Yunanistan ve Türkiye Ege'de hangi konularda anlaşamıyor?

  görünümler 266,998

BBC News Türkçe

BBC News Türkçe

4 aylar önce

Ege denizi, binlerce ada, adacık ve kayalıktan oluşan, Asya’nın en batısıyla Avrupa’nın en doğusunun kesiştiği coğrafya.
Ve iki yakasındaki ülkeler Türkiye ile Yunanistan’ın arasındaki sorunların yoğunlaştığı yer.
Türkiye’ye göre sorunların ana başlıkları, deniz yetki alanları yani, Karasularının genişliği ve kıta sahanlığı, hava sahaları, aidiyeti belli olmayan adacık ve kayalıklar ve Yunanistan’ın Doğu Ege adalarını silahlandırması diye sıralanırken, Yunanistan’a göre sadece tek bir anlaşmazlık var, o da kıta sahanlığı.
Eski Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş ve Yunan Büyükelçi (ad hon.) Dimitris Paraskevopoulos'un yorumlarıyla birlikte Türkiye ve Yunanistan’ın Ege sorunlarına dair tezlerini inceledik.
Haber-Video: Esra Yalçınalp
Grafik: Selim Büyükgüner - Osman Kaytazoğlu
BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
Facebook: bbcturkceservisi
Twitter: bbcturkce
Instagram: bbcturkce

YORUMLAR: 1 229
@user-vo6ky3ch8m
@user-vo6ky3ch8m
Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ın en büyük destekçisi Fransa, adaların kıta sahanlığı konusundaki tutumuyla şaşırtıyor. Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlığın bir benzerini 1970'lerde İngiltere ile yaşayan Fransa, Manş Adaları olarak bilinen, Fransa'ya yakın ancak İngiltere'ye ait adaların kıta sahanlığının 3 milden daha fazla olamayacağını savundu.
@anceryx
@anceryx
Türkiye’nin en büyük sıkıntısı hakkını uluslararası mahkemelerde aramak yerine sürekli seçim malzemesi yapıp haklıyken haksız konuma düşmesidir.
@samustube
@samustube
BBC'nin Birleşmiş Milletler Deniz Hukuğundan bahsedip ama iki ülke arasında Deniz sınırlarını ve kıta sahanlığını belirleyen BM Deniz Hukuğunun 15 maddesinden hiç bahsetmemesi de çok tuhaf!!!
@lordgibiyim6918
@lordgibiyim6918
Anlaşmada "disarmament" denmiyor, "demilitarised" deniyor. Yani "silahsızlandırma" değil, "askerden arındırılmış" demek. Arada çok büyük bir fark var. Koskoca BBC bunun farkını bilmiyor olamaz, gel de şimdi kötü niyet arama! Ayrıca Türkiye'nin karasuyu diye bir sorunu da yoktur, Yunan talepleri vardır. Lozan'da iki ülkenin de karasuyunun üç deniz mili olduğu yazar, bunun uygulanması gerekir. Bunun müzakere edilmesini savunan ve inadına "silahsızlandırma" diyen emekli "büyükelçi"lerin aidiyetinin nereye olduğu da soru işaretidir.
@sultanmurad3350
@sultanmurad3350
Türkiye'nin öncelikli amacı ilk 10 ekonomiye girmek askeri olarak ilk 6-7 ye girmek olmalı ardından bu meseleleri çözmek çok daha kolay olur.
@user-vo6ky3ch8m
@user-vo6ky3ch8m
Fransa ve İngiltere arasındaki adalar için uluslararası mahkemelerin kararları var örnek olarak vermeliydiniz... Eksik ele almışsınız...
@omerdudakli4904
@omerdudakli4904
keşke haberde daha çok bilirkişiye danışsaydınız.2 kişi ile sınırlı kalmış.İnşallah devamı olur
@akatoruko5655
@akatoruko5655
Bu mesele artık çözülmeli yeter. Kozların paylaşılması gerekli. Bu iş sürekli birilerinin çıkarı olmaktan çıkmalı. Yunanistan sürekli Fransa'dan destek almayı kesmeli. Dişe diş göze göz.
@handeyurt84
@handeyurt84
anlaşmada geçmeyen şeyleri geçerli saymaya kalkan anlayış
@BronzeMoon311
@BronzeMoon311
Falkland Adalarınin Arjantin'e uzaklığı 400 km. Meis 2 km. Meis Türk karasularinda kalıyor, böyle bir ucubenin başka bir örneği yok.
@sakirduruer8960
@sakirduruer8960
BBC News Türkçe nin gerçekten tarafsız gözle yapacağı bir ege sorunu videosunu (gelmeyeceğini bile bile) dört gözle bekliyorum. Konuk olarak konuyla ilgilenen Cihat Yaycı paşayı çağıramamak bile konuya yaklaşımınızı açıklıyor. İnsan soruyor insan düşünüyor BBC News Türkçe de bir tane ülkesini seven türk insanı yok mu? Yoksa bu tür kanallara girebilmenin ön şartı vicdanınızı satmak mı?
@tikeroferres7028
@tikeroferres7028
Sorunlar gayet net aciklanmis. Tebrikler...
@omeryavuz3743
@omeryavuz3743
Dua edin bu mesele yalnız adalar ile kalsın.
@faikguroglu4605
@faikguroglu4605
Bu durumda ortalık her an karışabilir bu kadar yakın adalar karşı tarafa bırakılamaz vesselam.
@onderates5805
@onderates5805
Zamanı geldiğinde anakaranızıda adalarımızıda sizden geri alacağız umarım halen o gün geldiğinde o konumda olursunuz 👍
@cengizcolakoglu
@cengizcolakoglu
7:50
@Onurbey89
@Onurbey89
Çok kaliteli bir içerik için teşekkürler BBC Türkçe
@mertdemir1160
@mertdemir1160
Savunma için çok fazla, Türkiye için çok az. Bu cümle aklı başında olana yetiyor olması lazım ama anlayana
@user-mc9sq8iy9h
@user-mc9sq8iy9h
Bu kanalında ülkesi olan İngiltere ve Fransa arasındaki Channel adaları problemi nasıl çözülmüş? Bu örneği neden atladınız?
@onurdemir6477
@onurdemir6477
Sorunun temeli 12 ada ve tr yakın adaların tr egemenliğinde olmaması. Yunanistan bu ada ve adacıkların hepsini tr ye devrettiği takdirde adil ve eşit bir paylaşım olacak ve sorun ortadan kalkacaktır.
Kardak Krizi | 1996 | 32. Gün Arşivi
34:16
32.Gün
görünümler 771 B
We Made Realistic Sea Beast Costume! || #Shorts
0:59
Gelsin Hayat Bildiği Gibi - 21.Bölüm Tanıtımı
0:57
Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)
görünümler 434 B
İki Ülke On İki Ada: Türk-Yunan Krizi Neden Bitmiyor?
23:07
Rom - Untergang einer Weltmacht | Doku HD | ARTE
1:29:26
Chinas neue Cybermacht | Doku HD Reupload | ARTE
1:32:04