İslam Tarihinin Tartışmalı Mevzuları Üzerine Eyüp Ensar Uğur ile Tayfun Tuna

  görünümler 3,216

VERANDA

VERANDA

2 yıl önce

İslam Tarihinin Tartışmalı Mevzuları Üzerine Eyüp Ensar Uğur ile Tayfun Tuna ikinci videoları ile karşınızda.
Hz. Muhammed’den başlamak üzere Müslümanların çevresinde gelişen olayları ve kaynağını İslâm dininden alan müesseseleri inceleyen İslâm Tarihi, Tarih'in temel derslerinden birini oluşturmaktadır.
Tarihteki tüm Müslüman millet ve devletler, İslâm Tarihi biliminin konusudur. İslâm Tarihi bu millet ve devletlerin tarihî arka planlarını, sonraki varlıklarını, kurumlarını, sosyal, kültürel, siyasî ve ekonomik yönlerden ele alıp İslâm kültür ve medeniyeti içerisindeki yerlerini bilimsel olarak tespit etmeye çalışır.

YORUMLAR: 37
Fatih Salih
Fatih Salih 2 yıl önce
Sahabe dönemi ihtilafların hadiselerin yaşanmasından 4 nesil geçtikten sonra not alınmaya başlaması beni hayrete bıraktı. Bugün bu imkanlar çağında bile doğrular karmakarışıklık içinde iken daha doğrusu herkesin uzlaştığı bir gerçeklik yok iken ne kadar da kolay inanıyoruz hikayelere
Mustafa Erhan Albayrak
Mustafa Erhan Albayrak 2 yıl önce
Yayınların devamını bekliyoruz. Daha konuşulacak çok konu vadrdır muhakkak. Kendi adıma çok istifade ediyorum.
Sadık Dursun
Sadık Dursun 2 yıl önce
Eyüp ve Tayfun Beylere program için teşekkür ediyorum. Eğer Eyüp Hocanın ifadeleri te'yitliyse şimdiye kadar duymadığım pekçok bilgiye sahip oldum. Ya da Eyüp Hoca tarihi kaynak kullanımında seçici ve muhafazakar çizginin çok iyi bir temsilcisi. Burada aklımı kurcalayan bazı şeyleri ifade etmek istiyorum. Tarih yazımı söylenildiği gibi bir ya da iki asır sonrasında ise bu husus hadislerin sıhhati ve kaydı konusunu da yeniden gündeme getirmez mi? Ayrıca tartışılan bu konular çok uzun zamandır gündemde olmasına rağmen Eyüp Beyden neden beyanat vb. alınmadı ya da kendisi bunları şimdiye kadar genel mecralarda ifade edemedi? Hizmetin bu konularda Eyüp Bey gibi veriye dayalı benzeri fikir ortaya koyabilecek belki binlerce ilim insanı olmasına rağmen onları bugüne kadar neden pek göremedik? Neden bu tarz islamiyet ve tarihle ilgili negatif fikirler görmezden gelinerek, cevap verilmeyerek milyonlarca taraftar buldu? Bu soruların bende cevabı kısmen olsa da sormadan edemiyorum.
İlim İrfan
İlim İrfan 2 yıl önce
Bayıldım ya anlatım tarzına, muakemesi ve her şeyden öte sunduğu perspektife . Nerdeydin yahu hocam şimdiye kadar. An Tayfun bey size de çok tşkler. Be güzel bir hizmete vesile olmuşsunuz
İhsan Balkan
İhsan Balkan 2 yıl önce
Ne zamandır polemik haline gelmiş bu konularda bahisler duymak cevaplar arayışında idim. Allah razı olsun sizlerden
Dilek Karabag
Dilek Karabag 2 yıl önce
Cok guzel anlatiyorsunuz Eyup bey insallah devami olur.
Ali Akkiz
Ali Akkiz 2 yıl önce
Hintli bir profesörden dinlemiştim, şöyle demişti:
herzamanumutlu
herzamanumutlu Yıl önce
43:07
herzamanumutlu
herzamanumutlu Yıl önce
33:12
herzamanumutlu
herzamanumutlu Yıl önce
1:12:12
Abdullah Sabri Tok
Abdullah Sabri Tok 2 yıl önce
Enfes bir muhabbet. Eyup abiyle muhabbetin tadini Berlin sokaklarini beraber arsinlarken almistim. O zamandan beri dusunurum, bir yerde kargasa ve mutsuzluk varsa, dusunce vardir, ve yerine yenilikleri getirir diye konusmustuk. Avrupa tarihini bir de o lensle degerlendirmistim kendi adima.
Alhttn Smsk
Alhttn Smsk Yıl önce
Yayın için çok teşekkürler.. Burada anlatılan konular konusunda okuma listesi onerirse Sn Eyüp bey cok güzel olur.. daha derinlemesine istifade ederiz... saygılar.
Halit Zubeyir Ulusoy
Halit Zubeyir Ulusoy 2 yıl önce
Eyüb bey ilim ve irfan üzerine faydalı videolar çektiğiniz için sizi tebrik ediyorum.. Videolarınızın devamını bekliyoruz 👍
Moses Hightoower
Moses Hightoower 2 yıl önce
Teşekkür ediyorum , istifade ettik.
Gul Yildiz
Gul Yildiz 2 yıl önce
Allah ebeden razı olsun.çok istifa ettim. İnşl tekrarı gelir.emeklerinize yüreklerinize sağlık🤲🤲🙏🙏👍👍⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️💐💐
herzamanumutlu
herzamanumutlu Yıl önce
43:27
Selim Dursun
Selim Dursun 2 yıl önce
Teşekkürler kıymetli görüşlerinizi paylaştığınız için
Ve İnsan Aldandı
Ve İnsan Aldandı 2 yıl önce
Çok güzel bir program olmuş yine teşekkürler yine konuk edin lütfen
chuck
chuck 2 yıl önce
İslam öncesi Araplar, bahsettiğiniz gibi geri kalmış insanlar değildi. Nebatileri, Gassani devletini, Lahmi devletini incelemenizi tavsiye ederim.
ahmet
ahmet 2 yıl önce
Eyüp bey akademikten ziyade halk dilinde anlatıyor. Sunni görüş ağırlıklı anlatıyor. Siyer proflerini tavsiye ederim bu konuda, konuyu her alandan incelemek gerekiyor belli kaynakların sunduğu bakış açısıyla bakıp ona göre çıkarımlar yapmak sığ kalıyor.
KARDEŞİM NİŞANLANIYOR! | VLOG
12:29
Eylem Emen
görünümler 170 B
Teknoloji ve Bilim Notları 2021/45
1:44:29
TeknoSeyir
görünümler 12 B
Hz Osman Dönemi Ve Fitne Olayları
2:04:00
Eyüp Ensar UĞUR
görünümler 769
Teknoloji ve Bilim Notları 2020/46
1:51:14
TeknoSeyir
görünümler 40 B