Osmanlı Neden Amerika'ya Gitmedi? Coğrafi Keşifler - Olmaz Öyle Saçma Tarih - Emrah Safa Gürkan -B21

  görünümler 1,055,917

Flu TV

Flu TV

3 yıl önce

#emrahsafagürkan #flutv #olmazoylesacmatarih
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: tarih.flutv.online
Farklı coğrafyalarda yaşayan ana dili İngilizce olan eğitmenlerle Cambly’yi 10 dk ücretsiz deneyebilir, düzenli pratik ile akıcı İngilizce konuşabilirsiniz.
Kod: flutv
İncelemek için: bit.ly/flutvcambly
Olmaz Öyle Saçma Tarih 7 hafta sonra tekrar sizlerle! Bu bölümde hozomuz Coğrafi Keşifler'i masaya yatırdı, Mogadişu'dan girdi, Macellan Boğazı'ndan çıktı. İlker Canikligil ve Musta7a Seven sordu, ESG yanıtladı:
Osmanlılar neden Amerika'ya gitmedi? Avrupalıları denizlerde heba olmak pahasına okyanuslarda keşif yapmaya iten ne? Kapitalizmin doğuşunda keşifler nasıl bir oynamıştır? Osmanlılar tebalarını sömürmez miydi? İslam Dünyası'ndan kaşif çıkmaz mı? Kolomb Küba'ya vardığında hakikaten cami çıktı mı? Çinliler keşif seferlerini neden durdurdu? Kristof Kolomb'dan Macellan'a, Zheng He'den Cortes'e, Moctezuma'dan Bartolomé de las Casas'a herkes burada. Iskorbüt olmak, Bahrü'l-zulumet'te pusulasız kalmak istemiyorsanız, kaçırmayın!!!
Cambly TRshow Kanalı: bit.ly/CamblyeAboneOl
Cambly Blog: blog.cambly.com
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" Yepyeni bir Dijital Platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen Abone Olun.
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Destek için Patreon sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: / flutivi
Instagram: / flutv.online .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

YORUMLAR: 1 200
@KingsandGenerals
@KingsandGenerals 3 yıl önce
Çok güzel bölüm olmuş. Ellerinize sağlık.
@berkahmetatacan2360
@berkahmetatacan2360 3 yıl önce
Türk müsün sen kardeşim ya.
@toralpkagan2035
@toralpkagan2035 3 yıl önce
Kimler var burada Hoşgeldin ....
@MrKirpi
@MrKirpi 3 yıl önce
:
@sahruhmirza3732
@sahruhmirza3732 3 yıl önce
Dostum videolarınıza türkçe altyazı yapsanız harika olur
@antandros682
@antandros682 3 yıl önce
OHA! KRAL GELMİŞ
@dyonysos1982
@dyonysos1982 3 yıl önce
"Elit göçmez." muhteşem bir tespit. Teşekkürler Emrah hocam. Bölüm de muhteşemdi. Olmaz Öyle Saçma Tarih bitince oluşan hüznü anlatan tek bir kelime arayışındayım. Bunu literatüre sokmamız lazım bence.
@eraykader8744
@eraykader8744 2 yıl önce
Aynen .Elit neden göç etsin ki??Adam kendi ülkesinde rahat yaşıyor.Başka memelekte gidip niye statüsünü düşürsün??
@OUCGN
@OUCGN Yıl önce
Türk ise göçer abi, bak doktorlarımıza:(
@CrimeanHorseArcher
@CrimeanHorseArcher Yıl önce
Günaydın :)
@gokhanharman6203
@gokhanharman6203 14 gün önce
@@OUCGNo elit o elit degil kanka
@zapazipo
@zapazipo 3 yıl önce
Tarihin aslında geçmişte yaşananlarla bugünü anlamamızı sağlayan güzel bir ilim olduğunu bize gösteriyorsunuz. Daha büyük kitlelere ulaşmanız dileğiyle 😊
@ehehemehehe
@ehehemehehe 3 yıl önce
sayın hocam, amerika yerlilerinin köleleştirilmemesi üzerine verdiğiniz "çoğu öldü ve nüfusları çok değil" yanıtına bir ekleme yapmak istiyorum: aslında köleleştirilmeye çalışılmış ancak gerek Afrika kıtası yerlilerinin aksine Amerika yerlilerinde kölelik kültürleri olmaması, gerekse bölgeyi çok iyi tanımalarından kaynaklı köleleştirememe durumu var. Köle olarak kullanılmaya çalışılan bir sürü yerli ya savaşarak ölmüş ya da kaçmış gitmiş. hatta cherokee kabilesinin isminin arazi performansıyla ön plana çıkan bir jip markası olmasının sebebi de budur. Adamlar bölgeyi çok iyi bildikleri için "sahiplerinden" kaçabilmiş ve kaçtıklarında kendi insanlarının yanlarına gidebildikleri için kaçma motivasyonları da varmış. Afrika'dan köle ithal etme sebeplerinden birisi Afrika'da köleliğin bir ceza olarak kullanılması. Afrika'da bir çok bölgede suç işleyen insanlara hapis cezası gibi kölelik cezaları verilirdi. Birinin tavuğunu çalan kişi altı ay boyunca bir sahibe kölelik yaparken, cinayet gibi daha ciddi suçlar işleyen insanların kölelik yapma süreleri de artardı. Bu yüzden beyaz insanlar gelip rahatlıkla birilerini satın alabiliyordu ve hem satanlar hem satın alınanlar belirli bir süre sonra bu kişilerin geri döneceklerini sanarlardı. Ayrıca Afrikalı köleler de Amerika'da kaçmaya çalışsalar da gidebilecekleri bir toplulukları yoktu. Direniş göstermek için bir motivasyonu olmayan insanlardı.
@humboldt8557
@humboldt8557 3 yıl önce
Süper yorum
@ehehemehehe
@ehehemehehe 3 yıl önce
@@humboldt8557 ciddi mi diyorsun kinaye mi bilmiyorum ama teşekkürler :)
@humboldt8557
@humboldt8557 3 yıl önce
@@ehehemehehe ciddiyim dostum hocadan daha güzel açıklamışsın
@mskahvebahane
@mskahvebahane 3 yıl önce
Sayende evet ya, Amerika yerlilerinde hiç köle olma durumu görmediğimi fark ettim. Harikaydı, şimdi Kızılderililere olan saygım daha da arttı.
@mahmutgunes9806
@mahmutgunes9806 3 yıl önce
Aynen de öyle bir bölgenin yerlisini köle yapmak daha zor, hem çok direniş gösterir hem daha çabuk organize olurlar, bir de insanın doğasına aykırı, sen yaşadığın yer içinde başkası gelip köle yapmak isterse ölümüne savunursun. Ama onları başka coğrafyalara götürürsen ve kültüründe de kölelik varsa yaşamak için köleliğe razı olurlar.
@Motorhaneno
@Motorhaneno 3 yıl önce
Yemin ediyorum Cem Yılmaz stand up’ı izliyor gibi. 1 saat izliyorum, izlerken müthiş şeyler duyuyorum, video bitince aklımda ne kalmış? Hiç! :(
@gunit3168
@gunit3168 3 yıl önce
yaşadım az önce amk bu yorum üzerine kendime sormam sonrası asD:ASD:
@cherarslan751
@cherarslan751 3 yıl önce
aklında bir şeylerin kalmasını iztiyorsan bir bilgi öğrendikten sonra onu birde kendince yorumla sonra kardşında biri varmış da sen ona bilgi anlatıyormuşsun gibi dış sesle anlat. bu sayede videoda hem eğlenirsin hemde bilgi dolu bir kazanç elde edersin.
@medduran
@medduran 3 yıl önce
Hahahahahahahahahahahahaaaaaaaaa karnıma ağrı girdi gülmekten
@bilemiyorumaltan7796
@bilemiyorumaltan7796 2 yıl önce
Video hızını yavaşlat. Beyin algiladiklarini işlesin. Seyircinin ilgisi kırılmasın diye tüm boşlukları kesiyorlar bu kez de akılda bir şey kalmıyor sadece dinliyorsun.
@y.s.gokcek3983
@y.s.gokcek3983 2 yıl önce
Tebrikler, çok şey söyleyip hiç bir şey anlatıp öğretememek. Sanki şov programı. Ama konu, tarih dedikleri için, insan gerçekleri öğrenmek istiyor. Solcu olup bu kadar batı hayranı olmak, hep kendi tarihimize çakmak, ilginç. Değüşük... Tarihçilere havale etsem onlar kızar, medahlara desem onlar kızar, ne etsem bilemedim.
@A.ntares
@A.ntares 3 yıl önce
Coğrafi keşifler hakkında okuma yapmak isteyenler için İş Bankası Yayınları'ndan çıkan Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyahatler - Peter Aughton kitabını tavsiye ederim. Dili hem sade hem de harita görüntüleriyle desteklendiği için takibi kolay oluyor.
@AygunYilmaz
@AygunYilmaz 3 yıl önce
Avusturalya Melbourne'den selamlar Emrah ve Ilker hocam 😊 // IFA'den beri severek takip ediyorum. Flu TV'nin daha da büyümesi ve TR'de olması gerektiği yere ulaşması dileklerimle 🙏🏻
@ottempire8100
@ottempire8100 3 yıl önce
Yarısını sabah yarısını akşam izledim. Bittiğinde saatlerce süren bi program izlemiş hissine kapıldım. Yok böyle birşey ! :)
@ylmzzzsefaaa
@ylmzzzsefaaa Yıl önce
ESG ve İlker hoca her videoda bir dizi bir film literatürümüze katması çok güzel :)
@faruktuncay580
@faruktuncay580 3 yıl önce
Yapmış olduğum okumaları kavramam açısından cok iyi içerikler çekiyorsunuz. Yaptığınız iş takdire şayan. Saygılar
@halitbaygun8048
@halitbaygun8048 3 yıl önce
Bir TRshow programı bu kadar mı akıcı, fikir verici olur? Enfes bir programdi.
@kubilaykaraday7912
@kubilaykaraday7912 3 yıl önce
Hocam çok sağolun sayenizde hafif( burjuvai gömlek, 1930 lar model İngiliz ceketleriyle) entelektüel görünebiliyorum . Fransizcam gelişti ve bilgiler de kasıyorum ayrıca .
@egelilodos9728
@egelilodos9728 3 yıl önce
Cambly i en az 20 youtuberda gördüm ve şu an ikna oldum. Akademisyen farkı, bu kadar akıcı ve akıllıca kullanması etkiliyor izleyenleri.
@burcakaydn3945
@burcakaydn3945 3 yıl önce
Videolar çok güzel emeklerinize sağlık. Altyazılar çok bilgilendirici. Biraz görsel ekleyebilir misiniz? Mesela dünyanın en uzun tren yolunu harita üzerinde görebilsek çok güzel olur. Kolay gelsin. Sevgiler
@emrekoyuncu4608
@emrekoyuncu4608 3 yıl önce
Türkiyede aç kaldığımız kaliteli ve vizyon açıcı bir yapım. Muhteşem.
@FikretErdeniz
@FikretErdeniz 3 yıl önce
altyazıda kaynakça göstermeniz çok iyi. teşekkürler. keep up the good work :)
@ahmetoztas8486
@ahmetoztas8486 Yıl önce
ilker abi asiri kralsin ya boyle bi içerik kurguladigin icin. muhteşem tarih bilgilerini stand up izler gibi izliyorum
@selmanpaca4396
@selmanpaca4396 3 yıl önce
hazır konusu geçmişken yine hatırlatayım hocam: En azından bir bölüm ( birkaç bölümlük bir seride olabilir)" Olmaz Öyle Saçma Ekonomi- Atilla Yeşilada" yapma imkanınız olursa süper olur.
@Hansoo777
@Hansoo777 3 yıl önce
Güzel fikir, destekliyorum.
@burakas2797
@burakas2797 3 yıl önce
Amerika kıtasının keşfinden 1970 li yıllara kadar olan süreci, Eduardo Galeano' nun latin amerikanın kesik damarları adlı kitabından detaylı ve üzücü bir şekilde öğrenebilirsiniz.
@batuhanaltay3155
@batuhanaltay3155 3 yıl önce
Harika bir bölüm! İlker bey lütfen kendinizi entelektüellikten nasibini almamış, klavyeye asılan insanlarla aynı kefeye koymayın ve onları umursamayın.
@furkanalperen3907
@furkanalperen3907 3 yıl önce
Selamlar, yine yeniden harika bir program olmuş ellerinize sağlık 🙌 Bu arada bir öğrenci kardeşiniz olarak alt yazılar konusunda yardımcı olmayı canı gönülden isterim, saygılarımla 🙏
@cigo3516
@cigo3516 3 yıl önce
Merhabalar, İlkokuldan itibaren evde meydan larousse ve ana britanica ansiklopedisi serisi vardı. Öğrenmek istediğim bir şey olduğunda annemle babam bana cevap vermez bu ansiklopedilere gönderirlerdi. Bu şekilde bende öğrenmeyi bu şekilde öğrendim ve faydali bilgiye nasıl ulaşabileceği kavradım.
@mergen3125
@mergen3125 3 yıl önce
Hocam kölelik demişken, köleliğin tarihi ve varyasyonları hakkında ayrı bir bölüm yapılsa harika olur, diye düşünüyorum.
@slymaneem
@slymaneem Yıl önce
Hocam o nasıl ingilizce. İlk defa bir tarihçinin bu kadar güzel ingilizce konuştuğunu gördüm. Bence hocamız Cambly hocasına ingilizce öğretebilirdi🤣
@rousseau5750
@rousseau5750 3 yıl önce
Oynadığı reklamı bile izleten insan,Emrah Safa Gürkan
@maistlinrajere8654
@maistlinrajere8654 3 yıl önce
reklam bile öğretici. koalaların korunma içgüdülerini öğrendim
@nusretatayman8431
@nusretatayman8431 3 yıl önce
Hem eyleniyor hem öğreniyorum. Sağol ESG ve ilker ve ekibi
@bagaturhan2433
@bagaturhan2433 3 yıl önce
Hocam bir sorum olacak. İngilizlerin egemenliğine giren Kanada ve ABD gelişmiş ülkeler olmuşken İspanyolların ve Portekizlilerin egemenliğine giren Latin Amerika ülkeleri neden geri kalmıştır? Sevgiler saygılar.
@noyouget
@noyouget 3 yıl önce
Yani ilker hocam şu alemde x1.5, x2 ile izleyemediğim bir canlıyı tanıttın ya bize :-) helala olsun sana.
@skos1234
@skos1234 2 yıl önce
Ben 2x de izliyom bende cok hizli konusuyom
@mazlumusun6466
@mazlumusun6466 2 yıl önce
İlk defa bir tarihçiyi çok sevdim. Güzel ve tuhaf bir tarzınız var hocam. Cukkanız bol olsun.
@mahmutgunes9806
@mahmutgunes9806 3 yıl önce
Hocam olaylara bakış açınız çok realist tebrik ederim. Anlatım tarzınız da objektif, her hangi bir eğilim göstermeden neyse onu söylüyorsunuz, gerçek bir akedemisyen tebrik ederim. Iyi ki varsınız.
@canansakar3468
@canansakar3468 2 yıl önce
Emrah hocanın Türkçede rahat olmasıyla ilgili değilmiş hızlı konuşması. Teşekkürler :D Cambly hocası hayatının şokunu yaşadı
@bunyaminkutluca6093
@bunyaminkutluca6093 3 yıl önce
Rise of Empires: Ottoman'da izledim sizi gayet başarılı bir yapım olmuş emeği geçen herkesin eline sağlık fakat dikkatimi çeken en çarpıcı şeylerden biri yabancı tarihçilerin sadeliğine karşılık Türk tarihçilerin dış bakımına verdikleri önem daha mı bilge olunuyor?
@KadirG.
@KadirG. 3 yıl önce
Bilgi okur yazarlığı ülkede ders olarak okutulmadıkça insanlar neyin bilgi olup olmadığını ve buna nasıl ulaşacağını öğrenemeyecek. Bence gençlere yapılacak en büyük iyiliktir bilgi okur yazarlığını öğretmek.
@kblyyksk
@kblyyksk 3 yıl önce
Jargon açıklamalarını sol ya da sağ boşluk taraflara atabilirseniz çok güzel olacaktır kanımca, severek izliyoruz :)
@emreo9956
@emreo9956 3 yıl önce
programda geçen altyazı olarak eklediğiniz tavsiye kitap, önemli isimleri ve filmleri de açıklama kısmına eklemenizi bekliyoruz(armut piş ağzıma düş).
@hakanaydn8005
@hakanaydn8005 3 yıl önce
Hocam Marco Polo'nun Çin'e gitmediği yönündeki teorileri de belirtseydiniz iyi olurdu
@spartakos536
@spartakos536 3 yıl önce
server tanilli'nin yüzyılların gerçeği ve mirası 3. cildini okurken denk gelmesi güzel oldu. muazzam bir bölüm.
@canerylmaz8113
@canerylmaz8113 3 yıl önce
Hocam sizi Netflix te gördük çok gururlandık...
@toralpkagan2035
@toralpkagan2035 3 yıl önce
Kaybetmeye başladığın an her şeyi bildiğini düşünmeye başladığın andır..Geçmişte neden kaybettiysek şu anda da aynı sebeple kaybediyoruz..
@3412daredevil
@3412daredevil 2 yıl önce
Kriptograf sayesinde Americanın keşfi ile bir çok şey öğrenmiştim. Pekiştirme oldu.Elinize sağlık.
@Berkkocak
@Berkkocak 3 yıl önce
ESG Hocam Rise of Empires: Ottoman'ı izlemeyi bitirdim, sizin konuk olduğunuz kısımlardan büyük keyif aldım. Teşekkür ederim.
@coskunagra1636
@coskunagra1636 3 yıl önce
Emrah hocam; Henry Hobhouse, "Değişim Tohumları" isimli kitabında kinin, şeker, çay, pamuk, patetes ve koka'yla dünya tarihini ve ele aldığınız süreci anlatıyor. Baskısı yok kitabın ama alternatif tarih okumaları için hayli ilginç bir kitap. Bilgi ve yorumlarınız için teşekkürler. Kolay gele
@Deli000Dumrul
@Deli000Dumrul 3 yıl önce
Sayın ilker canikligil.,her sabah uyandığınızda sizi depresyona sokanlar halt yiyorlar....sizin için endişelenecek ve üzülecek kadar uzun bir süredir takip ediyorum...her işinizle farklı bir bakış açısı sunduğunuz için neredeyse her videonuzun sonunda farklı bir hayrete düşüyor ve de eğleniyorum...bunun icin içtenlikle teşekkür ederim...hocam, siz olduğunuz gibi çok kiymetlisiniz ve lazımsınız....ne olur yorumlardaki çirkinliklere aldırış etmeyin ve yalvarıyorum kendinize iyi bakın!!
@barssipahioglu7209
@barssipahioglu7209 2 yıl önce
9:36 Hacı Mahmud konusu Bunu Herkes Bilir - Sayfa 136 Kitabı okuduktan sonra videoları izliyorum. genel bir tekrar oluyor. Kitap harika. Emeklerinize sağlık.
@furfiyehuseyin7447
@furfiyehuseyin7447 3 yıl önce
Aşk acısı çekerken, coconut milk içmek eşliğinde sizi izliyorum, gönlüm ferahladı. Olmaz öyle saçma tarih ve emrah safa hoca aşk acısını unutturur!!!!!
@y.usufkaraaslan
@y.usufkaraaslan 3 yıl önce
Bu ülkeye böyle bir program şarttı. Tarihe sanıldığından daha çok ilgiliyiz.
@mikedrunkestein5630
@mikedrunkestein5630 3 yıl önce
cografi keşifler hakkında bi kitap önerilerini alsaydık hocamdan
@halostar9860
@halostar9860 3 yıl önce
Bu kadar akıcı konusabilen ve hic yormayan biri daha bilmiyorum. Kafamız reklam gecmiyor o anlatırken. Soluksuz dinletiyor. Keske benim de boyle bir kabiliyetim olsaydı. Ben dusunurken bile dagılıyorum. Esprileri de cok saglam. Seviyoruz hocam.
@mami42g
@mami42g 3 yıl önce
Çok bekledik hocam, gözlerimiz yollarda kaldı.
@turbadur
@turbadur 3 yıl önce
Türkçe altyazı desteği olsa tadından yenmeyecek program :)
@yigitunan
@yigitunan 3 yıl önce
hocanin civilization referanslari her seferinde beni benden aliyor : ) Civ IV'cuyuz hocam, ondan iyisi gelmedi : ))
@selimdurgun2674
@selimdurgun2674 3 yıl önce
Sevgili Hocam Rise of Empires Ottoman bütünü itibariyle nasıl bir iş olmuş gerek tarihi olarak gerek Mini Belgesel-Dizi olarak. Yorumunuzu merak ediyorum. ESG and İC. Sevgiyle Kalın.
@tankutyldrm5156
@tankutyldrm5156 2 yıl önce
Çok eğlenceli ve bilgi dolu❤️
@YY-ug9mv
@YY-ug9mv 3 yıl önce
Sırf Emrah Hoca için abone oldum onun için izliyorum.Bilgili ve komik bir adam izlerken keyif alıyorum resmen.
@LJTheComboLJ
@LJTheComboLJ 3 yıl önce
“İbni Haldun mukaddime’sinde iyi bir tarihçi olmak için söylentilere dayanılmamak gerektiğini belirtir. Çeşitli milletlerin gelişmelerini peşpeşe sıralamanın da yararı yoktur. Önemli olan bu gelişmenin gizini çözmektir.” (Tarihten sosyolojiye:Ümran bilimi) Hukuk sosyolojisine giriş Prof. Dr. Ülker Gürkan
@islam_arslan
@islam_arslan 3 yıl önce
Tahrifatci İlker ... Hozom süpersiniz ... Müthiş bir bölüm. Muhteşem Emrah Safa Sultan.
@raistlinmajere9993
@raistlinmajere9993 3 yıl önce
Rise of Epires Ottoman baya objektif olmuş hocam! izlerken kazanamayacağız diye korkmadım değil. Bizim yeniçeriler gol yollarında etkisiz kalmış hiç skor yapamadılar ve Osmanlı sultanı Mehmet değilde Cengiz idi sanırım. Kısacası anladığım kadarıyla karsı taraf hiç asker kaybetmemiş kuşatma seyri boyunca osmanlı saldırmış giustiniani üstüne koşan askerleri paketleyip göndermiş. Bir an beşinci günün şafağında Gandalf gelip kurtaracak zannettim baya fantastik bir "belgesel-dizi" olmuş
@arastoksoy2402
@arastoksoy2402 2 yıl önce
bir kanalın reklamı bile öğretici olur mu be. seviliyorsunuz.
@JOSEPH-BC1592
@JOSEPH-BC1592 2 yıl önce
İlk izlediğim Esg videosu. İlk başta kapağı vs. görünce videonun ortasına atlamışım. Troll bir video olduğunu düşünüyordum. Meğersem öyle değilmiş bildiğin kaliteli tarih programıymış. Sonrasında tabi bağımlısı olduk. Bütün videolarını izledik, kitabını aldık filan. Keşke bu kanalda devam etseydi, diğer yerlerde aynı zevki vermiyor.
@ALPTube
@ALPTube 4 aylar önce
Adam Çok Bilgili Büyük Bir Keyif ve zevk ile İzleyip Dinledim Teşekkür ederim
@markososos
@markososos 3 yıl önce
Ottoman Rising'i izlerken yutupta ESG'ye denk gelmek. Aşırı doz hozoya maruz kalmak sıkıntı çıkarmaz inşallah.
@kahinenga
@kahinenga 2 yıl önce
Herzamanki gibi gene efsanesiniz hocam. Sizi keşke klonlayabiilesek ne güzel olurdu :=)
@azatbozkurt2223
@azatbozkurt2223 3 yıl önce
Tarafsız bilgili tarihçi çok seviyoruz.
@nietzschesenelere7156
@nietzschesenelere7156 3 yıl önce
Bu bölümdeki bilgileri Roman tadında okumak isterseniz Stefen Zweig in Macellan kitabını sizlere tavsiye ederim.
@s.kursatsancar9700
@s.kursatsancar9700 3 yıl önce
Emeğinize sağlık hozam. Uzun zamandır hasretle bekliyorduk. İlk defa bir bölümde İlker Canikligil itici gelmedi. Çeviri işinde yardımcı olabilirim para pul istemez. Hozamız son kitabı imzalayıp hediye etsin kafi :) Dipnot : Türkçe/İngilizce/Fransızca yeminli tercümanım.
@erkankaderoglu3779
@erkankaderoglu3779 3 yıl önce
Teşekkürler, iletişim bilgilerinizi twitterdan @tractatusp ye iletişim bilgilerinizi gönderebilirmisiniz @Emrah Safa Gürkan
@koksalarslan1030
@koksalarslan1030 3 yıl önce
hocam nasıl bir beyin..mekanizmasına sahipsin..beynini çıkarıp bilgisayarmı koydular..süpersin
@MrPiskedi
@MrPiskedi 3 yıl önce
Bir öneri olarak; altyazıları biraz yukarıya mı alsanız acaba. Hocanın konuşmasını takip etmeye çalışırken aynı zamanda okumak zor olduğundan bazı altyazılarda videoyu durduruyoruz ve youtube'nin arayüzü denk geliyor altyazılara. Bu bölüm de harikaydı teşekkürler :) Not: Evet şımarıklık olduğunun farkındayım :)
@pasabalyemez1
@pasabalyemez1 3 yıl önce
İlker Hocam o zaman scarface'in over-rated'lığı ile ilgili bir OÖSŞ bekliyoruz, yeni seriye de başlamış olursunuz belki :) (bende çoğu arkadaşımla filmin fazla abartıldığını düşünüyorum)
@flu
@flu 3 yıl önce
Alt yazilari ESG yaziyor
@erolbursa4294
@erolbursa4294 3 yıl önce
kitap tavsiyesi vermek verebilme çok önemli ve özel birşeydir.bana göre değerli bi profesörün ve öğretmenin en büyük özelliği değerli kitap tavsiyesi verebilmektir.evet her kitap değerli değildir.yani biri diğerinden daha iyi yazabilir filan falan iki kitap okursun biri sana diğerinden daha çok şey verir.işte değerli bi profesörün veya öğretmenin farkının ortaya çıktığı şeylerden biri budur kitap tavsiye edebilmek
@gultensezer2667
@gultensezer2667 3 yıl önce
Koca günü neredeyse sizi izlemekle geçirdim, dumur durumdayım .Epey bir kısmını anlamakta ( çok hızlı konuştuğunuz için ) zorlanıyorum ama ısrarlıyım, çözeceğim sizi sonunda..
@rizemerkezmeslekiveteknika1006
@rizemerkezmeslekiveteknika1006 3 yıl önce
Canıkligilin amacı anlatılanlardan kendi fikriyatına pay çıkarmak. Objektif olabilse ve biraz daha tarih bilse program 2-3 basamak üste çıkar.
@sametbasarslaj776
@sametbasarslaj776 3 yıl önce
Mukemmel mukemmel mukemmel harikasiniz hocam agziniza saglik👍👍🇹🇷
@psikedelikk
@psikedelikk 3 yıl önce
- İC: Tarih beni ne diye yazacak? boş beleş diye mi?yoksa... -ESG: Tarih seni "muhteşem ESG'yi ünlü eden adam" olarak yazacak ULAN! ne diye yazacak!..
@hasandivan1892
@hasandivan1892 3 yıl önce
Hozom Venedik dukası veriyoruz. İlker Canikligil harikasınız. Emeğinize sağlık hepinizin.
@ahmetemin1721
@ahmetemin1721 Yıl önce
Çok güzel bir sohbetti, teşekkürler. Videoda birçok konudan bahsediliyor ve öğrenilecek pek çok şey olduğu söylenebilir elbet. Ama bence en güzel kısımlar, belki bildiğimiz ama üzerinde pek durmadığımız çıkarımlar ve yorumlar. Konuşma aralarında kaynıyor bu tarz bilgiler genellikle, o sebeple bir kısmını toparlamak istedim izlerken: 0:44 Siyasi haritalar fiziki haritalar gibi her şeyi göstermezler, dünyanın birçok toprağında aslında fazla bir şehirleşme/medeniyet bulunmaz. 4:00 Koalaların tehlikeyle karşılaştıklarındaki içgüdüsel tepkisi ağacın tepesine tırmanmaktır (Bu biraz konu dışı kaldı ama neyse) 8:06 Dünya düz değil yuvarlaktır (bu bilgi kimseyi üzmez umarım). Orta çağdaki insanlar da bu bilgiye sahiptiler, düz sanan pek fazla insan yoktu. 12:10 Fikir kendi başına bir anlam ifade etmez, fizibil (uygulanabilir) olması gereklidir. 18:40 Dünyanın merkezindeyseniz (en güçlü siz iseniz), haritaya baktığınızda dünyanın tamamı sizin kontrolünüzdeymiş gibi gelir 22:36 Büyük bir imparatorluk, belirli bir tutarlılık, standardizasyon ve güvenlik sağladığı için kendi ekümeni (uygarlığı) içinde ticareti ve değiş-tokuşu artırmıştır. Çömmenin (bi yerde otorite kurmanın) en kolay yolu yol yapmaktır, “tüm yollar Roma’ya çıkar”. (bkz: yol yabdı! ) 27:07 Ekonomik aygıtlar güçlüyse, sömürü de artar. Finansal yetkinlik, ekonomik aletlerin gücü, arttıkça halkları daha rahat sömürürsün (kendi halkını da, başka halkları da). 29:19 Kapitalizmin motoru tekstil sektörü olmuştur. 32:56 Bazen bir işi sıfırdan yapmak var olanı geliştirmekten daha kolay olur çünkü eski sistemin ayağına takılmasını engeller. 33:36 Elit göçmez (tuzu kuru olan göçmez), göçen adamın siyasi/ekonomik vs. bir problemi vardır. 39:42 Globalizasyon dediğimiz şey bir paradigmanın (bir bakış açısıyla oluşan değer, fikir, inanç ve teknikler dizisi) dünyayı ele geçirmesidir. Batının değerlerinin dünyayı ele geçirmesi olarak ifade edilebilir. Örneğin sinema kavramı doğuda da batıda da aynı şeydir, batıya özgü bir değer diye yorumlanamaz. 40:31 TRshow’daki bu tarz sohbetlerden bilgi öğrenilmez, yoruma bakın, yorum öğrenin. Bilgiye erişmek için doğru kaynakların okunup-araştırılması gerekli. Bilgiye nasıl ulaşılır kısmında da kendinizi geliştirin, bizim eğitim sistemimiz bu konuyu öğretmiyor çünkü..
@maxheadroom340
@maxheadroom340 3 yıl önce
Hocam Amerikayı ilk keşfedenlerin 1100 yıllarındaki kovboylar olduğuna dair bir teori var. Ne düşünüyorsunuz?
@senguldurucu7147
@senguldurucu7147 3 yıl önce
Avrupa merkezli coğrafi keşifler olmuş bu bölüm sanirim. Zira mesela moğollar keşif yapmamış mi veya japon imparatorluğu vs. Mesela piri reis'in kitab-ı bahriye'sinden bahsedilmesi iyi olurdu. O eser de merak konusu ve önemli bir eser cunku dönemine göre.
@erdemyukselen3362
@erdemyukselen3362 3 yıl önce
Tarihin sebep-sonuç ilişkileri bağlamında en karmaşık konusudur "Coğrafi Keşifler"; ancak bu kadar anlaşılır ve sade anlatılabilirdi hocam. Ve "Neden Osmanlı Amerika'ya gitmedi" sorusunun en güzel cevabı: "1- Gemisi müsait değil, 2- Merak yok!". Osmanlı'nın Amerika'yı veya bir başka yeri "keşfetme" ihtiyacı hiçbir zaman olmadı ki!..
@VideOyuncusu
@VideOyuncusu 7 aylar önce
Nasıl ihtiyacı olmadı, yeni ticaret yolları bulunduğunda Osmanlı'nın ele geçirdiği yerlerin değeri azaldı ve Osmanlı azalarak yok oldu.
@erdemyukselen3362
@erdemyukselen3362 7 aylar önce
@@VideOyuncusu Keşiflerden sonra şayet Osmanlı coğrafyasının değeri gerçekten azalmış olsaydı Batılılar 18 ve 19. yüzyıllarda Kuzey Afrika topraklarını ve 19-20. yüzyıllarda da Ortadoğu topraklarını sömürgeleştirmek için birbiriyle yarışmazdı. Batılılar, Hindistan'a Osmanlı karasularına uğramadan gidebilmek için başlattıkları keşifler silsilesinde yepyeni bir kıta keşfettiler ve Hindistan'a gitmeyi en azından bir 200 yıl ertelediler. Fakat Hindistan'a Akdeniz'e uğramadan gitmenin öyle zannetikleri kadar ekonomik olmadığını acı tecrübelerle anladılar. Sonuç olarak 18. yüzyılda Napolleon Boneparte ile Mısır'a giren Fransız emperyalizmi, Süveyş Kanalı'nı Mısırlı işçileri ve Osmanlı sermayesini kullanarak kendisine 5 kuruş maliyeti olmadan inşa ettirmiş, bunu gören İngiliz emperyalizmi ise 1881 tarihinde Süveyş Kanalı ile Mısır'a resmen çökmüştür. Osmanlı coğrafyasına ilginin azalmadığına en önemli bir başka örnek de 1861-1865 arasında süren Amerikan İç Savaşı boyunca ABD pamuğunun ihracatının durmasıyla beraber, o günlerde dünyanın en önemli ikinci pamuk üreticisi olan Osmanlı coğrafyasına yabancı tüccar akını başlamıştır. Özetle Osmanlı'nın Coğrafi Keşiflere adapte olamayıp da batması iddiası ciddi anlamda tarihsel bir safsatadır.
@mahirboru315
@mahirboru315 3 yıl önce
Vaay Emrah Hocam Rise of Empires : Ottoman dizisinde oynamışsınız hiç söylemiyorsunuz. Tebrikler hocam. Görünce hem şaşırdım hem sevindim.
@m.mozdemir
@m.mozdemir 3 yıl önce
Ne sacma bi dizidi
@bugraugurokumus3106
@bugraugurokumus3106 3 yıl önce
Bir Tarih öğrencisi olarak söylüyorum. Emrah Sefa Gürkan ekolünü bir ileri boyuta taşıyacak neslin ferdi olmak ve kendisi ile aynı yolda eskimek istiyorum. Mütebahhir bir zat...
@erdalavc6271
@erdalavc6271 3 yıl önce
Hocam yolumuz gözlerde kaldı 😂 yok yok gerçekten! Belediye yolu berbat etti sadece bakabiliyoruz 😂😂
@boranokur7879
@boranokur7879 3 yıl önce
Adamın ismini hatırlamasam da fastan yapılan bir seferde brezilya kıyılarına çıkıldığını ama vikinglerde olduğu gibi getirisi olmadığı için faslıların birşey yapmadan brezilyada ayrıldıklarını okumuştum. Hatta bazı fas haritalarında brezilya kıyılarınında çizildiği bu keşife kanıt olarak gösterilmişti. Sayın yorumlarla sorumlu flutv görevlisi bunu esg hocama iletirsen müteşekkir olurum.
@garfopd
@garfopd 3 yıl önce
Yeni keşfettiğim bir kanal ve müptelası oldum. 👏👏👏
@isakoc9546
@isakoc9546 3 yıl önce
aklımda hiç bir şey kalmıyor ama başından kalmadan izliyorum hakim olamıyorum kendime ilginç bir büyü. ayrıca her şeyi 1.25 hızda izlerim ama hocam 1.25te çok zor
@ecev89
@ecev89 3 yıl önce
Şu kapak fotoğraflarının hastasıyım bi adama her şey mi yakışır 😂😍
@dayicomics
@dayicomics 3 yıl önce
Emrah hocam bu bölümde coştukça coşmuş, keşke her bölüm böyle uzun olsa :D
@19sertaceksi90
@19sertaceksi90 3 yıl önce
Elinize saglik, hos sohbet olmus her zamanki gibi. Mustafa hocami biraz daha duymak fena olmaz.
@HD-np7eb
@HD-np7eb 3 yıl önce
Çok güzel video olmuş da keşke hint deniz seferlerine de değinseydiniz
@armancfurkankayra1689
@armancfurkankayra1689 3 yıl önce
sen nasıl bir kralsın ya ağzına sağlık
@Sinlatown
@Sinlatown 3 yıl önce
Hocam Mısır tarihi hakkında da bi video gelse ne güzel olur.
@brkyol3383
@brkyol3383 3 yıl önce
Netflix'e kendine Türkçe dublaj yaptıran adam gibi adam: ESG
@0nur0zturk
@0nur0zturk 3 yıl önce
Emrah hocanın film önerililerini toparlasanız çok güzel olmaz mııı?
@murataydn3314
@murataydn3314 3 yıl önce
Çok güzel bölüm olmuş seviyoruz sizi
@ozerozgun2504
@ozerozgun2504 3 yıl önce
Ohh bee....Nihayet, çok seviliyorsunuz. Başarılarınız daim olsun.
@hozermd
@hozermd 3 yıl önce
Hocanın konuşması baltalanmamış bu sefer, hoca da bildiği sularda olduğu için döktürmüş maşallah. Bağlamını kurarken bölmeyin adamı yahu. Güzel bölümdü, teşekkürler.
@serhat7898
@serhat7898 3 yıl önce
Yazsam hadsizlik mi olur dedim videoyu izlerken ama hocam 40:45 'de belirtmiş zaten.. Videoları arka planda izlerken oynatma hızını 0,75'e alıyorum.. Çünkü bi noktadan sonra duyduğum ses sadece taramalı tüfek sesi oluyor :) Emeğinize sağlık.. Bize bu videoları ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.
@MrHelltemplar
@MrHelltemplar 3 yıl önce
Hozom İngilizce-Türkçe çevirmenim, sizinle çalışmaktan zevk duyarım.
@altiokbaki
@altiokbaki 2 yıl önce
Hoca çok şey biliyor ama en sevdiğim kısmı bize de çoğu şeyi biliyormuşuz gibi davranıyor harika :D
@GokhanSaglam82
@GokhanSaglam82 3 yıl önce
Abi ottoman dizisinde ne guzel yavas tane tane konusuyosun istiyince oluyo demekki :) elinize saglik bu arada gurur duyduk
@ozzgeozturk
@ozzgeozturk 2 yıl önce
bir sürü bölüm izliyorum random Emrah bey'in kanalınızda. yani adam zaten hızlı konuşuyor, neden bir de saliselik nefeslerine cut yapıyorsunuz. easy listening değil maalesef çok merak ettiğim için zorluyorum kendimi. tabi herkese aşırı da kalp yani
Sandık Kokusu 2.Bölüm 1.Fragman @sandikkokusudizi
01:23
Secret Message Gone Wrong 💔
00:34
Alan Chikin Chow
görünümler 6 Mn
Altın Kafes 1. Bölüm @atvturkiye
2:21:36
Altın Kafes
görünümler 766 B
Hamburger Sayesinde Kurtulan Iron Man
0:54
Filmlerin Gücü Adına
görünümler 84 B
Pure Water Hole
1:01
MC Christy Official
görünümler 76 Mn
End twist 😂😂 #shorts
0:54
Riyan Rawatsar
görünümler 17 Mn
Beni Geçmişimle Yargılama Diyen Kızın Geçmişi
0:16