Vedat Ozan ile Ufkun 2 Katı - [08] Nota, Piramit, Parfüm

  görünümler 157,565

pena

8 aylar önce

pena kanalına katılın:
trshow.info/on/xBO.html...

Vedat Ozan ile Ufkun 2 Katı’nın yeni bölümünde “nota” ve “piramit” kavramlarının parfüm dünyasında kendilerine yer bulma hikayesine yolculuk ediyoruz.

Kendi unvanını kendisi veren prensesin akıbeti ne oldu? Parfümler hem burnumuza hem de kulağımıza hitap ediyor olabilir mi? Tarihteki nota düzeninde yazılan ilk müzik eserinin hikayesi nedir? Not mu nota mı?
Firavun’un lanetinin bütün bu konularla bağlantısı da ne?

Nerola’dan kokulu org’a, notaların icadından Mısır efsanelerine, kokuları algılama algoritmamızdan, parfüm tercih ederken hatırlanması gereken püf noktalara pek çok konu Vedat Ozan ile Ufkun 2 Katı’nın yeni bölümünde.

Kokular Kitabı serisini buradan inceleyebilirsiniz: www.everestyayinlari.com/yaza...

Facebook: videopena/
Instagram: penavideo
Twitter: penavideo
Ekşi Sözlük: eksisozluk.com/biri/pena

Yönetmen: Cem Mirkelam
Görüntü Yönetmeni: Umut Çelik

YORUMLAR
Bushcraft Turkey
Bushcraft Turkey 23 gün önce
Muhteşem bir söyleşi olmuş
Kubra Behen
Kubra Behen Aylar önce
Sizi dinlemek çok keyifli.. detaylı bilgilendirmeniz için teşekkürler..
ibrahim fırat
ibrahim fırat 3 aylar önce
Gül’ü koklamasını bilmiyorsan, Gülü koklamadan önce gülü koklamayı bil ki gül sana küsmesin, gül sevgi ister, gül aşk arar, gül yürek ister, gül dürüstlük ister, gül kendine gül ister. Güle gül olmayı başaramazsan, Bülbül olmuşsun neye yarar.
ibrahim fırat
ibrahim fırat 3 aylar önce
Gül, “AŞK” kokuyor peki aşk nasıl kokar? Aşk’da gül kokar. Evet bu kadar kısa ve öz şekilde kokuladım cümleyi. Fakat genişce yaymak istiyorum gülün kokusunu sizlere koklatmış olurum belki
ibrahim fırat
ibrahim fırat 3 aylar önce
Neden Koku konuşulmuyor? Koku sırlara sır olmuş sırrınca kendini herkese açmayan, sınırlı sayıda kokucu vardır ancak kokucu çoktur. Yani koku satan kişi kokucudur ama kokucu değildir. Kokuyu anlatmayı bilmek gerek. Kokuyu anlatmak dünyadaki en zor şey olsa gerek. Somut örneklerle anlatılır genelde. Mesela meşe yosunu koklayan biri diyecektir ki; bu orman gibi kokuyor ama salatalık gibi diyecek. Peki salatalık nasıl kokuyor diye sorsam? Salatalığın kokusunu anlatabilecek misiniz? İşte bu kısımda kokunun ne kadar derin ve sırlı olduğu bölüme doğru gidiyoruz. Uçsuz bucaksız, hem aydınlık, karanlık, sisli, isli, dumanlı, nemli, çiçeklerin içinde gezmeye başlayalım. Gül kokusundan başlayalım. Gül kokuların anasıdır denilir evet gül sanki tüm çiçeklerin hepsi diyebilirim. Bu yüzden gül kokusunu şuana kadar kimseye sormadım nedense kokusunu tarif et diye. Belkide gülün kokusundan olsa gerek gülü tarif edebilecek kişi çıkmadı demekki. Gül nasıl kokar diye bana sorduğunuzu kokladım. Gül Nasıl Kokar? Gül, dalındaki çiçek gibi kokar desem ne kadar basit olur dimi? Peki gül herkese aynımı kokar veya bir kokuyu anlatmak mümkün mü? somut örneklerle evet. Biberiye koklayan birisi diyecektir ki; çıra gibi, ormandaki çam kokusu gibi. Peki bende diyorum ki, çıra nasıl kokuyor? Çam nasıl kokar? www.esans7.com/koku/
umut çakmak
umut çakmak 3 aylar önce
Piramitlerin öncülleri Sümer tapınaklarıdır. Mısır icadı değildir. Saygılarımla
Fatih İBİŞ
Fatih İBİŞ 3 aylar önce
VEDAT BEY, TURUNÇ AYDIN ÖZELLİKLE NAZİLLİ BÖLGESİNDE TAZEYKEN PIDELERİN ÜSTÜNE SIKILIR, YANINDAKİ SALATAYA SIKILIR 👍🏼
John Buzz
John Buzz 4 aylar önce
Hanımlar beyler, o sağ alt köşedeki 4 cilt var ya. Alın, aldırın! Doğum günlerinde sevdiklerinize ölüp gidecek çiçek vs almak yerine bu kitaplardan hediye edin! Canınızın yarısı kişilere 4 cilt takım, olmazsa olmaz kankinize 3 cilt, ev arkadaşınıza 2 cilt, ayıp olmasın dediklerinize (elti, görümce, bacanak vs) 1 cilt alın hediye edin! O ciltlerde sadece koku değil, derin bir tarih, sosyoloji, psikoloji antropoloji, bil-umum -oji var. Çiçekler ölüyor, bikaç gün sonra çöp... Kıyafet desen, bir kaç ay hadi bilemedin yıl sonra çöp... Ama kitap öyle mi? Di mi ya?...evet.
Umit arslan
Umit arslan 4 aylar önce
kesinlikle harikaaaa
Cenk Acar
Cenk Acar 4 aylar önce
Bir daha o turunçları israf etmeyim, çaya çorbaya sıkayım.
Enes can kaya
Enes can kaya 5 aylar önce
çok teşekkürler değerli bilgiler için bana tarihi sevdirebilecek bir gücünüz var gibi
Erdem
Erdem 5 aylar önce
Cesur Yeni Dünya kitabındaki kokulu org bu bölüm için harika bir detaydı. Diziden de burada haberim oldu. Videoyu durdurup diziyi 2 bölüm izleyip geri geldim. Kitapla neredeyse alakasız olduğunu bilmenizi isterim. Günümüze uyarlanması doğru bir yaklaşım ama konudan tamamen sapılmış. O yüzden bu güzel ütopya-distopya harmanı kitabı okumanızı da hararetle tavsiye ederim.
Toogle
Toogle 6 aylar önce
Şarj cihazı çok iyiydi 🤣
Fatih Uygun
Fatih Uygun 6 aylar önce
İlk alternatif akım'ın Tesla'dan daha önce Mısır piramitlarinde kullanıldığını duymuştum ama şarj cihazından haberim yoktu :D
Osman Akman
Osman Akman 6 aylar önce
Bir de, saatler üzerine söyleyşi ola bilir mi acaba?! Teşekkürler.
Emre C. Korkmaz
Emre C. Korkmaz 6 aylar önce
Hanımefendi yaman bir 'manipulatrice extraordinaire interdynastique' imiş. Saygılar.
Nilgün
Nilgün 6 aylar önce
Yine muhteşem bir video tşkler
fadime aslan
fadime aslan 6 aylar önce
Promter yok dimi efendim. Eğer yoksa müthiş ve en az videoyu 5 kez izlemem gerek ki tam anlıyamalıyım . Acaib tarihi bilgileri resmen notalayarak konuşuyor. Çok çok etkilendim .Saygılar sunarım.
52ozhan
52ozhan 7 aylar önce
😎
ahmet dogan
ahmet dogan 7 aylar önce
çok başarılı aktarımlar ..ağzınıza sağlık
Murat Çelik
Murat Çelik 7 aylar önce
Takip etmesi zor bağlantılar nedeniyle "aşırı dikkatle" izlediğimiz, doğrusu dinlediğimiz bir akış içerisinde firavun mezarına şarj aletini ciddiyetinizden 10/1 gr. ödün vermeden dahil etmeniz beyinlerimizde ufak kara delikler yaratmıştır. Bir an için standartlar dayatılmış hayatımızın dışına itmeniz nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz :))
Vedat Ozan
Vedat Ozan 7 aylar önce
Takip etmesi zor bağlantılar nedeniyle yorumunuzu "aşırı dikkatle" okudum Murat Bey, nazik sözlerinize teşekkür ediyorum : ))
suheru
suheru 7 aylar önce
24:51 de ilk defa ciddiyetimi kaybettim
toodai
toodai 7 aylar önce
Vedat Bey, şarap, kahve vs. tadım notlarında retronazal kokular ve lezzet tanımlarken 'nota' teriminin kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili yorumunuzu merak ediyorum.
toodai
toodai 7 aylar önce
Cevabınız için teşekkür ederim.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 7 aylar önce
Doğru, parfümlerde veya diğer kokulu ürünlerde olduğu gibi tekil karakteri ile tanıdığımız kokular, ortonazal veya retronazal, nota olarak isimlendirilebilirler.
seyyah seyyaha
seyyah seyyaha 7 aylar önce
Hocam gerçek revedore kolonyasını nasıl bulabilirim.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 7 aylar önce
@seyyah seyyaha Sentekikler/aldehitler falan gibi bir program yaparsak, onun içinde bir cümle ile de olsa ismini anarım tabii. Şu an öyle bir plan yok ama yakın dönemde. Bilginiz için, Reve d'Or, formülünde aldehit kullanılan ilk parfümdür, Chanel No. 5'ten yaklaşık on yıl önce üstelik. Kokular Kitabı - Parfümler kitabımda anlatmıştım yanlış hatırlamıyorsam.
seyyah seyyaha
seyyah seyyaha 7 aylar önce
@Vedat Ozan cevap için teşekkürler. Çocukluğumun en benzersiz kokusu olan revedore'u yakın zamanlarda intermetten edindim ama maalesef çakmasıyla karşılaştım. Bu kolonya eskiden güneyde kızların çeyizine konacak kadar değerliydi. Adeta sosyal olguydu. Konuşmalarınızda buna yer vermeyi düşünür müsünüz?
Vedat Ozan
Vedat Ozan 7 aylar önce
Bir sürü internet dükkanında satılıyor diye biliyorum? İmkanınız varsa, yani giden-geleniniz, Fransa'dan kendiniz de getirtmeyi deneyebilirsiniz tabii.
Bulut the cat
Bulut the cat 7 aylar önce
Bu kanala sırf sizi izlemek için abone oldum. Her video birbirinden harika. Çok teşekkür ederim.
Halil Emre Mumcu
Halil Emre Mumcu 7 aylar önce
Videonun başında bahsedilen kişi Marie Anne de la Trémouille.
Atalay Matpan
Atalay Matpan 7 aylar önce
Vedat Hocam bir sonraki videomuzda eğer konuyla da alakalıysa öd ağacı yağından bahsedebilir misiniz çok pahalı ve tüm dinlerde (Misk gibi) geçen bir yağ deniyor.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 7 aylar önce
Bir, hatta iki sonraki videoda kesin olamaz maalesef ama ileride işlenecek konuyla bağlantısı denk gelirse tabii ki paylaşırım. Bilginiz için, öd ağacı hiçbir dinin kutsal kitabında geçmiyor. Misk öyle değildir mesela, Kuran'da ismen zikredilir. Ancak öd ağacının Yahudilikte bahsine rastlamadım, Hristiyanlık ve İslamda ise inanç sistemine dair kitap haricindeki kişi ve öykülerin içinde yer alıyor.
Batuhan
Batuhan 7 aylar önce
Vedat Bey, sizce Türkiye'deki en iyi limon kolonyası hangi markaya ait? Ya da sizin kullanmaktan keyif aldığınız bir kolonya var mıdır? Sevgiler...
Vedat Ozan
Vedat Ozan 7 aylar önce
Hiçbir markanın kolonyası sabit değil, üç-dört yılda bir hafif değişiyorlar. Bu nedenle standart bir cevap veremiyorum. Bir dönem biri öne geçebiliyor, başka dönem diğeri. Genelde hep elimde bulundurduğum bir şişe 4711 oluyor ama, her ne kadar Türkiye imalatı olmasa da.
aytug mercan
aytug mercan 8 aylar önce
vedat hocam videoda olan gösterdiğiniz ham maddelerin ismini veya linkini rica edebilirmiyim sizlerden ağzınıza sağlık
Vedat Ozan
Vedat Ozan 7 aylar önce
Bergamot, laden reçinesi (rock rose) ve meşe yosunu (oakmoss), şipr akorunun (cyphre) temelidir. Bu "üçlü"ye çoğu kez paçuli ve ıtır (geranium) ilave edilerek "beşli" hale getirilir. Sonrasında da başka notalarla zenginleştirilir. Videoda gördükleriniz armeo.net'den edindiğim hammaddelerdi.
will toledo
will toledo 8 aylar önce
Şarj cihazı
Kağan Meral
Kağan Meral 8 aylar önce
emrah hoca öldü galiba hocam ölmediyseniz cevap verin
Gizem Eğlu
Gizem Eğlu 8 aylar önce
Muhteşem muhteşem muhteşem 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Pirşah Dersim
Pirşah Dersim 8 aylar önce
çok kaliteli
Ugur Kerem Petek
Ugur Kerem Petek 8 aylar önce
hocam gercekten mukemmel bir anlatim ile muthis bilgiler erdiginiz icin ben size tesekkur ederim
kaymak
kaymak 8 aylar önce
Çok fazla. haa demek ki o işe yarıyormuş dekor sanmıştım :D
hüseyin turhan
hüseyin turhan 4 aylar önce
O masadaki yelpaze dekorunu nereden bulabiliriz ya
Uğur
Uğur 8 aylar önce
Muy bien
anıl öğüçoğlu
anıl öğüçoğlu 8 aylar önce
EN İYİ PROGRAM
Okan Ugurlu
Okan Ugurlu 8 aylar önce
++
BERAT SEZER
BERAT SEZER 8 aylar önce
1 aydır o sağcı osmanlıcı burjuva tarihçiyi çıkarmadınız bekleyip duruyorum.
bilge
bilge 8 aylar önce
Abi ufkumu her 2 haftada bir 10 katina cikariyorsun
Mustafa Efe
Mustafa Efe 8 aylar önce
Şarj cihazı 😁
Buse Kuşku
Buse Kuşku 8 aylar önce
ESG HOCAA NEDEN GELMİYOR ÖZLEDİKK
Montajsss
Montajsss 8 aylar önce
esg nerde 1 ay oldu goremiyoz!!!!!!!!!
thacaglar
thacaglar 8 aylar önce
Vedat Bey parfüm konusuna biraz daha detaylı girmenizi beklerdim açıkçası ama genel olarak her zaman ki gibi bilgilendirici bir video teşekkürler
Live Stream
Live Stream 8 aylar önce
Geçişler yeterince başarılı değildi bu kez
Bakmayi Sev
Bakmayi Sev 8 aylar önce
Allahim bu adam aşırı derecede karizmatik. Saygılar sevgiler 💗 anlattıklarınız için sağ olun.
Dilek Ayyücell
Dilek Ayyücell 8 aylar önce
çok ilginç ve dikkat çekici bilgiler ...Emeğinize sağlık 👍keyifle izliyoruz ..👏Vedat bey sadece ... şarj çihazı mezara konuyor dediniz ??? anlayamadım ( yanlış lık mı )
Dilek Ayyücell
Dilek Ayyücell 8 aylar önce
@Vedat Ozan dikkat diyorsunuz !!!:)))
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
@Dilek Ayyücell Estağfurullah, aşağı yukarı her bölümde böyle küçük bir espri bırakıyoruz fark edenleri eğlendirmesi için : )
Dilek Ayyücell
Dilek Ayyücell 8 aylar önce
@Vedat Ozan teşekkürler
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
Dedim ama yanlışlıkla değil tabii: )
Furkan Tan
Furkan Tan 8 aylar önce
Yine müthişti. Yürüyen vikipedi ile entelektüel harika bir Türkçe'nin bileşimi olarak anlatımın bizi bizden geçirmesi bir yana yeni şeyler öğrenmenin bu kadar zevkli olması. Her dakikasından ayrı keyif alıyorum.
Gokhan Sonmez
Gokhan Sonmez 8 aylar önce
Kablosuz mu?
Devrim Memduh
Devrim Memduh 8 aylar önce
Yogun bir bilgi bulutuna giriyor izleyen, aklimizda tutmakta zorlanacagimiz kadar detay türbülansa sokuyor insani, kendi adima söylemem gerekirse son derece keyifliyim bu durumdan. (cehaletin mutluluk oldugunu iyi bilen comarlar ise telasla dislike tusuna basiyor ki onlarda hakli )
tarık Karabag
tarık Karabag 8 aylar önce
.
halil ibrahim özşen
halil ibrahim özşen 8 aylar önce
Birde "Diplomatik nota" var! bknz: trshow.info/watch/hqd8g9Ap-2k/video.html (Ulan hala hazmedemiyorum çuval olayını, sindiren sindirdi hatta doyamadı üstüne rahip Brunson krizini de yedi basitretsiz, liyakatsızlar) :(
Şahin Çakir
Şahin Çakir 8 aylar önce
bu videoları bi kaç kere izlemenizi tavsiye ederim şahsen ben öyle yapıyorum özümsemek için yoksa rap şarkılar gibi bilinç altına gidiyor kalıyor.
mehmet yıldız
mehmet yıldız 8 aylar önce
Laf lafı açıyor 2021
Kemal Tuna
Kemal Tuna 8 aylar önce
Saygılar efenim!
İnci g
İnci g 8 aylar önce
Çok güzel anlatım. Tarih, müzik, koku her yerden bilgi dolduk çok teşekkürler.
Ali Osman ÖLMEZ
Ali Osman ÖLMEZ 8 aylar önce
Yine yeşillendik. Aradaki espriler de insanı hikayede tutuyor.
Buse Kuşku
Buse Kuşku 8 aylar önce
Emrah hocanın videoları gelmiyor mu artıkk
Gokhan Kaçar
Gokhan Kaçar 8 aylar önce
Tebrikler
Dogukan Bakircioglu
Dogukan Bakircioglu 8 aylar önce
19:48 şarj cihazı?
gkhan
gkhan 8 aylar önce
Hocam videolarınız adeta bir genel kültür şöleni
İrfan Can Karaca
İrfan Can Karaca 8 aylar önce
Ufkumuzu ikiye katladınız hocam. 🥳
Tevfik Fikret Bakan
Tevfik Fikret Bakan 8 aylar önce
Vedat bey gene döktürmüşsünüz. Sezonun en iyi bölümüydü diyebilirim. Teşekkürler. Ağzınıza sağlık. Hocam birde şu; Eau de toilette Eau de parfum Eau de cologne ayrımını izah etseniz. Bunun fiyatlandırmada etkisi vs. aydınlansak.
İrfan Can Karaca
İrfan Can Karaca 8 aylar önce
Ağzınıza sağlık hocam, harikasınız.
Hakan Özdemir
Hakan Özdemir 8 aylar önce
Çok başarılı bir anlatıcısınız. Canı gönülden tebrik ederim.
Dilek Özden
Dilek Özden 8 aylar önce
Harika.Sizi dinlerken kendimi iyi hissediyorum.Bugün sabahki gibi...Videoyu görünce çocuk gibi sevindim.Ne güzel bir enerjiniz var.Tşkler.
Berna Adak
Berna Adak 8 aylar önce
Yine bilge bir adam tarafindan bilgilendik. Varolun hocam. Şarj cihazi da harikaydi bu arada🙂
Ayrton Senna
Ayrton Senna 8 aylar önce
İzlemeden beğeni ve yorumu yapalım hocamıza. Teşekkürler hocam.
YOJİMBO
YOJİMBO 8 aylar önce
Vedat beyi daha sık görmek isterim, çünkü bu kalitede program bulmak çok zor gerçekten
Ramazan Temel
Ramazan Temel 8 aylar önce
TRshow'da ve genel olarak seyircisi olduğum herhangi bir platformda gelmesini özlemle beklediğim tek yayın (Cemalettin Nuri Taşçı konuşmaları ile beraber). Lütfen devam edin Vedat bey, severek takipteyiz..
Emre Özmen
Emre Özmen 8 aylar önce
Elinize, dilinize sağlık. Teşekkürler.
Jeezer Butter
Jeezer Butter 8 aylar önce
Vedat bey o kadar iyi bir anlatıcı ki 10 saniye aynı şeye odaklanamayan ben, gözümü ayırmadan bir solukta izliyorum videolarını. Çok keyifli bölümdü tebrikler.
İRFAN YERAL
İRFAN YERAL 8 aylar önce
Şarj cihazı mühim hocam. Çok esprili birisiniz. Aralara ince ince dokundurmalarınız çok sempatik.
Okan V
Okan V 8 aylar önce
Konu seçimleri ve hitabet şahane, sonsuz teşekkürler.
Motovlog yucekaya
Motovlog yucekaya 8 aylar önce
Hocam o Tuttukamonun naletinin Kobrası kuşu yemişmi ? Yoksa kuş catlayip ölmüşmü korkudan?😀🙏🐞🐞🐞
alybaranify
alybaranify 8 aylar önce
Sayın hocam selamlar :) Katıldığınız bir programda, parfümlere verdiğimiz paranın ancak %2-3'lük kısmının parfüm sıvısının parasal değeri olduğunu söylemiştiniz. Şu konuyu biraz daha açarak, bu sektörün verilen paranın karşılığı olarak 'gerçekten' ne olup ne olmadığından etraflıca bahsederseniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler, hürmetler :)
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
Paranın karşılığı somut olmaktan ziyade soyut. Dolayısıyla sıvıdan ziyade sizin onu kullanmanız halinde kendinizi nasıl hissettiğiniz, nerede, kimlerle beraber, hangi kimlik şemsiyesinin altında gördüğünüz esas parayı alan : ) Anlatırız bunu da bir yayında inşallah devam ederse program.
Bilgesu Erdoğan
Bilgesu Erdoğan 8 aylar önce
Mükemmel bir video olmuş ama parfümörlerin isimlerini, okulun ismini anlayamadım ve bulamıyorum da. Ruh okulu şeklinde duydum sanki ben fksdfseg
Bilgesu Erdoğan
Bilgesu Erdoğan 8 aylar önce
@Vedat Ozan Çok teşekkür ederim 🌼
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
Bir de Sepitmus Piesse'den bahis vardı parfümör olarak, George William Septimus Piesse. Başka da parfümör ismi geçmedi sanıyorum.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
Okul, Roure. Bugün artık yok zira okulu kuran şirket birleşmelerle başka bir isim aldı; artık Givaudan Okulu diye biliniyor. Okulu kuran parfümör de, Jean Carles. Lineer parfüm akımının önemli ismi olan parfümör ise Sophia Grojsman.
ahmet sulakcı
ahmet sulakcı 8 aylar önce
Gayet incelikli bilgiler barındıran bir videoyla bizlere değer kattığınız için çok teşekkürler! Varolun hocam 👏👏👏
Süleyman Önder İnanlı
Süleyman Önder İnanlı 8 aylar önce
Her zamanki gibi muhteşem bir bölüm olmuş...
Furkan Musaoğlu
Furkan Musaoğlu 8 aylar önce
sizden bir futbol tarihi dinlemek, böyle taa M.Ö. 3000 Japonya'dan M.Ö. 300'lerde Çin'e "cuju" olarak uzanıp 1840'ların İngilteresinden günümüze evrimini, modernize oluşunu ve endüstriyelleşmesini dinlemek isterim, umarım gerçek olur bu proje 🙏🏻
uÇaN bOk
uÇaN bOk 8 aylar önce
hadi bakalım kim bilir nerede bağlanacak bu 3 konu
scharapetek
scharapetek 8 aylar önce
zevkle izledim, cok tesekkurler
Ahmet Baysan
Ahmet Baysan 8 aylar önce
Sizi dinlemek çok zevki Vedat bey ama bir konuyu düzeltmek isterim, mısırda mimari orta krallık döneminden sonra şahlanır ve öncesinde yapılmış piramitleri gölgede bırakıcak Abu Simbel, Deir El Bah , Karnak gibi eserler bırakırlar, ayrıca sözü geçen Tutankamon Yeni Krallık dönemindeki bir kraldı.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
@Ahmet Baysan Bakıyorum hemen. Çok teşekkür ederim her şey için Ahmet Bey.
Ahmet Baysan
Ahmet Baysan 8 aylar önce
@Vedat Ozan Richard A. Fazzini kitabını önerebilirim ben de o vardı sanırım. Ayrıca britannica'da da gayet güzel bir makale bulunmakta.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
@Ahmet Baysan Heykel ve rölyeflere bakacağım, bariz bir farklılık hissettiğimi, sanki daha gerçeğe yakın gibi tasarlandıklarını düşündüğümü hatırlıyorum. Daha ötesi için bakmam gerekiyor. Ben hala Abu Simbel'i, Karnak'ı gezmiş, Edfu'da duvarlarda k-pet/kyphi formülü seyretmiş (okuyabilmem tabii ki mümkün değil, ancak seyredebilirdim) birisi olarak onları nasıl atladım ve çağları nasıl karıştırdım, nedendi bu acele, onun depresyonundayım. Hele bir çıkayım, araştıracağım : ) Akhenaten/Nefertiti/Tutankhamen ve ilgili sanatsal yaklaşım konusunda önereceğiniz, kompakt fikir verip derinine araştırmayı okuruna bırakan bir kaynak varsa, çok memnun olurum. Kitap olabilir veya onlayn site, pdf, makale vs
Ahmet Baysan
Ahmet Baysan 8 aylar önce
@Vedat Ozan Harikasınız Vedat Bey, benim ilgim Akhenaten dönemindeki sanatsal duruş, bu sebeple o dönemki heykeller ve rolyrfler bugün "Mısır hiyogriflerinde uzaylılar" iddasının en büyük sebebi, baktığınızda kendilerini demigod olarak tasvir etmiş, ayrıca diğer dönemlerin aksine rölyeflerinde karısı olan Nefetiti'yi* de barındırıyor. Krallık dönemi ve sonrasındaki siyasi tarihini pek fazla yazmam doğru olmaz çünkü hatalı sözler söyleyebilirim ama şunu da eklemek isterim bugün Sami dinlerde Amen/Amin kelimesine, kendisinin halka empoze ettiği Aten tek tanrılı din kaynaklık eder.
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
@Ahmet Baysan Parfüm tarihi anlatırken, "... daha sonra tek tanrılı dinlerde, ama Akhenathen dönemini kastetmiyorum tek tanrılı derken..." diyebilecek kadar biliyorum ancak: ) Özellikle ilgilenmemi istediğiniz bir bölüm varsa hayatında, keyifle incelemek ve okumak isterim Ahmet Bey.
Oğuzhan Bilge
Oğuzhan Bilge 8 aylar önce
Vedat hoca ufkun milyon katı . 🤯
metin durak
metin durak 8 aylar önce
Keşke dünyaca ünlü moda devlerinin adıyla satılan ve gelirlerinin büyük kısmını oluşturan saçma sapan parfümler yerine kitlelerin ulaşımının da mümkün olduğu gerçek parfüm ve kokuları anlattığı bir program yapılsa.
Hakan Türk Oğlu
Hakan Türk Oğlu 8 aylar önce
Hocam inanılmaz birşey sizin bu vidolarınız. İzledikçe ufkum açılıyor. Video süresi de mükemmel olmuş ne çok uzun ne çok kısa. Harika!😊
Ilkay kayaanıt
Ilkay kayaanıt 8 aylar önce
Ufkun iki katı az kalır anlattıklarız yanında turnçtan piramitlere 👍👏❤👏❤
Tuncay
Tuncay 8 aylar önce
Gerçekten müthiş. Video o kadar çok az editlenmiș ki, neredeyse hiç edit yok diyeceğim. Profesyonellik budur.
Gudubet Tapir
Gudubet Tapir 8 aylar önce
Bu kadar alakasız görünen başlıkların aslında birbiriyle ilişki halinde olmaları çok acayip yav.
Semih Akçay
Semih Akçay 8 aylar önce
Normalde bu kadar uzun uzun anlatılan videolar sıkıcı olur ama Vedat Bey o kadar güzel anlatıyor ki zamanın nasil geçtiğini anlamıyorum.
Study & Night
Study & Night 8 aylar önce
esg nerde ya
Murat Vargelci
Murat Vargelci 8 aylar önce
Merak etmedigim onlarca konuda hayatimi hicbir sekilde degistirmeyecek yuzlerce bilgi aldim ve bu beni cok mutlu ediyor🤔
Gurur Sönmez
Gurur Sönmez 8 aylar önce
Vedat Bey, Emrah Safa Gürkan'ın yavaş, dingin ve sistematik hali gibi. Süper.
Kenneth Deandre
Kenneth Deandre Aylar önce
instablaster...
Omer Akdogan
Omer Akdogan 8 aylar önce
Ve Ekşi Sözlük reklamı keşfeder. 2 dk da bir reklam mı olur yahu... biraz insaf...
Hikmet Altun
Hikmet Altun 8 aylar önce
Nefis bi bölüm
Burak Aybar
Burak Aybar 8 aylar önce
Vedat bey programıniz çok iyi notlar tutarak izliyorum kitaplarınızı da temin ettim en kısa zamanda hepsini okumaya çalışacağım
Musa Orhun
Musa Orhun 8 aylar önce
sadece parfümler üzerine ayrıntılı bir video gelirse süper olur. severek takipteyiz...
Tarixx Kok
Tarixx Kok 8 aylar önce
Adana'da yol kenarlarını süsleyen turunç ağaçlarının marifetlerine bak sen... Vedat Bey yine turunçtan girdi, piramitten çıktı ama konuyu toparladı. Helal olsun hocam. :)
Aydan İspir
Aydan İspir 8 aylar önce
Gerçekten vedat bey'i her izlediğimde ne kadar az şey bildiğimin farkına varıyorum. Harika bir video olmuş, umarım uzuuunca bir süre devamı gelir.
selin can
selin can 8 aylar önce
Şarj cihazı mii ahahaha hocam yaa:))
Tuba Kabakci
Tuba Kabakci 8 aylar önce
Ben gene de hala en çok “was für ein könig bist du”yu tek geciyorum - farklı videolar arasından - efsaneydi bence 😂
Feyza Kupeli
Feyza Kupeli 8 aylar önce
Ben de şaşırdım , ama kil kapta bulunan pilden bahsediyor sandım
Ozziable
Ozziable 8 aylar önce
Hocam seviyorsan, git konuş bence. Hayat kısa, firavun olsak bile başka fırsatımız olmayabilir :)
Vedat Ozan
Vedat Ozan 8 aylar önce
Yalnız dikkatimi çekti, siz de bu belli belirsiz "bug"ların hiçbirini atlamıyorsunuz maşallah: )
Vedat Ozan: Koku ve Bellek
1:07:57
SALT Online
görünümler 16 B
SQUİD GAME FUTBOL OYUNLARI !?
19:21
Nevzat Özkur
görünümler 101 B
Osman Kalyoncu En Komik Tiktok Videoları #shorts
0:28
Osman Kalyoncu
görünümler 1,4 Mn
Vedat Ozan ile Kokunun Kültür Tarihi KTS #44
1:05:43
Kültür Tarihi
görünümler 16 B
SQUİD GAME FUTBOL OYUNLARI !?
19:21
Nevzat Özkur
görünümler 101 B
Osman Kalyoncu En Komik Tiktok Videoları #shorts
0:28
Osman Kalyoncu
görünümler 1,4 Mn
3D Yazıcı ile İŞLEVSEL Baskılar!
14:43
Mendebur Lemur
görünümler 318 B
1 HAFTA BOYUNCA HAYIR DERSEN ÖLERSİN *Gizli 🤫*
12:34