Bitmeyen Kavga: Yabancı Kuralı | Önder Özen ile Katılmıyorum! #1

  görünümler 192,044

Socrates Dergi

Socrates Dergi

2 aylar önce

Socrates Stüdyo gündem belirleyecek yepyeni bir yapımla karşınızda!

Önder Özen, ülke futbolunun yıllardır içinde kaybolduğu konuları Emre Özcan ile birlikte sekiz bölümlük bu mini seride mercek altına alıp farklı bir pencere açmaya çalışıyor.

Katılmıyorum!'un ilk bölümünün konusu, son 20 yılda 11 kez değişen yabancı oyuncu sınırlaması...
Şimdiden iyi seyirler!

Metin Tekin Önder Özen ve Murat Kosova ile N Futbol NTV Spor’da:
trshow.info/goPLa.html...

NTVSpor'a abone olmak için:
trshow.info

Socrates Dergi'yi diğer sosyal medya mecralarından takip etmeyi unutmayın!

Podcasts ➡️ bit.ly/SocratesPodsApple
apple.co/39wSXsM
Twitter ➡️ bit.ly/SocratesTwitter
Instagram ➡️ bit.ly/SocratesInstagram
Facebook ➡️ bit.ly/SocratesFacebook

Güncel köşe yazıları ve abonelik için:
Website ➡️ www.socratesdergi.com/
Dükkan ➡️ dukkan.socratesdergi.com/

YORUMLAR: 642
emre kanatbek
emre kanatbek 15 gün önce
O bizim üretimimiz değil, bu bizim üretimimiz değil. İyi, milli takımdaki hiçbir oyuncu bizim üretimimiz değil o zaman. Uzaydan gelip oynuyorlar bu adamlar. Bu argümanlarınız, bana bunların Fatih Terim kompleksinden kaynaklandığını düşündürüyor açıkçası... Ülke futbolunu geriye götürecek bu saçma yabancı sınırı yerine 14+14'ü bu kadar eleştirmenizi anlamakta güçlük çekiyorum. Benim konuya bakışım, her zaman bir futbolsever kimliği önceliğinde oldu, öyle olmaya devam edecek. Ben ülkemde düzgün top oynayabilecek adam, düzgün top oynayan takımlar görmek istiyorum her şeyden önce. Milliyeti ilk etapta hiç önemli değil. Olur da eğer kaliteli bir genç Türk futbolcu desteklediğim takım ya da herhangi bir takımımızda kendisine yer bulup oynayabiliyorsa, bu durum bana ekstra keyif verir. Uzun lafın kısası, yerli oyuncular, kendilerine garanti edilmiş kota içerisinde top oynamak yerine, ligimizin yerli kalitesinin üzerindeki yabancıların arasından haklarıyla sıyrılıp oynamaya başlamalı. Bunun dışındaki hiçbir formül, başarıyı garanti etmez. Başarı getirmez demiyorum, başarıyı garanti etmez. Yabancı sınırı dışında, yerli futbolcu üretimini özendirecek teknik ve mali teşvikleri konuşun, buna hiçbir itirazım olmaz. Kulüplerin mali tablolarının sıkı denetimini, sıkı yaptırımları konuşun, itirazım olmaz. Aksine desteklerim. Ama "al oğlum burada sen oynayacaksın, yerin garanti" diye forma vereceğiniz adamlar, 5 tane yabancının arkasında kalmaya mahkum olacaklar. Ve mecburen yerlilerin arasından en iyilerini almanız zorunlu olduğu için, 3 liralık maaş verip aynı işi yapacak bir yabancı yerine, yerli futbolcuya 15 lira verip belki de aynı işi bile alamayacaksınız. Genel kadronuzda 4'ü altyapı olmak üzere toplam 8 Türkiye'de yetişmiş futbolcu şartından başka hiçbir kısıtlama ya da yasak kabul edilemez. Ancak son 10 dk'daki görüşleriniz çok değerliydi.
SanalGerçeklik Dünyası
SanalGerçeklik Dünyası 17 gün önce
Tekrar tekrar izliyorum seriyi...
Burak YILMAZ
Burak YILMAZ 21 gün önce
Tarık Çamdal, Mehmet Topuz gibi rezaletlerin, 5 senelik 3 milyon Euro kontrat alan yerlilerin yerine Avrupa’ya giden onlarca genç yerli oyuncunun sebebi 14 yabancı kuralıdır. Çatlasan da patlasan da böyle. Fatih Terim ve Galatasaray kompleksiniz batsın.
Enes Tarhan
Enes Tarhan 28 gün önce
Kimse de bu kadar derinlikli düşünmemiştir. Türkiye 2002de 3. olduğundan beridir öncesine göre daha üstlerde yer alıyor. o zamandan beri bir sürü yabancı kuralı var. Kulüp takımlarının Avrupa'da başarısı azalmış durumda Beşiktaş namağlup şamp. liginin dışında. Hocanın belirttiği kalemlerin yabancı sınırıyla korelasyonunu çok yüksek tutmuşuz gibi geldi bana da. Zaten eğitim ve gençler için imkanlar gelişirse genel kulüp ve milli takım gelişmesini 10 15 yıl içerisinde görebiliriz.
Hassan Unall
Hassan Unall Aylar önce
Onder ozen mi ögh🤬
Pargalı Devşirme Dönme İbrahim
Pargalı Devşirme Dönme İbrahim Aylar önce
Türkiye de futbolcu egitilemedigi için oyuncu ihraç etmek futbolu geliştirir
Zafer Yaldız
Zafer Yaldız Aylar önce
Önder Özen’i dinleyince insan umudunu koruyor bu ülkede 👍
Bayram Taş
Bayram Taş Aylar önce
Hocam en sonda anlattığınız alt yapı seçme normları meselesi o kadar doğru ki... Mesela bizdeki 10 üzerinden 7 potansiyeli olan çocuk aldığı eğitim ve ulaştığı seviyeye olarak çok büyük bir sürpriz olmazsa 10/5 kalitesi futbolcu oluyorken aynı sene doğmuş sadece bu topraklar yerine Münih,Berlin,gelserkichen doğumlu anne babası Türk olan 10 üzerinden 4 yetenekli çocuk aldığı eğitimle 10/6 seviyesi futbolcu olup milli takımımız için bile önemli sayılan bir futbolcu oluyor. Aslında tüm mesele bu. Bir diğer fark ettiğim husus ise şu. Almanlar öyle bir yetiştirme sistemi kurmuş ki 2 farklı yetenek seviyesinde ama Almanya altyapısı çıkışlı aynı mevki iki oyuncuyu kıyaslayalım. Oyuncunun topu alışı ve topla dönüşü, saha içi kordinasyonu ve topa karşı açısı, duruşu birebir aynı. Birisi o işi 10/9 yakarken birisi 10/5 yapıyor ama oyuncunun bir sistemin ürünü olduğu çok belli. Toni kros ve herhangi bir orta sınıf almanya çıkışlı orta saha oyuncusunu kıyaslayarak fark edebilirsiniz. First touch'u bile birebir
Bayram Taş
Bayram Taş Aylar önce
Altınordu-dorukhan olayının benzerini yanlış bilmiyorsam lille'deki zeki çelik içinde geçerli. Yine böyle bir maç izlemeye geldiklerinde tesadüfen fark edip takip ediyorlar zeki'yi
Aral Esin
Aral Esin Aylar önce
Önder Özen zihin açıcı bir adam.
Sina Akçay
Sina Akçay Aylar önce
Katılıyorum
deniz timsel
deniz timsel Aylar önce
Onder Hoca'nin son bölümde futbolumuzun ölçme ve degerlendirme gelenekselligine iliskin degerlendirmesi muazzam olmuş. Ancak, ne yazık ki genel olarak hayata bakış acimiz gereği özeleştiri kültürü geliştiremeyen bir milletiz. Dolayisiyla hocanın temennileri bir baska kısır döngüye takilir kalır gibime geliyor.
Tim Duncan
Tim Duncan Aylar önce
emre özcan bu konuda bile net olamamış :D yabancı sınırına karşıyım diyor ve AMA diye ekliyor..burada bile orta yolcu..kariyerini net konuşmamak üzerine kurmuş adam..inanılır gibi değil..
Erdi Kızılyıl
Erdi Kızılyıl Aylar önce
Hocama kaliteli antrenör konusunda sonsuz katlıyorum , fakat Türk futbolunun toplam borcu 17 milyar TL olmuş , malum Avrupa da başarılı olamıyoruz UEFA gelirleriyle borcu kapatamayacağımız aşikar , o zaman neden satış yapmaya yönelik bir sistem kurmuyoruz ? Benim şahsi görüşüm yerli yabancı dayatmasındansa genç oyuncu oynatma zorunluluğu gelmesi , genç oyuncuları kazanıp Avrupa’ya satış yapıp yüksek kur üzerinden borcu kapatmak daha mantıklı değil mi ? Boey, Kim , Szalai , Marcao gibi oyuncuların çok olması gerektiği kanaatindeyim , her takımın Scout ekibi zorunlu olmalı , her takımın en az 10-12 sahalık tesisi olmalı , belli rakamın üstündeki satışların %10-20’si altyapıya harcanmalı Altyapı maçlarının yayınlarına erişebilmeliyiz Oyuncularımıza en az İngilizce öğrenme zorunluluğu getirmeliyiz Milli takım da prim olayını kaldırmalıyız. Kötü zemini denetleyip her takımın sahasında drenaj sistemi zorunluluğu getirmeliyiz
Barış Yeşilyurt
Barış Yeşilyurt Aylar önce
Yabanci siniri olmasa bile klupler ellerinde her zaman icin 11-12 yerli bulundurmak zorunda. Cunku avrupa kupalarinda uefa takimlardan en az 8 o ulkede yetismis oyuncuyu kadroya kayit etmesini istiyor. Gurbetci oyuncular uefa organizasyonunda yerli sayilmiyor. Yani uefa hali hazirda seni oyuncu yetistirmen icin tesvik ediyor. Hedef avrupa kupalarinda mucadele etmekse zaten turk oyuncular her zaman olacak. Tff nin ayri bi kural koymasina gerek yok. Bayern juventus madrid barca united liverpool city nin kadrolarina bakilinca en az 2-3 tane alt yapi oyuncusu oldugunu goreceksiniz uefa nin kuralindan dolayi cunku uefa ayni zamanda direk o takimin alt yapisindan cikan oyuncu da istiyor.
Kasım
Kasım Aylar önce
Katılmıyorum önder
Arif ÜMİT
Arif ÜMİT Aylar önce
Ne güzel bir program ne güzel bir format. Futbol üzerine beyin fırtınası yapmak hiç alıştığımız birformat değil. Emeği geçenlere teşekkürler.
Yavuz Sakalli
Yavuz Sakalli Aylar önce
BIRAKIN TÜRK OYUNCULAR OYNASIN! KULÜBEDE ŞU KADAR GENÇ, ŞU KADAR ALTYAPIDAN, ŞU KADAR TÜRK BULUNDURMA ZORUNLULUĞU YÜZÜNDEN YAPTIKLARI İŞKENCE DEĞİLMİ? OYNAMAYACAKLARI KESİN OLAN OYUNCULAR MAÇ YAPMAMA PRANGASIYLA TUTULUYORLAR! F.TERİM İŞTE BU KÖLELİĞİ YARATTIM DİYE ÖĞÜNÜYOR!
Yavuz Sakalli
Yavuz Sakalli Aylar önce
Türk zorunluluğu NASIL işledi? 14 tane Türk oyuncuyu kulübede oturtmak için kulüpte esir alıyorlar.... Alt yapıdan oyuncu zorunluluğu diye gençlerini kulübede oturtuyorsun! Madem oynatma zorunluluğu olmayacak, BULUNDURMA ZORUNLULUĞU DA OLMASIN. İNSAN HAKLARINA AYKIRI!
Samet incepınar
Samet incepınar Aylar önce
Mehmet Demirkol ve Önder özen son kale. Kalan son efendi kaliteli yorumcular
Veli Mecit
Veli Mecit Aylar önce
Müthiş program , müthiş seri . Şahsen teşekkür ederim ... 👌
H. S.
H. S. Aylar önce
Hocam Safari - Afrika örneği süperdi gerçekten . Çok iyi betimleme oldu. 👏👏
Fenerli Luffy
Fenerli Luffy Aylar önce
Önder hocayı dinlemeyi özlemişim be...Ağzına sağlık hocam
mrvt hnm
mrvt hnm Aylar önce
ozana mecbur kalmadı mı. defanstakiler sakattı diye hatırlıyorum.
mrvt hnm
mrvt hnm Aylar önce
bizim ligimizde oynanan futbol oyuncuyu fazla geliştirmez. ayrıca yerli oyuncunun burada parayı şöhreti ucundan görünce ayarı bozuluyor. dışarıda disiplin olması kolay. ben olsam süper ligde yabancı sınırı değil yerli sınırı koyarım. alt liglerde yabancıyı yasaklarım. altta yetişen dışarı gitsin. futbol ekonomidir. ve seyir zevkidir. seyirci oyun görmek ister. ülkede yabancı filme sınır getirmekle aynı şey.
Vitorvekili
Vitorvekili 2 aylar önce
Yabancı sınırı varken avrupada gs ceyrek fınal goruyodu fener yarı fınal goruypdu. Kulupler dedi yabancıyı serbest bırakın bızdaha basaarılı olcaz başını aldılar :d Yabancı sınırı iyidir , yabancı sayısının kalitesni artırır. ben yabancı sınrıı destekleyenlerdenim
Poirot
Poirot 2 aylar önce
Onder Ozen nin futbola 'big picture' bakisi cok saglikli. Turkiye Liginden uretim konusu (30-35 lerde donen muhabbet) bunun en onemli ornegi. Emre Ozcan nin yorumculugu Turkiye standartlarinin cok uzerinde ama Onder Ozen ile dialoga girecekse kesinlike cok ciddi hazirlanmasi lazim cunku Onder Ozen burada konusulan konulara daha onceki yillarda kafa yormus ve biriktirdigi argumanlari cok kuvvetli. Bu kanalin ismi lazim degil muduru gene iyi bir is yapmis. Ama sakin 8 bolumden fazla uzatmasin veya Onder Ozen i surekli cikarmasin Turk izleyicisi maymun istahlidir bugun Onder Ozen i istiyoruz diye cam cerceve indirenler yarin yuzune bakmaz. Az ve oz iyidir.
Mustafa Ulusoy
Mustafa Ulusoy 2 aylar önce
Önder Özen muhalefet olsun diye muhalefet ediyor.
Zeynep Betül
Zeynep Betül 2 aylar önce
Program o kadar güzel akıyor ki 29:05'deki soru bana da sorulmuş gibi hissettim, akışa kapıldım gittim. Müsaadenizle cevap vermek istiyorum. 😅 - Geçenlerde bir dizi izledim. Bir adamı kaçırdılar ve ona patronunu satması için para teklif ettiler. Adam da sadık ya, miktarı sallıyorum 500 bin diyorlar, hayır diyor. 1000 diyorlar, hayır diyor..Böyle böyle 2500'e kadar çıktılar. Adam hala hayır diyor. Sonra miktarı düşmeye başladılar. 2000 dediler, 1500 dediler, 1000 dediler...en son 500'e düşmek üzerelerken adam atladı paraların üzerine. Patronunu satmayı kabul etti. Sonra adamı kaçıranlar kendi aralarinda konuştular, biri diğerine dedi ki "Sahip olduklarını kaybetmek her zaman daha çok acı verir." Bu mesele de böyle işte. Fark şu, futbolcular şu anda yurt dışındaki ligleri çoğunlukla daha fazla para için değil kariyer hedefleri için tercih ediyorlar Şimdi futbolcuların 3-4 yıllık kontratları var. Bunun sonuçlarını su an görmeyeceğiz ama ne olacağını görmek için 3-5 yıla da gerek yok. Takımda tutulabilmek için maaşları artacak, ellerindeki parayı bırakıp gidemeyecekler. Kariyer hedefleri olmadığı için çalışma motivasyonları da olmayacak. Burak Yılmaz Fransa'da ona sorulan "Bu güne kadar neden 5 büyük ligde seni görmedik?" Sorusuna ne cevap verdi? "Açıkçası hep iyi kontratlarim oldu..." Para için gitmezsin ama parayı kaybetmemek için kalırsın. Yani Cengiz Fenerbahçe'den iyi kontrat alamadığı için gitmedi, kariyer hedefi OLABİLDİĞİ için gitti. Kulüpler Türk oyuncuya para vermek için de ucuz yabanci kovalar, ucuz yabancidan tatmin olmayan taraftarı tatmin etmek için bir de yıldız kovalar. Zaten oyuncu yetişmeyen liginde Türk oyuncu alımı akıllara ziyan olur. Satan kulüpler 3'ü 5 yapar. İstersen alma tabii git alt yapıdan yetişir. Hadi bu son durum klibe göre olumlu olumsuz değişsin. Ama sen a takıma giren adamı göndermezsen hammadde satarak ne kadar kazanabilirsin? Fazla açıldım, istisnalar kaideyi bozmaz, görünen köy kılavuz istemez bir de inşallah acı patlicanı kırağı çalmaz diyelim.
Gürkan Ünsal
Gürkan Ünsal 2 aylar önce
Önder Özen - Emre Özcan ikilisi varsa biz de varız :)
holysinaa
holysinaa 2 aylar önce
Çok sevindim Önder Özen'i Socrates çatısı altında görünce. Ve bir de yanında sözünü kesecek kimse olmamasına 😅
Murat Alpatlı
Murat Alpatlı 2 aylar önce
Feda döneminde iş görecek yerli futbolcuları Beşiktaş değerli Önder Özen beraberinde topladıktan hemen sonra yabancı kuralının değişmesiyle o yapılanma çöpe gitti. Takım süper değildi kabul ama yerli avantajını rahatlıkla kullanabilecekken yabancı serbest bırakılınca feda sürecinde o kazık Beşiktaş'a atıldı. Ki o zamanki performansları düşünülürse, Olcay Şahan, Gökhan Töre, Oğuzhan Özyakup, Veli Kavlak, İsmail Köybaşı, Ersan Gülüm, Atınç Nukan, Mehmet Akyüz... hafızam süper değil eksiklerim vardır ama A takımda oynatabileceklerinin yanında iş görecek bir kadro da kurulmuştu. En üst seviye performanslarını düşündüğünüzde şu yukarıdaki isimlerden bir kaçını bugün bile istemez misiniz? İşte o kazık ile Beşiktaş dahil bir kaç kulüp ateşe atıldı. Asıl Anadolu kulüpleri benzer tufaya düştü. Bizler göz önünde olduğu için büyükler filan bir kaç takıma odaklanıyoruz ama bu işin içinde bir de maddi gücü düşük takımlar var. O dönemde yapılanmaya girip kural değişikliğiyle ligden düşen ve geri gelemeyen kulüpler oldu. Her değişimi / kararı sadece büyük takımlar / göz önünde olan takımlar açısından bakıyoruz. Arkada kalanlar asıl TR futbolunun fabrikası. Kadrosundaki tek futbolcuyu büyüklerden birine sağlam bir ücrete satıp 1 sene rahat eden kulüpler var. Kendi elimizle onları mahvediyoruz. BJK.
David Caine
David Caine 2 aylar önce
BAYILDIM hiç bu açılardan düşünmemiştim adeta zihninsel aydınlanma yaşadım.
Maximus Augustus
Maximus Augustus 2 aylar önce
Gazetecileri fikirleriden dolayi hapise atan bir ulkeden daha fazlasini beklemeyin.
Ali Kılıç
Ali Kılıç 2 aylar önce
Bu kanalın 300K takipçisinin olması inanılmaz...
dreammoon4
dreammoon4 2 aylar önce
Vole Ersin Düzeni alırken Socrates'in Önder Özeni alması, kalite farkı iyice belli olmaya başladı
Umut
Umut 2 aylar önce
video arasında neden altta ntvspor reklamı çıktığını anlayamadım. açıklayabilecek biri var mı? bir ortaklık mı var
Caner Caliskan
Caner Caliskan 2 aylar önce
harika bir program emegi gecen herkesi tebrik ederim
Bekir Serhat ZEREY
Bekir Serhat ZEREY 2 aylar önce
Hocam harikasınız ve sizi çok seviyorum. Lütfen 8 bölümle sınırlı kalmasın.
Batuhan Korucu
Batuhan Korucu 2 aylar önce
Son değişiklik sayın galaktik cumhurbaşkanımız istediği için yapılmıştı o yüzden gerekçesi, bilimsel araştırması yok.
Bülent Kaan KÖSE
Bülent Kaan KÖSE 2 aylar önce
Hocanın söylediği uygulamaların adı nedir?
Aydın Kanık
Aydın Kanık 2 aylar önce
Katılmıyorum. Jude Bellingham nasıl Bundesliga ürünüyse. Vedat Muriqi, Cenk Tosun, Trezeguet, İsmail Köybaşı, Badou N'diaye, Salih Uçan, Sinan gümüş, Tolgay Arslan, Gökhan Töre, Serdar Gürler, Koray Günter, Ozan Tufan, gibi isimleri de süper lig olarak biz çıkarabilmişiz. Kaldı ki bugün futbolcularımızın bir çoğu yine Avrupa'nın 5 büyük liginde orta baş altı takımlarında forma giyebilecek kapasitedeler ( İrfan can Kahveci, Abdülkadir Ömür, Altay Bayındır, Uğurcan Çakır, Taylan Antalyalı, Berat Özdemir, Bünyamin Balcı gibi) ayrıca kariyerinde Avrupaya gitme şansı varken bunları kullanmayan oyunculardan da uzun bir liste çıkarabiliriz. Gittiği gibi geri gelen Caner Erkin, gitmeyip burada parasına bakan Serdar Aziz. Emre Akbaba, Eren Derdiyok, Oğuzhan Özyakup gibi sayarak arttırabileceğimiz isimler sayıca fazla. İyi ya da kötü bu isimler La Liga, Ligue 1, Seri A, Bundesliga gibi liglerde orta sıra ve altında olan takımlarda iş yapabilecek futbolculardı. Bizim ligimiz kötü bir lig falan değil futbolcu kaliteleri oldukça yüksek. Öyle bir takım düşünün ki 7 maçta sadece 1 puanı olan takımın hücum hattında olan isimler. Geçen sene Leverkusenle Bundesligada 20 maça çıkıp 6 gol atan Pohjanpolo, yedeği geçn sezon sakatlanmdan önce ligin tozunu dumana katan Loic Remy, Everton'dan alınan Yannick Bolasie, Abd milli takım oyuncularından ve Türkiye'de 3 büyüklerden birinde oynamış Tyler boyd, Süper ligde 26 yaşına rağmen 139 maçı olan Aminu Umar, Türk milli takımında 16 kez forma giymiş Süper Lig'de 284 maçı olan Alper Potuk var. kale, defans, Orta sahaları falan saymıyorum. Boldrin ve Mendes'i de hücum hattına eklemedim hatta. Burada asıl sorun ligin kalitesiz, futbolcuların kalitesiz olması ya da zeminin kötü olmasıyla alakalı falan da değil. Kim ortaya çıkardı bilmiyorum ama saçma sapan yerli teknik direktör aşkı ile başlayan saçma sapan oluşum Türk futbolunu bu hale getirdi. Bir teknik adam düşünün Süper Lig'de 3 takım küme düşüyor bu adam aynı sezon 2'sini de çalıştırmayı başarmış. Yardımcıları zaten bizim çocuk, bizim oğlan yabancı değil diye alınan kukaları dizip forma dağıtmaktan başka işe yaramayan 3-5 kişi. Kondisyoner desen hak getire zaten sahanın etrafında 5 tur atın yeter. İlk önce bizi bu 100 puan üzerinden 10 puan alamayacak teknik heyetlere kim mecbur etti onu bulmamız lazım. Bu yerli teknik adamlar bi lobi oluşturmuş dışardan adam almıyorlar içeri. Önce bu adamları gidip bi tasfiye edin. Bak aşağıdan gelen genç hocalar nasıl gümbür gümbür modern futbol oynatıp başarı sağlıyor. Ömer Erdoğan, Çağdaş Atan, İlhan Palut gibi isimler nasıl da çatır çatır oynuyor. Şenol Can mesela nasıl farkını koydu Karagümrükte, Oradan Kasımpaşa'ya geçti ne de güzel derken adamın pro lisansı yok diye hemen 1 yıl cezayı verip oyun dışına ittiniz adamı. Ömer Erdoğanın CV'sine bir bakın adam Tuchel, Kloop, Hiddink gibi hocaların yanında staj yapmış. Gençlerin önünü kapayan 15 yıldır ligimizde küme düşme adayı takımları çalıştırıp 15 yıldır aynı tip oyuncular ve taktikle oynayan ( 4-3-2-1 oynayalım, Stoperin biri zenci atletik ama ayağı olmasın, diğeri türk olsun sürekli faul yapsın kart görsün, sağ bek stoperden devşirme olsun, sol bek hücum yapsın ama savunması olmasın, Ön liberoya yine atletik bi zenci alalım rakibin on numarasını oyundan bezdirsin ayağı olmasa da olur. Orta sahalardan bir tanesi ayakları iyi olsun çalım denesin korner, frikik kullansın ama maç içerisinde motivasyonu çok düşsün, yanında oynayan türk olsun koşsun faul yapsın rakibi bozsun arada bir 25 metreden şut denesin 2-3 tane atsa yeter, Sağ tarafa çizgiye yapışan sağ ayaklı bi türk futbolcu olsun koşsun koşsun içeri ortalasın yeter, sol kanada sağ ayaklı zenci, hızlı ve çalım atmayı seven defans nedir bilmez bi topçu olsun, forvete de mümkünse arkaya atılan uzun topları topyalabilecek hızlı bir zenci daha alalım paramız yetmezse Balkanlardan uzun boylu bir pivot alırız.) Aynen bu mantıkla yıllardır takım yönetip 10 haftada takımdan kovuluyorlar sonra da çıkıp röpartaj verirken Türkiye'de hocalara zaman tanınmıyor diyorlar, Ya hocam acaba 20 yıldır Teknik direktörlük yapmışsın 15 kere takım düşürmüşsün 1 tane kupa alamamışsın, ya bu seyirciler dünü unutur mu? Adam bakıyor 4-5 hafta geçmiş takımda tık yok diyor ki kovun bu hocayı sebebi de belli 20 yıl + 5 hafta sen görevde 5 hafta görev yapmadın ressamın sözü gibi. 40 yıl+ 15 dakika muhabbeti gibi yani. Şimdi Çağdaş Atan bir takıma gitse takım 5 hafta kötü oynasa hiçbir taraftar Çağdaş Atan'a istifa demez emin ol. Öncelikle bu ülkeye asalak gibi yapışmış bu hocaları saha dışına çıkarmak lazım ( İşini layıkıyla yapan hocalar elbette var tek tek sayamam ama mesela Rıza Çalımbay gayet başarılı bir hoca bence ) Diyeceksin ki yukarıda anlattığın takımın aynısını Rıza Hoca yönetiyor :D Ee ama o adam bu taktiği oturtmuş oluyor. Diğerleri 15 senedir deneyip yine de yapamıyorlar. Einstenin dediği gibi aptallık aynı şeyi tekrar ederek farklı sonuçlar beklemektir. Bu hocalar demiyor mu 3-4-3 deneyelim 5'li savunma yapalım 4-4-2 oynayalım ne bu sanki aynı fabrikadan çıkmış gibi. Kadrosu biraz iyi olanlar 4-2-3-1 oynuyor, biraz daha zayıf kadrosu olan 4-3-2-1 oynuyor. Yeter gına geldi yeminle bi salın şu futbolun yakasını be kardeşim. Ayrıca şu müteahhitler başkan falan da olmasın adam inşaat mantığıyla kulüp yönetiyor. Ya iyi hadi başkan oldun al 2-3 profesyonel koy şubeni başına sen mali durumlarla ilgilen. Yok efendim futbolcuyu o alacak, hocayı o alacak, açıklamaları o yapacak. Çünkü futbolda yönetici olmak için tecrübeye ya da teorik bilgiye ihtiyaç yok kulübün kasasına 2 milyon euro koyunca siz her şeyden anlayabilirsiniz. Kasaya 2 milyon euro koyarsın sonra gidip 2 futbolcu alıp onlara 5 milyon euro verirsin takımı zarara sokarsın ama olsun en iyi futbolu onlar bilir. Onu bunu bırakıp acilen teknik adam ve teknik heyet eğitmeye başlayacağız eğitecek adam yoksa ithal edeceksin o gelip eğitecek. Her kulübe Türkiye ya da Dünyada geçerliliği olan spor yöneticiliği belgesi olan adamı çalıştırma zorunluluğu getireceksin, yetmez Türkiye Süper lig ve 1. liginde her takıma TFF tarafından 2 adet mali denetçi koyacaksın bu denetçilerden en az 1 tanesinin onayı olmayan transferlerin gerçekleşmesini reddedeceksin, o da yetmez kulübü yönetmeye gelen yönetim kurulu bir önceki yönetimin bıraktığı mali tabloya göre %10'dan fazla zarar ederse bu borçlardan sorumlu tutulacaklar. Maaş alt sınırı olduğu gibi en azından belirli bir süreliğine maaş üst sınırı getireceksin ( Örneğin bir futbolcuya 3 milyon eurodan fazla maaş ödenemez ) Yabancı ya da yerli sınırından önce futbolcu yaş sınırı koyacaksın 10 yabancı varsa örneğin 30 yaş üstü en fazla 3 yabancı futbolcu olacak mesela, Türk futbolcu sayısı 15 se bunların en fazla 5 tanesi 30 yaş üstü olabilecek. O zaman Altyapıdan da oyuncu çıkar, Yurtdışını da futbolcu pazalarız. Serdar Aziz'e net 2 milyon euro maaş verirse bu kulüpler yurtdışında aynı parayı alması için kulübün neredeyse 4 milyon euro para ödemesi gerekir işte iş burada futbolcuya bakar para için mi oynuyor kariyer için mi? Parayı seçeni suçlamak hata olur. Kulüplerin böyle saçma fiyatları vermesine zemin hazırlayan sistemi değiştirsek herkes kazanacak. Bu kokuşmuş düzeni kuranları Türk futbolundan temizlemedikçe bu konuları daha çok konuşuruz.
ka rib
ka rib 2 aylar önce
1:03:21 futbolcumuzun a..na koyan müteahhitlerdir demek istedi iyi toparladı Önder hoca 😀
Reşat Karakaya
Reşat Karakaya 2 aylar önce
Şu programı alın eğitim olarak nerelere izletmeniz gerekiyorsa izletin belki bir şeyler değişir
İbrahim Berk Kısa
İbrahim Berk Kısa 2 aylar önce
Harika bir program olmuş katıldığım noktalarda var katılmadığım noktalarda aslında bu eski yabancı kuralın yürürlüğe gitmesinin en büyük sebebi Türk oyuncu bonservislerinin ülke içinde fahiş fiyatlara yükselmesiydi bu konuya değinilmemiş birde yabancı kuralı yüzünden Avrupa’ya gönderilmesi engellenip oyuncuları para ile aklına girmekte var ozan kabak konusunda pek anlayamadım Galatasaray’ın genç rakımdan beri yetiştirdiği bir oyuncu işte süper ligdede oynadı Avrupa’dada has be has Türk oyuncu işte adıl önemli olan şans vermek Galatasaray’dan Ozan kabak çıkıyorsa iyi bir şekilde eğitim almış halde o zaman diğer oyuncularında çıkması gerekmez mi zorunluluktan oynadı o çocuk ve tuttu bakın Mustafa kapı Ömer Faruk şans verilmesi çocuklara ve sonra bildiğin kaçtılar gittiler
Dogan Pehlivan
Dogan Pehlivan 2 aylar önce
Gerçekten insanlara birşeyler katan bir program olacak belli ki ilk bölümden de belli bu durum. Örnek olarak ben bir beden eğitimi öğretmeniyim. Önder hocanın dediği olayı birebir yaşıyorum eğitim verirken ilk ögrettiklerim çöp oluyor maalesef çünkü öğretme yöntemini örneğin futbolu 5. sınıfa gelen bir kız cocuğuna öğretirken ders içi tecrübe etmem gerekiyor 2 yıl sonra cocuklara neyi ilk anlatmalıyım neyi son nerden vermeliyim haraketi ki cocuk tam anlasın sonradan öğreniyorum. Bence zaten bize de bir seminer veya bir eğitim verilmeli pro lisans eğitimi olmasa da temel sporlarda beden eğitimi öğretmenlerine de basit futbol antrene eğitimi verilmeli
Dogan Pehlivan
Dogan Pehlivan 2 aylar önce
Bu konuda Besyolardan alınan eğitim maalesef yetersiz
İlker Ateş
İlker Ateş 2 aylar önce
Ozan Kabak filipinler liginin üretimidir.
Genç Osman
Genç Osman 2 aylar önce
Yabancı kuralı değil KENDI ALTYAPISINDAN YETİŞTİRDİĞİ 2-3 OYUNCUYU 90 DK SAHADA TUTMA KURALI OLMALI.
Mustafa Köksal
Mustafa Köksal 2 aylar önce
Seni dinlemek çok keyifli hocam, devamı dileğiyle.
bbilirable
bbilirable 2 aylar önce
Emre Özcan'ın ağız şapırdatmasını bir tek ben mi duyuyorum? Abicim mikrofonu ağzına sokup içme şu kahveyi gözünü seveyim ya... Ne meraklıymış kahve içmeye elinden bırakmıyor!!
Yunus Emre Şelte
Yunus Emre Şelte 2 aylar önce
harika ve ufuk açıcı bir program olmuş. önder hocanın bahsettiği arge ve ölçme değerlendirme gibi işleri yapması gereken birimlere bu işlerden haberi olmayan bu işlerin önemini kavrayamayan eski futbolcuların getirilmeye devam edilmesi sanırım çözümden ne kadar uzakta olduğumuzu gösteriyor. Çözüm basit ama irade ve akıl yok maalesef.
Emre
Emre 2 aylar önce
Önder Özen feci kafa açtın
Bayram Kalender
Bayram Kalender 2 aylar önce
Bardağın Dolu Tarafına Baktığınızı Söylemiştiniz Değil mi? Hiç Sanmıyorum Öyle Olduğunuzu.
Batuhan Velioğlu
Batuhan Velioğlu 2 aylar önce
öncelikle emeğinize sağlık peki Türkiye de futbol oynamak isteyen çocuk kendini nasıl geliştirmeli aynı soruyu antrenörler için de sorduğumu var sayın teşekkürler
Caner Caliskan
Caner Caliskan 2 aylar önce
yabancı sınırının neden olduğunu hepimiz biliyoruz ama sesimizi çıkaramıyoruz ! Odanın ortasında kocaman fil var ama görmemezlikten geliyoruz...Saray ne derse o olur !
Çağatay Carter
Çağatay Carter 2 aylar önce
Harika ötesiydi, 1sn atlamadan izledim
Sarp Kiper
Sarp Kiper 2 aylar önce
Area 54 teki uzaylıları araştıran belgesel müzikleri süper olmuş
Studyo Derin
Studyo Derin 2 aylar önce
tv programlarında maç sonlarında ülke futbol sorunlarına bukadar uzun uzadıya detay detay değinilmiyor ve bu platformda bunun mümkün olduğunu gördük. harika bi seriye başladınız ve devamı farklı duayenlerlede gelmeli . emeğinize sağlık . ülke futbol sorunları bu şekilde uzun uzadıya herkesin gözüne gözüne sokulmalı tartışılmalı ve en sondada çözüm önerisi sunarak boş atıp dolu tutmadığınızıda göstermeniz ayrıca harika bi düşünce ama şahsi fikrim çözüm önerilerinin konuşulduğu bölümün dakika sayısını çok daha fazla uzatmanız daha faydalı olabilir daha çok ufuk açabilir . tekrardan teşekkürler socrates dergisi ..👏👏👏
Tarik Gungor
Tarik Gungor 2 aylar önce
Türkiyenin en objektif ve duruşlu yorumcularından ikisini bir arada toplayan Socratese de teşekkür edelim burdan
Sezer Kütük
Sezer Kütük 2 aylar önce
Yerli teşviğidi kural. Yabancı oyuncu sayısını fazlasıyla kullananlar, bunun 'cezasını' vereceklerdi, bu paralar bir fona gidecekti ve burdan teşvik dağıtılacaktı. Olmadı, bu kural yürütülmedi. Türk tipi çözüm bulundu. Gerçi Ülke'de futbolu gibi yönetiliyor. Dünün konuşması, bugün yanlış ve yalan oluyor filan felan. Ülkenin ve futbolunun bu durumda olması normal.
Erkut ÖZÇARIKÇI
Erkut ÖZÇARIKÇI 2 aylar önce
Çok keyifli ve öğretici bir söyleşiydi. Önder Özen gibi kaliteli spor adamlarının ülke futbolunun yönetiminde söz sahibi olmasını dilerim. Önümüzdeki programı merakla bekliyorum. Emeğinize sağlık, teşekkürler.
ismet T
ismet T 2 aylar önce
iyide yabancı kuralı varken Cengiz'e yurtdışından 2m euro veriyorlarsa 4 büyükler 4-4.5 milyon euro veriyorlar adamlar gitmiyor bkz:Selçuk,Burak Yılmaz
Murat DEĞİRMENCİ
Murat DEĞİRMENCİ 2 aylar önce
Fatih terim i haklı bulmak çokmu zor bazı konularda anlamıyorum
Melih Kaya
Melih Kaya 2 aylar önce
Hocam herşeye bir katılmıyorumunuz var ama Emre'nin sorduğu çözüm sorusuna cevap alamadık.
Punisher JK
Punisher JK 2 aylar önce
Önder Hocam sen muhteşem bir detaysın.. Harika program tebrikler emre abim
kaanekemen
kaanekemen 2 aylar önce
muhteşem bir program olmuş.
İbrahim Oğuz
İbrahim Oğuz 2 aylar önce
Müthiş program. Bakış açımızı klişelerden sıyırdı. Bir programın futbolcu/sporcu yetiştirilmesine ayrılacağını zannediyorum. Bu içerik mümkün olursa temel eğitimin önemine nasıl değineceğini merak ediyorum hocanın.
Бурак Фейзиоглу
Бурак Фейзиоглу 2 aylar önce
Futbolun teknik kısımları konusunda doyurucu, mükemmel bir içerik, program olmuş. Önder Bey, Emre Bey ve Sayın Socrates ekibi elinize, emeğinize sağlık.
Esat Yıldız
Esat Yıldız 2 aylar önce
resmen şölen..
rexonabsolute
rexonabsolute 2 aylar önce
çıta yine Allahuekber dağlarında!
EDA CAT LOVER
EDA CAT LOVER 2 aylar önce
Söylediği abonelik sisteminin ismini soyleyebilecek var mi?
Sidal BAYRAN
Sidal BAYRAN 2 aylar önce
Önder Hocamızı daha fazla görmek isteriz
ilyas arslan
ilyas arslan 2 aylar önce
BU FUTBOL CAHİLİNİ KİM KAİLE ALIR
Koray Atesli
Koray Atesli 2 aylar önce
Katılmıyorum hocam, Cengiz değil belki ama diğer lejyonerlere yerli klüpler para harcamak zorunda kalsalardı, onlar da yurtdısına çıkmayı erteleyecek ya da sebeplendirmiş olacaklardı. Ailem için Türkiye’deyim ve 2.5 M€ kazanıyorum diyeceklerdi. Yurtdışında 1M€ ya oynamayacaklardı.
mm mm
mm mm 2 aylar önce
#YemeksepetiBoykot İşçilerin sendikal haklarını sahtekarlıkla gasp eden Zagor Nevzat ve fiyat manipülasyonu yapan Yemeksepeti'ni BOYKOT EDİYORUZ!
Can Yılmaz
Can Yılmaz 2 aylar önce
Başta bi bu sefer olmadı mı diye düşündüm ama dakikalar ilerledikçe Önder abi kalitesini ve vizyonunu ortaya koydu. Müthiş program👌
Muhammet Yerlikaya
Muhammet Yerlikaya 2 aylar önce
Bu kanalın neden müdavimi olduğumu her geçen gün tekrar kanıtlıyorlar. Harika bir içerik olmuş.
Kaan Kapsız
Kaan Kapsız 2 aylar önce
Çok başarılı spotifya da gelse tadından yenmez
olgu şenol
olgu şenol 2 aylar önce
Hoca "Katılmıyorum" adına katılmayarak katılmıyoruma katılmış bulundu.
Cancer Bitch
Cancer Bitch 2 aylar önce
Sabaha kadar izlenir 10 numara olmuş elinize sağlık
Şerif Çakmak
Şerif Çakmak 2 aylar önce
Önder Özen'in yorumculuk yapıyor olması büyük bir kayıp Türkiye için.. Bunu göremeyen bu saçma sapan Federasyon ve unsurları beni Türkiye'de oynanan futboldan soğutuyor giderek. Bu kadar insan farkında mı bilmem ama ben ortalama bir futbol seyircisiyim. Statlara gitmeyi bıraktım, Türkiye'de maçların bir çoğunu izlemeyi bıraktım, Fenerbahçe'liyim bir bu maçları izliyorum fakat dekoderi geri vermeyi düşünüyorum izleyecek bir şey göremiyorum . Bu insanlar bu işlerden para kazanmaya devam etmek istiyorsa hala Önder hocanın dediklerine kulak vermeli. Yoksa bu kur ve bu rezalet yönetim ve oyunlarla Danimarka liginden kazanılan paraya bile gıptayla bakacaklar. O günler ileride değil süreç başladı bile.
Şerif Çakmak
Şerif Çakmak 2 aylar önce
Oyna devam'ın bir bölümü ile birlikte Socrates youtube kanalının en iyi programı olmuş. Ellerine, diilerinize sağlık
Serhat 04
Serhat 04 2 aylar önce
Böyle adamların federasyon başkanı olması lazım türk futbolu anca bu şekilde kalkınır gibi gözüküyor. Adamın bilgisi çok üst düzey
Recep Emre Tunca
Recep Emre Tunca 2 aylar önce
Futbolun müşterisi kim? Taraftar. Taraftar iyi futbolcu izlemek istiyor, iyi futbolcu seçebilmek için daha geniş havuz lazım. Türk oyuncu havuzunda Süper Lig takımları iyi futbolcu yeterli sayıda var mı? Yok. Umut Meraş yabancı sınırı olmasa geri alınır mıydı? Hayır. Umut Nayır Hırvatistan'a gider miydi? Hayır. Yabancı sınırı varken Atilla Szalai, Morutan gibi genç yatırım transferi yapman bile zorlaşıyor, az hakkını olmuş oyunculara kullanıyorsun. Kulüp takımları üzerinden ekonomi dönerken Milli Takımı düşünmek ticari açıdan mantıklı da değil.
Booze Dolabı
Booze Dolabı 2 aylar önce
KATILMIYORUM: Bellingham Almanya'da üst seviyeye çıkmadan önce son sezonunda Championship'de 40 maçın üzerinde oynadı. Dolayısıyla "Dortmund'un ürünüdür" demek de bence doğru değil.
Barış Şehri
Barış Şehri 2 aylar önce
önder hoca ya
Metin Ç.
Metin Ç. 2 aylar önce
Önder Özeni severim ama başta baya saçmalamış. Yani Almanya’dan bahs ediyorsa Almanya’da sınır yok…tek kural şu, 12 Almanya altyapısından yetişmiş oyuncular 25lik kadronun içinde olmalı. Bu arada niye gidip başka kıtadan sıradan futbolcu alayım? Herhalde en iyisini alacağım, sıradan futbolcuyu kendi ülkemde de bulurum. Yanı son zamanda bu kadar saçma bir yorum duymadım gerçekten 😂 18 yaş altı oyuncular için de Messiyi örmek göstermekte çok büyük tahlilsizlik mi desem bilmiyorum. Messinin durumu evet keşfediyorlar ama sağlık durumu da önemli. Ve madem futbolcu her yerde çalışmalı, babası acaba niye çalışamıyor Barcelona’da? Nasıl bir mantık bu😂 Bu arada o 18 yaş altı kuralı acaba o yıllar var mı? Çok kötü başladı gerçekten…bakalım devamı nasıl… Böyle bir Fact Check yapılsa çok iyi olur. Yani söylediği şeyler gerçekten doğru mu yabancı kuralı hakkında her Avrupa ülkesinde ve 18 yaş kuralı 2000 yılların başında var mıydı? Çok süper olur gerçekten…
Türker Çelik
Türker Çelik 2 aylar önce
Yabancı sınırı olunca ederinin 2 katı veriliyor yurtdışına gidecel Türklere. Konu kontrat bulamayıp gitmek zorunda kalmak değil ki. Anlamadım hoca neden o açıdan eleştiriyor 14+14’ü. Zaten burda kontrat bulamayan adamı Juventus, Leicester, Roma, Juventus ne yapsın?
Talha Tuğla
Talha Tuğla 2 aylar önce
Ben program bölümü diyemeyeceğim. Futbolun derin konularının konuşulduğu bir söyleyiş olmuş. Hem ülke futbolumuz hem de Dünya futbolu için harika noktalara değinilmiş. Harikaydı.
Mustafa Taşdemir
Mustafa Taşdemir 2 aylar önce
Bu kadar detaylı dosya oluşturulması hafızası zayıflayan türk futbol severleri ve yorumcuları için çok iyi bir beyin fırtınası imkanı veriyor. 1 saatlik program büyük ihtimalle spor alanında 1000 sayfalık dokümantasyonun filtreden geçmiş hali. Çok teşekkürler socrates ekibi ve önder hoca :)
Tarık Alkan
Tarık Alkan 2 aylar önce
Mütahitlere sesleniyorum :D
berat çapçak
berat çapçak 2 aylar önce
Belgesel olarak yayınlanması gereken bir program çok iyi.
Umut S.
Umut S. 2 aylar önce
Bence iki tane atlanan nokta var. Birincisi eğer ki 14+14 gelmeseydi ne Okay yurt dışına gidebilirdi ne de Cengiz. Verirlerdi kulübün anahtarını yine de Türkiye'de tutarlardı. Oyuncuların önünü açan bir karar oldu bu. Burak Yılmaz Lille'e gidebildiyse bu da yabancı kuralı sayesinde oldu. Yoksa mecbur Türk oynatacağız diye ne yapar ne eder bu oyuncuları ülkeden çıkarmazlardı. Okay'ın ne istediğinin bir önemi yok yani Okay'ın planlaması buydu demek çok gerçekçi değil. Selçuk'ta Avrupa'da oynamak istemiştir ama 3m euro'yu verdiklerinde kimse 500k'ya Avrupa'da oynayayım demez. Bu çocukların da soyadı Koç ya da Sabancı değil nihayetinde. Öte yandan Alper Potuk'ları, Mehmet Topuz'ları, Tarık Çamdal'ları unutmayalım. Oyuncular etmeyecek paralara sırf bu kural sayesinde bir dünya paralar ödenerek transfer edildiler. İkinci nokta ise taraftarın maruz kaldığı oyuncu kalitesi. Mecburen kötü futbolcu izlemek zorunda kalıyoruz Türk zorunluluğundan (Yabancı kuralından daha doğru bir tanım bana kalırsa) dolayı. Bu noktada yabancı gelince kalite mi yükseldi denebilir pek tabii ki. Ancak şunu soruyorum Kerem'den üç gömlek üstte olan Onyekuru'yu izlemek yerine hangi Galatasaray taraftarı Kerem'i izlemeyi tercih ediyor? Türk futbol sistemindeki antrenör ve eğitim eksikliğinin faturasını taraftara ve kulüplere kesmekte doğru değil. TFF'nin yapması gereken şey yabancı sayısıyla uğraşmak yerine altyapı sistemlerini geliştirmek olmalı.
Onur Canpolat
Onur Canpolat 2 aylar önce
Çok güzel bir seri olmuş. Önder beyi Socrates'te daha çok görmek dileğiyle.
Ahmet Erkan
Ahmet Erkan 2 aylar önce
Çok hoş bir anlatım. Akıcı ve temellendirerek konuşma. Temellendirmenin dayandığı noktalara da uzun vadeli yatırım gerektiren çözüm önerileri sunuluyor. Kısır tartışmaların içerisinde debelenmiyor. Üzücü kısmı iste uzun vadeli yatırımı yapacak kişi ve kurumların olmaması. Umarım yanılıyorumdur. Yabancı kuralından bağımsız olarak gitmek isteyen gidecekti saptamasını ikna edici bir şekilde temellendiriyor. fakat orada katılmadığım bazı noktalar var. Süper lig takımları,1.lig takımlarından yurt dışına giden oyunculara daha muhtaç hale geldiklerinde onları tutma konusunda, yurt dışına göndermeme konusunda daha muhafazakar davranmazlar mıydı? Bu kaliteli içerik için tekrar teşekkürler.
Emre Uğur
Emre Uğur 2 aylar önce
2 oyuncu çıkınca Liverpool eskisi olamayacağını düşünmek sadece varsayımdır, her oyuncunun yeri dolmuyormuydu, futbol takım oyunu değilmiydi. Sistem değilmiydi :) .. afrikadan 2 topçu çıktı diye bütün afrikayı niye oraya taşısın adamlar. Madem topçuçıkıyor Afrika ligi popülerliği artar rakip olur :) .. Kendi dar görüşlerinizde boğulmuşsunuz, kötü yanı diğer insanlarıda o yönde düşündürüyorsunuz. Avrupa tabiki doğru olanı yapıyor. Bizim ülkede bu kafalar hakim olduğu için sürekli geriliyor.
Önder Demirezen
Önder Demirezen 2 aylar önce
Programdan kalite akıyor.
Ibrahim Aydogdu
Ibrahim Aydogdu 2 aylar önce
Öncelikle Socrates Dergi'nin yaptıkları kaliteli içerikleri için çok mutlu ve umutluyum. Emeği geçen herkese izleyici olarak teşekkür ederim. Önder hocamın da ağzına sağlık . Okulda işlerim çok yoğun olmasına rağmen çalışken videoyu kapatmadan arka fonda açık tutup dinledim ve 70dk nasıl geçti anlamadım. Çözüm için de naçizane bir önerim var. Klişe oldu ama hatırlatmakta fayda var. Müteahhit iş adamlarını (bir inşaat mühendisi olarak söylüyorum) futbolun başından almak lazım. Herkes bildiği işini yapsın. Futbolu futboldan gerçekten anlayanlar yapsın.
Mustafa KÜTÜK
Mustafa KÜTÜK 2 aylar önce
Önder Hoca'nın argümanları çok yerinde, net tespitler var. Asıl sorunun kaynağı da yönetime bağlanıyor bence. Futbolun yöneticilerinin aksiyon alması gereken unsurlar çok fazla sayıda. Acil bir şekilde Önder Hoca gibi benzer seviyede eğitimli, tecrübeli ve başarılı insanların Türk futbol yönetiminde olması ve bu insanlara tüm kaynakların ve desteklerin verilmesi gerekiyor. Yıllardır aynı sorunlar konuşuluyor ancak iş icraate geldiğinde elimiz kolumuz bağlı şekilde duruyoruz. Şu anki sistemde çok büyük oranda idealist birkaç kişinin yetiştirdiği veya tesadüfler eseri ortaya çıkan oyuncular var. Bunu sadece futbol için değil diğer pek çok spor için de söyleyebiliriz.
Onur D.
Onur D. 2 aylar önce
Mesela bu videoya arkadaşın attığı tivit sayesinde geldim. Ağzınıza sağlık ✍🏻
Kırılma Anı 1. Bölüm - Volkan Demirel
41:49
Kırılma Anı 37. Bölüm - İsmail KARTAL
1:05:30
Fighter Failed To Scare His Opponent
0:39
Florid Miston
görünümler 17 Mn
FUTBOLDA ATILAN EN KOMİK PENALTILAR ?!
16:39
Nevzat Özkur
görünümler 210 B
BÖYLE GİTMEZ HOCAM! KASIMPAŞA 1 BEŞİKTAŞ 1
11:39
Fırat Günayer
görünümler 39 B