Why is Saudi Arabia building a line-shaped city?

  görünümler 3,736,102

Barış Özcan

Barış Özcan

Yıl önce

If you are wondering how I prepared this video and other content on my channel: superpeer.com/barisozcan/coll...
---
The full text of the video and the sources I used:
barisozcan.com
---
Why is Saudi Arabia building a line-shaped city? Now let me tell you the story of a young girl. This story is not only hers but the common story of all young people.
Feeling trapped in the time and place they are in. Being trapped in the apartment blocks of big cities that have turned into a gray concrete prison. Big cities mean big possibilities, big opportunities, but they also mean big troubles too. Just then, a ray of hope shines on the young girl's face. Could it be an alternative way of life? She is chasing that light of hope in the streets of this generic modern city, which we can come across everywhere. She goes through the streets crammed with cars, looking for the source of that light of hope. And she soon reaches a symbol of spinning pentacle, shining like a portal to an alternate world. And without a second thought, she throws herself into this luminous hole. On the other side of the portal, she begins to float above the clear waters and among the lush green fields. Is this another planet or a new mall? Is the girl euphoric, or did the sequel to the avatar movie release sooner than it was said? While we were in such confusion, she passed over the structures lined up like tupperware; landing on a roof. And as she touches the first roof plant she sees in her life with amazement, we realize that all this is a dream. But I guess very soon “it was a dream, it came true!” we will say. Because this story is told in the introduction of a new mega - even giga - project. Launched as The Line - New Wonders for the World, this project will be held in Saudi Arabia. And yes, the shiny wall you see behind is a very large mirror. Let's talk about the project design first. Then, let's try to understand what kind of solution the proposed design will produce and whether it is really a solution. But I guess we will say "it was a dream, now it come true" very soon. Because this story is played in the introduction of a new mega or even giga project. The Line The Project launched with the motto “New Wonders For The World” will be built in Saudi Arabia. And yes, that shiny wall you see behind is a very large mirror. Now let's talk about the project design first, then let's try to understand what kind of a solution this proposed design will produce for what kind of a problem and whether it is really a solution.

YORUMLAR
Alper Emir
Alper Emir Yıl önce
Tamamıyla gösteriş ve turizm amaçlı hazırlanmış bir proje. Zaten proje gerçekleştirilse bile dünyanın sadece %1'inden azının satın alıp girebileceği bir değerde olacak. Bu tarz oluşumların geleceği, doğayı, insanları ve çocukları düşündüğüne inanmıyorum.
Nelson Mandela
Nelson Mandela Yıl önce
ne yapsınlar kardeşim bütün Dünyayı mı sığdırsınlar. İyi şeyler hep pahalı olur. Babanın hayrına yapmıyor sonuçta.
Sokrates
Sokrates Yıl önce
@Nelson Mandela iyi şeyler pahalı olur lafın fazla gülünç oldu
Alper Emir
Alper Emir Yıl önce
​@Nelson Mandela "İyi" subjektif bir olgudur. Benim için çok şey anlatan bir tablo, senin için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Benim için bu proje "iyi" bir proje değil. Nedeni ise reklamlarda bitkiler, çocuklar vb. dünyayı önemsemeye dair duygu sömürüleri ile insanlara yardımcı olacaklarını savunan kurum, kuruluş ve projeler, böyle devasa ücretleri değerlendirebilecekleri başka çözümler üretebileceklerini düşünüyorum.
emre
emre Yıl önce
Dünyanın yüzde 1 i nekadar olduğunu hesapla bi
Emzik Design
Emzik Design Yıl önce
Son cümleyi defalarca dinledim,bunu dile getirmeniz ne kadar güzel hissettiriyor bir bilseniz Barış bey..Bu ülkenin de,bu toplumun da,tüm toplumların da genç nefeslere,genç beyinlere,genç ve yeni düşüncelere ihtiyacı var.Hırslarına esir olan olan yaşlı beyin ve vücutların bir kenara çekilip tüm dünyanın iyiliği için gençlere fırsat vermesi lazim.
DON'T
DON'T Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Mete hakan Özkan
Mete hakan Özkan Yıl önce
Gençler önce tuvalette nasıl temizleneceklerini öğrensin 😂
Emzik Design
Emzik Design Yıl önce
@Mete hakan Özkan işte bundan bahs ediyorum.İnsanlarin belden aşağısıyla ilgilenmeye zaman bulamayacak kadar üretken ve temiz beyinlere ihtiyacimiz var.
SümeyyeGöktaş
SümeyyeGöktaş Yıl önce
The Line projesinin görselini gösterdiğiniz zaman video durdurup tasarıma baktım. Daha sonra içeriği ile bilgi verilince ilk aklıma gelen yeni dünya düzenini kurgulayan bir proje olmasıydı. Çünkü yeni dünya düzeniyle bence örtüşen bir proje olmuş. Adının çizgi olması ve şekli itibariyle denmek istenen bu sınırın dışına çıkamayacaklarını ve yönetilmelerinin daha kolay hale getirilmeleri için olduğunu düşünüyorum. Her ihtiyacın 5 dakikalık mesafede olması, kameralar ile yönetilmeleri ilk başta insanın hayatını kolaylaştırır gibi gözükse de bence köleleştirilmiş ve her adımları incelenen kaotik bir düzene benziyor. Resmen bülbülü altın kafese koymak gibi hissettirdi. Yöneticilerin kendilerini özgür alanlar oluştururken halka kısaltılmış bir kafes inşa etmeleri hoş değil.
Recep Güven
Recep Güven Yıl önce
Birebir aynısını düşündüm.
Ahmet Havari
Ahmet Havari Yıl önce
Benim de ilk aklıma gelen kafese kapatır gibi insanları bir çizgiye kapatmaktı. Birde duvarlar yüzünden hem rüzgarın akışı engellenecek hem de alçaktan uçan kuşlar göç ederken zorluklar çekecek. Habitatları bölünecek ya da yıkılacak. Bu projenin iyi yanından daha çok kötü yani var ayrıca aklıma gelipte daha sayamadığım çok şey var. Bence dünyanın dengesiyle oynayacak, dünyanın dengesiyle oynamasa bile suudi arabistanın dengesiyle oynayacak bir proje. The line yerine The prison da diyebiliriz. Umarım bu sorunları düşünmüşlerdir örneğin aynadan rüzgarı engellememek adına geçişler yapılması vs.
Hz Poseidon
Hz Poseidon Yıl önce
Aynen zaten Neom zion.
Kübra KIVRAK
Kübra KIVRAK Yıl önce
Bu proje bana tam olarak Devirgent (uyumsuz) serisini anımsattı. Düm düz bir şehir, baştan sona trenle gidilmesi, insanların ihtiyaçlarının yapay zeka ile takip edilecek olması, şehirden çıkışın mümkün olmaması, bir gurubun orda ki insanları an be an izliyor olması vs. Orda da dünyayı mükemmel hale getirmek için bir grup insanı böyle bir kente bırakıp, insanları fraksiyonlara ayırıp dünyayı kurtaracak sistemi ve mükemmel insanı bulmak istiyorlardı. Benzerlikler çok ilginç
Nur San
Nur San 8 aylar önce
Bnimde aklıma aynısı geldi cidden bu kadar bnzerlik tesadüf olamaz bnce🤷
Bohçamızdan
Bohçamızdan Yıl önce
İlk defa duyuyorum ve ne düşüneceğimi bilemedim. Çok korkutucu buldum ve asla istemeyeceğim bir geleceği gördüm. Gökyüzünü, dağların zirvesini, denizi, güneşi ve nice güzelliği göremeyeceğim bir hayat istemiyorum. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Bu konularda, en çok etkilendiğim ve ilham aldığım insan Neri Oxman’dır. Onun hayal ettiği dünya ise tam aksine, bu zamana dek bildiğim en güzel dünya.
sabir
sabir Yıl önce
zaten cizgiden cikamazsin diye bir sey yok ve gunesi niye goremeyesin
Emrehan Yücel
Emrehan Yücel Yıl önce
@sabir evden bakarken nasil goruceksin güzel kardeşim adam biliyo zaten disari cikabileceginı sıkış tıkış yer icerisinde demek istiyor
Deneme
Deneme Yıl önce
Hayir amaclari o zaten izin verilen yerlere gidelecek disari cikmak yasak olacak terra nova diye bir dizi vardi ayni bu olaylari anlatiyordu sonradan kaldirdilar diziyi garip bi şekilde. Yeni dunya duzenine basladilar
Le Deus
Le Deus 10 aylar önce
sen yasamican zaten
Hilal
Hilal Yıl önce
Bu proje bana, Yevgeni İvanoviç Zamyatin' in "Biz" isimli kitabını hatırlattı. İnsanların doğadan, kendi benliklerinden ve birbirlerinden koparıldığı bir ortamda; insanların isimlerinin yerini numaraların aldığı, cam duvarlar arasında her şeyin kameralara kaydedildiği Tek Devlet adlı yer...
Aysere
Aysere 10 aylar önce
Bana da tüm Resident Evil serisini
Şeyma çelik
Şeyma çelik Yıl önce
Projeyi düşündükçe ruhum daraldı gerçekten, insanlar ne kadar meraklı sıkışık dipdibe duvarlar arasında yaşamaya ,imkan varsa yemyeşil çevre içinde müstakil evlerde yaşa mis gibi . Gerçekten aklım almıyor bir apartman dairesine biraz lüks diye tonla para verip yaşayanları ,yani varsa o kadar paran git istediğin gibi yaptır yaşam alanını ..
Elvan Dogan
Elvan Dogan Yıl önce
Maalesef yeni yapilar hep öyle daha dar alanda daha cok daire yapiyolar
Gölgehan
Gölgehan Yıl önce
Bu sadece bizim ülkemizde böyle maalesef. Veya geri kalmış ülkeler içinde aynı olabilir ama bilmediğim için es geçiyorum. Ama gelişmiş ülkelerde, özellikle Abd'de bu yok. Mesela İngilizce'deki "house" ve "home" kelimeleri buna güzel bir örnektir. House kelimesi villa tipi, bizim diyimimizle müstakil evler için kullanılır. Genelde zengin kişiler tercih eder ve insanlar bu evlerde oturduğunu gururla dile getirir. Home kelimesi ise apartman daireleri için kullanılır. Genelde orta/fakir diyebileceğimiz kişiler tercih eder ve bunu pek dile getirmek istemezler. Ama bizde durum tam tersi. Kendine ait müstakil eve sahip olanlar ef püf edip daire almak isterken dairelerde oturanlar kendini zengin ilan ediyorlar. Durum gerçekten çok acayip.
Talha İnce
Talha İnce Yıl önce
@Gölgehan home içinde yaşadığın ev yani yuva anlamında kullanılan bir kelime, house ise genel olarak herhangi bir evden bahsedeceğin zaman kullanacağın bir kelime diye biliyorum.
Muhammed Esen
Muhammed Esen Yıl önce
@Gölgehan hayir, house dedigin gibi dubleks, villa, bungalow vb tarz da mustakil evler icin kullanilir, ama home diger arkadasin dedigi gibi ev, yuva demek, apartman dairelerine flat denir, aslinda flat apartman anlamina gelir ama my flat dedigin zaman benim apartman dairem demis oluyorsun.
Gölgehan
Gölgehan Yıl önce
@Muhammed Esen Evet, home genel olarak ev anlamındadır ama kullanım olarak müstakil evde oturan birinden bu kelimeyi duymazsın, direkt my house derler. Ayrıca bu kelime artık apartman için özdeşleşmiştir home diyince apartman gözlerinde canlanır. Flat kelimesi ise kelime anlamı olarak 1 düz yer 2 apartman dairesi anlamındadır. Direkt apartman olarak anlamı yoktur. My flat kullanımı kendi dairelerini belirtmek içindir. Satılmamış bir daireye girdiklerinde This flat derlerken yeni yapılan bir apartman gördüklerinde flat kullanmazlar. Yani flat kelimesi Apartman anlamında değil Apartman dairesi olarak kullanılır. Ve yine tekrar ediyorum: Kendi daireleri için My home/flat kullanırlarken villaları için sadece My house kullanırlar.
BEYZA
BEYZA Yıl önce
Keşke herkes gençlerin geleceğini doğal yaşam alanlarını doğayı sizin kadar düşünse teşekkürler Barış Özcan
ihsan KOSTAK
ihsan KOSTAK Yıl önce
Bir mimar olarak bu projeyi ürkerek takip ediyorum. Çevrecilik yönünden felaket sonuçları olur. Orada yaşayan sınırlı sayıda karasal canlılar bir taraftan öte tarafa nasıl geçecekler , hadi geçmesinler, kuşlar nasıl 500 mt yi aşıcaklar? Tam arap kafası, çin seddi bile bundan daha insancıl..
Görkem Ege
Görkem Ege Yıl önce
Ağzınıza sağlık.
Ercan Eryasan
Ercan Eryasan Yıl önce
Sn, Özcan bu belgesel tadında çektiğiniz eğitici, öğretici, düşündürücü ve bir o kadarda gurur verici video yu izlerken köyümde ki yaşam yerinin ne kadar kıymetli olduğunu şimdi çok daha iyi anladım. Seksene yakın meyve ağaçlarını bahçede dolaşırken ayaklarıma dolanan tavukların ve civcivleri mi, bahçemde tamamen doğal ortamda yetişmiş sebzelerin kıymetini şimdi çok daha iyi anladım. Video biter bitmez kendimi bahçeme attım. Binlerce özür diledim. Binlerce şükür çektim. Hayat doğada yaşarken güzel. Sizin de bu sıradışı belgeseli açık bir alanda yeşiller içerisinde çekmeniz harika bir mesaj olmuş. Teşekkür ederim. 👏👏👏👍👏👏👏👍
İsmail
İsmail Yıl önce
insanoğlu ne kadar uçuk kaçık projeler üretse de teknolojiye çağ atlatıyoruz dese de hayatımızı kolaylaştıracak hamleler yapsa da her şeyin bir özü var ve o öz asla bozulmaz. yıllar boyu dönem dönem rağbet görmüş, insanların ilgisini çekmiş ve sonradan unutulmuş bir çok proje var. Bu projde onlardan birisi. Dünyadaki canlıların özü doğadır...
Türkay Kayım
Türkay Kayım Yıl önce
Mesajı veriş biçimi, verdiği mekan, mesajın kimlere ulaşacağını bilerek anlatışıyla muhteşem bir bilgilendirme olmuş. Zenginlerin bencilliğini apaçık ortaya dökmüşsünüz. Tebrikler.
ali ihsan çakır
ali ihsan çakır Yıl önce
O kadar uzun,yüksek ve kesintisiz bir yapının o bölgenin doğal rüzgar dengesini ve dolayısıyla sıcaklık ve yağış dengesini de bozacağı; aynı zamanda doğal habitatı gereği bölgeler arasında geçiş yapma zorunluluğu olan kara hayvanları ve alçaktan uçan kuşların da varlığını tehlikeye sokacağı kanaatindeyim..
Yasin Sarıkaya
Yasin Sarıkaya Yıl önce
Kenarları harbiden aynalı olursa çok kuş çarpar
TBOTWT
TBOTWT Yıl önce
Onu düşünmüşlerdi belkide +yönde etki edip yağmur yağmasına sebep olabilir buda o çölün zenginleşmesini sağlar
Mehmet Eren Bayram
Mehmet Eren Bayram Yıl önce
Böyle büyük bir projede bunu hesaba katmadıklarını düşünmüyorum.
Halil Doğan
Halil Doğan Yıl önce
Herhalde bu kaygılara söyleyecekleri en uygun sözleri "ÇOKTA TIN" olur
Emre SALI
Emre SALI Yıl önce
Her zamanki gibi efsane bir konu anlatımı olmuş, emeğine sağlık Barış... Farkındalık yaratmaya ve bakış açıları sunmaya devam 👏👏👏
Ömer Över
Ömer Över Yıl önce
videonun sonunda verilen muhteşem mesajla sende ülkemizin ne halde olduğunu görüyorsun Barış abi gerçektne inanılmaz birisisin.
ertauren
ertauren 10 aylar önce
Üst katlarda güneş gören yerlerde oturan zenginler ve alt katlarda yaşam mücadelesi veren karanlıkta kalmış insanların olduğu, suçluların çöle atıldığı güzel bir distopyaya sahip olsak hoş olur aslında
Yasemin Saka
Yasemin Saka Yıl önce
Dışının ayna şeklinde olması, çizginin içinde olmayanlar için sanki bir sonsuzluk veya binanın bilinmezliğini, görünmezliğini temsil ediyor gibi geldi bana. Sonuçta biz de evimizdeki aynalara baktığımızda içini göremiyoruz...
Mikdad Can Diler
Mikdad Can Diler Yıl önce
Her videonun sonunda verdiğin mesaj ile tüylerimi diken diken yapmayı, içi ürpertmeyi başaran Mükemmel İnsan. Teşekkürler...
SomeKindOfMonster
SomeKindOfMonster Yıl önce
ilk hali çok daha iyi ve heyecan vericiydi, iki duvarın arasında yaşadığımı düşündükçe daraldım. Bu kadar paraları varken neden dünyaya örnek yeşilliklerle dolu muhteşem bir şehir yapmak yerine duvar örüyorlar anlamak güç. Üstelik yeni tasarım hem daha pahalı hem de yapımı kat kat zor olmalı. Gelecekte geçen filmlerdeki aşırı kalabalık mahallelere benzeyecek içerisi.
Sema Hasanaliyeva
Sema Hasanaliyeva Yıl önce
Niye yapsınlar,?Ağaç ekerlerse mazallah doğru düzgün nefes falan alırız😆
SomeKindOfMonster
SomeKindOfMonster Yıl önce
@Sema Hasanaliyeva yani hedef turizmi arttırmaksa işlerine yarar diye düşünüyorum
ozgur avsar
ozgur avsar Yıl önce
Teşekkürler, ağzınıza, yüreğinize sağlık... Bizlerin düşüncesine de ses oldunuz. Allâh Teâlâ Razı olsun...
Mehri N.H.
Mehri N.H. Yıl önce
Yine çok bilgilendirici bir video olmuş Barış bey çok teşekkür ederim. Beni yerleşim ve şekilden ziyade aynalarla yani ışığı ve ısıyı yansıtan yüzeyle kaplanması çok endişelendirdi. İyi bir kamuflaj aracı gibi de görünüyor. Fakat aynı zamanda mega bir büyüteç/yansıtıcı rolü oynayarak zaten ısınmakta olan iklime ekstra bir katkıda bulunmasın. Tecrübenin de gösterdiği gibi yansıtıcı yüzeylerle kaplı gökdelenler bulundukları şehirlerde ısı yüksekliği ve yansımadwn kaynaklı görüş zorluğu oluşturmakta. Cidden endişeli bir durum. Ayrıca insanlar ne kadar konforlu olursa olsun işi olmadıktan sonra niye çölün ortasında yaşamak istesinler ki? Acaba yakın gelecekte bilmediğimiz bir yerleşim yeri krizi olacak ve bunun analizi sonucu mu böyle bir projeye başvurmuşlar?
DON'T
DON'T Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Sarımsaklı Yogurt
Sarımsaklı Yogurt Yıl önce
Aradığım yorum buydu, hiç yansımanın iklime etkisinden bahseden olmamış.
muhsin dernekçi
muhsin dernekçi 7 aylar önce
Videoyu evden değil de doğanın içinde çekerek anlatması vermek istediği mesaj için bile gayet yeterli. Thanks Baris Ozcan
є r є n
є r є n Yıl önce
Amaç doğayı bozmamak tahrip etmemek ise bu şerit kıtayı ikiye bölecek yani bir taraftaki doğal yaşamın diğer tarafa geçmesi için 170km yol gitmesi gerekecek ve buda ister istemez iki bölge arasında doğal yaşam bakımından farklılık yaratacak ve buda her iki bölgenin düzenini yerle bir etmek
Esma 🕊
Esma 🕊 Yıl önce
Insan sonsuz olanı ister. Ruhum daraldığında göğe bakarım. Dağları seyrederim. En uzağı tarar gözlerim. Aynalar arasına hapsolmak ne kadar "muhteşem" bir düşünce.
Emre Bilek
Emre Bilek Yıl önce
Maksat belli amaç belli koloniler halinde insanları kumanda edebilmek Projenin ne anlatmak istediğinden tutunda planlanın perde arkasına kadar noktasına virgülüne bu kadar güzel bilginler vermek ve araştırmalar yapıp sunmak... Yine her zaman olduğu gibi bir konuyu aydınlığa kavuşturdun..👏👏 Teşekkürler Barış hocam ❤️
AYUKİ
AYUKİ Yıl önce
Kesinlikle buna sadece Turizö ilgi çekmek diyenler cidden çok düz ve boş düşünüyor bunca yatırım bunun için yapılmaz
Malcolm Higgs
Malcolm Higgs Yıl önce
Wonders yapma derdine yani dünya harikaları ve gösteriş. Yaparlarsa gerçekten dünyada yapılmış en görkemli ve ilginç proje olucak. Bu da onların istediği şey . Post punk bir projeye benziyor . Daire şeklinde yapılacak bir Yaşam projesi daha mantıklı olur. insanlar Merkezde yaşar. Yerleşim yerleri merkezdedir. hemen dışında sağlık alanları spor alanları sosyal alanlar oluşturulur. Bunun hemen dışında İş yerleri çarşılar dükkanlar oluşturlur. Sosyal alanlarada iş yerleri ve dükkanları açılabilir çünki restoranlar sosyalliği kapsar. Onun dışında iç güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturlur. Onun dışında dış güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturulur. Bu halkanın etrafına 45 derecelik açılarla donanan süper hızlı trenler inşa edilir Bu trenlerin arasına diğer hatta ulaşmayı sağlayacak trenler inşa edilir . Böylece Toplu ulaşım sorunu ortadan kalkar. Çünki herkes bir yere gider ve gelir . Dış halkalardan ulaşım yine trenlerle yapılır. Bu en mantıklı yaşam halkası. Organik bi şekilde büyümesinin yolu 2 tane. ya yukarıya doğru büyüyecek dikey büyüme olucak. yatay büyüme diye bi şansımız yok o yüzden halka toplam nüfusa ve olası büyümeye göre büyük inşa edilecek. Bu da benim yaşam projem belki binlerce örneği vardır kendim hesapladım düşündüm beğendiyseniz bir yorum yapar mısınız ?
A A
A A Yıl önce
Kapı açmak istiyorlar.
A A
A A Yıl önce
Ayin için.
ayshz bdr
ayshz bdr Yıl önce
Bu ara sorgulayıp üzerine düşündüğüm ne varsa videonda bahsetmişsin. Sizin gibi güzel düşünceli insanların olduğu kolektif bilinçten olabilmek bile güzel.
Zaynab Sadullayeva
Zaynab Sadullayeva Yıl önce
Bir genç olarak zaten bir çok konuda kaygılıyım normal kentlerde bile içim daralıyor sürekli bir kaçma isteği var içimde bence bunu çoğu genç arkadaşlarım yaşıyor zaten alanın daha da daralması bu kaygıları iki katına çıkarabilir evet o kadar zengin değilim gidip öyle yerlerde yaşayamam belki ama gelecekte tüm dünyada böyle bir şey yaşanmasına karşıyım gelecek nesil bizden daha da kötü yaşamasını istemem ki zaten kaynak gıda sorunları yaşayacaklar umarım bu sadece onların her zaman ki uçuk projelerinden biri olur ve yapılsa bile sadece orada yapılır
fatma hayriye
fatma hayriye 5 aylar önce
8 ay önce ilk defa Barış özcandan duyduğum bu proje, şu an çalıştığım şirketle ortak olarak web sitelerinin desteğini yapacak 😎 Barış Özcan sana ne kadar teşekkür etsek az 🎉👏 bizi bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz 👏❤
Sena Serceoglu
Sena Serceoglu Yıl önce
Çizgi Kent projesini cidden çok iyi bir dille anlatmışsınız, videonuz çok bilgilendirici olmuş. Benim Çizgi Kent projesinde takıldığım bir sürü nokta var bunlardan bazıları orada konaklayan insanları izlemeleri ve güya buna istekleri için yapıyoruz demeleri cidden dijitalizime doğru gidiyoruz.Bunun dışında Kente verdikleri isim zaten ne olduğu belli. Ayrıca sizden "Büyük Sıfırlanma" yani "The great reset" hakkında da araştırma yapıp bilgilerinizi aktardığınız bir video istesek. cidden gençlerimize çok iyi örnek oluyorsunuz sizin gibi insanlar iyi ki varlar.
Elvan Sönmez
Elvan Sönmez Yıl önce
Ne güzel anlatmissiniz çok teşekkürler ilgiyle takip ettiğim The Line 'i sizden dinlemek çok daha açıklayıcı oldu.Sand Man netflix i bekliyorum sizden sembolizm in en yoğun olduğu bu diziyi umarım en yakın zamanda youtube ta bir bölümle bizlere aktarirsiniz
Volkan demirel
Volkan demirel Yıl önce
Bende şahsen projeyi hareket etmeyen snowpiercer a benzettim. Bütün insanları bir çizgiye sığdırıp yaşamını devam ettirmesi için. Biri soğukta insanların yaşamasını bir çizgi üzerinde sağlıyor, bir diğeri çöl sıcağında insanları bir çizgi üzerinde yaşamasını sağlıyor
Eren
Eren Yıl önce
Evet
Anıl Şen
Anıl Şen Yıl önce
Benim de aklıma geldi
Komedi Dahisi
Komedi Dahisi Yıl önce
Profilimde 27 yazıyor bi el atta 30 olsun be kanka :(
Mustafa ARSLAN
Mustafa ARSLAN Yıl önce
@DONT tmm
N. şen
N. şen Yıl önce
Barışbey sizi uzun zamandır seyrediyorum size birşey sormak istiyorum Acaba tarihi yazanların yanlış yazdıkları konusunda endişeliyim bugün öğrendiklerimiz gerçekten tam olarak aktarılmışmıdır insanların hayal gücü bazı şeyleri gerçek gibi aktarmasına sebep olmuş alabilir mi ?
Tarkan gürler
Tarkan gürler Yıl önce
Ne kadar başarılı--yapımda kullanılacak tüm Kum* Avustralya dan ithal edilecek!! biz milyonlarca mülteci bakarken bizi izleyen,zerre üzülmeyen mülteci almayan,yardım da yapmayan Vahabi kardeşlerimizin düşünüp düşünüp yaptığı proje.Tebrik ediyorum...
Sibel Yıldırım
Sibel Yıldırım Yıl önce
Son cümle çok güzel .hayata bu gözle bakan insanların çoğalmasını hatta çoğunluk oluşturmasını diliyorum
Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAK Yıl önce
170 Milyon metrekare yüzeyin inşası 8 yılda bitmez kanımca. Ki bu sadece duvarlar. Yaşam alanından çok bana bir cezaevi modellemesi gibi geldi. Teşekkürler Barış Özcan.
Mert Şahin
Mert Şahin Yıl önce
Mimarlık insanlar için mekan tasarlamanın yaninda her zaman işverenin saygınlığına da hizmet etmiştir. En görkemli tapınaklar en büyük M2li villalar vs.
Eda PEKDEMİR
Eda PEKDEMİR Yıl önce
Hiçbir yönden etkileyici gelmedi bana.. Ruhum daraldı, izlerken yoruldum.. İnsan ve doğa bağını tamamen yok etmiş gibi görünüyor.. Evet o iki duvar arasında yeşil alan olacak tabii ama doğa bu değil.. Amaçlarının bambaşka olduğuna inanıyorum.. Dünyayı yada insanları korumak, kurtarmak değil. Barış abi, sen de o kadar güzel anlattın ki hem sözlü hem görsel.. Ne demek istediğini çok iyi anladık 🙏💚 Teşekkürler
samet yalçın
samet yalçın Yıl önce
Ayn doğadan uzak tamamen kısıtlama ve kontrol üzerine yapılmış gibi duruyor
Bunyamin BURAK
Bunyamin BURAK Yıl önce
Projenin hapishane gibi sıkıcı olmasındandır..
Seküler Sakal
Seküler Sakal Yıl önce
Bedevinin doğayla ne işi olur. Doğa versen katleder. Bak yarın Karadenizde bir tane ağaç bırakmayacaklar.
DON'T
DON'T Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Deep Blue Sky
Deep Blue Sky Yıl önce
Afferin barış işte bu tarz tam olarak senın olman gerektiği gibi olmuş.Saimi,gerekçi yalın ve sade.O eski saçmalık yapmacık show temelli bilim kurgusal prodiksıyonal komik uslubundan eseer kalmamş valla helal olsun.Hep böyle sadece kendin ol.Biz senden yapmacık bir anlatım istemiyoruz zaten.Ciddiyim bak.Tüm video içeriklerini bu video daki gibi bir anlatım eşliğinde çek artık.
Fatma HASÇELİK
Fatma HASÇELİK Yıl önce
Bana resmen Truman show’u hatırlattı. Sanki insanları sürekli göz hapsinde tutup bir nevi oyuncak gibi tutmak niyetindeler. Teknoloji umut vadeden,hayaller kurduran bir gelecek yaratmayı bırakıp artık korkutan ve endişelendiren bir hal aldı...
Taş Fırın Erkeği
Taş Fırın Erkeği Yıl önce
İnsanın düşünce yapısı ne kadar da önemli. Teşekkürler güzel insan.
OriTaha
OriTaha Yıl önce
Bu tür yapıların amacı insanları sınıflandırma çabasıdır Snowpiercer ve zamana karşı filmlerinde olduğu gibi, gelecekte ya köle olacaksınız yada zengin. Türkiye de yaşıyorsanız bunu zaten hissetmeye baslamissinizdir. Video başarılıydı elinize sağlık
Ayşe Yıldırım
Ayşe Yıldırım 10 aylar önce
Başarılı bir proje, alışılmışın dışına çıkmayan duvarların dışına çıkamaz.
Ezel Ersu
Ezel Ersu Yıl önce
Dünyanın yaşam standartları ve dünyadaki tüm canlı türlerinin kaderi resmen korkunç insanların eline geçmiş. Videodan anladığım tek şey bu barış abi.
bahad1rs
bahad1rs Yıl önce
Vayy devreme bak sen 😁
Ezel Ersu
Ezel Ersu Yıl önce
@bahad1rs devrem ? (:
profdrahmetsiksalvador
profdrahmetsiksalvador Yıl önce
devrem sen bu işi biliyosun
AlperenveCosmos
AlperenveCosmos Yıl önce
devrem yatırım var bu işte
Şahan Türk
Şahan Türk Yıl önce
Her zaman ki gibi en güzel tesbitler ve çözümler barış Özcan abimizde🙂🇹🇷
Gül Akk
Gül Akk Yıl önce
Yani nasıl bir insansın nasil bir düşünce inan anlamıyorum kim kaldı böyle düşünenlerden çok güzel soyledim yaşlıların yayıla yayıla geniş evlerde oturup gençlerin iki ayna arasında çatıdan çatıya gezmesi senin gibisi adla gelmez barış abi
Barış
Barış Yıl önce
Ayna ve Çizgi şeklinde olması bana ilk etapta Çöl iklimini değiştirmek olarak gelmişti. Güneş işiğini yansıtması için ayna ve 170 km uzunluğunda 500 metre mesefade güzel bir iklim ve ağaçlandırma olabilir gibi geld
khtn
khtn 7 aylar önce
Son çok doğru 👍🏼 ihtiyacımız gerçekten yüksek binalar mı, yoksa doğa ile iç içe yaşamak mı?!
halojen
halojen Yıl önce
Enteresan bir yeniliğe karşı ilk defa alternatif olarak düşündünüz.. oysaki yeni olan teknoloji içeren herşeye açık olmak lazım kimseyi orda zorla yaşatmak amacıyla da inşaa edilmiyor oysaki. Ben begendim.. bir farklılık ve inovasyon içeriyor..
Erdal YAMAN
Erdal YAMAN Yıl önce
Prens kredi kartıyla çizgi çekerken aklına gelmiş sanırım bu proje :) Fantastik olabilir ama özgürlükçü ve organik bir proje değil. Yaşamını çerçeve içine alacak bu proje ( tabi orada yaşayanlar için ) Zaten etrafın çöl, doğayı katletme gibi bir durum yok, aksine etrafı yeşillendirecek bir proje olsaydı 'Çölde Devrim ' olurdu proje.
Muhammed
Muhammed Yıl önce
😁😉
Zeynep beşinci
Zeynep beşinci Yıl önce
Bu yorum tutar 😂😂😂
Murat Ahmet Genc
Murat Ahmet Genc Yıl önce
kokain çekerken gelmiştir :)
Willi The Kid
Willi The Kid Yıl önce
🤣 iyi güldüm
RedTheKit.
RedTheKit. Yıl önce
Gelecek adı altında planlanan hangi proje özgürlükçü? Ben açıkçası özgürlük konusunda şaşırmadım çünkü gelecek maalesef özgürlük için inşaa edilmiyor. Birde şu var özgürlük nedir sorusuna cevap veremeyecek milyarlarca insan var 🤙🏼
Hilal
Hilal 9 aylar önce
Mimarlık okuyorum. Yol tasarımı üzerine kent geliştirme fikrinden projenin gelişmiş olduğunu düşünmek oldukça akla yatkın. Başka bi' açıklaması olamaz bence de. Bana da oldukça distopik ve baskıcı bir zihniyeti yansıtıyor gibi gelmişti. Sunduğu tüm güzel şeylere rağmen bitmiş halinde insanlar mutlu yaşayamayacaktır. Zaten yerel halktan birilerinin oraya evlerini taşımayı reddettikleri için idamla yargılandığına dair bir haberle projeyi tanımıştım. Değerli araştırmalarınız ve keyifli sunumunuz için teşekkürler, yine bu kanaldaki bir içeriği hayranlıkla izledim :)
Zafer Zafer oğlu
Zafer Zafer oğlu 9 aylar önce
Slm iyi günler nasılsıniz Hilal hanim çok güzelsin İsminde çok güzel
Moment On
Moment On 4 aylar önce
Ben brave new world e benzettim. Bence bunun gerçekleşmesi için orada olduğu gibi sürekli bir tür uyuşturucu kullanılırsa başarılı olur bu proje
GLSN 34
GLSN 34 Aylar önce
Son cümle herşeyi gayet net anlatıyor. Teşekkürler Barış Özcan 👏
Dr Okan Er
Dr Okan Er Yıl önce
Mimarinin en önemli hazırlayıcısı güvenliktir. Neon şehrinin güvenlik kaygısı yok. Tek kaygı içindeki canlıları kontrol edebilmek. Esaret... Bir de şehire dik noktaya atılacak nükleer bombadan minimal zarar alması
Nihilanth
Nihilanth Yıl önce
İnsanlar modern bir doğa inşa etmek istiyor ama gerçek doğa modernizme herzaman zıttır bundan dolayı doğayı olduğu gibi kabullenip hayatı sürdürmeliyiz.
cerenknk
cerenknk 9 aylar önce
Projeden arkadaşımın bahsetmesi ile haberim olmuştu. Eşinin abisinin buraya mühendis olarak çalışmak için gittiğini söyleyerek gösterdi projeyi, 2 sene sonra yine başka ülkede çalışan eşi de buraya geçecekmiş. Mühendis olarak giden abi projenin yapımının 30 yıl süreceğini söylemiş, ki 7 yılda bitmesi imkansız gibi geliyor zaten. Kim ne şekilde buraya yerleşir, yerleşmek ister bilemiyorum ama distopik filmlerdeki varoşlara dönmüş kat kat yapılara benziyor. İnsanın içini daraltan, kapana kısılmış hissettiren bir havası var. Amaç çevre vs. ise çok daha iyi çözümler bulunabilirdi.
wing of life
wing of life Yıl önce
gerçekten de iç daraltıcı bir proje. İçine girdiğinde çıkamayacakmışım hissini verdi bana. daha doğayla birleşik yapıların çoğalması gerekirken bunun gibi distopik yapılarla uğraşılması beni üzüyo
DON'T
DON'T Yıl önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Ziya Can Garip
Ziya Can Garip Yıl önce
@DON'T tmm
Ugur demkr D
Ugur demkr D Yıl önce
Bence on numara napcan doğayı görüp az teknolojiyi sev
wing of life
wing of life Yıl önce
@Ugur demkr D teknolojiyi sevmediğimden bahsetmedim.
Ariz Günlükleri
Ariz Günlükleri Yıl önce
Güzel bir videoydu . Gerçekten ürtükütücü gelişmeler . Bi kaç gün önce öğrendim ben de ve üstüne sizin videonuza denk gelmek güzel bi dokunuş oldu teşekkürler
Gülhan Kızılalan
Gülhan Kızılalan Yıl önce
Barış abi küçüklük büyüklük sınırı ile ilgili bir video yapabilir misin ? Örneğin bir maddenin yok olma sınırı var mıdır , yoksa hep o maddeden bir parça daha küçüğü ( sınırsız )var mıdır ?
coop island
coop island Yıl önce
Evrendeki her şey 10 üzeri 68 gibi bir kata sığıyor. En küçük şey Kuantum mertebesindeki parçacıklar en büyüğü de evrenin kendisi. İkincisi ilkinin 10 üzeri bilmem ne katı.
melo kudo
melo kudo 9 aylar önce
Bu projenin asıl amacının bir duvar örmek ve geçiş kısıtlaması yaratmak olduğunu düşünüyorum. Saldırı ihtimaline karşı içerdeki insanlar bahane edilip ordunun oraya sevki ve orasını mutlak kontrol etme , galiba gelecekte alternatif enerji yi elinde tutma projesi diyebiliriz….
Suleyman Cetinkaya
Suleyman Cetinkaya 9 aylar önce
Fransız ihtilalinden sonra caddeler zaten dar olarak yapılmaya başlandı.
Van Sosyal Arena
Van Sosyal Arena 9 aylar önce
duvara paralel geçişleri nasıl önleyecekmiş:)))
Hakan Keleş
Hakan Keleş 9 aylar önce
Dünyada insan hayatını kontrol altına almak isteyen aklın projelerinden biri, ne geçiş kısıtlamasından bahsediyorsun o kadar küçük düşünmüyorlar.
şeyda kılıç
şeyda kılıç 8 aylar önce
@Van Sosyal Arena İ
April
April 8 aylar önce
😂😂😂😂😂😂😂
Rubicon Tarih
Rubicon Tarih Yıl önce
Doğallığın ortadan kaldırıldığı suni hayatlar insanlığın geleceği olamaz. Doğaya dönüş, şu an çok güçlü bir trend ve giderek güçlenecek. Yeni yaşam alanları, ihtiyaçlarla doğallığın optimum noktada birleşimi ile oluşturulmalı. Felsefi derinliği olan çok güzel bir video. 👏👏👏
ISLIK CAL
ISLIK CAL Yıl önce
Doğası çöl ve aşırı sıcak bir ülke insan ve pek çok canlı türü için zor koşullar.
Enis İnan
Enis İnan Yıl önce
Tam da "doğayla barışık, diğer canlıları da düşünen yapı inşa etmek" demişken, o dev aynalara çarpıp telef olacak binlerce kuş sürüleri geldi aklıma...
habib özen
habib özen Yıl önce
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine ✌ teşekkürler Barış özcan
Zulya Aziz
Zulya Aziz Yıl önce
Son zamanlar sanki şəxsi fikirlərinizi daha acıqca ifade edirsiz, beləliklə sizi şəxs kimi tanımağa başlayırıq. Çox xoşdur 🙏🏻
Serda Koçyiğit
Serda Koçyiğit Yıl önce
Yansıtıcı duvarları olduğu için gelecekte olabilecek savaşlar için bir tür koruma kalkanı olabilir.
SH Ercan
SH Ercan 9 aylar önce
Farklı olan her yeni fikir,her yeni proje taa ezelden beri böyledir, eleştirilir. Olur olmaz, yapılır yapılmaz ama güzel ve farklı bir düşünce. İnsanoğlunun ilk araştırmalarına gidecek olursak dünya düz kabul ediyorlardı. Sonra biri çıktı dedi ki "dünya yuvarlak".Adama sen nasıl böyle dersin diyerek idam kararı çıkardılar. Birçok insan yeni fikir ve görüşe açık değil maalesef
green toros
green toros Yıl önce
Bu kadar kaynağı bilim üretmeye ayırsalar insanlığa ve evrene daha iyi bir katkı olur
Recep Kozan
Recep Kozan 11 aylar önce
Merhabalar.Barış Bey ..bu videoyu izledikten sonra aklıma Babil Asma bahçeleri geldi... Yaklaşık 200 m genişliğinde tarafa şeklinde uzunluğu 80 km varan bir dünya harikası..
Furkan Avlamaz
Furkan Avlamaz Yıl önce
Barış bey giderek artan nüfusla beraber giderek artan yaşlılık ve yaşam süreleri ve bunların getirdiği sağlık sorunları, ekonomik sorunlar olsun birçok problemin bizleri veya nesillerimizi beklediğini düşünüyorum.DÜNYA ve insan nesli nereye gidiyor. bununla ilgili içerik oluşturursanız zevkle izleyeceğim
Ali Kemal Öztürk
Ali Kemal Öztürk Yıl önce
+
mir zümrüt
mir zümrüt Yıl önce
Son cumlenize duygusal acidan ben de hak veriyorum kesinlikle.Ama bu derece artan dunya nufusunun barinma ihtiyacinin da ancak dikey mimari ile cozulebilecegi,aksi takdirde insanoglunun birakin tabiata canlilara barinabilecekleri dogal bir alan birakmayi,insanoglunun tamamen bencilce kendisine ait tarim alanlari bile birakamayacagini dusunuyorum.Umarim yanilirim.
Abdullah Kaya
Abdullah Kaya Yıl önce
Barış Özcan'ı bile korkutacak kadar yenilikçi bir fikir. Bence şehirleşmenin çok bugün dezavantajlarını avantaja çeviren orijinal bir fikir.
Gözde Krtl
Gözde Krtl 9 aylar önce
Okadar güzel net bir bicimde anlatiyorsunuz ki ve arada verdiginiz o msjlar. Cidden müthis bir insansiniz ve iyiki varsiniz🙏🏼
Küb
Küb 11 aylar önce
Çok uzak gelecekte geçen bilim kurgu filmlerini izlerken umarım dünya hiç bir zaman böyle olmaz dediğim anları hatırlattı bu proje. Bakınca ürküyorum.
Habeş.monkey
Habeş.monkey Yıl önce
Gençleri o kadar iyi anlıyorsun ki Barış abi
süleyman kulaberoğlu
süleyman kulaberoğlu Yıl önce
Barış abi sana ne kadar teşekkür etsek az. İyi ki varsın 🙏 Proje ve hedefleri korkunç. Umarım gerçekleşmez
Adem TÜCCAR
Adem TÜCCAR Yıl önce
merhaba Barış bey sizde bir tasarımcı sınız ancak tahmin ediyorum ilk defa duyacağınız bir söz yazacağım tasarım ile ilgili "tasarım bazen teknolojinin ta kendisidir" ancak bu Suud lar okadar kibirlilerki gözlerinin önündeki hatayı göremezler şunu demek istiyorum en basit düşünen biri dahi bu çizginin doğu batı istikametinde olmaması gerektiğini kuzey güney hattında olması gerektiğini anlayabilir.
Çok Gezen Biri
Çok Gezen Biri Yıl önce
Tam anlayamadım. Doğu - batı değilde Kuzey Güney olması niye size daha mantıklı geliyor
Ma Siva
Ma Siva Yıl önce
gayet çevreci gayet anlamlı proje. benzerlerini göreceğiz bence
infe.gfx
infe.gfx Yıl önce
Çizgi olmasının bir çok sebebi olabilir. Değerlendirme yaparken sadece coğrafi olarak değerlendirilmemeli. Evrenimizi oluşturan fiziksel unsurlar ele alındığında işler düşündüğünüz kadar basit olmayabilir. A nokrasından B nokrasına en kısa yol A'dan B'y düz bir çizgidir. Daha iyi anlamak açısından bir çok alanda kullanılan Işığın düz bir doğrultuda ilerlediği ve hızı göz önünde bulundurulduğunda avantajlarını düşünmek gerekir. Örnek olarakşehrin bir ucu olan A noktasından diğer ucu olan B noktasına bir lazer tutarsak Dünyanın eliptik eğimi sebebiyle 2 nokta arasındaki mesafe arttıkça ışığın A'dan B'ye düz bir şekilde engelsiz ulaşabilmesi A noktasının yeryüzünden daha yüksekte olması gerekir. Arada ayna, fiber kablo veya diğer azaltıcı etmenler olmayacağı için. A-B noktası arası iletişim = Işık hızı. Bu sadece tek bir sebep olarak değerlendirilebilir. Daha farklı nedenleri de olabilir.
Ppento
Ppento Yıl önce
Amaç Arabistan halkının rahat yaşamasından yana da olabilir. Çünkü her geçen yıl küresel ısınma artıyor ve özellikle öyle yerlerde yaşam zorlaşıyor. Rakım yükseltip, ve gerekli teknolojik imkanlar koyup, rahat yaşam verebilirler.
Dark Technology
Dark Technology Yıl önce
Bu proje benim ilgimi çekti şu an turkiyedeyim ülkemde böyle şeyler olması güzel
wl711w
wl711w Yıl önce
You are ignorant. The Arabian Peninsula is not a desert. There are green, cold and rainy areas in the south. We don't need to live in it. We have a lot of cold areas.
cihan CKGZ
cihan CKGZ Yıl önce
emeklerine ve fikirlerine sağlık.
Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Yıl önce
The LINE’ı ilk duyduğumda aklıma ilk gelen şey cyberpunk evreni ve müthiş sınıfsal ayrımlar. Kuvvetle muhtemel bu line, zenginleri fakirlerden ayırmak için kullanılacak olan bir mega şehir olacak.
Enes can kaya
Enes can kaya Yıl önce
Kapitalizmden-ki yozlaşmaya güzel bir tepki videosu olmuş umarım ulaşması gerekenlere ulaşır 🧐🙏
Dide Özkan Demir
Dide Özkan Demir Yıl önce
Bu yapı toplum yapısında bulunan dengeyi de bozacaktır. Benim aklıma ilk olarak gelen; bu tür yapıların, kentlerin çoğalmasının bu yapıların dışında yaşayan ve yaşamak zorunda kalan insanların çok daha fazla sosyal problemlerle baş etmek zorunda kalacağı fikriydi.
SEVCAN SEVER
SEVCAN SEVER 9 aylar önce
''7\24 sizi kamera ile izleyip anında çözümler üreteceğiz' 'Siz anlatmaya başladığınızda ben de direk şunu düşündüm; insanları kontrol altında tutmak, istenildiğinde tam kapatabilmek gücü....Hatta orayı ev diye benimseyenler bunu kendileri isteyerek yapacaklar. Yeni Dünya Düzeni işte tam da bu. Bir merak ettiğim de video başında Portalın şekli neden 5 gen 6 gen gibi oldu. Bu konuda fikriniz var mı?
Baran Y.
Baran Y. Yıl önce
Son Cümlesini Defalarca Dinledim , Adam Gerçekten Çok iyi Özetlemiş . Öylese Şimdi Defalarca Düşünün Düşünün , Neden ? .. Barış özcan ❤🙏🏻
Hakan Ekinci
Hakan Ekinci Yıl önce
Teşekkürler, Barış Özcan iyiki varsın .
Burak Ömer Öz
Burak Ömer Öz Yıl önce
Sayın Barış Özcan, videonun vermek istediği mesaj, müzik seçimleri, anlatış biçimi vesaire mükemmel olmuş. Hele hele ki arkaplan seçiminiz beni büyüledi.
Vedat Işık
Vedat Işık Yıl önce
Yaşlılar saraylarda yaşarken gençleri çatılarda 40 takla attırıp yaşatmak abi bu söz beni benden aldı be helal olsun sana iyi ki tanımışız seni
CALSUYUM
CALSUYUM 9 aylar önce
harika türkce durumu ifade edisi helal olsun abi basarın daim olsun 👏
burak seher
burak seher Yıl önce
Bu bir insan çiftliği. Giriş ve çıkışları silahlı kuvvetler tarafından rahatlıkla kontrol edilebilir. 20 dakikada sivil ulaşım sağlayan bir yapı, silahlı kuvvetler için bundan da kısa bir sürede seyahat imkanı sunar. Tüm ihtiyaçların ve gündelik işlerin daracık bir alanda kısa sürede halledilebilecek olması da buranın çiftlik olduğu tezimi destekliyor. Etrafınızda sizi sürekli izleyen dronelar ve sabit kameralar da cabası. Her anlamda kontrol altındasınız ve diktatörlere baş kaldıramazsınız. 500 metrelik yükseklikten bir şekilde atlayıp kaçtınız, fakat etrafınız çorak bir çölden ibaret. Herhangi bir şekilde hayatta kalmanız ve oradan uzaklaşmanız mümkün değil. Bu proje gerçekleşir ve yaygınlaşırsa, insanlığın sonu gelir. Hepimiz birkaç diktatörün çiftlik hayvanına döneriz.
Levent DOĞAN
Levent DOĞAN 28 gün önce
İzmir'den selamlar Olay şu dünyada oyunu kuranlar filimin senaryosunu kendileri yazıp oyuncuları kendileri yetiştirip rolünü belirliyor oyuncular senaryo daki rolleri bitene kadar oynuyor belli bir amaç doğrultusunda bir senaryo her filimin sonu olduğu gibi bu filiminde sonunu ve zamanını onlar belirliyor Bu ve bunun gibi hazırlık lar olacak şekli yüksekliği kendi kendine yetebilmesi boşuna değil seçilmiş ler buralarda yaşayacak kalanlar yok olacak yeni nesil Nuh'un gemisi tahminim virüsler le belli bir nüfusa düşürecekler dünyayı sonunda 500 metreye ulaşamayan bir gaz bombası türevi bir şey le son noktayı koyacakalar özet bu her millet gözünü açıp bu düzene karşı bir şey yapmazsa çok acı bir son bizi bekliyor
Ahmet Talha Yardımcı
Ahmet Talha Yardımcı Yıl önce
Barış abim benim bee, benim gibi düşündüğünü görünce çok sevindim. Tamamen distopik bir yapı
Mehmet Kuseyri
Mehmet Kuseyri Yıl önce
Dünya büyüklerinin(zenginlerinin) bu denli egoyla hep bi kendilerini yüceltmeleri. Yapılarda buna örnek her yüzyılda bir firavun. Insanları şekillendirmeye ve kendi istediği dünya düzenini kurmaya çalışan yeni firavunlar. Bence her haliyle korkunç.. Süper ve emek verilmiş kaliteli bir video daha teşekkürler barış abi🌼
Leydi Hanım
Leydi Hanım Yıl önce
Aynennn👍👍👍👍
İrem
İrem Yıl önce
Evet tıpkı bir firavun
Komedi Dahisi
Komedi Dahisi Yıl önce
Profilimde 27 yazıyor bi el atta 30 olsun be kanka :(
Bay Doğru
Bay Doğru 5 aylar önce
Denizden gelen yağmur bulutlarını bölgede tutmak olabilir diye düşünüyorum bizdeki gibi dağlar denize paralel uzatıp (yapay dağ 500 m yükseklikte ) ılıman iklim ve çizginin alt tarafını yeşil bir yer yapmak için olabilir
Tariq Alquaybsi
Tariq Alquaybsi 11 aylar önce
Yeni bir projeyi ve yeniliği yargılamak için acele etmeyin. Konuyu her yönden incelediklerine şüphe yok.
yali ERTURAN
yali ERTURAN Yıl önce
Barış abicim ilk Türk distopik dizisi olan "YAKAMOZ S245" dizisini ve onunla birleşen "İN TO THE NİGHT" dizisini anlatabilirmisin rica etsem ? Bunlar bir bilim kurgu dizisidir
benİMle
benİMle Yıl önce
Barış Özcan'ın kişisel yorumları ve bunu videoya katması enfes. Denizi bölen değnek fikri çok düşündürücü. Dünyada insan hakları ırkçılık adalet sosyal statü ve sınıflar konusunda en ilkel devletkerden birisi Suudi hanedanlığıdir. Bu konu çok su kaldırır...
Ҝ卂Ҝ卂尺ㄖㄒ
Ҝ卂Ҝ卂尺ㄖㄒ Yıl önce
Barış bey sizi severek takip ediyorum,Düz dünya teorisinden bahsedermisiniz.Teşekkürler
EMRE AVCI
EMRE AVCI Yıl önce
Aynı projeyi birebir Amerika yapsa ballandıra ballandıra anlatırsınız. Yükseklik konusuna evet bende sıcak bakmıyorum ama çizgi şeklinde olması ve ulaşım kolaylığı açısından bence gayet güzel bir proje.
fatih toprak
fatih toprak Yıl önce
Adamın videoları film gibi sonunu çok güzel bağladığı için serisi gelsin istiyor insan
Aykut blackstone
Aykut blackstone Yıl önce
Verdiğin her mesaj solmuş olan umutlarıma bir can suyu oluyor abi. Ülkeyi yönetirmisin please 😊
Mahmut Altıaylık
Mahmut Altıaylık Yıl önce
Ben şahsen doğada yaşama taraftarıyım , şu kısa dünya hayatımızda toprağa ve yeşile gerçekten sıfır noktasında temas ederek yaşamak daha cezbedici geliyor, teşekkür ediyoruz Barış bey , bu arada HZ Muhammed A.S peygamber efendimiz ve dünyaya getirdiği güzel ahlak hala geçerliliğini devam ettiriyor , tekrardan bir NEOM ye bence gerek yok :) , uygulayan ve yaşayan için güzellikler ve huzuru devam ettirmek mümkün . Her şev sevgi ve güzel ahlak ile devam eder aksini düşünmek çıkmaz yol dur . sevgi ve muhabbet ile kalınız ,tekrar teşekkür ediyoruz , takipteyiz :)
Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?
17:52
Barış Özcan
görünümler 3,3 Mn
#mrbeast çikolatasını denedim!
00:59
Uras Benlioğlu
görünümler 1,5 Mn
MALTA'DA 100 EURO İLE BİR GÜN GEÇİRMEK!
46:24
James Webb Teleskobu, Başka Bir Dünya Keşfetti
20:04
Aklınızda Bulunsun
görünümler 21 B
Dark Side of Pinocchio
19:51
Barış Özcan
görünümler 1,2 Mn
10 Kentilyon Dolarlık Asteroite gidiyoruz! Psyche
10:27
Ted Kaczynski'nin Karanlık Hikayesi
32:29
Barış Özcan
görünümler 791 B