Marmara Denizi'nde salya: "Müsilajın suyun altındaki sonuçlarından korkuyoruz"

  görünümler 1,977,874

BBC News Türkçe

10 gün önce

Marmara Denizi geçen yılın sonundan bu yana su yüzeyini ve derinlerini saran ve "deniz salyası" olarak adlandırılan müsilajla boğuşuyor.

BBC Türkçe, Marmara Denizi'ne kıyısı olan ve son günlerde müsilaj akıntılarının yoğun olarak görüldüğü Erdek sahilinde dalış yaparak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Profesör Mustafa Sarı ile beraber denizin altındaki son durumu inceledi.

Dalış sırasında, müsilaj tarafından çevrelenmiş, hayatları tehdit altında olan sünger kümelerini, deniz tabanında yüzeyleri müsilaj ile kaplı olan pinaları ve diğer deniz canlılarını görüntüledi.

Müsilaj oluşumu, özellikle denizin derinliklerindeki hareketsiz canlıların üzerini sararak yaşamlarını tehdit ediyor. Denizin yüzeyinde görülen tabakalar ise altlarında yer alan deniz canlılarının oksijen almalarını engelleyerek ölmelerine sebep oluyor.

Prof. Dr. Sarı müsilaj oluşumunun üç temel tetikleyicisi olduğunu söylüyor; küresel iklim değişimine bağlı olarak Akdeniz havzasında sıcaklıkların yükselmesi, yanlış atık yönetimi ve durağan deniz şartlarına sahip Marmara Denizi'nin yapısı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'ni saran ve çevresel kaygılara neden olan müsilajla ilgili "acil eylem planı hazırladıklarını" ve atılacak adımları Pazar günü paylaşacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi'nin ekolojik dengesinin yerine gelmesi için atık politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini aktarıyor ve Marmara Denizi'ni kurtarmak için deniz ekosistemine yardımcı olunması gerektiğini söylüyor.

Haber \u0026 Video: Neyran Elden
Dalış ekibi: Neyran Elden, Mustafa Sarı, Tacan Benli
Su altı görüntüleri: Neyran Elden, Mustafa Sarı
Grafikler: Osman Kaytazoğlu

BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
Facebook: bbcturkceservisi
Twitter: bbcturkce
Instagram: bbcturkce

YORUMLAR
Bilal Aslan
Bilal Aslan 25 dakika önce
Sebebini Ekrem başkana sorun. Ibb ak parti nin elindeyken sorun yoktu.
Şeyma Taşdemir
Şeyma Taşdemir 26 dakika önce
﴾41﴿ İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara ­tattırıyor. Rum Suresi.
Murat Sayan
Murat Sayan 27 dakika önce
Söylenebilecek tek şey.. biz insanlar bu dünyayı gram haketmiyoruz
Hasan Ekici
Hasan Ekici 54 dakika önce
20 milyon insanın yaşadığı şehirde deniz bile bu kadar dayandı
Fatih Mehmed
Fatih Mehmed Saatler önce
"Ağacımı kesenin , başını keserim " Fatih Sultan Mehmed Han
EYÜP kara
EYÜP kara Saatler önce
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK :)
berra☁️
berra☁️ Saatler önce
Kendimizi öldürüyoruz kendi sonumuzu getiriyoruz şaka gibi değilmi?
Doğan A.
Doğan A. Saatler önce
Yıllardır söylerim her arkadaş ortamında, bu vatana tek düşman olan şey terör örgütleri değildir. Yolda giderken yere tükürürseniz, oturulan banklara bahçelere zarar verirseniz heryere çöp atarsanız da, bu vatana kötülük etmiş olursunuz diye.. Benim sırf çöp bidonu bulamadım diye 1 saat çikolata plastiğini elimde taşıdığım günler oldu. Bu vatan bize atalarımızdan temiz bırakıldı biz bu hale getirdik. Eğer coğrafyamızı bu şekilde gelecek nesillere aktarırsak, gelecek nesil bizlerden "ATALARIMIZ" diye bahsetmeyecek...
Ali Günhan
Ali Günhan Saatler önce
Kimseden yardim istemeyen egemenler o deniz sizin degil insanligin yapamadiginiz isler icin yardim isteyin cernobil yaratmayin buns karsi biolojik müdahale edebillecek bilgiye ship plan nationlar olabilir
AnKa
AnKa 2 saatler önce
Tatilci Ekrem İmamoğlu geldi böyle oldu. Naber herşey çok mu güzel olacaktı ? Ne olduğu ortada
hasan ssc
hasan ssc 2 saatler önce
SAHİL ŞEHİRLERİ CHP BELEDİYECİLİĞİNİN ELİNDE....HEYKELE PARA VAR , YAĞDAŞLARA PARA VAR , AMA ARITMA TESİSİ YAPMAYA GEREK YOK.. SONUÇ BU HALDE.. CHP YALOVA BELEDİYESİ KOMPLE SOYULDU.. CHP BODRUM BELEDİYESİ YENİ 6 MİLYONLUK HEYKEL DİKTİ. CHP ANTALYA BELEDİYESİ 32 MİLYONLUK HEYKEL DİKTİ.. CHP DİDİM BELEDİYESİ TESTİSLİ BALIK HEYKELİ BİLE DİKTİ.. EKREM ARITMA TESİSİ TEMEL ATMAMA TÖRENİ YAPTI...BU TÖREN İÇİN YUZBİNLER HARCADI..İSTANBUL SU AN 2 YILDA 120 MİLYAR TL HARCADI...ORTADA HİÇBİR ŞEY YOK... DURMAK YOK CHP HEYKEL YAPMAYA DEVAM...
nuriye mestanlı
nuriye mestanlı 2 saatler önce
Söyleyecek o kadar çok şey var ki dünyanın en güzel coğrafyasına sahibiz ve bu coğrafyayı soktuğumuz hale bak hiç mi kıymetini bilmez insan sahip olduğu güzelliklerin.
Seda Karataş
Seda Karataş 2 saatler önce
Gerçekten çok üzüldüm, bizim hiçbir canlıyı öldürme hakkımız yok denizdeki canlılarda herkes kadar yaşamayı hakediyor, Bu dünyanın başına gelebilecek en kötü varlık İnsandır
hasan ssc
hasan ssc 2 saatler önce
BÜTÜN MUSİLAJLAR EKREMİ ÇILGINCA ALKIŞLIYOR..
Murat KAPÇAK
Murat KAPÇAK 2 saatler önce
Siz kasımdan beri, Bandırmadaki dalgıçlar 2006 yılından beri görüyorlar....
Flwr21
Flwr21 3 saatler önce
Türkiye gitgide çöküyor gerçekten korkuyorum, birnevi haklıda dünya karşılığını veriyor.
jack sparrow
jack sparrow 3 saatler önce
bunlar sadece başlangıç daha çok şey yaşanacak
Hale cvz
Hale cvz 3 saatler önce
11:40 inception müziği
Selman Yilmaz
Selman Yilmaz 3 saatler önce
Almanyada yasayan gurbetci olarak söylüyorum. Bizim Türk milleti ne yazikki cevre temizligine hic dikkat etmeyen bir millet. Yol kenarlari, parklar, orman, deniz heryeri cöplüge cevirdiniz. Almanlar kadar olamiyoruz malesef. Evdeki cöpler bile ayirilmiyor türkiyede. Almanyada mesela 3 ayri cöp kutulari var her evin önünde (Sari, mavi, siyah), Depositosuz icecek Yok, yerde cöp bulman zor. Her Insan cevre temizligine önem verir. Daha cok calismamiz ve örnek almamiz lazim.
Ali Yavuz
Ali Yavuz 3 saatler önce
taktiği biliyorum da kimse takmaz, o yüzden uğraşasım yok
ABDUSSELAM SERDENGECTİ
ABDUSSELAM SERDENGECTİ 3 saatler önce
dış güclerin oyunu
Sena Öğretmen
Sena Öğretmen 4 saatler önce
Kimyasal ve evsel her türlü atıkları denize atanlar! Atık yönetim/denetim yapanlar! VİCDANINIZ RAHAT MI?
KARANLIĞA KONUŞAN ADAM
KARANLIĞA KONUŞAN ADAM 4 saatler önce
Yahu ne gerek var denizi tokiye verin beton döksün...
Kusou Saiki  男性
Kusou Saiki 男性 4 saatler önce
Araştirmasi yapildi musilaj a oksijen verince temizleniyormuş ve ayrica cok fazla olmadigi surece sağlıklıymiş
Kübra Acarer
Kübra Acarer 4 saatler önce
Allah kahretsin çevreye zarar veren herkesi bu ne ya hiç bişi görmediniz nasıl insanlarsınız yaşadığı yeri pisleyen tek milletiz midem bulanıyor artık bu bilinçsiz insanlardan !!!
Zeynep Nur Yalçınkaya
Zeynep Nur Yalçınkaya 5 saatler önce
Siyasiler bilim insanlarını dinlese zaten uçacak bu ülke. Ama işte dinleyen yokk!!! Bilime kör bir siyasetle ne yapmalı????!!!!
Aydan KUZU
Aydan KUZU 5 saatler önce
İnşallah denizin kendi kendine temizlemesine yardımcı olurlar.. da sadece bu şekle geldi diye kanal istsnbul projesini yapmazlar..
Aydan KUZU
Aydan KUZU 5 saatler önce
Yine en güzel şeyin katili insan... Ne yazık ki başımıza gelen her şey bizden... Her gün zarar.. bir gün de bir şey gerçekten kendi güzelliğinde kalsın... Kötü bir haber duymayalim
Aydan KUZU
Aydan KUZU 5 saatler önce
Nasıl yok olacak bu müsilaj.. nasıl kurtulacağız.. nasıl eski.denizimize kavusacagiz
Lunar Solar
Lunar Solar 4 saatler önce
@Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰 neye dayanarak?
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰 5 saatler önce
Her şey çok güzel olacak az daha sabır
sercan can
sercan can 5 saatler önce
ulkeyi egitimsiz bilgisiz insanlar yonetince , egitimli ve bilgili insanlarin fikri ciddiye alinmayinca, olan bu iste. ki bu ulkede her alanda var. baskasinin ustunu ortebiliyorlar ama dogayi sansurleyemiyorlar iste. bu ben bilirimciligin bitmesi lazim. ulkede insaatcilik ve ticaretten baska is alanlarina saygi duyulmasi lazim.
Aslı Karam
Aslı Karam 5 saatler önce
Çok korkunç
sürünen adam
sürünen adam 5 saatler önce
res
Angel Koach
Angel Koach 6 saatler önce
🙁
KAMİL ERTUZUN
KAMİL ERTUZUN 6 saatler önce
Marmaranın hayata dönmesi ya çoook uzun zaman ister,yada kurtuluşu zor.
Erol Yalçın
Erol Yalçın 6 saatler önce
Keşke bütün insanlar geberse doğa şu güzelim hayvanlara kalsa insanoğlu hiç bisey haketmiyor
elbet bir gün
elbet bir gün 7 saatler önce
Ganyotacı ekram ikram fırıldakis bu havadislere lakayt kalmak şöyle dursun bizatihi ve bedahetle ve bariz kaltaklıklarını emareleri ile sergilerinde(temel atmama töreni) ile gösterdiklerinden ve bir takım sözde solcu veya bir görüşü savunan beyinden noksanlıklılar burada tek kelam olarak çevreci görünmeleri ile yine onların da kaltaklıkları iki yüzlülükleri çok bariz olmuş. efendim siz insan hakkı hayvan hakkı eşitlik vesaire değil siz kaltağın önde gideni hastalarsınız. bu ganyotacı ekreme tek kelam etmiyorsunuz. tabi. şaşmamak lazım.
PraetorAkin
PraetorAkin 7 saatler önce
Daha dur tüm Marmara bataklık olup bi sivrisinek üretsin de biz sizi Sıtma pistlerinde göreceğiz. Şehre ihanetiniz bi bitmedi gitti
Selahattin u
Selahattin u 7 saatler önce
Gercek aşağıda!!! Okuyun , üşenmeyin... Bakanlık tarafından özel izinle toplanan deniz patlıcanlarından geçtiğimiz yıl, ihracat ile 30 milyon dolar gelir edildi. 2020'de 2 bin 84 ton deniz patlıcanı toplandı. 2021 yılı için ise 2 bin 500 ton deniz patlıcanının avlanmasına izin verildi. Ekosistemin en önemli canlılarından olan deniz patlıcanlarının avı, yaşanan müsilaj sorununa karşın sürüyor. Geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’nın özel izniyle denizlerden 2 bin 84 ton deniz patlıcanı toplandı. 2021 yılı için ise 2 bin 500 ton deniz patlıcanının avlanmasına izin verildi. Bakanlığın paylaştığı verilere göre Çin ve Güney Kore başta üzere Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilen deniz patlıcanlarından geçen yıl 30 milyon dolar gelir edildi. TÜİK verilerine göre deniz patlıcanı avcılığı 2014 yılı ile 2018 yılları arasında 4 kat arttı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, uluslararası alanda yüksek fiyatlarda satılması nedeniyle kaçak avcıların da hedefinde olan deniz patlıcanlarının avlanmasının ekosistemi yok ettiğini belirterek yasaklanmasını istedi. Bülbül, yaşanan müsilaj sorunundan ders alınması gerektiğini belirterek “AKP iktidarının çevre ve doğaya düşman, yandaş şirketlerine minimum maliyet maksimum kâr etmeye yönelik rant politikalarıyla çevreye verdiği tahribat ile denizlerin kirliliği had safhalara ulaştı” diye konuştu.
Fatih K
Fatih K 7 saatler önce
Burda çok insanin payi var fabrika sahibi,müdürü, denetimciler,duyarsiz vatandaslar,gemiler,avcılar,siyasiler binlerce on binlerce yüzbinlerce kişi işte size meyvesi afiyet olsun gezin şimdi.
Menşure Gündüz
Menşure Gündüz 8 saatler önce
İnsanların çöp atması en önemlisi de sanayi atıklarının denize boşaltılması insanlar görmesin diye de cok farklı yollarla fabrıka atıkları denize boşalıyor denizin altındaki fotosentez yapan bitkilerin üstü örtüldügü için ölüyor ve deniz oksijensiz kalıyor boylece bütün hayvanlar da ölüyor ne üzücü. 3 tarafı denizlerle kaplı güzel ülkemizi her türlü çöple bitiyor
SENDE ÖLECEKSIN
SENDE ÖLECEKSIN 8 saatler önce
KEŞKE BÜTÜN İNSANLAR ÖLSE
O Bir Atlas
O Bir Atlas 8 saatler önce
bu sadece bizim ülkeyle alakalı bir durum değil malesef . bu videoya gelene kadar fillerin katledilişinden tutunda kaçan fillere okyanusların yok oluş videolarına kara ve deniz canlılarının tükenişine kaç tane video izledim . ırkı cinsi cinsiyeti ya da dini farkketmiyor . dünyada cok az insen iyi niyetli ve temiz kalpli . çok büyük bir kitle nerdeyse tamamı kötü . kötülük yapıyor rüşvet alıyor yalan söylüyor zarar veriyor yetkileri kurumları kendi keyfi iradesine göre kulanıyor calıyor cırpıyor . eninde sonunda cezalandırılacağız ve bunu farkt etmeden aniden hissedeceğiz ve geri döşü olmadan
Asır Asır
Asır Asır 9 saatler önce
Geçti bolu pazarı
sait kuňk
sait kuňk 9 saatler önce
Daha ne istiyorsunuz imamoğlu istanbul a nur topu gibi beyaz deniz doğurdu.
ebru
ebru 9 saatler önce
Vatandaşın attığı çöple koca deniz bu hale gelmez asıl sebep fabrikalardan atılan atıklardır.yazık....
ebru
ebru 9 saatler önce
Denizin şu halini görünce içim acıyor...
malcom x
malcom x 9 saatler önce
Kimse kusura bakmasın hak ediyoruz, hem de çoğumuz, yapan yaptığıyla yapmayan da engellemeye çalışmadığı için.
Emre KÖKSAL
Emre KÖKSAL 9 saatler önce
İnsanoğlu güneşe ulaşabilse güneşi söndürür bu yeryüzüne biz insanoğlu kadar iğrenç bı yaratık daha gelmez herkes şapkasını önüne koyup bı düşünmesi gerekir...
G.T.A
G.T.A 9 saatler önce
2017de istanbuldaydim, deniz cöplerle dolu.... bi denize sahip cikamayan millet, bi devlete nasil koruyacak....
Alex_fb .35
Alex_fb .35 10 saatler önce
bazen logarlar taştığında izmitte istanbulda yeşil mavi renglerde su akıyor sebebi kimyasal atıkların direkt logara verilmesi oradan da marmaraya tabi löpür löpür atık su akıyor. yetkililer yandaş para kazansın diye ses etmiyor... :(
Hulya Aydim
Hulya Aydim 10 saatler önce
O kadar üzücü ki bu durum insanlığa mı üzülmeliyim yoksa zarar verdiklerine mi bence artık gözümüzü açmalıyız
Buğra Demir
Buğra Demir 10 saatler önce
bütün bu yalan dolana hala inanıyor musunuz? bu müsilaj dış mihrakların bizi batırmak için yaptığı bir oyundur gözünüzü birazcık açıın eyyyyy türk milleti büyük oyunu görün!!! REİSİMİZE BÜYÜK OYUN YAPILIYOR ONUN YANINDA DURMAMIZ GEREKİYOR!
Lunar Solar
Lunar Solar 4 saatler önce
Yuh umarım ironidir
Büşra
Büşra 10 saatler önce
Böyle bir sonucun olacağı tahmin edilemiyormuydu yani neden önceden önlem alınmadan güzelim denizlerimiz bu hale getiriliyor.hepsi fabrikaların kimyasal atıklarının sonucu.sadece suyun üzerindeki yaşam önemseniyor ya suyun altındaki yaşam ne olacak.
Babaali1960
Babaali1960 10 saatler önce
Ekreme ana avrat küfür eden yok ? Simdi baskan akp li olsaydi ana avrat küfür edilmisti
Isaac'S
Isaac'S 10 saatler önce
Açaba Cumhur başkanı bu video izledimi
Isaac'S
Isaac'S 3 saatler önce
Beyler ben hicbir parti tutmuyorum ve kimse birşeyler yapmıyor bu belediyeninde cumhurunda sorunu ve türkiyedeki akar sulara ne olmuş bi bakalım lütfen bu vatan bu güzellik hepimizin
Tai Chiaomi
Tai Chiaomi 4 saatler önce
@Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰 Karasularının bu halde olması hükümeti dertlemiyor yani? Koskoca denizin kirliliği de iplemiyor iktidarı? :D akp li baban seni resmen hipnoz etmiş liseli, git ders çalış :D
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰 5 saatler önce
Bu belediyenin sorunu yalnız
Anton
Anton 11 saatler önce
Mustahaktir bu halka, umarım daha kötü olur, çünkü yediği yere pisleyen bir millet.
Çiçek
Çiçek 11 saatler önce
Bırakın denize bir şeyler atmayı bazen elimdeki çöpü, çöp kovasına rastlayamadığımda çantama geri koyarım.Canlıların yaşam alanını,evini nasıl kirletebiliyorsunuz? Hiç mi içiniz cız etmiyor, vicdanınız rahatsız olmuyor?
ibrahim Çakır
ibrahim Çakır 11 saatler önce
Gençliğim bitti tatile gidemedim o kadar enflasyon var ki şimdi ise para var doğa yok olmuş Allah hepinizi bildiği gibi yapsın 1951 den bu yana ne kadar çok vatan hainleri gördü bu ülke beyni olana bunlar okuyana işte
3 AFACAN
3 AFACAN 11 saatler önce
Bunlar kıyamet alametleri biliyosunuz kıyamete yakın alametler
ibrahim Çakır
ibrahim Çakır 11 saatler önce
Hiç bir işe yaramayan çevre ve şehircilik bakanlarımız oldukları için tebrik ediyorum yatmaya gelmişler saolsunlar
ibrahim Çakır
ibrahim Çakır 11 saatler önce
Fabrikalara izin verirsen ceza kesmez veya temizletmez ve arıtmayı yaptırıp kullandırmayıp denetlemezsen doğanın içine edersin
lavinia'
lavinia' 11 saatler önce
gün gelir o pisliğini attığın denize hasret kalırsın bakamazsın
ILHAN FAMILY
ILHAN FAMILY 12 saatler önce
Yaparsa akp yapar buyrun afiyet olsun
YILDIRIM GAMER
YILDIRIM GAMER 12 saatler önce
Acilen sağlan çevre koruma yasası çıkarılmalı kirletenler en ağır ceza almalı yerlere çõp atanlar yüklü miktartada para cezası õdemeli ormanlara daha sahip çıkılmalı piknik ve mangal yasaklanmalı fabrika ve evsel atıklar başka alanda arıtılmalı yoksa gelecekte hepimiz bunun bedelini õderiz
Ayşe nur
Ayşe nur 12 saatler önce
Bu kesin yks de çıkar şimdi
KÜBRA KEÇİK
KÜBRA KEÇİK 12 saatler önce
kendı ellerımızle dunyanın ve her turlu canlının sonunu getırıyoruz.sonuç ınsanlarda dunyayla beraber yok olacak.kıyamet bu ışte.
aysun işlek
aysun işlek 12 saatler önce
Fabrika atıkları direk denize bırakılırsa kanalizasyon denize birakılırsa böyle olur.insanoğlu maddi açıdan kazanç elde edeceğini düşündüğü sürece hiç bişeyi umursamıyor nefsin peşinden gidiyor doğayı kimse umursamıyor itiraf etsin. sokaklara çöp atan çocukları uyarmayan ev hanımları evlerini günde 2 kez süpürür bu memlekette nesiller böyle yetişiyor.kendimizi gelistireceğimize tv başında sabah programı giyinme programı yemek programı her akşam bir dizi takip etmeye devam edelim erkekler dersen hep kahvelerde zaman öldürmek için can atsın.gözlerimizi bağlayıp vah vah deyip devam edelim.elimize ne geçerse ya sokağa ya denize atıp kurtuluruz sanki hokus pokusla kayboluyormus gibi.en küçük aileden büyük şirketlere kadar herkes kendini düşünüyor doğa kimin umurunda
Sevdiye Kilickol
Sevdiye Kilickol 12 saatler önce
Doğaya en çok zarar veren canlı insan. Bu hale biz getirdik.
gizemci 77
gizemci 77 12 saatler önce
Bütün atıklar hazinedir Yeter ki olması gereken yerde olsun
bla bla
bla bla 13 saatler önce
ortaasyadan gelen turk ne anlar denizden, burasi bizansin costantino polisi, artik doga bile gercek sahiplerini istiyo.
Medcezir Torun
Medcezir Torun 13 saatler önce
Herşey bu gidişle çok güzel oluyor 😠
Canesed
Canesed 13 saatler önce
İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah dönüş yapsınlar diye işlediklerinin bir kısmını onlara ­tattırıyor. RUM SURESİ 41. Bizler günah işlemeye ve günaha göz yummaya devam ettiğimiz müddetçe Allah bunları bize yaşatacak. Daha büyük felaketler geliyor. Gelecek. Bunu unutmayın. Herkes aklını başına alsın.
Güneş Aslan
Güneş Aslan 14 saatler önce
Çok üzülüyorum geleceğimize nolcak çocuklarımız a ne bırakacağız acabaa çok üzülüyorum
Mustafa YURTTAŞ
Mustafa YURTTAŞ 14 saatler önce
Kendi sonunu hazırlayan katil insanoğlu.
Xlarge
Xlarge 14 saatler önce
Ülkeyi bilim adamlari yonetmeli siyasiler değil...bunlar iyi günlerimiz
Midnight War
Midnight War 13 saatler önce
ayn öyle
Xlarge
Xlarge 14 saatler önce
Denizin coronasi...aynı anda çıkması da mesajımı acaba?
Hayalleri olan bir kız.
Hayalleri olan bir kız. 14 saatler önce
Acilen denizler yaşatılmalı ,temizlenmeli. Denize ,şu güzelliğe nasıl kıydınız! Doğaya yalvarırım bırak çöp atmayı,bırak FABRİKA ATIKLARINI atmayı,tükürmeyin bile . Allah doğanın yardımcısı olsun ,artık bu miraslarımızın kıymetini bilelim
İlyas Erkmen
İlyas Erkmen 15 saatler önce
Ülkemizin en büyük sıkıntı sorun çıkmadan önlem alamıyoruz
krostic
krostic 15 saatler önce
tüm çevre sivil toplum örgütleri sessiz sadece türk devleti değil diğer devletler de sessiz. kimse bir şey yapmıyor sadece izliyor. Bu sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir problem de değil. Tüm dünya bundan etkilenicek, tüm deniler bu pislikle karşı karşıya kalıcak. Kanal İstanbul'dan sonra Karadeniz'de ki pisliklerde tamamen marmara denizine akıcak. 2023e kadar denizlerimiz çok büyük oranlarda zarar görmüş ve içindeki canlıların %80i yok olmuş olacak... Derhal müdahale edilmesi gerekiliyor buna ama maalesef ki bir denizi korumak para getirmediği için devlet adamlarına hiçbiri bir şey yapmıyor.. yapmayacak da. Bu sene denizde yüzerek geçireceğimiz son sene olacak.
mustafa köse
mustafa köse 15 saatler önce
bunlar hep CHP zihniyeti sonucu. AKP zamanında belediye imkanları yolsuzluğa, derneklere gidiyordu. AKP de belediye yoksullara yardım yapmıyordu. imamoğlu gelince yoksullara alısveriş kartı verince cok yediier cok sıçtılar tabi deniz kirlendi. bolluk olunca insanlar cok yedi cok sıctı.
Jimliet
Jimliet 15 saatler önce
Aga ben niye sucluyum 06 lıyım ben
Arya Emire
Arya Emire 15 saatler önce
YALAN BU BEN BUGÜN ORADAYDIM SU MASMAVİ İNGİLİZ DEVLETİ DIŞ GÜÇLER SALDIRIYOR DOSTLAR VİDEOYU İZLEYİN MONTAJ OLDUĞUNU ANLAYACAKSINIZ
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰 5 saatler önce
Ciddi olamazsın
Aygül Sarıkaya
Aygül Sarıkaya 15 saatler önce
Sayın profesörüm deniz suyunu denetleyen kimse yok mu bu memlekette. Varsa bu duyarsızlığın hesabı sorulmaz mı? BBC den daha gerçek bir bakış beklerdim..
Nane limon
Nane limon 15 saatler önce
Sen Vergini Trtye Verirsin Ama Belgeseli BBC DEN İzlersin.
Robotics&Embedded
Robotics&Embedded 16 saatler önce
Tuzla deri osb olduğu müddetçe Marmara boğulmaya devam edecek. Havası bile yanından geçemeyecek kadar berbat kokuyor...
Ömer Yıldırım
Ömer Yıldırım 16 saatler önce
AKP yaptı bunları
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰
Muhammed Ali 𐱅𐰇𐰼𐰰 5 saatler önce
İroni yapıyorsundur umarım
sukai s
sukai s 16 saatler önce
"Atığı kestiğimiz andan itibaren bu sistem kendi kendini temizlemeye başlayacaktır, bizim sisteme yardım etmemiz gerekiyor!"
haci emre parlatan
haci emre parlatan 16 saatler önce
AKP nin eseri , Tayyibin eseri !
Mehmet Bahar Şimşek
Mehmet Bahar Şimşek 16 saatler önce
İKLİMLER SADECE DOGA DEĞİŞTİRMİYOR İNSAN KENDİ ELLERİ İLE YAPİYOR HERŞEYİ DOGANİN ÜSTÜNE ATİYORUZ YAA PEKİİ KENDİMİZİ BİR SORGUYA CEKİYOR MUYUZ .....PEK ZANNETMİYORUM COK YAZİK....
Yakup Ersoy
Yakup Ersoy 16 saatler önce
ya bbc ne kadar bizi düşünüyor gözlerim doldu zamanın da silahtar ağa ileri atık tesisi ne ne gerek var beni yapraklar alkışlıyor yeter diyen biri vardı hatırlayan var mı bu ara da ne hikmetse bu müsilaj denen şey kanal istanbul temeli atılacağı zaman da başladı bak sen şu amerikanın ingilterenin işine
Hüseyin Çolak
Hüseyin Çolak 17 saatler önce
Kesinlikle siyasilerin parmağı var yoksa bir anda olucak bir şey değil bu
Selin Turgut
Selin Turgut 17 saatler önce
bu video için beğenmedim butonuna basanlar öldüğünde müsilaj da temizlenir ülke de.
AVAKİN MELİS
AVAKİN MELİS 17 saatler önce
Çocuğun büyüdüğü yer sulak değil, çünkü yok ettik gölleri denizleri ırmakları hepsini! -ŞANIŞER
Ray Sea
Ray Sea 17 saatler önce
Doğayla savaştaymışız hikayelerini bırakın. Bu tablo, açgözlü, paraya doymayan rantçı sistemin, yönetimlerin, yöneticilerin, firmaların eseridir. Bu tablo, vurdumduymaz halkın eseridir. Evet, aynaya bakın ve bunda benim de payım var deyin. Tüm doğamız, değerlerimiz, kültürümüz para için rant için parça parça yok olduğunda da yine aynaya bakmayı ve bunda benim de payım var demeyi unutmayın. Bıçak kemiğe dayanmadan kimse kılını kıpırdatmıyor, herkes bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor. Ülkenin her kaybedilen değerinde aynaya bakmayı unutmayın.
OLCAYTO
OLCAYTO 18 saatler önce
Çok mu zordu filtrasyon yapmak bunları denetlemek,hayır değildi.Yıllarca zenginliklerine zenginlik katıp,temiz denizlerde tatil yapan sanayiciler,onlarla uyum içinde çalışan yöneticiler,umursamayan halk...Liste çoğaltılabilir.Sadece marmara da değil,güzelim meke gölü gitti bilinçsiz sulamadan.Salda da yolcudur bu kafayla.Gümüşhanedeki 2000 yıllık dipsiz gölü de bitirdiler.Daha sayamadığımız nice güzellik gitti ve gitmeye de devam ediyor.Ülkede karadeniz dışında (ki oralalarda hes yapıp dereleri kuruttular) temiz akan ırmak,dere,çay bulmak artık çok zor.Hep beraber güzelim vatanı bitiriyoruz.Sadece daha fazla kazanıp,daha fazla rant için.Ben zengin olayım da doğa çevreden banane zihniyeti.Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak...
Sude Aydoğan
Sude Aydoğan 18 saatler önce
Deniz resmen pisliği insanlığın önüne kusmuş alın eserinizi görün der gibi deniz bile insanlığa ders veriyor bu insanoğlu hala akıllanmıyor helal olsun
Beril Koç
Beril Koç 18 saatler önce
Palazlılar kirletiyor, insanlar bedelini ödüyor.
Zehra Başkan
Zehra Başkan 18 saatler önce
Neden zamanında temizlemediler denizleri neden nedennnnn
Abdulmenap Fırat
Abdulmenap Fırat 19 saatler önce
İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; Allah da belki dönerler diye yaptıklarının bir kısmını böylece kendilerine tattırır. (Rum suresi 41 )
Defne Tözüm
Defne Tözüm 19 saatler önce
Çok üzücü göz göre göre buna izin verenler, sizler bizler hepimiz utanmalıyız bence. Ve inadı parayı bir kez olsun ikinci planda tutup ne gerekiyorsa yapmalıyız
Aslan balığı: Türkiye denizlerindeki istilacı türler
14:46
Mağdur Diktatörler
10:55
BaBaLa TV
görünümler 424 B
NAZCA çizgilerinin sırrı
13:35
Barış Özcan
görünümler 488 B
Kanal İstanbul'un çevreye etkisi ne olacak?
19:03
BBC News Türkçe
görünümler 252 B
Kripto para madenciliği: Avantajları ve riskleri
10:10
BBC News Türkçe
görünümler 276 B
Mağdur Diktatörler
10:55
BaBaLa TV
görünümler 424 B
SURVİVOR YENİ BÖLÜM FRAGMANI | ELEME ADAYI KİM OLACAK?
1:49
Cam Tavanlar 2. Bölüm Fragman
1:07
Cam Tavanlar
görünümler 857 B
Nalan'ın olay yaratan gelinliği!
2:40
KanalD
görünümler 551 B
Ada Masalı 1. Bölüm Fragman
1:06
Ada Masalı
görünümler 361 B