Venüs'te olası yaşam belirtisi sayılan fosfin bulundu!

  görünümler 1,014,346

Barış Özcan

4 aylar önce

14 Eylül 2020’de içinde uluslararası kalabalık bir bilim grubu Venüs’ün bulutlarında fosfin gazı bulduklarını açıkladılar ama bunun kesinlikle orada canlı bir yaşamın sonucunda oluştuğunu söyleyebilmek için hala erken. Venüs, tıpkı Mars gibi Dünya’nın komşusu, ama Dünya’ya Mars’tan daha yakın. O yüzden geceleri gökyüzünde çıplak gözle rahatlıkla görülebiliyor. Ay’dan sonra en parlak gökcismi olduğu için olsa gerek bizim kültürümüzde de Çoban Yıldızı olarak biliniyor. Güneş sisteminin ikinci gezegeni olmasına rağmen güneşe en yakın Merkür’den bile daha sıcak. Çünkü güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermeyen çok yoğun bir atmosferi var.
Güneş sistemimizde bugüne kadar en çok Mars’ta yaşam ihtimali üzerinde duruldu ve en çok oraya araç gönderildi. Venüs’te yaşam olabilme ihtimali de ilk kez gündeme gelmiyor tabi ama yüzeydeki sıcaklığının ortalama 464 °C olduğunu yani bir fırın kadar sıcak olduğunu düşünecek olursak oraya araç göndermenin pek de mantıklı olmadığını söyleyebiliriz. Yine de 1975’te Sovyetler Birliği’nin gönderdiği Venera 9 aracı Venüs yüzeyine inmeyi başardı ve oradan gönderdiği 180 derecelik şu fotoğraf başka bir gezegenden gönderilen ilk fotoğraf olarak tarihe geçti. Aslında 360 derecelik panaromik bir fotoğraf çekmesi planlanmıştı ama yüksek sıcaklıktan ötürü kameralar ve aracın kendisi çok kısa bir süre -birkaç saat kadar- görev yapabildi. Venera 9 aracı Venüs’e iniş yaparken yüzeyden 30-35 km yüksekte 30-40 km kalınlığında bulutlar olduğunu belirledi. Asit bulutları!
Böyle cehennem gibi bir ortamda canlı yaşamın izlerini sürmek doğal olarak pek çok kişi için yıllardır öncelik kazanamadı. Ta ki Cardiff Üniversitesi’nden astronom Jane Greaves 2018 yılında Venüs’ün atmosferine dair verileri incelerken orada fosfin molekülünün izlerine rastlayıncaya kadar.
Fosfinin ilk izlerini 2018’de keşfetmişler, peki açıklama neden dün yapıldı diye düşünüyor olabilirsiniz, çünkü her ne kadar bizimkilerden farklı konularda heyecan yaşasalar da bilim insanlarının bu heyecana yenik düşerek hata yapmamaları gerekiyor. Ekip halinde 18 aydan bu yana elde ettikleri verileri defalarca gözden geçirip analiz yapmışlar.
Elde ettikleri veriler deyince az önce de söylediğim gibi Venüs’e giden fazla bir uzay aracı yok. Daha çok teleskoplarla inceleniyor. Bu araştırma için Hawai’deki James Clerk Maxwell Teleskobu ve Şili’nin Atacama çölündeki 45 antenden oluşan ALMA gözlemevi kullanılmış. Bu teleskoplar ışık spektrumunun bizim göremediğimiz dalga boylarını da gözlemleyebiliyor. Daha iki hafta önce “bitkiler neden siyah değil de yeşildir?” diye bir video yapmıştım ve güneş ışınlarının nasıl absorbe edildiğinden söz etmiştim. İşte buna benzer bir şekilde gökbilimciler Venüs’ün atmosferindeki ışığı çok hassas ölçümlerle analiz edince şöyle bir spektrayla karşılaşmışlar. Beyaz çizgi ALMA gözlemevinin verisi, gri çizgi de James Clerk Maxwell Teleskobunun. Verilerin uyumlu olması dışında ortadaki dip noktayı görüyor musunuz? İşte milimetre uzunluğundaki o dalga boylarını fosfin molekülü absorbe ediyor.
Yani ya Venüs’ün yüzeyinde Walter White’ın karavanında bu üretiliyor ya da bu moleküller, Venüs'ün rüzgarla savrulan bulutlarında 55 ila 80 km yükseklikte yüzerek, daha düşük irtifalarda üretilen milimetrelik dalgaların bir kısmını emiyorlar.
Venüs’ün 55 ila 80 km üstündeki ortam, yüzeyindeki kadar kötü değil. Gerek atmosferik basınç ve gerekse 30 derece civarındaki ideal sıcaklığıyla Dünya’daki yaşam şartlarına benzediği için orada havada yüzen kentler kurulabileceği spekülasyonları bile yapılıyordu. Tabi sülfürik asit kısmını unutmamak lazım. Yine de o yükseklikte en azından mikrobik bir yaşam teorik olarak mümkün olabilir. Dünyadaki bazı mikroplar çevrelerinde yaklaşık %5'e kadar asitle baş edebiliyorlar.
Araştırmacılar fosfin molekülünü oluşturabilecek başka olasılıkları da hesaplamışlar. Mesela güneş ışığı, yüzeyden yukarı doğru savrulan mineraller, volkanlar veya şimşekler... Ancak bunların hiçbiri şu anda orada bulunduğu düşünülen miktarda fosfin üretmeye yetmiyor.
Kısaca bu keşif öyle ya da böyle çok önemli. Ya fosfin molekülünü üretebilecek yeni bir kimyasal mekanizma bulunmuş oldu ya da Venüs’te canlı yaşamın olası ilk işareti.
Bilim insanlarının bu heyecanına ben kendiminkini katayım şimdi. Başka bir gezegende yaşamın bulunması hiç kuşkusuz insanlık tarihinin en önemli keşfi olacak. Eğer ileride oraya gönderilecek yeni uzay araçlarıyla bu araştırma doğrulanırsa makaleye imza atan Clara Sousa-Silva gibi genç bilim insanları da tarihe geçecek. Doğrulanamazsa daha da iyi. Çünkü o zaman başka gezegenlere uzay aracı göndermeden, astronot olmadan, yeryüzünden yapılan teorik ve gözlemsel çalışmalarla bile canlı yaşamı keşfedebilme ihtimali hepimiz için hala var demektir.

YORUMLAR
Cihat Ozkal
Cihat Ozkal 10 saatler önce
Havada asit oranı oksijenden fazlaysa yaşamamız imkansız boşuna uğraşma onun yerine başka bir takım yıldızına bakılmalı merdiven sistemiyle tek uydu yetersiz
Zıp Zıp Adam
Zıp Zıp Adam 3 gün önce
venüse çöp fırlatıldı 1. çöp savaşı
GLADYATÖR KRAL
GLADYATÖR KRAL 6 gün önce
Evet dogru ama aslinda yanlis hesaplama oldugunu gosfin gazi olmadigini nasa 2. Teste acikladi takip edin youtube nasa
Zeynep Asya Cesur
Zeynep Asya Cesur 10 gün önce
YENİ BİR GEZEGEN KEŞİFETSEYDİNİZ ADI NE OLURDU
Unc
Unc 11 gün önce
Barış abi hentai izliyo musun?
Tardu Aral
Tardu Aral 11 gün önce
Sınıf arkadaşım ile ben size aboneyiz
RONİ GÜNEŞ
RONİ GÜNEŞ 12 gün önce
tişört güzel
meru525
meru525 12 gün önce
Barış özcan içerikleri harika
Rahime ÇAM
Rahime ÇAM 15 gün önce
Böyle kaliteli videolar çeken biri çok nadir
Yeniden Doğuş
Yeniden Doğuş 20 gün önce
Evrenin her yeri extromofil denen canlılarla kaynıyor.Gezegenin çekireğine doğru gittikçe mutlaka yeşil kuşağın olduğu canlılığın extromofillerin kaynadığı bir bölge var
Mesut altaş
Mesut altaş 23 gün önce
Ya Sen Ne "SAHTEKAAR" adamsın ya pes pesss gök kubbeyi kim geçtiki ? Kimse geçemez kardeşim... İnsanları kandırmayın !
berzan karakuş
berzan karakuş 23 gün önce
abi sen bilim adamısin
Serkan Aydin
Serkan Aydin 23 gün önce
Ya hayat olan bir gezegen ile çarpıstıysa ve o gezegenin kalıntıları olma ihtimali olabilir
Peak
Peak 25 gün önce
Uzaya sanki bayrak yerine ağaç ektinizde yaşam arıyorsunuz.
Saman Haway
Saman Haway 25 gün önce
abi ben anlamadim hem diyosun fofsin kötu tehlikelei hemde diyosunki yaşam var ?
666
666 Aylar önce
Adaletin bu mu Venüs
Harry Potter
Harry Potter Aylar önce
2:15 dw içim ürperdiii yemin ederim çok heyecanlıyım ben de astronot olmak istiyorum ztn
İskender Saruhan
İskender Saruhan Aylar önce
Ya knk ben şunu düşünüyorum. Neden insanlar uzaylı deyince insanlardan daha üstün , gelişmiş canlılar düşünülüyor. Bizden daha düşük canlılarda olabilir.
BURCU SOYLU SOYLU
BURCU SOYLU SOYLU Aylar önce
Hayatta neler olıyormus suan farkettim nedense önüme geldi bu video simdi aydınlandım beton düstü :d
Erhan İrtegün
Erhan İrtegün Aylar önce
Keşke satürn e de gidebilsek
Gurbetçi Kız
Gurbetçi Kız Aylar önce
.
LEOKÖY
LEOKÖY Aylar önce
Baris özcan: peki fosfin nedir? Reklam: sıvı ve kati sabunlarda 50% indirimm
eceyy oyunda
eceyy oyunda 2 aylar önce
400 derece yuzey scaklik olan bir yerde yqsqm olmasi sacma geldi bana ama...
Z.HILOFLOORING
Z.HILOFLOORING 2 aylar önce
MARS BITMEDI VENUS BASLADI
Kaan Yılmaz
Kaan Yılmaz 2 aylar önce
Asıl olay Andromeda'da 4 milyar yıl sonra çiğ köfte yiyen uzaylılarla karşılaşacağız.
Ser humano
Ser humano 2 aylar önce
trshow.info/watch/zeIlBqukggA/video.html
Mahmut Baybas
Mahmut Baybas 2 aylar önce
Ruslar çektiyse fotoğrafı doğrudur
Seyithan Karakaya
Seyithan Karakaya 2 aylar önce
videoyu izlerken hiç sıkılmıyorum çok akıcı teşekkürler
4løne 4ngel
4løne 4ngel 2 aylar önce
Ben bu adamı ne kadar izlersem izliyim sıkılmıyorum
emre karakuş
emre karakuş 2 aylar önce
Güzelmiş
spayrol
spayrol 2 aylar önce
Venüs,de bulunduysa Mars,da kesin bulunur
Vav
Vav 2 aylar önce
Şu işe bak dünyamızı kurtarmak daha basit bir işken İnsanların hirslari yuzunden biz milyonlarca ışık yili otede bulunan yerlerde yaşam bulup evimizi oraya taşımaya uğraşıyoruz Lanet olsun sana insan
Vav
Vav 2 aylar önce
@Efe Aslan neydi simdi bu😂
Efe Aslan
Efe Aslan 2 aylar önce
Vav sen ne kadar akıllısın öyle
İsmail efe Akçeşme
İsmail efe Akçeşme 2 aylar önce
Fosfin gazı ne
MUHAMMED ENES ŞAHİN
MUHAMMED ENES ŞAHİN 2 aylar önce
lan venüs gazlardan oluşmuyomu ayak bascak bi yer yokken nerden buldunuz lan fosili
Miss Corleone
Miss Corleone 2 aylar önce
Fosil değil fosfin gazını buldular zaten
ibrahim aktaş
ibrahim aktaş 2 aylar önce
Abi uçan arabalar teknolojisini çok merak ediyorum herkesin de ilgisinin çektiğini düşünüyorum oyuzden böyle bilgilendirici ve düşündürücü bir video cekersen kafamdaki soruların cevabını almış olurum +1leyin gelsin
Sedat Gürler
Sedat Gürler 2 aylar önce
Barış Özcan: he doğrulanmazsa ne olur ? - Türkiye'nin alışveriş sitesi Hepsiburada dan efsane kasim kampanyasi.
D e n i z c İ TM • 15 yıl önce
D e n i z c İ TM • 15 yıl önce 2 aylar önce
İddia ediyorum Güneşin ısısı azaldıkça, Venüs de hayat başlayacak. Dünyada da hayat böyle başladı. Dünya öncesi hayat ise Mars da vardı. Çünkü güneşte ısı azalırsa bu hemen değil, milyonlarca yıl sürecek ve bu süre zarfında güneşe yakın bir başka gezegende hayat başlayacak.
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ 2 aylar önce
evrimagaci.org/
BlackPink Antilerine Beyin Vakfı
BlackPink Antilerine Beyin Vakfı 2 aylar önce
Bir keresinde Barış Özcan izlerken annem canlı derste olduğumu sanmıştı.
Gacha Tiana
Gacha Tiana 2 aylar önce
Herkes neden uzaylıların bizden daha iyi durumda olduğunu düşünüyor? Belki bizden kötü durumdalar.
Muhammed Emin Çetinkaya
Muhammed Emin Çetinkaya 2 aylar önce
Benim bi öğretmenim şöyle demişti: Evrende yanlız değiliz eğer sadece biz olsaydık yaratılan bu sonsuz gibi görünen evren çok büyük israf olurdu. Bence çok mantıklı.
Muhammed Yusuf YILDIZ PİYANO
Muhammed Yusuf YILDIZ PİYANO 2 aylar önce
Tebrikler, ben piyanist im, Diyarbakır lıyım kanalıma abone olabilirsiniz. Destek olursanız sevinirim.
Ali Yiğit
Ali Yiğit 2 aylar önce
790 disslike venüslüler
ALI EMRE GÖRGÜ
ALI EMRE GÖRGÜ 2 aylar önce
Seni çok seviyorum (Barış Özcan)♥️
ALI EMRE GÖRGÜ
ALI EMRE GÖRGÜ 2 aylar önce
Oleyyyyyy
Brawler Civan
Brawler Civan 2 aylar önce
:• Aceb
Esra Karakaya
Esra Karakaya 2 aylar önce
On sekiz bin alemle server olan Muhammed (SAV.)
Ebru
Ebru 2 aylar önce
Venüs: canları sıkılmış 2020de bir umut yollayım da azıcık sevinsin garipler
yusuf stlmslym
yusuf stlmslym 2 aylar önce
vıdeo 8 kdan ızlenı ve ben en fazla 4 k ızlıom
Yağmur 49e
Yağmur 49e 2 aylar önce
barış özcan tubitakdan hızlı iş yapıyo :))
Ayhan Karahan
Ayhan Karahan 3 aylar önce
788 dislike venüsteki ifşalanmak istenmeyen uzaylilar
Hüseynli Ismayil
Hüseynli Ismayil 3 aylar önce
Çok saçma bence çünkü,dünyadaki su yaratilisdan beri yokdu. Kozmosdan gelen meterolardaki su molikullri sayesinde dünyada şu an su var.Vensudede aynısı ola bilir .
m0vixi
m0vixi 3 aylar önce
son da ki müziğin adı nedir acaba
Mustafa Sayar
Mustafa Sayar 3 aylar önce
VNÜSTE VİRÜS VAR DİKKAT
Yavuz kose
Yavuz kose 3 aylar önce
Oksijenle hidrojeni birlestirip su yapacak bi makona bulsak onuda marsa gondersek
BS Killerkuscheltier
BS Killerkuscheltier 3 aylar önce
Mashallah
Muhammed ÖZDOĞAN
Muhammed ÖZDOĞAN 3 aylar önce
Tüm molekülleri eşit derecede sevmek istedim, Ama bir favorim var... FOSFIN 😂
Hasan Taş
Hasan Taş 3 aylar önce
Pekiya yaşanılmaz halegeldikten sonra terkedildiyse
Mel Gibson
Mel Gibson 3 aylar önce
daha ilginç videolar çekmelisiniz. dislike butonunda artış gözledim sanki.
stst tsst
stst tsst 3 aylar önce
Doğrulanamazsa ne olur o arada reklam girdi XD
alpay yüce
alpay yüce 3 aylar önce
Atv ana haber yan çarı
Eternal transdencende
Eternal transdencende 3 aylar önce
Arif : Birde diyorlar uzayda hayat yok
Emin Gngrmz
Emin Gngrmz 3 aylar önce
biz dünyada yaşayamıyoruz, venüste mi yaşayacağız barış abi.
Zihni Arabaci
Zihni Arabaci 3 aylar önce
venüs çok sıcak nasıl yaşayacağız ???????????????????
Baki Düdükçü
Baki Düdükçü 2 aylar önce
@Burak Ayyıldız di mi benim de aklıma ilk o geldi
crying banana
crying banana 2 aylar önce
havuza gireriz?
Burak Ayyıldız
Burak Ayyıldız 2 aylar önce
Klima diye bir şey var
Roblettin
Roblettin 3 aylar önce
venüste insan yaşayabilir diyormu videoda? ve venüs çok sıcak yaşayabilsek zaten zehirli atmosferi var yani venüste insan yaşayabilir demedi
Hazal Ak
Hazal Ak 3 aylar önce
Marsta su bulunmuş.
Apple Seed
Apple Seed 3 aylar önce
Şimdi konuyla yerden gökten alakası yok ve şu ana kadar sorulmuş en salakça soru olabilir. Eğer uzaylılar varsa ve Allah'ta gerçekten varsa, acaba Allah onlara da peygamber vasıtasını taşıyan birini göndermiş midir? Bunu soruyorum çünkü birgün hacı sakallı ve cübbeli bir uzaylı görüp bi kahkaha patlatmak isterim.
merto yenero
merto yenero 3 aylar önce
abi en sevdiğim kanal sensin çok güzel videolar çekiyorsun bu yüzden teşekkürler sınıfta öğretmenim sizin videolarınızı açıp sınıfla birlikte izliyoruz
《 Yøåñ হ Apple 》
《 Yøåñ হ Apple 》 3 aylar önce
Barış abi: peki doğrulanamassa ne olur? Reklam girer* Reklamlar: you are dead! Sjsjwwja şansımı seveyim
ERENCAN KAYAK
ERENCAN KAYAK 3 aylar önce
barış abi kendini dondursana 100 yıl sonraki insanlarda görsün seni
Ufuk Topcu
Ufuk Topcu 3 aylar önce
2018 Clara filmindede buna benzer birşey anlatılıyordu abi.
Emirkan Özdinç
Emirkan Özdinç 3 aylar önce
Walter White'a selamlar.
sergen sağır
sergen sağır 3 aylar önce
abi sen bu kadar akıllıysan niye bilim insanı olmdın
Baki Düdükçü
Baki Düdükçü 2 aylar önce
aslında bilim insanı ama bizden saklıyor olabilir
Roblettin
Roblettin 3 aylar önce
o bilim meraklısı bilim insanı olmak istemiyor
CENGİZ KAYA
CENGİZ KAYA 3 aylar önce
abi güneşe giden birleri var mı???
Roblettin
Roblettin 3 aylar önce
ne? güneşe gidebilen birisi? olsaydı görürdük
•Kaptan Turşuk•
•Kaptan Turşuk• 3 aylar önce
+ Venüs'te. - Venüs'te. + Olası. - Olası. + Yaşam. - Yaşam. + Belirtisi. - Belirtisi. + Sayılan. - Sayılan. + Fosfin. - Fosfin. + Bulundu. - Bulundu. + Venüs'te olası yaşam belirtisi *sayılan* fosfin bulundu. - Venüs yaşamaya uygun bir gezegen.
Roblettin
Roblettin 3 aylar önce
bazı mallar senin dediğin gibi venüste insan yaşayabilir sanıyorlar
DOĞA BELGESELLERİ KUŞAĞI
DOĞA BELGESELLERİ KUŞAĞI 3 aylar önce
Bana motoru olmayan bi hurda çekici lazım ;çok çılgın bi projemiz var. Tam elektrik bir çekici planlıyoruz, şuan 200 kWh a yakın leptop bataryası topladık.insallah sonunu getiririz!
bilim avcısı
bilim avcısı 3 aylar önce
Venüs'te keşfdilen yaşam işaretleri ile ilgili yazımız linktedir www.bilimavcisi.com/post/ven%C3%BCs-te-ya%C5%9Fam-i%CC%87%C5%9Faretleri-ke%C5%9Ffediliyor
Atılgan Yeşilyurt
Atılgan Yeşilyurt 3 aylar önce
venüs de düzdür
Yalın Demirci
Yalın Demirci 3 aylar önce
2 dk atma Allah ını seversen
MR. Piv
MR. Piv 3 aylar önce
biz diğer gezegenleri araştırıyoruz venüste canlılar varsa niye araştırmıyolar şimdiden dünyada yaşam olduğunu bulmaları lazımdı
Roblettin
Roblettin 3 aylar önce
venüste yaşam olasılığı var derken bizim gibi akıllı bir yaşam değil mikroskobik bir yaşam olasılığı var
caPjt
caPjt 3 aylar önce
Sen çok yanlış anlamışsın kardeşim ŞQEKQŞEŞ
Song As
Song As 3 aylar önce
Welcome to channel.
Aklın Gölgesi
Aklın Gölgesi 3 aylar önce
Çok yakında ekibimiz ile bizde youtube ekranlarında olacağız.. Çünkü bizler biliyoruz ki bilgi Bilgiyi elinde tutmak güç değil korkaklık. Asıl güç bilgiyi paylaşmak.. Bizi de şimdiden takip ederseniz seviniriz :) İlk videoda buluşuncaya dek..
Azize şahkırgıl
Azize şahkırgıl 3 aylar önce
Böyle kadın bilim insanlarını duydukça çok seviniyorum, ne harika ilham kaynakları!
Taha izmitli
Taha izmitli 3 aylar önce
Küreselci misin barış özcan
BARLAS BAYBARS
BARLAS BAYBARS 3 aylar önce
trshow.info/watch/39Ny0Hb4s1A/video.html
Samet Kutlu
Samet Kutlu 3 aylar önce
116 aboneyim 120 yapın
Roblettin
Roblettin 3 aylar önce
bekleseydin zaten 120 olurdu
Ritim ADAM
Ritim ADAM 3 aylar önce
NABER
TransFormation
TransFormation 3 aylar önce
Cidden fosfin bulunması venüste ki yaşamamız için ilk bulunan şey olabilir
Merve Boynerr
Merve Boynerr 3 aylar önce
Dünyada yer kalmadı bide venüste yaşıcaz jdodndk
AVATAR OYUNCU
AVATAR OYUNCU 3 aylar önce
Venüse gitcem barış abi.
Ahmet Bağıryıldırım
Ahmet Bağıryıldırım 3 aylar önce
Bu arada fosfin gazı Jupiter ve Satürn'de de olduğu 70 lerden beri biliniyor. Jupiter ve Satürn'de fosfin bulundu diye kimse oralarda yaşam idda etmiyor çünkü bu gazsal gezegenlerdeki şiddetli sıcaklık ve basınç koşullarının bu gazın üretimine neden olduğu düşünülüyor. Bunu yazmam amacım birileri gelip zaten Jupiterde Satün'de fosfin biliniyordu eee orda neden yaşam olduğu idda edilmedi diye soran olursa diye yazdım bu arada bu yazdığımı ' Popular Science ' dergisinde okumuştum
Merve Çakıcı
Merve Çakıcı 3 aylar önce
.
LYRİCS TV
LYRİCS TV 3 aylar önce
Kanalımı büyütmeye çalışıyorum yardımcı olur musunuz lütfen ✌️
Özcan Bülte
Özcan Bülte 3 aylar önce
Jozraenn
Jozraenn 3 aylar önce
JONAS: clara limonlu kekim
İrem Söylemez
İrem Söylemez 3 aylar önce
O sıcakta yaşayabilen canlılardan korkmalı mıyız?
btsvnin aşkı
btsvnin aşkı 3 aylar önce
Ağaç oksijen üretiyor oraya götürüp dikelim orda da oksijen olur - ironi -
Kadir Kaya
Kadir Kaya 3 aylar önce
18 bin Alem-i cihan da, insan kendini başıboş ve yalnız mı zannediyor ? Onlara söyleyin, insan yalnız olabilecek kadar küçük bir varlık değil.
ALPERRXCN
ALPERRXCN 3 aylar önce
Saçma gelebilir ama kitaplarda ejderhaların derileri cok sert ve icinden alev cikabiliyo venusde bulutlarin ustunde olabilir dinlenmeme bi ozellige sahip olabilir yada baska bi canli venusun sartlarina olgun olabilicek yaşam su demek deildir sadece insanlar icin onemlidir burda baska canlilardan bassediyosunuz
_HakaN _
_HakaN _ 3 aylar önce
Bu koca dünya nelerine yetmiyor anlamıyorum
Hatice Bayram
Hatice Bayram 3 aylar önce
Bir piyanistin gözünden kadın, sanat, felsefe, psikoloji, sosyoloji, tarih, (astroloji) ve hayata dair her şey. Dilerseniz kapım açık :)
Mars Helikopteri ve Rover yola çıkıyor! - CANLI YAYIN
2:14:38
Cem Adrian & Mark Eliyahu - KÜL
4:55
Cem Adrian
görünümler 790 B
Anıl Piyancı - Düş (Official Video)
3:11
Anıl Piyancı
görünümler 93 B
Emniyet Emirhan için harekete geçti! | Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme
3:21
Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme
görünümler 157 B
2050 yılında Dünya nasıl bir yer olacak?
12:59
Barış Özcan
görünümler 2,8 Mn
Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?
17:52
Barış Özcan
görünümler 1,9 Mn
Bitkiler neden siyah değil, yeşildir?
14:09
Barış Özcan
görünümler 753 B
Teke Tek Özel - 8 Ekim 2017  (Bilimin Tarihi)
3:07:30
Habertürk TV
görünümler 1,3 Mn
11 dakikada MARS Turu
11:37
Barış Özcan
görünümler 2,6 Mn
Bermuda Şeytan Üçgeninin gizemi çözülebilir mi?
20:17
AYNA DÜNYALAR
15:13
Barış Özcan
görünümler 1,9 Mn
Have the aliens found us? What is Oumuamua?
10:39
Barış Özcan
görünümler 3,5 Mn
Cem Adrian & Mark Eliyahu - KÜL
4:55
Cem Adrian
görünümler 790 B
Anıl Piyancı - Düş (Official Video)
3:11
Anıl Piyancı
görünümler 93 B
Emniyet Emirhan için harekete geçti! | Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme
3:21
Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme
görünümler 157 B
Sefirin Kızı 36. Bölüm Fragman
0:47
Sefirin Kızı
görünümler 2,2 Mn
Masumlar Apartmanı 18. Bölüm
2:26:11
Masumlar Apartmanı
görünümler 3,1 Mn
Ligde 18. Hafta Liderlik Yarışı
1:28
Tahsin Hasoğlu
görünümler 563 B
Derin Futbol 18 Ocak 2021 Kısım 1/2
38:58
Derin Futbol
görünümler 279 B
Mucize Doktor 46. Bölüm 3. Fragmanı
0:49
Mucize Doktor
görünümler 1,8 Mn