Osmanlı'nın Çöküşü ile ilgili az konuşulanlar (Prof. Dr. İlber Ortaylı)

  görünümler 177,115

Tarihin Arka Odası

Tarihin Arka Odası

8 aylar önce

Her hafta yeni videolar için Tarihin Arka Odası TRshow Kanalına Abone Ol ➤ trshow.info...
Murat Bardakçı, Tarihin Arka Odası'nda Pelin Batu, Erhan Afyoncu ve konuğu Prof. Dr. İlber Ortaylı ile birlikte Osmanlı Devleti'nin çöküşü ile ilgili konuştu.
Tarih: 28 Mart 2009
trshow.info...

YORUMLAR: 156
Open The World
Open The World 3 aylar önce
ilber hocam yaşlandıkça korkuyorum böyle yürüyen ansiklopediden yeteri kadar faydalanamadan kaybedicez diye tabi Allahım sağlıklı uzun ömürler versin..İzlemeye doyamıyoruz
hattuşili anatolian
hattuşili anatolian Aylar önce
ölmeden zihnini yapay zekaya aktarmaya uğraşmak gerek. Belki işe yarar
Suat Burak Güneş
Suat Burak Güneş 7 aylar önce
İlber Hocam dipsiz kuyu .Allah uzun ömür versin.
hakan hakan
hakan hakan 20 saatler önce
@Mustafa Akçay Sen neden kudurdun şimdi?
Mustafa Akçay
Mustafa Akçay 2 aylar önce
Tarihin Şarap fıçısı Dilber
BH
BH 2 aylar önce
Celal Şengör :D bu arada noktadan önce boşluk kullanma noktadan sonra kullan
Serdar Aslan
Serdar Aslan 7 aylar önce
halkin beynini yikamakla mesgul.
Halid
Halid 7 aylar önce
Verdi bile.
İbrahim Çiftçi
İbrahim Çiftçi 8 aylar önce
İlber hocamızın bilgisi muazzam güzel program olmuş
Ayvaz Mauletov
Ayvaz Mauletov 2 aylar önce
Tarihimizi dogru bilmek onemli.✊🇹🇷
ÖZCAN
ÖZCAN 8 aylar önce
Tüm bölümleri yüklerseniz seviniriz 🙏🏻
Yasemin Dur
Yasemin Dur 8 aylar önce
Hocam ermenistan ile ilişkilerin düzelmesi birincisi Rus faktörü yüzünden çok zordur. İkincisi ermenistan bu davasından kar elde etmektedir. AZERBAYCAN çok daha karışık bir durumdur. Çünkü işin içine İran da girmektedir.
Emrovski
Emrovski 13 gün önce
Olayları çok güzel kurguluyor sana bayılmamak mümkün değil büyük insan.
O Bir Atlas
O Bir Atlas 3 aylar önce
hoca doğru söylüyor. karşısındaki kişinin evini arabasını tırnağını bile kıskanır. lakin o kişinin beynini asla kıskanmazlar.
Mehlika Sultan
Mehlika Sultan 6 aylar önce
İlber hocam ne güzel bir ailede yetişti . Bu konuşma tarzı ve asilligi yetişme tarzindan
Kaya Yıldırım
Kaya Yıldırım 7 aylar önce
İlber Hoca Çok Güzel ve Yumuşak Anlatıyor
Ali Yaman
Ali Yaman 7 gün önce
Merhametli olun, merhamet sizi huzurlu, mutlu eder.
Muhabbet_i Hakikat
Muhabbet_i Hakikat 8 aylar önce
İlber hocam ya :) adam gidiyor Süleymaniye’nin altına metro kazıyor bunun neyin tasvip edeyim ama adam çok iyi mühendis helal hocam hem vuruyor her seviyor :)))
joejoe1403
joejoe1403 4 aylar önce
Pelin'e üzüldüm. Murat konusturmamış her zamanki gibi.
Ufuk Duguk
Ufuk Duguk 7 aylar önce
Onlar ders Al dedigimi onlarda dert al
Tunahan Aksoy
Tunahan Aksoy 6 aylar önce
Lan şöyle mükemmel bir programın altında 94 tane yorum var. Yazık milletimize, şuan bu yorumlarda bazı şeyleri tartışıyor olmamız gerekirken bizim milletimiz aptal saptal şeyler izleyip sürekli eğlence peşindeler
EbuBekir BALKAN
EbuBekir BALKAN 2 aylar önce
Ortak millet esra erol da kim.kimin kocasini ayartmis kim kimin bacisini götürmüş hangi evli kocasini aldatmis dedikodu pislik ahlaksiz programlarda uykudalar..
İbrahim Atilla
İbrahim Atilla 6 aylar önce
👍
güzey uzun
güzey uzun 3 aylar önce
0:00 - 0:15 Bu, esasen merhum Halil İnalcık'ın yorumudur; İlber Hoca, hocasının yorumunu kendine has üslûbuyla yeniden dillendirmiş oluyor.
Engin EROL cheff cook
Engin EROL cheff cook 3 aylar önce
İlber hoca inkılap tarihi ile de bildiklerini tam anlatsa işte o zaman taşlar yerinden oynar ..
Oğuzhan
Oğuzhan 21 gün önce
Hocam taşlar falan oynamaz kusura bakmayın, öyle bişey yapsa onu da deli ilan eder bizim putperestler. Kemalistler ağır zihinsel sorunlu çoğunluk itibari ile, hakikati gözüne de soksan ben seviyorum diyor.
ASLAN CİMBOM
ASLAN CİMBOM 3 aylar önce
22:00 Bu tarz projelerin yapılma sebebi de zaten tarihi eserleri çıkarıp hazineye para kazandırmak.
Mehmet Bolat
Mehmet Bolat 7 aylar önce
İlber hocanın biliyorsunuz... dediklerinden hiç birini bilemiyorum :)
smyrnianlink
smyrnianlink 7 aylar önce
İlber Hoca: "Ben tanımıyorum ; niye tanımıyorum?" .. :)
Mim Cim
Mim Cim 8 aylar önce
Osmanlı devletinde aristokrasi yoktu ama, sivil asker bürokrasinin açgözlülüğü hat safhadaydı. İngiliz aristokrasisi malıyla mülküyle ülkenin monarşiden sonra sahibi olduğunu bilir ona göre de sıkı sıkıya sahip çıkarken Osmanlı sivil asker bürokrasinin mali mülkü var fakat padişahın dudaklarından çıkan sözle devlet hazinesine kolayca geçebilirdi. Mustafa Reşid Paşa'nın Boğaziçi'nde 16 bin dönüm, İstanbul civarında da 200 bin dönüm arazi varmış. Harem ağası zimmetine para geçirdiğinde araştırma sonunda 600 fıçı "misk ü amber" parfümü bulunmuş, para pul sayısı belli değil... bugün İngiltere'de aristokrasi saray ve köşklerini devlet hazinesine hediye etmiş, millet, turist sarayları müze gibi gezer. bugün İngiltere'de aristokrasi sanayici ve bankacılık yapar malının mülkünün ülkesinin sahibidir. Bizde İstanbul'da sanayici, banka sahipleri cumhuriyet rejiminin olmayan burjuvazisini oluşturmak için devlet desteklemiş fakat, milli burjuvazisi değil komprador "iş birlikçi" burjuvazisi oluşmuş, bunlar da batı emperyalizmi ile ülkeyi sömürmüşlerdir. Türkiye'nin 90 yıl uyutulan, altyapısı tamamlanmamış olması ülkenin gerçek sahibinin yönetimde olmamasındandı. Türkiye 90 yıl sivil/asker bürokrasinin egemenliğine/vesayetine dayanan devlet modelinde komprador burjuvazisinin ekonomiye sahip olduğu bir dönemde olduğundan dolayı gelişmemiş üçüncü dünya ülkesiydi. Bu Atatürk'ün söylediği "hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" ilkesine aykırı olduğunu bir düzendi. bugün Türkiye'de yerli ve milli devlet paradigmasıyla yönetilen cumhurun cumhuriyeti Anadolu halkının yerli ve milli burjuvazisini oluşturmaya çalışmaktadır.
Ridvan Topcu
Ridvan Topcu 2 aylar önce
İngiltere ve bağlı 14 ülke avustralya kanada vs. krala ait ve kraliyet vatandaşa toprakları kiralıyor ev alıyorsun ama arsa tapusu yok 50 seneligine kiraliyorlar ve lordlar kamarası var onlarıda kral seçiyor, lordlarda avam kamarasını ve hükümeti orduyu yargıyı seçiyorlar kral ayni zamanda dini lider klisenin başı ve din adamalarınıda o seçiyor vs.vs. Ordada herkes kraılın dilinin ucunda çünkü anayasa yok kral ne derse o anayasa. Osmalida devlet adamları öldüğü zaman malları hazineye kalıyordu ama vatandas bu gun oldugu gibi varlik sahibi olabiliyordu mukaddes bölgeler hariç
Ali Rıza ULUDAĞ
Ali Rıza ULUDAĞ 4 aylar önce
Mim Cim hocam güzel bir analiz yapmışsınız... Fakat ingiliz aristokrasisi ile Osmanlı gibi; çok uluslu bir toplumu karşılaştırmanız doğru değil... Osmanlı'da da aristokrasisi vardı fakat bu zaman içerisinde devlet tarafından,tasfiye edildi... İngiliz aristokrasisi devrimler geçirmiş,ve bunu yaşama geçirmiş bir soylu sınıfı... 1600'lü yıllarda,İngiltere bunlardan ders çıkarmüş... Almanya ve Fransa aristokrasisi, konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamıştır.Fakat Cumhuriyet dönemini, çok iyi özetlemişsiniz...Türkiye aslında az gelişmiş,bir ülkenin yukarısına çıkmaması gerekirdi...Askeri vesayet bu ülkeyi sürekli Abd'nin yedeğinde tutmak istemiş ve bugünkü sıkıntıların,bizzat yaşanmasına neden olmuştur...Türkiye burjuvazisi ise ayrı bir sorundur...
Ayşe Karaarslan
Ayşe Karaarslan 6 aylar önce
Bilgiye dayanan esaslı bir yorum olmuş kaleminize sağlık 👏👏
Mim Cim
Mim Cim 7 aylar önce
Bu yorumum bir kitabın değil fakat, şimdiye kadar okuduklarım. Halil İnalcık hocanın kitapları, İlber hocanın kitapları fakat, müesses nizama ait bilgileri otosansür'lüdür. Zinkeisen'in Osmanlı imparatorluğu tarihi isimli 7 ciltlik eserini tavsiye ederim. Çok önemli, çünkü Osmanlı Devleti'ni anlatmanın yanında hatta daha çok Avrupa ülkelerini anlatarak 500 yıllık Avrupa ve Ortadoğu'nun tarihini anlatmakta. 1820'lerde bitiyor çünkü, erken yaşta 1860'larda ölmüş. tarih okumak çapraz okumaları gerektirir. kolay gelsin. ille de kitap satın almanıza da gerek olmayabilir. Halk kütüphaneleri yirmi yıldır hiçbir ayrım yapmadan her düşünceye saygı duyarak hemen her kitabı bulabilirsiniz. abone olun kitabı alıp eve götürebilirsiniz. bulamadığımız Kitapyurdu gibi yerlerden internet üzerinden alabilirsiniz.
Pisi Kedi
Pisi Kedi 8 aylar önce
Beşli çete mi yerli milli burjuvazi oluyor yani? Bu sebeple mi satıldı her şey yok pahasına? Lübnan eski başbakanı da mi yerli milli burjuvazi olsun diye dolandirmasina izin verildi bankalarimizi ve Turktelekom'u? O da mi yerli ve milli burjuvazi? Kilometresi 40 milyona yapılabilecek metroyu 140 milyona yapılması mı yerli milli burjuvazi içindi. "Milletin ...na koyacağız" diyen is adamı, yerli milli burjuvazi olmayı mi anlatıyordu milletin namusuna laf ederken?
Ufuk Duguk
Ufuk Duguk 7 aylar önce
Tarih desi dedimi zaten tarihin derti
Oguzcan Kilickaya
Oguzcan Kilickaya 7 aylar önce
Hoca videonun başında ermenilerle diplomatik ilişkilerden bahsettikten sonra , videonun sonunda envere ermeni kasabı yakıştırması yaptığı ortaya çıkıyo LAKSGŞLDKFH
Sry ASM
Sry ASM 2 aylar önce
Ata Demirer in taklininden sonra sdinliyemiyorum bı gülme geliyor
Türkoğlu Türk
Türkoğlu Türk 7 aylar önce
paylaşımlarınızın ses seviyesi çok düşük
Shorts time
Shorts time 7 aylar önce
Celal Şengör ile İlber hoca aynı yerde muhabbet ediyorsalar uzaklaşın arkadaşım ordan anlayamazsınız kullanılan kelimeler adamlar istediği dilde konuşabiliyorlar 😂
SE Fa
SE Fa Aylar önce
Celal şöyle tarihten anlamıyor her okuduğu vesikayı doğru zannediyor. İlber hoca da katılmasa bile yüzüne karşı pek bir şey demiyor ama başka oturumlarda reddediyor onun söylediklerini. Hatta Murat Bardakçı da ismini vermese de onun savunduğu bazı şeyleri asılsız diye eleştirdi.
Utku erdem Sarp
Utku erdem Sarp 7 aylar önce
SONU EFSANE :D
Cuneyt Burucu
Cuneyt Burucu 5 aylar önce
Biraz dinledikten sonra hem.yada karsi cinslerim neler yazmis merkatan bi baktim bastan asagi ilber hocam masallah anlattiklariyla cok derinden ilgilenmemiz gerekmiomu bu adam bastan asagi ooo ilber hocam sa
Myron Bolitar
Myron Bolitar 8 aylar önce
Efsane
hakan T.
hakan T. 3 aylar önce
02:38 (halktan bahsetmyiorum) Osmanlı Türk değildi. biraz bizans-Rumi bolca Arap-Fars sentezi idi ve sadece sözde Türklük vardı. Özellike devlet kültürünün tamamı bizans-rumi, arap-fars sentezi idi. Türklük cehaletle eşdeğer tutulurdu ve aşağılanırdı. (göçebe bir toplum olduğumuzdan eğitim tabi ki azdı). hatta kurulduğunda da ismi otman veya düşük ihtimal ataman idi ama ismi sonradan değişti). Bir Türk milliyetçisi olarak Osmanlıyı fazla sevmem. Arabın farsın kültürünü koruyacağız diye Türk'lüğe 1000 yıl kaybettirdiler yönlerini batıya çevirip doğudaki Türk'leri rusların çinlilerin insafına bıraktılar.. Bu arada Pelin Batu ne kadar güzeldi ya. 90lar ve 2000'lerde Türkiyenin en güzel 3 kadınından biriydi (diğerleri Arzu Onan, Azra Akın)
CENGİZ ALTIN VE TÜRK TURANLILAR TARİHİ
CENGİZ ALTIN VE TÜRK TURANLILAR TARİHİ 2 aylar önce
Hakan Bey gizlenen Tùrk tarihimizi ògrenmek isterseniz kanalımın ismi CENGIZ ALTIN VE TÙRK TURANLILAR TARIHIDÌR bu Tùrk tarihimizi anlatmak ATATÙRKE VE TÙRK DUNYAMIZA BORCUMDUR ilginize tešekkùr eder saygılarımı sunarım
Emine Çelebi
Emine Çelebi 2 aylar önce
Tarih baba konuşuyor. Pelin Batu hanım, bu kadar ciddi akademik konuda neden magazin proğramı giyinmiş acaba?
Ozgur Agansoy
Ozgur Agansoy Aylar önce
Murat Bardakçı kadınlarla ne gibi bir sorununuz var ya...ne zaman izlesem dikkatimi çekiyor..bu saygısızlık ne ya...neden beraber program yapıyorsunuz...
elf
elf 7 aylar önce
Pelin hanima bi söz verin ya ayiptir kadin konusamadi bi turlu
Tuarek
Tuarek 7 aylar önce
Pelin Batu ilerde iyi bir tarihçi olacak
Tuarek
Tuarek 6 aylar önce
@ismail Olmez :D o kadar kusur kadı kızındada olur ben ilerde dedim zaten
ismail Olmez
ismail Olmez 6 aylar önce
Atlar denildiğinde katerina demesini dıkkate alırsak sanmam
Ömer Çelebi
Ömer Çelebi 8 aylar önce
Hoca doğru söylüyor hiç ilerde olmadık ki gerilyelim
Muhabbet_i Hakikat
Muhabbet_i Hakikat 7 aylar önce
@Mahsun Sönmez devran böyle dönmeyecek ama tarihi incelerseniz bu hep böyle olmuştur bizim ihtiyacımız olan şey öz güvenimiz. Onuda sağlamanın yolu nasıl bir uluçınarın dalları olduğumuzu unutmamaktan geleceğimize ve kendimize inanmaktan geçer. Çınar’ın kökleri ile bağı koparsa dalları kurur unutma o sebepten gelecek bizimdir bizim olacak inşaallah
Mahsun Sönmez
Mahsun Sönmez 7 aylar önce
@Muhabbet_i Hakikat kardeşim ozamanlar dediklerin doğru olabilir sen sonuca bak şuanki halimiz Avrupa'nın karanlık yıllarındaki gibi.
Muhabbet_i Hakikat
Muhabbet_i Hakikat 7 aylar önce
@Ömer Çelebi top Urbanın değil Fatih’in çizimi ( urban döküm ustası başarılı bir döküm ustası gerçi onun gibi bizimkiler de aynı anda döküm yapmışlar Urbanın döktüğü top çatlamış çok önemlide değil silah dediğin o dönem silahlarımızın yanına bile yaklaşamaz Avrupa resim hariç çünkü islam dünyasında resim portre çizmek çok talip olunan bişi değil bizde sanat dedin mi söz sanatı gravür varak çini vs geliyor
Ömer Çelebi
Ömer Çelebi 8 aylar önce
@Muhabbet_i Hakikat nereden okudun bunları sanat bizdeys e neden Fatih'in resmini yapan türk yok yada neden Osmanlı en güçlü döneminde herkesin bildiği bir yazarın yok teknoloji sendeyse neden toplarını yabancı top ustaları yapıyor neden tüfekleri yabancı ülkelerden alıyorsun
Muhabbet_i Hakikat
Muhabbet_i Hakikat 8 aylar önce
:) biz mi hiç ilerde olmadık :) sanat bizde edebiyat bizde teknik 16 yy a kadar bizde ahlak zaten bizde sanırım bu gün ile kıyaslıyorsun :)))
ufuk tuglu
ufuk tuglu 7 aylar önce
sesi çok kısık !!!!!!!!!!!!
Nurgül Karademir
Nurgül Karademir 6 aylar önce
🦅🦅🦅🦅🐺🐺🐺🐺🐺👏
HadiMali
HadiMali 2 aylar önce
Şu yanlış ama imparatorluklar yıkılmak için kurulmaz :D
HadiMali
HadiMali 2 aylar önce
Birde tüm hanedan cumhuriyetçi mi şuan acaba??
mustafasonmez24
mustafasonmez24 7 aylar önce
kab dediği aşık kemiğidir.
aras
aras 3 aylar önce
Bu Murat Bardakçı laf olsun diye konuşuyor...ya bi sus alakasız araya girme..seyirci salakça yazar okumak zorunda mısın ...Belliki İlber hoca nin bilgisini kıskanıyor sabote ediyorsun
Deniz Îndibi
Deniz Îndibi 7 aylar önce
Mithat pasanin Mithat Pasa Kiz mektebine verilmesinin nedenide bu $)
Ahmet Erkan
Ahmet Erkan 7 aylar önce
ortamdaki en büyük entelektüel pelin batu
Arhatu
Arhatu 5 aylar önce
İlber'e biri oturup ayan sınıdını anlatsın, aristokrat yokmuşmuş.
Arhatu
Arhatu 4 aylar önce
@aksak timur Adam bence cahil değil hain, biliyor herşeyin doğrusunu ama onursuzluğundan birilerine yaranmaya çalışıyor sürekli. Dediğim gibi bu konu tartışmaya açık değil Osmanlı'da ayanlar vardı ve Osmanlı Aristokratlarıydılar. Bunun aksini iddia edebilir misiniz?
aksak timur
aksak timur 4 aylar önce
aynem yaaa cahil bu ilber hoca..en iyi sen biliyorsun..la havle
Cesetovic
Cesetovic 2 aylar önce
Bu program ne zaman çekilmiş acaba
TOMAHAWK 🇺🇸
TOMAHAWK 🇺🇸 7 aylar önce
İlber Ortaylı ayaklı kütüphane gibi müthiş bir deha. Kıymetini bilmek gerekir. Tabii Celal Şengör, Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu da öyle. Pelin Batu da büyük istikbal vaat ediyor.
yusuf çiçek
yusuf çiçek 6 aylar önce
celal Şengör beş para etmez
Tuarek
Tuarek 7 aylar önce
@Mim Cim zottirik nesini abartıyorlar ülkede kaç alim var bunun gibi bilgili olan sen git cin ali oku egolarından kurtul değerli olanı takdir etmeyi öğren
Türkçü Mehmet
Türkçü Mehmet 7 aylar önce
@Mim Cim onun gibisi yok abartıyı bırak ta sen asıl biraz saçmalamış gibisin
Tenceremi ocağıma ekliyorum
Tenceremi ocağıma ekliyorum 7 aylar önce
@Mim Cim Çok doğru
Mim Cim
Mim Cim 7 aylar önce
Bence çok abartıyorsunuz. alim tabii ki bilecek... ülkem halkı sözeldir, okumayı sevmez, bunun da sebebi okumak yalnız olmayı gerektirir. Halbuki yalnız kalmak insanın kendi iç dünyasına döndürerek olgunlaşmasını sağlar.
İnanç Güngör
İnanç Güngör 7 aylar önce
Olum kadını niye konuşturmuyorlar benim sinirlerim gerildi kadının lafının kesilmesinden
Okur Yazar
Okur Yazar 7 aylar önce
Osmanlı hakkında ne bilgisi var?Vizyonsuz kadın ne konuşacak acaba? Devlerin yanında oturduguna sükretsin
Yılmaz Kan
Yılmaz Kan 6 aylar önce
Murat hocam regl i hiç bitmeyen kadın gibisiniz! Gelen gideni azarlıyorsunuz? Küçükken inşaata topunuz kaçmış olabilir mi??
Rabia Yağmur Aras
Rabia Yağmur Aras 7 aylar önce
Aklıma güldür güldür ibrahim taytaylı skeci geldi😅
Fatih Mehmet KOÇAK
Fatih Mehmet KOÇAK 3 aylar önce
Videodaki 4 kişiden 1'i ziyan. :D
İlhan Karahan
İlhan Karahan 6 aylar önce
ortaylı sen muhalif medyada başka konuşuyorsun iktidar medyasına baska bilim adamları zaman ve zemine göre kivirmaz çık adam gibi söyle ben tatrciyim türkleri sevmem de ayrıca o bardakçıda senden bir farkı yoktur
Radikal Penguen
Radikal Penguen 3 aylar önce
Pelin Batu ne çekmiş be. O zamanlar anlamıyorduk ama kadın iyi sabretmiş.
Last Samurai
Last Samurai 2 aylar önce
Hocam peki sizce Sancar Han mi hakli yoksa Dustum Han mi?
Kürşat Tursun
Kürşat Tursun 2 aylar önce
her warband oynayışımda önce kergitleri bitiriyorum, atlı okçular aşırı kanser
Safa Pasazade
Safa Pasazade 8 aylar önce
Bardakçı araya girip parazit yapma lan.
Zulkapil Mukhamyetbai
Zulkapil Mukhamyetbai Aylar önce
Ben mi yanlis goruyorum yoksa bunlar mi sacmaliyor. Kimdir ki bunlar
Yalnız kovboy
Yalnız kovboy 2 aylar önce
34:00 Enver paşa sorusu
emre
emre 29 gün önce
Demek ki o zamanlar mail geliyormuş Tweet yok galiba daha
sercan çerezci
sercan çerezci 7 aylar önce
Bardakçı ve pelin olmasa harika program.
Ktmkh1917
Ktmkh1917 2 aylar önce
Sorun o değil maalesef ne olursa olsun bi program 3 kişiyi geçtiği zaman bozuyor.
peter sizirony
peter sizirony 3 aylar önce
Öyle deme Pelin çok donanımlı tarih konusunda haksızlık ediyorsun. Artı 45 yaşında biri için oldukça güzel biri:)
Aydın
Aydın 6 aylar önce
bardakçının hakkını yeme ama pelin konusunda haklısın onun ne işi var orda
Halid
Halid 7 aylar önce
İstanbul bile Pelin Batu kadar güzel olamaz
Yuksel y
Yuksel y 7 aylar önce
Güzellik izafidir fakat sen güzel görmemişsin bu çok açık...
coltranefb
coltranefb 2 aylar önce
oportünist bir insan çoğu yargısı da yanlış..
coltranefb
coltranefb 2 aylar önce
tüh.. bayaa hayal kırıklığı oldu.. tek istediğim havalı görünmekti .. oportünist kelimesini ya da benzeri herhangi bir kelimeyi istediğim gibi kullanırım bunu sorgulamak da sana düşmez. ama madem sormuşsun söyleyim. İlber hoca çok bilgili çok zeki ve çok Üstad.. bunu tartışmak haddime değil ama kendisinin siyasi yaklaşımlarında bu çizgi var ,izleyen görebilir. ben de bunu belirttim o kadar!
Mr. Pink
Mr. Pink 2 aylar önce
Mesela hangi yargısı neye göre yanlış? Ayrıca oportünist kelimesinin yaygın kullanılan bir Türkçe karşılığı var, oportünist yazınca havalı yada bilgili biri olmuyorsun.
Altay California
Altay California 6 aylar önce
Osmanli cemaaati bence turk degil
ceugantful
ceugantful 4 aylar önce
… hablar en griego, en guirigay, en gringo. Gringo, griego: aplícase a lo que se dice o escribe sin entenderse.
Mustafa Yücel
Mustafa Yücel 6 aylar önce
arap
Ahmet YILDIRIM
Ahmet YILDIRIM 7 aylar önce
Kaçıncı Bölüm
Oğuzhan Kangal
Oğuzhan Kangal 3 aylar önce
07:15
BD
BD Aylar önce
11:28
İlhan Karahan
İlhan Karahan 6 aylar önce
Bu tatarci ne anlatıyor
Talha Enez Tapan
Talha Enez Tapan 6 aylar önce
03:40
Niyazi Pekmezbalyemezoglu
Niyazi Pekmezbalyemezoglu 5 aylar önce
Dinci İlber aşırı cahil.
Mahmut Tav
Mahmut Tav 8 aylar önce
Hoca yine sıçmış batırmış 😁Ermenilerle çok güzel barıştınız
Hakan Gürbüz
Hakan Gürbüz 8 aylar önce
Devirin cahilin alimi linçlediği bir devir. Senin sevrini devranını sileyim Mamut.
Sultan Qalawun(Kalavun)
Sultan Qalawun(Kalavun) 8 aylar önce
Ne dion?
Mahmut Tav
Mahmut Tav 8 aylar önce
@Subutay Noyan evet evet Ermeniler türklere bayılır. Bizzat kendim şahit oldum. 😇
Subutay Noyan
Subutay Noyan 8 aylar önce
Adam haklı, Türkiye uzun vadede Ermenilerle anlaşacak zaten. Diaspora ile Ermeni Milleti'ni karıştırmayın
Nuri Karakuş
Nuri Karakuş 8 aylar önce
.
Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili az bilinenler
34:24
Tarihin Arka Odası
görünümler 11 B
KONYA 250 BİN SOSYAL KONUT KURASI
7:12:57
TOKİ
görünümler 401 B
RM '들꽃놀이 (with 조유진)' Official Teaser
0:51
Eda Sakız - Çok İçince
2:44
Mahzen Fabrick
görünümler 1,6 Mn
Yine yeniden BİM olayı: Savaş kızışıyor
20:00
Rusen Cakir medyascope
görünümler 30 B
Tarihin Arka Odası - Gönül Tekin / 21 Ocak 2012
3:11:04
Cem Sultan kimdir? (Tarihin Arka Odası)
38:55
Tarihin Arka Odası
görünümler 52 B
Atatürk'ü Vahdettin mi gönderdi? | Teke Tek
1:48:33
Habertürk TV
görünümler 163 B
İlber Ortaylı & Murat Bardakçı #TekeTek'te #CANLI
1:48:59
WOW! Magic Of Physics 😱 gyro effect #shorts
0:15
Amerikada Gittiğim Üniversite.
1:00
Sneakerhead Barış
görünümler 432 B
ÇAKMA AIRPODS PRO 2 ALDIM !! (Fena)
12:14
Mert Bayantemur
görünümler 71 B