James Webb Astronomiyi Nasıl Değiştirecek? | Dr. Tansu Daylan ile Sorularınızı Cevaplıyoruz!

  görünümler 1,964,331

Evrim Ağacı

Evrim Ağacı

Yıl önce

James Webb Uzay Teleskobu'nun çektiği fotoğrafları hepiniz duydunuz. Peki neyi gösterdiğini gerçekten anladınız mı? Gelin, işin uzmanından öğrenelim. Ayrıca sizden gelen soruları da yanıtlayacağız! ♥
#JamesWebb #JamesWebbSpaceTelescope #Astronomi
***
📽️ Videografi & Post-Prodüksiyon: Çınar Ege Bakırcı
Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim anlatıcılığı çalışmaları tamamen okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz:
💪 Patreon veya Kreosus destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz: / evrimagaci | kreosus.com/evrimagaci
📹 Dilerseniz, TRshow'un "KATIL" seçeneğini kullanarak da bize destek olabilirsiniz: / @evrimagaci
🎪 Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için: pazar.evrimagaci.org/
🎈 IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için: evrimagaci.org/destekol
📕 Neden desteğe ihtiyacımız olduğuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz: evrimagaci.org/destekol
Yanımızda durduğunuz için çok teşekkürler! ❤
***
BAZI FAYDALI BAĞLANTILAR:
• En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: dar.vin/SonVideo
• En popüler videomuzu izlemek için: dar.vin/EnPopuler
• Kanalımıza abone olmak için: dar.vin/EATRshow

YORUMLAR: 353
@Yusuf-ki3me
@Yusuf-ki3me Yıl önce
3 saatin ne zaman geçtiğini anlayamadım :) Her dakikası bilgi dolu harika bir yayın oldu. Çok teşekkür ederiz...
@ReinhardVonLohengram
@ReinhardVonLohengram Yıl önce
Böyle devasa bir evrende yalnız olduğumuz düşüncesi çok absürt kaçıyor.. Not: İşinizi o kadar kaliteli yapıyorsunuz ki takdir etmemek imkânsız.
@esma72349
@esma72349 Yıl önce
@thearkenstone ışık hızının aşılamaması durumu iyice güçleştiriyor
@murad4727
@murad4727 Yıl önce
Acaba bize doğru gelen ışıkların ışık hizindan daha hızlı gelmesini sağlaya bilirmiyiz🤔
@zk6212
@zk6212 Yıl önce
Aynen öyle Hollywood etkisi ile düşünmeye de gerek yok bence bi yerlerde hayvan türünde bi yaşam formu da olabilir uzaylı diyince garip düşünmeye gerek yok bi gezegende sadece toprakda minik solucanlar varsa bu da yaşamdır ve bunlar uzaylıdır sonuçta.
@kbiex2517
@kbiex2517 Yıl önce
@thearkenstone Işık hızının geçilememesi bir kuvvet yüzünden olan bir olgu değil
@korayozbek5838
@korayozbek5838 Yıl önce
Gurur duydum Dr.Tansu bey ile. Derin bilgilerini siradan bizlerin anlayabilecegi duzeyde anlatabilmek bile buyuk basari. Yuzumuzu agarttiginiz icin sonsuz minnettariz.
@korayozbek5838
@korayozbek5838 Yıl önce
Cagri Mert bey de fevkalade sorular sordu, hakkini teslim etmek gerekir. Size de cok tesekkurler.
@SelcukBasak-li6gb
@SelcukBasak-li6gb 11 aylar önce
@@korayozbek5838 nk😅okoojkpıjojmkkkıkpo😅o😊
@SelcukBasak-li6gb
@SelcukBasak-li6gb 11 aylar önce
Moda😅ojmp😅
@SelcukBasak-li6gb
@SelcukBasak-li6gb 11 aylar önce
@@korayozbek5838 😅😅
@fatmabetul432
@fatmabetul432 Yıl önce
Tansu Bey ne kadar da basit şeyleri anlatıyor gibi, ne kadar da az bilgiye sahipmiş gibi konuşuyor. Ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu da burdan anlayabiliriz sanırım. :) İçerik gayet eğlenceli, verimli ve akıcıydı. Evrim Ağacına ve Tansu Beye teşekkürlerimizi iletelim buradan. Bu tarz içeriklere türkçe ulaşabiliyor olmak çok değerli..
@cengizhanboztepe9507
@cengizhanboztepe9507 Yıl önce
Çağrıcım selamlar. James Webb yayınını ve sondaki Evrim Ağacı bilgilendirmelerini izledikten sonra yazmadan duramadım. 66 yaşındayım ve seni uzun süredir TRshow'den takip ediyorum. Bu süre zarfında sana karşı içimde büyük bir saygı, sempati ve yakınlık duygusu oluştu. Anlatımlarını izlerken algıladığım mütevaziliğinin arkasındaki büyük bilgi birikimini, araştırmacı ve kendin dahil herşeyi sorgulayıcı yapını, yaşamı hem çok ciddiye alıp, hem de onun hafifliğini ön planda tutmanı ve neşeni, zaman içinde hitabette mükemmelliğe doğru büyük bir hızla ilerlemeni, gerçekten çok düzgün ve çok iyi bir insan olmanı ve daha sayamadığım bir çok şeyi, naçizane büyük bir takdirle karşılıyorum ve seni çok seviyorum. Varlığın hepimiz için gerçekten büyük bir şans, keşke senden çok daha fazla olsa, keşke senin gibi olabilsek. iyi ki varsın. Sevgiler...
@evrimagaci
@evrimagaci Yıl önce
Siz cansınız, çok teşekkürler! ♥
@ilkerturkguler
@ilkerturkguler Yıl önce
Harika özetlemişsiniz benim duygularımı.
@cengizhanboztepe9507
@cengizhanboztepe9507 Yıl önce
@@ilkerturkguler Teşekkürler. Dediğim gibi, yazmadan duramadım. 🙂
@muhammedsefakara1411
@muhammedsefakara1411 Yıl önce
Bv
@muhammedsefakara1411
@muhammedsefakara1411 Yıl önce
@@cengizhanboztepe9507 gvtg v
@mertcannavruz4877
@mertcannavruz4877 Yıl önce
Alanınız veya uğraş verdiğiniz iş her ne olursa olsun, Evrim Ağacı sayesinde çeşitli bilimsel disiplinler ve bilimsel gelişmeler hakkında en azından temel bilgi düzeyinde de olsa faydalanıp , entelektüel bilgi birikiminizi ve dünyaya bakışınızı bambaşka bir hâle getirebiliyorsunuz. Teşekkürler Evrim Ağacı , teşekkürler Tansu Daylan 🙏.
@haydarates5475
@haydarates5475 Yıl önce
😊 Ü
@hacmustafaus173
@hacmustafaus173 Yıl önce
Çok çok teşekkürler. Çok anlaşılır, açıklayıcı, doyurucu şekilde anlattınız. Eminim çoğu kişinin kafasındaki soru işaretleri anlaşılır birer ışık hüzmesine dönüştü.
@ceyhunnovruzov8303
@ceyhunnovruzov8303 Yıl önce
bu gün uzaya olan ilgi yarın insanlığın yok olmaması için atılan en temel adımlardır / bir avuç kaliteli insan görmek ne hoş
@dengeoffcal
@dengeoffcal Yıl önce
Dolanıklık hakkında daha detaylı bir video gelebilir mi ? Bu konunun herkesin ilgisini çektiği düşüncesindeyim. Özellikle deneyleri 😊. Şimdiden teşekkürler bilgiyle kalın.
@ozdenkaftan3019
@ozdenkaftan3019 Yıl önce
Hocam sorum: bizim, jwst ile geçmişte olan tüm olayları daha net gözlemlemek ve detaylı olarak incelemeye başladık ama tüm gözlemlerimiz geçmiş yıllara (milyon, milyarlarca ışık yılı uzaklıklara doğru yapiliyor) ait oluyor. Örneğin 5 bin ışık yılı uzaklikta bir gezegen keşfettik ve yaşam olabilir. Peki bize ulaşan ışık beş bin ışık yılı öncesine ait simdi orada ne gibi bir gelişme olmuş olabilir. Yani demek istediğim hiç bir zaman yakin zamana/güncel ait olan bilgiye hiçbir zaman ulaşamayacağı ayrıca genişleme büyük bir hızla devam ederken hep geçmiş bilgiler ile nasil ileride koloni kurma planı yapabiliriz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Basit ve benim anlayabileceğim şekilde cevap verirseniz sevinirim, sağ olun
@MuhammadAli-nn1qy
@MuhammadAli-nn1qy Yıl önce
Evrim ağaçi bizim için ne kadar anlayışlı işler yaptığını her videoda hissediyorum Çağri hocam size böyle kocaman bir samimiyet be paylaşabilme duygusu hiç bitmesin!!!! İnsanlari aydınlatmak sadece sizin değil bizimde bir isteğimiz tabi sizin gibi bilgili olmadığımız için sizin bu yoldaki azımlı emeğinize teşekkür ederiz !!! Her kes en azından o kısık kafadan çikacak ve insanların uydurduğu bazi yalanlara(Din) inanmadığı için dişlanmaz ! Kocaman TEŞEKKÜR EDERİZ!!!
@fatmaleylak4133
@fatmaleylak4133 Yıl önce
Ben de bu fotoğrafı nasıl okumalıyız diye düşünüyordum çok güzel bir yayın olmuş teşekkürler iyiki varsınız
@tutsedat6878
@tutsedat6878 11 aylar önce
Tansu bey adamdır bir soruma mecburiyeti yokken kendisi cevap vermek istemişti hemen. Tansu beyin sakinliği, anlatımının duruluğu mükemmel. Çağrı bey'i anlatmaya gerek yok. Onu tanımıyorken anlatımlarını abartı bulurdum. Ama adam bilimin içindeyken bile evrenin devasalığına hayran olabiliyor bir çocuk gibi. Bu müthiş bir şey. Umarım bilim Türkiye'de çok çok daha fazla konuşulur ilerleyen yıllarda. Budur bizi ileriye taşıyacak olan.
@fly3513
@fly3513 Yıl önce
emeğinize sağlık çok güzel olmuş iyi ki varsınız, çok şanslıyız teşekkürler
@sarebade
@sarebade 11 aylar önce
Tansu Bey okulumuzda söyleşi vermişti, dün gibi hatırlıyorum... Bugün de bunu görünce geçmişe döndüm, teşekkürler evrim ağacı!
@NoName-mn9kz
@NoName-mn9kz Yıl önce
Tebrikler ve teşekkürler. İyi ki varsınız.
@ahmetalp4228
@ahmetalp4228 Yıl önce
Sayın hocalarım ikinizde harikasınız. Türkiye'mizin şu anki ekonomik dertli dönemlerinde sizler gibi değerli bilin insanlarının olması ile gurur duyuyorum. Elinize emeğinize bilginize sağlık ömür boyu başarılar dilerim. Çağrı kardeşim yayın içerik kalitesi olarak iyi olsa da ses çok düşük ve anlaşılmaz oluyor özellikle geri gidildiği anlarda. Bir dahaki sefere ses konusuna fazlaca dikkat rica edeceğim. Başarılar.
@sibel1283
@sibel1283 Yıl önce
Aynı anda hem beynimizin yandığı hem de inanılmaz güzel görseller seyrettiğimiz unutulmaz muhteşem bir yayındı. Yeni bir devrim başlıyor ✌️ Çağrı hocam ❤️ Tansu hocam ❤️ Arın ❤️ emeklerinize sağlık harikaydınız 👏
@mechulvuran165
@mechulvuran165 Yıl önce
Verdiginiz emekler icin tesekkur ederim. Sizde olmasanız dunyadan haberimiz olmayacak. Nasil bir devre dustuk anlayamadım
@fullreactionband
@fullreactionband Yıl önce
Dünyadan değil evrenden diyip buradan sessizce ayrılıyorum 😀
@furkanerdogan4769
@furkanerdogan4769 Yıl önce
Çok güzel bir yayın olmuş 👏 Evren hakkında en küçük şey bile öğrenmek heyecan verici.
@Brarhman
@Brarhman Yıl önce
Öncelikle teşekkürler böyle bir detaylı video harika oldu. Bu arada astroloji ile alakalı bir video ya da shorts yapar mısınız ben inanmıyorum fakat çevremde inanan çok kişi var doğruluğunu merak ediyorum
@dreadea
@dreadea Yıl önce
Yaptığınız inanılmaz videolar ve yayınlarla binlerce kişinin hem farkındalığına hem de bilgi birikimine muazzam katkılar sunuyorsunuz. Artık benim ve eminim ki başka birçokları için Evrim Ağacı bilimsel bilginin yanında aynı zamanda doğruları öğrenme platformu. “Bilim” adı altında bize dayatılan yalanlardan ziyade burada işin en doğrusunu öğreniyor olmak çok ayrı bir yere koyuyor bu kanalı. Çok teşekkür ediyorum ayrıca yine çok güzel bir yayındı, size de Tansu Hocamıza da çok çok teşekkür ederiz. Aklımdaki birçok soruya cevap bulabildim yine, sayenizde.
@sonsuzevren3147
@sonsuzevren3147 Yıl önce
Umarım James Weeb bizleri şaşırtmaya devam eder.bu muazzam evreni görmek için sana ihtiyacımız vardı.ayrica teleskopun yapımında mühendisler bilim adamları kimlerin emeği geçtiyse tsk ederim.bu karmaşık yapı harikulade gerçekten gurur duymamak elde değil.evrim ağacı sizlerede ayrıca tsk ediyorum.bize verdiğin değerli bilgiler icin
@mustafacaka6751
@mustafacaka6751 7 aylar önce
76çeşitleri6c😢
@mustafacaka6751
@mustafacaka6751 7 aylar önce
C6
@mustafacaka6751
@mustafacaka6751 7 aylar önce
6
@mustafacaka6751
@mustafacaka6751 7 aylar önce
c6😢
@mustafacaka6751
@mustafacaka6751 7 aylar önce
666
@sinanozkanat3276
@sinanozkanat3276 6 aylar önce
Bilim insanı nasılda güzelleştiriyor
@oyuncutasdelen1252
@oyuncutasdelen1252 Yıl önce
Viedonun bilgilendirici olması ve yeni keşiflerin yapılması hem heycan verici hem de merak uyandıran bir olaydır ama WEBB'in gözlemleyebilceği alan neye bağlı ve bu alanı etkileyen kriterler nelerdir merak ediyorum bu konuda araştırmaları yapacam ve yeni bilgiler öğrenerek bilgilenmen güzel olacaktır. Emeği geçenlerin hepsine eline sağlık güzel bir bilgilendiri bir viedo olmuş Teşekkürler Evrim Ağacı
@glsksv5490
@glsksv5490 Yıl önce
Çok kaliteli bir yayındı, teşekkürler
@ILKTURK
@ILKTURK Yıl önce
Soru: Bir karadeliğin eski haline dönmesi için hangi olasılığın gerçekleşmesi gerekir? Kendim için not: bu video sonra izlenecek olarak kaydedildi. Süre sorunu.
@ilkerturkguler
@ilkerturkguler Yıl önce
Astronomi ve uzay bilimi çoğu kişinin sıkılabileceği bir konudur. Bu kadar akıcı ve keyifli anlatılabilir. Sizi seviyorum başarılar diliyorum.
@yusufkeser2827
@yusufkeser2827 Aylar önce
Bu video hazine gibi gerçekten, bir tarafım aşırı keyif alırken, bir yanım anlamsızlaşıyor, neler görüyorum böyle cok tuhaf hissediyorym..
@ufukc.57
@ufukc.57 Yıl önce
Sizin videonuz sayesinde bugün KPSS güncelden +1 soru yapabildim. Dün izlemiştim aklımda kaldı. Teşekkürler. Ne güzel bir kanal burası. ❤️❤️❤️❤️❤️
@ekremkalkan6018
@ekremkalkan6018 4 aylar önce
Mkl
@oguztasci
@oguztasci Yıl önce
Evrenin büyüklüğü akıl almaz. İnanılmaz. Aklımız almıyor resmen.
@klmn1136
@klmn1136 Yıl önce
Bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bize 4.5 milyar ışık yılı uzaktan gelen galaksinin görüntüleri o galaksinin 4.5 milyar yıl önceki halini yansıtıyor. Yani Bizim dünyamızda hayatın oluşmasını sağlayan dönüşüm ve gelişim o gezegenlerde yaşanmış Evrim o galaksilerde olmuş olabilir. bugün o galaksilerdede bizimkine benzer canlılar olabilir. Nihayetinde biz bugünkü halini asla bilemeyiz.
@yakuza.732
@yakuza.732 Yıl önce
Mükemmel bir düzen mükemmel bir kare
@ahmetgolcuk4187
@ahmetgolcuk4187 Yıl önce
(abi beni evir.) Videolarını çok seviyorum. Ben bir neanderthalensisdim fakat senin sayende bilincim açıldı ve bir modern homo sapiens oldum. Sana çok teşekkür ederim. İnşallah daha iyi bir şeylere evrilirim. Amin.
@muslumyagz6660
@muslumyagz6660 Yıl önce
Hocam yeni video gelsin artık bütün videolarınızı bitirdik çünkü 😊
@turkcanatilir3943
@turkcanatilir3943 Yıl önce
Evrim Ağacı bize çok şey katıyor. Çok teşekkürler.
@vasifkerim.6105
@vasifkerim.6105 Yıl önce
Gerçekden akılalmaz birşey Keşke Uzaylıları keşf ede bilmək mümkün olsaydı
@Soru-Yorum
@Soru-Yorum Yıl önce
Evrim Ağacına sorum: Işığın hareket motoru nedir? Uzaya çıkıp bir cismi bıraksak, uzayın genişlemesi veya kütle çekimi ile hareket eder. Ancak küre şeklinde dev bir ışık yakıp kapatsak, Milyarlarca yıl boyunca evrende hareket ediyor. Buna neden olan etki, evrenin genişlemesi mi? Edit: Dalga ve parçacık olarak davranması değil, uzayda neden ve nasıl yol alabildiğini soruyorum....
@johahaneenee
@johahaneenee 4 aylar önce
As 'Arch Crawford' I grew up in the same small town as James Webb and knew him there. His brother started a loan company there which still exists.
@ilgincvideolar9260
@ilgincvideolar9260 Yıl önce
Tekrar tekrar yazıyorum ,inanılmaz ,inanılmaz Başı ,sonu neresi bu kainatın ,inanılmaz
@aysnak
@aysnak Yıl önce
İnanılmaz...olağanüstü bilgiler...
@tonystark-zy3rb
@tonystark-zy3rb Yıl önce
Bu kütle çekim lenslenmesinde ışığın kırılma açına bağlı olarak ışığın kat ettiği mesafe değişmiyormu bu nedenle lenslenen galaksilerin mesafelerini yanlış hesaplamış olmazmıyız
@kazimkalay
@kazimkalay Yıl önce
Yayın için teşekkürler hocam. Tansu hocaya da vakit ayırıp bizi bilgilendirdiği için çok teşekkürler; sevgiler.
@volkanbat9854
@volkanbat9854 Yıl önce
yayında kullanılan sitenin linkini atabilir misiniz ?
@emreerdemir3932
@emreerdemir3932 Yıl önce
Program sırasında faydalanılan, fotoğrafların evrensel ölçeğe yerleşimini gösteren sitenin adi neydi arkadaşlar?
@ecehansele
@ecehansele Yıl önce
Uyku gözlüğümü takip bilinçaltımda hayal edicem.Ertesi gün izleyip ne kadar tahminlerime yaklaşmış karşılaştıracağım 😎😅
@sahinugul7877
@sahinugul7877 Yıl önce
Reis eline koluna emegine sağlık ama arada farm videosu da at ya izleyen olur uzun uzun benim gibi 😅
@epicturkics
@epicturkics Yıl önce
Okuduğum bölümü senin sayende bitirecek gibiyim abi :d
@user-wi5bt8rk7d
@user-wi5bt8rk7d Yıl önce
Tansu hoca 5 saat konussa dinlerim
@taelif93
@taelif93 Yıl önce
Canlı yayini kacirmistim şimdi izliyorum. Yayın için çok teşekkür ederim
@kleberzone
@kleberzone 9 aylar önce
Anlamadığım bir nokta var, Pauli'den dolayı dünya ve diğer gezegenler kendi içlerine çökmüyorlar. O halde yakıtı biten yıldızlara neden Pauli işlemiyor? Onlar neden çöküyorlar? Tek neden daha büyük kütleli olmaları mı yani?
@gkhanaydnn
@gkhanaydnn 24 gün önce
james web ten veri ne kadar sürede dünya ya ulaşıyor? konuşuldumu yoksa ben mi kaçırdım. mesela bir fotoğrafın bize ulaşması ne kadar sürüyor?
@erhaneker5155
@erhaneker5155 Yıl önce
Çağrı hocam, 53:30'da bilgi hatasını düzelmek gerekiyor. Güneş benzeri yıldızlar (F tipi) tüm yıldızların %30 ya da %50'si değil. Orası karıştı. Bu oran çok daha düşük. Malum cüce yıldızlar evrendeki yıldız sayısını domine ediyor. Bu yıldızlarda flare denilen ışımaların ölümcül radyasyonları nedeniyle çevresinde yaşam gelişimi sorunlu olabilir. Tansu hocanın kastı güneş tipi bir yıldız varsa bunun çevresinde yaşanabilir bir bölgede gezegen olma olasılığı %30-50....
@klcaslanbasaran308
@klcaslanbasaran308 4 aylar önce
Hocam şuphesiz ki yorumumu okumuyorsunuz. Ben Harbiye makina bölümü mezununu emekli bir zabitim. Aynı zamanda hukukçuyum sizin bütün proğramlarınızı zevkle izliyorum. Bugün arkadaşlar bir tartışma açtı. Neden bira kutuları ve diğer kutular yuvarlak diye. Hukukçu olmam sebiyle yuvarlak olmaları durumunda her yere eşit basınç uyğulanacağı ve imalat kolaylığı sağlayacağı için yuvarlak diye cevap verdim. Yanılmıyorsam matematiksel açıklama yapar mısınız
@hurricane8741
@hurricane8741 Yıl önce
Bu video ve çalışmaların insanlığa ve biline yarar dışında başka hiçbir şeye hizmet etmesi mümkün değil. Bu kadar emeğin karşılığı para veya herhangi bir maddi varlıkla ödenemez. Emeğinize sağlık. Harikasınız 👏🏻👏🏻
@nRnWorld
@nRnWorld Yıl önce
Benim merak ettiğim konu, neden resimlerde bizim güneşe benzer birtane daha başka bir güneş/gezegen göreniyoruz? Veya görünen varsa neden ele alıp bize gösterilmiyor?
@selimporsuk5734
@selimporsuk5734 Yıl önce
Hocam var zaten. Dünya ile birebir 23 gezegen var diye hatırlıyorum.
@Kayser-i-Rum1453
@Kayser-i-Rum1453 Yıl önce
Çünkü çok uzak. Exo gezegenler görmemiz zaten imkansız.
@tharsis3084
@tharsis3084 Yıl önce
Hocam kitap okumak hakkında bir video gelebilir mi
@ufukkarakus577
@ufukkarakus577 Yıl önce
selam, paralel evrenler ile çoklu evrenler kuramları arasındaki farkı açıklamanız mümkün mü? james weeep teleskopunun bizlere sunduğu bilgiler, sizce bu kuramlardan hangisini daha gerçek kılıyor? sizin bu konudaki kişisel fikriniz nedir? ilginiz için şimdiden teşekkürler,,,
@SAKURA_TRADER
@SAKURA_TRADER Yıl önce
James webb teleskobu yapilirken telefonlarimizdaki kamera icat edildi. Suan telefonumuzdaki kameradan selfi yaparken , video cekerken bunu james webb teleskobuna borcluyuz. James webb 25 senede yapildi gelistirildi ve uzaya gonderildi ama simdi daha iyi bir teleskop yapip 20 sene sonraya uzaya gondermek lazim.
@SalimCall
@SalimCall Yıl önce
Evren sürekli sonsuzluğa doğru genişliyor gibi sanki
@tuncaybutur3116
@tuncaybutur3116 Yıl önce
Hepimiz Yıldız tozuyuz 🌌
@durmuskandemir9553
@durmuskandemir9553 Yıl önce
Bu evreni incelediginiz uygulamayı ya da resmi nereden bulabilirim
@malikedemirci3055
@malikedemirci3055 Yıl önce
Süper beyin genişlemesi şu kanala girdim gireli beynimin nefes aldığını hissediyorum,ama yandı şuan , İnanılmazzz bir şey.
@fosix_turkcu
@fosix_turkcu Yıl önce
Beyin kasları çok hamlamış 😂
@ilaydadogan7862
@ilaydadogan7862 9 aylar önce
@@fosix_turkcu Ne olur öbir Kupa un uuı
@cebrailsahin8247
@cebrailsahin8247 Yıl önce
Abi Tabby Yıldızı ile ilgili bir video çekebilir misin herkes en garip yıldız olduğunu söylüyorlar bide sen açıklarsan sevinirim teşekkürler
@iamthedude35
@iamthedude35 Yıl önce
Çok teşekkür ederiz. 🙏 emeğinize sağlık. Ufkumuzu genişletiyorsunuz iyi ki varsınız!
@tahsincnaryamalik1978
@tahsincnaryamalik1978 Yıl önce
Harikasinizzzz
@lordofcastamere
@lordofcastamere Yıl önce
güzel yayın olmuş teşekkürler.
@kuzeyli7690
@kuzeyli7690 4 aylar önce
Selamlar beyler bu James webb teleskop son durum ne bizi bilgilendirin birde evrımle ilgili de geniş bilgilendirme yayını istiyoruz eğitimli insanların görevidir bence bolca yayın yapılmalı selamlar size göre güneyli den selamlar
@huseynmirza7231
@huseynmirza7231 Yıl önce
Girdap nasıl oluşur böyle bir video çeksen iyi olur bende. Gerçekden merak ediyorum nasıl oluşduğunu
@mustafaok8107
@mustafaok8107 Yıl önce
Koskocaman kahinatta bukadar sayısız galaksi yıldız gezegen güneş bulutsu karadelikler varken sadece dünyada yaşam olması bana hiç inandırıci gelmiyor.Ufkum genişledi düşüncelerim değişti ve gelişti resmen o fotoğrafları görünce bu güzel görüntülerde emeği geçen herkeze sonsuz teşekkürler.
@mrnobody19
@mrnobody19 Yıl önce
Selim Yilmaz ulaşamamak en iyisi belkide boşver
@BurakhanKapan
@BurakhanKapan Yıl önce
Işık hızının ötesine geçip bir teleskop alarak, dünyadan çıkmış ve saçılmış fotonlari yakalayıp, geçer ve gittikleri taraftan dünya yönünde o fotonlara baktığımızda bize dünyanın geçmişini gösterebilirler mi?
@someshorts6761
@someshorts6761 Yıl önce
Gösteremez
@ahmethakan3192
@ahmethakan3192 Yıl önce
22k ile 68k arası fiyatları Bizim için 10k maksimum olmalı ki alalım
@cansaracw2290
@cansaracw2290 Yıl önce
Oralarda biryerdeeee bi yaşam olması lazımm
@ARABAKANALI
@ARABAKANALI Yıl önce
Lise öğrencisiyim 11'e gidiyorum. Aileme yük olmak istemiyorum TRshow'dan harçlık çıkartmak istiyorum bu kadar insandan 5-6 kişi bile görüp takip etse çok iyi olur. Şimdiden çok teşekkür ederim. Bunu sürekli belirtiyorum samimi kalın en iyi dostunuz kendinizsiniz kendinize iyi bakın
@kanekiken9725
@kanekiken9725 Yıl önce
öncelikle merhaba bir sorum olacaktı; uzay genişliyor ise ve hiçliğin kendisi uzay ise uzay nereye genişliyor? Cevaplarsanız sevinirim
@kanekiken9725
@kanekiken9725 Yıl önce
@Sirotkin 26 teşekkür ederim
@ilkertukenmez4945
@ilkertukenmez4945 Yıl önce
Bunca uzay ve yer teleskopuna rağmen sadece samanyolunda bile birsürü güneş sistemi varsa bunların içlerinde neden 1 tane bile dünyaya benzeyen ve içinde yaşayan canlı bulunan gezegenler neden bulunamıyor mesela jwsp bu kadar üstün bir teleskop veya baska üstün teleskoplar neden içlerinde yaşam olan gezegenler yada medeniyetler bulamıyor hic değilse içlerinde yaşam bulunan gezegenlere ulaşamamaktansa onlarla iletişim kuracak teknolojiye ulasabiliriz bence
@alii5481
@alii5481 3 aylar önce
keşke bizde bu deneyimi tadabilsek
@GEBERIK
@GEBERIK Yıl önce
teşekkürler evrim ağacı
@ekremctk4494
@ekremctk4494 Yıl önce
Mert abinin ses tonu çok karakteristik bi ses bence çok güzel
@EE-zx1pr
@EE-zx1pr Yıl önce
Gozlemlemeye elverisli degil ama yasanabilir degil diyip kesin yargi koymaniz :))
@medyanz2513
@medyanz2513 Yıl önce
Bence bir sonraki videonun/short konusu telefonun zararları olsun
@seyitnusretozturk3493
@seyitnusretozturk3493 Yıl önce
Fotonlar üzerinden bu görüntüleri nasıl görebiliyoruz acaba? Fotonların üzerinde bilgi olmadığına göre bu nasıl gerçekleşiyor olabilir?
@Kayser-i-Rum1453
@Kayser-i-Rum1453 Yıl önce
Fotonların dalga boyunlarına göre farklı enerji miktarları var.
@sahintutus2245
@sahintutus2245 Yıl önce
Gel basit bir deney yapalım. Aramızda anlaşalım. El fenerini saniyede 1 kere yakıp kapatırsam bu yanıma gel demek olsun. Saniyede 2 kere yakıp söndürürsem bu ben senin yanına geliyorum demek olsun. Sen de benim dediğimi kabul ediyorsan ya da anladım demek istiyorsan saniyede 3 kere yakıp kapat el fenerini. Şimdi sesimizi duyamayacağımız kadar uzak iki ayrı tepeye geçelim ayrı ayrı. Feneri saniyede 2 kere yakıp söndürdüğümde senin yanına gelmek istediğimi anladın değil mi? Bak gördün mü fotonla bilgi taşıdık. :) Şimdi işi renklendirelim biraz. Elimizdeki fener çeşitli renklerde de ışık verebiliyor olsun. Bu sefer hangi rengi saniyede ne kadar yaktığıma göre iletebildiğim mesaj miktarı arttı değil mi? Hadi işi biraz daha geliştirelim. Saniyede 1 kere açıp kapatıyorum ama bu saniyenin yüzde 30'ında ışık var, yüzde 70'inde ışık yok. Taşıyabildiğim bilgi miktarı, çeşidi daha da arttı değil mi? Hadi uzmanlaşalım biraz. Sen ışığı yaktıktan sonra bana gelene kadarki süreyi sayarsam, bana ne kadar uzaktasın onu da öğrenebildim değil mi? İşte teleskoplar da bu tür bilgilerle çalışır yada ışığın doğası böyledir.
@bektasakpinar7046
@bektasakpinar7046 Yıl önce
Normal görmenden çok farklı değil bu dediğin
@seyitnusretozturk3493
@seyitnusretozturk3493 Yıl önce
@@sahintutus2245 Bunların bir kısmına itirazım yok, anlaşılır bir şey; ışık kaynağının gözlemciye olan mesafesi ve ondan uzaklaşıp uzaklaşmadığı ve bunun hızı, ivmesi vb. gibi. Ama geri kalan birçoğu için sanki önden bir kurgu, anlaşma gerekiyormuş gibi geliyor. Bu da olamayacağına göre... Bir de şu var: Bu foton sürüsündeki her bir fotonun uzayda aynı istikamette ve aynı yoğunlukta, yönü saptırılmadan yol aldığı söylenemeyeceğine göre, bu ışık saçılması, saptırılması gerçeği karşısında milyarlarca yıl boyunca bu ışık demetleri nasıl oluyor da gözlemciye bu görüntüleri verecek kadar sağlam kalabiliyor?
@Yaistiklal
@Yaistiklal Yıl önce
Bu uygulamayı bulabilir miyiz bizde baksak? O büyük fotoğrafa ve zoom yapabilsek?
@fostrodah2473
@fostrodah2473 Yıl önce
evren aşırı çok güzel, öldükten sonra gözüm hep evrende olacak izlemek istiyorum
@cokomonkegaming
@cokomonkegaming Yıl önce
Bilimin muazamlığını johny deppten dinlemek güzeldi 😁
@gepettousta5711
@gepettousta5711 Yıl önce
Tansu Hoca o kadar kozmolojinin icinde ki;bizim gibi 80 yil yasayabilmeyi abartan insanogluyla kiyaslayinca,,pek de heyecan duymuyor gibi🤣
@meteozberk9776
@meteozberk9776 Yıl önce
bizim şıyhlar istedikleri zaman buralara gidip geliyorlar yeni bir şey yok yani heyecanlanmayın)
@onurerdem1315
@onurerdem1315 Yıl önce
uzayı izlediğiniz sitenin ismini yazabilirmisiniz
@ginoist
@ginoist Yıl önce
Uzayin sonsuz olduguna inanmiyorum. 2500 yil evvel de dunyanin yuvarlak degil duz oldugu bilinirdi. Yani dunya 4.5 milyar yil duz bilindi. Tersi ispatlanana kadar bekleyemem ,omrumde yetmez zaten. Uzayin sonu var sadece bilmiyoruz.
@Mehmetyilmaz31
@Mehmetyilmaz31 Yıl önce
Dünya 4.5 milyar düz sanıldıdan sonrasını okumadım
@Ahmet04
@Ahmet04 Yıl önce
Bilim kaç yıldır var kardeşim ilk insan 4.5 milyar yıl önce varmıydı
@alperm.1151
@alperm.1151 Yıl önce
Sonu olmadığını kim söyledi ki?
@happywithnova5526
@happywithnova5526 Yıl önce
Sana bunu öğretmedilermi yazık 4,5 milyar yıl düz bilindi derken ulan o zamanlar insan yok ilk okula bari gitseydin öğrenirdin hadi internet var ya
@pnzrcmpfvgn
@pnzrcmpfvgn Yıl önce
sonu olup olmadigindan henuz emin degiliz hatta bilmiyoruz taa ki kesfedene kadar oda suanlik hayal gibi ama ben dusunuyorum ki uzayin yani kara maddenin evren dedigimiz baloncukta sonu vardir ama ondan sonra farkli doku maddeler enerjiyle dolu oldugunu umuyorum bigbangdan once ne vardi bambaska boyut uzay zaman farkli maddeler algimizin disinda bir evren ne diyom la neysa
@bektasakpinar7046
@bektasakpinar7046 Yıl önce
2:14:21 acaba gezegenin güneşinin arka tarafına geçtiğinde parlaklık değerinin düşmesinde gezegenin yansiticilik özelliğinin etkisi mi var? En parlak halinin gezegenin kaybolmadan önceki (dolunaya benzedigi) hali olması da bununla bağlantılı olabilir mi?
@sabutayaslanov8424
@sabutayaslanov8424 Yıl önce
adamın dibisin
@umayaspandag
@umayaspandag Yıl önce
İnsanoğlu ile dünya dışı yaşamın ilk temasının ilk gününe isinlanmak isterdim. İsterlerse yok etmeye gelmiş olsunlar. :)
@victoraybek701
@victoraybek701 5 aylar önce
Geçmişe gidemezsin, geleceğe gitmek mümkün olabilir.
@simgesever8119
@simgesever8119 13 gün önce
Çok uzunmuş video çocuğum var benim 😢yani hemen 5 dk da bana anlatmanız lazım fotoğraf a ne yapmışlar fotoğraf olayı neymiş? İYİ GECELER 😊
@nisanyoreoglu5825
@nisanyoreoglu5825 Yıl önce
Muhteşemdi
@fikretsen5247
@fikretsen5247 Yıl önce
Bu kadar büyük bir evrende yalnız olmak mı daha korkunç yoksa olmamak mı?
@mesutmesut272
@mesutmesut272 Yıl önce
Ne yazık akıl almayacak uzaklıklar fotoğraflanıyor gezegenler üzerinde bu konu olmuyor
@emircaner4349
@emircaner4349 Yıl önce
Abi senin bu videolar benim psikolojik sağlığımı bozuyor bildiğin evren kuantum fizik dünya falan filan derken ben senin bu videoları uyumak içinde kullanıyorum videolarından açmazsam uyuyamıyorum gün içinde izliyorum bide uyurken dinliyorum cidden uyuyamıyorum dinlemezsem senden ricam aralarına böyle ürkütücü sesler koymazsan çok sevinirim tam dalarken denk geliyor bazı videolar da korkuyorum bide ben şeyi düşündüm abi şimdi biz ölcez ya ben ölünce diyorum uzaya salsalar kara delikten tarafa belki zamanda geri gidebilirim ve tekrar doğabilirim tam olarak kimse ne olduğunu bilmiyor o yüzünden bir şans doğabilir diye düşündüm sen bu konuda ne düşünüyosun çok teşekkür ederim herzaman destek veriyorum beğeni yapıyorum aboneyim ❤️
@muhammetyldz7776
@muhammetyldz7776 5 aylar önce
🙏🏽🙏🏽
@dervisbayrak559
@dervisbayrak559 3 aylar önce
Uyurken oto oynatma açık kalmış ve videonun 3.05.26 dakikasına kadar gelmişim uykumda kültürlendim resmen 😂
@GhostMan-mg9zw
@GhostMan-mg9zw 2 aylar önce
3:05:26
@erhansomac3542
@erhansomac3542 2 aylar önce
piş 😊oş
@erhansomac3542
@erhansomac3542 2 aylar önce
İşşşşşü Çömömçömçn çmş
@huseyinemregul8622
@huseyinemregul8622 11 gün önce
Bende 2 saat 41 dakika izlemişi
@fortiuveni
@fortiuveni Yıl önce
100 yıl sonra dogmak isterdim sırf bu gelişmeleri gormek yasamak icin :(
@agnes5905
@agnes5905 Yıl önce
100 yıl sonra doğsan bile, o zaman da 100 yıl sonra doğmayı arzulardın. Sahip olduğumuz bilgiler hiçbir zaman bizi tatmin etmeyecek
@vahsibatljohnny6682
@vahsibatljohnny6682 Yıl önce
@@agnes5905 şöyle ki bazen bir eşikte olduğumuzu düşünürüz ya, bu arkadaş 100 yıl sonra doğsa belki ölümü yenebildiğimiz bir gelecekte olacağını düşünüyordur. e bu durumda yine 100 yıl sonra doğmayı arzulamaz, tatmin olurdu :D
@agnes5905
@agnes5905 Yıl önce
@@vahsibatljohnny6682 doğru ama bu sefer de zaman hızlı geçsin isterdi hahah
@vahsibatljohnny6682
@vahsibatljohnny6682 Yıl önce
@@agnes5905 insanın istekleri biter mi acaba :) biyolojik evrimimizin çok ötesinde bir hızla ilerliyoruz teknolojimiz ile. yani bu transhumanizm muhabbetlerini de düşünürsek 100 yıl sonra homo sapiens olduğumuzu söyleyebilir miyiz? düşünme şeklimiz, inançlarımız fln da değişecektir. hiç bilemiyorum yani :D hiçbir halt değişmeyebilir de 100 yıl sonra halen LoL falan atarız belki skslspap
Sandık Kokusu 2.Bölüm 2.Fragman @sandikkokusudizi
01:16
Evrenimizin GÖZLENEMEYEN Kısmında Ne Var?
26:13
Evrim Ağacı
görünümler 1,2 Mn
Uzay Bir Sonsuzluk mu Yoksa Karanlık Bir Gizem mi?
3:10:30
Süpervolkan: Yellowstone Ne Zaman Patlayacak?
18:16
Evrim Ağacı
görünümler 359 B