Teke Tek Özel - 8 Ekim 2017 (Bilimin Tarihi)

  görünümler 2,732,496

Habertürk TV

Habertürk TV

5 yıl önce

Haberturk TV TRshow Kanalına Abone Ol ➤ hbr.tk/QNhqSs
Türkiye'nin tek gerçek bilim programı Teke Tek Özel bilim konuşmaya, aklı konuşturmaya devam ediyor.
Antik yunan felsefecilerinin hangi fikirleri bilimin ve insanlığın bugünkü noktaya ulaşmasınıa katkı sundu? İlk çağ felsefesi ve o dönemki bilim çalışmaları arasında ne gibi paralellikler vardı?
Fatih Altaylı soruyor; Akademisyenler Prof. Dr. Celal Şengör ve Prof. Dr. Ahmet Arslan Teke Tek Özel'de yanıtlıyor...
#Habertürk
#Haber
#Gündem

YORUMLAR: 2 192
Bülent Akbıyık
Bülent Akbıyık 3 yıl önce
Sayın Ahmet hocam olmasaydı.. Bizler bugün felsefeyi kendini beğenmiş diğer felsefeciler yüzünden hiç, ama hiç anlayabilmemiştik. Ahmet hocam gibi felsefeyi net ve anlaşılabilir şekilde anlatan bir hoca olmasaydı. Bugün bizler felsefeyi sadece FELSEFE ismiyle biliyor olacaktık. Teşekkürler sayın hocam. Sağlık ve huzur içerisinde uzun ömürler sana.. Uzun Yaşa hocam. Uzun yaşa ki. Gelecek nesiller ahlaklı. Modern ve akıllı olsun sayenizde.
miron
miron 9 aylar önce
Aynen öyle 👍
Hulya Saribas
Hulya Saribas Aylar önce
Teşekkürler sağlıkla yaşayın
Emin Celikten
Emin Celikten 8 aylar önce
Celal hocam, bu tevazuluğun ve bilgiye olan hayranlığın taktire şayan doğrusu. Tarih, bilgi ve felsefeye verdiğiniz değer ve önem çok müthiş. Bunları duydukça; ne kadar cahil olduğumu ve bilgiye muhtaç bir varlık olduğumu hissettim. Çok değerli bir proğram. “ Bütün insanlar doğal olarak bilmek isterler.”
Gürel Gülova
Gürel Gülova 5 yıl önce
Böylesine değerli bilim insanlarımızı bizlerle bir araya getirip buluşturduğunuz için ne kadar teşekkür etsek azdır.
FİLİZ GÜNGÖR
FİLİZ GÜNGÖR 2 yıl önce
74 yaşında bir bayanım,sizleri dinledikçe ne zavallı,bilgisiz boş bir insan olduğumu düşündüm. NE İYİ ETDİNİZDE BU PROGRAMI HAZIRLIYORSUNUZ... TEŞEKKÜREDERİM SEVGİLER,SAYGILAR...
di ser Piero
di ser Piero 2 yıl önce
Estağfurullah abla niye zavallı ve bilgisiz olasın. Mühim olan her zaman eğitime açık olmak
Mustafa U.
Mustafa U. 2 yıl önce
bunu düşünüp ifade etmeniz bile zaten boş bir insan olmadığınızı gösteriyor. ama demek istediğinizi anladım, ben 30 yaşındayım ve ben de aynı şeyleri hissettim izlerken :)
zeynep seymen
zeynep seymen 2 yıl önce
@di ser Piero ne zaman şimdi bu kadar güzel
zeynep seymen
zeynep seymen 2 yıl önce
@di ser Piero ne zaman ve her türlü atlatamiyorum bir
zeynep seymen
zeynep seymen 2 yıl önce
@Mustafa U. ne zaman
Onur Onay
Onur Onay 5 yıl önce
Ahmet hocanın hayat hikayesini dinledikten sonra umutlarım yeşerdi aynı durumdayım okurken anlıyorum filozofları ama biri anlatınca anlamıyorum sürekli okuyorum anlıyorum ve bilgili olmak, anlamak, anlatmak mutlu ediyor gerçekten benimde gelecegim bu hissedebiliyorum şuan felsefe 1.sınıf ögrencisiyim ahmet arslan felsefeye giriş okuyorum izindeyim hocam :)
jackwhite stripe
jackwhite stripe Yıl önce
şu anda okulun bitmiş olması lazım
Onur Onay
Onur Onay Yıl önce
@jackwhite stripe yaza mezunum :)
Toğrul
Toğrul 10 aylar önce
tebrikler
Atiba
Atiba 9 aylar önce
@Onur Onay felsefe mezunu bir insan mezuniyetten sonra ne is yapiyor, meraktan soruyorum
Onur Onay
Onur Onay 9 aylar önce
@Atiba öğretmen olabilirsin formasyon alip.Ozel eğitim kurumlarında rehber öğretmeni, eğitim danışmanı olabilirsin.Gününüzde birkaç bölüm haricinde hiç bir şey garanti değil bildiğiniz üzere. Ama felsefeyi diğer bölümlerden ayıran en önemli şey bütün disiplinlerle ilişkili olması.Bolum bir kere sana çok şey katıyor. Günümüzde önemli olan insanı becerilerini geliştiriyor. Doğru düşünme,analitik düşünme, eleştirel düşünme aslında her iş yerinde aranan niteliklere sahip oluyorsun .Seninde ne istedigin önemli burada.Bende yazarken açıkçası pek bilmeden yazmistim ama hayatımda verdiğim en iyi karar diyebilirim.Kendimi geliştirmek istiyorum, kalitemi arttırmak istiyorum dersen okunabilecek en iyi bölüm.
Çalıkuşu
Çalıkuşu Yıl önce
Celal Şengör'ün hocaya hayranlık beslemesi, yaşına ve bilgi birikimine rağmen zevkle hocayı dinliyorum bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum demesi çok güzel, bilgiye bu kadar önem veren böyle adamların sayıları artar umarım.
latt80
latt80 5 yıl önce
ikinci kez izledim. kati suretle hayatımda verdiğim en anlamlı 6 saatten biri oldu. celal hoca'nın hocaya saygısı ve programın akışına katkısı muhteşem... allah razı olsun ne diyelim...
Çilem Cevahiroglu
Çilem Cevahiroglu Yıl önce
Muhteşemdi azizim katılıyorum
emre fb
emre fb Yıl önce
Şu herifleri izleyip Allah razı olsun demek nasıl bir kafa
mehmed Isık
mehmed Isık Yıl önce
@emre fb 😂😂😂😂😅
Özgür Ergün
Özgür Ergün Yıl önce
@emre fb aydın ol ve mantığınla dinle kardeşim beyninin derinliklerine git yargılamadan dinle doğruyu bulucaksın
Kambarat
Kambarat 5 yıl önce
Sayın Fatih Altaylı'yı bir türlü sevememiştim. Ta ki bilim programları yapmaya başlayana kadar. Artık şu programı ve kendisini o kadar seviyorum ki kaçırmıyorum artık. Elinize kolunuza ağzınıza ayağınıza sağlık. Şu rezil gündemden bizleri hiç değilse 3-4 saat kopartıp kurtardığınız için gerçekten teşekkürler. Umarım çok daha fazla kişiye ulaşır bu programlar.
zirosk zirosk
zirosk zirosk 2 yıl önce
NİYE ŞİMDİ FATİH ALTAYLI , CELAL VEYA AHMET HOCA'YI ŞU 2021 DE FİLAN ÇAĞIRMIYOR YA ?
Herr Şengör
Herr Şengör 2 yıl önce
@zirosk zirosk Hastalık var diye çağırmıyordur ama internet üzerinden programa pekala dahil edebilir, onun yerine boş işe yaramaz siyasetçileri çağırıyor nedense.
Avi Cohen
Avi Cohen Yıl önce
@Herr Şengör Erdoğan'ın telefonu ile bu tür programlar kaldırılmıştır
Emre Turgut
Emre Turgut Yıl önce
@zirosk zirosk kkkkkkkkkkkkkk
rigel eisenheim
rigel eisenheim 5 yıl önce
türk televizyon tarihinde yayınlanmış en güzel programlardan biriydi
Bülent Çetin
Bülent Çetin 4 yıl önce
"Dünyayı değiştirmek filozofların görevi olmamalıdır". Ahmet Arslan çok değerli bir felsefeci. Program harika!!!
çükentay
çükentay 5 yıl önce
40 yılda bir ekranlara milleti bişeye ikna etmeye çalışmayan özgür bağımsız insanlar da cıkıyor teşekkürler habertürk
Cigdem Cekim
Cigdem Cekim 8 aylar önce
Cok tatli Celal Şengör ❤️ yuruyen sevimli bilgi kupu 🤩
Oguzhan Polat
Oguzhan Polat Yıl önce
Ahmet hocanın dediği Beyin Kitabı David Eagleman'nın yazdığı nörobilim üzerine yazılan harika bir kitap. İncognito ve Yaratıcı tür ile birlikte bir seri. Harika bir kitap, insan beyninin düşünme kapasitesini bu kadar iyi anlatan bir seri olamaz, okuyun ve kesin aşık olacaksınız , hem kitaba hem beyninize. Ben Beyin kitabını 2 ay önce tekrardan aldım ilkini hediye ettiğim için, Avrupaya sipariş ettirdim ( Türkiye de değilim ) ( yani sipariş de mümkün demek istiyorum ) ve 19. baskısı çıkmış bile. Şimdiden iyi eğlenceler :)
Canan Doğan
Canan Doğan Aylar önce
Benim bir sinir sisteminin iletişim ağının kombinasyonlarını sevebilmem için bir gerekçe gösterin? Yani insan aşkı bu algoritma, kombinasyon, türevin neresinde_
Enes Altun
Enes Altun 5 yıl önce
Bu programı yapmak televizyon tarihi için büyük bir iş.Fatih Altaylı'ya böyle bir programı yaptığı için teşekkürlerimi sunuyorum, rating kaygısı olmadan yapılıyor bu programlar. Devamlarını bekliyoruz kesinlikle. Gene bir çok şey öğrendik sayenizde...
_Diyar_
_Diyar_ 2 yıl önce
Programa katılan hocalarımın ağzına sağlık. Motivasyonumu ve doğaya olan ilgimi artırdığınız için teşekkür ederim.
ÖZKAN HİZAROĞLU
ÖZKAN HİZAROĞLU 4 yıl önce
Fatih Altaylı hakkındaki düşüncelerim bu programla beraber değişti. Böyle keyifli ve kaliteli bir program kaç tane sayılabilir Türkiye de! Lütfen devamı gelsin. Memleket insanının çok ihtiyacı ve özlemi var bu tür programlara.
Abdullah Kılıç
Abdullah Kılıç Yıl önce
Bu programı farklı zamanlarda 3 kere izledim . Ahmet Arslan gibi değerli hocayı bizlerle tanıştırdığı için Fatih Altaylı’ya teşekkür Ederim.
ayazatanın kızı
ayazatanın kızı 5 yıl önce
televizyonda izledim sonra burda bu gün bir daha izledim iyice özümsemek için.Bu programı yapanlara ve katılan öğretmenlerimize sonsuz teşekürlerimi sunarım.
Hüseyin KORKUT
Hüseyin KORKUT 4 yıl önce
Bu programda elbetteki kıymetli hocalarımıza teşekkürlerimizi canı gönülden sunuyoruz. Fakat teşekkürün büyüğünü de sayın Fatih Altaylı Beyefendiye de sunmamız boynumuzun borcu. Böyle bir dönemde bu tür programların yapılıyor olması müthiş. Yürekten teşekkürler Fatih Altaylı...
Studylito🎧💕
Studylito🎧💕 5 yıl önce
Bu Adamları dinledikçe cehaletimde boğuluyorum gibi hissediyorum .
Yasin Karaca
Yasin Karaca 5 yıl önce
o zaman dans
Studylito🎧💕
Studylito🎧💕 5 yıl önce
o zaman kitap :)
Yusuf Can
Yusuf Can 5 yıl önce
Fatıma Z. Adıgüzel aynen . O zaman kitap. ..
Yalan Din Ya
Yalan Din Ya 5 yıl önce
insan okudukca kitaplara alisiyor baglilik yapiyor okumak daha kolay ve daha hizli gerceklesiyor bilgi arttikca insan detaylara girmek istiyor.
Yusuf Can
Yusuf Can 5 yıl önce
Pantheist Turk Aynen o yüzden çok farklı fikirler ediniyorsun. Olumlu açıdan tabi bunlar ama Çok da incelere girince dinden çıkma durumu ya da daha da bağlanma durumlari olabiliyor. Ben de çok okudum kitap ve dinimi seviyorum. Celal hoca çocukluktan gelen birsey demişti ateistligini. Veya kitaplar olsun hiç önemli değil. Bilsin ogretsin bu bize yetiyor.
Kerem
Kerem 5 yıl önce
habertürk e kendi adıma çok teşekkür ediyorum bizi böyle insanlarla tanıştırıp böyle bir bilgiyi bize sunduğu için. Böyle programların devamının gelmesi dileğiyle iyi yayınlar
M F
M F 5 yıl önce
Habertürk yalaka bir kanaldan öte degil, bu programi yapmasi sadece reyting yani reklam gelirleri içindir, yanlis yere tesekkür ediyorsun kanimca
KucukLebowski
KucukLebowski 5 yıl önce
Fatih Altyalı'nın gazeteciliği, kişiliği ve söylemleri zaman tartışma konusu olmuştur. O konular hakkında görüş bildirmeyeceğim fakat böyle bir programı hazırlayıp geniş kitlelere ulaşmasına vesile olduğu için teşekkür ederim kendisine.
deniz özdemir
deniz özdemir 2 yıl önce
Barbara Labrador güzel izlenim. Güldüm.
Levent Dönmez
Levent Dönmez 2 yıl önce
Ahmet Arslan - Felsefe İlkçağ Tarihi 5 cildi 5 günde okuduğum ender bir eser. Bu kadar sürükleyici ve etkili bir eser gerçek bir kaynak. Bu kitap sayesinde Ahmet Arslan'ın tüm çeviri ve yazdığı kitaplarını aynı şevkle okudum.
Efe
Efe 2 yıl önce
Materyalizmin tarihini okudunuz mu ahmet hoca cevirisi
Levent Dönmez
Levent Dönmez 2 yıl önce
@Efe İki cildi de okumuştum
Efe
Efe 2 yıl önce
@Levent Dönmez müthiş eser, 1. cildi bitirdim 2. yi okuyorum şu an. zor bir kitap açıkcası
Levent Dönmez
Levent Dönmez 2 yıl önce
@Efe daha sonra Karl Popper 'ın kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim mutlaka. İyi okumalar dilerim!
Efe
Efe 2 yıl önce
@Levent Dönmez popper’dan açık toplum ve düşmanlarının 1. Cildinin yarısını okudum en kısa zamanda tamamlayacağım teşekkürler
Ozan Koca
Ozan Koca 5 yıl önce
Celal Hoca gibi her okulda bi hoca olsa bugun ulke olarak baska bir yerdeydik
Emir Ozkann
Emir Ozkann 2 yıl önce
hz muhammed>celal sengor
barlas Göken
barlas Göken 5 yıl önce
YİYOR AMA ÇALIŞIYOR SÖZÜNÜ EN ÇOK YAKIŞTIĞI ADAM CELAL ŞENGÖR
Cankat D
Cankat D 5 yıl önce
Güzel espri
Coşkun CENGİZ
Coşkun CENGİZ 5 yıl önce
TRshow Turkiye'de ayın yorumu
İnanna
İnanna 5 yıl önce
Son dönemde gördüğüm en ince ve zekice espri. Tebrikler : )
cem ceyhan
cem ceyhan 5 yıl önce
Haykırdım yahu çok ince görmüşsün
şanssız adam
şanssız adam 5 yıl önce
barlas göken ,, şakası bile hoş değil , çalışacak hakkını yiyecek fazlası haram .
Feitan Feitan
Feitan Feitan 5 yıl önce
Ahmet hocanın felsefe tarihi kitabını herkes okumalı önemli bir adam
Enes KÖSE
Enes KÖSE 5 yıl önce
kitabin adi neydi
aloo k
aloo k 5 yıl önce
Enes ilk cag felsefesi
Saul Goodman
Saul Goodman 3 yıl önce
kitap çok güzeldir elbet ama cidden 50 lira veremem o kitaba rica etsem birisi bana yardımcı olabilir mi?
Boston
Boston 3 yıl önce
@Saul Goodman Yemeğinden kısıp alabilirsin. Veya kütüphanelerde bulmaya çalışabilirsin.
i am from in the world
i am from in the world 3 yıl önce
@Saul Goodman 50 TL nedir ki? Ben lise yıllarımda annemin verdigi gunluk 10 TL'leri harcamadan, aç kalarak biriktiriyordum. Haftada bazen cok gozum dondugunden dolayi 3 4 harciyordum. 5 gün içinde yaklaşik 50 TL'ye sahip olup kitap aliyordum. Kitap icin aç kalmak sorun değil. Turizm Meslek'te okuyordum bir de. Igrenc insanlarin içinde...
Edille Mirançuk
Edille Mirançuk 5 yıl önce
Yayında ve yapımda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
Hulagü Han
Hulagü Han 4 yıl önce
Bu adamları ekranlarda gördükçe umutlanıyorum. Lütfen bir şekilde her kes teşvik etsin, bu tip programları izlesin gençlik. Lütfen.
Çilem Cevahiroglu
Çilem Cevahiroglu Yıl önce
Muhteşem hocalar uzun zamandır bu kadar düzgün insanlar göremediğim için zevkle seyrettim ağzınıza yüreğinize sağlık saygıylar hocalarım ve fatih bey lütfen kalitenin devamını diliyor sizede başarılar diliyorum…..👌👏
Oktay
Oktay 5 yıl önce
Ya, sizler nasıl büyük insanlarsınız bilmiyorum, küçük dünyamı aydınlatıyorsunuz, merak, hayretten doğar dediniz, verdiğiniz bilgilere, bilgileri sorgulamanıza, öğrenme şevkinize hayret ediyorum. İnançlı mısın bilmiyorum ama, inansanız da inanmasanız Allah sizden razı olsun.
Türk and Turkish
Türk and Turkish 3 yıl önce
patron_us 👍
Uğur Ateş
Uğur Ateş 2 yıl önce
@Türk and Turkish limos maxima olmalı :)))
Türk and Turkish
Türk and Turkish 2 yıl önce
@Uğur Ateş anlamadım
Türk and Turkish
Türk and Turkish 2 yıl önce
kalemist_tr ne diyon?? 🙂
Meursault Samsa
Meursault Samsa 3 aylar önce
''Dünyanın değiştirilmesi için değiştirilebilir olduğunu bilmek lazım, iki dünyanın değiştirebilir olmayı hak edip etmediğini de bilmek lazım.'' ''Akademisyen adamın görevinin dünyayı anlamak, anlatmak, açıklamak; geri kalanını başkalarına bırakmak şeklinde olduğuna inanıyorum.''
ieinam
ieinam 5 yıl önce
Mükemmel bir program oldu. Ufkumuzu genişlettiğiniz için çok teşekkürler. Ahmet Arslan hocanın olduğu bir programı tekrar izlemek isterim.
Can Gulersonmez
Can Gulersonmez 2 yıl önce
Müthiş bir program olmuş. Evet ne bildiğimizin felsefesini de anlamak istiyoruz. Umarım bu ikili tekrar biraraya gelir.
Ayhan Algur
Ayhan Algur Yıl önce
Bu programın gerçekleşmesinde Emeği geçenlere, başta Fatih Bey, Celal Hoca, Ahmet Hoca ya teşekkürler, ağzınıza bilginize sağlık
Osman Dağ
Osman Dağ 3 yıl önce
Alanlarında uzman, son derece donanımlı 2 bilim adamı. Celal Şengörün renkli karakteride programları daha keyifli izlememizi sağlıyor. Türk televizyonlarında bu tarz progranlara öncülük eden Fatih Altaylı ve Habertürke teşekkür ederim.
Yavuz Dündar
Yavuz Dündar 5 yıl önce
Celal Hocam sizin hayranınızım. Mükemmel bir program. Bizi aptal dizilere mahkum olmaktan kurtardınız.
aykut tamer
aykut tamer 5 yıl önce
Celal Sengor: "En cok zorlandigim tercume Fransizca'dan Almanca'ya". Adamin derdi bile sekil
Mertcan İlikhan
Mertcan İlikhan 5 yıl önce
aykut tamer 37 ciltlik plinius historia naturalis almanca
Muştukul Teddy
Muştukul Teddy 4 yıl önce
aykut tamer Celâl hoca iki kitap daha okusun bilgi zehirlenmesi yaşayacak.İNŞAALLAH ilacı vardır.
salih özbek
salih özbek 4 yıl önce
Kafatasım Beynime dar geliyor da diyebilirdi :D
Ad Soyad
Ad Soyad 3 yıl önce
Barbara Labrador Harikasiniz gerçekten! Ben 40'lı yaşlarda Almanca öğrenmem gerekti. Yaklaşık 3 yıldır öğreniyorum. Ben öğrendikçe, o büyüyor; ben ilerledikçe o benden uzaklaşıyor. "Ben bu dili biliyorum" diyen kaç kişi vardır gerçekten.
Dildar Elbakî
Dildar Elbakî 3 yıl önce
N Hi Go. H Hmhoh. H
Se Ge
Se Ge 3 yıl önce
İzlemesi ne kadar eğlenceli ve öğretici. Fatih beyi de tebrik etmek lazım, bilim ile ilgili programları çok iyi idare ediyor. Yağ gibi akıyor program.
ataberk taşçıoğlu
ataberk taşçıoğlu 3 aylar önce
Ahmet hoca az konuştu ama final inanılmazdı. Allah ömrüne ömür katar da dinleriz kendisini uzun yıllar.
İKBAL AVCI
İKBAL AVCI 4 yıl önce
50 YAŞINDAYIM,İLK DEFA SOLUKSUZ VE ZEVKLE İZLEDİĞİM BİR PROĞRAM OLDU.ELİNİZE DİLİNİZE SAĞLIK.
Cankat Polat
Cankat Polat 2 yıl önce
Şu sohbetin samimiyeti,kalitesi,insanları kadar güzel Türkiyede çok az şey var.
i am from in the world
i am from in the world 3 yıl önce
Vay be... 2 sene geçmiş dostlar. 17 yaşimda izliyordum, hâlâ izliyorum. Ne mutlu lan! 😊
Neriman Sarac
Neriman Sarac 2 yıl önce
Allah razı olsun her iki hocamizdan da emeklerine sağlık
Barış Koca
Barış Koca 5 yıl önce
Yine çok bilgilendirici bir program olmuş. Bizi Ahmet hocayla da tanıştırdığınız için teşekkürler. Hocalarıma saygılarımla ...
Kerem
Kerem 2 yıl önce
Hocalarımız gerçekten çok değerli Allah uzun ömürler versin, bütün programı bir solukta izledimde doyamadım...
Kerem
Kerem 2 yıl önce
Bu programın 1.000.000 izlenmesi beni bu ülke hakkında çok umutlandırdı
ÖZKAN HİZAROĞLU
ÖZKAN HİZAROĞLU 3 yıl önce
Ahmet Arslan hocam muazzam bir bilgi zenginliği ve muhakeme yeteneğine sahip. Söyleşilerini zevkle izledim diyeceğim o ki hocam kendi hazırlayacağı felsefe temelli bir program yapsa iyi olmaz mı ? Türkiye de ilk olur.
Muştukul Teddy
Muştukul Teddy 5 yıl önce
Super adamlar ve Fatih Altaylı da bu programlarıyla büyük hizmet veriyor.Helâl olsun hepsine.
Merve Doğa KARATAŞ
Merve Doğa KARATAŞ Yıl önce
Lütfen daha fazla Ahmet hoca videoları yükleyin. Böyle büyük bir değerin zihninden faydalanalım toplum olarak. Uzun bir ömür diliyorum kendisine.
Dillatronic
Dillatronic 3 yıl önce
Müthiş bir program...Türkiye tarihindeki programlar arasında ilk 10'a rahatlıkla girer.
Hakan Celik
Hakan Celik 3 yıl önce
Türk Televizyon tarihindeki herhalde en mükemmel program buydu, her iki hocama saygılar hürmetler
Çağlar Özgün
Çağlar Özgün 5 yıl önce
Etrafımdaki saçma insanların üzerimde bıraktığı kiri, bu program ile temizledim. Emeğinize sağlık... ama şu söze bittim: aklı başında olan insan dönek olur :') Keşke bu konuları konuşacağım insanlar olsa etrafımda
melenie summers
melenie summers 4 yıl önce
Aynen
Aphrodite
Aphrodite 4 yıl önce
Arthur Schopenhauer'ın Okumak,Yazmak ve Yaşamak üzerine adlı kitabını tavsiye ederim.Kesinkes bir entelektüel veya bir dahi olmamıza gerek yok.Eğer düşünüyorsak ve sorguluyorsak toplumdan uzaklaşmak ve yalnızlaşmak kaçınılmazdır.Yalnızlığımızın sebebi toplumların genel olarak düşünmeden ve sorgulamadan uzak olmasıdır.Toplumlar standart normlara uygun davranır ve gerekmedikçe sorgulamaz veya düşünmez.Toplumdan farklı olarak birey bunları yaptığı zaman var olan normdan ve standarttan uzaklaşır.Bunun sonucunda kişi adeta toplumun çizgisinden sapar ve kendi çizgisini oluşturur.Toplumları ilerleten,gelişimi sağlayan da tam olarak bu kişilerdir çünkü bunlar var olan çizgiye bir alternatif yaratır.Yalnızlık acı olduğu kadar büyük de bir avantajdır bana göre.Doğamız yalnız olmaktan pek hoşlanmaz.Sosyalleşmek bizim için bir ihtiyaç gibidir.Bu ihtiyacı da makul ölçüde gidermek ve yalnızlığı kabul etmek bence en doğru yaklaşımdır.Bu yüzden iletişim kuracak,konuşulacak kişilerin olmaması gayet doğaldır.
Doğukan kaya
Doğukan kaya 3 yıl önce
@Aphrodite daha var mı böyle kitap
Gülay Ogansoy
Gülay Ogansoy 4 yıl önce
Bu programı, en az üç kere izledim . Şahane teşekkürler. Ahmet Arslan hoca daha sık gelse....
Emre Kaya
Emre Kaya 5 yıl önce
Normalde çok yorum yazan değilimdir ancak, Sayın fatih altaylının yaptığı işi takdir ediyorum ve devamlarını diliyorum. Emeklerine sağlık
sinem sa
sinem sa 5 yıl önce
Antik Yunan dusuncesi, cikarimlari, bilimi sanati felsefesi cok iyi anlamasi ve dusunulmesi gereken muthis bir donem. Her bir seyi turumuz onun uzerine kurmus, kendinize ulasmak, amacinizi gercekten yapmak istediklerinizi, tam olarak kendinizi ve tumu kavrayabilmek icin, bu yolu incelikle anlamali, uzerine dusunmeli. Programin motivasyonu ve deginilen noktalar harika, kendi hayatlarimiza kadar katacak cikarimlari kavramaya!..
RmZ A.
RmZ A. 2 yıl önce
En kısa zamanda bu muhteşem iki bilim insanı tekrar bir araya gelsinler. Ricamdır.
FATİH BENLİ
FATİH BENLİ 4 yıl önce
Her şeyi bilemiyoruz.O yüzden araştırıyoruz.Duyularımız sınırlı,gerçekliği onların sınırları içinde algılayabiliyoruz.Aklımızıda tamamiyle kullanamıyoruz;aklımız gelişmeye açık,gelişmelerle her an değişiyor.Kainatta israf var diyebilmek için duyularımızın sınırının kalkması,bilgide ve araştırmalarda sona gelmemiz lazım..
Sedabisus
Sedabisus 3 yıl önce
ülkedeki herkesin defaatle izlemesi gereken nadir programdır. kendi adıma çok teşekkür ederim emeği geçenlere..
Studylito🎧💕
Studylito🎧💕 5 yıl önce
mükemmel bir yayındı . Celal hocanın kütüphanesinin gezildiği videoda bahsetmişti Ahmet Arslan hocadan ve merak etmiştim bu yayın çok güzel oldu.
Olkan Oraldağ
Olkan Oraldağ 5 yıl önce
Ahmet hocayı tanıyor musunuz bilmiyorum, hiç bilmenize de gerek yok, niye biliyor musunuz? Türkiye, hoca Ahmet hocayla ilgilenmiyor, adamın hatıraları yayınlandı onu okudunuz mu? Hiç, niye okuyasanız, Çünkü Ahmet Arslan adam gibi adam.
Live the Moment
Live the Moment 5 yıl önce
Olkan Oraldag 😂
Necmettin Özcan
Necmettin Özcan 5 yıl önce
Yenilenin Artık! Yeryüzünde yaşamış en muhteşem beyin ve insan, Allâh Rasûlü ve son Nebisi Muhammed (aleyhisselâm)’ın açıkladıklarını anlamamış insanların, hayallerinde tasavvur ettikleri “elçi peygamber” anlayışı yüzünden, nelerden mahrum kaldıklarını biliyor musunuz?.. Hayallerinde oluşturdukları “tanrı” anlayışına “Allâh”ın ismini etiketledikleri için, kozaları içinde nasıl boğulup gittiklerini görüyor musunuz? “Allâh ahlâkıyla ahlâklanın” uyarısı yapıldığı hâlde, bunu duymazlıktan gelip, aklımızı kullanmayıp, anlamını düşünmeyip; “tanrı fermanları ve elçisi” masallarıyla, bir daha ele geçmeyecek bir ömrü nasıl boşa geçirdiğimizi bir fark edebilsek! Kolaylaştırılmamışsa, ne yazsak boş!.. Taşın üstünden akıp giden su gibi bu bilgiler de okunup geçilecek… Oysa… Kolaylaştırılmış olsa da… Nasibimizde olsa da… Biraz kıpırdatsak kendimizi… Yer değiştirsek, düşünce dünyamızda çağ atlasak da, oradan yeniden bakabilsek olaya… Beş duyunun gözüyle değil, “Basıyr” olarak; beş duyunun kulağıyla değil “Semi” olarak, “Latiyf, Habiyr” olarak evrensel varlıkla iletişimde olabilsek! Hiç olmazsa, yargılamadan, yorumlamadan, şartlanmasız yönelebilsek âlemlere! Türk’ün, Arab’ın, Çinli’nin, Hintli’nin, Avrupalı veya Amerikalı’nın tanrısı anlayışından geçip… Dünya’nın, Ay’ın, Mars’ın, Güneş’in tanrısı kavramından geçip… Galaksinin, gökadaların, paralel veya evren içre evrenlerin tanrısı anlayışından geçip; “âlemlerin Rabbi” olanı fark etmeye çalışsak… Sonra da Âlemler ve Rabbi şeklindeki “çift”lik anlayışından arınıp; âlemlerin hakikatinde, “Esmâ mertebesi”ndeki “Tecelli-i vâhid” denen boyutsal tekilliği hissedebilsek… De!.. “RASÛLLÜĞÜNÜN” hakikatinin, “Esmâ mertebesi”nin ilk tecellisi olan “RUH” adlı melek veya “Hakikat-i Muhammedî” veya “Mümin” olduğunu anlayabilsek!.. “Esmâ mertebesi”ndeki ilim ve özelliklerin açığa çıkması iradesiyle, “her an yeni bir şanda” olarak meydana gelmiş “Tecelli-i vâhid” denilenin, “Risâletin hakikati” olduğunu bir kavrayabilsek!.. “İRSÂL”in hakikatinin bu mertebede gerçekleşmiş olup, bununla “Tecelli-i vâhid”in meydana geldiğini anlayabilsek! İşte o zaman fark edeceğiz “Rasûlün ahlâkı”, “Rasûlü olduğu Allâh adıyla işaret edilenin ahlâkıdır” işaretinin anlamını! Tanrının değil! Bu “Risâlet hakikati”nin yeryüzünde açığa çıkmış en muhteşem beyine inzâl oluşuyla, O yüce Zât’ın “Allâh Habibi ve en kapsamlı ahlâk sahibi” oluşunun bağlantısını ve dahi ne demek olduğunu düşünebilsek… “Rasûlullâh’ın ahlâkı, Allâh’ın ahlâkı idi” işaretinin anlamını işte o zaman fark edebileceğiz. Ama biz, öylesine şartlanmış, öylesine kilitlenmiş, öylesine bloke etmişiz ki düşünme sistemimizi şartlandırmalar yüzünden; Dünya üstündeki toplumların kendilerine özgü, kendileri gibi düşünen “tanrı” anlayışından öteye geçemiyoruz! Zor, çok zor geliyor kapsamlı ve derinlikli düşünmek! Kolayımıza geliyor, göze-kulağa dayalı bir tanrı, bir dünya ve de özel ulak postacı elçi peygamber kabulü! Sonra da diyoruz, “tanrı Türkü korusun”, “tanrı Arabı korusun”, “tanrı Yahudiyi, Hinduyu, İngilizi korusun!..”“God bless America”!.. Bölgesel tanrı!!! İnsan gibi düşünen ve insanî duygularla dünyayı yöneten bir tanrı!
Abdulvahap Ateş
Abdulvahap Ateş 2 yıl önce
Harikasınız hocam.. Bilim ve felsefenin olmadığı bir dünya her daima karanlıktır
Erkan Ozcelik
Erkan Ozcelik 5 yıl önce
Fatih abi Bilim insanlarını programlarına çağırararak bizim hayatımızda dinleme şansımızın olmadığı büyük düşünce sahibi insanları dinleyebilmemizi sağladığın için TEŞEKKÜR ederim. Amcalarımızında Emeğine sağlık Lütfen Kendilerine iyi baksınlar. Çünkü Celal hocanın da dediği gibi DEĞERLİ İNSANLARIN KIYMETİ BİLİNMİYOR NE YAZIK Kİ!!
Ahmet Öz
Ahmet Öz 3 yıl önce
30 yaşımdayım hala zevk aldığım şeyi bulamadım. İmreniyorum hocalarımıza.
Madlen Baba
Madlen Baba 5 yıl önce
İzlediğim en doyurucu program. Daha fazlasını da bekliyoruz Fatih Bey.
DESonerTİNY
DESonerTİNY 4 yıl önce
Fatih abi kalbimize yine girdin. Herkese söz hakkı tanımak çok ayrı birşey. Tarifi anlatılmaz, sizi severek izliyoruz.
Sultan Portakal
Sultan Portakal 2 yıl önce
24:39 en çok zorlandığım çeviri 26:00 iyi de şekerim 26:28 türkün kültürü 28:38 aklı başında olan adam döner 29:46 bir şey demem lazım buna 30:04 celal beyi severim senin için gelmedim 36:44 gazete falcılarını tavsiye ederim 58:09 aristo evrim bertrand zırva platon 1:04:40 bir tek dünya israf 1:08:32 murat bardakçı mikrobu 1:22:55 ağız hareketi :D 1:34:08 feto :d 1:43:28 arşimet caner taslaman 1:48:15 bergama kleopatra almanca 2:15:03 platonik aşk 2:53:37 en azından niyet iyi
nurettinbaygibi
nurettinbaygibi Yıl önce
29:46 Ulan celal bey haklısınız!
Komutan
Komutan Yıl önce
P
Komutan
Komutan Yıl önce
P
Komutan
Komutan Yıl önce
Mm Mm mm Bu ok
Vahdettin Akyüz
Vahdettin Akyüz Yıl önce
Valla karşim para vermek lazım bu senin düzenlediğin fihrist için eline sağlık
Okan Gedikoglu
Okan Gedikoglu 5 yıl önce
ulkemizde boyle guzel insanlarin var oldugunu bilmek harkulade
selcuk polat
selcuk polat 5 yıl önce
Muhteşem program. Televizyondaki programların ekseriyetinin böyle olması lazım.
iskender Dara
iskender Dara Yıl önce
Bu gecede uykusuz kaldım ama zevkle merakla kaldım. Fatih celal hoca sayesinde kendini sevdirdin.. programın kalitesi gökyüzündeki yıldızlar kadar..👏👏👏
Alihan Olcar
Alihan Olcar 5 yıl önce
izleyicilere bir şeyler verme amacı güttüğünüz için teşekkürler güzel program...
Holreden
Holreden Yıl önce
Hocam çok haklısınız döneklikten bu kadar korkmak çok saçma Türk milletinin en büyük olduğu eksik oysaki kabullenmeyi öğrenseler çok daha farklı yerlerdeydik.
Safa ORHAN
Safa ORHAN 5 yıl önce
Ya bilimi adam gibi öğreneceksiniz ya da bilimden gelen adamlara saygı göstereceksiniz.
Atilla Malkoc
Atilla Malkoc 4 yıl önce
sesi kulağımda yankılandı
i am from in the world
i am from in the world 4 yıl önce
@Atilla Malkoc Sesteki vurgulama hatirlamana en cok katkı saglayan seyn
newton
newton 2 yıl önce
Haklısın gaus ama ikisi ayrı konular
mehmet seyda
mehmet seyda 2 yıl önce
Imansizlarami saygı gösterecegim bunlarmi bilim adamı 😁😁
Onuralp Top
Onuralp Top 2 yıl önce
@mehmet seyda ne farkeder imanlı imansız
Sheremetev
Sheremetev Yıl önce
4 yılda 2.5 milyon kişi izlemiş ve hala izlenmeye devam ediyor.. Geleceğin Türkleri çok daha iyi olacak..
ZİZU HİÇ
ZİZU HİÇ 5 yıl önce
allahım hiç bu kadar şevkle zevkle bir program izlememiştim diyeceğim neredeyse.bu iki adam varya tapınılası aydınlar.TEKE TEK lütfen sıksık celal hoca ve ahmet hoca ve ilber hocayı sunun insanlık adına büyük bir iyiliktir bu. her programlarını izlerim ve sonra youtubeden tekrar tekrar bAŞTAN SONA YİNE İZLERİM.MÜTEŞEKKİRİZ SİZE
Nail Cenger
Nail Cenger 3 yıl önce
Ahmet hoca bize felsefeyi yalın bir şekilde anlatıyor.Süper.
Cicser Zania
Cicser Zania 5 yıl önce
Yemek yapmaktan nefret ederim Celal hocanın programlarını yemek yaparken dinliyorum zaman uçup geçiyor :)
yuksel sadet
yuksel sadet 2 aylar önce
Anlatabildiniz Ahmet Hocam. İyi ki varsınız.
Sosyal Porsiyon
Sosyal Porsiyon 5 yıl önce
Yahu kardeşim :D Ahmet Hocanın şivesiyle bilim konuşması bitek benim mi hoşuma gidiyo :D... Çok sevdim Ahmet hocanın kitaplarnı okicam
Ankara Kontu
Ankara Kontu 2 yıl önce
Okudun mu ?
nülüfer aktaş
nülüfer aktaş 2 yıl önce
bende sorsam okudunuz mu )
ÖSYM Kölesi
ÖSYM Kölesi 2 yıl önce
@nülüfer aktaş PDF olarak bulunabiliyor internette çok kolay. Sen bak ordan bir göz gezdir 50 sayfa falan oku sever isen sipariş verirsin.
kazım sayılır
kazım sayılır 2 yıl önce
Okudun mu lan
Tunahan Demirbaş
Tunahan Demirbaş 2 yıl önce
Sn. yorumcu, youtube yorumları sizin yazıp sorumluluk almayacağınız bir mecra değil, okuduysanız okudum deyin lütfen, 4 kişi cevap bekliyor.
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar 2 yıl önce
Bilim ve felsefe, hayretle başlar. Bilim ve felsefe nin ortaya çıkışı için boş zamana ihtiyaç vardır. boş zaman elde edebilmek, iş bölümünün ortaya çıkması ile mümkün olabilmiştir.
Busra Erdem
Busra Erdem 2 aylar önce
3 gundur 3.baskiyi izliyorum bayiliyorum su programa! Tum ortaokul ve liselerde ders olarak izletilmeli net!
Yasin Ağdaş
Yasin Ağdaş Yıl önce
Ahmet Hocam mükemmel bir bilgi birikim var sizde ülkem adına gurur duydum sizinle
Sercan Bağcı
Sercan Bağcı 4 yıl önce
Okulların Eğitimi Yerine bu hocalar haftada 2-3 kez bu şekilde ders verseler Ülkemiz eğitimi fazlasıyla başarılı sonuçlar alacaktır eminim
endoplazmik retikulum
endoplazmik retikulum 4 yıl önce
iki efsaneyi aynı prog. da gördüm ya daha da bişey istemem. 3 saat nasıl geçti anlamadım bile. azıcık bilim ve felsefe ile ilgilenen için mükemmel bi programdı
Ayberk Şentürk
Ayberk Şentürk 5 yıl önce
Doğa Tarihi Türkçeye çevrilmiş be. Çok mutlu oldum.
mstf fstf
mstf fstf 4 yıl önce
Ben bilmiyorum,linkini atar mısın
Hasan of Ludogorie
Hasan of Ludogorie 4 yıl önce
@mstf fstf Sadece 37 bölümün ilk iki bölümü çevrildi. Say yayınlarından çıktı. Kitapyurdu gibi sitelerde bulabilirsin.
Subzero
Subzero Yıl önce
Celal Hoca'nın tekrar ringlere döndüğü günleri iple çekiyorum
cinar ayşegül muşabak
cinar ayşegül muşabak 3 yıl önce
Doğru insanlarla kaliteli yararlı sohbet için teşekkürler Fatih Altaylı.
くらかまるです
くらかまるです 3 yıl önce
Celal hoca gibi gerçekten de ülkeye bir çok şey kazandıran ve kazandırabilecek çok iyi kapasitelerde ki bir insan bile cehaletinden korkabiliyorsa, evet öğrenecek çok şeyimiz var.
Erhan Bakır
Erhan Bakır 3 yıl önce
Celal hoca konulari anlatirken ne kadar mutlu ve heyacanli oluyor çok farkli bir adam gerçekten yaninda çantasina taşisan dünyalar öğrenirsin
Nur1275
Nur1275 Yıl önce
Muhteşemsiniz. Tanrı büyük sağlık ve uzun ömürler versin
Mehmet Öztürk
Mehmet Öztürk 5 yıl önce
fatih altaylı dan hiç hazetmem ama şu yaptığı büyük hizmet.teşekkürler.
Yusuf Can
Yusuf Can 5 yıl önce
Mehmet Öztürk Et bence . Bu gibi adamları bize tanıtıyor.
Çilem Cevahiroglu
Çilem Cevahiroglu Yıl önce
Aynen işk defa keyf aldım kardeşim
Mustafa Demir
Mustafa Demir 4 yıl önce
Abi ne güzel insanlarsınız ya sizleri dinledikçe sanki Avrupa kanalından bir program izlediğimi sanıyorum :) ... Hepinize teşekkürler...
Teoman Mete
Teoman Mete 4 aylar önce
Celal hocamız, gerçekten muhteşemsiniz. Kasaba gidip, tüm egonuzu sıyırtıp aldırmıs gibi, hic egosuz Ahmet Arslan hocamızı , sözunu kesmeden dinlemeniz, olağan ustu. Nur yüzlu ,Celal hocam varolun, sağolun.
Aslı Acar
Aslı Acar 11 aylar önce
1:37:58 "Hocam bir ara vereyim, bir çay içelim bu arada" cümlesi bana garip bir huzur veriyor. :d Çalışırken bile sizleri dinliyoruz, iyi ki varsınız.
ışık Sobutay
ışık Sobutay Yıl önce
harikasınız.heyecaniniza hayranım.
Nazmiye Oksak
Nazmiye Oksak 2 yıl önce
Ahmet Hocamız derya gibi bir insanmış. Dinledikçe dinleyesin geliyor. Ne kadar basit anlatıyor. Örnek veriyor ve karşılaştırıyor. En kısa zamanda felsefe giriş kitabını okumak istiyorum.
Onur
Onur Yıl önce
Okudunuz mu?
TheFardip27
TheFardip27 5 yıl önce
Celal hoca hergun ciksin izlerim.Bu programi bekliyorduk.Tşk
Necmettin Özcan
Necmettin Özcan 5 yıl önce
Deiyst oldugunu unutma!? Deizm Niçin Çağdışı Bir Anlayıştır? - Deizm nedir, ne değildir? Niye deizm yanlış bir düşünce şeklidir? Bunun izahını yapmak gerekir. - Deizm'in temeli: Bütün bu varlık belli bir sistem içinde çalışıyor, dolayısıyla bunun arkasında bir yaratıcı şuur, akıl olmalı... - Yukarıda tanrı var anlayışı, İslâmiyeti bozmak için vahhabiliği kullanmıştır. - Kur'ân deyince, sokaktaki adamın anladığı müslümanlığı düşünmeyin! - İnsanın hakikatinde Tek'in bütün özellikleri vardır ve eğer insan, kendi hakikatindeki Allâh'ı hisset, yaşa anlayışını (Billah) benimserse Kurân'a ve getirdiği ilime iman etmiş olur. - İbadetler araçtır. Amaç, Allâh'ın varlığını ve tekliğini kendi hakikatinde bulabilmektir. - Deizm ve ateizm, Kurân'ın bildirdiği Allâh ismi ile anlatılanın vahidiyetine ve vahdaniyetine vakıf olmamanın sonucudur. Sora papazi bulursun demedi deme
Zafer TOKUÇ
Zafer TOKUÇ 3 yıl önce
Teşekkürlerimi nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Yüreğinize sağlık.
Mert K
Mert K 5 yıl önce
Fatih Altaylı'yı hiç sevmezdim malum yakınlığından dolayı ama kendisi yanılmıyorsam 2009 dan beri celal hocayı ve ilber hocayı programına alıyor. Bunu türkiyede başka yapan yok. Helal olsun. Sırf bu yüzden bile iyi anılacak kendisi
Yunus Uğur
Yunus Uğur 3 yıl önce
Allah uzun ömürler versin ikisine de
sokr ates
sokr ates 5 yıl önce
arşivlik bir yayın bunları para versen izleyemezsin. inşallah fatih altaylı bu özel seriye devam eder.islam tarihindeki felsefecileri de bir programda tartışırsınız umarım.
sokr ates
sokr ates 5 yıl önce
Dax Novu tabi bence de. Bu kadar akılcı çıkarımları o döneminde islamda nasıl bu kadar rahat yer bulabilmiş onu da düşünüyorum. Horasan'da yaşamak varmış o dönem 😄
Sêro 63
Sêro 63 3 yıl önce
Ahmet Arslan hoca efsane ya tespitleri harika
Sublime
Sublime 2 yıl önce
Hocam harikasiniz iyi ki varsinuz dinlemeye doyamadim, artik her ciktiginiz programlari izlemeye basladim
İstanbul'un İşgalinde Neler Yaşandı? İşgale Karşı Direniş
3:29:19
Dinlenmediğini anlayınca telefona gömülmek
00:23
Mehmet Kahraman
görünümler 138 B
Habertürk TV Canlı Yayın ᴴᴰ
Habertürk TV
görünümler 1,5 B
Tarihteki En Büyük Bilim İnsanları
3:19:35
HT Bilim Tarih Felsefe
görünümler 352 B