Azat Bozkurt
Azat Bozkurt 3 yıl önce
Tarafsız bilgili tarihçi çok seviyoruz.
BRKYOL
BRKYOL 3 yıl önce
Netflix'e kendine Türkçe dublaj yaptıran adam gibi adam: ESG
Max Headroom
Max Headroom 3 yıl önce
Hocam Amerikayı ilk keşfedenlerin 1100 yıllarındaki kovboylar olduğuna dair bir teori var. Ne düşünüyorsunuz?
Suphi Uzun
Suphi Uzun 3 yıl önce
Bir öneri olarak; altyazıları biraz yukarıya mı alsanız acaba. Hocanın konuşmasını takip etmeye çalışırken aynı zamanda okumak zor olduğundan bazı altyazılarda videoyu durduruyoruz ve youtube'nin arayüzü denk geliyor altyazılara. Bu bölüm de harikaydı teşekkürler :) Not: Evet şımarıklık olduğunun farkındayım :)
Aras Toksoy
Aras Toksoy Yıl önce
bir kanalın reklamı bile öğretici olur mu be. seviliyorsunuz.
Buğra Uğur Okumuş
Buğra Uğur Okumuş 3 yıl önce
Bir Tarih öğrencisi olarak söylüyorum. Emrah Sefa Gürkan ekolünü bir ileri boyuta taşıyacak neslin ferdi olmak ve kendisi ile aynı yolda eskimek istiyorum. Mütebahhir bir zat...
Ş. Kürşat SANCAR
Ş. Kürşat SANCAR 3 yıl önce
Emeğinize sağlık hozam. Uzun zamandır hasretle bekliyorduk. İlk defa bir bölümde İlker Canikligil itici gelmedi. Çeviri işinde yardımcı olabilirim para pul istemez. Hozamız son kitabı imzalayıp hediye etsin kafi :) Dipnot : Türkçe/İngilizce/Fransızca yeminli tercümanım.
Erkan Kaderoglu
Erkan Kaderoglu 3 yıl önce
Teşekkürler, iletişim bilgilerinizi twitterdan @tractatusp ye iletişim bilgilerinizi gönderebilirmisiniz @Emrah Safa Gürkan
Raistlin Majere
Raistlin Majere 3 yıl önce
Rise of Epires Ottoman baya objektif olmuş hocam! izlerken kazanamayacağız diye korkmadım değil. Bizim yeniçeriler gol yollarında etkisiz kalmış hiç skor yapamadılar ve Osmanlı sultanı Mehmet değilde Cengiz idi sanırım. Kısacası anladığım kadarıyla karsı taraf hiç asker kaybetmemiş kuşatma seyri boyunca osmanlı saldırmış giustiniani üstüne koşan askerleri paketleyip göndermiş. Bir an beşinci günün şafağında Gandalf gelip kurtaracak zannettim baya fantastik bir "belgesel-dizi" olmuş
şengül durucu
şengül durucu 3 yıl önce
Avrupa merkezli coğrafi keşifler olmuş bu bölüm sanirim. Zira mesela moğollar keşif yapmamış mi veya japon imparatorluğu vs. Mesela piri reis'in kitab-ı bahriye'sinden bahsedilmesi iyi olurdu. O eser de merak konusu ve önemli bir eser cunku dönemine göre.
Ozan ÖZKAN
Ozan ÖZKAN 3 yıl önce
- Dünya düz ama hafif eğimli. Zafer Algöz.
İsa Koc
İsa Koc 3 yıl önce
aklımda hiç bir şey kalmıyor ama başından kalmadan izliyorum hakim olamıyorum kendime ilginç bir büyü. ayrıca her şeyi 1.25 hızda izlerim ama hocam 1.25te çok zor
Evren EKSI
Evren EKSI 3 yıl önce
Elinize saglik, hos sohbet olmus her zamanki gibi. Mustafa hocami biraz daha duymak fena olmaz.
EROL BURSA
EROL BURSA 3 yıl önce
kitap tavsiyesi vermek verebilme çok önemli ve özel birşeydir.bana göre değerli bi profesörün ve öğretmenin en büyük özelliği değerli kitap tavsiyesi verebilmektir.evet her kitap değerli değildir.yani biri diğerinden daha iyi yazabilir filan falan iki kitap okursun biri sana diğerinden daha çok şey verir.işte değerli bi profesörün veya öğretmenin farkının ortaya çıktığı şeylerden biri budur kitap tavsiye edebilmek
berat aktaş
berat aktaş 3 yıl önce
Süresiyle son derece doyurucu bir bölümdü ( içeriģe zaten diyecek bişey yok)
Puren Duman
Puren Duman 3 yıl önce
Yeni keşfettiğim bir kanal ve müptelası oldum. 👏👏👏
nesra doğan
nesra doğan 3 yıl önce
İlker Canikligil, 10 numara 5 yıldız bir insansınız, takılmayın yorumlara:))
dayicomics
dayicomics 3 yıl önce
Emrah hocam bu bölümde coştukça coşmuş, keşke her bölüm böyle uzun olsa :D
boran okur
boran okur 3 yıl önce
Adamın ismini hatırlamasam da fastan yapılan bir seferde brezilya kıyılarına çıkıldığını ama vikinglerde olduğu gibi getirisi olmadığı için faslıların birşey yapmadan brezilyada ayrıldıklarını okumuştum. Hatta bazı fas haritalarında brezilya kıyılarınında çizildiği bu keşife kanıt olarak gösterilmişti. Sayın yorumlarla sorumlu flutv görevlisi bunu esg hocama iletirsen müteşekkir olurum.
Zero Four
Zero Four 3 yıl önce
Hocam Mısır tarihi hakkında da bi video gelse ne güzel olur.
Erdal Avcı
Erdal Avcı 3 yıl önce
Hocam yolumuz gözlerde kaldı 😂 yok yok gerçekten! Belediye yolu berbat etti sadece bakabiliyoruz 😂😂
Joseph
Joseph 2 yıl önce
İlk izlediğim Esg videosu. İlk başta kapağı vs. görünce videonun ortasına atlamışım. Troll bir video olduğunu düşünüyordum. Meğersem öyle değilmiş bildiğin kaliteli tarih programıymış. Sonrasında tabi bağımlısı olduk. Bütün videolarını izledik, kitabını aldık filan. Keşke bu kanalda devam etseydi, diğer yerlerde aynı zevki vermiyor.
SerdarCan
SerdarCan 3 yıl önce
Hozom İngilizce-Türkçe çevirmenim, sizinle çalışmaktan zevk duyarım.
Özer Özgün
Özer Özgün 3 yıl önce
Ohh bee....Nihayet, çok seviliyorsunuz. Başarılarınız daim olsun.
Hamza Özer
Hamza Özer 3 yıl önce
Hocanın konuşması baltalanmamış bu sefer, hoca da bildiği sularda olduğu için döktürmüş maşallah. Bağlamını kurarken bölmeyin adamı yahu. Güzel bölümdü, teşekkürler.
özge öztürk
özge öztürk Yıl önce
bir sürü bölüm izliyorum random Emrah bey'in kanalınızda. yani adam zaten hızlı konuşuyor, neden bir de saliselik nefeslerine cut yapıyorsunuz. easy listening değil maalesef çok merak ettiğim için zorluyorum kendimi. tabi herkese aşırı da kalp yani
Onur Öztürk
Onur Öztürk 3 yıl önce
Emrah hocanın film önerililerini toparlasanız çok güzel olmaz mııı?
HD
HD 3 yıl önce
Çok güzel video olmuş da keşke hint deniz seferlerine de değinseydiniz
Murat ZIRHLI
Murat ZIRHLI 3 yıl önce
Hoca bugün her zamankinden de hızlı. 0,75'te izleyince hece yuttuğunun farkına varıyorsunuz.
Grunwalski
Grunwalski 3 yıl önce
Hocam cidden merak ettim. 19:25 civarında "antropolojik zevkini almışlar" ile kastınız nedir. Benim gibi ortalama insanlar için biraz açsaydınız keşke 😔
Gökhan Sağlam
Gökhan Sağlam 3 yıl önce
Abi ottoman dizisinde ne guzel yavas tane tane konusuyosun istiyince oluyo demekki :) elinize saglik bu arada gurur duyduk
Fatih Akpolat
Fatih Akpolat 3 yıl önce
Abi dipnot literatürü açıklamada paylaşsanız daha güzel olurdu, teşekkürler rica ederim
Armanc Furkan Kayra
Armanc Furkan Kayra 3 yıl önce
sen nasıl bir kralsın ya ağzına sağlık
CAN WIA
CAN WIA 3 yıl önce
Eğlenceli olmuş, başarılı, tebrik ederim.
Taylan U.
Taylan U. 3 yıl önce
Hoş geldin Hozom nerelerde kaldın ya. Gözlerimiz yollarda kaldı
Enerji Kalkanı VS Nerf Tareti
00:29
Tolga Özuygur
görünümler 1,2 Mn
Kızılcık Şerbeti 28. Bölüm @showtv
2:28:04
Kızılcık Şerbeti
görünümler 6 Mn
TELEFOBİ
01:00
Cihan Albayrak
görünümler 424 B
Olmaz Öyle Saçma Tarih CANLI Bölüm 20
1:29:33
Yürek Çıkmazı 28. Bölüm Fragmanı (Final)
0:49
Yürek Çıkmazı
görünümler 422 B
Yaşandı 😂
0:11
Nazobellm
görünümler 340 B
Benimle Kal Hint Dizisi 21. Bölüm (5 Haziran Pazartesi)
1:33:31
Benimle Kal Hint Dizisi
görünümler 252 B