Vedat Ozan ile Ufkun 2 Katı - [17] Tavuk, Nugget, Izgara İzi

  görünümler 141,449

pena

3 aylar önce

pena kanalına katılın:
trshow.info/on/xBO.html...

Yaz geldi, “halk mangal yapmaya başladı, vatandaş tavuk yiyemiyor” günleri! Vedat Ozan ile Ufkun 2 Katı’nda bu kez “tavukları pişirmişem” modunda mangal, ızgara, barbekü keyfi yapıyoruz. “Kanatları var uçamaz” tavukların nugget olma hikayesiyle yaz sezonu açılmış oluyor!

Meşhur fast-food restoranlarının bize farklı şekillerdeymiş gibi sundukları nugget’ların aslında aynı 4 şekilden oluştuğunun farkında mıydınız?

Soğan halkalarının, tavuk kıymalarının, barbekü soslarının su gibi aktığı bu bölümü aç karnına izlemenizi hiç tavsiye etmeyiz...


Tavuk hakkında Ekşi Sözlük’te yazılanları buradan okuyabilirsiniz:
eksisozluk.com/tavuk--38054

Nugget hakkında Ekşi Sözlük’te yazılanları buradan okuyabilirsiniz:
eksisozluk.com/nugget--85728

Izgara hakkında Ekşi Sözlük’te yazılanları buradan okuyabilirsiniz:
eksisozluk.com/izgara--161604

Barbekü hakkında Ekşi Sözlük’te yazılanları buradan okuyabilirsiniz:
eksisozluk.com/barbeku--141112

Mangal hakkında Ekşi Sözlük’te yazılanları buradan okuyabilirsiniz:
eksisozluk.com/mangal--37295

Soğan halkaları hakkında Ekşi Sözlük’te yazılanları buradan okuyabilirsiniz:
eksisozluk.com/sogan-halkalar...

Vedat Ozan’ın Kokular Kitabı serisini buradan inceleyebilirsiniz:
www.alfakitap.com/Yazar/vedat...

NOT: Vedat Ozan'ın yayın içinde diğer bölümlere yaptığı video referanslarını görmek için “Ek Açıklamalar” tuşunu açık konuma getirmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Facebook: videopena/
Instagram: penavideo
Twitter: penavideo
Ekşi Sözlük: eksisozluk.com/biri/pena

Görüntü Yönetmeni: Umut Çelik
Editör: Mesut Varlık
Kurgu: Kaan Cansever

YORUMLAR
Vedat Ozan
Vedat Ozan 3 aylar önce
Merhaba, Bu bölüme dair iki küçük düzeltme yapmak istiyorum müsaadenizle. Öncelikle Delboeuf Yanılsaması’ndan bahsettiğimiz yerde, yani 17:40 civarında, biraz fazla “çember” ve “daire” dediğimden olsa gerek ikisi birbirine karışmış ve bir seferinde “daire” diyeceğime “çember” demişim. Görsele bakınca doğrusu görünüyor ama oraya kalmayıp sözel olarak da doğru ifade edilmesi gerekirdi, özür diliyorum. Antrparantez, konuyla ilgiliyseniz zaten biliyorsunuzdur da, hasbelkader ilk kez karşılaştıysanız bu yanılsamanın pek de uzağına düşmeyen Ebbinghaus Yanılsaması’na da bir göz atmanızı öneririm. İkinci olarak, her ne kadar Dr. Frankenstein’in tasarladığı canavarın ismi için “Yaratık” demiş olsam da, muhteremin nüfus idaresine kayıtlı bir ismi yok elbette ve kitap boyunca birden fazla farklı hitap kullanılıyor kendisi için. Gene de “canavar” gibi bir adlandırma yapmaktansa yaratma eylemine koşut bir kelime olması nedeniyle “yaratık”, bağlama en uygun düşen isimlendirme. Yeri gelmişken sizleri bakma zahmetinden kurtarayım dilerseniz ve “canavar” sözcüğünün kökenini de Nişanyan Sözlük’ten alıntılayarak yazayım: “ -Farsça cān جان ‘yaşam’ sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça gyān ‘ruh, yaşam’ sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe vyāna- ‘ruh’ sözcüğü ile eş kökenlidir -Farsça āvar اور ‘[bileşik adlarda] getiren, sahip olan, -li’ parçacığından alıntıdır. -Farsça cānvar veya cānāvar جانور ‘canlı yaratık, her çeşit hayvan’ sözcüğünden alıntıdır. ” Keyifli izlemeler diliyorum, Vedat Ozan
Hasan Barış UZ
Hasan Barış UZ 3 aylar önce
@Vedat Ozan Çok teşekkür ederim. Harikasınız !
Vedat Ozan
Vedat Ozan 3 aylar önce
@Hasan Barış UZ Ben de İngilizce pdf'ini buldum, aynı kanaatteyim: "It was on a dreary night of November that I beheld the accomplishment of my toils. With an anxiety that almost amounted to agony, I collected the instruments of life around me, that I might infuse a spark of being into the lifeless thing that lay at my feet." Önceki bölümlerde de elektrik ve galvanizm falan geçiyor zira.
Hasan Barış UZ
Hasan Barış UZ 3 aylar önce
@Vedat Ozan Tekrat merhaba ! Sizin yanıtınızı gördükten sonra ben de tereddüt ettim ve kitaba bir göz attım. Sizin için ve dinleyicileriniz için yaratığın canlandığı sahneyi buldum ve ekliyorum. İş Bankası Yayınları, Sayfa 59, V. Bölüm, ilk paragraf; “Kasvetli bir Kasım gecesi emeklerimin neticesini gördüm. Neredeyse ıstıraba varan bir kaygı içinde, ayağımın dibinde yatan cansız şeye bir varlık kıvılcımı vermek amacıyla yaşam aygıtlarını etrafıma toplamıştım. Saat sabahın biri olmuştu. Yağmur damlaları camlarda kasvetle tıpırdıyordu. Şamdanımın alevi sönmek üzereydi. Derken, yarı yarıya azalmış ışığın hafif parıltısında, yaratığın donuk sarı gözünün açıldığını gördüm. Derin derin solumaya başladı, uzuvları bir kasılmayla hareket etti.” Yaratığın nasıl hayat bulduğu tam olarak tarif edilmese de, elektriği çağrıştıran kelimeler var. Varlık kıvılcımı veren yaşam aygıtları, yağmurlu bir hava gibi. Ayrıca ağaca düşen yıldırımı ben de hatırlıyorum. Yapımcıların bu sahne için elektrik kullanması çok garip gelmiyor şimdi. :)
Vedat Ozan
Vedat Ozan 3 aylar önce
@Hasan Barış UZ Okuyalı çok uzun zaman oldu, ama sanki elektrik kitapta da vardı gibi hatırlıyorum Hasan Bey. Hatta bir ağaca yıldırım düşmesini gözlemlemesi, ondan etkilenmesi falan gibi bir şeyler yazıyordu mektuplardan birinde sanki. Çok uzun zaman oldu, iddia etmeyeyim, kütüphanede kitabı bulup tekrar okumam lazım: ) Belki de hakikaten dediğiniz gibi film ile kitap zihnimde karışmıştır, olabilir. Süskind söz konusu olduğunda bu çok oluyordu bende mesela.
Hasan Barış UZ
Hasan Barış UZ 3 aylar önce
Vedat bey ayrıca Canavar yaratılırken, kitapta, elektrik kullanıldığından bahsedilmiyor diye hatırlıyorum. Sanırım bu Canavar’a elektrik ile hayat verme sinema aracılığıyla yaygınlaştı.
Alperen Aköz
Alperen Aköz 2 aylar önce
Türk televizyonlarında bile bu kalitede bilgilendirici içerik yok. Bravo ekşi sözlük.
Aysun Tepe
Aysun Tepe 3 aylar önce
Ay biz teşekkür ederiz 👏👏👏
Harun GÜN
Harun GÜN 3 aylar önce
Şaşırtıcı ve genel kültür açısından faydalı olduğunu düşündüğüm bilgiler içeren videolarınızı büyük bir beğeniyle izliyorum. Daha çok fazla konu var, çok çeşitli bilgiler bekliyoruz sizden. Ek olarak belirtmek istedim ki nugget ve tavuk ile ilgili konu bağlamında schnitzel'e de değinip nugget ile farkından ve arka plandaki hikayesinden bahsetseniz güzel olurdu diye nacizane düşünüyorum
Michael Murat aydemir
Michael Murat aydemir 3 aylar önce
Tesekkurler.
Murat Sanar
Murat Sanar 3 aylar önce
Müthişti yine 👍🏿
alper bektas
alper bektas 3 aylar önce
emeğinize saygı duyuyorum
Ramazan Temel
Ramazan Temel 3 aylar önce
Her videonun altına ısrarla yazıcam. TRshowda bu kalitede içerik yok ve bunu sadece 26 dk izlememize müsade ediliyor. Başka içerikler için mantıklı bir süre olabilir ama kesinlikle Vedat ozan için kısa kalıyor. Bırakın Vedat bey bol bol antrparantez kullansın ufkumuzu açsın. Lütfen daha uzun ve daha sık içerik sağlayın biz Vedat ozan fanboylarına :))
Eren Özkan
Eren Özkan 3 aylar önce
18:53 Fine dining olarak gidip aç kalkabileceginiz yegane yer: Aida vino e cucina/Kadıköy.
Respect FROM İOs
Respect FROM İOs 3 aylar önce
kelimenin yazılışı için teşekkürler. fundinner diye aratıp bulamamıştım kelimeyi
Kadir G.
Kadir G. 3 aylar önce
hiç bitmesin
Murat Tütek
Murat Tütek 3 aylar önce
Güzel bilgiler için teşekkürler 🙏
Özen Türkkan
Özen Türkkan 3 aylar önce
Yalancı ızgara izi 🙄 fastfoodtan soğumuştum, bu bilgiyle iyice tiksindim.
tfn
tfn 3 aylar önce
tavuk döner yerken izledim hocam
Yuğba pml
Yuğba pml 3 aylar önce
🐣
sıradan1kolcu
sıradan1kolcu 3 aylar önce
Üşeniyor musunuz artık bilmiyorum ama sağdaki bar eskisi gibi animasyonlu değil. Yazıyı belirtip geçiyorsunuz. Benim gibi hastalar için önemli detaylar.
HUSEYIN ARSLANTURK
HUSEYIN ARSLANTURK 3 aylar önce
Gene büyülenmiş gibi izledim. Emeğinize sağlık hocam.
Kubilay Yaşar
Kubilay Yaşar 3 aylar önce
İlk başta Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan buna da bir değinseydiniz keşke ufkumuz iki katına çıkardı
Ahmet Çıra
Ahmet Çıra 3 aylar önce
mary shelley, gazeteci william godwin ile yazar mary wollstnecraft çiftinin kızıdır. godwin modern anarşizmin ilk destekçilerinden birisidir.mary wollstonecraft ise erken dönem kadın hakları savunucusudur. wollstonecraft'ın ilk feministlerden olduğu bilinmekte, bununla birlikte evlilik kurumuna karşı olduğunu da anımsıyorum. o dönem için çok radikal görüşlere sahip bir mary hanımın bir de gayrimeşru çocuğu olduğunu okumuştum. mary shelley'in annesi doğum sırasında öldüğü için onu ilk felsefi komünistlerden william godwin büyütmüştür.
kaymak
kaymak 3 aylar önce
Mikkemmel çok güzel ya
Gokhan Kaçar
Gokhan Kaçar 3 aylar önce
☑️☑️☑️☑️☑️
Tolga Cem Dolgun
Tolga Cem Dolgun 3 aylar önce
Bir kere yetmiyor, iki kere izliyorum 😊
demir
demir 3 aylar önce
ızgara izleriyle ilgili bilgi harikaydı, çok teşekkürler vedat abi.
Erol Deniz
Erol Deniz 3 aylar önce
Yine izledikten sonra "vay beee" diyerek arkadaşlara bağlantı gönderdiğim bir video olmuş. 👏👏👍👍🧿🧿
Dilek Özden
Dilek Özden 3 aylar önce
Izgara izinin cidden ızgara yapıldığı için oldu sanıyordum.Öğrendiğim iyi oldu.Son zamanlarda zeytini de ızgara görünümlü yapmaya başladılar.Aslında insanları kandırmak ne kadar kolay. Emeğinize sağlık.Tşkler😇
Serdar Gülşen
Serdar Gülşen 3 aylar önce
Hepsini basıyorlar tost makinesine al sana ızgara izi
Yaşar Can
Yaşar Can 3 aylar önce
Vedat Ozan Keban barajının ürettiği elektrik kadar bilgiyi aktarma özelliği ile hepimizi yine mest ediyor. Ağzına yüreğine sağlık hocam
YOJİMBO
YOJİMBO 3 aylar önce
Mükemmel bilgiler verilmiş yine çok teşekkürler emeğe sağlık
tufan karadayı
tufan karadayı 3 aylar önce
Sırf Vedat hoca için buradayım
Burak Yılmaz
Burak Yılmaz 3 aylar önce
La galibe İLLALLAH
Can İşpak
Can İşpak 3 aylar önce
Gene dolu dolu 😌
Serfhang Hanghang
Serfhang Hanghang 3 aylar önce
Vedat abi hem tat duyumuza hem ruhumza hitap ettn Veyis Ateş vs İsmail saymaz izlerken sana denk gelmek ayrı güzel oldu
Efe ONUR
Efe ONUR 3 aylar önce
Tempura sunumu isteriz üstad 🙌
BARIŞ OKAN
BARIŞ OKAN 3 aylar önce
Amerika Asya'ya uzak mı? :d
Baykal çelik
Baykal çelik 3 aylar önce
Nihayet geldiniz. Teşekkürler.
Süleyman Önder İnanlı
Süleyman Önder İnanlı 3 aylar önce
Şu program her hafta olamazmı acaba çok rica ediyorum :) katıl butonunuz olsa sırf bu program için güle oynaya katılırım tek kelimeyle on numara...
Kemal Tuna
Kemal Tuna 3 aylar önce
Efenim saygılar efenim 😌
pinkburger
pinkburger 3 aylar önce
mangal aynı zamanda arapça nakil NKL kökünden, mankal yani "taşınan ateş" anlamındadır. MANGAL ve BARBEKÜ arasındaki diğer farkları nacizane şu şekilde işlemiştim: instagram.com/reel/COvZLVDAbSA/
Motovlog yucekaya
Motovlog yucekaya 3 aylar önce
Hocam bir tv programında gurme ve bilirkisilerden oluşan bir bölümü aralıksız 3 saat sürmüştü dinledim konu tavuk ve ardından aylarca ne yumurta nede tavuk yiyebildim.Lezzetli tavukmu kaldı hocam hepsi çiftlik tavuğu ha çiğ kabak yemişsin ha şimdiki tavukları dikat ederseniz Tavukları küçük harfle yazıyorum niye? Çünki onlar Tavuk değil😂 İnanın evde her pişirildiğinde üzerine yorumlar yapıyoruz ve sonuç oy birliği ile "mutasyon" oluyor.Güzel bir konuydu teşekkürederiz🙏🐞🐞🐞 bu arada Frankeştayn' ı 16 17 yaşlarımda iki defa okudum ilerki yıllarda filminide seyrettim güzel bir eser bence beğendiğim kitapları birkaçdefa okurum.Saygılar Hocam Videoların devamını bekliyoruz.😊🙏🐞🐞🐞
Vedat Ozan
Vedat Ozan 3 aylar önce
Haklısınız Taner Bey, ben çocukken tavuk çok ucuz bir şey değildi, evde de bu nedenle seyrek pişerdi. Piştiğinde annem mutfak pencerelerini açardı akşama kadar kokusu çıksın evden diye. Bugün böyle bir şey mümkün değil. Burnunuzu tencereye soksanız bile ne fayda.
Fatih
Fatih 3 aylar önce
Vedat abi parti kur oy verelim.
John Buzz
John Buzz 3 aylar önce
Hanımlar beyler, o sağ alt köşedeki 4 cilt var ya. Alın, aldırın! Doğum günlerinde sevdiklerinize ölüp gidecek çiçek vs almak yerine bu kitaplardan hediye edin! Canınızın yarısı kişilere 4 cilt takım, olmazsa olmaz kankinize 3 cilt, ev arkadaşınıza 2 cilt, ayıp olmasın dediklerinize 1 cilt alın hediye edin! O ciltlerde sadece koku değil, derin bir tarih, sosyoloji, psikoloji antropoloji, bil-umum -oji var. Çiçekler ölüyor, bikaç gün sonra çöp... Kıyafet desen, bir kaç ay hadi bilemedin yıl sonra çöp... Ama kitap öyle mi? Di mi ya?...evet.
Mehmet Can UZUN
Mehmet Can UZUN 3 aylar önce
@Vedat Ozan Ben de kendi adıma sizi burada yakalamışken size çok teşekkür ederim. 20 dakika boyunca siz konuşurken ben hayran kaldım, imrendim; şimdi diğer videolarınızı izlemeye gidiyor ve daha sonrasında kitaplarınızı sipariş ediyorum ayrıca izleyici ile kurmaya çalıştığınız göz kontağında ve ilgi ilişkisinde çok başarili olduğunuzu da söylemek isterim. Bol şans.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 3 aylar önce
"Kısa bir reklam arası" gibi olmuş : ) Nereden çıktı bu kitapların reklamı diye şaşırmadım, Instagram'dan mesaj atmış olduğunuz için haberli geldim. Çok teşekkür ediyorum: )
John Buzz
John Buzz 3 aylar önce
BBQ ve ateşte ızgara arasındaki ayrımı idrak ettirdiğiniz içün ayrıca müteşekkirim.
John Buzz
John Buzz 3 aylar önce
Nihayet gözümün nuru! Ara açılınca özlüyoruz efendim. Ayrıca, düzeltme inceliği için bil hassa teşekkürler. Ama emin olun hiç önemli değil. Yurdum insanının ezici çoğunluğu bu kadar detayı (ince detay ne kötü laftır) algılamaz zaten mîrim. Ağzınıza sağlık, ömrünüze bereket. Saygı ve hürmetler.
Serdar Gülşen
Serdar Gülşen 3 aylar önce
Yurdum insanı derken eminimki burayı izleyen kesim entellektüel kesimdir.
Abcde Abcde
Abcde Abcde 3 aylar önce
Size aşığım size o kadar bekledim bölümü ama izleyemeyeceğim:( ben veganım üzüldüm...
uysali85
uysali85 3 aylar önce
Ya ne ilginç dengesiz insanlar var.
ayşe kahraman
ayşe kahraman 3 aylar önce
@oscar shindler eksik proteinler var olur öyle adfhkş
YOJİMBO
YOJİMBO 3 aylar önce
@oscar shindler hahahahah
Oguzhan Kars
Oguzhan Kars 3 aylar önce
:(
ahmet sulakcı
ahmet sulakcı 3 aylar önce
Videolarınızın serdengeçtileriyiz ✌
İbrahim Keser
İbrahim Keser 3 aylar önce
barabiku-barbaqua-barbeque-bbq
sa as
sa as 3 aylar önce
Vedat bey keşke hergün video atabilseniz o kadar seviyorum sizi ve anlattıklarınızı
EĞLENCE MERKEZİNDE TÜM ÖDÜLLERİ KAZANDIM!
20:41
Uras Benlioğlu
görünümler 382 B
EĞLENCE MERKEZİNDE TÜM ÖDÜLLERİ KAZANDIM!
20:41
Uras Benlioğlu
görünümler 382 B
Evlilik Hakkında Her Şey 2. Bölüm 3. Fragmanı
0:50
Evlilik Hakkında Her Şey
görünümler 711 B
First To Rob Bank Wins $100,000
8:02
MrBeast
görünümler 16 Mn
ITZY “LOCO” M/V
3:53
JYP Entertainment
görünümler 50 Mn
Race Highlights | 2021 Russian Grand Prix
7:19
FORMULA 1
görünümler 4,6 Mn