Çoklu evren teorisinin zamanla ilişkisi ne? | Teke Tek Bilim - 12 Eylül 2021

  görünümler 250,802

Habertürk TV

Habertürk TV

Yıl önce

Teke Tek Bilim'de zaman kavramı konuşuldu... Işık hızına ulaşınca ne olur? Solucan deliğinde yolculuk mümkün mü? Çoklu evren teorisinin zamanla ilişkisi ne? Zamanın akış yönü değişebilir mi? Zaman neden görecelidir? Zamandan sapma nasıl meydana gelir? Zamanın olmadığı bir evren var mı?
Zamanın varlığı nasıl ispatlanıyor? Zamanın yönü değişebilir mi? Zaman kavramıyla ilgili bilim dünyası ne söylüyor?
Zamanın yönü değişebilir mi? Zaman kavramıyla ilgili bilim dünyası ne söylüyor? Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Semiz Teke Tek Bilim'de soruları yanıtladı.
Zamanın olmadığı bir evren var mı? Zamanın varlığı nasıl ispatlanıyor? İTÜ Fizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Onur Kahya Teke Tek Bilim'de değerlendirdi.
Zaman neden görecelidir? Zamandan sapma nasıl meydana gelir? Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkcan Özcan Teke Tek Bilim'de yorumladı.
Teke Tek Bilim’de Fatih Altaylı soruyor… konukları; Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Semiz, ? İTÜ Fizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Onur Kahya ve Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkcan Özcan yanıtlıyor
"Gücü Özgürlüğünde"
Doğru Haber, Dinamik Sunum, Kaliteli Program, Güçlü Yorum
Haberturk TV TRshow Kanalına Abone Ol ➤ hbr.tk/QNhqSs
HaberturkTV
➤ www.haberturk.tv
HaberturkTV
HaberturkTV
➤ / haberturktv
#haber #gündem #sondakika

YORUMLAR: 373
Begüm
Begüm 9 aylar önce
Fiziğin anlaşılması belki de ne güç olduğu konularından biri için muazzam bir program olmuş. İbrahim Hoca’mın farklı bakış açıları ve efsane çizimleri, Erkcan Hoca’mın basite indirgemek üzere yaptığı açıklamaları ve örnekleri, Emre Hoca’mın görselleriyle desteklediği konuşmalarıyla zaman konusunda meraklı herkesin izlemesi gereken bir lezzet şöleni. Tebrik ederim 👏👏👏
Sadece Emre
Sadece Emre Yıl önce
Böyle bilimsel programların daha çok olması dileğiyle. Özellikle kuantum fiziğininin baş döndürücü dünyasını tüm insanların bilmesi gerek bence.
Muhammed Temiz
Muhammed Temiz Yıl önce
Sayın Fatih Altaylı , harika bir iş yapıyorsunuz. Programlara hazırlanışınızı , yönetişinizi bir kenara bırakıyorum. Sadece bu programı istikrarla devam ettiriyor oluşunuz bile harika bir iş. Tüm memleket adına size teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun.
Utku Oguz
Utku Oguz Yıl önce
Çok değerli bir program teşekkürler.Aynı kadroyu daha sık görmek isteriz.
Esaretin Nedeni
Esaretin Nedeni Yıl önce
Bu arada İbrahim hocayı ilkkez izledim ve Modern fizikden biraz uzak kalan düşüncelerini çok beğendim..Hayal kurabilenler,benim için herzaman bilenlerden daha değerlidir..Bunun dışında diğer iki hoca da çok iyi ikisini de daha önce izlemiştim..İyi bir bilim insanı ikisi de ama kurallara çok uygunlar..Kendi fikirlerini de beyan etselerdi keşke İbrahim hoca gibi...
The anime kid
The anime kid Yıl önce
felsefe yapmıyorlar bilim bu ibo felsefeci takılıyor diğerleri bilim adamı gibi
NAZIM KOPUZ
NAZIM KOPUZ Yıl önce
Çok teşekkür ediyorum, harika program olmuş. Zaman kaybetmeden bu önemli konuyu tekrar ekrana taşımanızı arzu ederim.
muntekim gicirbey
muntekim gicirbey Yıl önce
Tüm hocaların emeklerine sağlık. Fatih beye de bize hocaları ulaştırdığı ve soruları için teşekkürler. Kişisel görüşüm programı tek hoca ile yapmak daha verimli olabilirdi. Erkcan hoca konuları basitleştirmekte ve güzel analojiler kurmakta daha başarılı gibi. Tek başına Erkcan hocamızla program ne güzel olurdu.
dhrgjfd
dhrgjfd Yıl önce
Bilimsel içerikli programlar umarım artar . İzlemesi çok keyifli oluyor .
Necmettin SAGLAM
Necmettin SAGLAM Yıl önce
Fatih Altaylı da yaşlanmış be zaman geçiyor. yılların programı konu zaman aklıma geldi yazayım dedim çocukluğumdan beri takip ederim yeni videolarda genç fatih yok Allah sağılıklı uzun ömürler versin. Fatih Altaylı'ya bu tarz programlar için bilimi bizlere gerçek bilim insanları ile ulaştırdığı için onlarla bizi buluşturduğu için teşekkür ediyorum iyi ki varsın Fatih Altaylı !
Alihan E.
Alihan E. Yıl önce
Hukuk fakültesi son sınıftayım. alanımla aşırı bağlantılı olmadığı hâlde bilim ve teknik konulara merakım ve ilgim var. Nitekim her Türk gencinin milli bilincini bilimden yola çıkarak oluşturması gerektiği kanaatindeyim. Fatih Altaylı Bey'e benim gibi sosyal bilimler alanında çalışacak insanlara bilim alanında da birikim sahibi olma imkânı sunduğu için kendi adıma teşekkür ederim. Umarım reyting yüzünden böyle kaliteli programları sunmaktan vazgeçmezsiniz. Bu programların gençlerde bi' karşılığı olduğunu bilin istedim.
Patriota Rhøne
Patriota Rhøne 9 aylar önce
üzgünüm ama alanınızla aşırı değil hiçbir alakası yok. Hukuğun içinde evrensel bilgiye dair hiçbir arayış yoktur. İnsanlar arasındaki asayişi belli bir sistematiğe ve otoriteye bağlama uğraşıdır o kadar.. ötesi değil.
İlber Tunga
İlber Tunga 8 aylar önce
@Patriota Rhøne Alakalı olmasına gerek yok. Teke Tek Bilim konuları bütün detayıyla olmasa da her vatandaşın biraz bilgi sahibi olması gereken konular. Zaten Türkiye yaşadığı sorunları eğitimsizliğe borçlu büyük ölçüde. Hiçbirimiz bu programları izleyerek bilim insanı olamayız. Ancak en azından bilim insanlarını bir nebze olsun anlamaya ve bilime göre hareket etme olgunluğuna erişebiliriz. Genç yaşta bilime bu program sayesinde ilgi geliştiren bir çocuk da bilim insanı olabilir tabii ki.
Patriota Rhøne
Patriota Rhøne 8 aylar önce
@İlber Tunga bana neden cevap verdiğinizi anlayamadım..sizin bu cevabı vermenize olanak sağlayacak tek bir kelimem yok. benim ilk yorumum ota boka hukukçu olduğunu belirtme ihtiyacı hisseden arkadaşla ilgiliydi.
Oktay Adıay
Oktay Adıay 10 aylar önce
Mekanik zamanlama düşünce hızına göre kararlaştırılmış bir düzenektir.Daha büyük boyutun daha büyük canlısı daha ağır(yavaş düşünür).Onun için akıp geçen zaman sabittir değişmez.Kavramdır.
Ahmet Özkan
Ahmet Özkan Yıl önce
Erkcan hocanın bilim tarihi anlatıcılığı mükemmel
Özge Ascı Özel
Özge Ascı Özel Yıl önce
Bu tarz programlar çoğalsın harika 🙏bizim artık aydınlanmaya ihtiyacımiz.var
Ela Karadag
Ela Karadag 9 aylar önce
Zamandabizimelimizde
Mamba Mentality
Mamba Mentality 10 aylar önce
şu konuların türkiyede konuşulmasını sağladığın için teşekkürler fatih altaylı.
frederickbulsara
frederickbulsara Yıl önce
Bir umuttu yaşatan insanı. Sadece güzel günlere inancımız bile yeter.
frederickbulsara
frederickbulsara Yıl önce
TV de gördüğümüz karıncalanmanın açıklaması olan beyaz gürültü evrenin gerçek sesi
75li
75li Yıl önce
Boğaziçi fizik öğrencilerine sabır diliyorum.
Emre
Emre Yıl önce
neden ki hocalar iyi
lcnlvc
lcnlvc Yıl önce
@75li Kesinlikle katılıyorum
Emre
Emre Yıl önce
@lcnlvc neden?
Kaan Akyüz
Kaan Akyüz Yıl önce
neden ühü
Baybars Bagdatli
Baybars Bagdatli Yıl önce
Deli misiniz İbrahim hocaya kim katlanır djfkf
SÜLEYMAN YILDIZ
SÜLEYMAN YILDIZ Yıl önce
mükemmel program olmuş, herkese teşekkürler
Uvrcnk
Uvrcnk 10 aylar önce
Bu programlar hiç bitmese günlerce dinlesek. Vallahi bıkmam.
Merkez M.M
Merkez M.M Yıl önce
Prof olmuş kişilerin olgun ve yeri geldiğinde kenara çekilmeyi bilmesi gerekir. Alınan, gücenen bilim insanları yüzünden bilim alanında geri kalmış olabiliriz :))
emre sipahi
emre sipahi Yıl önce
Fatih Bey selamlar cok cok tesekkurler bu program icin Allah razi olsun iyiki biri cikiyorda boyle programlar yapiyor.
M. Turco
M. Turco Yıl önce
Harika bir program olmuş, teşekkürler
maradona
maradona Yıl önce
severek takip ediyoruz. ufuk acici programlar yapiyorsunuz Fatih Bey. Degerli konuklariniza sevgi ve saygilar sunarim.
the real science searcher
the real science searcher Yıl önce
Çok teşekkürler Fatih Altaylı beyfendi; Bu tür videolar yapmanızı istiyoruz Hergün siyaset haberlerinden ve kısır döngü içindeki olayları seyretmekden bıktık BİLİM İSTİYORUZ BİLİM...
Börte Kağan ŞAN
Börte Kağan ŞAN Yıl önce
Semiz hoca sayesinde dinlemek çok zorlaşıyor, öğrencilere kolay gelsin :)
baran noyan
baran noyan Yıl önce
Erkcan Özcan ve Kerem Cankoçak popüler bilimi sevdiren iki insan, alanım dışında olmasına rağmen ilgiyle dinliyorum ikisini de. Keşke Kerem Hoca da olsaydı bu programda.
embrace humanity
embrace humanity 10 aylar önce
Ülkenin TEK kaliteli programı.
Halilİbrahim COCİ
Halilİbrahim COCİ 10 aylar önce
peki bizim buradan baktığımız gibi başka bir gezegenden de dünya ya bakılıyor olablir mi? olabilirse bizim gezegenimizden gelen ışıkların ne kadar uzaktan geldiğiyle paralel olarak geçmişimize bakmış olmuyor mu?
Sevinc Ergiydiren
Sevinc Ergiydiren Yıl önce
Disiplinlerarasılığın önemi ne kadar açık şekilde burada da kendini gösteriyor. Fizikçiler felsefe, edebiyat ve psikanaliz ile biraz daha ilgili olsalardı, kavramları ve teorileri ifade kabiliyetleri daha da artacağı için daha zengin bir anlaşılırlığa ulaşabilirlerdi. İzleyici açısından bu eksikliği gidermek için, konuyla yakından ilgili felsefeciler, nörologlar, psikanalistler, edebiyatçılar davet edilebilirdi. Ama böylesi bir muhtevası olan programlara Türkiye 'de yer verilmediğini dikkate alırsak çölde vaha mesabesinde bir program olmuş. Teşekkürler... Bir sonraki programda belki dilediğimiz zenginlikte olur inşallah.. Bu arada, dünya ölçeğinde yankı bulan makalelerin sahipleri olan hocalarımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.
Sevinc Ergiydiren
Sevinc Ergiydiren 4 aylar önce
@Vedat Turhan en basitinden görecelilik teorisinin dahi psikolojik yönüne bir bakmak yeterli.. çift yarın deneyinde, gözlemcinin etkisi de, psikolojinin dışında tutulamaz. Bilim insanları da dahil, algı mekanizmalarının ve bilgiyi işlemleme süreçlerinin subjektifliği, yanısıra bazı verilerin niçin öne çıkarıldığı, bazılarının ise niçin gözden kaçırıldığı/ kaçtığı gibi noktalar bilinçli ilgili olduğu kadar, hatta belki daha fazla olarak bilinçdışı süreçlerin ne kadar etkili olduğu ortaya konduğu düşünülürse... Ayrıca insan, rasyonel davranan bir varlık mı? Birçok davranış ve düşünce süreçlerinde irrasyonel olduğu gerçeği, nasıl reddedilebilir?
Baran Uçar
Baran Uçar Aylar önce
Fizik bilimini matematiksiz anlayamazsınız zaten. Eğer tamamen arındırılmış yüzeysel bilgiler istiyorsanız bu popüler bilimin hikaye anlatıcılığıdır. Hocalarımız az bile girmiş işin tekniğine sırf karmaşık bir hâl almaması için.
Baran Uçar
Baran Uçar Aylar önce
Ayriyeten psikolojinin ve insan temelli, benmerkezci bakış açısının ve özellikle de edebiyatın iddia ettiğinizin aksine fizikten ayrılması gerekir. Çünkü makro ve mikro evrenlerde meydana gelenler insanın dar görüşünden çok daha komplike ve üst düzey dir. Bir insanın evrenin işleyişini anlamak için en azından lise düzeyinde calculus bilmesi gerekir. Öyle edebiyatla psikolojiyle evreni anlamlandıramazsınız, ancak kendinizi avutabilirsiniz. Gerçekten bu işleyişi kavramak ve anlamak isteyen bir insanın en azından şu yayında anlatılanlar kadar karmaşıklığı normalize etmesi şart. Çünkü evren böyle işliyor. Nörobilimin çalışma alanından da tamamen farklıdır bu olay. Sadece felsefeyle ilgilidir ki zaten orada bulunan çoğu hoca bu işin felsefesine de hakimdir dilerseniz araştırır, izlersiniz.
sinan kul
sinan kul 2 aylar önce
Yemin ederim Celal hoca anlatimini cok aradim.
Sertan Serdaroglu
Sertan Serdaroglu Aylar önce
Yayını yeni izledim çok beğendim,özellikle büyükbaba paradoksu iyiymiş Geleceğe Dönüş filmi gibiydi.
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ Yıl önce
Yalnızca Erkcan hocanın olduğu bölümlere atlayarak izledim. Teşekkürler 👏
BAYINDIR
BAYINDIR Yıl önce
Ben Fatih Altaylı dahil herkesi dinledim.
Bilal Berkan
Bilal Berkan Yıl önce
Öyleyse çok şey kaybettin.
Das Universum™
Das Universum™ 10 aylar önce
Niye?
Dimline Mühendislik
Dimline Mühendislik Yıl önce
Bu güzel program için teşekkürler.
Yılmaz Bay
Yılmaz Bay 2 aylar önce
Celal hoca ve İlber hocanın değerini bir kez daha anladım anlatabilmek bambaşka bir şey İbrahim hoca üzerine alınabilirsin.....
Serpil Aydoğuş
Serpil Aydoğuş Yıl önce
Tam anladım derken, İbrahim Semiz'in çelişkili açıklamalarıyla beynim yandı 😇
halil kural
halil kural Yıl önce
@Sinan Yıldırım Sen fizikçisin galiba adama mal dediğine göre yok eğer fizikçi değilsen dostum , kusura bakma ama konuyu bilmeden o konu hakkında emek vermiş birine mal diyorsan senden mal bir insan yok
The Magic Shop Sihir Dükkanı
The Magic Shop Sihir Dükkanı Yıl önce
Zaman ölçülerinin temeli döngüden çemberden daireden gelir, birimler ise açıdan. 360 derece temeldir.
Nuri Tomruk
Nuri Tomruk Yıl önce
Çok güzeldi, teşekkürler... Bir kez daha izlenmeyi hak ediyor.
RARE GEMSTONE. METEOROİT
RARE GEMSTONE. METEOROİT Yıl önce
HERSEY DURSA BİLE ZAMAN DURMUYOR......HERSEYIN ZAMANI VAR......ZAMAN DUNYA GİBİ..YUVARLAK GİTTİGİN ZAMANA GERİ DONUYORSUN...... YANİ SUREKLİ DONUŞ.....Bİ YERDE BİTİYOR Bİ YERDE BASLIYOR.. ... ..ZAMAN SONSUZ
Gokhan ANDAC
Gokhan ANDAC Yıl önce
Harika, devamini bekliyoruz.
mezemax
mezemax Yıl önce
Akıllı insanlar aşı olanlar değil Fatih Bey, akıllı insanlar sorgulayan ve soru soran insanlardır. Saygılar
solaris867
solaris867 Yıl önce
İbrahim tam bir bilimadamı değil hiçbirşeyi sorgulamıyor kendi bildiği doğruları var sadece ama erkcan ve emre bey daha sorgulayıcı bir yaklaşımla anlatıyorlar
Baran Uçar
Baran Uçar Aylar önce
sorgulamamaktan çok maceracı yaklaşmıyor fazla realist diye yorumladım
Baran Uçar
Baran Uçar Aylar önce
ama kendi doğrularına biraz fazla düşkün onda hemfikiriz
Muhammed Aras
Muhammed Aras Yıl önce
Işık hızı saniyede 300 000 km değilde 200 000 km olsaydı zaman üzerindeki etkisi ne olurdu?
Ceyhun
Ceyhun Yıl önce
bir fark olmazdı o zaman evrendeki hız sınırı 200 ü geçemezdi.
X Y
X Y 8 aylar önce
Her canlının ömrü 1/3 oranında azalirdi
Ahmet Hakan TAŞDEMİR
Ahmet Hakan TAŞDEMİR Yıl önce
En iyi hoca erkcan hoca çok net
BAYINDIR
BAYINDIR Yıl önce
Şampiyon Beşiktaş
Polat Kavalci
Polat Kavalci Yıl önce
Yasasin iyiler
Retra
Retra Yıl önce
Berkcan hoca mı ?
Metio Ashour
Metio Ashour Yıl önce
Atom kütlesinin elektron ağından kayması zaman kavramını bir bütün halinde oluşturur
tutku rıza
tutku rıza Yıl önce
Zaman dediğimiz şey aslında evrenin hareketi olabilir mi acaba? Çünkü biz sabit dursak bile o kendi düzleminde hareket etmeye devam ediyor, hızlandığımız zaman zamanın yavaş akması da görelelikle uyuşuyor çünkü evrenin hızına yaklaşıyoruz. Ama mesela ışık hızına ulaşsak bile yaşlanmaya devam edeceğiz çünkü evren ışık hızından hızlı genişliyor.
Alaylı Münevver
Alaylı Münevver Yıl önce
Zaman, sabit ivmeye sahip, yani iki vektör arası mesafeyi düzenli kateden, iş yapan, hareket eden her şey olabilir. Eskinin su, saati kum saati gibi. Örneğin her sabah 6 da öten bir horoz bize sabahın başlangıcı söylen bir saattir. Kendimizi ve horozu değişken alarak bir saat türetmiş oluyoruz. Ancak bu değişkenin neler olacağı bizim uğraşacağımız işle ilgilidir. Evrendeki her şey bir kümedir. Tanım kümesinin ne olacağı ve buna göre değer kümesinden nelerin görüntü kümesinde yer alacağını bizim fonksiyon kuralımız belirler. Tanım kümemiz evrende yer alan tüm cisinlerdir. Ama biz tarım yapmak istiyorsak fonksiyon kularını takvimsel olarak belirleriz ve dünyanın güneşin etrafındaki haraketlerine göre türettiğimiz, geniş zaman aralıklarına göre yapılmış takvimleri kullanırız. Ama bir spor müsavakasındaki fonksiyon kuralı kronometre yani dünyanın kendi etrafında dönüşü hesaba katılarak her türlü dış etkenden arındılarak yapılmış sarkaçlar bize zamanı verir. Zaman değişkendir yani.
eKaragoz
eKaragoz Yıl önce
Işık sabit bir şey,evrene görede sabit, yani evren 500 bin km hızla genişlese bile evrene gore ışık hızı yine 300 bin.evrene göre zaman yavaslamaz.
Esaretin Nedeni
Esaretin Nedeni Yıl önce
Zaten söylediğin şey göreliligin en temel ilkesi : " Kendisinin değilde etrafındakilerin hareket ettiğini söyleyen tüm gözlemciler eşit derecede haklıdır".
Gg G
Gg G 4 aylar önce
Zaman entropi azalsa da artsa da ileri gider çünkü zaman entropiye bağlı değildir, eğer öyle olsaydı evren kapanmaya başlarsa doğmadan önce ölmeniz gerekirdi, Hawking de zamanın geriye akcağını düşünüyordu fakat hatasını kabul etti.
Ömer Yavuz
Ömer Yavuz Yıl önce
Programda benim için en değerli fikir, kanıtlanmış bir fikir olmasa da, Erkan Hocanın "belki de özgür irade yerelde mecuttur. Büyük resimde ise her şey yazılıdır." dediği kısımdı. Zira Kur'an-ı Kerimde tarif edilen evren modelinin bu şekilde olduğunu düşünüyorum. Yaratıcının gerçekliğinde her şey yazılı iken bizim gerçekliğimizde hala özgür irade mevcut gibi. Biraz anlaşılması güç bir konu. Son olarak hem Kur'an-ı Kerim'i hem de bilimi yakından takip eden biri olarak şunu görüyorum: Bilim ilerledikçe Kur'an-ı Kerim'in evren modeline yaklaşıyor ve yaklaşıcak.
Batuhan Sarıoğlu
Batuhan Sarıoğlu Yıl önce
Erkcan Özcan kadar harika bir insan görmedim
Doğan Aktaş
Doğan Aktaş 11 aylar önce
12, sümerlilerin tek el ile kolayca sayabildikleri en büyük sayı olduğu için. 4 parmak kemiğinin toplamı baş parmak burada pivot oluyor. 60 da yine aynı şekilde 12 saydıktan sonra diğer elin parmaklarını kullanarak 5 ile çarpımından elde ediliyor. böylelikle iki el kullanarak kolayca ulaşılabiliyor. Abaküs icad olmadan önce gayet zekice ve verimli bir sayma metodu. Bizim 10luk sistem de aynı parmakları kullanıyor ve sadece 10a kadar kolayca sayılabiliyor.
comar savasr
comar savasr Yıl önce
İbrahim Hoca'nın anlatmaya çalıştığı şey şudur arkadaşlar. Diyor ki şuanki bilgimizle ve fizik kanunlarıyla zamanda geriye yolculuk yapamayız. Çünkü zaman uzayla birlikte ileriye doğru ivme kazanmaktadır. Bu sebeple zamanda geriye yolculuk ya da solucan deliklerini anlamsız buluyor. Çünkü '' evrensel '' fizik kuralları olduğunu düşünüyor kendisi... Şahsen ben de öyle düşünüyorum. Genelde bu tarz söylemlerde insanlık daha yolun başında diye yorum yapılıyor. Fakat insan zekası bence artık maksimum seviyesine ulaşmış durumdadır. Bundan ötesinin olabileceğini düşünmüyorum. Kapasitemizin nirvanasındayız. Bu sebepten ötürü evrenin kanunlarının ne olduğunu belirleyebilecek zekamız olduğunu düşünüyorum. Teori olarak her şey mümkün fakat paralel evrenler, çoklu evrenler, dünya dışı zeki yaşam formu gibi durumlarla bilimsel olarak herhangi bir ize rastlanmış değildir. Gerçekten de sonsuz evrenin sonsuz gezegenlerinin içinde yalnız olabiliriz. Çünkü evrimimizi incelediğimizde çok şanslı olduğumuzu görebilirsiniz. Dinozorlar yok olmasaydı bugün biz yoktuk. Bunun gibi milyonlarca yıl süren evrimimizde şansla atlattığımız birçok süreç var. Diğer gezegenlerdeki formlar bu süreçleri atlatamamış olabilir. Keza yalnız olmasak bile birbirimize ulaşabilmemiz mümkün değil. Evrende başka bir zeki canlı formu aramak kumsalda en açık renkli kum tanesini aramak gibi bir şey bence...
Deli divane
Deli divane Yıl önce
İnsan zekasının nirvanasında cümlesi hem yanlış hem eksik . Öncelikle insan zekası potansiyel olarak daha fazlasına ulaşabilir. Ayrıca 200bin yıl önceki insanla şuanki insan nasıl aynı değilse ileride de daha zeki varlıklara dönüşeceğimiz kesin.Bu gelişimi teknoloji ile dışardan temasla da hızlandırabiliriz belki.
ThePolitissa
ThePolitissa Yıl önce
Türkiye'deki hocaların bir kısmının hocalık yapmak yerine araştırmacı olmaları gerektiği. Kendi ne anlamış ne anlatıyor diyorsunuz şunları dinleyince. Bazı insanlar gerçekten hoca olma vasfına sahip değil. Bu akademisyenleri ABD'deki gibi iki grupta düzenlemek lazım hakkaten.
M.E
M.E Yıl önce
Zamanın ölçü birimi atom titremesidir
Onur'ca Düşünceler
Onur'ca Düşünceler 9 aylar önce
Maddenin olmadığı bir yerde zamandan söz etmek dinsel yorumdan başka bir şey değildir. Hele hele zamanı “nesnel” halde yorumlamak Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki gezintisi gibidir; o “gerçek” bir rüyadayken yazdığım gibi yorumlayanlar ise günümüzün popüler sözcüğü ile “sanal” rüyadalar. “Zaman” denilen kavram MADDENİN HAREKETİNİN BİR İFADESİDİR.
gökalpx
gökalpx Yıl önce
Düşündüğüm ilgi alanımdaki bir konu çeşitli fikirlerimide yazdım youtubede evet ama biliyorumki elbet etkiledi bir çok kişiyi görüldü. Bence zaman yok! fakat burada ilginç durumlar söz konusu zaman yok derseni üst seviye bilim camiasında küçümsenebilirsiniz çünkü biliyorumki bir çok fizikçide zaman kavramını en üst seviyede algılayamıyor kapasiteleri yetmiyor en üst seviyedeki fizikçilerin algısıyla zaman gerçek, einstein newton günümüzün en ileri fizikçileri vesaire.bunlar için zaman su gibi bir gerçek matematik açıdan formul açısından. Buna rağmen ben zamanın algı olduğunu düşünüyorum gün gelir bu fikrimle bir ödül alırsamda bu tarihin en bedava ödülü olur çünkü zamanın var olduğunu iddia edenler ispatlamak zorundadır. Derinlemesine teorik çıkarımlarım mevcut sadece kısaca şunu söyleyeceğim şimdilik zeno paradoxu zamanın algı olduğuna en büyük kanıtlardan biridir. Bu paradoxa cevap verildi sanılsada genel kabul görmemiştir. Zaman varsa hareket mümkün olmazdı eğer kalkıp yürüyorsam zaman yoktur tarihde iddia edilen gibi tabi o zaman hareket gerçektir anlamında söylenmiştir bu söz zamana vurgu yapılmamıştır ben bunun zamanın olmadığına kanıt olarak sunuyorum yürüyorsam zaman yoktur. Eğer bir ok hedefine buluşmadan önce zaman atlıyor denirse buda zamanın olmadığına bir kanıttır İnsanların düşüncesindeki problem şu fundementalist gibi davranmaları zaman konusunda nasıl? Bir ok hedefine nasıl buluşur sorusuna verilen cevaplarda zaman kavramı kullanılarak veriliyor halbuki zaman kavramını düşünmeyince ortada bir çıkmaz kalmadığı görülür.
SITKI ŞENDURAN
SITKI ŞENDURAN Yıl önce
hocalarımızın ağzına sağlık müthiş program yine. Erkcan Hocayı daha fazla görmek isteriz Celal Şengör ile beraber bir programda görmek isteriz
Gülru Şatır
Gülru Şatır 5 aylar önce
Bahsettiğiniz ikiz deneyinde, uzaya gidip gelen kişi kendi gençken ikizini yaşlanmış buluyorsa bu zamanda yolculuk olmuyor mu? Geleceğe gidiş mümkün bu durumda. Peki bunun tam tersi yani geçmişe gidişin de bir formülü olabilir mi
baris_ cirik
baris_ cirik 4 aylar önce
zaman yolculuğu olmuyor,o daha hızlı olduğu için zaman daha yavaş akıyor
Fuat Karamuk
Fuat Karamuk 5 aylar önce
Zaman uzayda en çok yer kaplayan karanlık maddenin içinde şahsi düşüncem tabi...
chemist p
chemist p Yıl önce
6 ay sonra 1 milyon izlenmeye ulasırsa haber edin de sevinecek sebebimiz olsun
ortaya karışık
ortaya karışık Yıl önce
Peki ben hatirladirim :)
werther
werther Yıl önce
Olmadı
Niyazi Ertem
Niyazi Ertem Yıl önce
Dönüşü olmayan yol. Güzel tanım.
oral akipek
oral akipek 9 aylar önce
programın başında saniyenin ilk ortaya çıkışını anlatamayınca, diğerleri düzeltince kompleks yapmış , bütün program bakın ben de bilgiliyim der gibi o golü çıkarmaya çalışmış resmen koca adam :) yani inş öyledir normal hali buysa daha beter.
Mücahit Hhgol
Mücahit Hhgol Yıl önce
Şu en sağdaki değerli hocamızı İlber'i Celal'i bir de emrah sefa gürkan'ı aynı probleme alırsanız muhteşem bir şey olur
Deniz atlantis
Deniz atlantis Yıl önce
Erkcan Özcan devamlı çağırın bilimi öğrenelim güzel anlatıyor hep o konuşsun ))
Art Vandelay
Art Vandelay Yıl önce
0 noktasi diye kabul ettigimiz yerin arkasini bugun kullandigimiz teknoloji ile goremiyorsak? Belki X yil sonra... cok buyuk kesif olur :)
Volkan Nazlılar
Volkan Nazlılar Yıl önce
fatih bey rica ediyorum erkcan hocayı tek olarak konuk alın. şu sinir bozucu ilker canikligil bu şekilde kanalına konuk alıyor ve sonuç harika. zira bu zamana kadar fizik bilimini benim gibi insanların anlayabileceği dilde anlatan tek kişi. selamlarımla.
Yzb Demir
Yzb Demir Yıl önce
ibrahim hoca da belli bir birikimi olan insanlara hitab edebiliyor, programı sadece 'sizin gibi insanların' izlemediğini düşünebilmelisiniz
Volkan Nazlılar
Volkan Nazlılar Yıl önce
@Yzb Demir ibrahim bey cok sey biliyor olabilir ancak biliyor olmakla anlatabiliyor olmak arasında büyük fark mevcut, onu da zaten izleyen herkes tahlil etti.
Yzb Demir
Yzb Demir Yıl önce
@Volkan Nazlılar erkcan hoca entropi kavramını bile açıkladığı için onu dinlemekten zevk alıyor olabilirsiniz ama ibrahim hocanın görsel anlatımları beni daha çok tatmin ediyor
Yzb Demir
Yzb Demir Yıl önce
@Volkan Nazlılar ikisini karşılaştırıyor değilim ama yorumlarda herkes şu iyi bu kötü demiş
Volkan Nazlılar
Volkan Nazlılar Yıl önce
@Yzb Demir genel kanı -ki ben de aynı görüşteyim - diğer konuklardan ben daha fazlasını biliyorum tavrını sergilediği yönünde. Tamam bir miktar ego olmadan yani özgüveni beslemeyen ego olmadan kariyer yapmak zor. Ancak bu meslektaşlarınıza göstermeniz gereken minimum özeni ortadan kaldırmamalı. Dahası belirttiğim üzere çok çok iyi bilmekle bildiğini başkasına aktarabilme mahareti farklı konular, pedagojik formasyon eğitimi alsanız bile yeterli gelmiyor doğrusu örnekte görüldüğü gibi.
Koray Başoğlu
Koray Başoğlu Yıl önce
istediğin kadar bilgin olsun İbrahim hocamsı kişilik, saygı kazanacak kadar bilgi edinememişsin. Öğrencilerine Allah sabır versin. Kibirinle başbaşa kal, sohbetlere katılma olur mu? Bir tek seninkisi doğru çünkü
Arda
Arda Yıl önce
Celal hoca olacktı şurda öff be
Dünya Benim
Dünya Benim Yıl önce
Kim o kanka
Seth Davenport
Seth Davenport Yıl önce
Neden devamlı teori terimini kullanıyorlar. Çoklu evren modeli hipotez değil mi? Nasıl teori olarak nitelenebiliyor? Teori olabilmesi için bazı matematiksel verilerle güçlendirilmiş olması gerekiyor.
Yağız Albayrak
Yağız Albayrak Yıl önce
İbrahim Semiz anlatıyor Erkcan Hocam açıklıyor. :D Flu TV kanalında Olmaz Öyle Saçma Bilim serisinde Erkcan Özcan, Serpil Özcan ve İlker Canikligil ile çok daha keyifli ve akıcı şekilde Zaman Nedir ? videosunu tavsiye ederim. Ayrıca Erkcan Özcan videoların yorum kısmında güzel soruları cevaplamaya çalışır.
Fevzi Taşçeken
Fevzi Taşçeken Yıl önce
program guzel fakat cok kısa
Kaan Aşkın
Kaan Aşkın Yıl önce
24:00 Quantum ile ilgili kitaplar ve oyunlar var zamanın bükülmesi veya esnetilmesi gibi . İnsan 3.0 İsmail Hakkı aydın Yeni Kitapları mevcut beyin matematiği ile zaman Algısı veya Quantum break Gibi hem eğlenip hemde donup kalabileceğiniz enteresan bir oyunda örnek olarak verilebilir .
Cody Dakotah
Cody Dakotah Yıl önce
Bir alanda uzman olmak ve bilgi birikimine sahip olmak baska bir sey, uzman olunan konuyu bilmeyenlere anlatabilmek cok daha baska bir sey.
rust rust
rust rust Yıl önce
Altaylı ya teşekkür ederim 👍
Cihan Turgut
Cihan Turgut Yıl önce
Fatih Altaylı,hocalardan daha hakim konulara.Seni büyük Bir keyifle dinledim Fatih Abi.
Ebru Arman
Ebru Arman Yıl önce
Anlamak için kuantum bilgisi lazım Bize bu bilgi verilmedi malesef ...
Barış ÇALIKUŞU
Barış ÇALIKUŞU Yıl önce
Siz aşılı olabilirsiniz Fatih Bey aşı olup olmamak insanın kendi tercihidir ben de kendi fikrimi söylemek istiyorum AKILLI İNSAN onayı ve ruhsatı olmayan ileride ne getirip ne götüreceğini kimsenin bilmediği bir sıvıyı vücuduna zerk ettirmez nokta
SESADAM
SESADAM 11 aylar önce
"Zamanda geriye gitmek" bence tamamıyla yanlış kullanılan bir deyim. Zamanda geriye gidilmiyor, sadece ışıktan daha hızlı giderek, bundan -misal- 10 yıl önce oluşmuş görüntüleri görmenin teorik olarak mümkün oluğundan bahsediliyor. Ben 10 yıl önceye gidersem 40 yaşındaki halimi görürüm, ama bunu sadece bir yayın izler gibi izlerim, daha fazlası değil.
brd6020
brd6020 Yıl önce
en kisa zamanda ikincisi lütfen hemen
Rainbow World
Rainbow World Yıl önce
Bu tùr proqramları çok yapin. Ìnsanların bilgilenmeye ehtiyacı var.
Ali rıza Durak
Ali rıza Durak Yıl önce
Harikasınız Fatih bey bu ülkeye lazım ender entelektüelllerdensiniz
Ozgur
Ozgur 3 aylar önce
Feynman'ın eski Tübitaktan çevrilmiş bir kitabı vardı, fizikçiler için agresif diyordu galiba , şapkalı abide var biraz agresiflik :)
M.E
M.E Yıl önce
Zaman madeyi titreten şeydir
Levent Özdemir
Levent Özdemir Yıl önce
100 ışık yılı uzaklığa tam ışık hızıyla yolculuk yapan kişi 100 yıldamı gidiliyor? bence dünyada gözlemleyen kişiye göre 100 yıl olabilir ama tam ışık hızıyla yolculuk yapan kişiye göre anlık gitmiş olmazmı ?
Bilgenin Evi
Bilgenin Evi Yıl önce
Bir ışık yılı 9,46×10 üzeri 12 km'dir. Yani 9,46'dan sonra 12 sıfır eklemeliyiz. 100 ışık yılı için ise 9,46'dan sonra 14 sıfır eklediğinizde okuyabildiğiniz km'dir. =946.000.000.000.000 km.
Levent Özdemir
Levent Özdemir Yıl önce
@Bilgenin Evi 1 ışık yılının kaç km olduğunu biliyorum ama benim söylediğimle ne alakası var.
Bilgenin Evi
Bilgenin Evi Yıl önce
@Levent Özdemir 100 ışık yılı uzaklığa tam ışık hızıyla yolculuk yapan kişi 100 yılda mı gidiliyor? diye sormuşsunuz. Gidilmiyor, gidilemez, demek istedim. Çünkü kişiler ışık hızıyla hareket edemez. 100 ışık yılı uzaklığa yakarıda yazdığımı km'ye gidebileceğimiz hızı bölüp bulabiliriz demek istedim
Levent Özdemir
Levent Özdemir Yıl önce
@Bilgenin Evi bende gidilmesi mümkün olsaydı dedim. Burda kastettiğim zaman yani zaman ve mekan yolculuğunu demek istemiştim tam ışık hızıyla yolculuk yapan anlık olarak hem zamandan hem mekan yolculuğu yapabilir ama dışardan izleyene 100 yıl gibi süre geçer.
Rodion Romanoviç Raskolnikov
Rodion Romanoviç Raskolnikov 11 aylar önce
Evet ışık hızı ile seyahat eden bir gözlemci için anlık oluyor ama dünyada kalan bir gözlemci için 100 yıl geçmiş oluyor
samet seymen
samet seymen Yıl önce
Keşke İbrahim Semiz’e tahamül edebilsem…
Hakki Gedik
Hakki Gedik Yıl önce
Bilim konuşulunca ne kadar az bir izlenme oluyor.utanılacak bir şey bu,kötübir yutuberin kurgu yaptığı bir video milyonlar izleniyor yazık Fatih Bey bu sizin suçunuz değil,Bu millete Bilimi sevdirmeyen lerin suçu
Ballı ayran
Ballı ayran Yıl önce
Erkcan hoca ya ulkede acik ara en iyi fizikci
Cocuklara Masallar
Cocuklara Masallar Yıl önce
neden? nereden anladınız ki?
Ballı ayran
Ballı ayran Yıl önce
@Cocuklara Masallar e nereden anlayabilirim? Adamın literature yaptigi etkiden, yani atıf sayisı ve h-endeksinden rahatça anlaşılıyor. Türkiyede acik ara farkla birinci şu an.
Cocuklara Masallar
Cocuklara Masallar Yıl önce
@Ballı ayran Sen bakmadıysan ben baktim, CERN makaleleri cikinca 20 makale 190 atif kalıyor. H-index de 7.
Gülşen
Gülşen Yıl önce
Zaman yok, Carlo Rovelli , Zamanın Düzeni ( kitap)
FIRTINA 01
FIRTINA 01 10 aylar önce
Zaman herkes icin ayni, zaman hep vardi, zamani kimse yaratmadi, zaman herseyi yaratti. Zamanin baslangici ve sonu yok.
yavuz akdag
yavuz akdag 4 aylar önce
Pek iyi anlatamiyorlar ama yinede agizlarina saglik.
bhl
bhl Yıl önce
Blok evren bu şimdi ile tüm şimdiler eşit hep vardı 😊 o hep vardı ve blok evren dedikleri " Levhi mahfuz "
ŞİİR PARK VE BEN
ŞİİR PARK VE BEN Yıl önce
çok güldüm..aşılı olunca maske takmıyorlarmış..traji komik..
FDDLR 4644
FDDLR 4644 10 aylar önce
Zaman düşer ellerimden yere
yalan dünya
yalan dünya Yıl önce
zamanda da artı eksi vardır zaman değişir mesela çalışırken zaman geçmez yatarken dinlenirken en mutlu olduğun anlarda zaman çabuk gecer yani zaman kişinin kendine göre görecelidir taktığımız saat ile ölçülemez ...
Buzz Lightyear
Buzz Lightyear Yıl önce
Galaksilerin arasındaki boşluklarda zaman yoktur
mustafaRumeysa
mustafaRumeysa 10 aylar önce
30:00 *BU SÖZ GÜZEL Dİ İŞTE ..* *BU BİZİM ANLAMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ FELSEFİ BİR GÖRÜŞ MÜ ! YOKSA BİR GERÇEKLİK Mİ !* *BURADAN OK VE HEDEF OLAYINI HATIRLAYALIM ... bir ok yaydan çıktıktan her saniye sonra bir önce kinin yarısı kadar hızla gitse hedefi vurabilir mi ?* *Matematik Ve Felsefeye göre OK HİÇ BİR ZAMAN HEDEFİ VURAMAZ !!* *AMA GERÇEKLİKTE HEDEFİ VURUYOR !* *DEMEK Kİ FELSEFİ OLARAK BİR* *HATA YAPIYORUZ !
Semseddin Ehedzade
Semseddin Ehedzade Yıl önce
enropisi yüksek olan gözlemci için entropisi yüksek mekanda zaman hızlı geçer entropisi düşük olan gözlemci için entropisi yüksek mekanda zaman stabil geçer entropisi yüksek gözlemci için entropisi düşük mekanda zaman stabil geçer entropisi düşük gözlemci için entropisi düşük mekanda zaman yavaş geçer
Nit Poyz
Nit Poyz 8 aylar önce
05:58 Saniye tarihinde, Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Birûnî unutulmamalıydı..
efka birim sistemi
efka birim sistemi 7 aylar önce
Şapkalı cok bayıyor , gizemli bir konunun heyecanını öldürüyor
yrtyjy_536mpower
yrtyjy_536mpower Yıl önce
Zamanin ne olduğunu bilen tek insan benim
ali öztürk
ali öztürk Yıl önce
İbrahim hocanın diğer iki konuğa tavrı beni gerdi burdan. Sürekli bi patron benim havası var sanki. Laf arasında bi gerilim var yani. Tamam hoca sensin de diğerleri de bi şeyler biliyor sanki.
CustomDesign
CustomDesign Yıl önce
Umarım Celal Şengör lü teke tek bilim programlarını tekrar görürüz
Musa Patır
Musa Patır Yıl önce
Uzayda yapay zeka olabilir mi onu tartışın abi.
Alain Kegisoglu
Alain Kegisoglu Yıl önce
Ordaki hocaların bilgisinden şüphem yok, ama bilmek başka bide bunu bildiklerini anlatabilmek başka, bu tür programa Erkcan hoca çıksın valla, diğer hocaların affına sığınıyorum ama anlatamadılar, kafam allak bullak oldu....
23'ün Hikayesi | 23 Maddede, 23. Şampiyonluk
56:55
Hastalık Bu Futbol
görünümler 642 B
This Toothpaste is NOT What You Think #shorts
00:21
Halsey, SUGA - Lilith (Diablo IV Anthem)
03:01
HalseyVEVO
görünümler 2,3 Mn
⚽️ vs 🤕 challenge!!
00:21
Celine & Michiel
görünümler 1,9 Mn
Habertürk TV Canlı Yayın ᴴᴰ
Habertürk TV
görünümler 4,1 B
Matematiksiz doğa bilimleri olur mu? | Teke Tek Bilim
2:02:26
23'ün Hikayesi | 23 Maddede, 23. Şampiyonluk
56:55
Hastalık Bu Futbol
görünümler 642 B