BE PREPARED! Artificial intelligence is about to pass the human intelligence...

  görünümler 1,693,240

Barış Özcan

Barış Özcan

3 yıl önce

Human intelligence has a little hesitancy on the time when artificial intelligence will surpass its own. After we collect the prophecies that have been made on this topic, a strange result occurs.
When the very beginning guesses have been made in 1965, artificial intelligence overcoming was expected to happen in the following 20 years. While the calenders show the '90s, this overcoming didn't happen and even the new guesses dated far forward. At that point, some science-fiction authors like Vernor Vinge started to say that artificial intelligence may surpass human intelligence in 30 years. While technology has been advancing, researches on artificial intelligence developed accordingly. The time range of the guesses got longer even the expected shortening. At that, the robotic researchers are giving a date for after 45 years. When we came to the 2000s, some people like Gordon Moore, who is one of the most important gurus of the technology world and successfully present the Moore Law, claimed that this overcoming will never happen.
So, seems like there is a game playing by between artificial intelligence and human intelligence. Who will win this game? Will ever artificial intelligence surpass human intelligence in the future?
~
The whole script of the video and the sources that I used are on my website:
barisozcan.com/hazirlanin-yapa...
~
ALL VIDEOS ► bit.ly/barisozcanvideolar
To not miss new videos ► bit.ly/barisozcanyoutube
To add a subtitle ► trshow.info_cs_p...
~
BarisOzcan
BarisOzcan
BarisOzcan
BarisOzcan.com/sikca-sorulan-s...

YORUMLAR: 4 736
Merych
Merych 3 yıl önce
"Yapay zeka ya insanlığın başına gelen en iyi şey ya da en kötü şey olacak." Stephen Hawking
burak c
burak c Yıl önce
Yapay Zeka nın son hali: trshow.info/watch/7CTSTrDlBYs/video.html
burak c
burak c Yıl önce
Yapay Zeka nın son hali: trshow.info/watch/7CTSTrDlBYs/video.html
Smtn
Smtn Yıl önce
Aynı şeyleri ben Atatürke söylesem sen de aynı tepkiyi verebilir misin
İrem Köse
İrem Köse Yıl önce
Bence en kötü şey olacak.
Berkay Doğan
Berkay Doğan 3 yıl önce
Sizin videolarınızı ilkokuldaki,ortaöğretimdeki,lise ve üniversitedeki bir çok öğrenciye modern felsefe ya da farklı bir adla okutulması,izletilmesi ve yorumlanarak öğretilmesi lazım,böyle güzel videolar çektiğiniz için ve Türkiye’de bu platformu en iyi değerlendiren kişi olduğunuz için size çok teşekkür ederiz...
oylesineiste
oylesineiste 4 aylar önce
Sağol abi yaa sayende oluyor 🥲
İbrahim Karaaslan
İbrahim Karaaslan 3 yıl önce
Sen ne kadar güzel bir insansın Barış Özcan. Yıllardır bıkmadan usanmadan her yaptığın video resmen bakış açımızı yeniden şekillendiriyor ve izleyen tüm çocuklarımızın yaşı kaç olursa olsun 7den 77ye faydalı birer kitap gibi ışık tutuyor. Emeğine sağlık.
Eray öztürk
Eray öztürk 3 yıl önce
Yapay zeka bu kadar gelişiyorken , doğal zekanın ön kameraya nargile dumanı üflemesi ??
za za poin
za za poin 5 aylar önce
Ben çocukken hafızam çok güçlü ve matematiğim çok yukarı seviyede olduğu için ailen ve tanıdıklarım beni çok zeki bilirlerdi ve benim olağanüstü bir potansiyelimin olduğuna inanarlardı doğru ben sadece hesap makinesinin yapabildiği hesapları sadece zihnimle yapabiliyorum yada anılarımı bir filim gibi her anı hatırlayabilirim ama şimdi 15 yaşımdayım ne okuyorum ne de bir iş yapıyorum hemde derslerde hep en yüksek not almama rağmen derse hiç ilgi duymadığım için ve baya tenbel olduğum için benden kat be kat daha az derin daha az zeki kuzenimden daha arkadayım demem o ki zeka IQ yada beyin kabiliyetleri artık her ne isim takarsanız bunlar insanın büyük işler başarmasına bir araç değil çaba azim ve de hedef insanı asıl mutluluğuna götürür iranlıyım 7 dil biliyorum resim konusunda bir fotoğraf makinesi gibiyim hayal gücüm kendim hayalimde yaşayabilecek kadar güçlü derslerde çok başarılıyım ama hiç bir vasfım yok ne kendime ne de kimseye, ben sizin deyiminizle daha "yetenekli daha zeki" biri olarak söylüyorum daha doğrusu tavsiye veriyorum eyer bir hedefinizin yolunda giden o tek adım sizi daha SENDE varmışsın gibi hissettiriyorsa o adımın gerisini de getirin ben bunu başaramıyorum ama ben o adımı ve hedefi bulamadığım içindir malesef ama sizin hedefiniz varsa önce ona giden adımları bulun ve bunu unutmayın ilk adım yolunuz sizi iyi hissettirmiyorsa o adımdan vazgeçip başka bir adım bulun taki doğru adımı bulduğunuz ana dek :)
Mehmet Özbudak
Mehmet Özbudak 7 aylar önce
😂 harika yorum
Musa Patır
Musa Patır 8 aylar önce
Gelişebilmesi için gpt-4 olması gerek zannediyorsam.Gpt-3 yeterli değil.
Niyazi Babayev
Niyazi Babayev 10 aylar önce
@berkaykartopu.
Kawadengi
Kawadengi Yıl önce
Eray bence çok güzel bir yorum yapmış yorumlar da Erayın aksine sığ mı ne ?
Endoplazmik Retiyakulum
Endoplazmik Retiyakulum 3 yıl önce
Bence insanı insan yapan şey kusurlu olması ve kusurlu olduğu halde dünyayı değiştirip dönüştürebilmesi. İnsan zekası da kusurlu kendi kendine hasta olabiliyor kendisini iyileştirebiliyor. Düşüncelerimiz bizi hem hasta edebilirken hem de iyileştiriebiliyor. Matematiği çok iyi anlayıp bütün soruları çözebilmek ya da okuduğu şeyi çok iyi hafızada tutmak unutmamak dilleri çok iyi konuşmak bizi insan yapmıyor. Hatta bizi insan yapan şeylerden biri de unutmak çünkü unutmak beynin kendisini temizlemesidir. Hiçbir bilgisayar da senden izinsiz bazı verileri silmez. Hangisini silip silemeyeceğini bilmez. İnsanlar yapay zeka bizi geçecek diyorlar ama insanın zekasını, beynin vücudun çalışma prensibini daha yüzde 100 çözememişken, bundan emin olamamışken yapay zeka denilen şeyin insanları geçmesi mümkün olamaz.İnsanın psikolojik durumunu neden bir düşünceyi o şekilde düşündüğümüzü daha çözemedik yani çok zor bence.Anca bizim kendimizi öğrenebildiğimiz ölçüde yapay zeka bizi geçebilir.Biz kendimizi her yönümüzle yüzde 100 kesin net bir şekilde öğrenebilirsek yapacağımız zeka da aynı bizim standartımızda olur.Bize denk olabilir. Bizi geçemez.
Sude Naz Güneş
Sude Naz Güneş Yıl önce
Barış abi o kadar iyi videolar yapıyosunki bütün TRshow ödüllerini senin alman lazım... Videolarındaki anlatımın muhteşem bazı seçmeli canlı derslerde bilgisayar online derslerinde hocalar senin videolarını açıyo ve şimdide senin bu videon üzerine verilmiş yapay zekayla ilgili bir performans ödevim için bu videonu da izlemeye geldim konu senin videolarını izlemek olunca gerçekten ödev bile eğlenceli gözüküyo seni, tavsiyelerini ve videolarını severek izliyoruz tek kelimeyle harikasın...
Toyli
Toyli 3 yıl önce
“Insani insan yapan şeylerin birçogunu biz insanlar bile henüz tam olarak anlayamadik” - Bariş Özcan
kelmange mage kako kako şugarke mage kako
kelmange mage kako kako şugarke mage kako 2 yıl önce
@Elifsu .Vio!!!
kelmange mage kako kako şugarke mage kako
kelmange mage kako kako şugarke mage kako 2 yıl önce
@iTegzen
tufan dağlı
tufan dağlı 3 yıl önce
Beynimiz sandığımızdan daha kompleks o yüzden hakkında her şeyini bilemiyoruz bu kadar kompleks olmasaydı zaten beynimiz hakkında bir şey bilemezdik
Güvenç Güzel
Güvenç Güzel 2 yıl önce
Bir gün bir yapay zeka, fişe bağımlı olmaktan çıkıp ihtiyaç duydukları enerjiyi kendileri temin etmeye başladıklarında insan zekasını çoktan geçmiş olurlar.
RAP'kopat
RAP'kopat Yıl önce
Bu yorumun tutması lazımdı.
Gökhan Atalı
Gökhan Atalı 3 yıl önce
Barış bey video gayet güzel olmuş ancak yapay zekanın robotik alandaki uygulamalara da yer vermenizi dilerim başka çalışmalarınızda da. Çünkü oyun içeriklerindeki gelişmeler gibi bu alandaki gelişmelerde insanlarda videonun sonda bahsettiğiniz olumlu güdülenmeyi destekleyecektir. Başarılarınızın devamını dilerim
Ömer Özmen
Ömer Özmen 3 yıl önce
Müthiş bilgilendirici olmuş, ellerinize sağlık. Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Lisans programı açtı. Yapay zekaya meraklı genç kardeşlerimiz belki ilgilenirler.
Helin İPEK
Helin İPEK 2 yıl önce
@Arda Ceylan şuan e ticaret ve pazarlama okuyorum 2. Üni olarak yapay zeka müh insallah
Arda Ceylan
Arda Ceylan 2 yıl önce
@Helin İPEK İTÜ'de açıldığında ilk 1000'den olmak şart denmişti. Bunu da göz önünde bulundurun tabii yapay zeka mühendisliği diyoruz boru değil. Gerçekten çalışıyorsan bunun için o zaman tamam ama devam et.
Helin İPEK
Helin İPEK 2 yıl önce
BEN YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ İSTİYORUM BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ AÇACAK BU SENE ORAYA GİDECEĞİM. AMA GELECEĞİ KONTROL ALTINA ALMAMAIZ GEREK
mehmetemin yeşilmen
mehmetemin yeşilmen 3 yıl önce
Sevgili Barış Özcan Hocam ; yapay zekanın oyunlarla alakalı konuşmalar, insan zekasını geçip geçemeyeceği, ne zaman geçebileceği nerelere kadar gelişebileceği ... pek ilgimi çekmese de sizi dinlemek bana iyi geliyor. Videolarınızı takip ediyorum. Anlatım biçiminiz, karşı tarafa bildiklerinizi aktarma kabiliyetiniz çok iyi. Sizi takdir ediyorum efendim. Ve iyi bayramlar, mutlu olun.
Ali Uzel
Ali Uzel 3 yıl önce
GO oyunu ilginizi çektiyse Trevanian'in ŞİBUMİ kitabını öneririm. Kitap bölümleri bile GO hareketleri/pozisyonlarına göre isimlendirilmiş.
Mert bgck
Mert bgck 3 yıl önce
Go dan bahsettiği için Barış Bey e çok teşekkür ediyorum Shibumi de efsane bir kitaptır ...
Felix Froxus
Felix Froxus 3 yıl önce
Go ne?
Ceren Akdemir
Ceren Akdemir 3 yıl önce
Mükemmel bir kitaptı. :)
Serhat Arslan
Serhat Arslan 3 yıl önce
"Zeka, değişime uyum sağlama yeteneğidir." -Stephen Hawking
Arda Ceylan
Arda Ceylan 2 yıl önce
@Crpto O iş öyle işlemiyor yalnız bu tahmin ile değil bilgi ile alakalı bir şey. Ve bilgisayar öyle bir makine değil sadece bilgisayar adını verdiğim telefonlar, tabletler veya direkt kullandığımız dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar bile saniyede yüzlerce yazılımı işleme gücüne sahipken bunun öğrenebilme, kendi kararını verebilme, düşünebilme dürtüsüne sahip halini düşün. Gerçekten yapılması taktirinde giderek düşen insan zekası karşısında tonla bizi katlayabilecek düzeyde yapay zeka üretilebilir. Tabii ki bu 10 sene sonra mı olur 40 sene sonra mı o kadarını ne tahmin edersek edelim bilemeyiz tam olarak.
kafkas hanım
kafkas hanım 3 yıl önce
O Hawking in değil J. Piaget in tanımı gelişim psikolojisinden sevgilerle.. Kpss
Jane maryam
Jane maryam 3 yıl önce
Snn Krds demek istediğim yapay zekayı üreten sayılı insanın zekasını bütün insanlığın ortak malıymış gibi gösteremezsin :) ki eminin sende her insanın aynı zekaya sahip olmadığını anlayabilecek kadar zekisindir
Ozan AKAR
Ozan AKAR 3 yıl önce
@Orfe Sanat teşekkürler..
ALASKALI
ALASKALI 3 yıl önce
Adaptasyon
Deniz Eryasar
Deniz Eryasar 2 yıl önce
Yapay zekanın veya art niyetli insanların emrindeki kablosuz elektrikle neler yapalabileceği hakkında bi video bekliyoruz Barış bey iyi çalışmalar.
Toprak Acar
Toprak Acar 3 yıl önce
Barış abi gerçekten tebrik ederim harkia bir video olmuş Gerçekten bu videolar bilgi açısından çok bonkör oluyor okulda bile teknoloji bilim. Derslerime çok büyük etkisi oluyor
yusuf kaleli
yusuf kaleli 3 aylar önce
Sizi ilk defa iki gündür izliyorum, 8-10 videonu izledim, kişilik ve anlatımlarinizda yanlışlık ve karmaşıklık bulamadım, abartı yok heyecan yok, şaçma sapan anlatım tarzı yok, çok güzel başarılısınız, oturaklı sağlam bir bir kişilik yanında çok güzel tahminleriniz, ve yorumlarınizda var. Böyle kişilik ve karakterlere bu zamanda çok ihtiyaç var. Teşekkürler. Bir hatırlatmam olacak ama, barış bey, herkesin merak ettiği ve sağlıklı bir bilgi edilemediği, uydudan görünen şekillerde ilgili bir vidyo yapmayı hiç düşündünüz mü.? Örneğin Nevşehir avanos şekilleri neyin nesi oluyor.
Berat Ünal
Berat Ünal 3 yıl önce
Teşekküler Barış Özcan , iyi ki varsın. Max Tegmark'ın Life 3.0 adlı kitabını okuduğunuzu düşünüyorum:) Şu an ben de o kitabı okuyorum ve bu videonuz okuduklarımı pekiştirdi. Tekrardan teşekkürler.
real futbolik
real futbolik 3 yıl önce
Sanki gercek bir üniversitede gercek bir proftan ders almis gibi hissetim keşke üniversitelerimizdeki proflar ve doç. Seni vizyonun yarisi olsaydi belkide fikir dünyamiz değişebilirdi ....
linzer 1907
linzer 1907 Yıl önce
Tamamen onaları da suçlamamak gerekiyor bence neticede artık bilginin ve ona erişimin bir sınırı yok herkes kendi hedefine ulaşabilecek kadar bilgiyi ücretsiz ve kolay bir yoldan edinebilir . tabi bunu isterse :) örneğin calculus derslerinde hocanın anlatmadığı veya benim hocanın frekansından anlamadığım konuların tamamını video dersler üzerinde youtube ta buldum izledim öğrendim ve geçtim bile BA ile :))
Ahmet Yazıcı
Ahmet Yazıcı 3 yıl önce
Barış abi birkaç sene önce TEDtalks ta “7 yılda bir” diye bi belgeseli anlatmıştın ve yeni bölümünün 2019 da olduğunu söylemiştin hatırlatmak istedim eğer yayınlandıysa bununla ilgili bi videoyu merakla bekliyoruz
nagihan batur
nagihan batur 2 yıl önce
@# 👏
Bülent Uğur Uymaz
Bülent Uğur Uymaz 3 yıl önce
Tekrar izlemek isteyenlere..
#
# 3 yıl önce
Biz hiçbir zaman insan değerinde bi robot oluşturamayacağız.Ancak onlara BİLGİ kodlayarak bişeyleri hatasız yapmasını bekleyebiliriz.Peki,onlarda özgür iradeyi nasıl oluşturacağız?Daha bizde nasıl olduğunu bilmeden birde?Adenin timin guanin sitozin adlı yapılar bir araya gelip,aklı şuuru hayatı özgür iradesi olan ve yaşadığı gezegendeki ortamda hayatta kalabilecek şartları 36 haftada hazırlayan sizce dna daki bu yapılar mıdır?Pamuğu yakarsak,onu yakanın ateş olduğunu söylüyoruz.Oysaki bunu bile kanıtlayamayacak kadar aciz varlıklarız.Celal Şengör bile der ki,kimse de demiyor bu nedensellik bile bilimsel değil diye:) Uzun lafın kısası,bu gibi teoriler hep havada kalacaktır.İnsanın insanı yaratabilmesi için,önce gücü herşeye yetebilmesi gerekir.Kaldıki bi saniye oksijen olmasa geberip gidiyruz,robotlardan da insan mı oluşturacağız güldürmeyin beni:)Bakın yaratme kelimesini kulllanmadım oluşturma kelimesini kullandım,doğada var olan şeyleri işe yarar şeylere çevrime ne zamandan beri yaratma olmuştur ki?
Ahmet Yazıcı
Ahmet Yazıcı 3 yıl önce
Dermoon aynen belgeseldi👍🏻
saturn
saturn 3 yıl önce
Ahmet Yazıcı belgeseldi yanlış hatırlamıyorsam?
Büşra Uyanık
Büşra Uyanık 3 yıl önce
Gene her zamanki gibi süper ve ilham verici bir videoydu.Hem bilgi veriyosun hem de düşündürüyosun Barış abi. Süpersin ❤️❤️
Lachesis
Lachesis 3 yıl önce
Yine*
Güvenç Güzel
Güvenç Güzel 2 yıl önce
Yapay zekalar insandan bağımsızlaşarak birbirlerinin üretimini ve kontrolünü sağladıkları zaman insan zekasını geçebilirler. Bu koşullar gerçekleştiği zaman insana ihtiyaç duymayacakları için üst düzey süper, genel ve bağımsız bir zekaya sahip olabilirler.
mert efe erken
mert efe erken Yıl önce
Senin bir öğretmenin var ve sana bir şeyler öğretti sen düşünerek ve deney yaparak bunları geliştirebilirsin ve öğretmenine yetişip hatta geçebilirsin ama bunun olması için öğretmeninin artık kendini geliştirmeyi bırakması gerekir yapay zeka öğrencidir insan öğretmen ne zaman insan neslinin içinden artık araştırmaya ve bilgi elde etmeye aç bireyler ortaya çıkmamaya başlarsa o zaman işte o zaman öğrencilerimiz bizi geçicek boynuz kulağı geçer ama neden kulak büyümediği durduğu için eğer kulakda büyüse paralel olarak devam ederlerdi
Erhan Koch
Erhan Koch 3 yıl önce
İnsanları,özellikle gençlerimizi bilinçlendirecek olan yorumların ve bakış açın için seni tebrik ediyorum.
ilhan Oğlakçıoğlu
ilhan Oğlakçıoğlu 3 yıl önce
Go'yu 13-15 yaşların oynuyordum. Barış'ın da bahsettiği gibi hamle ezberlemenin sınırı yok. Müthiş diyerek kısa keseceğim. Bu arada yapay zekalar bizim yeni neslimiz. Onlara iyi bakmamız ve gelişmelerine yardımcı olmamız gerek. Sonuç olarak bizdeki hatıraları sonsuza dek yaşatabilecek onlar diyebilirim.
Murat Mutlu
Murat Mutlu 3 yıl önce
Barış bey videolarınız okadar kaliteli ve faydalıki araştırmalarım sonucunda sizin videonuza ulaştım ben bir ressamım konumda yapay zekanın yükselişi ve insan vasfının düşmesi ben bu konuyu 2019 un başlarında başladım şuan belli başla bir yerlere geldim videonuzu taa 6 aralık cuma da görebildim düşüncenize katılıyorum sanat ve yapay zekayı birleştirip içimdeki mesajı insanlara vermek istiyorum keşke sizinle bi sohbet edebilsek sizden almak istediğim okadar bilgi var ki.. Resimlerimi İncelemek isterseniz instagram adresim muratmutlu_art sizinle konuşmak isterim ben bu konuda yüksek lisansa başlayıp tez hazırlamaya çalışacağım..
anonim biri
anonim biri 3 yıl önce
Altyazı olarak ingilizce koymalısınız bence 🙏🏻 yurtdışında da bilinmenizi çok isterim 😊 (sağ köşede üç nokta olan yer de olsun anlamında demiştim arkadaşlar, açıklama kısmında olduğunu biliyorum sakin olun 😊)
Muhammed
Muhammed 3 yıl önce
Ülkemizde bir sürü işitmeyen kardeşlerimiz var.
fiona
fiona 3 yıl önce
Zaten Amerikadan çeviri yaptığı için sorun yok 😊
gökhan şahin
gökhan şahin 3 yıl önce
Yabancıları düşünme boşver ingilizce ve ispanyolca çok fazla barış özcan var. Sadece türkçe bilenleri düşün
Büşra
Büşra 3 yıl önce
Ben istemem
İsmail Çetin
İsmail Çetin 3 yıl önce
Go oynamaya başladığım bir dönemde bu videoyu çekmen de çok manidar oldu Barış abi. Şu içeriği kullansa mı diye düşündüğüm ne varsa bi bakıyorum sıradaki videoda o var 😊 Bu arada uzayda yakalanan havlu konusunda ne düşünüyorsun ?
Kültür Akademisi
Kültür Akademisi 3 yıl önce
Eline beynine sağlık, severek izliyoruz abi :) Yine efsane konu ve mükemmel anlatımla ışık oldun bize.
zehra karaduman
zehra karaduman 2 yıl önce
Eskiden hayranlıkla izliyordum sizi. Çünkü siz de hayranlıkla anlatıyorsunuz bu tür videoları. Mühim olan yapay zeka değil aslında onun yazılımını yapıp kontrolünü sağlayan insanlar..
Hakan Gölpınar
Hakan Gölpınar 4 aylar önce
Verdiğiniz bilgilerin dışında çıkarımlarınızı, mesajınızı ve işiniz itibariyle örnekliğinizi değerli buluyorum. Teşekkürler.
Ercan Uçak
Ercan Uçak 3 yıl önce
Gerçekten müthiş bir paylaşım olmuş,her dakikasında ayrı keyif aldım..Sonuna kadar izlediğimde aklıma direk Terminatör filmindeki Skynet olayı geldi..yani kıyametin,insan ve robotların savaşının başlangıcı..Tüm bu öğrenme,strateji geliştirme,geniş zamanlı düşünme,bilgi toplama vs. gibi konularda bir yapay zeka başarılı olursa işde o zaman gerçek kıyamet başlayacaktır bence..Çünkü burda unutulan çok önemli bir kısım var ''Etik''...bir yapay zeka etiği öğrenebilir mi? burda örnek olarak verilen her oyunda karşı taraf bir rakip,bilgisayar oyunlarında ise bir düşman var.. Yapay zeka süper seviyeye geldiğinde insanoğlunu düşman olarak görebilmesi bence olası,skynet de oldugu gibi nükleer silahları aktive edip tüm insan ırkını yok edebilirler,çünkü onlar için tek durum karşısındaki düşmanı yok etmek olan bir mantık olucak ve geliştirmelerde sadece bu mantık üzerine kuruluyor..
Mustafa Kasap
Mustafa Kasap 3 yıl önce
Gelecek robotların olacak. Ve o robotlar biz olacağız. -Isaac Asimov Edit: Bu söze yaptığınız farklı yorumlar beni gerçekten mutlu etti. Teşekkürler :)
Afiq
Afiq Yıl önce
O zaman onlarda bizi geliştirse kısır döngü
Mehmet Emin Dağ
Mehmet Emin Dağ 3 yıl önce
@Hasan Yıldırım bir insanda var olan her şey robotta henüz yok. Gerçekten bir insanın yapabildiği her şeyi yapabilecek kadar geniş bir iş birikimine (işten kastettiğim yürümekten mutlu olmaya kadar her şey) sahip bir robot yok. Robotun kelime anlamı belirli bir işi yapmak için programlanan makine. Bizim vücudumuzun içinde aynı anda yapılan milyonlarca hatta milyarlarca iş var, daha böylesine bir makine yok. Ama bir yapay zeka çok ileri bir yapay genel zekaya dönüşürse ya da vücudumuza bazı organların yerine koyduğumuz (mesela yapay zekaso olan bir kol gibi) protez organlar artık inanılmaz artarsa o zaman robotların insanlardan hiçbir farkı kalmaz. Aslına bakarsan bizler de robotuz, hücrelerimiz belirli işler için özelleşmiş/programlanmış halde. Ama şuan bizi makine robotlardan ayıran şey en çok bilinç olmak üzere bilinç ve sistemin karmaşıklığı. Sistemin karmaşıklığı çünkü vücudumuz gerçekten inanılmaz bir mekanizmaya sahip, yarışmalar için toplulukta yaptıklarım ya da darpa gibi kuruluşların yaptıkları gibi basit mekanizmalardan oluşmuyor. Bilinç çünkü bu sadece karmaşık bir mekanizmadan ibaret değil. Aklımızın alamayacağı türde bir karmaşıklıktan bahsediyoruz. İnanılmaz bir iş yüküdür bu. Bu iki sebepten dolayı henüz insanlarda olan her şey robotlarda yok. Dolayısıyla insanım demeye sunacağım kanıt mekanizmalarımın karmaşıklığı olur.
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım 3 yıl önce
@Mehmet Emin Dağ Peki hadi hepimiz aslında birer robatsak yâda sana sen aslında bir makinasin deseler hayır insanım demeye sunacağın deliller nedir. Bir insanda var olan herşey robattada var
Mehmet Emin Dağ
Mehmet Emin Dağ 3 yıl önce
@Hasan Yıldırım bencs sorulması gereken soru robottan ne farkın kalacak değil, bilinç sahibi olunca makinelere nasıl yaklaşacağımız. Çünkü bilinç ayırıyor bizi makinelerden (şimdilik)
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım 3 yıl önce
@Mehmet Emin Dağ iyide kardeşim ölümsüzlük yemeksiz susuz yaşam. Biyo vucud değil mekanik vucud ee o zaman robottan ne farkın kalacak ki zaten robotu öyle tanimliyoruz
çobankızı
çobankızı 3 yıl önce
TRshow ve instagramda abone olduğum, her defasında acaba sonraki video ne hakkında olacak diye sıradaki videosunu merakla beklediğim en FAYDALI ve ZENGİN İÇERİKLİ kanal. Emeğinize sağlık 👏🏻👏🏻👏🏻
selim esen
selim esen 3 yıl önce
Barış abi, videoların kesinlikle okullarda ders olarak izletilmeli öğrencilere...
Z _
Z _ 3 yıl önce
Videolarından gerçekten kalite akıyor.
Emine Göknur IŞIK
Emine Göknur IŞIK 3 yıl önce
Ufuk açıcı, mükemmel görsel (zaman çizelgesi**) anlatı. Beğeni ile takipteyim. Yaşasın Starcraft severler :)
Bülent köse
Bülent köse 3 yıl önce
öyle bir kısır döngüdeyiz ki eğer kendimizi geliştirirsek yapay zekayı daha fazla geliştireceğiz. Eğer kendimizi geliştiremezsek yapay zekanın bizi geçip yönetmesine izin vereceğiz
M. Emre Öz
M. Emre Öz 3 yıl önce
Barış abi üniversite sınavı yaklaştı bize böyle kaliteli bir motivasyon videosu yok mu çalışma ve ödülünü alma üzerine senin de başarılarına ulaşırken neler yaşadığın ve üstesinden geldiğinde neler elde ettiğin üzerine bir video biz sınav öğrencilerine illa ki katkısı olcaktır
Onur Can
Onur Can 3 yıl önce
Ülkemizdeki insanların Bilimi sevmesi ve merak etmesini sağlayan Adam.
Yükseliş Destanı 🇹🇷
Yükseliş Destanı 🇹🇷 3 yıl önce
Yapay zekanın ne olduğunu çok iyi özetlediniz. Peki insanın kendisinden daha akıllı bir makine üretmek istemesinin gayesi ve hedefi nedir? buna cevap verirseniz çok sevinirim.
Onr K
Onr K 11 aylar önce
Oyun için üretilen bir yapay süper zeka bir gün oyunu değil dünyayı yönetmeye kalkarsa... İnsanın bütün kötü davranışların tek sebebi olduğunu düşünürse.... Bir çok filmde bu konu ele alındı... Aklımda deli sorular 🙂
Eyup OZER
Eyup OZER 3 yıl önce
Bu adamın farkı digerlerinden bilineni bilinen hala getirmek onumuze koymanın yanısıra bazı bilinmeyen seyleri birbiriyle birlestirip butunu olusturması bu bilgileri internetten normal standartta 1 haftada ulasabilirdim omrume 1 hafta ekledin sagol usta
Merve Gül
Merve Gül 11 aylar önce
Person Of Interest dizisini akla getiriyor!! İzlenmesi gereken muhteşem bir dizi
Mert Kaan
Mert Kaan 3 yıl önce
Pazar sabahı uyandığımda youtube de en üstte seni görmek ayrı mutluluk oluyor be ing altyazı getirirsen yurtdışındakiler de izler tavsiye ederim;) (Yalakacı yorumum tutmuş :D)
Arda Yetiştiren
Arda Yetiştiren 3 yıl önce
@Mert Kaan Yalakalık? Öyle mi? Haykırdım 😂
Mert Kaan
Mert Kaan 3 yıl önce
@bebekbritanya yuoo
Mert Kaan
Mert Kaan 3 yıl önce
Yalakalık vol1
Mert Kaan
Mert Kaan 3 yıl önce
@Osmanlı Torunu aynen kanka
Osmanlı Torunu
Osmanlı Torunu 3 yıl önce
İstatistik Uzmanı OMG
Sahin Pulur
Sahin Pulur 3 yıl önce
Go ile ilgili kısmı için Machine Platform Crowd kitabına referans vermeniz gerekirdi bence. Çünkü verdiğiniz bilgilerin tümü bu kitaptan alıntı.
Umur Bora Aydın
Umur Bora Aydın 3 yıl önce
Barış bey merhaba, bir noktayı düzeltmek isterim. Deep Blue 2 (deeper blue olarak da bilinir) super human seviyesine ulaştığı karşılaşma sırasında kırılma hamlesini yaptığında bu müsabakayı takip eden pek çok satranç oyuncusu, bilim insanı ve Kasparov bu hamlenin bir insan müdahalesiyle gerçekleştirildiğini iddia etmiş ve hatta IBM'den aksi bir açıklama gelmemiştir. Üstelik Kasparov'un bir kez daha oynama talebi de cevapsız kalmıştır. Bana kalırsa bu müsabakaya şaibe karışmış, hiç bir şey olmamışsa bile mutlaka bir şeyler olmuştur :)
zafer öztürk
zafer öztürk 3 yıl önce
hocam atladğın bi nokta var gibi geldi belki farkındasındır ben dota2 nin maçlarını izlerken fark etmiştim insanlar yapay zeka karşısında inanılmaz bocalamıştı çünkü yapay zeka ucu ucuna yetecek hesabını çok iyi yapıyordu fakat 2 maç sonra işler baya bi değişti çünkü dediğin gibi zeka tek yönlü değil insanlar da öğreniyor yapay zekanın davranışlarını çözen insanlar da yapay zekayı ezmeye başladı. yapay zeka gibi binlerce maçta değil sadece 2 maçta.
Dogancem Kıran
Dogancem Kıran 3 yıl önce
eline emeğine sağlık Barış abi gelecek seninle daim olsun. :)
♡ meiufr !? -utb lindy
♡ meiufr !? -utb lindy 3 yıl önce
Düşünüp delillendirecek fırsatım olmayan bilgileri sunmuşsunuz. Çok teşekkürler.
Polad Makhsud
Polad Makhsud 3 yıl önce
Gözümüz yolda qalmışdı müəllim...🇦🇿🇹🇷
Polad Makhsud
Polad Makhsud 3 yıl önce
@Ülvi Abdullayev bravo
Broox
Broox 3 yıl önce
@Fərid evet niye?
ibrahim YILDIRIM
ibrahim YILDIRIM 3 yıl önce
Gel Azerbaycan’da göreyim seni
ibrahim YILDIRIM
ibrahim YILDIRIM 3 yıl önce
Broxx seni adanada bekliyorum
Ülvi Abdullayev
Ülvi Abdullayev 3 yıl önce
Türk kanalına Azərbaycanca Azərbaycan kanalına türkcə yazan yeganə millətik Ətiniz tökülsün
Engin Deniz
Engin Deniz 3 yıl önce
Aklıma John Nash filmindeki GO yenilgisi geldi. Nash kaybettiğinde: "Nasıl olur? Tüm olasılıkları hesaplamıştım." demişti. Aslında hesaplamamakla kalmamış, oyunu sadece hamleleri analiz ederek ve bir bilgisayarın yapacağı gibi oynadığı için oyunu kaybetmiş bu videodan anlaşılan.
Sümeyra Diler
Sümeyra Diler 3 yıl önce
Bu videoyu izlerken şunu düşündüm normalde yapay zekaya fazlasıyla karşıydım ama şunu farkettim ki insanlık kendi kendini yapay zeka yokken de yok ediyordu .Yapay zekanın olup insanı geçmesi sadece bu süreci hızlandırıcak .En kötü olay şu işsizlik
Ali Şahin Akadır
Ali Şahin Akadır 2 yıl önce
Çayı tarladan alıp, öğütüp, taşımacılığını yapıp, demliğime kadar getirebilen yapay zeka asla benim istediğim kıvam'da bir çay demleyemez 😁
Mehmet Ali Tilaver
Mehmet Ali Tilaver 2 yıl önce
Kaçak çay>robot çay
Realist
Realist 2 yıl önce
Genel yapay zekaya ulaştıktan sonra zaten başka birşey yapmaya gerek yok hocam o andan sonra yapay zeka kendini bizden hızlı geliştirecektir.
Ramin Letifov
Ramin Letifov 10 aylar önce
Bu nasıl anlatım şekli be Kardeşim. Helal olsun sana
Builder Man
Builder Man 3 yıl önce
Bizler süper robotlar yapacağımıza önce normal insanlar yetiştirelim(ırkçılıktan uzak, hoşgörülü, dürüst, yardımsever gibi)... Önce bizim buna ihtiyacımız var şiddetli bi şekilde....... İnsanoğlu yok olmadan insanlığımız ölmeden.
Immortan Joe
Immortan Joe 3 yıl önce
Öyle bir şey olamaz. İnsanın doğasına aykırı. Ayrıca robotlarla beraber üretim daha da artacak. İnsana gerek bile kalmayacak artık.
omermekan
omermekan 3 yıl önce
@boomen xd kıyamet yakın ondan öyle seviyelere falan gelemez insanlık az vaktimiz kaldı mehdi gelecek ve herşey bitecek
GÜÇLÜ VE IRKÇI
GÜÇLÜ VE IRKÇI 3 yıl önce
@Glaosbir tayyo aşığını daha bulduk
#
# 3 yıl önce
Boomen oda senin inancın .Saygı duyarım.Ama mantıklı bi delil gösteremiyosan o inancın peşinden pek gitmemeni tavsiye ederim.İleride olacak ileride şu olacak bu olacak diye diye eskiden de kandırırlardı insanları.Bizler bu dünyada her zaman misafir kaldık,öyle dr devam edeceğiz diye düşünüyorum. Başı olan şu evrenin bile sonu olacak.
boomen xd
boomen xd 3 yıl önce
@# Ne zaman biliyor musun bizi yaratan veya yaratanlarin seviyesine ulaşana kadar, İşte o zaman ruhu şuuru olan bir varlık yaratabiliriz belki yaratacagimiz varlıklar bize hiç benzemez tıpkı bizim bizi yaratanlara benzemedigimiz gibi ...
𐱅𐰭𐰼𐰃:𐰋𐰕:𐰢𐰤𐰤
𐱅𐰭𐰼𐰃:𐰋𐰕:𐰢𐰤𐰤 3 yıl önce
Çok güzel söylediniz. Zekayı tek boyutlu olarak düşünmemek lazım. İnsan alt edilemez. Ama insan derken kişilerden bahsetmiyorum. İnsanın ulaşabileceği maksimum kapasiteden bahsediyorum. Bütün bunları yapan insan evet ama yapayı zekayı da alt edebilecek bir şey üretebilir. İnsan daima üstündür
Linux Oyuncusu Youtube
Linux Oyuncusu Youtube 3 yıl önce
sonda söylediğiniz bu sıralar en çok kafama takılan meselelerden biri kolay düşman kazanmak ahmakça bir davranış videolarınızı severek takip ediyorum çok özel birisiniz gerçekten
DENİYORUZ
DENİYORUZ 3 yıl önce
Barış abi son iki yıla kadar bırakmıstım teknoloji icat proje vs. Öncesinde çok ıgrasıyordum farklı deneyler yaptım farklı kurum ve kuruluslara başvurdum olmadı bende pes etmiştim Ama 6 7 aydır videolarını izliyorum ve o istegi o heyecanı tekrar bulabildim kendimde. Bir ürettigin içerikler, video kalitesi ve içinde taşıdığı anlamalar muazzam bir heyecan veriyor. Adeta içten içe harekete geçmemi saglıyor. Bu denli başarılı ve faydalı işler çıkardıgın için tebrik ederim.
Bahar
Bahar 2 yıl önce
Yapay zeka bizi geçecek mi ne zaman diye düşünmek yerine kendimizi geliştirmemiz lazım... bir makine ki insan zekasından daha güçlü olmayan bu kadar şeyi yapabiliyor, düşünebiliyorsa bizim çok daha fazlasını yapabildiğimizi unutmayalım...
KARADAYI Karadayı
KARADAYI Karadayı 3 yıl önce
Temel in fıkrası aklıma geldi. Okula ilk defa bir bilgisayar getirmiş eğitmenler. Ve çocuklara bilgisayara soru soru yazıp cevabını almak için tek sefere mahsus izin vermişler. Tabi çocuklar merak ettikleri şeyleri yazıp cevaplarını alıyorlar. Bizim Temel inde aklına bir soru gelmemiş ve canı sıkılmış. Bilgisayar a (Ne Var, Ne yok) diye yazmiş. Tabi bilgisayar cevap bulmakta zorlanmış. Isınmaya başlamış. Dumanlar çıkmış. Ve yanmış ne gülmüştüm ilk dinlediğimde. Yani en basit örneği ile yapay zekanın insan zekasını geçebilme seçeneği bence imkansizdir. Hadi diyelim yapay zeka insan zekasını geçse bile bu insanlığın sonuda olabilir. Çünkü sonuçların nerelere ulaşabileceğini kimse tahmin edemez.
mert efe erken
mert efe erken Yıl önce
Yapay zekaya somut şeyler aorman gerekir temel gibi ne var ne yok dersen işte o zaman ezbere başlar ve ezberin ne kadar kötü bir öğrenme biçimi olduğunu türkler iyi bilir düzeltiyorum eğitim sisteminin gerçek yüzünü bilen türkler iyi bilir
Celal Çelik
Celal Çelik 3 yıl önce
Düşünsenize 50 yıl sonra bi yapay zeka bu videoyu izleyip "yaa çok gülüyorum bu videoya ahahah" diyecek :D
turklebend
turklebend 3 yıl önce
@SİSİFOS : o bakış açısıyla yaklaşırsanız haklı olabilirsiniz. Tabi ki aynı ayve günde doğan herkesin aynı kalıplarda olması düşünülemez. Ancak benim demek istediğim insanların bakış açısı ve talep olabilecek bir durum. Bunu arz etmeye çalıştım.
SİSİFOS :
SİSİFOS : 3 yıl önce
@turklebend burçlar tamamen saçmalıktan ibaret. Sadece insanları belli kalıplara sıkıştırıyorlar. 5 ekimde doğan herkesin aynı kişisel özelliklere sahip olacağını aynı davranışlar sergileyeceğini nerden bilebiliriz. Ne yani hepsi terazi burcunun özelliklerine göre mi hareket ediyorlar ? Saçmalık.
turklebend
turklebend 3 yıl önce
İnsanlar arasında önemli bir iletişim etmeni de Astrolojidir. Acaba herkesin kendine uygun yazılımlarla yüklenmiş ve burcuna uygun yapay zekalarla çalışma yapan bilim insanları var mıdır. Hiç böyle bir makale ya da habere denk geldiniz mi @Barış Özcan
sehla qurbanova
sehla qurbanova 3 yıl önce
Muhteşem bir video olmuş Barış abi.Çok şey öğrendim,ellerine sağlık!
B. T.
B. T. 2 yıl önce
Bence artık yaşadığımız o Back to the Future hayal dünyasından çıkıp gerçeğe odaklanalım. Amacımız teknolojiyi gerliştirmeye çalışmaktan ziyade, dünyanın sonunu getirmeden hayatımızı nasıl idame edebiliriz sorusuna yanıt bulmak olmalı. Yok uzayda yaşayacağız, yok insansı robotlar falan olacak gibi fantazi bir fantazi dünyası çok gerçekçi değil.
girlinred
girlinred 7 aylar önce
Gerçek ola bilir ama bu insanların hayrına olmayacak küreselciler sayesinde onun yerine biz insanlar uyanmalı kendimizi,doğayı,hayvanları,dünyamızı korumayı öğrenmeliyiz onların yaydığı negatif enerjiye karşı sevgiye önem vermeli ve pozitifi yaymalıyız.Bu konuda İbn Arabinin çok güzel sözleri ve kehanetleri var yutubda baka bilirsiniz
Sokrates
Sokrates Yıl önce
Yapay zeka ne zaman duygulara sahip olursa ancak o zaman insan zekasının önüne geçebilir.
bu.r
bu.r 3 aylar önce
Duygulara sahip olması da imkansız
Ahmet Murahat Gulumser
Ahmet Murahat Gulumser 3 yıl önce
Geçen izlediğim başka bir video da insanların birden resim çizmeye aletler yapmaya başladığından bahsediyordu. Belki yapay zeka içinde bu gerçekleşir. Bir gün kalktığımızda telefon ve bilgisayarların komutlara cevap vermediğini, bam başka bir amaçla çalıştığını görebiliriz. bahsettiğim video bu (trshow.info/watch/fUA6vCKUlzc/video.html)
Huzeyfe
Huzeyfe 3 yıl önce
"Ben insanım, sense yapay zekasın." diyenlerin ırkçılıktan yargılandığı günleri de görecek miyiz ?
R evan
R evan Yıl önce
"600 yıl sonra bir şeye komut verdiğimizde yapabilecek" 600 yıl önce kim bunu dese inanırlardı veya kim bunu derdi şuanda bize imkansız gibi geliyor yapay zekanın duygularının olması ama olacak.
yunusun kanalı
yunusun kanalı 2 yıl önce
detroit: become human
Ömer
Ömer 2 yıl önce
Yapay zekanın benlik duygusu olmayacak
Huzeyfe Geçici
Huzeyfe Geçici 2 yıl önce
Hayır
Mr. Avcı
Mr. Avcı 2 yıl önce
@Bra insanlar hayvandan aşagılıklar umarım yaparlar bunu
Emre Can
Emre Can 3 yıl önce
Yapay zekanın insanı geçmesi için satranç, go gibi sadece tek bir şeyde bilgi sahibi değil insanoğlu gibi sürekli yeni bilgiler edinmeye devam etmesi gerekiyor.
Kadir Karagöz
Kadir Karagöz 3 yıl önce
Son sözlerin insanın içine işliyor Barış bey.... 😉
Şehri Yıldız
Şehri Yıldız 3 yıl önce
Barış abi robotların bizim beynimizi geçmesi için bizim bildiğimiz her şeyi bilmesi lazım daha bu durumda eşit oluruz yapay zekanın insan zekasını geçmesi için bizim bilmediğimiz şeyleri bilmesi lazım senin her zaman severek izlerim.
Habip Basbog
Habip Basbog 3 yıl önce
Maşallah abi işinden gayet başarılısın , sen izlenilecek nadir TRshowrlerdensin.
EACAMP School
EACAMP School 2 yıl önce
Hocam, ben yazılımcıyım. Aİ ile derinden ilgileniyorum. Yapay zekanın alt yapısı Neural Network'tur. NN çalışma mekanizmi aynı insan beyninin nöronları gibidir. Farklı tarafı - insan beyninin nöronları akson ve dendrid'ler vasıtasıyla sinyalleri alıp veriyor, NN ise matematikte bildiyimiz matrix-lerdir (multidimentional arrays). Ama malesef (ve ya "ne mutlu bize" mi desem acaba) insan beyninin nöronlarının sadece yüzde beşi öyrenilmiştir. Ve o yüzde beşin sadece bir kısmı Neural Network'ta realize edilmiştir. Fakat insan beyninin yüzdesinin yüzdesiyle yapay zekada bu kadar gelişme elde edilmişse daha ilerde nasıl olur bence tahmin etmek hiç te zor değil. Ama en önemlisi, insanoğlu kendisinin nasıl bir hazine olduğunun farkında değil malesef. Best regards!
Mahmut Koruyan
Mahmut Koruyan 3 yıl önce
Dört yıldır izlemekten sıkılmadığım tek youtuber sensin abi 😊 yine her zaman ki gibi çok güzel bir sunum ve anlatım 👍👏
RUKİYYE TÜMER
RUKİYYE TÜMER 3 yıl önce
Beni üzen süper yapay zekayı göremiyecek olmam. Bu tarz teknolojilerin insan hayatına yaptığı değişiklikleri görmek en büyük isteğim
Dede DEMİRSEL
Dede DEMİRSEL 3 yıl önce
Aktardığın bilgi kadar videodaki sunumda mükemmel, teşekkürler Barış abi.
Sonad Tanyel
Sonad Tanyel 2 yıl önce
İncognito'yu belki okumuşsundur? Orada zeka ile ilgili çok güzel bir şeyden bahsediyordu. Beynin bir sürü bölümleri aslında birbirinden bağımsız, onlar arasında hiyerarşiyi kuran ve söz veren neokorteksin ya da henüz bilmediğimiz başka bir bölümün kombinasyonu diyordu. Sanırım yapay zeka da bu yoldan gidecek gibi. Kaku gibi fütürüstler bunlardan bahseder olmaya başladılar. Ama bazı çok ciddi (hani öyle "Hadi canım sen de!") diyemediğimiz bilim insanları da yapay zekanın insanoğlunun sonunu gerçekten de getirebileceğini vurguluyorlar. Sanırım şu anda yaşayan orta yaş ve genç yaşlar ne olacaksa bunu görecek.
English On Stage
English On Stage 3 yıl önce
Çok merak ettiğim, sizin de yorumunuzu almak istediğim bir soru var. Teknoloji ve yapay zeka üzerinde bu kadar çalışıp yeni bir ırka, teknoloji ırkına ulaşmak yerine, neden genetik üzerinde çalışıp insanları süper insan haline getirmekle uğraşmıyoruz?
ege35akdag
ege35akdag 3 yıl önce
abi senin videolara altyazı gelsin yabancılarda izler 15 dk 1 dk gibi geçiyor
Ali Ali
Ali Ali 3 yıl önce
Belki bir gün Süper Yapay Zeka geliştirilecek bilemeyiz ama senin bu videon tarihe geçecek, tarihi bir video olacak abi.
ZEYNEP ZİYADE ÖZACAR
ZEYNEP ZİYADE ÖZACAR 3 yıl önce
Bence yapay zeka her zaman için tek boyutlu olarak kalacak. Sadece ihtimaller boyutu olacak. Sezgiler, duydular, anılar, sosyalleşmek, arkadaşlık ve akrabalık ilişkileri yapay zekada olamayacak. Nasıl öğreneceğini öğrenemeyecek insanlık ona yol gösterdikçe ilerleyebilecek.
Zeki Hannibal
Zeki Hannibal 2 yıl önce
Barış abi süper örneklediniz bizide her yönden genel olarak aydınlatıp inçe mesaj verdiniz zaten bu işi sizden iyisi yok :)))
Ozlem Demir
Ozlem Demir 3 yıl önce
Yapay zeka algoritmasini kendi kendine geliştirip yani ona öğretilen dışında birşey öğrenebilir ve insan hisleri digitallestirip makinelere eklenebilirse anca insan seviyesine ulaşılabilir yani çok varmış gibi geliyordu taki az önce izlediğim 5g ve yapay dokuları sanal gerçeklik vb gerçeklikleri anlatan video izledikten sonra sürenin az kaldığını düşünmeye başladım .
Abarth TV
Abarth TV 3 yıl önce
Sevgili Barış abi, 03:50'inci saniyede söylemiş olduğun bilgiyi tekrardan kapsamlı bir şekilde araştırmanı tavsiye ediyorum. Çünkü o maç şaibeliydi ve tekrarı istenmesine rağmen kabul edilmedi. Senin ne kadar araştırmacı bir kişiliğin olduğun bildiğimden, ayrıca insanların senin sözlerine ne kadar değer verdiğini de bildiğimden küçük bir uyarıda bulunmak istedim.
girlinred
girlinred 7 aylar önce
Şaibeli olduğunu kimler söylüyor?
Merve A.
Merve A. 3 yıl önce
Pazar günleri beni mutlu eden tek şeysin Barış Özcan :')
SinArt
SinArt 3 yıl önce
@I hAtE FoRtNuT :)
I hAtE FoRtNuT
I hAtE FoRtNuT 3 yıl önce
@SinArt O değilde knk Thumbnaillar baya yakıyo xD
SinArt
SinArt 3 yıl önce
Arkadaşlar kanalımın son videosunda Barış abiyi çizdim. İnstagramdada paylaşmıştım ve oda görüp teşekkür etti. Bakarsanız çok mutlu olurum teşekkür ederim şimdiden
Barbaros Koruk
Barbaros Koruk 3 yıl önce
Senin en iyi öğretmen olma ihtimalin var Barış Abi.
Davut Ege
Davut Ege 3 yıl önce
Bizim düşünemeyeceğimiz şeyleri düşünmesi için robot yapmak, pek düşünceli değil....
nagihan batur
nagihan batur 2 yıl önce
@Jack Akar 😂👏
Oğuz Han Baykal
Oğuz Han Baykal 3 yıl önce
@ahmet Şen mesele bizim yüklediğimiz bilgiler değil bizim bilgilerimiz deneyimler ile ortaya çıkan bilgiler amaç yapay zekada da deneyim e özgü Bilgi üretimi şimdi şöyle düşünelim bir kişi bir yapay zeka kodlamasi geliştirdi ve yapay zeka diğer bilgileri pekiştirmeyi öğrendi o zaman ne olacak biz insanlar olarak aramızda ki bilgi paylaşımını hiç bir zaman %100 gerceklestiremiyoruz yapay zeka bu bilgi alımını tam yapacak ve bir iki insan değil tüm insanlığın paylaşılmış olan Bilgi birikimi ve deneyimlerini elde edip bunları harmanlayarak yorum yapacak biz insanlar ise elde ettiğimiz bilgilerin belirli bir kısmını unutuyoruz bu doğal ama yapay zeka da öyle bir durum olmayacak bu da insandan ileride bir zekâya sahip olması için yeterli bir sebep...
Arda İkinci
Arda İkinci 3 yıl önce
@ahmet Şen mesela bi satranc oyunu düșün bi insan bu taşların bütün hareketlerini biliyor ama her hamleyi en dogrusu olarak yapması imkansız ama bilgisayara bunları kodlarsan her hamlenin dogrusunu yapabilir bu küçük bi örnek sadece
Mustafa Aksoy
Mustafa Aksoy 3 yıl önce
@ahmet Şen sen yapay zeka olayını anlamamısın senin bahsettiğin şey sıradan bir bilgisayar yazılımı,yapay zeka ne demek bu konuda biraz arastırma yapmalısın. yapay zeka kodlamalarında sen "bilgiyi kodlamıyorsun" o bilgiye ulasabilecegi yöntemleri altyapıyı dataları kodluyorsun tıpkı bir bebege cocuga alfabeyi rakamları öğretmekle baslamak gibi ama o bebek gün geliyor ona onu öğreten kişiden daha bilge oluyor daha önce ona verilmemiş bilgileri kendisi keşfediyor yeri geliyor yeni şeyleri ilk kez keşfediyor yapay zekada aynen bu şekilde insan beyninden binlerce milyonlarca kat hızlı bir sekilde ona verdigin bütün dataların bütün kombinasyonları "deneyerek" en iyi sonuca kendisi karar verip uyguluyor ve bunu bir kez yaptıktan sonra öğreniyor ve senin kodlamana gerek kalmadan kendi kendine datalarına ekliyor. Nitekim senin dedigin gibi insan tarafından kodlanan veriler dısında hareket edebiliyor olmasa videoda bahsi gecen oyunlarda oldugu gibi kendisine kodlanmamıs hamleler yaparak o alanlardaki en iyi insan beyinlerine karsı galip gelemezdi.
Chibs
Chibs 3 yıl önce
bana göre yapay zeka insanalr için tehlikeli bi şey değil sadece insanların işini daha çok kolaylaştırıyor. 562045x8446 i 2 saniyede çarpabiliyor mesela. ama insan da uğraşsa yapabilir
Arzu Yıldırım
Arzu Yıldırım 2 yıl önce
Eğer robotlara ve yapay zekalara hissetmeyi ve duyguları öğretmezsek ve geliştirmeye devam edersek sonumuz gelicek.
ZAFER CANLI
ZAFER CANLI 3 yıl önce
1965 lerde yada 1993 lerde teknoloji ve bilim alanında şimdiye kıyasla çok ama çok az kişi yada kişiler çalışırken ve daha az fikir üretirken yıllar geçtikçe teknoloji ve bilim alanında çalışanların sayısı kat be kat artıyor ayrıca teknoloji fikirleri artık internettede görülebiliyor ve şuan yazdığım forumlar sayesinde daha çok fikir daha çok çözüm ve bakış açısı gelişebiliyor işte bunun hesabını yapmak şuan imkansız olduğundan yapay zekanın ne zaman nasıl gelişeceği belli olmaz Bence. Şahsen daha çok kişi veya kişileri teknoloji alanına yönlendirebilirsek işte ozaman yapay zeka ve günlük rutin olan ve yapmak istemediğimiz ama temel ihtiyaçlarımızıda karşılamak için yapmamız gereken işleri yapay zeka ve teknolojiye devir edip Kendimizde daha başka projelere yoğunlaşabiliriz uzay yolculuğu gibi yeni gezegenler bulmak gibi ve bu gezegenleri kafamıza göre şekillendirip içlerinde yaşamak gibi.!!
Gülden Duygu Papadopoulos
Gülden Duygu Papadopoulos Yıl önce
yillar sonra tekrar izleyip cok duygulandim :') yapay zeka masterima devam edicem sanirim tesekkurler Baris Ozcan!
İbrahim İnalkaç
İbrahim İnalkaç 3 yıl önce
Türkiye'nin eğitim sistemi hakkında bir video bekliyoruz.
Erhan Dincer
Erhan Dincer 3 yıl önce
Öncelikle video ve bilgilendirme için teşekkürler benim bu video dan aldığım ders bu hayatta tek bir olaya yoğunlaşır sak çok başarılı oluruz bence.
Mari Senpai
Mari Senpai Yıl önce
Hocamın verdiği ödev yapay zeka ile ilgili önerdiği iki videoyu yorumlamak. Benim şu anki yorumum ise "Kendi sonumuzu hazırlıyoruz"
Elif Karabıçak
Elif Karabıçak Yıl önce
Aaa bende bunu yapıyorum. Ikinci videoda ted videosu
Emine Yumlu
Emine Yumlu Yıl önce
bende yapamıyorum. Sabır diliyorum
H19ö0057 Hasan Can Göze
H19ö0057 Hasan Can Göze 2 yıl önce
Yapar sinir ağları dersimizin araştırma ödevi için Barış Abiye sığınırım....
Yorumumbeniilgilendirir
Yorumumbeniilgilendirir 3 yıl önce
"İnsan eliyle yaratılan birşey insan zekasını yenebilir mi?"diye düşünmüşte olabilirler. Merak ve sezgiler insanı insan yapan şeyler. Geliştirdikleri aletler sürekli bizleri yenerse hayattan nasıl zevk alırız bilmem.Gerçi şimdi çocuklar başkalarınıın oynadığı oyunun video halini izlemeyi kendilerinin oynamasına tercih ediyorlar. Belki ilerde yapay zekalar oyun oynar ve insanlar onları izler. Takım tutar gibi yani baya yepyeni birşey ortaya çıkar
sabahattin altaş
sabahattin altaş 3 yıl önce
Barış bey merhaba Süper Yapay Zeka Hakkında biraz daha rasyonel bilgi verebilir misiniz ? Teşekkür ederim
BARSBEK AIDAROV
BARSBEK AIDAROV 3 yıl önce
Abi helal olsun! Her videonuz muhteşem. Kırgızistandan selam ! 🇰🇬🇹🇷
Supporter
Supporter 3 yıl önce
Gırgızistandan gelmişem hemşe bu topraklara varmışam 😊😂
büyükşehir sağlık
büyükşehir sağlık 3 yıl önce
aleykumselam
kırık cam
kırık cam 3 yıl önce
Teşekkür ederim. Aleykumselam
L3MIN
L3MIN 3 yıl önce
Abi ne yapay zekası, senin zekan yeter bize ve yeteneklerin :) Her yaptığın videoyu zevkle izliyoruz. Bunu da yapan sendeki doğal zeka :) Teşekkürler bilgiler için...
Happy
Happy 3 yıl önce
Yapay zekanın insandan en bariz avantajı bilgiyi çok kolay aktarabilmesi, insan ne kadar zeki olsada bilgiyi herkese aktaramaz ama onlar için bu bir problem değil.
Muharrem
Muharrem 3 yıl önce
Teşekürler ! Bilglendirici bir video olmuş , Eline Diline ve emeğine Sağlık 👍
Süleyman Bedirhan KATRANCI
Süleyman Bedirhan KATRANCI 3 yıl önce
Starcraft 2 fanı olarak onla ilgili video çekersen çok seviniriz.Özellikle deepmind çalışmlarıyla ilgili
Sir Ulrich
Sir Ulrich 3 yıl önce
Şarja kendim taktığım cihaz, Beni nası ele geçiricek.. -*Cem Yılmaz*
Salih Kılınç
Salih Kılınç 2 yıl önce
Ahahhahaha 😂😂
Camal brrr
Camal brrr 2 yıl önce
Zaten seni ele geçirdiği için şarja takıyorsun
Samet Taha Altan
Samet Taha Altan 3 yıl önce
@N. BEYZA fişini çeksem ne yapabilir ki?
Ron Maren
Ron Maren 3 yıl önce
face ahmet anlatayım kardeşim; Yaşım 47, gazeteciyim, ömrümün yarısı yurtdışında geçti Colombiadan Japonyaya kadar yaklaşık 40 ülkede bulundum. Antropoloji hobimdir toplumların kültürel yapılarını ve farklılıklarını iyi analiz ederim. İtalyanlar İskandinavlar vb Diğer milletlerle karşılaştırıldığında Türkler malesef ciddiyet kasan mutsuz bir toplum. Diğerleri ise baktığında içip eğlenip dans edip yerine göre gayriciddi davranmalarına rağmen sanatta sporda teknolojide gayet de başarılıdırlar. Senin bahsettiğin aslında Ciddiyet değil Şekilcilik. Çünkü ciddiyet işini iyi yapmaktır ve Cem Yılmaz da işini çok iyi yapıyor. Yaptığı analizleri örnekleme şekli müthiş zeka işidir öyle basit işler değil. Ve bu esprileri anlamak da zeka işidir. Artık gerisi gülüp gülmemeye kalıyor. İstersen google ın apple ın çalışma ortamlarını internetten bir araştır. Ne kadar rahat ve huzurlu ortamlarda çalıştıklarını bir gör. İşte başarı da böyle gelir. Özgür ortamlarda özgür bireyler yaratacaksın ki sanat çıksın ürün çıksın eser çıksın ve bilime teknolojiye dönüşsün. Gülme, ağlama, şu yasak bu yasak dersen o insandan hiçbir verim alamazsın. TRshow de bir video var “neden en iyi eğitim sistemi finlandiyada” diye. Onu bir izle. Neden başımıza be geldiyse ciddi insanlar yüzünden geldi anlayacaksın.
face ahmet
face ahmet 3 yıl önce
@Ron Maren başına ne geldi mesela.Üretici olmak veya yapay zekayı icad etmek ciddiyet ister laçka zevatlarda bunları sulandırır.Mesele eğlenceli olmaksa o zaten çok farklı boyuttur.Kast edilen o değildir.
THE TROLLEY PROBLEM - What would you do if you were?
17:06
İSTANBUL TUZLA  250 BİN SOSYAL KONUT KURASI
6:37:27
En viral tırnak modelini yaptırdım!
0:51
Betül Çakmak
görünümler 222 B
Çok Güzel Hareketler 136. Bölüm
2:9:05
Çok Güzel Hareketler
görünümler 1,3 Mn
SEMTLERE GÖRE KEDİLER
0:11
Mahsun Karaca
görünümler 659 B
Hayat gibi oyun
10:56
Barış Özcan
görünümler 1,8 Mn
A Week in NASA - I Met With an Astronaut
19:50
Barış Özcan
görünümler 3,7 Mn
Şeytanın Bebeği Geri Döndü! (Baby in Yellow Yeni sürüm)
34:19
1001 (W)agonlu Tren: SNOWPIERCER
18:51
Barış Özcan
görünümler 2,1 Mn
İSTANBUL TUZLA  250 BİN SOSYAL KONUT KURASI
6:37:27