Why is Saudi Arabia building a line-shaped city?

  görünümler 3,485,845

Barış Özcan

Barış Özcan

7 aylar önce

If you are wondering how I prepared this video and other content on my channel: superpeer.com/barisozcan/coll...
---
The full text of the video and the sources I used:
barisozcan.com
---
Why is Saudi Arabia building a line-shaped city? Now let me tell you the story of a young girl. This story is not only hers but the common story of all young people.
Feeling trapped in the time and place they are in. Being trapped in the apartment blocks of big cities that have turned into a gray concrete prison. Big cities mean big possibilities, big opportunities, but they also mean big troubles too. Just then, a ray of hope shines on the young girl's face. Could it be an alternative way of life? She is chasing that light of hope in the streets of this generic modern city, which we can come across everywhere. She goes through the streets crammed with cars, looking for the source of that light of hope. And she soon reaches a symbol of spinning pentacle, shining like a portal to an alternate world. And without a second thought, she throws herself into this luminous hole. On the other side of the portal, she begins to float above the clear waters and among the lush green fields. Is this another planet or a new mall? Is the girl euphoric, or did the sequel to the avatar movie release sooner than it was said? While we were in such confusion, she passed over the structures lined up like tupperware; landing on a roof. And as she touches the first roof plant she sees in her life with amazement, we realize that all this is a dream. But I guess very soon “it was a dream, it came true!” we will say. Because this story is told in the introduction of a new mega - even giga - project. Launched as The Line - New Wonders for the World, this project will be held in Saudi Arabia. And yes, the shiny wall you see behind is a very large mirror. Let's talk about the project design first. Then, let's try to understand what kind of solution the proposed design will produce and whether it is really a solution. But I guess we will say "it was a dream, now it come true" very soon. Because this story is played in the introduction of a new mega or even giga project. The Line The Project launched with the motto “New Wonders For The World” will be built in Saudi Arabia. And yes, that shiny wall you see behind is a very large mirror. Now let's talk about the project design first, then let's try to understand what kind of a solution this proposed design will produce for what kind of a problem and whether it is really a solution.

YORUMLAR: 6 055
@rakcan
@rakcan
Videoyu evden değil de doğanın içinde çekerek anlatması vermek istediği mesaj için bile gayet yeterli. Thanks Baris Ozcan
@emzikdesign1875
@emzikdesign1875
Son cümleyi defalarca dinledim,bunu dile getirmeniz ne kadar güzel hissettiriyor bir bilseniz Barış bey..Bu ülkenin de,bu toplumun da,tüm toplumların da genç nefeslere,genç beyinlere,genç ve yeni düşüncelere ihtiyacı var.Hırslarına esir olan olan yaşlı beyin ve vücutların bir kenara çekilip tüm dünyanın iyiliği için gençlere fırsat vermesi lazim.
@womansumeyye5504
@womansumeyye5504
The Line projesinin görselini gösterdiğiniz zaman video durdurup tasarıma baktım. Daha sonra içeriği ile bilgi verilince ilk aklıma gelen yeni dünya düzenini kurgulayan bir proje olmasıydı. Çünkü yeni dünya düzeniyle bence örtüşen bir proje olmuş. Adının çizgi olması ve şekli itibariyle denmek istenen bu sınırın dışına çıkamayacaklarını ve yönetilmelerinin daha kolay hale getirilmeleri için olduğunu düşünüyorum. Her ihtiyacın 5 dakikalık mesafede olması, kameralar ile yönetilmeleri ilk başta insanın hayatını kolaylaştırır gibi gözükse de bence köleleştirilmiş ve her adımları incelenen kaotik bir düzene benziyor. Resmen bülbülü altın kafese koymak gibi hissettirdi. Yöneticilerin kendilerini özgür alanlar oluştururken halka kısaltılmış bir kafes inşa etmeleri hoş değil.
@fandinist
@fandinist
Bir mimar olarak bu projeyi ürkerek takip ediyorum. Çevrecilik yönünden felaket sonuçları olur. Orada yaşayan sınırlı sayıda karasal canlılar bir taraftan öte tarafa nasıl geçecekler , hadi geçmesinler, kuşlar nasıl 500 mt yi aşıcaklar? Tam arap kafası, çin seddi bile bundan daha insancıl..
@kubraaakivrakkk
@kubraaakivrakkk
Bu proje bana tam olarak Devirgent (uyumsuz) serisini anımsattı. Düm düz bir şehir, baştan sona trenle gidilmesi, insanların ihtiyaçlarının yapay zeka ile takip edilecek olması, şehirden çıkışın mümkün olmaması, bir gurubun orda ki insanları an be an izliyor olması vs. Orda da dünyayı mükemmel hale getirmek için bir grup insanı böyle bir kente bırakıp, insanları fraksiyonlara ayırıp dünyayı kurtaracak sistemi ve mükemmel insanı bulmak istiyorlardı. Benzerlikler çok ilginç
@hilalaycan
@hilalaycan
Bu proje bana, Yevgeni İvanoviç Zamyatin' in "Biz" isimli kitabını hatırlattı. İnsanların doğadan, kendi benliklerinden ve birbirlerinden koparıldığı bir ortamda; insanların isimlerinin yerini numaraların aldığı, cam duvarlar arasında her şeyin kameralara kaydedildiği Tek Devlet adlı yer...
@seymacelik117
@seymacelik117
Projeyi düşündükçe ruhum daraldı gerçekten, insanlar ne kadar meraklı sıkışık dipdibe duvarlar arasında yaşamaya ,imkan varsa yemyeşil çevre içinde müstakil evlerde yaşa mis gibi . Gerçekten aklım almıyor bir apartman dairesine biraz lüks diye tonla para verip yaşayanları ,yani varsa o kadar paran git istediğin gibi yaptır yaşam alanını ..
@bohcamzdan9752
@bohcamzdan9752
İlk defa duyuyorum ve ne düşüneceğimi bilemedim. Çok korkutucu buldum ve asla istemeyeceğim bir geleceği gördüm. Gökyüzünü, dağların zirvesini, denizi, güneşi ve nice güzelliği göremeyeceğim bir hayat istemiyorum. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Bu konularda, en çok etkilendiğim ve ilham aldığım insan Neri Oxman’dır. Onun hayal ettiği dünya ise tam aksine, bu zamana dek bildiğim en güzel dünya.
@beyza2206
@beyza2206
Keşke herkes gençlerin geleceğini doğal yaşam alanlarını doğayı sizin kadar düşünse teşekkürler Barış Özcan
@ercaneryasan7458
@ercaneryasan7458
Sn, Özcan bu belgesel tadında çektiğiniz eğitici, öğretici, düşündürücü ve bir o kadarda gurur verici video yu izlerken köyümde ki yaşam yerinin ne kadar kıymetli olduğunu şimdi çok daha iyi anladım. Seksene yakın meyve ağaçlarını bahçede dolaşırken ayaklarıma dolanan tavukların ve civcivleri mi, bahçemde tamamen doğal ortamda yetişmiş sebzelerin kıymetini şimdi çok daha iyi anladım. Video biter bitmez kendimi bahçeme attım. Binlerce özür diledim. Binlerce şükür çektim. Hayat doğada yaşarken güzel. Sizin de bu sıradışı belgeseli açık bir alanda yeşiller içerisinde çekmeniz harika bir mesaj olmuş. Teşekkür ederim. 👏👏👏👍👏👏👏👍
@mehmetakbulut044
@mehmetakbulut044
170 km uzunluğunda beton mezarlıklar inşa edeceğinize, 170 km'lik güneş paneli kurup enerji üreten bir mega proje yapsanız hem doğaya hemde insanlığa büyük yararınız olur !
@alperemir5529
@alperemir5529
Tamamıyla gösteriş ve turizm amaçlı hazırlanmış bir proje. Zaten proje gerçekleştirilse bile dünyanın sadece %1'inden azının satın alıp girebileceği bir değerde olacak. Bu tarz oluşumların geleceği, doğayı, insanları ve çocukları düşündüğüne inanmıyorum.
@ismailozler3528
@ismailozler3528
insanoğlu ne kadar uçuk kaçık projeler üretse de teknolojiye çağ atlatıyoruz dese de hayatımızı kolaylaştıracak hamleler yapsa da her şeyin bir özü var ve o öz asla bozulmaz. yıllar boyu dönem dönem rağbet görmüş, insanların ilgisini çekmiş ve sonradan unutulmuş bir çok proje var. Bu projde onlardan birisi. Dünyadaki canlıların özü doğadır...
@hasanozturk4844
@hasanozturk4844
The LINE’ı ilk duyduğumda aklıma ilk gelen şey cyberpunk evreni ve müthiş sınıfsal ayrımlar. Kuvvetle muhtemel bu line, zenginleri fakirlerden ayırmak için kullanılacak olan bir mega şehir olacak.
@turkaykaym5040
@turkaykaym5040
Mesajı veriş biçimi, verdiği mekan, mesajın kimlere ulaşacağını bilerek anlatışıyla muhteşem bir bilgilendirme olmuş. Zenginlerin bencilliğini apaçık ortaya dökmüşsünüz. Tebrikler.
@mehrin.h.5332
@mehrin.h.5332
Yine çok bilgilendirici bir video olmuş Barış bey çok teşekkür ederim. Beni yerleşim ve şekilden ziyade aynalarla yani ışığı ve ısıyı yansıtan yüzeyle kaplanması çok endişelendirdi. İyi bir kamuflaj aracı gibi de görünüyor. Fakat aynı zamanda mega bir büyüteç/yansıtıcı rolü oynayarak zaten ısınmakta olan iklime ekstra bir katkıda bulunmasın. Tecrübenin de gösterdiği gibi yansıtıcı yüzeylerle kaplı gökdelenler bulundukları şehirlerde ısı yüksekliği ve yansımadwn kaynaklı görüş zorluğu oluşturmakta. Cidden endişeli bir durum. Ayrıca insanlar ne kadar konforlu olursa olsun işi olmadıktan sonra niye çölün ortasında yaşamak istesinler ki? Acaba yakın gelecekte bilmediğimiz bir yerleşim yeri krizi olacak ve bunun analizi sonucu mu böyle bir projeye başvurmuşlar?
@hilal3725
@hilal3725
Mimarlık okuyorum. Yol tasarımı üzerine kent geliştirme fikrinden projenin gelişmiş olduğunu düşünmek oldukça akla yatkın. Başka bi' açıklaması olamaz bence de. Bana da oldukça distopik ve baskıcı bir zihniyeti yansıtıyor gibi gelmişti. Sunduğu tüm güzel şeylere rağmen bitmiş halinde insanlar mutlu yaşayamayacaktır. Zaten yerel halktan birilerinin oraya evlerini taşımayı reddettikleri için idamla yargılandığına dair bir haberle projeyi tanımıştım. Değerli araştırmalarınız ve keyifli sunumunuz için teşekkürler, yine bu kanaldaki bir içeriği hayranlıkla izledim :)
@aliihsancakr5379
@aliihsancakr5379
O kadar uzun,yüksek ve kesintisiz bir yapının o bölgenin doğal rüzgar dengesini ve dolayısıyla sıcaklık ve yağış dengesini de bozacağı; aynı zamanda doğal habitatı gereği bölgeler arasında geçiş yapma zorunluluğu olan kara hayvanları ve alçaktan uçan kuşların da varlığını tehlikeye sokacağı kanaatindeyim..
@gizem1042
@gizem1042
Bu proje bana netflixte yayınlanan yakamoz dizisinin son sahnesini hatırlattı. Küresel bir tehdide karşı, sadece dünyanın en zenginlerinin içeri girebildiği izole bir ortam yaratılmıştı. Bu proje turistik ya da suudi yerel sorunlarından çok daha ötede bir probleme karşı çözüm olarak sunuluyor. Ya da birileri tarafından suudi arabistana tanıttırılıyor.
@EmreSALIofficial
@EmreSALIofficial
Her zamanki gibi efsane bir konu anlatımı olmuş, emeğine sağlık Barış... Farkındalık yaratmaya ve bakış açıları sunmaya devam 👏👏👏
CANLI YAYIN: Hindistan Ay'a iniş yapmayı deniyor!
2:07:19
Su altında yaşanabilir mi?
19:59
Barış Özcan
görünümler 2,1 Mn
GPT-4 Çıktı! N'olacak şimdi?
23:58
Barış Özcan
görünümler 509 B
Çok Güzel Hareketler 136. Bölüm
2:9:05
Çok Güzel Hareketler
görünümler 1,3 Mn
*son* FRUİT NİNJA w/@bicimali @BilalHanc
31:59
Mesut Can Tomay
görünümler 679 B
Which movie predicts the future the most?
22:46
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
The World's deepest hole is being drilled!
12:27
Barış Özcan
görünümler 1,9 Mn
Pinokyo'nun Karanlık Yüzü
19:51
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
Google Earth hakkında BİLMEDİĞİNİZ 15 ŞEY
23:46
Barış Özcan
görünümler 2,6 Mn
Time travel... Until the coffee gets cold
14:23
Barış Özcan
görünümler 1,5 Mn
Humanity is returning to the Moon. This time permanently!
20:20
Mamutlar 2027'de yaşama geri mi gelecek?
19:06
Barış Özcan
görünümler 1,5 Mn
First photo of the black hole at the center of our galaxy
17:09