Venüs'te olası yaşam belirtisi sayılan fosfin bulundu!

  görünümler 908,326

Barış Özcan

17 gün önce

14 Eylül 2020’de içinde uluslararası kalabalık bir bilim grubu Venüs’ün bulutlarında fosfin gazı bulduklarını açıkladılar ama bunun kesinlikle orada canlı bir yaşamın sonucunda oluştuğunu söyleyebilmek için hala erken. Venüs, tıpkı Mars gibi Dünya’nın komşusu, ama Dünya’ya Mars’tan daha yakın. O yüzden geceleri gökyüzünde çıplak gözle rahatlıkla görülebiliyor. Ay’dan sonra en parlak gökcismi olduğu için olsa gerek bizim kültürümüzde de Çoban Yıldızı olarak biliniyor. Güneş sisteminin ikinci gezegeni olmasına rağmen güneşe en yakın Merkür’den bile daha sıcak. Çünkü güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermeyen çok yoğun bir atmosferi var.
Güneş sistemimizde bugüne kadar en çok Mars’ta yaşam ihtimali üzerinde duruldu ve en çok oraya araç gönderildi. Venüs’te yaşam olabilme ihtimali de ilk kez gündeme gelmiyor tabi ama yüzeydeki sıcaklığının ortalama 464 °C olduğunu yani bir fırın kadar sıcak olduğunu düşünecek olursak oraya araç göndermenin pek de mantıklı olmadığını söyleyebiliriz. Yine de 1975’te Sovyetler Birliği’nin gönderdiği Venera 9 aracı Venüs yüzeyine inmeyi başardı ve oradan gönderdiği 180 derecelik şu fotoğraf başka bir gezegenden gönderilen ilk fotoğraf olarak tarihe geçti. Aslında 360 derecelik panaromik bir fotoğraf çekmesi planlanmıştı ama yüksek sıcaklıktan ötürü kameralar ve aracın kendisi çok kısa bir süre -birkaç saat kadar- görev yapabildi. Venera 9 aracı Venüs’e iniş yaparken yüzeyden 30-35 km yüksekte 30-40 km kalınlığında bulutlar olduğunu belirledi. Asit bulutları!
Böyle cehennem gibi bir ortamda canlı yaşamın izlerini sürmek doğal olarak pek çok kişi için yıllardır öncelik kazanamadı. Ta ki Cardiff Üniversitesi’nden astronom Jane Greaves 2018 yılında Venüs’ün atmosferine dair verileri incelerken orada fosfin molekülünün izlerine rastlayıncaya kadar.
Fosfinin ilk izlerini 2018’de keşfetmişler, peki açıklama neden dün yapıldı diye düşünüyor olabilirsiniz, çünkü her ne kadar bizimkilerden farklı konularda heyecan yaşasalar da bilim insanlarının bu heyecana yenik düşerek hata yapmamaları gerekiyor. Ekip halinde 18 aydan bu yana elde ettikleri verileri defalarca gözden geçirip analiz yapmışlar.
Elde ettikleri veriler deyince az önce de söylediğim gibi Venüs’e giden fazla bir uzay aracı yok. Daha çok teleskoplarla inceleniyor. Bu araştırma için Hawai’deki James Clerk Maxwell Teleskobu ve Şili’nin Atacama çölündeki 45 antenden oluşan ALMA gözlemevi kullanılmış. Bu teleskoplar ışık spektrumunun bizim göremediğimiz dalga boylarını da gözlemleyebiliyor. Daha iki hafta önce “bitkiler neden siyah değil de yeşildir?” diye bir video yapmıştım ve güneş ışınlarının nasıl absorbe edildiğinden söz etmiştim. İşte buna benzer bir şekilde gökbilimciler Venüs’ün atmosferindeki ışığı çok hassas ölçümlerle analiz edince şöyle bir spektrayla karşılaşmışlar. Beyaz çizgi ALMA gözlemevinin verisi, gri çizgi de James Clerk Maxwell Teleskobunun. Verilerin uyumlu olması dışında ortadaki dip noktayı görüyor musunuz? İşte milimetre uzunluğundaki o dalga boylarını fosfin molekülü absorbe ediyor.
Yani ya Venüs’ün yüzeyinde Walter White’ın karavanında bu üretiliyor ya da bu moleküller, Venüs'ün rüzgarla savrulan bulutlarında 55 ila 80 km yükseklikte yüzerek, daha düşük irtifalarda üretilen milimetrelik dalgaların bir kısmını emiyorlar.
Venüs’ün 55 ila 80 km üstündeki ortam, yüzeyindeki kadar kötü değil. Gerek atmosferik basınç ve gerekse 30 derece civarındaki ideal sıcaklığıyla Dünya’daki yaşam şartlarına benzediği için orada havada yüzen kentler kurulabileceği spekülasyonları bile yapılıyordu. Tabi sülfürik asit kısmını unutmamak lazım. Yine de o yükseklikte en azından mikrobik bir yaşam teorik olarak mümkün olabilir. Dünyadaki bazı mikroplar çevrelerinde yaklaşık %5'e kadar asitle baş edebiliyorlar.
Araştırmacılar fosfin molekülünü oluşturabilecek başka olasılıkları da hesaplamışlar. Mesela güneş ışığı, yüzeyden yukarı doğru savrulan mineraller, volkanlar veya şimşekler... Ancak bunların hiçbiri şu anda orada bulunduğu düşünülen miktarda fosfin üretmeye yetmiyor.
Kısaca bu keşif öyle ya da böyle çok önemli. Ya fosfin molekülünü üretebilecek yeni bir kimyasal mekanizma bulunmuş oldu ya da Venüs’te canlı yaşamın olası ilk işareti.
Bilim insanlarının bu heyecanına ben kendiminkini katayım şimdi. Başka bir gezegende yaşamın bulunması hiç kuşkusuz insanlık tarihinin en önemli keşfi olacak. Eğer ileride oraya gönderilecek yeni uzay araçlarıyla bu araştırma doğrulanırsa makaleye imza atan Clara Sousa-Silva gibi genç bilim insanları da tarihe geçecek. Doğrulanamazsa daha da iyi. Çünkü o zaman başka gezegenlere uzay aracı göndermeden, astronot olmadan, yeryüzünden yapılan teorik ve gözlemsel çalışmalarla bile canlı yaşamı keşfedebilme ihtimali hepimiz için hala var demektir.

YORUMLAR
Mihriban Yıldırım
Mihriban Yıldırım 56 dakika önce
O değil de acaba bilmediğimiz bir gezegende de canlılar olsa böyle teknolojik açıdan gelişmiş olup görünmez uzay araçlarıyla dünyayı böyle araştırıyor olup o gezegendekilerde dünyalılar hakkında ironi yapıyor mudur merak ettim
ENES ALTINOK
ENES ALTINOK Saatler önce
trshow.info/watch/GPeF5iDiZnY/video.html
Sümeyye Yesevi
Sümeyye Yesevi 3 saatler önce
Ben daha dünyada yasamayi beceremedim
LUCIFER LOKI
LUCIFER LOKI 8 saatler önce
Barıs özcan : Baska gezegenlerde hayat denince ilk baktigimiz seyler ne olabilir ? BEN : cevap veriyorum uzaylı BARIS OZCAN : metan ve gaz oksijen
Fleur De Lis
Fleur De Lis 9 saatler önce
Henüz hala derken gereksizz sözcük kullanımı olmuş
Gökay Tuna
Gökay Tuna 11 saatler önce
İnanılmaz derecede meraklandım !!!
Mucahide Aslan
Mucahide Aslan 11 saatler önce
Fosfin zehirli bir madde ama Venüs te yaşam var diyorlar kardeşim asit yağıyor yaşam var diyorlar lav püskuruyor yaşam var diyorlar
Semra Kutlu
Semra Kutlu 11 saatler önce
Venüsü defalarca virüs okuyan tek ben değilim dimi?
Bilim Avcısı
Bilim Avcısı 14 saatler önce
Aklıma gelmişken; belki de bu evrende yalnızız... Ya diğer evrenlerde... Başka formlarda ki varoluşların yansımaları kafalarımızı karıştırıyor olabilir mi?
Zanyar Sain
Zanyar Sain 18 saatler önce
BARIŞ ABİ HER ZAMAN BANA İLHAM KAYNAĞISIN
Van Shuo
Van Shuo 21 saatler önce
Biliyormusunuz benim hayat kirikligina ugramama sebep olan şu bilimsel kurgu filmlerdir. Ben uzaydan dunyada yasayan canlilara benzeyen varliklar beklerken molekürler çıktı karşıma
GelGör
GelGör 23 saatler önce
Kanalımıza Bekleriz.
bluefisshh
bluefisshh Gün önce
fosfin kesin var demiyorlar, olabilir diyorlar, radyo dalgalarını emen başka gazlarda var
ege parlak
ege parlak 2 gün önce
serisi gelsin abi videolarına lıke ve kanalına abone oldum
Yazda Mermere Düşüp Ayağa Yapışan Karpuz Çekirdeği
Yazda Mermere Düşüp Ayağa Yapışan Karpuz Çekirdeği 2 gün önce
Ah that’s another one for apocalypse bingo!
Sıkılırsan
Sıkılırsan 22 saatler önce
Adın çok bilindik ve yapışkanmış sevdim.
salih ulaşoğlu
salih ulaşoğlu 2 gün önce
çok iyi beee
TİK TOK SLOWMO
TİK TOK SLOWMO 2 gün önce
Böh ler toplanin
Random Videos
Random Videos 2 gün önce
NEDEN SPOİLER VERİYON DİSS ATACAM
Mucahide Aslan
Mucahide Aslan 3 gün önce
Ben inanmıyorum venüs te yaşam olduğunu.Çünkü venüs 450c sıcaklıkta
Bilim Avcısı
Bilim Avcısı 14 saatler önce
Aklıma gelmişken; belki de bu evrende yalnızız... Ya diğer evrenlerde... Başka formlarda ki varoluşların yansımaları kafalarımızı karıştırıyor olabilir mi? www.bilimavcisi.com/
Lalalisa hayranı
Lalalisa hayranı 3 gün önce
Abi bence eskiden yaşam vardı ama atmosfer kirlendi ve kirlenen atmosfer fosfin oldu bence bu şekilde
konsolos konsey
konsolos konsey 4 gün önce
Doğrulanamazsa yeni ufuklar.
Miss Corleone
Miss Corleone 4 gün önce
www.nature.com/articles/2151259a0 okuyun lütfen Carl Sagan bunu 1967'de söylemişti
Miss Corleone
Miss Corleone 4 gün önce
Carl Sagan 1967'de venüsün bulutlarındaki yaşam olasılığına dair bir makale yayınlamıştı, evet 1967'de.
Miss Corleone
Miss Corleone 4 gün önce
www.nature.com/articles/2151259a0
Esma Süverekli
Esma Süverekli 4 gün önce
Oraya da kanal Venüs yapsınlar
Black Lik
Black Lik 4 gün önce
İnsanlar,hayvanlar,bitkiler dışında da bizim bilmediğimiz nice canlılar vardır.Bence
Metin Kurt
Metin Kurt 4 gün önce
Namaz kılarken Kıble ye dönülür peki uzayda veya venüste insanlar namaz kılamıcakmı Müslümanlar Dünyadamı kalıcak uzay istasyonunda Müslüman yok ya olsaydı Kıble ye dönmek için amuda mı kalkıcaklar
cikformeow. ym
cikformeow. ym 4 gün önce
Baris özcan : doğrulanmazsa nolur? 1. Reklam: 2. Reklam: Baris özcan: bilmem
kemal Arko
kemal Arko 4 gün önce
Pensilvanyadan izin aldınmı la sen attarrraaa
Celal Karadag
Celal Karadag 4 gün önce
Siz Venüs’e odaklanmışsınız ama sanki Jüpiter’in içinde bir şeyler bizi izliyor gibime geliyor.
Batuhan Akyol
Batuhan Akyol 4 gün önce
Mesele hayat keşfetmek değil yeğen, asıl mesele o hayatı sömürmek. Venüs'teki petrol Türkiye'nin hakkıdır. Kıble konusuna girecek olursak sürekli yön tayin etmek gerekli bu konuda internet hızından Türk Telekom Venüs bayisine güvenim tam.
Cuprian
Cuprian 5 gün önce
Venüsteki mikroorganizmaları alıp Dünyaya getircek güzel bilim insanlarımıza: Belki yapmayın emi? O orda mutlu, biz burda. Dünyalık sıkıntıları çözemedik bi de uzaysal sıkıntılar getirmeyin
Ulaş Tuğut
Ulaş Tuğut 5 gün önce
Hocam biçok videonuzu seyrettim seyrediyorum,nacizane sizden cevap geliceğini zannetmiyorum lakin yinede sormak istiyorum Bizim samanyolu galaksisinden içinde veyahut dışinda insan demiyorum ama bizim (1,50 -2,00m) kalipta canlı var mı,o kadar nasada görevlilerden biçoğu açiklama yapti lakin benim sorum size VARMI? 👽⬅️espiriydi😎😂
Ulaş Tuğut
Ulaş Tuğut 5 gün önce
Not:En alt satir espiri niteliğindedir
Həmid Abdinov
Həmid Abdinov 5 gün önce
Fosfin=hayat?
Tuna Alkılıç
Tuna Alkılıç 5 gün önce
Ben 11yaşındayım ama dikkatle dinliyorum .Büyüyünce bilim adamı olmak istiyorum
Miss Corleone
Miss Corleone 4 gün önce
trshow.info/watch/pOrExX71cYc/video.html
Miss Corleone
Miss Corleone 4 gün önce
Umarım hedeflerine ulaşırsın ve sana tavsiyem carl sagan'ın kozmos belgesel serisini izle, sana çok şey katabilir
Mazlum INCE
Mazlum INCE 5 gün önce
aga oralarda yaşam var amenna ama bizim göremediğimiz biçimdeki yaşmlar ruhani varlıklar var. evrenin genişliğinin sebebide O'dur. Melekler doludur ki göğün her yerinde aralarında bir avuç kadar bile mesafe yoktur ki Allah'ı zikrediyorlar. Sayısını siz düşünün.
Duygu İspiroğulları
Duygu İspiroğulları 5 gün önce
Bazen diyorum, oralara harcanan paralar dünyamıza harcansa, buradaki tüketim, küresel ısınma, savaşlar, açlık gibi sorunların çözümüne daha fazla odaklanılsa... Elimizde yemyeşil, masmavi cennet gibi bir evimiz varken diğer gezegenlerde yaşam bulmak için bu çaba biraz aşırı geliyor bana.
Tolga Torun
Tolga Torun 5 gün önce
Aga barış abi sen bizim RTE reis ile iletisime gecip fikir tartissaniz hatta dunya baskani olsan dunyamizi ne kadr guzel yaparsin
Mert Furkan Meriç
Mert Furkan Meriç 5 gün önce
Bb
GAMER KAAN
GAMER KAAN 5 gün önce
Onlar venüse gitsin dünya türkiye ye kalsın
Miss Corleone
Miss Corleone 4 gün önce
Saçmalama ya
Taner Çizer
Taner Çizer 6 gün önce
Daha venuse gidemiyor insan sonra yaşam var diye seviniyoruz ne kadarda aptalız
Geleceğin kentlerinde MOBİLİTE
12:02
Barış Özcan
görünümler 462 B
28000 yıl kapasiteli NANO-DIAMOND PİLLER mi geliyor?
14:46
Bitkiler neden siyah değil, yeşildir?
14:09
Barış Özcan
görünümler 690 B
Google Earth hakkında BİLMEDİĞİNİZ 15 ŞEY
23:46
Barış Özcan
görünümler 1,2 Mn
Hareket imkansızdır! - Zeno paradoksu
12:59
Barış Özcan
görünümler 1,3 Mn
Su altında yaşanabilir mi?
19:59
Barış Özcan
görünümler 1,2 Mn
Bermuda Şeytan Üçgeninin gizemi çözülebilir mi?
20:17
Venüs'te Yaşam mı Bulundu?
08:40
Bebar Bilim
görünümler 103 B
GELECEĞİ HATIRLAMAK
11:15
Barış Özcan
görünümler 1,2 Mn
Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?
17:52
Barış Özcan
görünümler 1,6 Mn