Kimliğimizi Sorgulayan Adam!: Sigmund Freud

  görünümler 335,683

PANDORA - FELSEFE

3 yıl önce

Sigmund Freud bir şarlatan mıydı, yoksa bir dahi mi?... Kimliğimizi sorgulayan adam Freud'un yaşamından çarpıcı kesitler ve teorilerinin nasıl ortaya çıktığının hikayesi... (Konuyla ilgili aşağıdaki diğer videoları da tavsiye ediyoruz)

Freud ve Psikanaliz: Freud Hakkındaki Doğrular ve Yanlışlar
trshow.info/watch/IxhIPQFJgnU/video.html

Freud'un Teorileri - I
trshow.info/watch/QKkY59U6gyU/video.html

Freud'dan Lacan'a: Gelişime Psikanalizle Bakmak
trshow.info/watch/n_syyk-rVrk/video.html

Descartes'ın Yanılgısı: Zihin-Beden Ayrımı
trshow.info/watch/TpOQNa6lb2k/video.html

Kişilik Gelişim Teorileri: Freud, Erikson, Kohlberg, Vygotsky
trshow.info/watch/76R3yV5mNJw/video.html

Zihnimizde "Ben" Nerede?
trshow.info/watch/R4f9x7BjKE8/video.html

Bilinç ve Mantık (Bilinç Çalıştayı 2010)
trshow.info/watch/UiEKks9AePc/video.html
.

YORUMLAR
Ömer Özcoban
Ömer Özcoban Yıl önce
freund mus mreundmus.....freund manasi bile bilmeden pesknden gidecek cok varmis, freund dan hic bir eser kalmadi, bir arkadasi yazdi bütün yazilari, kisaca hep aynisi en son londra da olduguna göre ingizlerin isi, inanmiyan varsa vikipedia baka bilir.
Azad dogulu
Azad dogulu 2 yıl önce
Arka plandaki ses kafa karistiriyor
Dicle H.
Dicle H. 2 yıl önce
Bilgilendirici bir içerik, teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim :)
Hamster Snow
Hamster Snow 2 yıl önce
Düsüncelerinin hic bir bilimsel temeli yok. Dayattigi düsünce bicimi kendi alt benliginin bir yansimasi. Ben öyle düsünyorsam böyledir seklinde. Jung´un fikirleri cok daha pragmatik ve mantiklidir. Ancak Freud her konuyu cinsellige bagladigi icin daha bir ´´magazinsel´´ oldu ve tanindi. sex sells.
Nikola Tesla
Nikola Tesla 2 yıl önce
"Düşünebilen herkesin insan olması, insan olan herkesin düşündüğü anlamına gelmiyor." ~Sigmund Freud
Doğan Abi
Doğan Abi 2 yıl önce
Nietzsche Ağladığında - Hayat ve Varoluş Üzerine Top5 trshow.info/watch/GRyjiCFbkSE/video.html , iyi seyirler dilerim.
fadettun elmasso
fadettun elmasso 2 yıl önce
Emeğinize Sağlık .
Lala Guler Ismayilzade
Lala Guler Ismayilzade 2 yıl önce
Koyu dindarlar da çoğu şeyi cinselliye bağlıyorlar.Peki neden dindarlar böyle deyince sapık gibi bakılıyor Freud deyince bilim gibi bakılıyor
Lala Guler Ismayilzade
Lala Guler Ismayilzade 2 yıl önce
@ertürk can aytekin bana hər ikisinin de bənzər argumanları var gibi gəldi.
ertürk can aytekin
ertürk can aytekin 2 yıl önce
Mevzu her konuyu cinselliğe bağlamak değil zaten. Bunun altında yatan sebepleri araştırıyor teoriler ortaya atıyor makaleler araştırmalar kaleme alıyor. İkisini nasıl bağdaştırabilmen gülünç
Yunuss Aydin
Yunuss Aydin 2 yıl önce
Göt deliğine anüs diyince havalı oluyor ama 😁😂😂
Oya Al
Oya Al 2 yıl önce
Büyük bir deha. Bütün kitaplarını altını çizerek okudum. Okudukça hayranlığım arttı.
hom gayrimenkul
hom gayrimenkul 2 yıl önce
benim yasadıgım hayatıda yazsam anladım kı felsefe uzmanı olurummm :)
Selman Öztürk
Selman Öztürk 2 yıl önce
Anlat o zmn
hom gayrimenkul
hom gayrimenkul 2 yıl önce
tamamen sosyo ekonomik yaşadığı dönemde adı gecen bır adam işte
Silver Surfer
Silver Surfer 3 yıl önce
16
Cem Gunes
Cem Gunes 3 yıl önce
Evrim Ağacı'ndan sonra bulduğum en güzel kanal. Teşekkürler.
Nikola Tesla
Nikola Tesla 2 yıl önce
Kıyas çok saçma, biri bilim diğeri felsefe kanalı. Bilim ve felsefe ayrılmaz bir bütündür ancak yine de bilim insanları ile filozofları kıyaslamak kadar saçma bu.
Erkan Ercan
Erkan Ercan 3 yıl önce
nıze tam bır fıyaskodur o sadece materyalıst ınsanlara golge olabılır ınanclılara asla onun butun felsefesı asagılama horgorme kın ve nefrettır nıetzche okumak mutsuzluktur sozlerı tılsımlıdır ıste o tılsımla bulasır ınsana ve yıkar sınsıdır zerdust kıtabında anlatıgı zerdust deyıldır kendsıdır
sezer gözütok
sezer gözütok 3 yıl önce
teşekkürler
özlem saçakçı
özlem saçakçı 3 yıl önce
Sevgili Freud ! Artık uyanmasan da olur Alışmak tanrının sunduğu bilmecelerin en gizemlisidir. Uykun bilmecemin bir parçası oldu. Yüreğinin coğrafyasında gezinen evliyalar benim kadar tanımaz tanrıyı. Yakup'un zahire dileyen oğulları gibiyiz Ama artık Yuauf yok , uyanmasan da olur. Şimdi sen nerdesin bilmiyorum. Belki soğuk bir Moskova sabahına uyanıyorsun, Belki sisli bir Viyana'ya Ama yalnız değilsindir , alkolik azizlerin vardır yanında. Bense toz duman bir Babil'deyim , yanımda üç havari. En fedakarıydı ilk ölen İkincisi en çok sevilen Üçüncüsü ise tanrıya uzanan bir yoldu. Bazen bile bile üstüne gidersin ölümün. Ama artık uyanmasan da olur Kim kaldıki gördüğün rüyanın tabirini yapacak !
Erdoğan -
Erdoğan - 2 yıl önce
👏👏👏 şiir efsane olmuş
Derya algül
Derya algül 3 yıl önce
Tavsiyeler için teşekkürler. Bende mükemmeliyetçilik hastalığı var, başladığım bir şeyde planlı ve düzenli ilerleyemezsem hiç başlayamıyorum, bundan dolayı sizi sıkboğaz ettiysem mazur görün lütfen. Çevremde felsefe hakkında tavsiyeler alabileceğim donanımlı kimse yok, sanırım insanlar para kazanmayı bırakıp felsefeyle uğraşmaya başlamak için günlerin 48 saate çıkmasını bekliyorlar :) Şimdilik sizin tavsiyeleriniz ve kendi uğraşlarımla bir şeyler öğrenmeye çalışıcam ve eğer üniversiteyi bitirebilirsem :) profesyonel bir eğitim almayı düşünüyorum. Hayatıma anlam katmaya ve varolmaya çalışıyorum, bir hayvan gibi yaşamamak için üzerime yüklenen insan vazifesini yerine getirmeye çalışıyorum, tek gayem bu. Sanırım bundan dolayı felsefeden bu kadar medet umuyorum, bu olaya biraz hastalıklı mı yaklaşıyorum bilmiyorum ama aldığım nefesi meşrulaştırmak, vicdanımı rahatlatıp beni daha iyi biri kılıcak bunu biliyorum. Sadece felsefe özelinde değil düşüncelerim; muhafazakar ailede yetişmiş bir agnostik olarak dinlere de ilgim var. Ve delilik zamanlarımda elime füzen kalemimi alıp Schiele edasıyla eserler de vermeye çalışıyorum :) Velhasıl tüm çabam kendimi var etme serüvenimden ileri geliyor. Sohbet çok güzeldi, kitabı da en yakın zamanda alıp didik didik edicem. Görüşmek dileğiyle.
PANDORA - FELSEFE
PANDORA - FELSEFE 3 yıl önce
Felsefeye giriş için tavsiye edebileceğimiz en iyi kitabın linki aşağıda: www.idefix.com/Kitap/Felsefeye-GirisTemel-Kavramlar-ve-Kuramlar/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000461579
özlem saçakçı
özlem saçakçı 3 yıl önce
hayatın anlamını sorgulamak beni ister istemez filozofların neler söylediğini öğrenmeye yönlendirdi. Ben aslında felsefeyi film izleyerek öğrendim. Filmleri bir sosyolog , bir psikolog gözüyle izleyerek. Felsefeyle birlikte sanata da ilgim var. Neredeyse hiç felsefe kitabı okumadım. Ama felsefenin konusu olan kavramlar hakkında çok düşünüyorum. Kendi fikirlerimi oluşturmaya çalışıyorum. Felsefe bir filozofun hepimizin adına yaptığı bir bilim değildir. Herkes kendi felsefesini kendi yapmalı. Yani Aristoyu ya da Nietzsche'yi okumak felsefe yapmak değildir. Size tavsiyem ilgi alanlarınızı genişletin. Genel dünya tarihi , mitoloji , dinler tarihi, psikoloji ., sanat . Bunlara hayatı sorgulayan , nedenleri arayan biri olarak bakın. Benim kafamda sorularım olur . O soruların cevaplarını araştırırken bir çok kavramı ve bilgiyi öğrenmiş olurum. Zaten felsefenin tüm kavramları birbiriyle bağlantılıdır. Dediğim gibi nerdeyse hiç felsefe kitabı okumadım, o yüzden kitap tavsiyesinde bulunamayacağım. Merak ettiğim şeyleri internetten araştırıyorum. Örneğin etik felsefesiyle ilgili bir düşüncem oluyor, aceba bu konuda aristo ne demiş diye bakıp karşılaştırıyorum. Bu arada bol bol belgesel izlemenizi de tavsiye ederim. Pandora felsefe ile iletişime geçerek ondan da tavsiyeler alabilirsiniz.
Derya algül
Derya algül 3 yıl önce
özlem saçakçı tavsiye ve cevap için teşekkürler. Bu kanalı takip edicem elbette ama benim için daha fazlası lazım. Ben okumayı, yeni şeyler öğrenmeyi, keşfetmeyi zevkli buluyorum ama felsefede nasıl ilerlemem gerektiği hakkında pek bir fikrim yok. Öncelikle Ahmet Cevizci'nin felsefe tarihi kitabıyla başlamaya karar verdim ama sonrası için ne yapmalıyım, bilmiyorum. Bana ufak da olsa kendi tecrübenizden bahsedebilir misiniz? Felsefeye başlarken nasıl bir yol izlediğinizden veya hangi kitaplardan yararlandığınızdan.
bahar the catlover
bahar the catlover 3 yıl önce
Çalışmalarını etik bi şekilde yapmadığı ortada. Cinsellik odakları görüşlerinin de bugün eskisi kadar kabul görmediğini de biliyoruz
irfan koç
irfan koç 3 yıl önce
senin bildiğin freud un yanıldığına yetmez neyi biliyorsun
Usta Fare
Usta Fare 3 yıl önce
Türkiye`in en kaliteli paylaşım yapan grubu, PANDORA ailesi.
Manfred von Richthofen
Manfred von Richthofen 3 yıl önce
Schopenhauer ve felsefesi hakkında bir video yayınlama imkanınınız varsa güzel olabilir.
Cafer Aksoy
Cafer Aksoy 3 yıl önce
teşekkürler.emeğinize sağlık..
Mehmet Paşa
Mehmet Paşa 3 yıl önce
Freud'un kitaplarını küçükken okudum. Büyüyünce kendimi yenilemek amacıyla bir kere daha okudum. Sonra yazdıklarını kendi dilinde ve de onun takipçileri psikoseksüel kuramcıları... İnsan bilinçaltında cinsellik ve de saldırganlık olduğuna eminiz. Amigdala adını verdiğimiz bizim aslında toplum tarafından (Süperego) bastırılan ilkel bir kısmı vardır beynimizin. Freud din konusunda da buzdağının önemli bir kısmını gören iyi bir realistti. Onu anlamak aslında bilinç ile bilinçaltı arasındaki korelasyonu çözmeye yaklasmaktir.
Halil Güler
Halil Güler 2 yıl önce
@Emirhan Gülşen Okuma alışkanlığına küçükken başlamak bir de Sigmund Freud ile başlamak var bence baya önemli bir nokta bu.
cogito
cogito 2 yıl önce
@Emirhan Gülşen ne kadar erken başlarsan anlamında kullanmış olabilir, her şeyin temeli küçükken atılınca daha sağlam olur ona ithafen
Emirhan Gülşen
Emirhan Gülşen 2 yıl önce
@kutlusson küçüklükle ne alakası var bunun?
kutlusson
kutlusson 3 yıl önce
aynen öyle, kitaplarını ne kadar küçükken okuduysan o kadar iyidir aslında; kendini ve insanı daha iyi tanırsın. Benim en çok ilgi duyduğum dahidir Freud.
AMATÖR ŞARKILAR
AMATÖR ŞARKILAR 3 yıl önce
Bence o bir dahiydi,her ne kadar onu anlamasak da.
JULIUS DEIN - STICKY NOTE PRANK!! 🤣 - #Shorts
0:54
JULIUS DEIN - I SMASHED HER PHONE!! 🤣 - #Shorts
0:58
EKİPLE SQUID GAME | Barış Can
33:08
Barış Can
görünümler 479 B
Freud'dan Lacan'a: Gelişime Psikanalizle Bakmak
1:39:52
PANDORA - FELSEFE
görünümler 35 B
Charles Bukowski - LONELINESS
2:48
Engin İNSEL
görünümler 7 B
Konfüçyüs'ün Yaşamı ve Felsefesi (Din Yaklaşımı)
54:05
Spinoza ve Foucault'da İktidar Eleştirisi
1:49:33
PANDORA - FELSEFE
görünümler 43 B
Kişilik Gelişim Teorileri: Freud, Erikson, Kohlberg, Vygotsky
46:08
JULIUS DEIN - STICKY NOTE PRANK!! 🤣 - #Shorts
0:54
JULIUS DEIN - I SMASHED HER PHONE!! 🤣 - #Shorts
0:58
EKİPLE SQUID GAME | Barış Can
33:08
Barış Can
görünümler 479 B
AMSTERDAM VLOG - PART 1
32:00
Kerimcan Durmaz
görünümler 458 B
Velet & Ece Mumay - Olmadı
2:49
netd müzik
görünümler 1,1 Mn
Kıbrıs Zafere Doğru 11. Bölüm Fragmanı
1:03
Bir Zamanlar Kıbrıs
görünümler 216 B
EKİPLE SQUID GAME | Barış Can
33:08
Barış Can
görünümler 479 B
Güldür Güldür Show - 277.Bölüm (Yeni Sezon)
2:4:45
Güldür Güldür
görünümler 551 B