Kim bu Satoshi Nakamoto? Bitcoin’in gizemli mucidi neden ortadan kayboldu?

  görünümler 913,181

Barış Özcan

3 aylar önce

Yarının dünyası Paribu sponsorluğunda hazırlanan bu videoda Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto'nun bıraktığı ipuçlarını inceliyoruz. Sponsor: Paribu 📲 bit.ly/3bGer8y 💻 bit.ly/38A00Ri
---
Bitcoin’i, dünyanın ilk kripto para birimini kim icat etti? Kendisine Satoshi Nakamoto diyen biri.
Peki kim bu Satoshi Nakamoto? Nasıl oldu da çok kısa bir süre içerisinde böylesine devrimsel bir şeyi gerçekleştirebildi? Ve sonra neden birdenbire ortadan kayboldu? Neden 10 yıldan beri kendisinden haber alınamıyor?
Dünyanın en parlak beyinlerinden biri, bir özgürlük mücadelesi verdi ve sonra yok oldu. Satoshi Nakamoto, kimliğini gizleyen bir çeşit süper kahraman gibi ama onun hikayesi bir film değil, gerçek. Üstelik artık yaptığımız her hareketin takip edilebildiği dijital bir dünyada onun yaptıkları herkesin gözü önünde gerçekleşti.
2008'de iki şey oldu: 1) Dünya çok büyük bir ekonomik krizle sarsıldı. 2) Satoshi Nakamoto adlı bir kişi “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” adlı bir whitepaper (teknik rapor) yayınladı. Tabi o zamanlar çok az kişinin bildiği/okuduğu bir metindi bu. 1 yıl sonra Nakamoto Bitcoin’in kaynak kodunu da paylaştı. Açık kaynağın gücüyle bu sistem önce yavaş sonra da büyük bir hızla tüm dünyada yaygınlaşmaya başladı.
Satoshi sadece dijital olarak varlık gösterdi. Az önceki belgenin yazarı olarak gördüğümüz Nakamoto’nun sadece e-posta adresini biliyoruz. Bunu kullanarak oluşturduğu sınırlı sayıdaki mesajlarda ya da forum gönderilerinde sadece teknik konulara odaklandı. Kendisi hakkındaki yegane kişisel bilgimiz bir web sitesinde tanımladığı şu profilde saklı. 2012 yılında arşivlenen bu sayfaya göre 37 yaşında (yani bugün itibariyle 46 yaşında), erkek ve Japon. Tabi internette sahte profil oluşturabilmek her şeyden daha kolay olduğu için bu bilgilerin doğruluğu oldukça şüpheli.
Yazdığı mesajlardan yola çıkarak İngilizce’sinin çok iyi olduğunu söyleyebilmek mümkün. Kullandığı “flat,” “maths,” “colour” gibi kelimeler ya da “bloody hard” gibi deyimlerden Birleşik Krallık’ta yani İngiltere’de kullanılan İngilizce’yi tercih ettiğini biliyoruz. Mesajlarında yakalanan bir başka ipucuysa noktadan sonra bıraktığı iki boşluk! Normalde bir boşluk bırakılır, ya da yanlış yazımlarda hiç boşluk bırakılmaz. Ama sürekli olarak iki boşluk bırakmak kayda değer bir farklılık ve kendi içinde bir tutarlılık.
Bir başka ipucunu da yine bizzat kendisi, bilerek ve isteyerek bırakmış gibi gözüküyor. Bitcoin’in ilk bloğunun koduna bir bakın. Buna Genesis Block deniyor. Bildiğiniz gibi Bitcoin blok zinciri denilen bir sisteme dayalı. Blokları bir kitabın sayfalarına benzetebiliriz. İşte Bitcoin sürekli yazılarak genişleyen bir kitap olarak düşünülürse Genesis Block onun ilk sayfası diyebiliriz. O ilk sayfadaki kodun içinde gizlenmiş olan şu cümleye bakın. Bu bir İngiliz gazetesinin manşeti: Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde. Böyle bir cümleyi ilk koda yerleştirerek bankacılık sistemi hakkındaki düşüncelerinin de bir ipucunu vermiş oluyor. Tabi bir yandan da bir gazete haberi olduğu için bu bir çeşit zaman damgası fonksiyonuna sahip.
Bu durumda hem kodlamayı hem de finans sistemini iyi bilen biri olduğunu anlamak hiç de zor değil. Ama kim olduğunu bulabilmek bugüne kadar mümkün olamadı. Nakamoto'nun etkileşimleri elbette bazı dijital izler bıraktı. Ama onları inceleyen en güçlü analitik araçlar bile, kimliğine ait kesin bir kanıt bulamadı. Buna rağmen gazeteciler, akademisyenler ve bizim gibi meraklılar Bitcoin'in arkasındaki bu efsanevi kişinin kim olabileceği hakkında fikir yürütmekten geri kalmıyor. Son on yılda üretilen pek çok teoride özellikle birkaç kişinin ismi sürekli olarak geçiyor.
Şimdi ben size o isimler hakkında bildiklerimizi anlatayım, siz hangisinin Nakamoto olabileceğine kendiniz karar verin.

YORUMLAR
BMW Motor
BMW Motor 15 dakika önce
Rivayet odur ki, Hz ibrahimi ateşe atacak mancınık kitlenir. Şeytan insan kılığına girerek kalabalığın icin de der ki, 2 kardeş herkesin önünde cinsel ilişkiye girerse mancınık çalışır. Ve kaybolur. Çin ve Gane adındaki 2 kardeş bu çirkin olayı gerçekleştirir ve mancınık çalışır. Fakat Allah'ın iradesi gerçekleşir hz ibrahimi ateş yakmaz. Satoshi de bu fikri veren ayn şeytandır. Günümüzde şeutani düzene alet edilen digital devrim gerçekleştirilmek isteniyor. Tanrıcılık oynayan seytanin yanıltması için dijotallesmeye ihtiyacı var. Allah'ın herşeyi görmesi duyması bilmesi kopya ediliyor seuyanin aklinca.. şeytana hizmet eden aileler fonlar ile dünyayı yönettiğini sanıyorlar. Müslümanlar kuranı okutup anlar ise şeytana herdaim galip gelecektir. Allah dilerse ateş de yakmaz. Tek hükümdar Allahtır... umutsuz şeytan bu nesilde olmasada ilerdeki nesillere gene yenilecektir.. hz ademe secde etmeyen iblisi kovan Allah, Hergün 5 vakit kendisine secde etmeyen insanıda cehenneme atmaz mı...
blacksi
blacksi 7 saatler önce
Satoshi nakamoto kimliğini gizledi ve başarılı oldu. Aynı şekilde SHIB token kurucusu Ryoshi'yi araştırın derim benzer özellikleri var.
Enes AKSU
Enes AKSU 18 saatler önce
Kim olduğu; Yukihiro Matsumoto. :)
Mehmet Yok
Mehmet Yok Gün önce
Belki de kimliğini gizlemek için "bloody" gibi kelimeler kullanarak hedef şaşırttı.
Biri
Biri Gün önce
Abi sen mi icat ettin lan doğru söyle bak
Shir Rejepogly
Shir Rejepogly Gün önce
Abi onu bosh verde sana zahmet takashimaya diye internet alis veris sayti var milyonlari dolandirdi onu bi arasdirarmisiniz lutfen
life death
life death 2 gün önce
Satoshi Nakomoto gerçek bir japon heybetli sert görünüşlü,orta boylu ,açık yüzlü şahsdır.Onu 4 ile kadar evvel karanlık güclere hizmet edenler rehin almış dövüp,işgence veriyorlardı .Şimdi sağ kalıp kalmaması bilinmiyor.
Osmanlı Torunu
Osmanlı Torunu 3 gün önce
Sahoshi nakamoto = Elon musk
Lokman Kadan
Lokman Kadan 3 gün önce
Yemin ederim yalan alakası yok anlatilanla paribu pişmanlıktır inanmayan denesinn ve görsün
Makordin
Makordin 3 gün önce
Bence Bitcoin nin kurucusu BARIŞ Özcan yazın bir köşeye
johnnyeasigim
johnnyeasigim 4 gün önce
Aklıma yuta geldi aq bı dakka ciddi kalmaliyim
Emre Ozdemir
Emre Ozdemir 4 gün önce
Satoshi bir zaman yolcusu, gelecekten gelip yasananlari degistirdi. Onceki yasanmislikta kendini gizlememisti ve isler hic hedefledigi bir yonde ilerlemedi, kimligini gizlemedigi icin dunyada buyuk bir kaos olustu. Sonra zamanda geri yolculuk yaparak su anda bulundugumuz durumun olusmasini sagladi. Su an kripto devrimi yavas ama saglikli sekilde ilerliyor ...
Selim DURSUN
Selim DURSUN 5 gün önce
Paribu için söylediklerind maalesef katılmıyorum 👎👎
mervis Sss
mervis Sss 6 gün önce
Barış Özcan nasıl böyle bir programa reklam yaptı inanamadım , üç gün sonra dolandırıp kaçanlar gibi olsa nasıl sorumluluk aldı şaşkınım
Innerstellar
Innerstellar 7 gün önce
Demekki artık zamanı gelmiş…Evet. Satoshi Nakamoto benim. Bir sonraki yorumumda sizlere Bitcoin’in gizli şifrelerini ve Kuran’da geçen kodlarını anlatacağım.
taxgun
taxgun 7 gün önce
Hal Finney %100
GKHN HNL
GKHN HNL 7 gün önce
Barış abi şu reklamları almana çok mu gerek var allah aşkına yaa ben seni izlemeyi neden bırakmıştım şimdi hatırladım, sen de sistemin çarkları arasında ezilmeye başlamıştın ondandı.
Captan Captan
Captan Captan 8 gün önce
Son dışında bence beraber yaptılar biri ölünce anlaşmışlardı ben yaptım dememek için
griden kadin
griden kadin 8 gün önce
Bu video bile bitcoin almama sebep olmadi.
Serkan Şahin
Serkan Şahin 8 gün önce
Çok kaliteli adam ya
morteza hashemi
morteza hashemi 8 gün önce
domain kimin adina ? hangi hesaptan odenmis? devletler biliyor
のたか北斗
のたか北斗 8 gün önce
Uchiha Obito heralde dhhgjj
İbrahim47
İbrahim47 8 gün önce
Satoshi nakamoto squid game'de oynayan 001 numaralı ihtiyar aynı kişi
Engin
Engin 9 gün önce
Olay bitcoin değil blockchain
Hilal Bayram
Hilal Bayram 10 gün önce
Masashi kishimoto diye okuyan ben
Ozkan Daskin
Ozkan Daskin 10 gün önce
Asıl soru; Barış Özcan ın video başında ve sonunda dışarı bakması...BU BENİ DÜŞÜNDÜRDÜ...
Mahir
Mahir 10 gün önce
Sayın Özcan, Bitcoinin yasa dışı islemler icin kullanılmak uzerine kuruldugunu soylediniz mi? Soylemediyseniz zaman kayb edip izlemeyelim.
Mahir
Mahir 6 gün önce
@kerim özdemir anladım kardeşim, siz para kazanmak için uğraşıyorsunuz. Yaranma tarihini ve ne tür özəllikleri duyğunu farklı yorumculardan izlerseniz mutlaka denk gelecek. Benim zamanım yok. Aff ederseniz.
kerim özdemir
kerim özdemir 6 gün önce
@Mahir bu işle uğraşıyorum ilk defa sizden duydum anlatırmısınız
Mahir
Mahir 6 gün önce
@kerim özdemir araştırırn, sorgulayin.
kerim özdemir
kerim özdemir 6 gün önce
Nasıl böyle bir iddia atıyorsun?
oktay ikikat
oktay ikikat 12 gün önce
bitcoin hariç diğer coinler sadece vızıltı...
Hatoc Kayico
Hatoc Kayico 12 gün önce
5.aday kemal kılıctar ölümüne benzemiyormu ?
Hasan Güler
Hasan Güler 13 gün önce
belki de öldü
yeşil elma
yeşil elma 13 gün önce
Yoksa sen misin abi ? 😂
Orhan Kaçmaz
Orhan Kaçmaz 13 gün önce
Herşey iyi hoş gidiyordu ta ki bu bomboş paribuyu önerene kadar
COP_EFE
COP_EFE 14 gün önce
ABİ SANİYE DİYE BİR TRshowR VAR SENDEN KORKUYOR :P
b.a ba
b.a ba 15 gün önce
Abi kilo almışsın. Yanakların dolmuş yakışmış
Leyl
Leyl 15 gün önce
paribu pişmanlıktır. yaşasın binance
Bir Garip Yolcu
Bir Garip Yolcu 15 gün önce
Kesinlikle bitcoinin kurucusu o ikinci saydigi kişi
Real Satoshi
Real Satoshi 15 gün önce
Anaparadan anam kaldı. Altcoinler yüzünden
G. ÖZEL
G. ÖZEL 15 gün önce
Bitcoin'in küresel sermaye çetelerine rağmen bir kahraman sayesinde piyasaya sürüldüğüne ve yükseldiğine ancak aptallar inanır :) İllegal bahis oynamanın bile cezası varken, hiçbir ülkenin resmen kabul etmediği bir borsada milyar dolarlar dönüyor ve bu borsa bu para birimleri özgürce faaliyetlerini sürdürebiliyor öyle mi? :D Ve ABD, ÇİN, İNGİLTERE gibi ülkeler buna ses çıkarmıyor hatta yavaş yavaş destekliyor! Bana kalırsa bu işi küresel sermayeler uydurdu! Ve bu işi zorla yapsalar kimse dijital paraya geçmek istemezdi. O yüzden bir kahraman yarattılar ki bu kahraman var olan düzene karşı çıkan kapitalist bankalara karşı bize bir özgürlüğü vaad eden biri!? :) İşte böylece kendi irademizde bu sisteme entegre olduk oluyoruz. Burnuma kötü kokular geliyor. Bu arada bitcoine karşı da değilim aksine keşke en başından 3-5 bin lira yatırsaydım da bir daha hiç çalışmak zorunda olmasaydım diyorum. En kısa zamanda da böyle bir yatırım yapacağım. Neden mi? Çünkü küresel çeteler bu parayı daha fazla parlatmak için hazırlanıyor :) Tüm bu yazdıklarımı ispat edemem ama kesin olduğunu düşünüyorum. Aksi yukarıda yazdığım sebeplerden saçma olurdu. Bitcoin projesi bir kişinin değil içerisinde büyük devletlerin olduğu ve mutabık kaldığı bir projedir. Diğer ülkelere de bu sisteme ayak uydurmak kalır...
G. ÖZEL
G. ÖZEL 15 gün önce
Bu arada Barış Bey neden videoda sebeplerine pek girmeden, romantik bir yaklaşımla "Sathosi bir grup(organizasyon) değil bir dahi ve kendisini tanımamak daha iyi" diyerek bizleri yönlendiriyor? Yani kendisinin düşünme mekanizmasına ve bilgisine hayran olan biri olarak bu cümlelerde bir yönlendirme seziyorum. Hatta bu video bile böyle olabilir. Değil mi Barış Bey? :) Bize siz öğrettiniz bu düşünme mekanizmalarını. Dünya düzdür videonuzda buna çok değindiniz. Şimdi soruyorum, petrol kuyusu için milyonları katleden küresel sermayeler Bitcoin karşısında sessiz kalıyor üstüne üstlük biz bu bitcoin kimin tarafından yazıldı bilmiyoruz ama özgür bir teknoloji ve platform olduğundan eminiz öyle mi? :) Bu benim düz dünya mantığıma pek yatmıyor maalesef... Bu mantıkta birşeyler ters.
Mete Han
Mete Han 17 gün önce
Bence bitcoin tek bir kişi tarafından oluşturulmadı. Bir grup insan bir araya gelerek bitcoini ortaya çıkardı.
ömer sarı
ömer sarı 17 gün önce
Barış bey btc nin onune gecebilecek coin hangi coindir video yapabilir misiniz bunun ile alakali tesekkurler.
Sleepy
Sleepy 18 gün önce
Bitcoin hikaye, altcoinler şahane
Abdul Cabbar
Abdul Cabbar 19 gün önce
10:54 bu adamı sadece benmi barış özcana benzetiyorum
Rafi dn
Rafi dn 19 gün önce
Bitcoini bir adama bağlamak en hafif tabiriyle aptallıktır... ABD de global şirketlerin garajda kuruldu gibi hikayelerin neden uydurulduğu ortada bu da onun gibi merak uyandırılmasa bitcoini kimse diklemezdi... Kara para aklamak için daha iyi bir sistem olmaz
MUTLU KRİPTO
MUTLU KRİPTO 22 gün önce
Dünyanın düz olduğunu kanıtlamaya çalıştığında bıraktım bu adamı
Jack Sparrow
Jack Sparrow 23 gün önce
Barış abi 5.5 milyon abonen var zaten paribu gibi b*ktan bir sistemin reklamını yapmaya ihtiyacın mı var? Adamların sistemleri çalışmıyor sana güvenip gidip üyelik açanlar kulaklarını çınlatacak bilgin olsun.
Selin Tuysuz
Selin Tuysuz 25 gün önce
Hiç biri değil... Kesinlikle çok güzel planlanmis dünya üzerinde bu konuda dikkat çekecek herkesten birşey göstermiş kendinde. kendisi eminim hedeften çok çok uzakta
H S
H S 25 gün önce
Satoshi cüzdanına el atıp hareketlendirdiğinde bitcoinin değeri 5 bin dolara düşer, düşündüğünüz gibi serveti 60 milyar dolar edemez çünkü satış baskısı fiyatı aşağı çeker, kendi geliştirdiği parayı satması, onun özgürlükçü proje yapısına ters düşer ve kendini ponzi pozisyonuna sokar, bu yüzden o cüzdanlar asla hareket etmeyecektir.
Ayse Yüksel
Ayse Yüksel 25 gün önce
neden tek bir kişi olsun ki?
elPogaca
elPogaca 25 gün önce
Barış abi yalan makineleri bunun için var :D
Nazlıcan Atlı
Nazlıcan Atlı 25 gün önce
Bence hepsi bi araya gelip kurmuşlar
Büşra Dirican
Büşra Dirican 25 gün önce
bu serinin devamı gelsiiin
ياسر البورسان
ياسر البورسان 26 gün önce
Shiba coin onlar iyi coin neqadar gozal
Gökay Çelt
Gökay Çelt 26 gün önce
Paribu mu he şu ani artış ve düşüşlerde alıp satmanıza izin vermeyip kar eden coinleri bankalara ve şirketlere satan site mi :d
Ahmet Mithat Öztürk
Ahmet Mithat Öztürk 28 gün önce
Jed mccaleb bence satoshi p2p yazılımı firması var böyle biseyi yapabilecek en önemli aday bence o. Değilse bile mtgoxun ilk sahibi kim olduğunu biliyordur. Niye bi milyonu satmıyor bununda mantıklı açıklaması var kurduğu sistemi biri elegecirmeye çalışırsa dump etmek için. Bu fikir o kadar devrimci değil 95te benimde aklıma gelmişti ecash vesaire buna benzer şeyler üreten firmalarda var. O zaman araştırıp gazetede okuyunca vazgeçmiştim. Pow da çok büyük bir icat değil proof of stake modelini yapmayı düşünmüştüm.bunun en büyük problemi iddiaların aksine teknik değil finansal. Sistemi cokmekten yada başka birinin elegecirmesinden koruycak milyonlarca doları olan birinin arkada olması gerekiyordu. Ayrıca böyle bisey ilk turkiyede çıksa muhtemelen saadet zinciri bu diye hemen yasaklanır ve yapan hapse atılırdı. Abdliler yapınca serbest oluyor. :-)
CNR AVC
CNR AVC 28 gün önce
** S A T O S H I N A K A M O T O ** ** T H E L E G E N D **
Cihan Kaymaz
Cihan Kaymaz 28 gün önce
Paribu yuzunden dususlerde stop olqmadim ve 50bin gitti
Emel Taş
Emel Taş 29 gün önce
Öyle güzel anlatmışsınız ki sanki film izledim👏🏽
vedat reis
vedat reis Aylar önce
neden aynısı yapılmıyor neden kırılmıyor hiçmi açığı yok kendi bitcoını kaçtanedir
Angelica 01
Angelica 01 Aylar önce
trshow.info/watch/8tSnzmdz6jQ/video.html
bluezynin en çok sevdiği fanı
bluezynin en çok sevdiği fanı Aylar önce
2 3
can216 öNce vatan
can216 öNce vatan Aylar önce
Bence böyle biri yok, para denen şeyin karsiligi altindir,birileri altini topluyor, size karsiligi olmayan para veriyor.. unutmayin bitcoinin karsiligi yoktur...
Spynorbays
Spynorbays 27 gün önce
Bitcoin'in *fiziksel* bir karşılığı yok, ancak bir para birimi ve gerçek değeri var.
Özgür Özdemir
Özgür Özdemir Aylar önce
Abi saçma bişi söylicem ama Satoshi 5.sınıf ingilizce kitabında var alakası yok biliyorum.
Gotnum Pompalarim
Gotnum Pompalarim Aylar önce
Benim dedem o dagilin yeter artik
Vedat Kaya
Vedat Kaya Aylar önce
acaba Barış ÖZCAN neden vidonun sonunda -Bitcoin' i icat edenin kişinin kim olduğunu bilmemek bizim için en iyisidir dedi ?
Bidü ._
Bidü ._ Aylar önce
Plot twist: Kendisi aslında bir uzaylı ya da gelecekten gelen bir kişi bu yüzden ortadan kayboldu
Talha İnce
Talha İnce Aylar önce
Videonun sonunda acaba bitcoin i yaratan Barış Özcan mı diye düşündüm :)
SuperRamo83
SuperRamo83 Aylar önce
bu videoda illuminati ye değinilmesi gerekirdi...o doların üzerindeki tek göz o da bir bilinmez bu satoshi de..
Refik Y.
Refik Y. Aylar önce
SN gerçek kimliğini asla açıklamaz ta ki zamanı gelene kadar...
mnbvb.13
mnbvb.13 Aylar önce
trshow.infoBG4eNY3e4GY?feature=share
cv ba
cv ba Aylar önce
Sen daha oraya yeni mi geldin? Birgün herkesin btc si olacak! Btc 0.00000001 $ a gelince tabiii...
Ahmet Sarıkaya
Ahmet Sarıkaya Aylar önce
iyi güzel hoşta bu paribudan para çekersek vergi cezası yermiyiz ?
Halil öztürk
Halil öztürk Aylar önce
Paribu ya kadar izledim
ertan ernez
ertan ernez Aylar önce
Samsung Toshiba Motorola
Mehmet Ali islamtürk
Mehmet Ali islamtürk Aylar önce
SN 10 kişilik bi ekip
Abdullah Ormancı
Abdullah Ormancı Aylar önce
Paribu çöp binance Tr şimdilik iyi
beedrill364
beedrill364 Aylar önce
Ve binance global ile ücretsiz transfer.
nerde kan
nerde kan Aylar önce
Veya abi bildiğin ölmüştür
Necip Koçak
Necip Koçak Aylar önce
hocam paribu dediniz kaybetdiniz paribu benim gozumde tam bir pismanlik alis satis fiyatlari arasinda 10 ykr ye kadar oynatiliyo insanlarin kurus kurus haklarina giriyolar al diyorsun 10 sn ye sonra fiyat 3 5 ykr yukari cikarak aliyor 😡 ama sizin bu arastirmalariniz ve sunumunuz beni gercekten cezbediyor basarilarinizi devamini diliyorum 👍🏻
Can Kaya
Can Kaya Aylar önce
Satoshi bir insan degil. bir AI.
ilker sefa üstün
ilker sefa üstün Aylar önce
Bunu tasarlayan yapay zeka olamaz mı?
Gilder Nebulus
Gilder Nebulus Aylar önce
Paribu'da nasıl hesap oluşturabilirim? Ben zaten denedim ve bana öyle geliyor ki Brezilyalıları kabul etmiyorlar. Kaydolmayı ve platformunuza daha fazla insanı getirmeyi nasıl başarabilirim?
uğur güleç
uğur güleç Aylar önce
Cevaplar bence Gavin Andresende who is Kayzer Soze? :)
7Eto'o
7Eto'o Aylar önce
Reis biraz kas çalış la. Cıp cılızsın
beklenen imam
beklenen imam Aylar önce
PARİBU REKLAMINI YAPTIN DÜŞTÜN GÖZÜMDEN YUHH SANA İNSANLARI DOLANDIRAN PARİBUYU ASLA KULLANMAYINNNNNN
Mehmet Atmaca
Mehmet Atmaca Aylar önce
İşte burda satoshi trshow.info/watch/PJHPoNPFdC8/video.html
MÜZİK DİYARI
MÜZİK DİYARI Aylar önce
Teslayi anlatır mısın abi
TURAN Sores
TURAN Sores Aylar önce
Satoshi Nakamoto Elon Musk olmasada bir bağlantıları olduğu apaçık ortada.
DALİ ALVARDO ÇELENKOĞLU
DALİ ALVARDO ÇELENKOĞLU Aylar önce
hocam kusura bakma sponsor kaliteyi bozmuş senin gibi kaliteli br insanın yanında çok hafif kalıyor bu cümleleri yazaren canım cok sıkılıyor ama malesef burdada geri kaldık elin cinlisi neler yapıyor türkce yaptığı borsa bile bizimkileri solladı aklım almıyor benim buna neden hep geri kalıyoruz sanırım imkanlar yanlaş insanlarda var belki yanılıyorum mantıklı başka bir şey gelmiyor.
Pratik Hayat
Pratik Hayat Aylar önce
Günaydın hocam. XEC coin aldım. Arkasında Bitcoin varmış. Geleceği parlak sanırım. Bucoin hakkında detaylı Bilgi verebilir misiniz. Projesi alım satım yerleri destek dirençleri gibi.
Bebe Babenco
Bebe Babenco Aylar önce
Cautarealuabyeogluma1amuryt
Bebe Babenco
Bebe Babenco Aylar önce
Nu cunoskwetvglumasygeynrusya1sy1rom
bekir bekiroğlu
bekir bekiroğlu Aylar önce
video biterken kim dediğine göre bi grup olduğunu düşünmüyor ve...
X Mario
X Mario Aylar önce
Paribu mu lanet girsin şe.
Cengiz Erdoğan
Cengiz Erdoğan Aylar önce
Ben senden daha çok araştırdım ve senden daha çok bilgiye sahibim shatoshı hakkında. Mesela en son kaybolmadan önce bir mailinde shatoshi diyor ki… “Beni FBI arıyor bu son mesajım” Bence sen herşeyi anlatmıyorsun daha birçok bilgi var onun hakkında
Bu Vatan Hepimizin
Bu Vatan Hepimizin Aylar önce
Baris bey neden paribu ?????
SouLDoc Tr
SouLDoc Tr Aylar önce
Satoshi olmak,1m bitcoinin alabilecekleri veya değerinden herzaman daha büyük oldu ve olacak.
Nane Limon kabuğu
Nane Limon kabuğu Aylar önce
Doları tuvalet kağıdı yapacak olan bir şahsi manevisidir
oktay görmez
oktay görmez Aylar önce
BTCTURK candır
oktay görmez
oktay görmez Aylar önce
Barış bey izleyicilere hiç mi saygınız yok gece yattığınız pijama ile video yapmışsınız .
ERCÜMENT ÇÖZER
ERCÜMENT ÇÖZER Aylar önce
Adam Galatasaray da oynadı hala nerde bu adam diyonuz ya
Bermuda Şeytan Üçgeninin gizemi çözülebilir mi?
20:17
EĞLENCE MERKEZİNDE 10.000 TL HARCAMAK ! w/@Ali Biçim
22:37
SQUID GAME İZLETTİRMEYİN!* - Geç Kalmış Video
8:10
Google Earth hakkında BİLMEDİĞİNİZ 15 ŞEY
23:46
Barış Özcan
görünümler 2 Mn
Verilerin gücünü gösteren EN İYİ 5 FİLM
15:50
Barış Özcan
görünümler 579 B
Did the moon landing ACTUALLY happened?
18:24
Barış Özcan
görünümler 4 Mn
Neden herkes bu diziden bahsediyor? Squid Game
17:31
Barış Özcan
görünümler 2 Mn
So, who is this Elon Musk guy?
15:39
Barış Özcan
görünümler 7 Mn
İnternetten sonra bu gelecek! METAVERSE
14:29
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
GELECEĞİ HATIRLAMAK
11:15
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
MYSTERY OF 42
13:33
Barış Özcan
görünümler 3 Mn
EĞLENCE MERKEZİNDE 10.000 TL HARCAMAK ! w/@Ali Biçim
22:37
SQUID GAME İZLETTİRMEYİN!* - Geç Kalmış Video
8:10
A harfini kim icat etti?
9:33
Barış Özcan
görünümler 649 B
YÜCEL'İ KIŞKIRTTIK | MİLA'NIN DOĞUM GÜNÜ
19:09
mustafa canik
görünümler 290 B
EĞLENCE MERKEZİNDE 10.000 TL HARCAMAK ! w/@Ali Biçim
22:37
Emrullah Sürmeli - Baba (Bedel)
3:07
netd müzik
görünümler 4,6 Mn