Atatürk'ün Gizli Aşkı Fikriye Aslında Kim?

  görünümler 2,020,547

ViBio

Yıl önce

O sıradan bir kadın değildi.
Daha küçücükken gördü hayatının aşkını,
daha küçücükken tanıdı ayrılığın acısını.

Bir deve gönül verdi.
O dev vatanına gönlünü kaptırmışken.

Tüm hayatını aşkının peşinden gitmeye adadı.
Gitti de,
ama bedeli çok ağır olacaktı.

Mavi gözlü devi sevmek,
küçücük bir pireydi dünya üzerinde.
Fikriye, küçücük bir pireydi aşkının hayatında başlarda,
sonra aşkıyla devleşti ve o devin altında ezildi.

Buyrun üzerine ne şiirler, ne kitapkar yazılan, ne filmler çekilen o aşk hikayelerine “onlar neymiş ki bu hikayenin yanında” diyeceğiniz bir yaşam hikayesi.

Fikriye’nin Atatürk’e olan ölümcül ama ölümsüz aşkının hikayesi...

YORUMLAR
Volkan Şener
Volkan Şener 2 gün önce
Büyük liderler büyük fedakarlıklar öder ve bunun için de ne kadar uzulselerde istemeselerde ginede hedeflerinden vaz geçmezler sonunda ölüm olsa bile
Olay Olay
Olay Olay 4 gün önce
Magazinel gercekten uzak. Fikriye hanim 1887 dogumlu. Ataturk ile aralarinda 6 yas fark var 16 yas degil
Şah Maho
Şah Maho 5 gün önce
bir gün 5816 kalkacak ve bütün kirli çamaşırlar ortaya dökülecek siz atatürk allahtır demeye devam edin
MO SALAH TÜRKİYE
MO SALAH TÜRKİYE 10 gün önce
Belliki bu veda flimini izleyerek konusuyo çoğu doğru ama zübeyde hanım olum döşeğindeyken son anda yaver salih bozoka oğlum evlenmesin latifeyle diyor ama salih bozok bunu soylemiyor
ADİL DEMİRCİ
ADİL DEMİRCİ 12 gün önce
Deep Web e girenler suç işliyor.
ULVİYYE AVBASOVA
ULVİYYE AVBASOVA 19 gün önce
Atatürke güclü qadin yakişir...AMMA FİKRİYYE DAHA GÜCLÜYMÜŞ İNSANLİK BAHİMİNDAN....
Adalet Bahar Oz
Adalet Bahar Oz 23 gün önce
Mustafa Kemal Ataturk un annesi olan Zübeyde hanım in tek bir fotoğrafı var her yerde o niye farkli fotografları yok Fikriye hanım sırtından vurulmuş intihar olsa kafasından göğsünden olurdu Neden intihar edenin mezarı gizlenir ki Salih bozok un doğruyu söylediği de şüpheli Ataturke benzeyen evlatligin annesi fikriye olabilirmi
Deniz Bas
Deniz Bas 24 gün önce
Çok yazılıp çok çizildi bu konular.fikriye hem verem hemde öyle eğitimli biri değil diye anlatıldı.makbule hanım latifenin gerçek yüzünü görüyor yani sevdiği rütbe,ve son anlarında sakın latifeyle evlenmesin diyor,ama arkadaşı atayi kandırıyor .
Marieta Hristova
Marieta Hristova 25 gün önce
Mustafa Kemal Atatürk'ün daha bir büyük gizli aşki vardır o da Bulgaristan'da şsmi de Dimitrina'dır ,biliyormuydunuz ? !
Berk Yelken
Berk Yelken 28 gün önce
oucc latife
Zt
Zt 28 gün önce
fikriye hanım köşkte en güzel günleirni yaşadığı dönemde gelin olarak anıldığını söylediniz almanyadan kaçıp geldiğinde evliliği duydugunda kendini aynı saraya nasıl akrabası olarak tanıtmış olabilir ki
Ali Sezen
Ali Sezen 29 gün önce
Cokmu onemli domuzun Hayati
Munevver Kizikli
Munevver Kizikli Aylar önce
“İçsem de bir kadeh hayat iksirinden, Zamansız ayrıldım, bilinsin Fikriye’den. Bıkmadım ki doyayım o narin ellerinden, Ümmid-i aşkım saracak seni, cefakâr teninden.” Ataturk un askına yazdıgı şiir Fikriye Hanım, Çankaya’nın kapısında kalbine ateş ederek intihar etti’ Paşa, Bozok’a, ‘Çocuk, bu mendiller insanın terini silmiyor, senin mendilin var mı?’ diye sorar. Mezarın başında Fikriye ile baş başa kalan Mustafa Kemal ayrılırken beyaz mendilini bırakır. Bu, Fikriye’yi ilk ve son ziyaretidir.”
barış yıldırım
barış yıldırım Aylar önce
Latife faytonda değil köşkün bahçesinde öldürüldü. Üstünden çıkan silahı Atatürk değil İnönü vermiştir. Hastanede üzerinden çıkan elbiselerde kurşun izi sol arka omuzundan girdiğini gösterir. Kaynak: Atatürk'ün Katilleri S.165 (H.Hakkı Kahveci)
safet safet
safet safet Aylar önce
latifeyi hiç sevmedim..insanlar o zamanda nankörmüs fikriye hanım zamaninda hepsine hizmet etmis köşkü toparlamış...bir insanı köşke sokmamışlar.. gercék aşk fikriyw hanımmış latife kibirliymiş hiç sevmedim latifeyi bir kadınin canina mal olmuş..
Yusuf Kerem Gelleci
Yusuf Kerem Gelleci Aylar önce
bu latife hanım ne acımasız kadınmış.
ümeyir hamza
ümeyir hamza Aylar önce
Insanin avukadlini yabma biraz fadiha okulara cahil iyikitu hayatlari butmis ge tin iyi olinsana yartum yabin tetikotu buyuk amakliktur seytana avukaddir
sedat inanc
sedat inanc Aylar önce
Klasik yalan hikayesi! İntihar eden kafasına yada kalbine sıkar, kadıncağızı sırtından vurmuşlar! Salih Bozok’a da ensesinden ateşi ettiler sonra da paşa yaversiz gitmezmiş diye göya intihar havası verdiler. Çankaya cinayetleri meşhurdur. Salih Bozok çocuğunun öldürülmesi tehdidi ile yıllarca sustu. Siroz hastası adamın da kırmızı karınca masalı ile oyalayıp sirozun ilerlemesine göz yumdular! O beni Türk hekimlerine emanet edin palavrasıda çok meşhurdur. Kemal paşa olayın farkına varınca bunlar beni oyalıyorlar çocuk bana bir hekim bul demiş ve Salih Bozok devreye girmiştir.
fatmatımatül kilimcil
fatmatımatül kilimcil Aylar önce
Fikriye hanıma çok yazık olmuş
Eray Selcuk
Eray Selcuk Aylar önce
7 düveli yendi aşka yenik düştü...
Хелин Салим
Хелин Салим Aylar önce
Ataturkun sevdigi bir general kizi varmis Bulgaristanda Димитрина Ковачева.Kadin babasi bir baska dine adapte, olamaz yapamaz diye vermemis,kizini baskasinla evlendirmis ve 3 cocugu olmus.Ama kalbinden Ataturku atamamis heralde, 80 yasinda mide kanserinden son nefesinde, ruyamda Kemali gordum demis.
Reber Çelik
Reber Çelik Aylar önce
Ulan olmadık fotolara iftira ediyor olmayasınız kimse bilmiyor sizmi biliyorsunuz
Gulbun Aksoy
Gulbun Aksoy Aylar önce
Kibirli latife yerine fikriyeyle evleneymiş daha mutlu olurdu ve daha çok yaşardı aramız ne yaptın yavruna zübeyde ana sırf mevkisi yüksek diye o kendini daha çok seven latifeyle niye evlen dedin o fikriyeciginde ahini alsin çok üzüldüm 😢😢
Gulbun Aksoy
Gulbun Aksoy Aylar önce
Atamız
TÜRK DÜNYASI VİDEOLARI
TÜRK DÜNYASI VİDEOLARI Aylar önce
ya ona buna sallıyorsunuz bak bu konuşulanlar yanlış sübyancılığı anlatıyon 8 yaş falan bu yayın olmamış.
???
??? Aylar önce
Latife Hn'a hak veriyorum, ben de aynısını yapardım. Hiçbir kadın eşinin eski sevgilisini eve almaz, en cahil kadın bile bunu yapmaz. Siz de bir bayansınız, hasta veya değil farketmez, eşinizin eski sevgilisini evinize alır mısınız?
Naciye Kurt
Naciye Kurt Aylar önce
Bence Fikriyeyi kullanmıştır köşkte ikisi kalırken. O yüzden evlenmesi zoruna gitmiştir fikriyenin. Sonuçta atatürk hakkında çok söylentiler var her gittiği ilde önce adına köşk yaptırıp sonra güzel olan kızları alması gibi.
kk Kiana
kk Kiana Aylar önce
Cok masal anlatma kulaktan Dogma hikaye masäal
Toprak Kaya
Toprak Kaya Aylar önce
Emine şenlikoglu kitabında okumuştum ben
Gülay İnci
Gülay İnci Aylar önce
ATAM SEN NE KADAR BUYUKSUN , VATANINI HALKINI O KADAR COK SEVMISSINKI , KENDINI COK IHMAL ETMİŞSİN 😥😢❤💙💜💚🥰
Yin
Yin Aylar önce
Anne dediğin iyiliğini ister ama, aşk için en iyisini insanın kendisi bilir. Anneler değil. Aşk kişiye özeldir. Kimse karismamalidir anneler bile! çok üzüldüm içim sızladı ya... Mutlu olabilirlerdi. Atatürk hasta olsaydı bile, sevdiği insanla evlendiği için kurtulabilirdi. Aşk ilacı değil midir ölümcül hastalıkların? İçimi dökmek istedim. Anca bu kadar dökülebildi..
bok kafalı ibne kemal
bok kafalı ibne kemal Aylar önce
FİKRİYE ÖLDÜRÜLDÜ Hayatı gizemlerle dolu Fikriye’nin intihar etmediği, öldürüldüğü kanaati güçlendi. Yazar Fatih Bayhan tarafından yapılan çalışmada Fikriye’nin aynı zamanda Atatürk’ün imam nikâhlı eşi olduğu ve ondan çocuk aldırdığı iddia ediliyor. Zübeyde, Makbule, Latife, Fikriye, Sabiha, Ülkü… Atatürk’ün kadınları. Anne, abla, eş, sevgili, evlatlık... Mustafa Kemal’in etrafındaki kadınların her biri ayrı bir araştırma konusu aslında. Latife Hanım ile Atatürk’ün ilişkisi sıradan bir karı-koca münasebeti değildi elbet. Gazi’nin etrafındaki kadınların çoğu güçlüydü şüphesiz. Ama Fikriye’nin durumu farklıydı. Mahzun, acılı, âşık, ihtiraslı, bir o kadar da çocuktu Fikriye. Zaten acılarla örülü hayatı da bunu gösteriyor. Fikriye yitik bir kadındı. Çünkü Atatürk’ün hayatının belki de en gizli kalan parçasıydı. Atatürk ile Fikriye’nin ilişkisi nasıldı? Fikriye Köşk’te sıradan bir kadın mı yoksa Mustafa Kemal’in kalbindeki en derin yara mıydı? Fikriye intihar mı etti? Atatürk, Fikriye’ye dinî nikâh kıymış mıydı? Bugün mezar yeri dahi bilinmeyen bu alımlı kadın üzerine bu zamana kadar çok şey söylendi. Ancak Fikriye’nin hayatının önemli bir kısmı sır olarak kalmaya devam etti. Bu alanda yeni bir çalışma ile Fikriye’nin hayatındaki sır perdesi kısmen aralanıyor. Yazar Fatih Bayhan’ın “Fikriye Hanım” adını verdiği çalışma bu manada bir ilke imza atacak nitelikte. Pegasus Yayınları’ndan çıkacak kitapta, “Fikriye’nin intihar etmediği, öldürüldüğü” kanaatini güçlendiriyor. Ayrıca Fikriye Hanım ile Atatürk’ün gizlice imam nikâhı kıydığı ilk kez ortaya çıkarılıyor. Diğer bir nokta ise Atatürk’ten hamile kalan Fikriye’nin çocuk aldırdığı iddiası… Fatih Bayhan, Fikriye’nin sandukasını ilk kez açarak tabir yerindeyse bu gizemli kadının mahremiyetine girdi. Yazar, Fikriye ile ilgili çeşitli kaynakların yanı sıra o günlerde Atatürk’ün yakın çevresinde bulunmuş kişilerin anlatımlarını ve dönemin yazışmalarını inceleyerek çalışmasını pekiştirmiş. FİKRİYE ATATÜRK’ÜN NİKÂHLI EŞİYDİ Atatürk’ün Ankara’ya davetiyle, Fikriye’nin heyecan dolu yolcuğu başlar. 13 Kasım 1920 gecesi Karadeniz Ereğlisi’nden vapurla İnebolu’ya, oradan da karayoluyla Kastamonu’ya ulaşır. Burada Posta ve Telgraf Başmüdürünün evinde misafir edilir. Bir süre sonra Kastamonu’ya gidecek olan Mustafa Mecdi Boysan, Fikriye’nin ailesinin bu evliliği onaylamadığını öğrenecektir başmüdürden. Yolcu daha Kastamonu’dayken Ankara’da telaşlı bir hazırlık başlar. Ancak Fikriye’nin Ankara’ya gelişini Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım asla istemeyecektir. İstemeyen sadece ol değildir elbet. Yaver Salih Bozok o günleri, “Bu gelişi Mustafa Kemal Paşa’dan başka herkes yadırgadı. Bunca erkeğin arasında tek bir İstanbullu kadının barınabileceğine, hiçbir Allah’ın kulu inanmıyordu.” diye not düşer. Fikriye Ankara’ya gelişinin üzerinden üç hafta geçince artık Atatürk’ün yanında ayrılmayan bir isim olur. Ona ud çalıp şarkılar söyleyecektir hep. ÇANKAYA’NIN İLK FİRST LADY’Sİ Fikriye Hanım’ın varlığı herkesçe bundan sonra olumlu karşılanıyordu, ancak yadırganan tek şey Fikriye Hanım ile Mustafa Kemal’in evlilik gibi bir ilişkisi olmadığı hâlde aynı çatı altında kalmalarıdır. İşte bu ortamda bir akşam Mustafa Kemal Fikriye Hanım’ı yanına çağırır, evlenme teklifinde bulunur: “Çocuğum, sana bu akşam hiç beklemediğin bir şeyler söyleyeceğim. Seninle evlenmeye karar verdim. Bunu ne zamandır düşünüyordum.” Bunun üzere Atatürk ile Fikriye arasında bir dinî nikâh merasimi yaşanır. Hıfzı Topuz, nikâh olayını doğruluyor: “Mustafa Kemal, dedikodu olmaması için evleniyor. Nikâhlarını Şeriye Vekili ve eski Karacabey Müftüsü Mustafa Fehmi Efendi kıyıyor. Şahitleri ise, Muzaffer Kılıç ve Fuat Bulca’dır.” Nikâh ile ilgili bir başka kanıtı da Yazar Fatih Bayhan tespit ediyor. Bayhan’ın kaynağı ise Fikriye ile ağabeyi Ali Enver arasında geçen diyalogdur. Fikriye’nin Ankara’ya gelişinin üzerinden iki ay geçmiş, bu zaman diliminde Fikriye bir gün ağabeyi ile bir araya gelmiştir. Ali Enver, Fikriye’ye Mustafa Kemal ile aynı yerde yaşamanın doğru olmadığını söyler. Fikriye’nin cevabı, nikâhı aşikar edecektir: “Biz evlendik ağabey. Nikâhımızı Karacabey Müftüsü Mustafa Fehmi Bey kıydı.” Nikâhın gizli tutulması konusunda Fatih Bayhan, meseleyi o günün şartlarına göre değerlendirmek gerektiğini söylüyor: “Savaş hâli vardır. Böyle bir izdivacın duyulması doğru olmazdı. Bir de Atatürk’ün annesi, Fikriye ile oğlunun bir araya gelmesine dahi tahammül etmiyor. Ancak böyle bir nikâh gerçekleşiyor. Rahatlıkla Fikriye için Çankaya Köşkü’nün ilk ‘first lady’si diyebiliriz.” (Alıntı)
bok kafalı ibne kemal
bok kafalı ibne kemal Aylar önce
9 GÜN SONRA ÖLDÜ Numune hastanesine kaldırılan Fikriye hemen ameliyata alınır. Akşam saatlerine kadar koyulacağı oda ayarlanmaya çalışılır. Fikriye’nin tanınması, bilinmesi ihtimaline karşılık, kalacağı kattaki hastalar başka katlara taşınır. Ayarlamalar yapılırken sadece öleceğinden emin oldukları bir hastayı çıkarmazlar. Mustafa Kemal, sağlık bakanına ve Memleket Hastanesi başhekimine talimat verecektir. Fikriye’nin kurtarılması için elinizden ne geliyorsa yapın, denilecektir. Ancak 9 gün sonra Fikriye ölecektir. Fikriye’nin ölümü burada kapanmayacaktır. Fikriye hastanede can çekişirken mahkeme kurulur ve İstanbul’dan ağabeyi Ali Enver, polis marifetiyle Ankara’ya getirilip mahkemeye çıkartılır. Sonrasını Ali Enver Bey’in oğlu Abbas Hayri Özdinçer şöyle aktarıyor: “Olaydan sonra Fikriye Hanım bir süre Numune Hastanesi’nde yattıktan sonra vefat etmiş, İstanbul’daki ağabeyi Ali Enver Bey de iki sivil polis eşliğinde Ankara’ya getirilmişti. Enver Bey, cesedi görmek istediğinde, defnedildiği söylenmişti.” Fikriye’nin ağabeyi Ali Enver, kardeşinin sır ölümünün peşini bırakmaz; hatta hâkimden bir de uyarı alır. Ama Enver Bey ısrarcıdır ve sonunda kardeşinin ameliyata alındığı o günün hastane kayıtlarından birine ulaşır. KATİLLER BENİ VURDULAR! Özdinçer halasının ölümüne dair bir başka ayrıntıyı da şöyle aktarıyor: “Babam o sırada Kadıköy’deymiş. İki kişinin evi gözetlediğini görüyor. Kadıköy’e inerken gelip koluna giriyorlar: ‘Sizi Ankara’ya götüreceğiz. Gazi Paşa’nın emri.’ diyorlar. 1-2 Haziran 1924 olmalı. Ölümü 30 Mayıs’ta gazetede çıkmış. Babamı Ankara’ya getirip mahkemeye çıkartıyorlar. Halamın giydiği iç çamaşırları ve bir tabanca var. Ama babamın mahkemede gördüğü o tabanca değil. O küçük bir tabanca; iki kurşunluk. Babamın gördüğü ise 9 milimetrelik büyük bir tabanca. İç fanilasına baktığında kurşun deliğinin sol arka tarafta olduğunu görüyor. Kan izi de yok. Hâkime, ‘Cesedini görmek isterim. Kabri nerede?’ deyince hâkim de, ‘O hususlar sizce araştırılmamalı. İlerde adınıza hayırlı neticeler doğurmayabilir, başınız sağ olsun’ diyor ve mahkemeyi kapatıyor. Babam Memleket Hastanesi’ne gidiyor ama içeri alınmıyor. Eski ortağı üç ay sonra hastanede çalışan birinden hastaların isimlerini alıyor. Bu hastalardan Polatlı’da sürülerini otlatırken tren kazası geçiren Çoban Hüseyin’i buluyor. Ölecek gözüyle bakıyorlarmış, yaşamış. Babama ‘O akşam bir avrat getirdiler. Sabaha kadar avaz avaz bağırdı; ‘Katiller, beni vurdular’ demiş.” Fatih Bayhan, Fikriye’nin öldürüldüğünü güçlendiren delillerden bir başkasını, Atatürk’e ait bir notu gösteriyor: “Gazi Mustafa Kemal Paşa aylar sonra Ali Enver Bey’e bir notla, ‘Suçlular cezasını çekti, için rahat olsun’ mesajını gönderir.” FİKRİYE’NİN KAYIP MEZARI ULUS’TA Fikriye Hanım’ın ölümüyle ilgili gazetelere yansıyan haberlerde de birtakım şüpheler var. Hâkimiyet-i Milliye (Ankara Merkezli bir gazeteydi) ve Vatan Gazetesi’nde çıkan ölüm haberinden başka kayıt yok. 1 Haziran 1924 tarihinde Vatan Gazetesi’nde 3’üncü sayfanın 1’inci sütununda yayımlanan haberde Fikriye Hanım’ın intihar ettiği anlatılıyordu. Ancak gariplik ve yalnızlık bu habere o kadar yansımıştı ki, adı, “Zeynep Fikriye Hanım namında bir kadın…” diye geçer haberde. Haberin içinde Gazi Mustafa Kemal Paşa’dan da bahsediliyordu; ama sadece, “Fikriye Hanım’ın Reisi Cumhur Hazretle
bok kafalı ibne kemal
bok kafalı ibne kemal Aylar önce
FİKRİYE HAMİLE MİYDİ? Fikriye Hanım’ın hayatında aydınlatılmaya muhtaç diğer mesele ise hastalığı için Avrupa’ya gitme konusudur. Verem olan Fikriye’nin aynı zamanda karnındaki çocuğu aldırmak için bu uzun yolculuğa çıktığı iddiası da Fatih Bayhan tarafından ortaya atılıyor. Verem olan Fikriye, 12 Ekim 1922’de Bursa üzerinden İstanbul’a geçer. Buradan da Paris’e, ardından da tedavi göreceği Münih’teki sanatoryuma ulaşır. Burada tedaviye başlar. Ancak bir de gebeliği konusu vardır. ABD’de yaşayan Fikriye Hanım’ın yeğeni Abbas Hayri Özdinçer bu meseleyi onaylıyor: “Küçük halam Jülide veremden öldü. Büyük halam Fikriye’de verem yoktu. Almanya’ya çocuk aldırmak için gittiği anlatılır. Dördüncü derecede veremli birinin Münih’ten Ankara’ya o günün koşullarında gelmesi mümkün değil.” Bayhan, bir kayda ulaştığını da aktarıyor. Söz konusu belgede şöyle deniliyor: “1922 Ekim ayıdır, Mustafa Kemal İzmir’den Ankara’ya köşke dönmüştür ve hasretlik bitmiş, bütün sıcaklığıyla yeniden kavuşulmuştur. Ama Mustafa Kemal’in beklemediği bir gelişme olmuştur. Fikriye hamiledir. Binbir zorlukla Fikriye bebeğin alınmasına ikna edilir. Fakat duyulmaması açısından işlem için Münih’e gitmesi gerekmektedir. 16 Ekim 1922’de önce Mustafa Kemal ile Bursa’ya, oradan da Almanya’ya gider. Aynı zamanda bu Fikriye için bir hava değişimi de olacaktır.” Atatürk, Fikriye’nin Avrupa seyahati ve tedavisi için gereken her şeyi yapmış, yanına güvendiği bir adam ile ihtiyacı olan paranın fazlasını vermiştir. İNÖNÜ DE FİKRİYE’Yİ REDDEDER Ancak o tarihlerde Ankara’dan gelen bir haber Fikriye’yi deliye çevirir. Atatürk annesi Zübeyde Hanım’ın vasiyeti üzerine 29 Ocak 1923’te Latife Hanım ile İzmir’de evlenir. Fikriye 18 gün süren uzun yolculuktan sonra İstanbul’a ulaşır. Buradan Ankara’ya gitmek ister; ancak bu mümkün olamayacaktır. Çünkü Atatürk Fikriye’nin Ankara’ya gelişinin engellenmesini ister. 14 ay boyunca Fikriye İstanbul’da kendisine yeni bir hayat kurar; ancak bu yeterli gelmeyecektir. Fikriye, Atatürk’e en yakın isimlerden olan İsmet Paşa’ya ulaşır ve ondan şunu ister: “Ankara’da Gazi’nin yakınında bir görevli gibi istihdam edilmek istiyorum.” Fakat bu istek asla kabul edilmez. Fikriye Hanım, Ankara’ya gitmek için yeni bir kimliğe ihtiyaç duyar. Çünkü Atatürk’ün emriyle herkesin kimliği kontrol edilmektedir. Fikriye kaldığı Macit Bey’lerin evine temizliğe gelen Emine adında bir temizlikçi kadının kimliğini gizlice alıp gara gider. Ankara bileti alır. Üstünde fotoğraf olmayan bu kimlikle Ankara’ya doğru yola koyulur. Köşk’e ulaşan Fikriye, üç gün boyunca burada kalır; ancak Latife Hanım bundan rahatsız olur ve Fikriye’nin gönderilmesi için ısrar eder. İstanbul’a geri dönmek üzere Fikriye Köşk’ten ayrılır. Fikriye Hanım kısa bir süre Karaoğlu’ndaki Otel’de kalır. Burada ağabeyi ve Fuat Bulca ile de görüşüp İstanbul’a gidecektir. Bir sabah bir faytona binip vedalaşmak üzere Köşk’ün kapısına gelir. İşte ne olduysa bundan sonra olur. Köşk’e geldiğinde kapıda her zamanki nöbetçiler ve paşanın yaveri yoktur. Kapıdaki görevliye “Mustafa Kemal Paşa’nın yakınıyım” diyerek kapıdan girecektir. Fikriye Hanım Köşk’ün bahçesine girip Gazi’nin kaldığı odaya doğru ilerlerken Muzaffer Kılıç randevusuz olduğunu bildiği için durduracaktır. Fikriye Hanım için tam bir hayal kırıklığıdır bu an. Muzaffer Kılıç, Gazi’ye Fikriye Hanım’ın geldiğini söyleyince Latife Hanım daha Mustafa Kemal Paşa bir şey demeden bağırmaya başlayacaktır. FİKRİYE SIRTINDAN VURULUR Mustafa Kemal, tüm bu olanları da düşünerek Fikriye konusunu sağ salim halletmek ister. Ancak daha o ağzını açmadan Latife Hanım Muzaffer Kılıç’a hiç beklenmedik bir cevap verecektir. Muzaffer Kılıç sonrasını bir hatırat olarak şöyle anlatacaktır: “Latife Hanım birdenbire, ‘Niye gelmiş, ne işi var? Dışarı atınız!’ diye söylenmeye başladı. Paşa da buna karşı bir şey diyemedi, aynı görüşü benimsedi. Aşağı indim, Fikriye Hanım’a Paşa’nın şimdi kabul edemeyeceğini, uygun zamanını daha sonra kendisine bildireceğimi söyledim. Kadın büsbütün öfkelendi. ‘Ne demek efendim, paşa beni muhakkak kabul eder. Siz yalan söylüyorsunuz. Burası benim evim demektir’ gibi sözlerle direnince bu işin içinden yalnız çıkamayacağımı anlayarak, Kurmay Albay Tevfik Bıyıkoğlu ile Yüzbaşı Rusuhi Bey’i telefon edip yanıma çağırdım. Tevfik Bey kadını soğukkanlılıkla yatıştırmaya çalışırken, Rusuhi Bey öfkelenip tehdit etmeye başladı. Hatta girdiği tuvaletin kapısını çalarak, ‘Çık dışarı’ diye bağırdı.” Olayın bir benzerini de Salih Bozok anlatacaktır. Fatih Bayhan, ulaştığı değişik kaynaklar ışığında şöyle bir değerlendirme yapıyor: “Fikriye Hanım bu itiş kakıştan sonra kapıda beklettiği faytona binecek ve Köşk’ten ayrılacaktır ama daha araba uzaklaşmadan bir el silah sesi duyulacaktır.” Rivayete göre Fikriye, İsmet İnönü’nün Kütahya saldırısından sonra kendisini korusun diye hediye ettiği tabanca ile göğsüne bir el ateş etmiş, canına kıymak istemiştir. Köşk’ten nöbetçiler, Yaver Muzaffer Bey koşarak Fikriye Hanım’ın yanına giderler. Daha sonra Mustafa Kemal’in emri ile Memleket Hastanesi’ne kaldırılır. Mustafa Kemal koşup bakmak ister; ama aşağıya inmesine izin verilmez. Gerekçe olarak ise “Bu olayla Fikriye bizi vurmak istemiştir. Bize bir şey yapamadı, şimdi sen gidersen olay üzerine kalır.” denilecektir. Fatih Bayhan, Fikriye’nin Rusuhi Bey tarafından vurulduğunu söylüyor: “Kanıtlar bu yöndedir. Bu, tarihe geçen hazin bir cinayettir. Zaten daha sonraki gelişmelerde de Fikriye’nin intihar etmediğini, öldürüldüğünü öğreniyoruz.”
Ataberk Demir
Ataberk Demir Aylar önce
Burda mustafa kemal e Mavi gözlü dev diyerek yüceltenlere sesleniyorum kimsesiz yada ailesinden pek kimse kalmamış bi kız evinize sığınıyor ve size aşık oluyor böyle bi kızla metres hayatı yaşayıp daha sonrada yüzüstü bırakıp postalamak,ölümüne sebep olmak,belkide öldürmek hangi devliğe onu bıraktım hangi erkekliğe ve hangi vicdana yakışır.....
İbrahim Öztürk
İbrahim Öztürk Aylar önce
Atatürk belgeselinde ne zaman duysam çok üzülürdüm Fikriye nin Atatürk e aldığı hediye tabanca ile intihar etmesine.
Kumru Yasemin
Kumru Yasemin Aylar önce
😞
Orak Sebboy
Orak Sebboy Aylar önce
cebeci ile kuğulu park ne alaka
Sancar Ceylaner
Sancar Ceylaner Aylar önce
Bir kez daha gazi Mustafa Kemal Atatürk 🐺🇹🇷💝
Sevim Aktoprak
Sevim Aktoprak Aylar önce
Allah Nur içinde yatırsın Amin
Eslem Yüzkolar
Eslem Yüzkolar Aylar önce
lan yanlışlıkla ağladım ağlamıcam de girmiştm
Zuhal Gurses
Zuhal Gurses Aylar önce
Atatürķ keşke Fikriyeyle evlenseymiş
Yusuf Buğra acıelma
Yusuf Buğra acıelma Aylar önce
Şimdiki aşk dilimlerine bin basar
enes babacan
enes babacan Aylar önce
Palavra palavra palavra
Hi zulu
Hi zulu Aylar önce
intihar etmedi öldürüldü
Seda Akçay
Seda Akçay Aylar önce
Burada hep başkaları için yaşamış, dilerim öbür dünyada Fikriyen ile berabersindir atam.🥺
Ciğdem Enes
Ciğdem Enes Aylar önce
Kadına yazık olmuş. Bilmediğimiz sebepleri ve durumu var bu kurbanın.
Ahmet Uysal
Ahmet Uysal Aylar önce
Aaa bende Fikriye hanım kim diyodum
Alev
Alev Aylar önce
Atatürkün neden bu kadar içtiğini, sanırım bu hikayeyle iyi anladık. Tek Sevdigi Fikriyeydi. Lative Hanimin entelektüel tutumu, ve zengin olması, bi Liderin yanına daha yakıştıgı için. Atatürkün Annesinin son istedigi için, Latıfeyle evli kalmiş. Fikriyenin ölümünden kısa zaman sonra boşanırlar. Bende Fikriyyi Latıve vurdurdu. Atatürk üzüntüden yasa boğuldu, geri kalan zamanı çok mutsuz geçti. Kendisini içkiye, Sigara ya verdi. O yüzden hasta olup, erkenden vefat etti.😪😪
şinasi Şunka
şinasi Şunka Aylar önce
::))))
Sevda Agamoglanova
Sevda Agamoglanova 2 aylar önce
NUR İÇİNDE YATSİN AMIN 🙌🙏 💓💓🇦🇿🇹🇷💓💓
Sevda Agamoglanova
Sevda Agamoglanova 2 aylar önce
MEKANLARİ CENNET OLSUN AMİN 🙌🙏💓💓🇦🇿🇹🇷💓💓
🌹Umut Erten🌹
🌹Umut Erten🌹 2 aylar önce
2:02 Atam çok yakışıklıymış...
Irmak tomris
Irmak tomris 2 aylar önce
Fikriye Hanım ile hiç bir zaman evlenemeyeceğini biliyordu.Atamız hayatını vatanına milletine adamış bir adamın evleneceği kadının ülkesine örnek olacak biri ile evlenmesi gerektiğinin farkındaydı Latife Hanım bu kriterlere uyuyordu. Vatanı için aşkından,hayatından vazgeçen bir insandı atamız mekanı cennet olsun
Kiyoshi Susamuru
Kiyoshi Susamuru 2 aylar önce
zubeyde hanim'in ataturk'e latife ile evlenmesini soylediginden bahsetmissiniz. salih bozok'un anilarinda ataturk'e karsi 2 konuda yalan soyledigini ve bunun pismanligini yasadigini soyler. bu pismanliklardan biri annesi zubeyde hanim'in vefat etmeden once salih bozok'a "mustafa, latife ile degil fikriye ile evlensin" der ama salih bozok bunu soylemez. cunku o da latife hanim ile evlenmesinin ulke gelecegi icin dogru olacagini dusunur. salih bozok'un kitabi nasil okuduysaniz artik.
Esra Yılmaz
Esra Yılmaz 2 aylar önce
Atam Atatürküm askeri yaşamında oldugu gibi özel hayatını yaşarken bile Türk ulusunu düşünüp Latifeyle evlendi sırf çağdaş diye Latifeyle evlendi
Esra Yılmaz
Esra Yılmaz 2 aylar önce
Hiç şüphesiz yeryüzünde en akıllı kadın FİKRİYEDİR böyle ulu yüce lidere aşık oldu
Esra Yılmaz
Esra Yılmaz 2 aylar önce
Herkese Gazi ve Fikriye kitabını öneririm harika bir kitap Mustafa Kemalin yaşamını istiklal savaşını meclisin açılmasını fikriyenin aşkını çok güzel çok doğru anlaıyor
Efe Sülük
Efe Sülük 2 aylar önce
Veda filminde intahar etmistti
F Ta
F Ta 2 aylar önce
yaw he he
Hanife Sevindik
Hanife Sevindik 2 aylar önce
Ne yazık yaaa sen hayatın canını ver öldüğünde bile hayatını feda ettiğin adam bir mezarı çok görsün😔😔
Eklem Ateşi
Eklem Ateşi 2 aylar önce
Aşk hep öldürüyor desene
RECEP ERGÜN
RECEP ERGÜN 2 aylar önce
Birazcık okuyun Fikriye intihar etmedi SCR konşan kişi minleti kandırmayın hala yalanlar hala masum insanlara yapılan yakışıksız sôzler yeter artık fikriyenin amcası Halit Ziya Uşaklıgil hastaneye alınmadı bile ôlüm nedeni nedir raporunu gôrmek istiyorum dedi gôsterilmedi hala kalkmış intihar etti yalanıyla minleti kandırın bakalım elbet bir gün o kanun kalkar yakındır....
Doctor.Monkey
Doctor.Monkey 2 aylar önce
Fikriye yasak aşkıydı. Aşk çok kötü birşey insanı ölüme bile sürükler. Deymez ama Kader işte
mehmet Ardıç
mehmet Ardıç 2 aylar önce
Fikriye ne yapsın, Koskoca Padişahta adam sanmıştı.
Tansu deniz Parslar
Tansu deniz Parslar 2 aylar önce
Mustafa Kemal ve Fikriye arasında kaç yaş varmış tabirim tuhaf oldu sma
Ceren su Önemli
Ceren su Önemli 2 aylar önce
Ağlıyorum...
Günay Ay
Günay Ay 2 aylar önce
Latife hanımı sadece Türk kadını modeli olarak seçmiştir keske kalbinin sesini dinleseymiş. Turk halkı latifeyi degil Fikriye'yi sevdi
Gizli ksks
Gizli ksks 2 aylar önce
Slm bu islerde karismamak lazim bazen begenmediklerimizin ellerine duseriz ❤👍👏
Ali Ağcahan
Ali Ağcahan 2 aylar önce
Latife nin sinirden atami yicek somurecek havası var fikriye atam a yakışırdı
İlyas Sarya11prak
İlyas Sarya11prak 2 aylar önce
Mustafa kemal mi ? 1- okuduğu ilkokulda (şimon zwi mektebi) sadece yahudilerin okuyabildiğini biliyormusunuz..?? 2- soyu bellisizdir.. dedesi nenesi amcası dayısı teyzesi veya kuzenleri NEDEN yoktur..?? 3- kimliğinde mustafa yazmaz.. kAmal atatürk yazar.. mustafa ismini neden red etmiştir.. kemal yerine NEDEN kAmal yazdırmıştır..?? 4- cenazesi NEDEN yahudi masonik nizam töreni yapılmıştır..?? 5- anıtkabiri yapan mimar NEDEN yahudidir..?? 6- anıtkabir NEDEN mason tapınaklarına benzetilmiştir...?? 7- israilde neden büstü bulunur ve büstün altında NE yazar..?? israile anıtın hangi gerekçe ile dikildi..?? 8- son meclis konuşmasında kur'anı kerim için NEDEN gökten indiği sanılan kitap demiştir..?? 9- peygamber efendimiz için NEDEN arap uşağı diyerek hakaret etmiştir..?? 10- ingiltereye NEDEN sizin valiniz olmaya hazırım diye mektup yazmıştır..?? 11- NEDEN hilafeti kaldırarak ingilterenin lozanı kabul etmesini sağlamıştır..?? 12- pakistandan kurtuluş savaşı için gelen 500.000 liranın 180.000 lirasını savaş için 320.000 lirası ile işbankasını kurarak partisi chp'yi bu bankaya NEDEN ortak etmiştir..?? 13- 1923 den 1938 e kadar edinmiş olduğu ve saymakla bitmeyen malvarlığını NASIL kazanmıştır..?? 14- trabzon milletvekili şükrü beyi adamı topal osmana NEDEN öldürtmüştür..?? 15- istiklal mahkemelerini kurarak 500.000'e yakın insanı NEDEN asmıştır..?? 16- çanakkale savaşında bütün askeri şehit düşen 57. alayda bir tek kendisi NASIL yara almadan kurtulmuştur..?? 17- NEDEN harf inkilabı yaparak bir milleti cahil bırakmıştır..?? 18- 1933 e kadar üniversitelerden temizlenen osmanlı müderrislerin yerine, sadece istanbul üniversitesine NEDEN yahudi 22 profesör ve yahudi 90 asistan yerleştirmiştir..?? 19- NEDEN halk aç iken tekel bira fabrikası kurdu ve fuhuşu genelev olarak resmileştirdi..?? 20- NEDEN kur'anı kerimi toplattırıp ezanı türkçeleştirdi.. NEDEN camileri satıp ve ahıra çevirdi..?? 21- istanbulun fetih sembolü ayasofyayı NEDEN müze haline getirdi..?? NEDEN fener rum patrikhanesini müzeye çevirmedi..?? 22- latife hanımdan boşanma sebebi NEDİR..?? ve latife hanımın hatıratları hala NEDEN açıklanamıyor..?? 23- vedat uşaklıgil'in hayatındaki yeri NERESİDİR..ölüm sebebi araştırıldı mı?? 24- annesi zübeyde hanım selanik mahkemelerine başvurarak NE talep etmiştir..?? 25- annesinin cenazesine NEDEN katılmamıştır..?? 26- tüm devrimleri NEDEN islama aykırı..?? 27- milli mücadele kahramanı halit paşayı 9 şubat 1925 de meclis koridorunda NEDEN öldürtmüştür..?? 28- 1918 de biten çanakkale savaşından sonra 1953 senesine kadar biz türklerin ziyareti NEDEN yasaklanmıştır..?? 29- halk açlıktan kırılırken sadece yahudilerin taktığı şapkayı NEDEN kanun haline getirmiştir ve NEDEN karşı gelenleri asmıştır..?? 30- kur'anı kerimin ayetleri için NEDEN safsata demiştir..??neden peygamberimize Arap uşağı dedi??? 31- sabetay sevi denilen kişiye NEDEN hayranlık beslemiştir..?? 32- NEREDE sarhoşken yahudi olduğunu ağzından kaçırmıştır..?? 33- 1928 de ''devletin dini islamdır'' ibaresi NEDEN çıkartmıştır..?? 34- 1924 de medreseleri kapatırken, NEDEN azınlık okullarına dokunmadı..?? 35- filistin cephesinde ingilizlerle NEDEN anlaştı..?? 36- bediüzzaman NEDEN atatürke süfyan dedi..?? 37- Abdülhamidhanın yahudilere vermediği filistin toprakkarında kurulan israili NE yaptıda atatürk ilk tanıyan müslüman ülke türkiye oldu..?? 38- ''olmasaydı olmazdık, vatanı düşmanlardan kurtardı diyorsunuz ya'' peki 1936 senesine kadar istanbul NEDEN ingiliz işgali altında kaldı..?? 39- 4.000.000 metrekare toprağımızı, lozanda 780.000 metrekareye düşürülmüştür.. bu ülkeyi lozanda temsil etmeye bizzat NEDEN kendisi gitmemiştir..?? 40- güya denize döküp kovduğumuz ve yendiğimiz yunanlılara batı trakya, egedeki adaları verip üstüne savaş tazminatını NEDEN vermiştir..?? 41- 5816 sayılı kanunla korunarak NİÇİN gerçeklerin saklanma gereği duyuluyor.. ve 5816 sayılı koruma kanunu NEDEN bir yahudi avukat tarafından hazırlamıstır..?? 42- NEDEN mason olmayı tercih etmiştir..?? ve masonluktan NEDEN kovulmuştur..?? 43- ittihad ve terakki cemiyetinin kuruluşunda jön türklerle birlikte NEDEN yer almıştır..?? 44- cumhuriyet rejimini kurduktan sonra NEDEN hiç dış bir ülke ziyaretine gitmemiştir..?? 45- dersim katliamını NEDEN yaptırmıştır.. ve şeyh saidi NE karşılığında affedeceğini teklif etmiştir..?? 46- osmanlı arşivlerini bulgarlara hurda kağıt olarak NEDEN satmıştır..?? 47-sabaha karşı 5:30 gibi kayıkta vefat etmiştir neden 9:05 geçe deniliyor.. ?? 48-Rize halkı neden top atışlarına maruz kalmıştır ?? 49-Cumhuriyetin ilk yıllarında devletin resmi ideolojisinde İslamiyet’in yeri yoktur. Çünkü “İslam birtakım zevâta göre eskimiştir!”, “Hz. Muhammed (s.a.s.) nihayet bir çöl bedevîsidir.”, “İslamiyet’in yerine bir din koymak lazımdır ki; Kemalizmdir!“ 50- şapka takmak istemeyen 13 ildeki vatandaşlar neden asılıp kesilmiştir ???? 51-medeni bilgiler kitabında kendi el yazısından örnekle "malumdurki ki insan tabiatın mahlukudur"demekle neyi kasdetmiştir?? 52- ALi Şükrü paşa neden boğularak öldürüldü bileniniz varmıdır ... vs.vs.vs.... Amaç bilgi edinmek tarihimizi öğrenmek .....
Nuray Evyapan
Nuray Evyapan 2 aylar önce
Fikriye Ataturku okudum
Sureyya Pat
Sureyya Pat 2 aylar önce
ONU BUNU BILMEM EYER LATİFE HANIM 80'LI YLLARDA GENÇ KIZ OLSAYMIŞ DEMEKI OKULARDAN KOVULACAKMIŞ TURBAMI BAŞ ÖRTÜSÜMÜ ARTIK NE DIYORLRSA TAKDIĞI İÇİN CAHIL KALACAKMIŞ. OKUYAMIYACAKMIŞ. EE NE OLDU ŞİMDİK MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN KARISİ LATİFE HANIMINDA BAŞI ÖRTÜLÜYMÜŞ. OLDUMU ŞİMDİK YOK BIZ LAIKIZ DIYENLER NE DİYECEK ŞİMDİK ATALARINA VE LATİFE HANIM'A SAYGIDA KUSUR ETMIŞLER
Handan Çayan
Handan Çayan 3 aylar önce
Ahh fikriye ne buyuk bir ask ne guzelmisin kotu son tipki guzelliklerin hic mutlu olmayacagini anlatmisin bir asir once
Nurseren Cift
Nurseren Cift 3 aylar önce
ATAM BU DÜNYAYA SENİN GİBİ BİR İNSAN BİR DAHA GELEMEZ NUR İÇİNDE YAT,,,
Okan Dönmez
Okan Dönmez 3 aylar önce
Ahirette kavuşurlar inşAllah
Havva Yalçin
Havva Yalçin 3 aylar önce
Çılgın Türkler ve Gazi ile Fikriye kitabında Makbule ve Zübeyde hanım yüzünden Fikriye hanım ile evlenememiş. Videoda anlatılanlar aynen doğru. Kitaplarda Makbule hanımın da çok kavgacı ve Zübeyde hanımın otoriter olduğu yazıyor. Latife hanım entellektüel, 1.55 boyunda, kilolu, güzel olmayan, mutaassıp, dominant, dediğim dedik, edepsiz bir kadın. Fikriye hanım Atatürk'ün akrabası değil. Zübeyde hanımın 2.eşinin kardeşinin kızı. Kendini yetiştirmiş, çok güzel, renkli gözlü, aydın, becerikli, uyumlu, uzun, incecik bir kadın. Çok narin. Atatürk'ü Ankara'da, köşkte hiç mahcup etmiyor. Bütün ev işlerini yapıyor. Ata biniyor, piyano, ud çalıyor, 3 yabancı dil biliyor. Mütevazi. Atatürk'e kör kütük aşık. Kurtuluş savaşında Ankara'ya getirilen yaralı askerler için gönüllü çalışıyor. Zübeyde hanım çok kültürlü bulup, beğendiği gelin adayı Latife'nin gerçek yüzünü onların evlerinde ölmeden önce anlıyor ama oğluna söyleme fırsatı bulamıyor. Atatürk Latife hanımla 2,5 yıl evli kalıyor. Latife gelene gidene her şeye karışıyor. Sürekli kavga gürültü çıkarıyor. Atatürk ailesinden kimseyi siyasete bulaştırmıyor. Latife hanımın milletvekili olma isteğine onay vermedi diye Latife kıyameti koparıyor. Atatürk yanlışlıkla Latife'ye bir kez Fikriye demiş ve Fikriye hanım öldükten sonra hiç huzur bırakmıyor. Hatta yabancı elçiler, devlet erkanı Çankaya köşkünde uzun kaldığında toplantı odasının üst katına çıkıp, konuklar gidene kadar tahta zeminli odada topuk vurma şovu yapıyor. Bir gün Atatürk elçiye; "Görüyorsunuz ya azizim, savaşlar kazandım, devlet yönetiyorum ama bir kadınla başa çıkamıyorum" der. Bir süre sonra yaveriyle Latife'yi İstanbul'a yollar. Boşanır. Latife yalvaran mektuplar yazar, cevap vermez. Yaveri aracılığıyla kısa, içeriksiz telgraflar yollar 3-5 kez. Şimdi Latife Devlet şehitliğinde gömülü. Fikriye hanım Kuğulu parkın bilinmez yerinde. Huzur içinde uyu huyu, kendi güzel kadın.💖🇹🇷🤲
Havva Yalçin
Havva Yalçin 3 aylar önce
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaverine söylediği bir söz "Beni hayatımda iki kadın çok sevdi. Biri ben olduğum için (Fikriye), diğeri sadece mevkim için(Latife).
brokenstb
brokenstb 3 aylar önce
Zübeyde Hanım'ın da, Makbule Hanım'ın da aktardıklarına göre : "Latife Atatürk'ü, Fikriye ise Mustafa Kemali sevmiştir."
FİKRİYE
FİKRİYE 3 aylar önce
Ay ismim söylenince bir garip oldum ama FİKRİYE Hanım'a çok üzüldüm 😖😖😪😪
Elif Hanım
Elif Hanım 3 aylar önce
Ağlayacağım :(
Nilgun Durlu
Nilgun Durlu 3 aylar önce
Vay be canım atam🇹🇷🙏💔
hilal zeynep öztürk
hilal zeynep öztürk 3 aylar önce
Acaba Fikriye ölmeden önce Atatürk ün onu sevdiğini biliyor muydu
perins Tursev
perins Tursev 3 aylar önce
Fikriye hm bir mısır kökenli Osmanlı'yla gençken evlenmiş . Sonradan ayrılmış olsada Atatürk boşanmış bir kadınla evlenemezdi o dönem !!!
Cem akça
Cem akça 3 aylar önce
Fikriye kalbene benziyo
Bilim ve Fen
Bilim ve Fen 3 aylar önce
Ümmid-i Askim - Fikriye Bir hüzün gibi geldi geçti vuslatımdan Şekvacı olmadı yorgun başımdan Lezzet-i Şinasi’ydi sunduğu kahve fincanından İzmihlal-i mümkün değil sızlayan vicdanımdan Varsın çeksin bu dimağ unutmaz seni Kimse dolduramadı yürekteki yerini Bir kadeh gibi sunmuştu ölümsüz sevgini Çaresiz yürek nedendir, bilmedi kadrini Terk-i hayat ne der bilemem amma Bir ümid-i, hayaldir buluşmak orada Dilerim sübut bulur kanayan yara da Aşk-ı Muhabbet biter mi ? Cennet-i Alada İçsende bir kadeh hayat iksirinden Zamansız ayrıldım bilinsin Fikriye’den Bıkmadım ki doyayım o narin ellerinden Ümmid-i Aşkım saracak onu cefakar teninden Mustafa Kemal Atatürk
Ercan Er
Ercan Er 3 aylar önce
Mavi gözlü dev, Nazım Hikmet'in kendisidir, o şiir ne kadar Mustafa Kemal'e uyuyor gibi görünse de şiirin yazılış amacı bu olay değildir.
tuna alattin
tuna alattin 4 aylar önce
bu kadar sacma katilmis seneryo dinlemedim ,Mustafa Kamalin hayatindaki kadinlari süsliyerek anlatiyorsun bir yerden baska pislik patlak veriyor o zaman da cabalaniyorsunuz ,Mustafa kamalin hayatini öz olarak anlatinki iyileri ve kötüleri ile anlatin biz kütüerini duydugumuzda hayel kirikligina uramiyalim.bize ilk okuldan lise kadar ögretilenlerin dogrulugu yüzde 20 dir yüzde 80 de seneryo ,bu gün artik günes var siz bu günesi sivamakla savkularini durduramazsiniz ,M.Kamalin Fikriye hanim ile gercek beraberligini anlatinya acik acik anlatin lestiren elestirsin M.Kamal de bir insandir insan olmsaydi ölümlü olmazdi ,Almanya kütuphanelerinde M.Kamalin cumhuriyeti kurmadigini lakin anadoluda cumhuriyetin yani meclisin 1876 Ankarada yapildigini yazar ,bizede 1923 te kuruldu ögrettiler ,siz M.Kamali yalan yanlis süslemeli seneryolarla büyütüyorsunuz daha sonrada birileri de bu seneryolarin yalancigini ortaya cikatirca bocaliyorsunuz..
Esma Aslı
Esma Aslı 4 aylar önce
Sen sevdiğine kavuşursan değil kavuşamassan sevda denir bunun adına. Aynı Fikriye hanımın sevdası gibi.
Elifcik
Elifcik 4 aylar önce
Ece Ayhan'ın Fikriye hanim icin yazdığı şiir: O sahibinin sesi gramofonlarda çalınan şey incecik melankolisiymiş yalnızlığının intihar karası bir faytona binmiş geçerken ablam Caddelerinden ölümler aşkı Pera'nın Esrikmiş herhal bahçe bahçe çiçekleri olan ablam Çiçeksiz bir çiçekçi dükkanının önünde durmuş Tüllere sarılmış mor bir karadağ tabancasıyla Zakkum fotoğrafları varmış cezayir menekşeleri camekânda Ben ki son üç gecedir intihar etmedim hiç, bilemem intihar karası bir faytonun ağışı göğe atlarıyla birlikte cezayir menekşelerini seçip satın alışından olabilir mi ablamın.
necati özbal
necati özbal 4 aylar önce
Ülke elden gidiyor paşa kari kız peşinde mi koşuyordu ne babayigitler can verirken bu vatan toprağı için ne boş bir sayfasınız lüzumsuz gereksiz paylaşım
şeker kız🍭
şeker kız🍭 4 aylar önce
Latife hanım bana kötü biriymiş gibi geldi neden almamışkş içeri
Sahlep'in Dünyası
Sahlep'in Dünyası Aylar önce
Neden olacak Atamız elinden gitmesin diye onu sadece mevkisi ve parası için seviyordu ama fikriye onu o olduğu için seviyordu...
Kara Bela
Kara Bela 4 aylar önce
Az daha zorlasan petrol çıkarır dın 😁😁🤦🏿‍♀️
Turagay Güm Güm
Turagay Güm Güm 4 aylar önce
Pelin Olgun neredeyse ağlayacağım ne müthiş bir aşk hikayesi oy oyy..
melisa.
melisa. 4 aylar önce
Ahh ahhh.... Mekânın Cennet olsun Fikriye ❤
KAAN CND
KAAN CND 4 aylar önce
MASAKA HİKAYESİ GELSİN
KAAN CND
KAAN CND 4 aylar önce
MASAKA HİKAYESİ GELSİN
ömer öztekin
ömer öztekin 5 aylar önce
Sondaki müziğin adı???
Nesrin Göksay
Nesrin Göksay 5 aylar önce
Atatürkün akraba ilkelerini biliyordu padişah köklü inkar etsede halk hanedan kurallarından kopmamıştı ki daha yıkılsada 100 sene sürdü padişah kuralları
EMRE KAVSAK
EMRE KAVSAK 5 aylar önce
"İçsem de bir kadeh hayat iksirinden, Zamansız ayrıldım, bilinsin Fikriye'den. Bıkmadım ki doyayım o narin ellerinden, Ümid-i aşkım saracak seni, cefakar teninden..." Mustafa Kemal ATATÜRK
OzN
OzN 5 aylar önce
...
Ersin Özer
Ersin Özer 5 aylar önce
Bir kadin katliamını iyi suslemissin yersen. Yillarca bu memleketin insanlarina böyle süslü laflarla yedirdiniz yalan yazdığınız tarihimizi. Ama yemiyor artık. Gerçekleri araştırın arkadaşlar
cvrenty
cvrenty 3 aylar önce
gercekler nedir o zaman anlatın
Özkan Yalcin
Özkan Yalcin 5 aylar önce
Bizde Mutsuz evlilik yapan Ailelerin çocukları olduk aileler evlenir önce kültürümüzde
Yasak Elma 117. Bölüm 1. Fragmanı
1:01
MILLION JAMOASI 2021-KONSERT DASTURI
2:10:30
Million Jamoasi ™
görünümler 3,8 Mn
Gram Altın İlk Hedefime Geldi, Sırada Ne Var?
14:16
Мудрость Поколений. ПРИТЧИ. Мини рассказы!
1:51:00
Дух Проповеди Православие
görünümler 7 Mn
Huzurlu Aile Sohbetleri - Saliha Erdim [07.03.2019]
51:08
Esenler Kültür Sanat
görünümler 615 B
KENDİNE İYİ BAK / DR. FİGEN ABLA - 7. BÖLÜM
29:26
DOLMABAHÇE SARAYI TANITIM FİLMİ (360 VR)
11:04
MİLLÎ SARAYLAR
görünümler 28 B
Притчи о старце Зосиме - Притчи | Аудиокнигa
2:59:13
GÜN ZAFER GÜNÜDÜR!
24:26
ARGONOMİ
görünümler 3 Mn
Yasak Elma 117. Bölüm 1. Fragmanı
1:01
MILLION JAMOASI 2021-KONSERT DASTURI
2:10:30
Million Jamoasi ™
görünümler 3,8 Mn
Gram Altın İlk Hedefime Geldi, Sırada Ne Var?
14:16
Müge Anlı ile Tatlı Sert 22 Ekim 2021 Cuma
2:11:17
Müge Anlı ile Tatlı Sert
görünümler 1 Mn
KÖPEKLERİME VEDA EDİYORUM
20:29
Ezgizem
görünümler 237 B