Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Bir tarih yahut müzakere metni çıkmadı"

  görünümler 6,481

Habertürk TV

Habertürk TV

Aylar önce

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya Heyeti ile yapılan görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu. Kalın açıklamasında, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili olarak Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerlemeyeceğini çok net ifade ettik" diye konuştu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleri ile gerçekleşen NATO’ya üyelik başvurusu istişare görüşmeleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

"İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili olarak Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerlemeyeceğini çok net ifade ettik" diye konuşan Sözcü İbrahim Kalın, Türkiye'ye uygulanan açık kapalı ambargolarla ilgili olarak da şunları aktardı:

Savunma sanayi ürünlerine dönük yaptırımların kaldırılması yönünde olumlu tavrı gördük. Bu sevindirici bir gelişme. Cumhurbaşkanımızın olağanüstü liderler zirvesinde dile getirdiği ilkeyi tekrar ettik. Müttefiklerin birbirine ambargo uygulamasını doğru bulmuyoruz. Hele ki terör gibi tehditlere karşı mücadele edecekse yaptırımlar asla kabul edilemez, düşmanlarımızı sevindirir. Bu ilkeyi biz prensip olarak ABD veya bize karşı açık ya da kapalı ambargo, kısıtlama, yavaşlatma taktikleri uygulayan müttefiklere prensip olarak ifade etmeye devam edeceğiz

Kalın'ın açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye'nin gündeme getirdiği güvenlik kaygılarını etraflıca ele alma imkanımız oldu. Özellikle NATO güvenlik ittifakıdır. Merkezinde, temelinde güvenliğin olduğu bir ittifaktır. Bu ittifakın temel konusu üyelerinin güvenlik kaygılarının eşit ve adil paylaşımıdır. Üye olacak ülkelerin mevcut üye ülkelerin kaygılarını, endişelerini ortadan kaldıracak, adımları atacak olduğunu ivedilikle ifade ettik.

"ÖNEMLİ BİR KIRILMA NOKTASI"
İsveç yaklaşık 200 yıldır tarafsız olmayı benimsemiş bir ülkenin Ukrayna savaşı sonrasında NATO'ya üye olması önemli bir kırılma noktasıdır. Bizim 1952'den bu yana NATO'nun en önemli üyelerinden biri olduğumuz aşikardır. Türkiye ittifakın bugünü kadar gelmesinde önemli roller oynamıştır.

Terörün farklı yüzleri, biçimleri, şekilleri, dönüşüm geçirerek karşımıza çıkan çehrelerine karşı bizim kararlılıkla mücadele etmemiz NATO prensiplerini teşkil etmektedir. Özellikle Türkiye'ye karşı PKK, PYD, YPG, DHKP/C, FETÖ gibi terör örgütlerin arasında hiçbir farkın olmadığını açık ve net şekilde ifade ettik.

Yakın döneme kadar ABD'nin kendi yazılı raporlarında PYD ve YPG'nin PKK'nın Suriye kolu olduğu açıkça ifade edildi. Aynı şekilde FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu, 251 insanımızın şehadetine sebep olduğunun altını çizdik.

"MUHATAPLARIMIZA TÜM BEKLENTİLERİMİZİ SIRALADIK"
Beklentimiz terör örgütlerinin oradaki örgütsel, finansal, propagandaya dönük medyadaki varlığına dönük somut adım atılmasına odaklandı. Bununla ilgili hazırladığımız bilgi ve belgeleri muhataplarımıza ilettik.

İsveç'ten 28, Finlandiya'dan 17 iade talebimiz oldu maalesef hiçbir cevap almadık. Bizi ikna edici hiçbir hukuki, adli gerekçelerin olmadığını gördük. Bu konuları da muhataplarımızla etraflı bir şekilde paylaştık. Ayrıca savunma sanayiyle ilgili yaptırımların kaldırılması beklentimizi ifade ettik.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK KAYGILARI SOMUT ADIMLARLA KARŞILANMADIĞI TAKDİRDE SÜRECİN İLERLEMEYECEĞİNİ ÇOK AÇIK İFADE ETTİK"
Batılı ülkelerin istihbarat raporlarında PYD, YPG'nın PKK'nın kolu olduğu yazıldı. Uluslararası Af Örgütü, Uluslararası İnsan Hakları Örgütü gibi kuruluşların hazırladığı raporlara bakıldığında bu örgütlerin ne tür savaş suçları işlediği, Kürtlere, Türkmenlere, Araplara karşı ne tür suçlar işlediğini anlattık. Burada YPG ve PYD'yi aklamak için, onları romantize edercesine bu raporların hasır altı edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade ettik.

Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla, belli takvim çerçevesinde karşılanmadığı takdirde sürecin ilerlemeyeceğini çok açık ve net ifade ettik. Cumhurbaşkanımızın bu sürecin başından itibaren verdiği mesajları, çizdiği çerçeveyi esas alarak muhataplarımıza bu konudaki beklentilerimizin son derece somut olduğunu ifade ettik.

"PROSEDÜRLER BELİRLENDİ"
Bu ilgisiz kalabileceğimiz, erteleyebileceğimiz terör tehdidi olmadığını kendileriyle paylaştık. 1999 senesinde NATO üyelik süreciyle ilgili ilkeler açıklanmıştı. Bundan sonra üyelerin, aday ülkelerin nasıl üye olacağına dair prosedürler belirlendi. NATO üye olan ülkelerin tamamının bu kurallara tabi olmak suretiyle NATO'ya üye oldular. Bu kuralların ve prosedürlerin doğru şekilde uygulanması bizim beklentimizdir.

YORUMLAR: 10
Habertürk TV
Habertürk TV
Habertürk TV TRshow hesabına “Abone” olarak, güncel haberleri ve tarafsız yorumları takip edebilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak abone olabilirsiniz.
METEHAN GÜRSOY
METEHAN GÜRSOY
Görücez Türkiye ne kadar dik durabilecek, üç gün sonra isveç ve finlandiya nato da:)
Mustafa Kurt
Mustafa Kurt
Sözde abd de müttefik ama ilk önce onla baglar koparırmalı
Labas rytas
Labas rytas
Sonuç?? Tırı viri:)) tako tiko viko
İBRAHİM KALIN "STRESLİ BİR İŞİM VAR!"
41:43
TAKSİYLE 1540KM YAPTIM! (KAÇ PARA?)
24:54
MuratAbiGF
görünümler 535 B
KENDİMİZE OYUN SALONU AÇTIK!!
27:49
Deli Mi Ne?
görünümler 631 B
Habertürk TV Canlı Yayın ᴴᴰ
Habertürk TV
görünümler 4 B
Hiç Oldum
9:06
İbrahim Kalın - Topic
görünümler 162 B
Prof. Dr. Ersan Şen'den canlı yayında sert sözler!
17:33