Atatürk ve İsmet İnönü'nün En Büyük Kavgası | "O An"

  görünümler 152,433

ViBio

3 aylar önce

İkisi de hayatı öğrendiği yıllarda tanımışlardı birbirlerini. Önce okul arkadaşı oldular, sonra silah arkadaşı… İki büyük devlet adamı, iki farklı idol… Hepsinden önce de iki ebedi dosttu onlar.Harp okulunda tanıştıklarında Mustafa Kemal 2 sınıf önündeydi İsmet'in. Çok samimiyet kuramamışlardı hem sınıf hem de yaşam farklarından dolayı. İkisinin de aklının ucundan geçmezdi gelecekte büyük dost olacakları.


Ancak askeri görüşleri birbirleriyle çok örtüşüyordu. Okul bittikten sonra da zaman zaman telgraf aracılığıyla konuşmaya, memleket meselelerini tartışmaya devam ettiler.


1. Dünya Savaşı sırasında Mustafa Kemal Çanakkale Cephesinde ordusuyla baş başa, İsmet ise Harekat Şubesi Müdürü olarak Harbiye Nezaretinde'ydi. Görevi gereği tüm cephelerden bilgi alıyor, bu sebeple Mustafa Kemal'le olan sohbeti de ilerliyordu.


Somut dostlukları ise Mustafa Kemal Kafkasya'da kolordu komutanıyken başladı. İsmet de, ilk komutanlık görevi için bu bölgeye atanmıştı. Telgraf aracılığılyla yapılan resmi yazışmaların yerini masa başındaki samimi sohbetler almıştı.


Birbirlerini tanıdıkça seven, iki güzel dost olmuşlardı. Görüş ayrılıklarının yaşandığı anlar da oluyordu elbet. Ancak dostluk dediğin böyle olmalıydı. Sürekli birbirlerinin fikrine yapışmak değil doğru yola diğerini çekmekti gerçek arkadaşlık. Bu yüzden her tartışmanın sonunda kolayca bulunuyordu orta yol.


Kurtuluş mücadelesi sırasında da olmuştu benzer tartışmalar. Ancak ortak gaye vatandı. Herkesin amacı memleketi bağımsızlığına kavuşturmaktı. Başardılar da. Düşe kalka, direne direne, kanlarının son damlasına kadar savaşmış, sonunda hayal ettikleri Türkiye'yi kazanmışlardı.


Yepyeni bir rejim ile sıfırdan bir ülke kurmak, Anadolu topraklarında hiç de kolay değildi. Önce içeride sonra da dışarıda onlarca farklı düşmanı alt etmek de kimsenin tek başına yapamayacağı işlerdi. Tutundular birbirlerine. Kızdılae, estiler, gürlediler… Ama onlar kardeşti. Neredeyse 40 yıllık bir dostluktu bu.


Yıkılamazdı kolay kolay. İkisi de tartışma adabından vazgeçmezdi. Çevreye, dışarıya göstermezlerdi görüş ayrılıklarını. "Ülkeyi bölmek isteyenlerin en büyük hayali ikimizin arasının açılmasıdır, bunu unutma." Derdi İsmet'e.


Ancak 1937'de yaşanan bir tartışma ikisinin de gözünü karartacak bu dostluk bir anlığına da olsa yıkılacaktı.


ViBio Tivi TRshow kanalını yakından takip etmek için abone ol, ilk izleyenlerden olmak için zile 🔔 tıklamayı unutma😉
📍 trshow.info/on/sJO.html...


ViBio’yu sosyal medya hesaplarından takip ederek gelişmelerden haberdar ol 👇🏻
🔸Instagram: @officialvibio
🔹Facebook: @vibiotv
🔸Twitter: @vibiotv
📧 iletişim: contact@envamedya.com

YORUMLAR
Gürhan Gürel
Gürhan Gürel Gün önce
Büyük lokma YİYİN büyük laf söylemeyin ATATÜRK VE İNÖNÜ KAVGA EDECEK KOMİKSİNİZ
fehmi öztürk
fehmi öztürk 3 gün önce
Yalan soyleme;ilkokul.arkadasi degiller; harbiyede( harb okulunda) tanisiyorlar
Muammer Ozkalp
Muammer Ozkalp 4 gün önce
Koca devlete don tekmeyide vurup yıkan biribermeni biri yahudi iki Osmanlı subayı. Peki bu gibileri subay yapıp Osmanlı'nın başına bela eden padişah denilen beyinsiz kimleri. Şu anlatyıpı poktan masallara bak. Resmen masal utanmıyonuzda sersemler.
Нурмухаммед Сойырказ
Нурмухаммед Сойырказ 5 gün önce
Hangi mekandan bahsediyorsun onların mekanı belli mekanu gayya ne demişlerdi bütün dinlerin denizin dibini boylamlarını isterdi bir konuşmasında şöyle der doğmalar ve gökten indiği sanılan kitaplar adam hiçbir dine inanmadığını ısrarla söylemiş o hâlde niye rahmet okiyasinizki öte dünyada onlar hala kafaları çekiyorlar içkilerde en sertinden kızgın lav sert bir içki içer içmez adamlar eriyip yok oluyorlar sonsuz bir şekilde böyle devam edip gidecekler sevenleri onun avanesi olarak onlarida aynı son bekliyor olacak intikam gününün sahibi ne yalvarış ları nafiledir artık aynen devam sevmeye beraberliğinizi daim olsun atanız başınıza taç olsun sizler nasıl olsa ahirete inanmıyorsunuz devam devam Lekum diynekum veliyeddin
Mert
Mert 5 gün önce
İyi yumuşatılmış kör kütük ayyaş diyememenin sonucu çıkmış bir video . Şarkıcının kafasına elma koyum ateş etmiş bir adam . Sabiha Gökçen in hatıratında yazıyor.
Mert
Mert 5 gün önce
Kurucu babalarmış devleti İngilize vermeyi teklif etmiş . Kanıtlı bir olaydır
Mahmut sami Özdemir
Mahmut sami Özdemir 5 gün önce
Yüce ve ululuk sahibi olan bir ve tek olan bizleri yoktan var eden Allah'tır Liderimiz önderimiz ve rehberimiz hz Muhammed sav lemdir hz Muhammed sav lem gibi dünyaya bir daha büyük komutan gelmiyecek tüm cihanın komutanı peygamber efendimizdir Dünyaya İslami yaymış biz türklerin atası metehana ulaşmıştır türklerin asırlardır bu böyledir değişmedi değişmeyecek kıyamete kadarda sürecek inşallah Mustafa kemal atatürk osmanlı subayıdır yaptıgı vatanı mudafa hizmetleri için teşekür ederim ismet inönü için diyeceğim bir sözüm yoktur En doğrusunu Allah bilir
T.C.Vesileabla K,nar
T.C.Vesileabla K,nar 5 gün önce
Arkadaşlıkları Ve Atışmaları Bile İmrenilecek 🤷‍♀️kadar güzel imiş 🤷‍♀️💖💖RAHMETLERİ gol olsun
Nurettin Çolak
Nurettin Çolak 6 gün önce
M.kemalin düşman olmadığı bir arkadaşı olmuşmu? Evet hepsi kötüydü
Hakan Altuntaş
Hakan Altuntaş 6 gün önce
Atamız Atamız Allah allah
Hakan Altuntaş
Hakan Altuntaş 6 gün önce
İsmet ününö hatalıdır bence
ONUR CANER
ONUR CANER 7 gün önce
vaybeee sen neymişsin be abi
ekrem saylik
ekrem saylik 8 gün önce
Oyüzden ölümünden sonra paradan resmini kaldırdı, izini silip kendini önplana çıkarıyordu hep
Muhittin Kemerci
Muhittin Kemerci 8 gün önce
İnönü Atatürkten sonra gelmeyi hiçbir zaman hazmedemedi. Atatürk'ün şüpheli ve şaibeli vefatından sonra , İnönü Atatürkten intikamını yavaş yavaş almaya çalıştı .İlk önce para ,dan Atatürk'ün resmini kaldırdı, daha sonra Atatürk'ün büyük emeklerle kurdurduğu ,,, uçak fabrikasını ,,, kapattı. Silah fabrikasını kapattı , Atatürk vatan için ne yaptıysa birer birer ortadan kaldırmaya çalıştı ama çok büyük tepki alınca bazılarını beceremedi , Tıpkı şimdiki , çalışan kardeşin diğer çalışmayan kardeş tarafından sevilmemesi gibi.İnönü Atatürk'ü hiç bir zaman sevmedi ve devamlı Atatürk'ün başarısını kıskandı..Atatürk Şehit edildi , İnönü Atatürk'ün naaşını 15 yıl Etnografya müzesinde beklettirdi , Halktan büyük tepki alınca ,Anıtkabir ihalesi yapıldı ve Atatürk'ün naaşı 15 yıl. eziyetten sonra toprakla buluştu...Hırs hiç bitmedi.Ama Allah'ın adaleti çok büyüktür kimse engel olamaz, Anıt kabire gidin Atatürk'ü ziyaret edin , ettikten sonra Anıt kabirden çıkın ileride koridorun içinde ayakaltında bir mezar göreceksiniz , siyah granitten yapılma bilin bakalım kimin mezarı...... Bilemediniz değilmi ,, tabiki inönünün mezarı .. Neden Atatürk'ün ayak ucuna bakan yere gömüldü ,, hala bir anlam veremiyorlar, ALLAHIN adaleti olsa gerek. Açın tarihi okuyun sonra yorumda bulunun .Tarih bir ülkenin geçmişidir iyi okumak iyi anlamak ve yanlış yorumda bulunmamak lazım ki insanlar hakikati öğrensinler....Atatürk sirozdan ölmedi , İsmail Hakkı Nalçacı isimli kimyager tarafından Rusya'dan gelen zehirle zehirlendi..Otopsi yapılacaktı engel olundu , Atatürk yabancı doktorlara güvenmediği için ,,Beni türk hekimlerine emanet ediniz ,,, sözünü söyledi ve 10 Kasım da ŞEHİT oldu ,ALLAH ona bu mertebeyi layık gördüğü için , vazifesi başında iken emanetini aldı ,,Mekanı cennet olsun ,, nurlar içinde yatsın inşallah ...okuyun araştırın ve gerçekleri öğrenin.
Hayriye Yilmazarslan
Hayriye Yilmazarslan 8 gün önce
Canım ATAM, PAŞAM senin yerini kimse dolduramaz. Kimse seninle mukayese edilemez, kimin ne haddine. Ismet Inönü'de vefasını ATATÜRK öldükten 2 ay sonra paraların üstünden resimlerini kaldırıp, kendi resimlerini bastırarak göstermişti !
Abdullah Karakuş
Abdullah Karakuş 8 gün önce
İnönü ataturkun katilidir nokta.....
Anana sor
Anana sor 9 gün önce
İşmep adaları verdi verdi verdi🤑
Oğuzcan Güler
Oğuzcan Güler 9 gün önce
Kaynaklar eksik. Mantık çerçevesinden uzak bir hikâye... Sert tartıştılar, istifa etmesini istedi sonra da kardeşiz dedi olay bitti öyle mi ? Istifa etmesini istediği İsmet İnönü'nün ölümünden sonra bu kadar uzun süre yönetimde kalmasını istediğini hic sanmıyorum Atatürk'ün. O kavganın havadan sudan olduğunu da hiç sanmıyorum. Hem insan kardeşi ölüm döşeğindeyken soğuk bir telgraf atmakla yetinmez herhalde ? Okumayanlar izleyip polyanna gibi yumuşacık olur artık sayenizde. Okuyanlar da "amacı ne acaba bu içeriğin" diye merak eder anca.
Bayram Karaca
Bayram Karaca 9 gün önce
Güzel ve dokunaklı bir hikaye ama gerçeklerden çok uzak.
Fazlı Akman
Fazlı Akman 9 gün önce
Bu kavganın gerçek nedeni nedir muamma.
Türkiye'yi Türkler yönetmiyor TV
Türkiye'yi Türkler yönetmiyor TV 10 gün önce
*Palavracı Vibio, ismetyan inönüyan denen Türk ve Atatürk düşmanı amerikan mandacı hayranını bir de Oktay Sinanoğlu hazretlerinden dinle*
Kadir ERCİYAS
Kadir ERCİYAS 9 gün önce
Atatürk’ü fazla yaşatmadılar ölüme terkettiler hiç mi başında bir tane vatan evladı bekçilik görevi görmedi O’nun tedavi sürecini yakından başında durarak takip etmedi demek ki daha Atatürk zamanında varmış ruhu satılık hain paragöz mandacı avantacılar?! Bu konuda tespitler konusunda Oktay Sinanoğlu esas alınmalıdır Atatürk dönemi üzerine!.
Türkiye'yi Türkler yönetmiyor TV
Türkiye'yi Türkler yönetmiyor TV 10 gün önce
*Palavracı Vibio, ismetyan inönüyan denen Türk ve Atatürk düşmanı amerikan mandacı hayranını bir de Oktay Sinanoğlu hazretlerinden dinle*
Kadir ERCİYAS
Kadir ERCİYAS 9 gün önce
Atatürk’ü fazla yaşatmadılar ölüme terkettiler hiç mi başında bir tane vatan evladı bekçilik görevi görmedi O’nun tedavi sürecini yakından başında durarak takip etmedi demek ki daha Atatürk zamanında varmış ruhu satılık hain paragöz mandacı avantacılar?! Bu konuda tespitler konusunda Oktay Sinanoğlu esas alınmalıdır Atatürk dönemi üzerine!.
Ali Bal
Ali Bal 10 gün önce
Sağır öldürdü Atatürk'ü Atatürk İnönü Ün öldürülmesini emretmişti. Oğullarına miras bıraktı öldürdük denilince.ölfü diye ilan etti ertesi günü koltuğa oturdu sağır ülkeyi de bitirdi.
Seliha Asan
Seliha Asan 11 gün önce
İsmet İnönü dost görünen bir duşmandi Atatürk'ün dostu degildi
Ay Nur
Ay Nur 11 gün önce
İSMET İNÖNÜ ATATÜRK' E BÜYÜK İHANET ETTİ HASTA ADAM MUAMELESİ YAPIYORDU ATATÜRK' E
Jason Comingsoon
Jason Comingsoon 10 gün önce
:D :D:DSADASDASD
Ilhan Inan
Ilhan Inan 11 gün önce
Allah İsmet’in ömrünü Atatürk’e verseydi ismet 1938’de ölseydi keşke.
Gürsel Cebeci
Gürsel Cebeci 11 gün önce
Işıklar içinde uyusunlar
menderes vasi
menderes vasi 12 gün önce
Kendi halkından tepki alıyorlardı, çünkü halk müslüman idi ve CHP'yi sevmiyor idi, CHP diktatör idi.. CHP kendinden başka partiye izin vermiyor idi
Suzan Yildirim
Suzan Yildirim 12 gün önce
İnonü Atatürk ü zehirledi başa geçmek için neden gerçekleri konuş muuyordunuz saklıyorsunuz
YK KY
YK KY 12 gün önce
O sebebden dolayı ILK fırsatta resimlerini paralarda kaldırdı,dedim ya iyi bir masal misali uydur uydur yaz söyle YERSEN
YK KY
YK KY 12 gün önce
Iyi bir masalmı desem saçmalık desem
Samir Zeynalov
Samir Zeynalov 12 gün önce
İyi masaldı:):)
g/e/m/l gn
g/e/m/l gn 12 gün önce
Siz hayatlarınııı ismeti okumadınızmı yada hangi yazılanları okudunuz size acıyorum bu bilgiyle küçücük pencereye mahkum etmiş ler yazıklar olsun ki size bunları okutmak isteyip başarılı olmuşlar Allah akıl fikir versin yada neden doğruyu araştırmak hiç aklınıza gelmez istmet bukadar masum öylemi bukadar tatlandıra tatlandıra anlatıyor sun sana telefon nomu vereyim ismetin bu devlete verdiği zararı sana binlerce hainlik içinde kime hizmet ettiğini yazıklar olsun size
Halil İbrahim Aktaş
Halil İbrahim Aktaş 12 gün önce
Öyle iyi dostlar idilerki biri ölünce,öteki hemen kendi resim ve büstlerini resmi yerlere astırıyor. Yetmiyor kendi adına para bastırıyor.
Halil İbrahim Aktaş
Halil İbrahim Aktaş 10 gün önce
@Süleyman Çelik tarih affetmez yalan söyleyen tarih utansın. İnkilap tarihi hep yalan. Gerçekler gün yüzüne elbette çıkıyor ve çıkacak. Gerçekleri bilen çok amma çıkıp konuşmak yasak. Kanunla korunanla bu iş olmaz.
Halil İbrahim Aktaş
Halil İbrahim Aktaş 11 gün önce
@Süleyman Çelik neyi bilmeden konu şuyorum. Yakın tarihi çok iyi biliyorum. En ince teferruatına kadar.
Süleyman Çelik
Süleyman Çelik 11 gün önce
Keşke bilmeden konuşmasan bunun sebebi halkın başkanı tanıması
Ahmed Tenekeci
Ahmed Tenekeci 12 gün önce
“Kafirler birbirlerinin dostudur” der Allah!
Gürsel Cebeci
Gürsel Cebeci 11 gün önce
Hoşt ulan
Nihat Kaşıkara
Nihat Kaşıkara 12 gün önce
Başından sonuna kadar yalan algı bu hikayelerle uyuttunuz ama artık uyumuyoruz.
Kazım Şahin
Kazım Şahin 12 gün önce
Yalan yazan tarih utansın
N3XT 4TT4CK
N3XT 4TT4CK 13 gün önce
"Dostluğu bitiren kavga" yerine "İsmet Paşa'nın istifa etmesine sebep olan tartışma..." olabilirdi kapak resmi...Çünkü doslukları hiç bitmemiş... 🙂🙃🙂
Uygar TV
Uygar TV 13 gün önce
İsmet ile Araları Düşmanlık Derecesinde bozulmuştu ismet hıncını Atamızın Parasından ve Ailesinden aldı Atamızın El yazısı Vasiyetnamesinde Ailesine bırakmış olduğu Nema Paylarının ödenmesine engel oldu Makbuleyi Süründürttü Sabihanın açıpta 7 senede kazandığı davayı yargıtayda komik 2 gerekçe ile bozdurttu artık bu gerçekler belgeleri ile ortaya dökülmüştür iş bankası 2001 de Kurucusu Atamazın vefatı anaındaki Atanın hesap kayıtlarına ulaşamadığını beyan etmiştir
Efe Can Sevin
Efe Can Sevin 13 gün önce
İsmet Paşa hoşuna gitmediği bir karar sonrası masada Atatürk'e '' Bu içki masasında alınacak bir karar değildir'' demiştir. Atatürk ise ertesi gün İsmet Paşa'yı huzuruna kabul ederken kahvaltı yapıyordu. İsmet Paşa'dan istifasını isterken de ''Bu da kahvaltı masası kararıdır '' dediği rivayet edilir.
Bilgehan Tomruk
Bilgehan Tomruk 13 gün önce
Asla yok böyle bir tavır.. hurafe ve karalama çabasıdır.
hasan tavlar
hasan tavlar 14 gün önce
Ülkeyi iyi sattılar
Örfi Aslantaş
Örfi Aslantaş 14 gün önce
Osmanlı imparatorluğunu bozuk para gibi harcadılar.
Abdullah Kutay Eskalen
Abdullah Kutay Eskalen 13 gün önce
Kusura bakma da Atatürk ve İsmet Paşa harcamadı..
Nazlı Xxxx
Nazlı Xxxx 14 gün önce
ALLAH RAZI OLSUN SIZLERDEN SIZE SONSUZ MINNETTARIZ 👏👏 CANIM ATAM CANIM ❤ BIZLERE KOSKOCA BIR VATAN BIRAKTIN ❤⚘⚘⚘
Ismaıl Ergun
Ismaıl Ergun 14 gün önce
İsmet mi ? La olum asker arkadaşın mi
Yeter Yilmam
Yeter Yilmam 14 gün önce
Selam ibrahim ÖNLÜ ATATÜRK dirilenlerden birtanesi
Hacer Güler
Hacer Güler 15 gün önce
Bence Allahı ikna etmek için Allahın sevdigi kişi ve kişilere müracat edecegine vaz geç ülkemdenki yıkımın dursun vazgeçecegini hiç sanmıyorum çünki Ruhuna işlemiş Türkiye yazık yazık sana yok olacaksın
Hacer Güler
Hacer Güler 15 gün önce
Yok böyle birşey her şey bitti şimdide efsane adamlara dil uzatıyorsunuz bu videoları uydururken Türk oldugunuza emin olun sonra bir daha düşünün BASTIGIN YERİ TOPRAK DEYİP GEÇME TANI DÜŞÜN ALTINDA BİNLERCE KEFENSİZ YATANI VERME DÜNYALARI ALSANDA BU CENNET VATANI ben tahmin ediyorum bu ürünün alt yapısının nereden geldigini bilsinki bu gün ülkesini kaybetmenin eşiginde Türkiyeyle uğraştıgı için bunudamı hesap edemiyor yok olacaksın ey amerika hiçmi acımıyorsun kendine
Hacer Güler
Hacer Güler 15 gün önce
Bu yalanları hangi aptal poposundan uyduruyor iç düşmanlar dış düşmanlardan kaç para aldınızda tarihimizi karalıyorsunuz☝️
G X
G X 15 gün önce
Mustafa kemal atatükr ün ismet inönü ile olan tartışması ve küşlüğü Bu şekilde mahsumane ve romantik değildir . Atatürk son zamanlarında inönü yü yanına dahi yaklaştırmamıştır. Bu olay videodaki gibi kesinlikle değildir .
KUZEY
KUZEY 15 gün önce
LAFOTEN den masallar;):)
Jason Comingsoon
Jason Comingsoon 10 gün önce
düzgün yaz bari
derya kaya
derya kaya 15 gün önce
Ne biçim anlatıyorsun.
Emre Karakuş
Emre Karakuş 16 gün önce
🤣🤣
Kani irfan Pişkin
Kani irfan Pişkin 16 gün önce
Atatürk ile arasında geçtiği söylenen kavga ikisinin hatta Bayar’ı da sayarsak üçünün CHP yönetimlerini ellerine geçirmek isteyenlerin, İnönü yü yanlarına çekip sonra silkeleyeceklerin, dünya görüşleri yüz seksen derece farklı olan gerçekleşen devrimleri sindiremiyenlerin planlarını bozmak için sahneledikleri bir oyundan ibarettir. Bu ekibin başı ise ne acıdırki Atatürk’ün ölümüne kadar evinde göz Hapsinde tutulan bir şöhretli generaldir. Bunlar düşman çıkarıldıktan hemen sonra meclisi kapatalım gidip padişaha bağlı kalalım diyen saray sevdalılarıdır. Başbakan Celal Bayar ve ekibi, İsmet paşayı hiç vakit geçirmeden Cumhurbaşkanı yaptırarak bunların hayallerini yıkmıştır.Bir düşünür olarak tarihin bu konudaki yanlışını düzeltmeye çalıştım
Cansin Kahyaoğlu
Cansin Kahyaoğlu 16 gün önce
kaynağınız nedir?
Aceberg Tunc
Aceberg Tunc 16 gün önce
inönüden olumsuz konuşan çok .. milletin sorumluluğunu üzerlerine aldı..
Seyfiddin iflazoğlu
Seyfiddin iflazoğlu 16 gün önce
mekanları cennet olsun inşallah iki büyük insanlar
Erdogan Dogu
Erdogan Dogu 16 gün önce
ATATÜRK ve inönü zorlamayın rahmetlinin ardından tam tersini yaptı uçak fabrikasını kapattı mesela (dp kapatmadı o devam ettirdi )mesela mason derneklerini kapattı ATA ismet açtı daha neler neler zorlamayın olmuyooor yakışmıyor birbirlerine
murat tezcan
murat tezcan 16 gün önce
Tamam ama dünyada bir ilk yaşandı İsmet inönü ölmeden karısına dul maaşı bağlanmıştı neden acaba
Ev Tableti
Ev Tableti 17 gün önce
SANA LAYIK OLAMADIK AMMA SIMDIKI GENCLIGIN DAHA BILINCLI ATAM ...
Hasan Kaya
Hasan Kaya 17 gün önce
İsmet İnönü Atatürke hayatının sonuna kadar velinimetim demiştir.Böyle dostluk tarihte yoktur.
hakn
hakn 13 gün önce
Francisco Helmer Herrera Buitrago, Pacho H7 düşüş 6 kasım 1998 Palmiro suikasti
Hasan Kaya
Hasan Kaya 13 gün önce
@hakn pacho herrera
hakn
hakn 13 gün önce
Woa Helmer Herrera??
erol
erol 17 gün önce
Küs öldüler birbirine,Atatürk İnönünun son yaptığı ingilizin verdiği madalya giderinden sonra ipleri kopartti.inonu Atatürk'ün hastalığında bile korkudan yanına gidemedi.daha bir sürü olay var.niye carpitiyiorsunuz tarihi amac ne.
Malik Masat
Malik Masat 17 gün önce
8:54 bu beni çok duygulandırdı 🥲🥲
Şehriban Coskun
Şehriban Coskun 17 gün önce
İsmet paşa atanın öldüğünün ertesi günü Cumhurbaşkanı oldu ne kadim dostmuş .15 gün bekliyemedi.
Jason Comingsoon
Jason Comingsoon 10 gün önce
bu arada kendisinin istemesiyle değil meclisin istemesiyle oluyor bilmiyorsan öğren
Tulin sislioglu
Tulin sislioglu 18 gün önce
Atam ruhun şad olsun
Ayşen Özdemir
Ayşen Özdemir 19 gün önce
Askerlik arkadasin sanki ismet
Hatice Demirci
Hatice Demirci 19 gün önce
Ilkokuldan beri vay vay
Rasyonel Monoteist
Rasyonel Monoteist 20 gün önce
Videoyu beğenmedim. Çok fazla karanlık nokta var ve çok fazla öznel yorum var.
Hobilinka
Hobilinka 20 gün önce
Tartışma tarşıtma olay ne onu söyle
Recep Bayraktar
Recep Bayraktar 20 gün önce
Nasıl yani? İlkokul arkadaşı mi?
Ahmet kanık
Ahmet kanık 21 gün önce
Ne kadar uzattın, konuya girer mısınız artık!
mel
mel 21 gün önce
inonuyu masum gibi gostermeyin ataturkun olum sebebi o
Selçuk Bozo
Selçuk Bozo 21 gün önce
İsmet inönünün yaptığı bşr çok yanlışı Atatürke mal etmişler bence.
Gökmen Adil
Gökmen Adil 21 gün önce
Bir kere şunu bilmek gerekir:Atatürk büyük bir devrimcidir ve Türkün son gerçek başbuğumuzdu.İsmet ise Kürt maskeli yahudidir ve İngiliz kraliyeti(Tabi ki rotshild ve Rockefeller) ve mason ekiple Atatürk ü öldürmüştür.Yahudi İsmet Kütahya-Eskişehir yenilgisinden sonra bir daha görev almadı.Atatürk Ankara ya çağırdığında gelmedi sonra işgal olunca göt korkusundan kaçtı Ankara’ya.Atatürk adam yokluğundan bu yahudiyi kullanmıştır.
Zeynep Gökkuş
Zeynep Gökkuş 22 gün önce
Komplo teorisi üretmeyin. Atatürk'ü İnönü ile vurmayın. Arkadaştı, kardeşti diyerek dostluklarından bahsediyorsunuz güya ama Atatürk'ün psikolojik olarak yıprandığını, İnönü'ye haksızlık yaptığını ve buna rağmen İnönü'nün arkadaşı için bunları sineye çekip sabrettiğini söylüyorsunuz. Hangi belgeye dayanarak? Ve daha da önemlisi NEDEN? Nereden hasıl oldu bu videonun ihtiyacı? AMACINIZ NE?
DustyStriker
DustyStriker 22 gün önce
maalesef bu videodaki anlatılanların çoğu yanlış. ismet inönü yatağında mustafa kemali ziyaret etmeyecek kadar ahlaksız ve çıkarcı biri. atatürkün inönüye kırgın gittiğini kendi çocukları hariç -herkes kabul ediyor.atatürk kendisindne sonra fevzi çakmakı cbaşkanı olarak istemişti inönü alaverelerle koltuğu çaldı. fevzi paşayı ölümünden hemenönce yatağında ziyarete gittiğinde kapıdan kovduran fevzi çakmaktı.
Ay Nur
Ay Nur 8 gün önce
Aynen katılıyorum size
Tarih Öğretmeni MÇ
Tarih Öğretmeni MÇ 22 gün önce
Saygı ve HÜRMETLE her daim anacağız ülkemizin kurtarıcılarıni
İlğinç Bilgiler
İlğinç Bilgiler 22 gün önce
Adamın ayyaşken yönettiği devleti ayıkken yönetemiyorlar!
Ay Nur
Ay Nur 8 gün önce
İyi işte iyi düşünüp iyi kararlar vermek kolay deyil sırtında yumurta kufesi taşıyor şimdikileri Saldım çayıra mevlam gayira deyil artık
Bur4k H4n
Bur4k H4n 23 gün önce
Emeğinize sağlık
Siren Bora
Siren Bora 23 gün önce
Inönü, Ataturk ile asla ayni seviyeye sahip olmadı. Inönü, Atatürk'ün tırnağı dahi olamadı.
Nonolive efe
Nonolive efe 23 gün önce
Nur içinde yatsın güzel insan 1001 yaşındaki
Nonolive efe
Nonolive efe 23 gün önce
Allah rahmet eleysin mekkanı cennet olsun
Black Widow
Black Widow 24 gün önce
Videolar genelde orada bulunmuş gibi anlatılıyor ama kaybakta belirtseniz sogulayan insanların kafasında soru işareti kalmazdı
Enes ismail Afşar
Enes ismail Afşar 24 gün önce
Dost dediğin kişi 90 bin askeri karsta donarak ölüme terkedermi ( atatürk etmezdi ) Dost dediğin kişi On iki adalar teklifini reddedermiydi Atatürk bir karışını bile vermezdi Dost dediğin kişi Atatüürkün alt yapısını hazırladığı ve nuri demirağın ürettiği uçak fabrikasını kapatırmıydı ( siz üretmeyin biz size daha ucuza veririz ) dedi abd. Atatürk kapatmazdı o fabrikayı Dost dediğin Ruslardan kaçan azerbaycan komutanlarını ruslara teslim edermiydi Atatürk teslim etmezdi Dost dediğin atatürkün vefatının ardından türk parasına kendi resmini bastırırmıydı Atatürk böyle bir hainliği affetmezdi ATATÜRK bu ülkeye büyük hizmetler getiren bir liderdi. İnönü ise bu ülkeye zarardan başka birşey getirmedi ve hain olarak anılacak.
Draco Malfoy
Draco Malfoy 23 gün önce
Miydi ayrı.
Enes TEMUR
Enes TEMUR 24 gün önce
Ismet chp yi amerikaya satan adamdir,atatürkü de öldüren adam dır nokta
oznn
oznn 25 gün önce
Ismet bugun'ki kilicdaroglundan farki yok
oznn
oznn 25 gün önce
2 Ingiliz kukla'lari
Abdullah Kutay Eskalen
Abdullah Kutay Eskalen 13 gün önce
Aynen kanka hatta gerçek Mustafa Kemal trablusgarp savaşında şehit olmuş onun yerine İngilizler tarafından Yossi kohen diye bi ajan yerleştirilmiş onun yerine geçmiş herhangi bir kaynakta yazmıyor ama kesin doğrudur bu dediğim sonuçta siz kitaba değil kulaktan duyma şeylere daha çok inanıyorsunuz!
Abdullah Kutay Eskalen
Abdullah Kutay Eskalen 13 gün önce
Kuklalar kelimesini ayıran bir insandan mükemmel bir tarihi ayrıntı amk
FEVENA
FEVENA 25 gün önce
İngilizler Türk devletini kurdu aynen kanka xd
2P1M
2P1M 25 gün önce
Çok romantik bir video olmuş, Mustafa Kemal kaç kere ismet inönüyü görevden almıştır? Her defasında Celal Bayar’ı getirmiştir. İsmet inönü korkak bir siyasetçiydi, Atatürk ne zaman ekonomik atılım yapmak istese bunu yapmaktan çekiniyor, büyük savaşın yaşattığı korku ile siyaset yapıyordu. Celal bayar ise ekonomik kalkınma hareketlerinde Atatürk’e daha fazla uyum sağlıyor ve daha cesur davranıyordu. Fakat işler beklendiği gibi gitmediğinde tekrar ismet inönü çağırılıyordu. Yani Atatürk başbakanlarını ihtiyaçları doğrultusunda kullanmış ileri görüşlü bir dahi idi.
Erdogan Cetin
Erdogan Cetin 17 gün önce
Tarih bilgin yetersiz.Birinci durum İsmet paşa emekli Orgenareldir.Türk askeri icin bu kelime kullanılmaz.Kurtuluş savaşında yunanisstan Anadoluya 200 bin asker cıkardığında.Atatürkün emri ile Albay rütbeside genel kurmsy başkanlığına getirilmiş ve Ordunun kuruluşunu yapmış savaş kazanılıncaya kadar Batı cepesi komutnlığını yapmıştır.savaş kazanıldıktan sonra Türk Devletinin kuruluşu başlamıştır.Cumhuriyetin ilanını hakındaki kanunu İsmet Paşa hazırlamıştır.Bütün Devrim Kanunlarının altında Başbakan olarak İsmet paşanın Cumhurbaşkanı olarakta Atatürkün imzası vardır. İkinci durum İsmet paşa öldüğü.tarihte ben 24 yaşındaydım.Ankaradaydım kozılayda cenazesi Anıtkabire giderken saygı ile selamladık tam 48 yıl oldu .bir fanin arkasında olumsuz konuşulmaz.Bu değerli insanlar bu devleti kurmak icin canlarını ortaya koydular.Son yıllar Devletimizin kurıcularına hakaret modası çıktı.Sizden ricam lütfen bana cevap yazma. Erdoğan çetin.
2P1M
2P1M 19 gün önce
@Erdogan Cetin korkaklığı savaş meydanında değil siyaset meydanındadır ve siyahi hamleler yaparken savaşın zararlarından korktuğu için korkak davranmıştır. Gerçekleri söylemek saygısızlık değildir. Mustafa kemal, kazım paşa, ismet paşa, fevzi paşa, enver paşa gibi paşalar çok iyi komutanlardır aynı dönem komutanlarıdır ama hepsi aynı şekilde iyi siyasetçi diye birşey yoktur. Ayrıca İngiliz desteği ile Din elden gidiyor diyen insanlar, elazığ’a kadar girip Halktan vergi toplayan insanların amacı din değil İngilizlerin Musul, kerkük ve süleymaniyenin Türk topraklarına katılmaması için üretilmiş bir projedir. Keşke sende biraz tarafsız tarih okusan kardeşim
Erdogan Cetin
Erdogan Cetin 19 gün önce
Celal Bayar 1937 yılında.bir kere geldi yaptığı en önemli iş Dersim harakatıydı 15 bin köylü öldürüldü 20 bin köylü sürgüne gönderildi.kendi tarihini bilmemek kadar kötü bir şey olamaz.İnönü savaşlarından ismini alan İsmet paşa ya korkak diyemezsin.oçok cesur korkusuz bir insandır.TÜRKLERİN Yetiştirdiği kahramanlardan biridir.Devltimizin kurucuları hakında saygılı konuşmalıyız.
mel
mel 21 gün önce
ikisi de ingiliz ajani ataturk her zaman yalnizdi
Mehmet Ozgur Aydin
Mehmet Ozgur Aydin 25 gün önce
Çok duygulandım dinlerken
H L
H L 25 gün önce
Saygı Ve Minnetle anıyorum önce likle🙏🙏💐💐
H L
H L 25 gün önce
Bunu açıklığa kavustrck daha çok video gelsin ki bazı kara cahillerin, Bunu yalan yanlış, yada kötüleme amaçlı anlatıp beyin yıkama yada empoze etmeye çalışmaları yanlış ve eksik bilgi yeni neslin zehirlenme çabaları var. Emeğinize sağlık Saygılar 🙏
Reyhan Senel
Reyhan Senel 25 gün önce
Ismet İnönü dost değildi. Inanmiyorum.bir insanı En yakındaki vurur. asıl Atatürk'ün ölümünü hızlandırdı. Yıllardır terör İnönü yüzünden bitmiyor. Atatürk adı altında sahtekar bir chp var. İnönücu bunlar. Atatürk kimseye güvenmeyen zeki bir adamdır. Onun her zaman hisleri kuvvetli idi Türkiye de bir şey yapılmaması İnönü yüzünden. Adnan Menderes i neden apar topar astirdi. Türkiye gelişmesin terörist beslesinler yıllardır terör e giden Mehmetçigin arkasında terörist besleyen bir chp var. Şimdi soruyorum size neden terör yıllarca bitmiyor. Çünkü amerika silah satıyor. Amerika ya borçluydu bu ülke. Şimdi şöyle bir bakın görün neden HDP gibi bir terörist partisi ki arkalarıni ypg pyd ye dayadiklarini, Apo'nun heykelini dikeceklerini söyleyen ve bu şerefsizleri destekleyen bir chp var.bu nasıl meclis. Nasıl Atatürkçülük. Inonu kürttu Malatyali idi. Her zaman amacı Atatürk ü alt etmekti. Atatürk ün sirozdan öldüğüne de inanmıyorum. Atatürk gizli masondu. Bunu herkes biliyor. Illuminati diyorum. Araştırma yapın bakın ne göreceksiniz. Kimler nasıl ölüyor. Bunlar her yerde. ...
Fatime Huseynli
Fatime Huseynli 25 gün önce
Videonun sonlarına doğru ağlamam normaldir umarım
Abdullah karataş
Abdullah karataş 26 gün önce
Atatürk nasıl büyük bir kahramansa inönü tam zıddıdır bunun kaynaklar gösteririm atatürk yaşamı boyunca cepelerde ve sahadayken inönü tam bir memurdur sabah 9 aksam 5 ve istiklal savasına inanmaz bizzat kazım karabirin anılarından okuyabilirsiniz istiklal harbi mustafa kemal fevzi çakmak ve kazım karabekirin eseridir .
Şehriban Coskun
Şehriban Coskun 17 gün önce
İnönü tam bir Atatürk düsmanıydı çıkarcı ve bencil Atatürk'ün öldürülmesinden bir hayli payı var .
Hakkaniyet ve Adalet
Hakkaniyet ve Adalet 26 gün önce
Atatürk her daim İnönü gibi bir arkadaş bulabilirdi... Ancak İnönü'nün Atatürk' gibi bir şahsiyet abidesiyle arkadaş olması!!! Onun için bir lütuf olsa gerek!!! Zira Atatürk, "Yüzyılın Dahisi" kabul edilen LİDERDİR!!! Bence de, Tüm zamanların en büyük lideridir!!! İnönü'nün, Herkesin önünde, Atatürk'e yaptığı saygısızlık... Devlet adamına yakışmayan, ve devleti acze düşürebilecek olan, çok büyük bir kusurdur! Atatürk bunu görmüş ve İnönü'yü görevden Azletmiş, ancak dostluğunu devam ettirmiştir!!! Atam'ızı bir kez daha sonsuz minnetle anıyoruz!!!
Nihal Tarhan
Nihal Tarhan 7 gün önce
Aynı fikirdeyim.
Bilgehan Tomruk
Bilgehan Tomruk 13 gün önce
Maalesef doğru değil bu tespit. Bu tartışmanın yaşandığı doğrudur. Rahmetli Inönü yaşam boyu Büyük Önder'in hayat mücadelesine en büyük desteği sağlamış kader arkadaşıdır. Her Türk, Ataturk'e sağladığı rahatlık ve güven için Inönü'ye minnet borçludur. Inönü hakkında "acaba" demeden önce mutlaka Lozan sürecini okumak gerekir.
kara kartal
kara kartal 26 gün önce
Bence atatürkün son yıllarını çankayada hapis hayatı yaşatılıp , yanlış tedavi ile öldürülmesinde İsmet İnönü nün sorumluluğu çoktur, Video gerçeklerden uzak olmuş
Kadir ERCİYAS
Kadir ERCİYAS 9 gün önce
Aynı yöndeki düşüncelerime ve şüphelerime tercüman oldun ağzına ve yüreğine sağlık kardeşim!.
TEMİZ TÜRK
TEMİZ TÜRK 27 gün önce
Büyük önderin şaibeli ölümünün hemen ardından ülkenin bağımsızlığından verilen tavizler gözönüne alındığında eski bir amerikan hayranı olan mandacı ismet inönü,nün cumhuriyetin ,devrimlerin hatta Atatürk,ün katledilmesinin baş faili olduğu apaçık ortadadır...
Şehriban Coskun
Şehriban Coskun 17 gün önce
Ne acılı öyle büyük payı var hırslarına yenildi
Sena Dizdar
Sena Dizdar 27 gün önce
Sesi....😍😍😍😍
Hasan Ciftci
Hasan Ciftci 29 gün önce
Dargınlığı başlatan konu neydi ???
Cennet uzunoğlu
Cennet uzunoğlu Aylar önce
Enver ve Talat paşaları da bekliyorum
g/e/m/l gn
g/e/m/l gn 12 gün önce
Kazım karabekir 😔
Okan Yatgin
Okan Yatgin Aylar önce
İsmet İnönü Atatürkü öldürmüş olabilir mi?
Besiktas Kara Kartal
Besiktas Kara Kartal Aylar önce
İnönü Kemal’in gölgesinde yaşamaktan bıktı ve onun ölmesini isteyenlerden oldu ve CHP deki çakallıklar inönüyle başlamışdır ve Kemal Atatürk bunun farkındaydı
Aşk Mantık İntikam 15. Bölüm Fragmanı
0:38
Aşk Mantık İntikam
görünümler 2 Mn
Bu aşkın katili kim? - Aşk Mantık İntikam 14. Bölüm
7:25
Aşk Mantık İntikam
görünümler 603 B
Yalan
2:45
Reynmen - Topic
görünümler 523 B
WHO IS NECMETTİN ERBAKAN?
26:32
ARGONOMİ
görünümler 3 Mn
GÜN ZAFER GÜNÜDÜR!
24:26
ARGONOMİ
görünümler 3 Mn
Çerkez Ethem ve Mustafa Kemal. Restleşme!
17:15
Can Osman Aksoy
görünümler 133 B
Aşk Mantık İntikam 15. Bölüm Fragmanı
0:38
Aşk Mantık İntikam
görünümler 2 Mn
Bu aşkın katili kim? - Aşk Mantık İntikam 14. Bölüm
7:25
Aşk Mantık İntikam
görünümler 603 B
Yalan
2:45
Reynmen - Topic
görünümler 523 B
Bu aşkın katili kim? - Aşk Mantık İntikam 14. Bölüm
7:25
Aşk Mantık İntikam
görünümler 603 B
Yargı 2. Bölüm Fragman
0:59
Yargı
görünümler 1,3 Mn
MAMİ'NİN BÜYÜK DEĞİŞİMİ @Mami Emen
10:14
Eylem Emen
görünümler 314 B