İslam LGBT-Q konusunda ne diyor?

  görünümler 38,028

FKM Youth

FKM Youth

2 yıl önce

Dr. Ahmet Kurucan Hocamız, gençlerimizin sorularını cevaplıyor…
İslam LGBT-Q konusunda ne diyor? Bizim Müslüman bireyler olarak LGBT-Q konusuna bakış açımız nasıl olmalıdır? Dinimizde bu konunun karşılığı nedir? Bu fizyolojik veya psikolojik bir durum mudur?
Sorunun gençlerden gelen şekli:
What does Islam say about LGBTQ?
Müslüman bireyler olarak LGBT konusuna ve bireylere bakış açımız nasıl olmalıdır, dinimizde bu konunun karşılığı nedir? Bu durum fizyolojik veya psikolojik bir durum mudur?
Cevaptan notlar:
Meselenin zemini
1. Bugün Amerika’da kendisini LGBT-QI olarak tanımlayan insanların oranı %3,8
2. İslam dünyasında bu konuda çok veri olmaması ile birlikte, bu konu İslam ülkelerinde de ortada olan bir gerçekliktir.
3. Batı anlayışında ferdi tercihler bir kutsal veya seçkin bir üst otoriteye bağlı olmaksızın saygı ve kabul görüyor. İslam dünyasında ise ferdi tercihlerimizi bağlayan bir üst otorite (Allah (CC), Kur’an, Peygamber Efendimiz (SAV) gibi) var. Batı dünyasında hürriyet anlayışı kiliseden/otoriteden kaçıştır, bizde ise Allah’a koşuştur zira üst otorite olarak bizler O’nun (CC) çizdiği çerçevenin dışına çıkmamayı hedefleriz.
4. Dünya genelinde LGBT konusu entest veya pedofili ilişkiler gibi psikolojik bir sapkınlık veya biyolojik bir rahatsızlık olarak görülmüyor.
5. Amerika’da ve Avrupa’nın birçok ülkesinde LGBT konusu temel hak ve özgürlükler kapsamı altındadır ve anayasal koruma altındadır.
Kur’an-ı Kerim’in zaviyesinden
1. Şuara suresi 166-175 (bir bütün olarak okunmalı), Araf Suresi 80-84, Hud Suresi 74-82. Bu ayetler Lut (AS) kavmini anlatır. Onlarla ilgili tefsir alimleri “Onlarda normal kadın-erkek birlikteliği vardı ancak eşcinsellik bir cinsel fantezi olarak yaşanıyordu” derler.
2. Nisa suresi 15-16. ayetler ise tartışmasız bir şekilde eşcinselliğe işaret eder. Kadın ve erkeklerden böyle bir fiili yasaklar.
3. Kur’an-ı Kerim’in ayetlerin iniş sebebi açısından anlaşılıyor ki, bu fiilin o toplumda da karşılığı vardı. Birileri bu eylemleri yapıyordu.
4. Kur’an-ı Kerim bu fiiller için somut bir ceza önermemiş, bu cezayı hâkimin takdir yetkisine veya kanun yapıcının iradesine bırakmıştır.
Günümüzde ise, LGBT konusu anayasal koruma altında, bir hak olarak görülüyor, temel hak ve özgürlükler çerçevesinde değerlendiriliyor. Dini bir zeminde konuşulmuyor. Ancak biz Mü’minler olarak açısından gerek ayetlerin içeriğinden gerek hadis-i şeriflerden hareketle gerekse fıtrat delilini ortaya koyarak buna hayır diyorsanız, bunun bir ahlaksızlık, hayasızlık, yanlışlık olarak değerlendiriyorsanız ki gayet doğal bu şekilde değerlendirmeniz sizin farklı bir duruş ortaya koymanız gerekiyor.
LGBT konusunun son asırda daha çok gündeme gelmesinin sebebi bu eğilimi olan kişilerin daha çok görünür olma isteğidir. Bu eğilim çok eskilerden beri bazı insanlarda vardı ancak bu insanlar bu kadar görünür olmak istemiyorlardı. Şimdi ise kamuda görünür olmak istiyorlar.
Biz ne yapacağız:
1. Ferdi açıdan bundan uzak durursunuz.
2. Şahsiyet (personality) ve toplumsal bağlamda bu tür insanlarla insani ilişkilerinizi devam ettirirsiniz ve mesafenizi korursunuz.
3. Düşüncelerinizi sorduklarında şahsen bu insanların tercihlerine saygı duyduğunuzu söylersiniz. Hastalık, cehennemliktir gibi söylemlerden kaçınıp o insanları şeytanlaştırmazsınız.

YORUMLAR: 217
@FKMYouth
@FKMYouth 2 yıl önce
You are welcome to send us your questions to be answered on this platform through the form below: cutt.ly/AskQuestion (English) Bu platformda cevaplarının yayınlanmasını istediğiniz sorularınızı bize aşağıdaki formdan ulaştırabilirsiniz: cutt.ly/Sorusor (Türkçe)
@aslhankurt5864
@aslhankurt5864 2 yıl önce
Allah LGBT olarak doğan insanlara sabir versin bununla ilgili kesin net konuşmak çok zor, yaşamadan kimse nasıl birşey olduğunu asla bilemez herkes onların hakkında atıp tutuyor. Zor bir sınav, kimseyi yadirgamayin, kınamayın.
@slatasc958
@slatasc958 2 yıl önce
Kimse LGBT olarak doğmuyor kardeşim. Sadece bazı hormonlor(progesteron) bazı kişilerde olması gerekenden az ya da olması gerekenden fazla salgıladığı sorun meydana geliyor. Ve bu gerek ilaçlarla gerekse psikolojik boyutu terapilerle tedavi edilebiliyor. Özetle öyle doğmuyorlar anlayacağın, burda bir irade bir seçim söz konusu.
@aslhankurt5864
@aslhankurt5864 2 yıl önce
@@slatasc958 Eşcinselliğin rahatsızlık olup olmadığı sadece dediğiniz faktörlere dayandirildigi hala tartisma konusu, bu konuda net bir şey bulunmamaktadır.Ve bahsettiğiniz gibi terapi alan kisilerdede çoğunda hiçbir sonuç vermemektedir. Hatta biraz arastırırsaniz yurtsidinda psikolik tedavi altında ne tür işkenceler ve deneyler yapıldığını görebilirsiniz.Hormonal değerleri normal olup kendini 3 yaşından beri farklı hisseden ve tedavileri sonuç vermeyen bir sürü arkadaşım var.Bu konuda net bir yorum yapabilmek için bu sürecin içinde olmak gerekli diye düşünüyorum.
@aslhankurt5864
@aslhankurt5864 2 yıl önce
@@slatasc958 Ama keşke dediğini gibi olsa o zaman en azından ailelerde çocuklarında erken yaşta farkettiklerinde çözüm bulabilirlerdi.Ki zaten yetiştirilme tarzı da bu konuda en büyük etkenlerden biri.
@konulqasmova1103
@konulqasmova1103 Yıl önce
Allah kimsəyi elə yaratmır. Hər bir kişidə qadın, qadında isə müxtəlif ölçüdə kişi hormonu yaradır bunlar gereklidir olmalıdır. Ancaq insanın öz ixtiyarındadır hər şey. Hansına meyli çox artırsan o daha çox inkişaf edəcək və nəticəsi ya qız qıza yada oğlan oğlana tamah salmağa gətirib çıxardacaq.
@ezgikarayel8821
@ezgikarayel8821 Yıl önce
Ben LGBT'li değilim ama empati yapıyorum.
@adilduran3179
@adilduran3179 Yıl önce
Yorumların bazılarını üzülerek ve belki kahrolarak okudum. Bu duygu ile imtihan olmayan insanların masa başında, ekran karşısında empatiden yoksun, son derece bencil ve güya dini hassasiyet gösterme adına bir nevi ahkam kesmesinden daha çok nefret ettiğim bir şey yoktur. Dönün kalbinize bakın eğer bakabiliyorsanız, dönün kendi günahlarınızla yüzleşin, utançtan, pişmanlıktan kalbiniz duracak noktaya geliyor ve vazgeçebiliyorsanız.. Yaptığı zinadan dolayı resulullaha (sas) gidip cezanın tatbik edilmesini isteyen kişiye Efendimizin (sas) "git af dile Allah affedicidir" derken haşa O'nun (sas) Allah'ın uygun gördüğü cezaya karşı dini hükümleri eğip büktüğünü mü düşünüyorsunuz? O insanlara "saygı duymak"tan neyin kastetildiğini dahi anlamaktan fersah fersah uzak insanlar doldurmuş her yeri. İçim yanıyor.... Ağzınızdan bir tane dua dökülsün.... Her şeye cevap yazma enaniyetinden sıyrılıp bu durumdakiler için 2 damla göz yaşı akıtmanızı sizden bekleyemem çünkü bunu kendi günahı için yapamayan başkası için asla yapmaz.
@fatihfatih1984
@fatihfatih1984 2 yıl önce
Herkese vakti zamanında ve mecbur değilken de saygı duyuyorum ben.. Öyleki başka bir yerde bulunuyorum veya zamanın ve şartların durumu değişti diye değerlerimi güncellemek zorunda kalmıyorum.. Saygılarımla..
@playermahmud9159
@playermahmud9159 5 aylar önce
Son donemlerde bu mevzuda LGBTQ+i cok farkli ve baskin ayni zamanda okullardaki egitm ve ogrencilerin bu yonde "indoctrination" veya "brainwashing" gibi (daha fazla yonde soylemek uzun sureceyinden kisa kesiyorum) yaklashilmakta. Dolayisiyla bu tur durumlarda okullarda, nasil bir tavir alinabilir? lutfen tekrar bu konuyu ele ala bilirmisiniz?
@hakanak732
@hakanak732 2 yıl önce
cok guzel aslında olayın ozetinı son 2 3 dk da cok cok guzel anlatımış . tebrık ederım Biz ne yapacağız: 1. Ferdi açıdan bundan uzak durursunuz. 2. Şahsiyet (personality) ve toplumsal bağlamda bu tür insanlarla insani ilişkilerinizi devam ettirirsiniz ve mesafenizi korursunuz. 3. Düşüncelerinizi sorduklarında şahsen bu insanların tercihlerine saygı duyduğunuzu söylersiniz. Hastalık, cehennemliktir gibi söylemlerden kaçınıp o insanları şeytanlaştırmazsınız.
@zubeydesisman6989
@zubeydesisman6989 Yıl önce
Bu kadarına basit bir musluman olarak aklımız kesiyor zaten de , islam ne diyor dendiginde aklı tatmin eden bi cevap duymak istiyor insan. Bence hala muğlak bi söylem var. Kabul gören anlayışa uymak zorunda degil dinin söylemi, aklı doyurucu olması lazım.
@mrgreen4799
@mrgreen4799 2 yıl önce
Ahmet bey kendinize ait bir kanal açıp spesifik konularda tahliller yapmak mümkün müdür. Çok değerli olacağını düşünüyorum.
@sk-vl4tc
@sk-vl4tc 2 yıl önce
Ahmet abi, Cok tskler gercekten uzun suredir aklimdaki sorularin cevaplarini almis oldum .Insh devamini bekliyoruz.
@dunyadewranayhan715
@dunyadewranayhan715 2 yıl önce
Alim ya da günümüz diliyle ilim ehli kişilerin biz muminleri ve nesillerimizi bu konuda beslemrlerine çok ihtiyaç duyuyoruz. Gelip kapımıza dayanmış bu gündeme utanma hissimizle bakamayız. İlimde utanma o konunun hakkını vermedir. Bir de biliyoruz ki ilk duyulan her zaman daha kolay kabul görür. Bu konuyu bir ilim çerçevesinde psikolojisiyle, sosyo psikolojisiyle, cinsellik gudusuyle ve aklıma gelmemiş başka yönleriyle izah edersek hazırlıklı bir zihnimiz olur. Ilim ehlinin hizmetine muhtacız. Hiç sesimiz çıkmıyor. Oysa bu duruma düşmüş kişilerin bile ilim ehlinden gelecek sese çok ihtiyaçları var. Bu konuyu göz ardı etmek bir sorumluluktur. Temiz vicdanlar ve onların sesi tüm insanlığa şifa kaynağı olacaktır.
@yakupduru6712
@yakupduru6712 2 yıl önce
Saygı ve mesafe olacaksa tek taraflı olmaz Kendi dünyalarında yaşasınlar Birbirlerini tercih etsinler ama bu yaptıklarını inançları üzere yaşayanlara dikte etmesinler... Sanki hayatımızın bir kısmında onlar gibi yaşayackmışız algısını oluşturmasınlar maalesef farkındalık için bunu yapıyorlar lbgt nin üstünü kazısak altından insan çıkar Herkes insan sıfatına uygun yaşasın sorun kalmaz, diye düşünüyorum nacizane...
@miracozkir
@miracozkir 2 yıl önce
“Tercih” demek en az “hastalık” demek kadar problemli. Bu soru Ahmet Abi’ye ilk kez sorulmuyor. Yakın gelecekte tekrar sorulacaktır da. Adım gibi eminim ki ufuk açıcı, düşündürücü, yepyeni cevaplar verecektir kendileri. O zaman “tercih” sözcüğünü kullanmayacağından emin olabilirsiniz.
@lightninggirl8108
@lightninggirl8108 2 yıl önce
Aynen
@sagbanmahmut
@sagbanmahmut Yıl önce
"hastalik" demenin problemli oldugunu anladimda "tercih" demenin nasil problem olabilecegini anlayamadim. az acabilir misiniz ne demek istediginizi.
@miracozkir
@miracozkir Yıl önce
@@sagbanmahmut heteroseksüel bireyler bu yönelimlerini bir seçimle var etmezler. demezler ki ben hemcinslerimle de pek tabii olabilirim fakat karşı cinsi tercih ediyorum. Bu bir yönelimdir, öyle güçlü bir yönelimdir ki hemcins işe birliktelik mümkün değildir. zaten her iki cinse de ilgi duyanlar biseksüel oluyorlar ki bu da bir yönelim, eğilim, oryantasyondur. seçim değildir. sadece ve sadece hemcinsine ilgi duyma da seçim değildir, yönelimdir. oldukça zengin okumalar var bu konuda, TRshow kanalları var. en olması gereken bu bireylerle arkadaş olup soruları sormak. Mahmut Bey bilmem anlatabildim mi?
@samwtbutdonut1047
@samwtbutdonut1047 Yıl önce
@@miracozkir peki bu bir sinav midir lgbtq bireyleri icin ?
@ruhi.revan.
@ruhi.revan. Yıl önce
Allah razı olsun 💛💛💛💛
@nalezar
@nalezar 2 yıl önce
Hocam merhabalar, öncelikle videolar için teşekkürler. Sorum şu, nisa suresi meallerini okumak için hangi meali kullandınız acaba? Çünkü baktığımda çoğu meallerde lezbiyenlik yerine zina veya fuhuş kelimeleri kullanılıyor 15-16. Ayetler için?
@esrameral6209
@esrameral6209 2 yıl önce
konulari ayirt etmeden en dogru aciklamayi yaptiginiz icin Tsekkurler..
@seslidusunuyorum9049
@seslidusunuyorum9049 2 yıl önce
tercih kelimesinin kullanılması dogru degil bence, çünkü tercihte irade söz konusudur. Lgbt bireyler ise (hepsi icin geçerli midir bilemiyorum) doğuştan bu egilime sahipler. İslamda yasaklanan kişilerin duygulari hisleri değil, eşcinsel ilişkidir. Ve bütün insanlar için bazı sınırlar vardır. Iman eden kimseler bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu kabul ediyor. Sadece sınavda hepimize sorulan sorular ayni değil. Muhtemelen ahiret hayati da aynı olmayacak.
@ekremg940
@ekremg940 2 yıl önce
Hepsi için geçerli değil işte. Yeni arayış yeni zevkler peşinde koşan meraklı bireylerde var aralarında. Bana göre sıkıntı tamda burada zaten.
@askosefamerve
@askosefamerve Yıl önce
@@ekremg940 Bu yüzden her LGBT'liyi yasaklayalım mı?
@ekremg940
@ekremg940 Yıl önce
@@askosefamervegenelleme yapmadım. Her iki durumda da genelleme yapmak insanlara zarar verir ve veriyor.
@askosefamerve
@askosefamerve Yıl önce
@@ekremg940 Ben yanlış anlamışım o zaman. Kusura bakmayın.
@kekekekdkzixieje
@kekekekdkzixieje 2 yıl önce
Harika anlatim
@karlmarx7281
@karlmarx7281 2 yıl önce
Cok sey anlatilmaya calisilmis ama coz az ve muphem aciklamarla, hikmetini siz anlayin sekliyle ifade edilmis. Ortak bir akilla daha net acik, anlasilie ve anlatilabilir soylem ortaya konulabilir.
@sosyalsever4242
@sosyalsever4242 2 yıl önce
Anlaşılmaması için büyük çaba sarfettiniz. Başardınız. Bravo!
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
Anlattı ya, onların tercihlerine saygı duyun, "hastasınız, cehennemliksiniz" diyip şeytanlaştırmayın diyor 9:29 Ama LGBT Haram mı, Helal mı söylemedi, galiba bu hoca Amerikanlaşmış.
@lutfiilhanyargic7997
@lutfiilhanyargic7997 2 yıl önce
1) Ahmet hocam, eşcinsellik bir tercih değil meyildir. Tercih, eşit durumda yani ikisini de yapabileceğiniz şeylerden birini seçmektir. Bu belki biseksüeller için geceli olabilir ama eşcinsel bir birey daha kendini bilmeye başladığımdan itibaren karşı cinse bir meyil hissedemez. Heteroseksüelin karşı cinse meyli nasıl tercih değilse onların ki de değil yani yaratılıştan böyleler. 2) Meyil ile fiili ayırt etmek lazım. Psikiyatrist olduğum için escinsel bir çok dindar insan tanıdım. Bu meyilden dolayı kendilerini suçluyorlar. Oysa meyil Alla’tan bir imtihan. Mesul olunan ise fiil
@kaderdemirkaya9912
@kaderdemirkaya9912 2 yıl önce
O zaman bu yaratilistan gelen onlar icin bir imtihan vesilesi olarak mi dusunulmeli? Fiiliyata dokulurse yanlis ama icinde kaldigi surece sorun yok. Diger meyiller gibi.
@emineeser6378
@emineeser6378 2 yıl önce
Harika bir yorum. Sizin gibi bu tarz insanlarla calisanlarin, din adamlariyla bir araya gelip konuya dogru bir yaklasim yolu tespit edilmesini saglamasi en saglikli yol olacaktir. Lutfen daha fazla ses cikarin...
@sabrisari2482
@sabrisari2482 2 yıl önce
Sizin için belki çok basit ama şahsen benim adıma beynşmdeki bi çok kilidi açan bir yorum yapmışsınız. Çok teşekkür ederim.
@gulsahcavusoglu7094
@gulsahcavusoglu7094 2 yıl önce
İlhan bey rica etsem artık bana konuk olsanız ?
@jonsnow5794
@jonsnow5794 2 yıl önce
Lütfen bu konuyu anlatın İlhan bey başka yerlerde. Gülşah ablanin yayınına da çıkabilirsiniz. Gerçekten yargılanmaktan çok yorulduk. Elimizde olmayan durumdan dolayı lanetli ilan edilmekten yorulduk. Ve insanlar sırf bu yüzden dinden uzaklaşıyorlar normal olarak. Daha tercih olmadığını bilmiyorlar, bilgilendirilmeye ihtiyaçları var
@halidali3313
@halidali3313 2 yıl önce
Inandigimiz degerlere dolayisi ile kendimize durust olmak mecburiyetindeyiz. Hakki baskalarinin duymalarini istedigimiz seyler seviyesine bukersek bundan en evvel Hak incinir. Hakkin incindigi yerde ne selamet ne de hicbirimize huzur vardir. Buna gore Lut kavmi bahsi dahil, ismi gecen ayetler acikca malum fiillerin kerih gorulmesini ehli imana talim etmektedir. Azicik iman menseili gayret hissi olmak bu tarz yasam bicimine cidden mesafelei olmasini gerektirir. Fizyolojide/isin tabiatinda olmayan ne varsa hep norm disi sonuclari/ bedelleri ile karsisina cikar insanoglunun. Mesela sigara. Ona olan ihtiyacin makuliyetine oyle bir inandikki, eski filmlerde gorulur oldugu gibi kundaktaki bebegin yaninda, yada toplu tasima araclarinda sigara icmeye hicbirimiz ses cikarmadik. Hatta inanmanizin guc olacagini tahmin ettigim bir deneyimimi anlatayim sigara husunda. Epey yaslica bir hocamiz yenidogan bebeklerin oldugu bir serviste bogmacadan suphelendigi bir bebegin basinda durdu ve aranizda sigara icen varmi diye sordu? Bir arkadasimiz cesaretle! ben varim dedi. Hocamiz ona bir sigara yakmasini rica etti ve sigarasindan bir duman cekip bebegin agizina ufledi. Biz hayret icinde izliyoruz hocayi. Hoca muhtemelen son 20 yil yeni bir sey okumadigindan bize bunun bogmaca provakasyon testi oldugundan bahsetmisti. Nereden nereye degilmi? Bu paylasilmis ortak hezeyan surup gitti senelerce. Taki sigaranin her turden kansere yol actigi dogrudan kanitlanana dek. Bugun acik alanda sigara icmeye bile reaksiyon veriyor maseri vicdan. Henuz evlere en azindan her eve bir ates gibi dusmediginden bu yakici mesele bu bir hastalik degildir soylemlerine ( kansere yol acmayan sigara) kulak aldirmamali. Bakin sizlere tamamen dogustan gelen ve insanin hic mudahalesinin olmadigina inanmamizi istedikleri bu norm disi ve sapkin ( hem dogrudan cagristirdigi anlam hemde istatistiki bakimdan 2 standart sapmadan uzak olma manasinda) yasam biciminin bazi sonuclarini yazayim. Sifiliz dahil diger cinsel yolla bulasan hastaliklar riski (%78 ve %66 sirasiyla) Hepatit A ve B % 70-80 (San Francisco calismasi ) Sizofreni major depresyon obsesif komplesif bozukluk dahil bir cok pskyatrik hastalikta bu gurubun uyesi olmak ile olmamak arasinda hastaliklarin sureleri yada terapi-ilaca verilen yanittaki ciddi farklar. Aids riski ve Aids tasiyiciligi. Bu hastalık malum olduğu gibi eşcinseller, özellikle de eşcinsel madde bağımlıları tarafından dünyaya yayılmıştır. 1992’de ABD’de AIDS vakalarının %53’ünü eşcinseller ve biseksüeller oluşturur Alkol sigara madde bagimliligi oranlari. %25-33 eşcinsel alkoliktir. Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı biseksüel gençlerde, heterolara göre %340 daha yüksektir Anal kanser riski Inflamatuar/romatizmal hasalik, kardiyovaskuler hastalik gibi kronik hastalik sikliklarinda bariz farkliliklar Intihar riski. İntihar oranları ise 19 kat daha fazladır. Ortalama 20 yil azalmis yasam suresi. Ölüm yaşı ortalaması 42’dir (sadece %24’ü 65 yaşını aşar). Eslerini aldatma orani. İlk evlilik senesinde %66 ihanet olur, 5 sene süren ilişkide ise bu oran %90’lara çıkar. Böyle bir “ilişki zenginliği”nin birçok patolojik mikroorganizma için bulunmaz bir fırsat olduğunu tıp doktorları olarak hepimiz biliriz. Bir tanede spesifik hastalik ornegi paylasalim Eşcinsel Bağırsak Sendromu/Gay Bowel Syndrom: eşcinsellere has bir hastalıklar toplamıdır. Bu sendromda bir dizi bakteri, virüs enfeksiyonları (kondilom akuminata, proktitler, amibiaz, ano-rektal gonoreler, şigelloz, lemfoganuloma venereum), mekanik nedenlere bağlı hemoroid, polip ve fistüller, yabancı cisim sokmadan kaynaklanan yırtılmalar ve iyi huylu ve habis tümörlere raslanır. Sperm (döl) aslında bağışıklığı azaltıcı tesirlere (immunosupressiv effects) sahiptir, bu sebeple vajina onu kabul eder. Ama yanlış kanala dökülürse, enfeksiyon ve kanserlere duyarlılık artar. Peki, azgın-çokeşlilik (wild promiscuity) ve anal ilişki niye bu kadar hastalığa sebep oluyor sorusunun cevabı ise çok basittir; bağırsağın son bölümü yani rektum, tek yönlü bir kanal olarak yaratılmıştır (the rectum has been designed as a one-way tunnel). Kas ve kan dolaşımı yapısı nedeniyle vajinaya göre farklı olduğu için bu “tünel” bu yükü kaldırmaz, çabuk zedelenir ve mikroplar kana bulaşır. Simdi siz karar verin bunlari netice veren bir yasam bicimi dogalmidir? Ve birsekilde buna bulasmis insanlarin benimsedikleri yasam stillerinin mesruitlerine katkida bulunmak onlara sefkat etmekmidir? Her yas gurubu icin kadin ve erkek yasam sureleri nufus skalalarinda birbirlerinin ayna goruntusudur. Biran icin soyle dusunelim. Her iki cinsten birinin yasam suresinin 20 yil kisaldigini farz edelim. Burada ilim erbabi mevcut durumu cinsiyet iliskili faktorler acisindan ele almayacaklarmi? Bu bekledigimiz normal bir durum mu diyecekler? Ucuncu, 4. ..cinsiyet olarak bu bireyler icinde normalmi kabul edelim bu durumu? Ben bir deniz yildizi gibi buna muptela herbir bireyin yine okyonuslara sonsuz ozgurluge donmelerini cok isterim. Ben bir tip doktoruyum ve bana baska nedenlerle basvuran soz oraya gelince ama bu halden kurtulmak istedigini soyleyen hastalarim oldu. Bir psikyatr arkadasim kendisine basvuran bir homoseksuelin uzun terapler sonrasi yeni halini gercek hurriyetine kavusmak olarak niteledigini paylasmisti. Sayet simdi dunyanin cogu yerinde yapilmakta oldugu gibi herkese bu yasam biciminin normalin bir varyanti oldugu hezeyani kabul ettirilirse ozaman yukarida yazili sorunlar ortadan yokmu olacak?. Bunlar onlarin zor sartlarda /mahalle baskisinda olmalarindanmi kaynaklaniyor diye dusunuluyor. Fiiller heryerde her zeminde makul gorulurse sorun bitecekmi?. Buna inanilmasimi bekleniyor? Oldukca elitist hatta oyle yasamaktan ve oyle olmaktan gurur duyarak aleni paylasan zumrede istatistiklerde bir degisiklik varmi ki denildigi gibi olsun? Assagida bu durum icin onerilen etyolojik modeller ve detaylari hakkinda bilgi sahibi olmayan veya ilgili yayinlari okumayanlar bu durumun norm disi bir hastalik /patoloji ve tedaviye ihtiyac gosteren bir durum olmadigi fikrini savunurken lutfen paylasimlarina "bence" serhi/ihtiyat payi dussunler ve fikirlerini oyle paylassinlar. Nöro-anatomik nedenler Nöro-endokrinolojik faktörler Genetik Nedenler Doğum Sırası (birth order) ve Erkek Kardeş Tesiri Taciz ve Benzeri Çocukluk Travmaları “Böyle doğdun” demek, yeterince araştırma yapılmadığının veya ideolojik bir tavır takınıldığının işaretidir. Özet olarak sunarsak: genetik yapı + MSS nöro-anatomisi ve fizyolojisi + doğum öncesi hormonel tesirler = mizaç ebeveyn + kardeş ilişkileri + çocukluk/ergenlik tecrübeleri = çevre çevre + mizaç = eşcinsel yönelim. Bu ates herkesi herkesimden insani yakmadan harama haram, kerihe kerih demek imani bir vazife. Hepimizin ortak kusurlari ile maruz kaldigimiz bu beliyyeden yine rahmeti kendi hesabimiza celb ve cezb ederek kurtulabiliriz. Rahmetin celbi ise kusurumuzun itirafi ile olacaktir. Ortmek ile degil. Insan azizdir. Malum hislerin kulu kolesi olmayacak kadar azizdir. Tum zineti ve susu ile beraber cennet bile dogrudan onun hedefi olamayacak kadar izzetlidir insan. Ona azizligini hatirlatacak ve talim ettirecek cok yonlu rehabilitasyon programlarina , ve buralarda emek verecek fedekar ilim erbabina ihtiyac oldugu cok aciktir. Sorun olmadigini soylemek onlara yapilacak en buyuk kotuluktur.
@vahapesen7728
@vahapesen7728 2 yıl önce
Hocam harika açıklamışsınız, kaleminize yüreğinize sağlık! Küçük bir ekleme yapmak isterim. Avrupada çok ileri seviyede bir bireysellik var. İnsanlarda bir tatminsizlik söz konusu, buna bir sınır da koymuyorlar. Her şeyi tanımak, denemek ve tatmak istiyorlar. Kendilerini frenleyen sağlam bir inançları da yok, bu yüzden tehlikeli sularda yüzmekte bir bais görmüyorlar. Hayata yükledikleri anlam da çok farklı. Bu işin öncülüğünü de zaten kilise yapıyor. Avusturyada yıllar önce Kardinal Groher Viyanada umuma açık bir mektup yazarak eşcinselliği kınamıştı. Bunun üzerine genç bir adam " bu ne yüzsüzlük sen bana çocukluğumda tecavüz etmedin mi?" die sorunca Groher tüm görevlerini bırakarak küçük bir köyde inzivaya çekildi ve orada vefat etti.
@omerfidanci1379
@omerfidanci1379 2 yıl önce
Hocam Allah sizden razı olsun. Çok ciddi istifade ettim. Hatta videodan daha faydalı oldu. Hem verdiğiniz bilgiler hem de imanlı kişilerin duruşlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili fikirleriniz takdire şayandır. Teşekkür ederim.
@MrKirshoff
@MrKirshoff 2 yıl önce
Hocam maasallah cok bilgilendirici yazmissiniz. Videodan daha cok istifade ettim diyebilirim.
@MrKirshoff
@MrKirshoff 2 yıl önce
Ben Hollanda da yasiyorum, yakinda ailemde buraya gelecek. Burada cocuklarim boyle ciftlerle karsilasacaklar. Cocuklara bunu nasil izah yapmak lazim bilmiyorum. Tavsiyeniz ne olur?
@ziver1236
@ziver1236 2 yıl önce
Hocam LGBT meselesini güzel açıklamışsınız. İstifade ettim. Allah zihninizi açık ve gayretinizi ve cesaretinizi güçlü kılsın ve razı olsun. Teşekkür ederim.
@furkankaraer3591
@furkankaraer3591 Yıl önce
İnsanlara her zaman duymak istediğini söylemek hakperestlik değildir.
@mirzahamza9976
@mirzahamza9976 Yıl önce
Allah razı olsun
@havvaacar8323
@havvaacar8323 2 yıl önce
Hocam meselenin hassasiyetinden cok as sey soylediniz baskasina saygi gosteririz de ails icindekilerde olursa nasil davranmsliyiz?
@ZeynepSD
@ZeynepSD 2 yıl önce
Hoşgörülü bir insan neden garip karşılanıyor? Kendini LGBTQ+ olarak tanımlayan insanlar da öncelikle bir insan. Biz tabi ki onlara saygı duymak zorundayız. Evet kalbimizle buğz edip, bireysel yaşantılarımızda görüşmelerimizi minimuma indirebiliz. Lakin, bu insanlar dünyanın bir parçası. Ötekileştirip, şeytanlaştırmak hiç kimseye bir faydası olmayacağı gibi aksine İslam’a ve insanlığa zarar verir. Eğer birazcık Efendimiz sav hayatını inceleseydiniz, dünya üzerindeki en büyük günahkarlar olan münafıklara bile tavrının bu şekilde olmadığını bilirdiniz. Ahmet abinin en büyük hatası bence bunu bir “tercih” olarak lanse etmek. Homoseksüellik de aynı heteroseksüellik gibi içten gelen bir yönelim. Biseksüellik için tercih denilebilir ama geri kalanı tercih değildir çünkü eşit şartlarda değillerdir. Bu aynı diğer günahlara olan meyilimiz gibi bazı insanlara imtihan olarak verilmiş bir meyildir. Kendini eşcinsel olarak tanımlamak bir günah değildir ama bunu bir yaşam biçimi olarak benimseyip bu yönde ilişkiler kurmak günahtır. Aynı birini öldürmek istemenin sizi günahkar yapmayacağı ama öldürdüğünüz zaman kaçınılmaz bir günah olması gibidir. O yüzden önce insana insan olarak saygı göstermeyi öğrenip kendi mahreminde yaşadığı ilişkilere karışmamayı öğrenmeliyiz. Allah iradeyi bize bizi kötüye çeken meyillerden uzak durmamız için verdi. Fakat bir insan bunların hepsini bildiği halde kendi iradesiyle içinden gelen hislere yönelmeyi tercih ediyorsa onun günahını da, akıbetini de bir tek Allah bilir. Efendimiz kimse için cehennemliksin, şeytansın, günahkarsın dememişken bize bunları söylemek hiçbir zaman düşmeyecek.
@jonsnow5794
@jonsnow5794 2 yıl önce
Sonunda bizi anlayan birisi... gerçekten insanlar hiç düşünmüyorlar mi bu insanlar neden yargılanmak, dışlanmak istesin? Tercih diyenlere söylüyorum. Yani ben bi erkek olarak hiç kızlardan tahrik de olmadım duygusal bi his de duymadım. Elimde değil bunda benim suçum ne? Neden lanetli olayim ki? Konuştuğum eşcinsel kişiler sırf buyüzden dinden uzaklaşıyorlar. Çünkü mahafazakar kesim bizi anlamıyor..
@lightninggirl8108
@lightninggirl8108 2 yıl önce
Çok güzel söyledin. Keşke bazılarıda senin gibi anlayışlı olsa
@enesalpertunga6356
@enesalpertunga6356 2 yıl önce
İçki içip bunun haramlığını kabul eden kişi günahkar mümindir ve bu işi utanarak gizli gizli yapar. Günah olduğunu kabul etmiyorsa zaten kafirdir. İçkiyi Müslüman ülkelere sokup normal görünmesini sağlayanlar bir asır sonrasında eş cinselliği ve türevlerini normal göstermeye çalışıyorlar. Şimdiye kadar içki helaldir, bundan utanmayın diyene rastlamadım. Fakat eş cinseller ve türevleri yaptıkları bu çirkin işi (Kuran böyle diyor Hud: 78) saklamak bir yana İslama uygunluğunu Müslümanlara tescil ettirmeye çalışıyorlar. Allahın iki kavmi helak ettiği çirkin işi açık açık işleyenlere hoşgörülü olunamaz. (2. basamağı çoğunlukla fuhuş oluyor zaten.) Müslüman olmayan ülkelerde bu işi yasalarla koruyanlara bir şey yapamayız lakin İslam ülkelerinde bu çirkin işin aleni yapılması kabul edilemez. İçkiye tahammül ediliyor da eş cinselliğe neden bu kadar tepki gösteriliyor diye sorulursa cevabın birincisi yukarıda yazdığım gibi insanları içkinin İslamda haram olmadığına inandırma çabası yoktur, ikincisi içki nedeniyle helak olan kavim bulunmamaktadır. Bu iş tercih değil buna meyilliyiz diyenler (sadece Müslüman olduğunu söyleyenlere sesleniyorum) İslamda Ahmet Kurucan söyleyemese de (zaten temsil ettiği Müslümanlık mı yoksa ABD uşaklığı mı bir düşünsün) bu iş tercih değilse bir hastalıktır, vücudunuz hangi cinsiyette ise karşı cinse meylettirecek hormonal tedavi yolları vardır. Gidin tedavi olun. Hormonla memeli olup penisini de aldırmayan ucubelerin sonu intihar oluyor görmüyor musunuz? Muhafazakar kesim yanlış bir tabirdir, Müslümanlar sizi oldukça iyi anlıyor, çünkü ellerinde sizi yeterince tanıtacak Allahın kitabı vardır ve sadakallahülazim'dir yani "De ki: Allah doğru söylemiştir. (Al-i İmran 95) Allah size basiret ve feraset ihsan eylesin.
@jonsnow5794
@jonsnow5794 2 yıl önce
@@enesalpertunga6356 Keşke herkes sadece bildiği konularda fikrini beyan etse. Bu sadece hormonlarla şekillenen bir durum değil. Genetik ve beyin yapısını da ilgilendiren bir durum. Eğer ki, sizin dediğiniz gibi gidip iki hormon alıp düzelicek olsaydı bu durum zaten çoğu kişi yapardı ama çoğu eşcinsel bireyin hormonel bir sıkıntısı yoktur. Doğum öncesinde ki gelişen hormonel yapının, cinsel yönelimleri etkileyen beyinde ki bölgeyi şekillendirdiği biliniyor ve bunun tedavisi yok. Ayrıca daha yeni bir araştırma cinsel yönelimleri etkileyen birden çok genin olduğunu tespit etti. Yani kısacası bu durum tercih değil. Bence ön yargılarınızin oluşturduğu korku duvarını yıkıp, tarafsız bir şekilde konuya bakın. Sizin gibi insanlar, eşcinsel bireyleri dinden uzaklaştırıyor ve bu çok büyük bir vebaldir haberiniz olsun.
@berktan80
@berktan80 2 yıl önce
@@enesalpertunga6356 Aferin. Bunun tercih mi, hastalik mi ya da meyil mi oldugunu/olmadigini da Kurandan goster bakalim simdi...
@yasemineker6357
@yasemineker6357 2 yıl önce
On yil sonra gençlerimizin yarisinin cinsiyet degistirdiğine şahit olduğumuzda aslinda bu konunun ne kadar önemli olduğunu o zaman daha iyi anlayacagız ve İslam'in bu konudaki görüşünun ne olduğunu çekinmeden söylemenin daha önemli olduğunu anlayacagız şimdi bazilarini küstürmemeye çalışmalıyız gibi düşünüyoruz ama Rabbim o günlerler imtihan etmesin bizleri
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
Bu hoca LGBT cileri yani HARAM işleyenleri küstürmeyin, tercihlerine saygı duyun diyor. 9:30
@humboldt8557
@humboldt8557 2 yıl önce
Hahahahahaha korkuya bak on yıl sonra gençlerin yarısı cinsiyet değiştiricek MİŞ hahahahaha. Sanırım kendinizden emin değilsiniz bu kadar kolay bir şey sanıyorsunuz ? Meyliniz mi var cinsiyet değiştirmeye
@yasemineker6357
@yasemineker6357 2 yıl önce
@@humboldt8557 Sanirim sen kendinden emin degilsin,sen cinsiyetini degistirmeyi dusunuyorsun buna sasiran insanlarin varligi seni korkutuyor, millet ne der acaba diyorsun. Merak etme ben de kimse de sana bir şey demeyiz ama yeter ki İslam eşcinselliğe müsade ediyor demeyin, istedim tercih ettim ve oldum deyin. problem;yaptığınız şeyi Allah böyle istedi diyerek vicdaninizi rahatlatmaya çalişmanizda....
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
@@humboldt8557 İncittim isem, üzür dilerim, sana da tercihinden dolayı saygı duymaya çalışacağım, Allah kurtarsın, yeter ki gayret et!
@shaman3681
@shaman3681 2 yıl önce
Keşke hristiyanlardaki saygı islam dünyasına gelse ama zemini güzel söylediniz ortaçağ klise baskısı ve aynı baskı şuan islam dünyasında yapılıyor Avrupanın orta çağını yaşıyoruz ve din baskısı gün geçtikçe artıyor
@kiyasettinkara5469
@kiyasettinkara5469 2 yıl önce
Biz kendimiz son derece mütedeyin bir ayleyiz. Erkek dogan ama 3 yasindan beri kiz cocugu gibi eyilim gösteren. sonrasinda ergenlink döneminde tam olarak kendini ne oldugun anayan bir kardeşimiz var. ilk baslarda sapillik olarak zanetigimiz sey aslinda zamanlan bir tercih olmadigini hata pisikolojil hastalik olmadigini anadik. Escinselikte bunun gibidir. Bu konuda dinadamlarin kuranin iyi tefsir etmedigini düsünüyoruz. Lgbt bir tersci deyil. bir inselik fantazide deyil. Eger bunu birebir yasamamis olsaydik büyük bir ihtimal sizin gibi düsünürdük. Din adamlar fetvada konusunda tefsirini tam bilmedik ayetlere dayaniyorlar. lgbt bireylerini hakinda cocuklutan ergenlige kadar ne biliyorlarki?
@jonsnow5794
@jonsnow5794 2 yıl önce
Bu yorumu görmek çok hoşuma gitti. İnsanlar bizi anlamıyorlar ve şeytanlaştırıyorlar halbuki biz neden bunu tercih edelim ki? Bizde isteriz "normal" bi hayatımız olsun, insanlar bizi dışlamasın... ama elimizde olan bir durum değil. İnsanlar lanetli olduklarını düşündükleri icin intihar ediyorlar. Artık bizleri anlayın..
@kiyasettinkara5469
@kiyasettinkara5469 2 yıl önce
@@jonsnow5794 Malesef insanlar cok cahil. Hele muafazekar kesim. sizler lanetli deyilsiniz. Lut kavmindeki olaylar başka bir sey. Lgbt tercih deyil sapiklikte deyil.
@lilie5682
@lilie5682 2 yıl önce
öncelikle lgbt bir hastalık değil, ve cinsiyet ile lgbt farklı seyler. çocuğunuz kendini kız gibi hissediyorsa bu onun eşcinsel olmasiyla bir ilgisi yok tamamen cinsiyetiyle ilgili
@kubratas5950
@kubratas5950 2 yıl önce
Buradaki mesele bir insanın eşcinsel doğmuş olması değil. Bunun fıtri bir özellik olduğu ortada. lgbt meselesindeki sorunun insanların kendini cinsel kimlikleriyle ifade etmesi ve politik meselelerin yanında evlilik ve evlat sahibi olma noktasında ortaya çıktığını düşünüyorum. Müslüman bir toplumda meşru sayılmayan ama bir şekilde de gözardı edilen bir ilişki türünün kör göze parmak sokarcasına ortaya dökülmesi ortamı geriyor ve insanlar bunu toplum ahlakına bir saldırı olarak görüyor. Yoksa kimsenin tıbbi, psikolojik destek gibi haklar almalarıyla ilgili sorun yaşadığını düşünmüyorum açıkçası.
@hasanyusufozturk1793
@hasanyusufozturk1793 2 yıl önce
ALLAHIN yaptiklari bu sapiklik ve sapkinlik sebebiyle kendilerine SAYGI DUYMADIGI insanlara; hoca canli videonun sonunda saygi duyarsiniz dedi, bu insanlara karsi davranislarimizin nasil olmasi gerektigi konusunda. Allahin amelleri sebebiyle saygi duymadiklarina muslumanlar neden saygi duyarlar ben orayi hic anlayamadim. HAKIKATI hakikatin sanina yakisir bir bicimde soylemek lazim.Rabbim bana ve size merhamet etsin.
@system2461
@system2461 2 yıl önce
Anlayamadım, Allah ın bu dünyada saygı duymadigina der ken ama bu dünyada da cezalandırmıyor,( Onları) toplumda çokcada üst sınıf lardan kişiler, örnek belideye başkanı var. Örnek almayanin sağlık bakanı onlardan biri. Yaratıcı müdahale etmiyor, rezil rüsva yapmıyor. kanaatim bırakalım Allahin musadesine saygı duyalım demek istedi galiba saygıdeğer hocamız. Bir de böyle mi baksak yaratıcı her halde Şüphesiz daha iyi bilir, saygılar.
@Zeynep-bu6bh
@Zeynep-bu6bh 2 yıl önce
@Hasan Yusuf Öztürk Allah'ın bu dünyada sizin deyişinizle SAYGI DUYMADIĞI tek şey eşcinsel eylemler olmasa gerek. Içki, yalan konuşma, örtünmeme vs gibi tabiki farklı büyüklüklerde birçok İslam düşüncesine aykırı durumdan dolayı ne kadar çok insanı SAYGIDAN mahrum bırakmış olurduk? Üstelik birbirine saygı, asıl karşıt düşünceler çarpıştığında daha değerli değil mi?
@system2461
@system2461 2 yıl önce
Gördüğüm, bildiğim kadarıyla yaratıcı kendisine karşı gelen iblise müsade senin demiş, günahkarlarada, isyankarada, yalancisinada, giybetcisinede,.. daha cogaltabiliriz, hemen cezaldirmadıgina göre bir saygı var(kabul etmek değil) , yada Allahın Memuru değilim ki onun cezasını ben vereyim, sanatına saygısız olayım, yaratılanı sever ben yaratandan ötürü, umut ederim herkese...
@asub.969
@asub.969 2 yıl önce
Yorumları okuyup tekrar seyrettim videoyu. "Tercih" demesi dışında yanlış olan nedir? Evet onlar var, ve varlıklarını kabul edersek dinden çıkmayız. Ve evet eşcinsel ilişki kurulmaması üzerine ayet var, okey. Ama diyelim ki birileri bunu dinlemedi ve günah mı işliyor bu durumda da kişisel alana, özgürlüğe saygı duyacağız. Ha ama tasvip etmiyorsundur tavrını koyarsın diyor. Bunda yanlış olan ne?
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
Bu soruya en güzel ve mantıklı cevabı HALİD ALİ yorumlarda vermiş. Maalesef Ahmet Kurucan bey eskisi gibi yine "LEB, LEB" dedi ama LEBLEBİ diyemedi, aksine karıştırdı.
@omerfidanci1379
@omerfidanci1379 2 yıl önce
Hakkında Kur'an'da açık hüküm bulunan bir konuyu eğmek, bükmek imanı güçlü bir mümine yakışmaz. Belki her gördüğünüz yerde siz şöylesiniz, böylesiniz demek uygun olmayabilir. Ancak bu konuda İslâm dininin hükmü sorulduğunda, gerçekten farklı bir cevap vermek öncelikle o hükmün sahibi Allah C.C'ne karşı yapılmış bir saygısızlıktır. Dilinizin saldırganlık tonunu ayarlayabirsiniz ancak gerçeği değiştiremezsiniz.
@miktatayaz6145
@miktatayaz6145 2 yıl önce
Allah razıolsun
@marshallscreekfarm3833
@marshallscreekfarm3833 2 yıl önce
zor bir konu bundan dolayi zorlanmaniz normal, ancak Batinin sekulerleri ile Islam toplumunun dindarlari karsilastirilmaz. Karsilastirilacak olursa, Batinin sekulerleri Islam toplumlarinin sekulerleri, Batinin dindarlari, Islam toplumlarinin dindarlari karsilastirilir. Kurulan temel onerme yanlis. Diger aciklamalar da yuzeysel olmus. icinizde olani saklayin, onlarin duymak istediklerini soyleyin gibi bir tavsiye...
@user-dd7nd2gv8u
@user-dd7nd2gv8u 2 yıl önce
Akp li rüşvetçiler yıllar önce bu işleri yol yapmışlardı.Cemaatiniz e içinizde olanı saklayın, diyordunuz..Onların duymak istediklerini söyluyordunuz.Ondan sonra halk rüşvete hırsıza neden tepkisiz diyorsunuz.
@marshallscreekfarm3833
@marshallscreekfarm3833 2 yıl önce
@@user-dd7nd2gv8u Cemaatin en buyuk sucu bu, toplumun diger kesimlerine benzemek. Bunu kendileri de soyluyorlar. Ancak, Toplumun geri kalani ahirette odeyecek. Cemaat burada odedi bunun bedelini.
@marshallscreekfarm3833
@marshallscreekfarm3833 2 yıl önce
@@user-dd7nd2gv8u Bunlar cok dogru da... konumuzla ilgisini anlayamadim...
@user-dd7nd2gv8u
@user-dd7nd2gv8u 2 yıl önce
@@marshallscreekfarm3833 sırf amerika daki küreselci eşcinsel demokratlarla aramız bozulmasın diye islamın eşcinseliğe bakışını yumuşatmaya gerek yok .insanlardaki ahlaki ve dini değişim yavaş yavaş olur .inandığın gibi yaşamazsan yaşadiğın gibi inanmaya baslarsin demiş eskiler.
@marshallscreekfarm3833
@marshallscreekfarm3833 2 yıl önce
@@user-dd7nd2gv8u O is oyle degil, Escinsellige karsi olmak ayri seydir, kendilerini escinsel olarak tanimlayanlarin yasama haklarini savunmak ayri seydir. Bu bakis acisi ile sadece escinselleri degil, sizden olmayan herkesi yokluga mahkum edersiniz. ISIS'in Irakta Yezidilere yaptigi gibi.
@ramonassence1875
@ramonassence1875 2 yıl önce
Tesekkurler
@yousefomar3706
@yousefomar3706 2 yıl önce
Bu konuda İslam ne diyo diye soru sorulmuş, cevabıni vermemişsiniz, yada verdiğiniz cevap anlaşılır değil, ayrıca sonrasında "in my opinion" diyerek şoyle şoyle cevap verirsiniz diyorsunuz, buradan da İslamin değil kendinizin görüşünü dinleyicilere aktardığıniz anlaşılıyor, lanetlik bir işi sırf günümüz dünyasında belli bir karşılığı var devlet bunu koruma altına almış diyerek "saygı duyuyorum" dersiniz diye salık veriyorsunuz. Ben bu sözü söyleyen size de bu işi yapanlara da asla saygı duymuyorum, Hazreti Lut as a ve onun mücadelesine saygı duyuyorum. Sizinle aynı camiada olmaktan da utanç duyuyorum. Ama size de takılıp kalmadan sizinle ve sizin gibilerle de mücadele ederek yoluma devam edeceğim inşallah. Allahumme ma salleytu min saatin faele men sallayte, ve MA LEANTU MİN LEANIN FEALE MEN LEANTE, inneke veliyyu fiddunya vel ahirah teveffeni Müslimen ve elhikni bissalihin. Allah im yaptığım her dua senin rahmet ettiğin ve ettiğim her lanet de senin lanet ettiklerin üzerine olsun...
@zombiehead4949
@zombiehead4949 2 yıl önce
Burada bence cevaplanması gereken LGBTİ'nin tabî birşey olup olmadığı tabî ise buna Allahın bir imtihanı mı olarak bakmalıyız tabî değilse bunun bilimsel açıklaması yapılmalı...
@abdussamedbaysal3189
@abdussamedbaysal3189 2 yıl önce
Teşekkür ederim hocam
@pptya9920
@pptya9920 2 yıl önce
Yazılan yorumlari neden engelliyorsunuz? düşünce ve ifade hürriyetine saygınız bu kadar mı ?!
@jonsnow5794
@jonsnow5794 2 yıl önce
Bende bilgilendirici bir yorum yazmıştım lgbt ile ilgili ama siliniyor hemen.
@baharefil1184
@baharefil1184 Yıl önce
Bizler o toplulugun yaptiklarindan çok dayatmalarindan bikmis durumdayiz. Sirf bu yuzden bile saygi duyamiyorun. Sampuan reklamindan , çizgi filmlere kadar konuyu getirmeseler kimse de bu kadar onlarla ilgilenmeyecekti. Hem kendilerini kullandiriyorlar sonra da yaygara çikariyorlar. Dogustan meyilli olanlari bilemem ama bunu tercih meselesi yapanlara saygi duymuyorum !
@hasadam2613
@hasadam2613 2 yıl önce
Teşekkürler .
@mferguder11
@mferguder11 2 yıl önce
Saygı duyup, "şahsen" dedikten sonra ne diyeceğimizi öğrenmek için geldim. Baktım video bitmiş :)
@alicewizard3723
@alicewizard3723 2 yıl önce
Günah mı?Değil mi?Ben anlamadımda ☹️
@mferguder11
@mferguder11 2 yıl önce
@@alicewizard3723 günah olduğu kesin de, diyalogda gündeme gelince ne demek lazım onun peşindeyiz.
@alicewizard3723
@alicewizard3723 2 yıl önce
@@mferguder11 he tm
@metehanavsar9897
@metehanavsar9897 Yıl önce
Hayirli gunler benim sahsi fikrim bu olaylar yuzde yetmis anne ve baba nin sucu,niye diye ceksiniz bir bebek Anne rahmine ruh aldigi anda anne ve baba nasil davranmasini bilmeli cunku bebek ruhuna sahip oldugu anda etrafinda olan biten her seyi gurup duymak tadir mesela esler besmelesiz iliskiye giriyularsa ,kadin aynanin karsina gecip her gun saatlerce makyaj yapiyurasa ,television karsina gecip muhtesjen diziler izliyursa ,her gun saatlerce social media izliyursa tik tk,face bk v.s her gun harama bakmakla boyle uzar gider onun icin gebelik duneminde cok ve cok dikat edelimeli .
@victornopass1761
@victornopass1761 2 yıl önce
Çok zayıf oldu. Açıklama daha çok politik manevra gibi anlaşılıyor. Meselenin bir de psikolojik ve tıbbı yönü var. Irade yoksa iş tamamen değişir. Ayrıca nasıl bir yakınlaşma veya uzaklaşma tercih edilmesi hakkında kriterler temelsiz kaldı.
@YoncaOnuk
@YoncaOnuk 2 yıl önce
Yürüyüsleri, (Streetday) ve her yerde bu gökkusagi renklerini kullanmak ve normallestirmek hakkinda ne düsünüyor sunuz?
@sm-cy1ko
@sm-cy1ko 10 aylar önce
Dinler arası Dialog çok tehlike bir proje yapı !!!
@avakincan4517
@avakincan4517 2 yıl önce
Peki insan ne yapmali bu durumda?
@dugencili
@dugencili 2 yıl önce
Allah bu şen'i fiili yapanları azaba müstahak kılmış mı? Kılmış. Daha kim ne yorum yaparsa, Allah'ın görüşünün üzerine görüş bildirmeye kalkarsa kendisi hakkında Allah'ın hükmü gelinceye kadar beklesin. En şiddetli bir şekilde cezalandırılan bu kavim hakkında yapılacak her türlü masumlaştırma söylemi Allah'a muhalefet etmektir.
@globaleaggles9826
@globaleaggles9826 2 yıl önce
Ya çok heyecanlı bir şekilde açtım işin bizcesi dedim ifade edilecek güzel şeyler vardır dedim ben bu konuyla alakasız her şeyi anlatılmış yine hüsran ya bu şekilde çıkışlar yapıyorsunuz güzel bir isim buluyorsunuz konu çok güzel oluyor ilgi çekici oluyor garip garip şeyler anlatıyorsunuz giriyoruz bir sonraki videolara karşı bir önyargımız oluyor bu şekilde sizleri sosyal medyada bir daha dinlemek istemiyoruz. tamam sizler bir yere geldiğinizde davet edildiğinizde çok güzel şeyler oluyor dinliyoruz hakikaten güzel şekilde faydalanıyoruz ama bu sosyal medyada bu işi böyle yapamazsınız.
@jonsnow5794
@jonsnow5794 2 yıl önce
Neden yorumlar siliniyor?!
@huseyinguler6558
@huseyinguler6558 2 yıl önce
Hocam Bitcoin veya altcoinleri alip satarak para kazanmak helal midir?
@suvtuapse4211
@suvtuapse4211 4 aylar önce
o kadar konuştuktan sonra sonunda saygı duymaktan bahsetmek tuhaf bir iki yüzlülük türü / sayıları ve harfleri ingilizce konuşmanızın türkçe olması durumu dahil
@pirikedi1228
@pirikedi1228 2 yıl önce
Sadece l ve g den bahsetmişsiniz. Diğer harfler için hüküm nedir?
@elel7410
@elel7410 2 yıl önce
Tövbe ederlerse cennete girebilir ler tövbe ettikten sonra afedilmeyecek günah yoktur Allah lud kavmini yok etmiş tır ama kendi etmiştir peygamber ine diyemezmiydi sen yap diye insan cezalandırıcı değil dir cezalandırıcı sadece Allah tır
@kaderdemirkaya9912
@kaderdemirkaya9912 2 yıl önce
Benim kafamda bir seyler netlesmedi. Cocuklarimiza nasil izah edicez ne diycez?
@yousefomar3706
@yousefomar3706 2 yıl önce
Hem çocuklara hem kendimize Kuran ve sünnet yani hadis ne diyorsa onu diycez, mücrim, fuhuş, adun gibi tabirler kullaniyo, lut as ben size bugz ediyorum, kızgınım tiksiniyorum diye meal verilen, kalin diye bir tabir kullaniyo, bunları söyleyebiliriz, hadisi şeriflerde yapanı da yaptıran da öldürün diyo, cezası bu. Son olarak da en güzel bilgiyi hocaefendinin soru cevap serisi içerisinde bulursunuz, oraya bakın, bakmayın bu ne dediği belirsize, kitabın bir kısmını açıklayıp bir kısmını gizleyene, kavmi de diyor ya Hazreti Lut as ile ilgili "bunu yurdunuzdan çıkarın" diye, onun korkusundan mi nedendir bilmem hakkı gizliyor. Allah selamet versin.
@effy020-7
@effy020-7 2 yıl önce
Eğer İslam'ın ne öğretmek istediğini anlatabilir ve eline okumak için Kuran verirseniz sorun çözülür.
@kaderdemirkaya9912
@kaderdemirkaya9912 2 yıl önce
Kuzey Amerikada baskin ve hakim kulturun istenmeyen etkilerinden korunmak kolay degil. Okulda bir ogretmeninin, sinifta bir veya bir kac arkadasinin, markette bir calisanin ve ya kurumlarin kapisinda Gokkusagi renkli bayraklarin sallandigi bir yerden bahsediyoruz. Hic bir meyli olmasa bile" eger icinde boyle bir sey varsa saklama, acikla, kendin ol" tesvikleriyle muhatap cocuklarimiz. Baskasinin durumuna saygimiz var evet o bizi ilgilendirmez, ama hic bir sey yokken de cocukta bu hislerin gozune soka soka uyandirilmasi da soz konusu olabiliyor.
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
@@kaderdemirkaya9912 Mümkünse İslami topluluklarının semtinde yaşamaya çalışın, her gün alevli caddeden geçip kendini yanmaya riske atmamalı. Yaşadığınız muhit çok önemli! Bu hoca çok laf dolandırdı ama İslam bu sapık işe LGBT ye HARAM dır diyor demedi. Aksine onlara rastlarsanız tercihlerine saygı duyun diyor, hayret bu şeyi 9:28
@fatmaberay2933
@fatmaberay2933 Yıl önce
Türkçe bir anlatımda el ci bi ti diye söylenmez. Le ge be te denir. Türkçe diyorum, önemli.
@celalakdemir6227
@celalakdemir6227 Yıl önce
Bu ayetlerin iniş sebebi nedir detayı eksik gibi verildi sanırım
@zeynepyasar9827
@zeynepyasar9827 2 yıl önce
Ben birşey soracağım . LGBT demek var olan cinsiyetini kabul edip yine aynı cins ile cinsel birliktelikte mi bulunmak ? Yoksa bedenen yaratıldığı şekilde değilde kendini farklı hissetmek mi demek ? Ve soruda sadece ayetlerdeki aynı cins ile birlikte olmanın yasaklanması var . Lakin kendini farklı hissetmekten bahsetmiyor . Halk arasında kimine çift cinsiyet diyorlar . Kimine dönme . Bu konuya da değinmek gerek .
@gulistangelez4843
@gulistangelez4843 2 yıl önce
Soru sormak istediğimizde nasıl ulaşabiliriz
@FKMYouth
@FKMYouth 2 yıl önce
Bu platformda cevaplarının yayınlanmasını istediğiniz sorularınızı bize aşağıdaki formdan ulaştırabilirsiniz: cutt.ly/Sorusor (Türkçe)
@marshallscreekfarm3833
@marshallscreekfarm3833 2 yıl önce
Ayetler ilginc, Zinaya karsi had varken, escinselligi, eve hapsetme veya azarlama seklinde ceza verilmesi ilginc bir ayrinti.
@sinanpoyraz1960
@sinanpoyraz1960 2 yıl önce
Bir şeyler anlatılmaya çalışılmış ama kendiside anlamamış konuyu
@bedavayoutube5038
@bedavayoutube5038 2 yıl önce
Karşıdakine “saygı duyuyorum” demek, benim lgbt konusunda problemim yok anlamına gelmez mi? Tedavi edilmesini düşündüğüm ya da normal olmayan bir durum olarak görmediğim bir şeye nasıl saygı duyayım?
@ekremg940
@ekremg940 2 yıl önce
Haklısınız ama en başta zeminin ne kadar kaygan olduğundan bahsetti. Başka bir yerde “kendi açımdan yanlış görüyorum, ama saygı duyuyorum” açıklamasını yapmıştı. Burda saygı duymaktan kasıt hani kibarca “ne halin varsa gör arkadaş” gibi bir şey sanırım.
@bedavayoutube5038
@bedavayoutube5038 2 yıl önce
@@ekremg940 tşk ler cevap için. Demek istediğim, birine saygı duyuyorum demek , yarın çocuğunuz eve böyle bir kararla da geldiğinde ona da saygı duymanızı gerektirir. Bu şekilde orta yolu bulmak için yapılan ifadeler konuya islami bakış sağlamıyor zannımca. Oysa ki ben insanların ne düşüneceğini umursamadan “O” nun ne dediğini açıkça söylemeliyim ve bu bir tercih olmamalı bence.
@seyyahseyyaha2362
@seyyahseyyaha2362 Yıl önce
Ekrem bey... siz eşcinselliği karar vererek oluşan bir durum mu sanıyorsunuz? Hiçbir heteroseksüel ben bundan sıkıldım deyip eşcinsel olmaz.
@iremyildirim2208
@iremyildirim2208 2 yıl önce
Videonun başındaki sorulara cevap bulamadım ??
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
Soruya cevabı Halid ali yorumlarda çok güzel vermiş.
@iremyildirim2208
@iremyildirim2208 2 yıl önce
@@emirkulogly1551 size ışık olduysa ne mutlu. İyi uygulamalar dilerim
@asimtas9604
@asimtas9604 2 yıl önce
Aro Ahmet hocam
@emineb.7951
@emineb.7951 6 aylar önce
5555555
@ffd1069
@ffd1069 2 yıl önce
L,G,B,T yi biliyorum da Q ne?
@donutfoxie2508
@donutfoxie2508 2 yıl önce
kendini sorgulayan insanlar
@jonsnow5794
@jonsnow5794 2 yıl önce
Q lgbt nin hepsini kapsıyor. Queer açılımı.
@ugur76
@ugur76 2 yıl önce
hicbirsey dememiş
@emreunlu1068
@emreunlu1068 Yıl önce
Gayleri dövecek miyiz?
@yusufkara1776
@yusufkara1776 2 yıl önce
Nisa süresinin 15 ve 16. ayetlerinin eş cinselliğe değindiğini söylemişsiniz. Bu sözünüz - maalesef-sadece Arapça bilmediğinizin kanıtı... Allah selamet versin...
@nztttb
@nztttb 2 yıl önce
millet mars a yerlesmeye gidiyo bizimkilerin ugrastigi seye bak bitcoin uctu
@secilorsun
@secilorsun 2 yıl önce
halen anlayamadigimiz MISIR piramitleri YAPILIRKEN de FIRAVUN kendini TANRI diyordu. Yani ne alaka Mars ile bu konu?
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
Marsa giden milletler orada LGBT ye bulaşmasın diye söyleniyor.
@secilorsun
@secilorsun 2 yıl önce
@@emirkulogly1551 O nedenle peygamberimiz dunyaya rahmet degik ALEMLERE rahmet olarak gciyor
@serhatylmaz126
@serhatylmaz126 2 yıl önce
Uğraştıgi seylee kucuk degil ebedi cehennem mesele si Ahiret meselesi Sen marsta da yasasan yine olecen ve ahiret var
@murad108
@murad108 Yıl önce
@@serhatylmaz126 ben eş cinsel değilim livata yapmadım ama erkek erkege oral yapmak yada sevismek livata gibi günahmı acaba sorumun cavabını bulamadım böyle biseyler başıma geldi ama takındı oldu bana iyice
@resulkardak8336
@resulkardak8336 2 yıl önce
Ağzına bakıtıp durduğuna bakarsanız sanki farklı bişey söylüyecek;konuşmak zorundamısın yahu,ingi-türko konuşmakla farkmı yaratmış oldun yani.
@denizyilmaz4288
@denizyilmaz4288 2 yıl önce
elinde degil, baska türlü yapamiyor. Bu zamana kadar bi tane Ingilizce eserini de görmedik.
@uzmanfenci
@uzmanfenci 3 aylar önce
gayri müslim birisi için neden şeytan veya cehennemlik diyeceksiniz ki? Ayrıca türk toplumu ve islam ülkeleri için açıklama yaparken türkçe tabir kullanmanız daha uygun değil mi?
@ariproduction7335
@ariproduction7335 2 yıl önce
Lgbt yi övgüler dizseydiniz tam olurdu.bir müslümana bu konuda görüşü sorulduğunda saygı duyuyorum nasıl der, diyalog kuralım diye taviz verilmemeli...
@emirkulogly1551
@emirkulogly1551 2 yıl önce
Hoca tam Amerikanlaşmış
@asub.969
@asub.969 2 yıl önce
Peki hangi islami değer-kaynak bu insanlara yaşam hakkı sunma diyor?
Sinanla kafes dövüşü yakında
00:54
Emre Gül
görünümler 324 B
dondurma sıralıyoruz 🍦
00:59
Pınar & Burak
görünümler 1,7 Mn
Hz. Muhammed'in Çocukluğu ve Gençliği
2:45:32
Diamond Tema
görünümler 704 B
İslâm Öncesi Cahiliye Devri Hakkında Her Şey!
3:16:31
Tesettüre giremiyorum, Ne yapmalıyım?
7:20
FKM Youth
görünümler 11 B
Cemre Demirel - Altay Cem Meriç || Hadisler Üzerine
1:26:22
Altay Cem MERİÇ
görünümler 335 B
Gökbilim ve Uzay | Prof. Dr. Ethem Derman (Astronom)
3:08:16