Osmanlı'dan günümüze Türk Yahudileri | "Kulüp dizisi bizim için çığır açıcı" - DW Türkçe

  görünümler 996,584

DW Türkçe

DW Türkçe

2 yıl önce

Netflix’te yayınlanan #Kulüp dizisi ile Türkiye’deki Yahudiler ve yaşamları merak konusu oldu.
Galata Kulesi’nin hemen yakınında yer alan 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Türk Yahudilerinin tarihine ışık tutuyor. Müzede, özellikle #Sefarad Yahudileri arasında konuşulan ve tehlike altında olan #Ladino dilinin kökenleri de anlatılıyor. İstanbul’un en büyük sinagogu Neve Şalom’la bitişik olan müzede, 500. Yıl Vakfı Başkanı Silvyo Ovadya Türkiye’deki Yahudilerin tarihini ve kültürünü DW Türkçe’ye anlattı.
Kulüp dizisine danışmanlık hizmeti veren Mois Gabay ve Yahudi toplumunun 74 yıllık gazetesi Şalom’un yayın koordinatörü Virna Banastey de Türkiye’de Yahudi olmayı kendi hayatlarından örnekler vererek aktardı.
TRshow kanalımıza abone olmayı unutmayın!

YORUMLAR: 3 000
@tfktfk4703
@tfktfk4703 2 yıl önce
Şu cümle her şeyi anlatıyor: -Siz nasıl Suudi Arabistan'da yaşayan müslümanla aynı değilseniz ben de İsrail'de yaşayan yahudiyle aynı değilim.
@leylabasturk6283
@leylabasturk6283 2 yıl önce
Ne güzel ifade etmişsiniz, bravo🥰
@ilknursworld9998
@ilknursworld9998 2 yıl önce
21 yaşındaydım, Erasmus stajımı Budapeşte’de bir otelin restoranında yapıyordum. Türk bir aile geldi müşteri olarak. Çok sevdim bu aileyi, her gün benim baktığım bölümde oturdular. Kalkarken hep bahşiş verdiler. Aralarında da bir dil konuşuyorlardı, İspanyolca gibi anlaşılıyordu. Merakımdan ablaya sordum; “aranızda hangi dili konuşuyorsunuz?” dedim “Hibuca” dedi. Ben de ilk kez duydum böyle bir dil kafamda oturmadı devam ettim. “Türkiye’de nerede oturuyorsunuz? “ diye sordum. “ biz Telaviv’de yaşıyoruz. “ dedi. Dedim ki ; “eeee Telaviv’de nasıl yaşıyorsunuz yahudilerin içinde? “ “Biz de yahudiyiz” demesin mi? Evet hayatımda yaptığım en büyük gaf budur. Çok utanmıştım, çok özür diledim sonrasında çok anlayışlı bir aileydi. Bense, O yaşıma kadar Türk Yahudi olduğunu Türkiye’de yaşarken değil de Budapeşte’de staj yaparken öğrendim…
@cagestreetsoccer
@cagestreetsoccer 2 yıl önce
Gezen çok öğrenir. Ben de çok inanılmaz geldim. Kültürleri ancak bu şekilde öğrenebilirsin
@MelIssa-rb9mq
@MelIssa-rb9mq 2 yıl önce
🤣🤣🤣 samimiyetin öne çıkmış. Özür diledikten sorun kalmamıştır diye düşünüyorum
@zodiacone2461
@zodiacone2461 2 yıl önce
@Ali Delon Müslüman hic bir sey okumaz arastirmaz. Arabin 1400 yillik tarihiyle dünyaya yön vermeye calsiir.
@sanattasarm3044
@sanattasarm3044 2 yıl önce
Benim dinim müslüman biri bile olsa hak yahudinin olsa o hakkı yahudiye ver diye emrediyor. Insanlar yanlış yapınca kabahat islamin mi oluyor ?
@boranyordem3377
@boranyordem3377 Yıl önce
Yahudi bir ailenin en küçük oğluyum ve Ankara da doğdum İTÜ de eğitim aldım ve İzmir de yaşıyorum. Ülkeme,atama,mantıksal değerlerime,sosyokültürel bilinçteki tüm insanlarımıza aşığım. Bayıldım bu videoya bizi çok güzel anlatmışsınız çok teşekkür ederim…
@avicohen5418
@avicohen5418 Yıl önce
Shalom Shalom
@aytulalp8119
@aytulalp8119 Yıl önce
Canım İzmir’im, mozaiğin birer parçaları olarak yıllardır birlikte ahenkle yaşıyoruz. Beraber iyi ki varız.
@neclakorkmaz9131
@neclakorkmaz9131 Yıl önce
Ahhh canım, iyi ki varsın ve burdasın sana yeni yılda sana sıhhat ve mutluluklar dileyimle.
@boranyordem3377
@boranyordem3377 Yıl önce
@@neclakorkmaz9131 Çok teşekkür ederim bende size aynı dileklerle
@osmanivegen9876
@osmanivegen9876 2 yıl önce
Bu güzel bayrağın altında yaşayan herkes bu vatanın evladıdır. Bizi birbirimizi tamamlayan herbirinizi sevgiyle kucaklıyorum.
@ceylankaraca3499
@ceylankaraca3499 2 yıl önce
Suriyeli ve Afganistan'dan göç edenler için aynı fikiri paylaasiyorsaniz hak vererim ama sadece yahudiler için bunu diyorsan boş konuşmuş olursun
@zodiacone2461
@zodiacone2461 2 yıl önce
Aynen din irk ayirt etmeden..
@hrg06
@hrg06 2 yıl önce
Anayasal olarak türkiyede azınlık yok. Herkes kanun önünde eşit. Fakat ayrımcı uygulamalara şahit olduk zaman zaman. Bu tür dizi ve benzer yapılarla az sayıda olan farklı kültür ve etnik kökendeki yurttaşlarımızı tanımak çok hoş. İyi ki Türkiye vatandaşıyım, iyi ki farklı renklerden meydana gelen bu mozaiğin bir parçasıyım.
@dikencik1
@dikencik1 2 yıl önce
👍
@rabiagul3621
@rabiagul3621 2 yıl önce
Resmi ve kanuni olarak 3 azınlık statüsüne sahip grup var.
@niluferbesikci4578
@niluferbesikci4578 Yıl önce
Klüp dizisini soluksuz izledim, çok güzeldi. Allahım asla bir daha o günlerde yaşananları yaşatmasın. Herkesin dini kendine. Saygıyla, anlayışla ve ön yargısız bir şekilde yaşayalım, sevgiler
@gizemcnar8052
@gizemcnar8052 5 aylar önce
Kısaca konusunu anlatmanızı rica edebilir miyim, bu dizinin yahudilerle ne gibi bir bağlantısı var acaba?
@yunus4011
@yunus4011 2 yıl önce
Çok güzel, sıcak, içten bir video olmuş. Türk Yahudilerini tanımamızı sağlamış. Önyargı. nefret, ayrımcılık gibi duygular büyük ölçüde cehaletten kaynaklanıyor. Bu tarz çalışmalar bunun önüne geçiyor. Emeğinize sağlık.
@vuluuturk8972
@vuluuturk8972 2 yıl önce
Hi hı ilginç dir hep öyle oluyo ve filistinde millet e kan kusturuyolar. Çok şirin kanlar ama
@tulaygunuvar5220
@tulaygunuvar5220 2 yıl önce
Ne alaka
@kapcyp
@kapcyp 2 yıl önce
@@vuluuturk8972 Saçma bir yorum olmuş
@ceydadeniz5259
@ceydadeniz5259 2 yıl önce
@@vuluuturk8972 Türk yahudileri sizin bizim gibi Türk, yüzyıllardır Türkiye'de yaşıyorlar, onları her fırsatta İsrail ile bağdaştırıp kin dolu cümleler kurmasanız keşke...
@zahide3395
@zahide3395 2 yıl önce
Kültürel farklılıklarımız en büyük zenginliğimiz, mirasımız.. yeter ki iyi insan olunsun🌸
@kagankaradag9887
@kagankaradag9887 2 yıl önce
Onlarda senin gibi düşünsene iyi olur hani ama değil
@YoichiSsS
@YoichiSsS Yıl önce
@@kagankaradag9887 hayrola onları iyi mi tanıyorsun herkesten. Trajikomik olmayın
@intikamtugaylari
@intikamtugaylari Yıl önce
Yahudiler insan mı ?
@user-fr3iw5yc1c
@user-fr3iw5yc1c Aylar önce
​@@intikamtugaylarisana benzer.
@Yunus-wp8sn
@Yunus-wp8sn 2 yıl önce
Ben şahsi olarak Yahudi toplumu ve diğer gayr-i müslim cemaatlerinin her bir bireyine saygı ve sevgi duymuşumdur. Hepiniz harika insanlarsınız! Doğru iletişim ile birbirimizin çok güzel suygularına kalben dokunabiliyor ve bağ kurabiliyoruz dinimiz ve etnik olarak farklı olduğumuz söylense bile zira aynı ülkenin insanlarıyız. Benim ailem Türk kökenli ve 5-6 göbek İstanbulluyuz.Ailem daima iç içe yaşadığı için gayr-i müslimler ile (bu gayr-i kelimesi ya da azınlık kelimesi bile bemi rahatsız eder) bize de daima güzel izlenim sunmuşlardır ve saygı ile büyütmüşlerdir farklı gözüken bu insanlara. Ben komşumuz sayesinde yunanca öğrendim belli bir seviyeye kadar daha sonra akademik olarak öğrendim. Madam Sofia sanki büyükannem gibi sevmiştir beni ve karşılıksız olarak. Benim şahsi olarak gerek Yahudi, Ermeni, Rum, Süryani tanıdıklarım da var ve içlerinde çok yakın arkadaşlarım da var ve bu açıdan büyük bir şans ve zenginlik yaşadımış olduğum ülke ve şehrin tarihini öğrenmek ve tarihsel dokusuna dokunmuş insanlarla ahbap olmak. Yaşamış olduğum şehirde ve ülkede kimlerle yaşadığımızın bilincinde biri olarak farklı kültürleri tanımak çok güzel bir şey ve sizleri seviyorum. (Hoş farklı kültürlerimiz de yok, isimlerimiz, dinlerimiz farklı sadece ama hepimiz aynıyız. Ha Cefi ha Dimitri ha Mikhail ha Krikor ha Ali hepimiz aynı ülkenin vatandaşlarıyız. Kanada'da bile bu yüzden Yunan mahallesinde yaşıyorum. Lütfen kendinizi sakllamadan daha açık bir toplum olarak ülkedeki insanlara daha açık gösteriniz. Iyi ki varsınız. Montreal'den kucak dolusu saygı ve sevgiyle..
@ubermensch2834
@ubermensch2834 2 yıl önce
😯 ?
@trumpbey248
@trumpbey248 2 yıl önce
Isminiz Yunus galiba, Rum kültüründe kullanılan bir isim mi?
@rkntuessday-3485
@rkntuessday-3485 2 yıl önce
Oyuzdeni yunan ismi😂
@Yunus-wp8sn
@Yunus-wp8sn 2 yıl önce
@@rkntuessday-3485 senin nick ismin niye ingilizce? derdin nedir?
@kadirakekmekci6951
@kadirakekmekci6951 2 yıl önce
Videonun sonundaki son söz harika ( Ben kendimi öteki olarak kabul etmediğim için,bir başkasının beni öteki olarak görmesini kabul etmiyorum.) kabul etme kardeşim mesele Müslüman, Hristiyan, Yahudi veya başka bir inanca mensub olmakta değil mesele insan olabilmekte hep birlikte barış ve huzur içinde karşılıklı saygı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyetinin eşit haklara sahip herkesin inancının ve kültürünün gereksinimlerini özgürce yerine getirebildiği vatandaşları olarak yaşaması dır en büyük dileğimiz.
@farukdemir8752
@farukdemir8752 Yıl önce
😃
@havvagursel445
@havvagursel445 Aylar önce
bir insan yaradılışı gereği Allaha kul olmak zorunda Allah son peygamber hz muhammet s.a.v Efendimizi gönderdi ve son peygamberim dedi ve ona ümmet olan benim yolumdan gider kabul etmeyen nefs sinin şeytanın yolundan gider buyurdu şimdi biz doğru yol hak yolu peygamberimiz hz muhammet s.a.v Efendimizin yolun gidersek Allah c.c. kul oluyoruz özgür olmak diye bir sey yok yada ben istedigim gibi yasarim yok dunyayi kainati yaratan Allah ve Allahın dedigi olur ölüm var ölüm den kaçış yok nasil özgür olabiliyorsun insanoglu cehennemde insanlar icin yaratildi cennet te sen israrla ben cehenneme gidecem diyorsan buyur git senin özgürlüğün ölene kadar
@sudeergul6917
@sudeergul6917 26 gün önce
​@@havvagursel445bunlar senin inandığın masallar sadece
@orhanaltay3979
@orhanaltay3979 2 yıl önce
İyiki bu topraklarda beraber yaşamışız. Bize bu zenginliği yaşattığınız için çok teşekkür ederim . Yaşadığınız ayrımcılıklar çok üzücü
@ibrahimKazanasmazz
@ibrahimKazanasmazz 2 yıl önce
Bu değerlerin üstüne titreyerek onları korumamız lazım. Koruyup, geliştirip gelecek nesillere aktarmamız lazım. Ülkemiz bu renklerle çok daha güzel.
@AylaCaglayan
@AylaCaglayan 2 yıl önce
Çok kültürlülüğümüzle gurur duyuyoruz.
@mertcannavruz4877
@mertcannavruz4877 2 yıl önce
Çok kültürlülük de bir yerde zarar veriyor ama, bu da yadsınamaz bir gerçek . Evet her kültür yaşasın tabii ama bu ülkenin ana halkının kültürünün kaybolmasına sebep olmamalı.
@batuhantrkylmz
@batuhantrkylmz 2 yıl önce
Çok kültürlü değiliz! Yok edildi diğerleri
@shibushka
@shibushka 2 yıl önce
Ekonomiye, sanata, mutfağımıza ama en çok da kültüre yaptıkları büyük katkılar çok değerli. Istanbulu Istanbul yapan önemli varlıklardan biridir Museviler. Dostlukları da çok sağlam olur.
@SultanSulo2011
@SultanSulo2011 Yıl önce
haklısın ya da haklı değilsin diyemicem çünkü hiç bi fikrim yok bu konuda
@asetilmeyenasit7147
@asetilmeyenasit7147 Yıl önce
Hayır Ermeniler daha çok etki ermiştir İstanbul'a...
@ahmetorhansahin4555
@ahmetorhansahin4555 2 yıl önce
60'lı yıllarda Kuledibi, Kölemen çıkmazındaki komşularımız. Levon, Madam Ester, Madam Fani ve kırtasiyeci Mösyö Mordo'yo, güzel ve mutlu günlerin anısına, saygı ve özlemle.🙏(Evimiz, Kulüp dizisindeki yağmalama sahnesinin çekildiği sokakta ki Doğan Apt.idi)
@Nisa-ex3xd
@Nisa-ex3xd Yıl önce
Kulüp dizisindeki sokak stüdyo değil mi
@YTfrozenYT
@YTfrozenYT Aylar önce
​@@Nisa-ex3xd...
@rehberbugracan1668
@rehberbugracan1668 Yıl önce
Ramazan ayında İstanbulda bir Yahudi arkadaşımın evinde birkaç gün kaldım. Allah razı olsun annesi bana her gece sahur hazırladı. İnanılmaz tatlı insanlardı. Unutmak mümkün değil.
@user-vb4rq7xo9y
@user-vb4rq7xo9y Aylar önce
Amaclari o zaten sirin ve iyi olduklarini gostermek,hepsi gizlenmis seytsndir
@muzafferkarakan
@muzafferkarakan 2 yıl önce
Bu zamana kadar Yahudi yurttaşlara karşı hiçbir antipati hissetmedim. Eşi çarşaflı olan arkadaşım dahi ticaretlerinin çok dürüst olduğunu, birlikte çalıştıkları insanlara hakkaniyetli davrandıklarını söylerdi. Temennim bu kardeşiğin sonsuzadek sürmesi...
@mugeakgun3797
@mugeakgun3797 Yıl önce
Bu arada KULÜP dizsi harika bir prodüksiyon.....dönem dizisi olma itibariyle ,kostümden,makyaja,mobilyalardan objelere ve özellikle doğal görünüslü bina ve Beyoğlu sokakları ile beni çok duygulandırdı.....emeği geçen herkese yüreklerine sağlık diyorum.....👏👏👏👏🌹
@burakdeyin
@burakdeyin 2 yıl önce
Aslında çok güzel bir ülkeye sahibiz. Kültürel olarak sahip olduğumuz zenginliğin farkına varamamışız. Ancak şu an bunun farkına vardım. Umarım siyasi krizler sona erdiğinde bu çeşitliliğimizi keşfedebilirim.
@berrinkaradana7771
@berrinkaradana7771 2 yıl önce
Sizi izlerken çocukluğumu yeniden yaşadım. Etnik bir kültür için de yaşadım ve çok mutluyduk. Teşekkürler.
@cokuzaklar
@cokuzaklar 2 yıl önce
Keşke hayatın her alanında daha çok olsanız, bu ülkenin silüetine, ekonomisine, kültürüne, eğitim ve sanatına çok faydanız ve katkılarınız olurdu eminim.
@sadeceben684
@sadeceben684 2 yıl önce
Yorumunuz için teşekkür ederim :)
@ohyxna-csgoanimationsintro6142
@ohyxna-csgoanimationsintro6142 2 yıl önce
kurohige!1!1!1!1!1!1!
@lizzyarmsting
@lizzyarmsting 2 yıl önce
@@TurkishRepublicanX abd gibi olacaksak olur
@tuba1650
@tuba1650 Yıl önce
Kadim topraklarımızın onlarca kültürü barındıran tarihine bir pencere açan bu kısa belgesel için emeğinize sağlık. Önyargı cehaletin en kötü sonuçlarından ve binlerce yıl sadece tek bir kültüre ait olmamış olan bu topraklara yakışmıyor.Birlikte rengarenk, ne güzel, ne farklı ne kadar zenginiz bir farkında olsak ve özümseyebilsek... 🍀
@meltemperest8993
@meltemperest8993 2 yıl önce
Dünyayı iyilik ve saygıdan başka bir kavram kurtarmayacak...
@rifatbeyhan7148
@rifatbeyhan7148 2 yıl önce
Kaliteli, düzeyli bir program...Ve Ülkemizin gerçeği bir program. Teşekkürler.
@alicramazan
@alicramazan 2 yıl önce
Yaratılanı sev, yaratandan ötürü. Bir Müslüman olarak Türkiye’deki Yahudi kardeşlerimizi, vatandaşlarımızı tanımak güzeldi. Hoş bir Seda oldu. Teşekkürler DW!
@kemal82644
@kemal82644 2 yıl önce
Yaşasın Deizm!
@izakpalti3650
@izakpalti3650 2 yıl önce
💕💕🌷🌷
@stefanig4834
@stefanig4834 2 yıl önce
Keske suan taniyabilsek ama hepsi gitmek zorunda kalmis
@karabaghisazerbaijan2601
@karabaghisazerbaijan2601 2 yıl önce
Azərbaycanin Yahudi Şehitide var Albert Agarunov gönullu olarak savaşa katılmış 1992 də Şuşayi korumaya çalışırken Şehit olmuş
@ulvikececi2674
@ulvikececi2674 2 yıl önce
Ben de bir ateist olarak Yahudileri cok iyi tanir ve severim. Islam yuzunden Yahudi dusmanligi olusmus. Dinler ayristirir ve hosgörusuzdur.
@mertvatandas896
@mertvatandas896 2 yıl önce
Birkac kani bozuk disinda kimse musevi komsularimizi oteki olarak gormez . Hepinizi cok seviyoruz . İyi ki varsiniz ve bu ulkenin vatandaslarisiniz .
@precursors
@precursors 2 yıl önce
kani bozuk?
@mertvatandas896
@mertvatandas896 2 yıl önce
@@precursors videoyu duzgun izlerseniz anlarsiniz kimin icin yazildigini beyefendi yada hanimefendi
@mertvatandas896
@mertvatandas896 2 yıl önce
@@okk8120 sebebi nedir acaba ?
@mertvatandas896
@mertvatandas896 2 yıl önce
@@okk8120 tamam dostum sen arkadas olma . Kuran oyle birsey emretse , imanin 5 sarti diye birsey olmaz . Duzgun okuyun kurani , gunaha girmeyin . Allah hicbir kulunu digerinden ayirmaz . Bagislayandir dostum . Beyninizdeki orumcek aglarini temizlet , dinini kendine yasa . Bos bos tavsiyelerde verme .
@mertvatandas896
@mertvatandas896 2 yıl önce
@@okk8120 afferim
@kenanaytac2831
@kenanaytac2831 2 yıl önce
Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Her T.C. vatandaşı birbiriyle eşittir. Gerçek vatansever vatan için ahkam kesen değil onun için çalışandır.
@turgayucay
@turgayucay Yıl önce
hepimiz bu topraklar üstünde kardeşiz zengin Türkiye mozaiğini oluşturan farklı renkleriz aynı bayrak altında barış ve refah içinde yaşamak en büyük arzumuz
@mariella010
@mariella010 2 yıl önce
O kadar doğru bilgiler veriyorsunuz ki kimseyi yücelmeden hiçbirşeyi çarpıtmadan..tebrik ederim
@deryaturan1720
@deryaturan1720 Yıl önce
Kulüb dizisini beğenerek izledim. Yahudi geleneklerini ve insanlarının normal yaşamlarını Unorthodox dizisinden sonra ilk kez Kulüb dizisiyle görme şansım oldu. Türkiye bu kadar değişik millete ev sahipliği yapıyor, bu da beni mutlu ediyor çünkü diğer ülkelerin aksine çok değişik kültürleri barındıran bir ülkeyiz bu çok gurur verici. Keşke Türkiye’ye geliş hikayenizi de ele alsaydınız, çünkü türkler size kucak açan bir ülke. Ve sanat insanları birbirine yaklaştırmalı, uzaklaştırmamalı.
@sirinates6255
@sirinates6255 Yıl önce
sizlerle içiçeydik. bize çok şey kattınız. komşumuzdunuz, okulda arkadaşımızdınız. keşke eskisi gibi olsak. o eski hatalar yapılmamış olsaydı.
@asya35251
@asya35251 2 yıl önce
Yahudiymiş, Müslümanmış hiç bunları bilmeden öyle güzel bir mahallede büyüdüm ki İzmir'de, aileme ve o güzel komşularıma hasret ve sevgiyle.... 💙♥️
@hoo5909
@hoo5909 Yıl önce
@@yadigarkoc4803 ne diyon ya sen
@akplisigir
@akplisigir Yıl önce
@@hoo5909 kess
@akplisigir
@akplisigir Yıl önce
@@yadigarkoc4803 öyle zaten ahahahahahaahhaah
@ededeaa7752
@ededeaa7752 Yıl önce
Din,dil,ırk ayrımı yapılmaksızın Türk bayrağı altında yaşayan herkes Türk’tür. Çok mutluyum birden fazla kültüre,dine,ırka yurttaşlık yapan bir ülkede yaşadığım için. Umarım herkes bir gün bundan mutluluk duyar tanrı esenlik versin
@yasasnturkiye2999
@yasasnturkiye2999 7 aylar önce
Araplara gelince bunu demezsin ama
@TolunayAlemdar-wb7en
@TolunayAlemdar-wb7en 17 gün önce
Türk olmak ayrilaciliktir .
@fahriyldz8113
@fahriyldz8113 Yıl önce
Sevginin barışın adaletin kısaca insanın insanca yaşadığı demokrasi dediğimiz her milletin dinin kim olursa olsun bir birine tahammül ettiği bir dünya için. Yaşasın halkların kardeşliği.
@user-fr3iw5yc1c
@user-fr3iw5yc1c Aylar önce
Maalesef bunlari kendi halkinda ara.
@ayperisoydan7464
@ayperisoydan7464 2 yıl önce
Teşekkür ederim DW Türkçe.. Yahudilerle iç içe 2 yıl yaşadım İngiltere de.. Onlar Almanya dan göç etmişlerdi.. Kültürlerini birebir yaşadım... Türkiye özlemimi benzer yemeklerle giderdim.. Türk yahudileri ilk kez Amin Maaolof un kitabında okumuştum, ama çevremde hiç Yahudi Türkiye' de olmadı...Adio Kerida parçasını ilk dinlediğimde bu parçanın hüznü beni çok etkiledi ama şarkıyı araştırırken İspanya Yahudi göçünü anlatan bir ağıt olduğunu öğrenince çok hüzünlenmiştim.. Film ise beni aldı götürdü...iyiki varlar, kültürümüze neler katmışlar, sevgiler..
@hech9616
@hech9616 2 yıl önce
Merhabalar Ayperi hanım, bahsettiğiniz kitabın ismini neydi? Teşekkürler:)
@ayperisoydan7464
@ayperisoydan7464 2 yıl önce
@@hech9616 sanırıım Afrikalı Leo, detaylı anlatmıyor zaten bir yerinde İspanyadan Osmanlıya göçen yahudilerden bahsediyor.. Çok zaman oldu okuduğum...
@nihansahin5425
@nihansahin5425 2 yıl önce
@@hech9616 Semerkant olabilir😊
@arsenlupen4651
@arsenlupen4651 2 yıl önce
Hangi kitabi Maaloufun?
@ayperisoydan7464
@ayperisoydan7464 2 yıl önce
@@arsenlupen4651 Maalouf haricinde bir kitap daha var.. Elif Şafak, Şehrin Aynaları... İspanyadan İstanbula göç hikayesi romanlaştırılmış...
@MZGN-rm1wx
@MZGN-rm1wx 2 yıl önce
Bu güzel ülke böyle böyle zengin bir kültüre sahip işte. İyi ki varsınız.
@othellox1064
@othellox1064 2 yıl önce
@@erdemsahin582 ben de Türk üm ama İslam düşmanıyım yani bu sırf yahudilikle ya da ırkla alakalı bir şey değil. İslam mikrobunu yanıma yaklaştırmam.
@papatya9699
@papatya9699 2 yıl önce
@@othellox1064 bize görede sen mıkropsun zaten. Ama biz senı cogunluğu muslum ulkede yasatıyoruz ..
@mert-uo9ml
@mert-uo9ml Yıl önce
@@papatya9699 yiyosa yaşatma
@cleanprofile3939
@cleanprofile3939 Yıl önce
@@othellox1064 Çok çağdaşsın herhalde...
@yai392
@yai392 2 yıl önce
bizlerle et tırnak olmanız ne hoş, ne güzel birşey. şuana kadar varlığınızdan haberdardım fakat hiç bu kadar yakından tanıma fırsatım olmamıştı. inanç ayrılığımız beraber olmamıza engel değil sevgi ile hürmet ederim her birinize. Allah'a emanet olmanız dileğiyle 🙏
@gozdek4096
@gozdek4096 Yıl önce
Çok güzel bir video olmuş keşke ülkedeki tüm kültürleri anlatan böyle daha çok video olsa biz de tanısak. Bu ülkenin en güzel yanı mozaik olması , her ne kadar insanları birbirine düşman etmeye çalışsalar da..
@yagizkart1
@yagizkart1 2 yıl önce
Türk Yahudiler senden benden vatanseverler, gerçek anlamda bu toprakların çocuklarıdırlar. Tanıdığım bütün Yahudi dost ve yakınlarım Türkiye'yi çok seven, çok çalışkan ve özverili insanlar. İyi ki hala buradalar. 🇹🇷❤✡
@bayramyuksel3485
@bayramyuksel3485 2 yıl önce
Siz sizsiniz; biz de biziz. Birçok inançla birlikte bu topraklarda var olacağız. Yeter ki birlikte yaşama teamüllerini ve Karşılıklı saygıyı ve aynı vatan şuurunu taşıyalım...
@benjaminkcks8311
@benjaminkcks8311 2 yıl önce
Yine harika bir kültür tanıtma videosu . Teşekkürler DW ailesi
@frankkeskin9397
@frankkeskin9397 2 yıl önce
Dizide emegi gecen herkese gonulden tesekkurler. Mukemmel bir calisma olmus.
@batuhanbayraktar337
@batuhanbayraktar337 2 yıl önce
Güzel insanları güzelce haber etmeniz takdire şayan. Darısı diğer güzelliklerimizin başına
@ezgisalihtilki9166
@ezgisalihtilki9166 2 yıl önce
İzmir'in işgal yıllarında vatan sevdalısı NESİM NAVARRO yu unutmayın. DARİO MORENO nun şarkılarıyla izmir manzarası izlemek ayrı bir zevktir. Hepimiz kardeşiz bir TÜRK olarak gururur duyuyorum hepsiyle iyi ki bu topraklarda varoldular.
@necat7132
@necat7132 Yıl önce
Bence hiçbiriniz ülkenizi terketmemelisiniz. Bu ülkenin kadim halklarindansiniz. Bu ülkenin asil vatandaşlarindansiniz. Hepimizin birbirimizden öğreneceğimiz çok şey vardir. Hepimiz ayrimciliğa karşi kenetlenmeliyiz. Bir cami, kilise veya başka ibadet alanlari ne kadar değerliyse bir sinegogda o kadar değerlidir.
@tahsinalp1417
@tahsinalp1417 Yıl önce
İzmir cemaatinin esnaflığını dedelerim sürekli anlatır ve över. Çıraklık döneminde malzeme aldığı Yahudi esnafın ondan iki fotoğraf isteyerek sigortasını başlattığı ve onun sayesinde erken emekli olduğunu anlatır hep. Bu insanların artık burada yaşamıyor olması gerçekten de bir kayıp.
@ferhampton
@ferhampton 2 yıl önce
Antakyaliyiz.Annem her zaman eski yahudi komsularindan sevgiyle bahseder.Turkiyenin bu renkleri buyuk ölcüde kaybetmis olmasi cok üzücü
@emirbxl
@emirbxl 2 yıl önce
Hatay dortyol arap mi? Hatay demek arap asilli mi demektir?
@ferhampton
@ferhampton 2 yıl önce
@@emirbxl demografik olarak her ilce de belli bir arap nufusu var ama hatay demek arap demek degildir...bircok irk din ve mezhepten insan var hatay icerisinde.
@emirbxl
@emirbxl 2 yıl önce
@@ferhampton Anladim cok sagol
@senaokcu731
@senaokcu731 2 yıl önce
@@ferhampton Merhaba hemşehrim
@nazmiyepulumur6365
@nazmiyepulumur6365 2 yıl önce
@@emirbxl benim tanidigim hataylilar hepsi arap alevisi
@gulcinkarakaya8510
@gulcinkarakaya8510 Yıl önce
Dili, dini, ırkı ne olursa olsun insanız ve insanca yaşayalım. Sevgilerr 🌸
@jini5577
@jini5577 2 yıl önce
Ülkenin güzel insanları
@tipitip0880
@tipitip0880 Yıl önce
Çeşitlilik ne kadar güzel bir şey... Hayat tek renk olsaydı inanın güzel olmazdı. Çok güzel ve bilgilendirici olmuş.
@Akin_Cakin
@Akin_Cakin 2 yıl önce
Bu yaşıma kadar müslüman halkla konuştuğum her aklı başında insandan duyduğum şey, "Her insanın bir musevi patronu olmalı, hem ticareti, hem düzeni, hem de para tutmayı ancak onlardan öğrenirsin"di... Kesinlikle de katılıyorum, çünkü bunları söyleyenlerin çoğu Musevi bir patron yanında yetişmiş ve onlardan destek görmüş ve vefalarını dile getiren insanlardı...
@esyy5707
@esyy5707 2 yıl önce
her ayrıntısı muazzam..büyüklerimiz içi aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama bizim nesil yani z kuşağı olarak insanları dini inançlarıyla, ırkıyla, dilleriyle, cinsel kimlikleriyle birbirimizi ayrıştırmadan saygı duyarak yaşamayı bilen bi nesiliz. emeğinize sağlık🌸
@Lorenzo545
@Lorenzo545 Yıl önce
Yoo ben okulda kazak türkü olduğum için ırkçılık yapıldı Türklerden bir de türk ve kazak diyorum yani z kuşağında ırkçı kişiler de var
@yasasnturkiye2999
@yasasnturkiye2999 7 aylar önce
@@Lorenzo545 Kazak birine ırkçılık yapıldığını ilk kez duyuyorum.
@belginozer6659
@belginozer6659 Yıl önce
Çok etkileyici ve başka bir açıdan bakılmasını sağlayan bir röportaj olmuş tebrik ediyorum 😇👍
@bernaaksoy3365
@bernaaksoy3365 2 yıl önce
eğitim hayatımda Yahudi arkadaşım, iş hayatında Ermeni arkadaşım oldu, Rum arkadaşım oldu, bir Afganlı, Suriyeliye ne kadar uzaksam bu insanlara o kadar yakın oldum, dürüsttüler, merttiler, kibardılar, insandılar, bu topraklarda huzur içinde yaşamaları temennim, hepimiz bu toprakların insanlarıyız, birlikte yaşamak arzusu da ortak niyettir.
@bernaaksoy3365
@bernaaksoy3365 Yıl önce
@@kadercinar8441 önce insan ol sonra müslüman olursun zaten
@ertanuca5463
@ertanuca5463 Yıl önce
@@kadercinar8441 niye cinsel bi deneyiminiz mi oldu? Yanlış bi şey yani...
@servetgunay5408
@servetgunay5408 Yıl önce
Sen müslüman mısın
@sevcanbilgeyalcnyalcn8878
@sevcanbilgeyalcnyalcn8878 2 yıl önce
Galata’da bu müzeye gittim, o zamanlar giriş 15 tl olması lazımdı yanlış hatırlamıyorsam ama müze çok çok güzeldi gerçekten keşke daha çok reklamı yapılsa herkese tavsiye ederim içeride geleneksel yahudi yemeklerinin tarif kitapları falan var çok tatlıştı. P.S kulübü izledim, nacizane yorumumu yapmak isterim. Bir kere konu taşı kendimize atmak olunca bi ekşi sözlük entellektüelliği beliriyor içimizde. Gözümüz kararıyor, en entel ben olacağım en büyük öz eleştiriyi ben yapacağım diye yırtınıyoruz. Dizide kıbrıs olaylarından birebir bahsedilmiyor ama kıbrıs olaylarının “istanbuldaki yansımalarından” bahsediliyor. İsmet ve ingiliz kadının sahnesinde (spoiler vermemek için anlatmıyorum) neredeyse kıbrıs olaylarının tek sebebinin türkler olduğu ve türklerin barbarlık yaparak adadaki huzuru kaçırdığı vb. yorumlar yapılmış, ince ince dizinin arasına sıkıştırılmış. Yahu birazcık ecevit dönemi kulak aşinalığı olan her insan evladı bilir ki adada silahlanma rum çeteleri tarafından başlatıldı ve gerçekten çok kayıp verildi. Hani bunun da aksini iddia etmezsi ya. Dizideki “cadde-i kebir” olaylarına gelince, heh işte orada da dürüst olmak lazım gerçekten barbarlık yaptık, yaptılar. bir çok kişiyi işinden evinden canından ettik, ettiler. doğruya doğru. Bu kısım saydam bir şekilde işlenmiş dizide ona bir lafım yok. Son olarakta şunu demek isterim “hass*ktir ordan be”. Neden? Çünkü, yahudi cemaati ellerinde sihirli deynekler taşıyıp dünyaya pembe ve parıltılı simler saçan bir cemaat değildir, kendi iç dinamikleri çok daha serttir. Güya baş karakterimiz evlilik dışı çocuk yapıyor, üstüne üstlük bu çocuk da büyüyüp evlilik dışı başka bir çocuk yapıyor ve bu ana-kız cemaat tarafından dışlanmıyor? “Hass*ktir ordan be” Adamı ne yaparlar biliyor musunuz? 🙃 (bence evlilik dışı çocuk konusunda bir sorun yok ama genelde yahudi cemaatleri böyle konularda hiçte hoşgörülü değillerdir)
@turagaygumgum8555
@turagaygumgum8555 Yıl önce
He bi yemekleri kalmıştı varsın onların olsun bize Türk yemekleri ve her şeyi yeter sen git onlardan ol umrumuzda bile değil !
@aydnayva
@aydnayva 11 aylar önce
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE BEN ÖNCE İNSAN OLDUĞUNA BAKARIM İNSAN HERYERDE İNSAN OLMALI İNSANCA YAŞAMAK HER İNSANIN HAKKI KİM OLURSA OLSUN DÜNYA HEPİMİZE VATAN VE YETECEK ŞEKİLDE VERMİŞTİR YARADAN.🤘🇹🇷💪
@ahmetdemir5181
@ahmetdemir5181 Aylar önce
Ne güzel ülkemizde böyle kültürlü insanlarla yaşamak.
@ibrahimesatgokturk5207
@ibrahimesatgokturk5207 Yıl önce
Ben Türk oğlu Türküm ve müslümanım ama bu güzel canım ülkemizde hepimiz kardeşiz hepimiz bu gemideyiz ben her zaman sevelim sevilelim kafasındayım hiç kimse öteki değildir.Biz Türküz ve müslümanız diye bu ülke sadece bizim değil unutmayalım ki bir çoğumuzdan daha çok bu ülkeye faydaları olmuştur bu tarz insanların...
@koktengri8724
@koktengri8724 10 aylar önce
Bu ülke sadece Türklerin
@metekorkmaz2129
@metekorkmaz2129 9 aylar önce
@@koktengri8724 kim demiş bu ülke hem türklerinin hem anadolu halkının herkes bu dünyada göçmendir ozaman hepimiz Afrika'ya gitmemiz gerekmezmi?
@koktengri8724
@koktengri8724 9 aylar önce
@@metekorkmaz2129 anadolu halkı diye bir halkmı var?
@metekorkmaz2129
@metekorkmaz2129 9 aylar önce
@@koktengri8724 sence yarim akıllı kardeşim türk diye bir ırk varmı?
@ozqurkara1765
@ozqurkara1765 Yıl önce
Kimse kimseyi ötekileştiremez bu dünya 'da din dil,ırk, ayrımı gözetmeden yaşamak herkesin hakkıdır.işim geregi dünyanın birçok yerinden insanlarla tanışıyorum ve inanın kendi ailelerinden biri gibi davranan muhteşem insanlar tanıdım iyi veya kötü olmak ne dinle ne de ırkla alakalı.
@feza9804
@feza9804 2 yıl önce
Türk yahudileri, türk halkının kültür zenginliği ve kardeşlerimizdir. Ülkemizden ayrılmamalıdırlar. Bu vesile ile değerli Hanri Benasuz'u saygı ile anıyor ve sağlık diliyorum. Atatürkümüzün yolunda bir ömür çalıştı.🇹🇷❤️
@olaganustusen996
@olaganustusen996 2 yıl önce
@@user-ni3xm9hh5x Ben iman etmediğim için sıkıntı yok
@user-ht2cd4yk3z
@user-ht2cd4yk3z Yıl önce
@@user-ni3xm9hh5x :D?
@habibbalkc334
@habibbalkc334 Yıl önce
@@olaganustusen996 Zaten iman edenlere demiş. Okuma yazma biliyorsan “ Ey iman edenler” diye başlamış. “ Ey iman etmeyenler” diye başlamamış. Kendini her halta karıştırma.
@safiye605
@safiye605 Yıl önce
@@user-ni3xm9hh5x Masha Allah 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻keşke bu ayetı ummmet anlasa ve uyugula in sha Allah gelir o gün !!!!
@olaganustusen996
@olaganustusen996 Yıl önce
@@habibbalkc334 eheheh temam
@esrefcelikcelik8789
@esrefcelikcelik8789 2 yıl önce
İnsanlık olarak tek bir bütünüz. Birbirimizi saymak ve sevmek en doğrusu. Yıllarca bize hep nefret pompalandı ve hala da öyle. Ama uyanmak ve gerçekleri görmek gerek. Yahudi değilim ama insanlık temelinde herkesle biraraya gelmeye herzaman hazırım.
@sibeldemiryurek
@sibeldemiryurek 2 yıl önce
Ben Müslüman olarak saygı duyuyorum Yahudi kardeşlerimize. Hatta hayatımda hiç Yahudi tanımadığım halde sempati duyuyorum. Onlar da insan dini benden farklı diye niye ayrıştırayım ki? Müslüman olmanın temelinde hoşgörü yatıyor, yaşanan havra vahşetleri gerçekten dehşete düşürücü. Umarım hangi dinden, ırktan olursa olsun, insanlar istedikleri hayatı en güzel biçimde yaşarlar.
@DevletGM
@DevletGM 2 yıl önce
@@elbs8924 O hadis değil Kuranda
@filizgenc9152
@filizgenc9152 Yıl önce
Siz bizim için çok Değerlisiniz 🇹🇷
@oguzturgut1169
@oguzturgut1169 2 yıl önce
@metindurmus8380
@metindurmus8380 2 yıl önce
Türkiye Yahudi Hristiyan Müslüman vatandaşlarıyla çok mutlu ayrıca çok güzel bir video olmuş iyiki varlar ekonomimize katkıları da var biz komşuyuz vatandaşız saygımı sunuyorum
@kemal82644
@kemal82644 2 yıl önce
Türkiye ve mutluluk iki zıt kelimedir malesef.
@aryastark4980
@aryastark4980 2 yıl önce
@@kemal82644 doğru 😑
@ulvikececi2674
@ulvikececi2674 2 yıl önce
@@kemal82644 buyuk laf. Tebrikler.
@ulvikececi2674
@ulvikececi2674 2 yıl önce
@@kemal82644 kafayi mi yedin? Söyledigine katiliyorum. Alay etmedim tam tersi cok begendim. Vatan hainligi ne ayak?
@selmademir2523
@selmademir2523 2 yıl önce
Çok güzel bir belgesel olmuş 👏🏻👏🏻
@izmir3586
@izmir3586 2 yıl önce
hepimiz dünyalıyız oralı buralı değil !! ayrıştırmadan yaşanılacak bir dünya yaşanılası dünya olur. dünya sadece siyah ve beyaz renkden olsaydı hayat hiç zevkli olmazdı onun için tüm renklerin kıymetini bilelim dostça kardeşçe hep beraber yaşayalım yaşamaya çaba gösterelim insan olmanın keyfini çıkaralım.
@beyzadejew4969
@beyzadejew4969 Yıl önce
Vatanını milletini seven birlik beraberlik içinde herkes bizimdir , bizdir.
@nihalsahin5499
@nihalsahin5499 Yıl önce
Ne mutlu bir oluşumuza.. Böylesine güzel anlatımla keşke biz müslüman Türk’ler de rahatlıkla kendimizi en doğal ve gerçek haliyle ifade edebilsek
@emrahcabas2414
@emrahcabas2414 6 aylar önce
Ülkenin en guzel yerlerinde ve kaymagini götüren aileleri ne kadar da sempatik masum göstermişsiniz gercekten masum olanlara sözüm yok ama münafık olanlarla ömrüm yeterse guzel bir harp olacaktir o gün icin kendimi saklıyorum ve nicesi ayni heyecan ile yapilan zulmün hesabini sormak icin kutlu komutanı bekliyor.
@aliklc1970
@aliklc1970 5 aylar önce
Koç
@orhandincer2887
@orhandincer2887 2 yıl önce
Tarihiyle yüzleşmeyen toplumlar maalesef her geçen gün daha fazla acı çekmeye mahkumdur. Bulgaristan'dan göçmüş bir Türk olarak, Yahudiler, Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Lazlar ve daha niceleri ile bu toprakları paylaşmaktan gurur duyuyorum. Acınız acımız, sevinciniz sevincimizdir.
@alitekin10..
@alitekin10.. Yıl önce
Farklılık dünyanın en güzel şeyidir ❤️
@turk-oguzunaslselcugunnesl751
@turk-oguzunaslselcugunnesl751 2 yıl önce
Yaradılanı severiz yaratandan ötürü,hain,teroris, olmadığı sürece.Mert dürüst vatanına milletine hayırlı insanlar olduğu sürece.🇹🇷
@safinazuyuyor6049
@safinazuyuyor6049 2 yıl önce
Türk Yahudilerimizi çok seviyorum, iyi ki varlar umarım Türkiye'de rahatça yaşamaya devam ederler (geçmişte bazı kötü şeyler olmuş ne yazık ki)
@resul3165
@resul3165 2 yıl önce
lol
@izakpalti3650
@izakpalti3650 2 yıl önce
🙋🙋💕
@stefanig4834
@stefanig4834 2 yıl önce
Bazi mi? Sayilari resmen yok olmus
@talatguneyli2124
@talatguneyli2124 Yıl önce
Orta okul ve lise çağlarımda en yakın arkadaşlarım Yahudi çocuklardı, Rahmi Gülcan, Selim Safrati, Niso Benaroya. Onları hep sevgiyle, hasretle hatırlarım.. sevgili arkadaşlarım benim , sizi hiç unutmadım.
@cengizaltinveturkturanlilartar
@cengizaltinveturkturanlilartar 5 aylar önce
Talat Bey ben isviçrede yaşiyorum tarih arşiv araştirmacısıyım Türk tarihimize ait avrupadaki orijinal kaynakları latinceden fransızcadan bulup Türkçeye çevirip anlatmak ATATÜRKE VE TÜRK DÜNYAMIZA BORCUMDUR ilginize teşekkur eder saygilarımı sunarım
@fevziyedereli4014
@fevziyedereli4014 Yıl önce
Ben müslüman bir anneyim. Virna hanımı çok samimi ve sevimli buldum .ilk defa yahudileri anlatan bir programı bu kadar ilgiyle izledim. Ne kadar doğal ve içten bir şekilde anlatmışlar. Tebrik ederim.
@pacific2123
@pacific2123 2 yıl önce
Keşke keşke Türkiyenin Kültürel inanclar zenginliği çok daha fazla olsaydı. daha aydın huzurlu ileri bir ülke olurduk.
@mugeakgun3797
@mugeakgun3797 Yıl önce
Ülkemizde yaşayan her kültürü çok seviyorum(yalnız barbarca ve katı kurallar hariç)hiç birinin yok olmamasını diliyorum.....ben Kadiköy Moda'lıyım,Rum komşularla büyüdüm.....Kadıköy çarşısınında bir çok dükkan ve binası Yahudi'ler tarafından yapılmış olup,ekonomik anlamda da pekçok katkıları olmuştur....yaşasın renkler.....☺🌹
@dogandaghan
@dogandaghan 2 yıl önce
Dizi gayet başarılı, müzik seçimlerinden dekora, kostümden senaryoya hepsi titiz bir çalışmanın ürünü. bir çok kişi farketmemiştir bekli de, ana 6 rolü oynayanların dışındakilerin neredeyse 80%i türk yahudi cemaatine mensup tiyatrocular, yani o zamanları yaşayanların torunları. cast seçimi daha gerçekçi olamazdı. Varlık vergisi ve Yahudiler hakkında ne yazık ki burada bile cahil cüheyla, faşist kafa ve sıfır tarih bilgisi ile atıp tutan insanlar mevcut. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ülkemizin en bulaşıcı hastalığı. Tarihi geçtim, ben size direk tecrübe anlatayım. Benim dedem, ki benimle aynı isim ve soyadını taşır, eniştesinin yanında iç güveysi yaşardı. ne parası vardı ne de varlığı. kanun çıktığı zaman hayatında bir arada görmediği bir parayı ondan istediler ve tabii ki ödeyemedi. Babam o ara 2 yaşında, babaannem ise halama hamile. Hepsi beraber mekruh bir binanın bodrumuna saklanıp orada ateş yakarak saklanmaya çalışmışlar. Ama biri ihbar etmiş ve dedemi alıp götürmüşler. Yaklaşık bir sene o kampta çalıştırıldı. Aşkale kampının lütfen mimarisine bir bakın, Almanya'nın yaptığı toplama kamplarının bir benzeri, ilham oradan alınmış. Bu işin durması da Türk hükümetinin insafından değil, tamamen savaşın Almanya aleyhine dönmesi sonucu yurt dışından gelen baskıların sonucunda gerçekleşmiştir. Dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu mecliste bu kanunla ilgili şöyle demişti .''bu kanun aynı zamanda bir devrim kanunudur. bize ekonomik bağımsızlığımızı kazandıracak bir fırsat karşısındayız. Piyasamıza egemen olan (yabancıları) böylece ortadan kaldırarak, Türk piyasasını Türklerin eline vereceğiz." bu bir fırsattı ve bu fırsat savaş bahanesiyle kullanıldı. o zaman haraç mezat satılan malların mülklerin kimlerin tarafından alındıklarına bakarsanız, bugünkü bazı zengin ailelerin izini bulabilirisiniz. Uygulanan oranlar şu şekildeydi: Ermeniler %232 - Yahudiler %179 - Rumlar %156 - Müslüman %4,94 Varlık vergisi tıpkı 6-7 eylül de Selanik'te Atatürk evine saldırıldı yalanı gibi organize bir hareketti. Kanunun yasalaşmasından bir kaç ay öncesinden itibaren, gazetelerde hırsızlık, karaborsacılık, vurgunculuk ve ihtikârla ilgili haber ve yazılar ön plana çıkarıldı. Hemen her gün ve her gazetede "karaborsacı yahudi" tiplemesini içeren karikatürler yayınlandı. Sonuçta yazın pişirilen bu yemek 1942 kışında servis edildi. Dedem 1943 sonunda çalışma kampından geri geldi. geldiğinde doğumunu görmediği 6 aylık kızı da onu bekliyordu. Bu olaydan 15 sene sonra babam hariç ailenin tüm kalanı ülkeden göçtüler. Babam o sıralar Diyarbakır'da 3 sene askerlik yaptığı için burada kaldı ve evlendi, dolayısıyla ben de Türkiye'de doğdum. Tüm ülkelerin geçmişinde yanlışlar hatalar vardır. özellikle 2. dünya savaşı zamanında, dünya büyük bir cinnet geçirirken, bu konuda Türkiye en masumlarından biri bile olabilir. Ancak burada önemli bir fark var. Ülkeler hata yaparlar ama bunun hata olduğunu kabul edip özür dilerler ki, gelecek nesiller de aynı hataya düşmesin. Bugün Almanya'da işledikleri insanlık suçlarına ait müzeler, bununla ilgili okulda okutulan dersler, yayınlar hep bu hatanın tekrar edilmemesi için. Belki de dünyanın en gururlu ülkesi Japonya'nın başbakanı bile ezeli düşmanları ve nefret ettikleri çinlilerden, zamanında yapılan katliamlar için özür diledi. Türkiye'nin en büyük eksiği de bu, asla tarihiyle yüzleşmiyor ve bu yüzden de geçmişte yaptığı hataları tekrarlamaya çok müsait. Türkiye bunu hiç bir zaman yapmadığı için bu nefret ve önyargılar nesiller boyu devam ediyor ve artık ülkede ihmal edilebilir sayıda Yahudi kalmasına rağmen bu durum değişmiyor. Ben Türk vatandaşı olmaktan, burada yaşamaktan gurur duyuyorum. askerliğimi yaptım, vergimi herkesten fazla öderim, dünyanın neresine gitsem önce 'the Turkish guy' olarak çağrılırım. Kendi adıma hiç bir özür de beklemiyorum, ama lütfen şunu yapmayın: o zamanlar için bu iş normaldi de, kimler neler yapmıştı da, zaten azınlıklar piyasayı ellerinde tutuyorlardı da falan demeyin, çünkü bu büyük bir yalan. bu operasyon tamamen sermayenin millileştirilmesi için yapılmıştır ve ortaya konulan sebeplerin hepsi sadece bu tiyatronun dekorudur. Masum insanların ahını almaya devam ettikçe ülke daha iyiye gitmecektir, ne yazık ki gitmiyor da. Türk yahudi cemaatinin yüzyıllardır devam eden, ispanyolca 'kayades' yani 'sessizlik' diye bir mottosu vardır. devlete tam bağlılık ve ne olursa olsun ses çıkarmamak. Bu konuyu hiç bir zaman kendileri gündeme getirmemiş, hak da aramamışlardır. şu an yıllar sonra bu konunun tartışılması da yine onlardan kaynaklanan bir durum değildir. Bu konuyu daha derinden incelemek isteyenlere Rıdvan Akar'ın Aşkale yolcuları ve Rıfat Bali'nin varlık vergisi hatıralar ve tanıklar kitaplarını tavsiye ederim.
@ulkerkayc1222
@ulkerkayc1222 Yıl önce
Türk bayrağı altında hepimiz iyiki varız güzel Türkiyem de ben yaratılanı yaratandan dolayı çok seviyorum saygılar sevgiler 👋
@skjack9634
@skjack9634 2 yıl önce
Doğma büyüme 7 kuşak türküm ama Yahudi toplumunun dünyada belki de en çok zorluğu yaşayan ırk olmalarına rağmen,bunu hiç bir zaman eksik olarak görmeyip gittikleri her yerde azimle çalışmaları,kendilerini her konuda geliştirmeleri,uyum sağlamaları cidden takdir edilmesi gereken davranışları.Ayrıca çoğunun yardımsever ve anlaşılması kolay insanlar olması da çok güzel,iyi ki bu topraklarda saygı ve sevgi,farklı kültürler bu şekilde yaşıyor.
@bim3110
@bim3110 Yıl önce
Çok teşekkür ederim kanka, gerçekten gözüm yaşardı. Keşke çevremde ki insanlar ve òğretmenlerde bana bu gözle baksa. Yemin ediyorum başka bir şey istemiyorum
@skjack9634
@skjack9634 Yıl önce
@@bim3110 ne diyorlar mesela herkese söylemek zorunda değilsin ya da daha anlayabilecekleri bir dil ile anlat direk yahudiyim demek yerine insanlar yahudiliği bir din sanıyor yahudilik halbuki bir ırk insanın elinde olmadan gerçekleşen bir şey insanları geçtim öğretmenler nasıl bu cahiliği yapar
@bim3110
@bim3110 Yıl önce
@@skjack9634 ya yok sabun kullanmaktan rahatsız oluyormuymuşum ya da yok mangal yaparken uçan yahudi gördüm diye saçma salak normie esprileri yapıyolar. Yok yani komik olduğunda gülerim yanı zaten pp me bakarsan işin mizahi boyutumu sevdiğimi anlarsın .D ama bilmem kaç milyonluk yapılan şakayı sanki çok komikmiş gibi tekrar tekrsr işitiyorum
@Ibrhmgms
@Ibrhmgms Aylar önce
Eğer bir önceliğimiz olacaksa O insan olsun, etniği, ideolojisi, dili, rengi, ne olursa olsun.
@havaliebl9161
@havaliebl9161 2 yıl önce
Bu güzel insanlar cok caliskan ,sanata,egitime önem veren kisiler iyi varsiniz.Önemli olan iyi insan olmak ,kim olursa olsun.
@ramazancam8530
@ramazancam8530 Yıl önce
Türkler tarih boyunca içlerinde yaşayan diyer topluluklara hep hoşgörülü davranmış devlet yönetiminde bile görev vermişlerdir gayet güzel bir video olmuş emeğinize sağlık teşekkürler...
@bilcenakman1757
@bilcenakman1757 2 yıl önce
Farklılıkların bir arada olması zenginliktir sizleri seviyoruz iyi ki varsınız. Çok çalışkan ve çok okuyan insanlar , keşke hayatıımda bir yahudi komşum olsaydı.
@izakpalti3650
@izakpalti3650 2 yıl önce
🙋💕🌷
@pelin2941
@pelin2941 2 yıl önce
Gerçekten çok güzel bilgilendirici bir video olmuş.Diziden merak etiklerimin bir çoğuna cevap aldım teşekkürler
@oemeoeme5151
@oemeoeme5151 Yıl önce
Kim nereli olursa olsun kim hangi dine inanırsa inansın gerçek olan insan olsun her milletin iyisinde var kötüsünde var insanların dini dili meşrebi inancı için insanı insandan ayıranlara yazıklar olsun her milletin insanını seviyorum yeterki vicdanlı merhametli olmasın
@yildizozturk7025
@yildizozturk7025 2 yıl önce
Aynı Atanın evlatlarıyız, Seviyorum ve çok büyük saygı duyuyorum kardeşlerime, Ne yazık ki gitgide maalesef üzülerek görüyorum ki her geçen gün sayıları azalarak yurtdışına göç ettiler.
@volkandursunoglu7866
@volkandursunoglu7866 2 yıl önce
Başımıza ne geldiyse yöneticilerimizin merhametinden gelmiş. Türkiye’de o kadar çok etnik çeşitlilik var ki hala göç almaktayız.
@akplisigir
@akplisigir Yıl önce
@@seymao9930 onu ingilizlere söyle farkındaysan tüm yabancı ırklar için demiş.
@kamuransevil6699
@kamuransevil6699 2 yıl önce
İyiki varsınız, bir bahçede sadece gül, olursa bir tadı olmaz, ama çok çeşit çiçek olduğunda, o bahçe çeşit çeşit koku yayar ve seyrine doyulmaz, bizde öyleyiz, öylede kalalım 🙏🙋‍♀️❤🌸⚘🌻💐🌺🌹🌱
@ulkemdesuriyeliistemiyorum5517
@ulkemdesuriyeliistemiyorum5517 2 yıl önce
Önemli olan TÜRK olmak!neye inandığın önemli değil. 🇹🇷NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE 🇹🇷
@cengizaltinveturkturanlilartar
@cengizaltinveturkturanlilartar 5 aylar önce
Kardeşim ben isviçrede yaşıyorum tarih arşiv araştirmacısıyım Türk tarihimize ait avrupadaki orijinal kaynakları latinceden fransızcadan bulup Türkceye çevirip anlatmak ATATÜRKE VE TÜRK DÜNYAMIZA BORCUMDUR ilginize teşekkur eder saygilarımı sunarım
@nerg89s
@nerg89s 2 yıl önce
Yahudileri seviyorum. Keşke ülkemizde daha fazla olsalar. Çok çalışkan ve dürüst insanlar. Holokost’la dünya bu güzel insanlara ayıp etti
@TurkishRepublicanX
@TurkishRepublicanX 2 yıl önce
Kanka git israile orada yakından sev.
@nerg89s
@nerg89s 2 yıl önce
@@TurkishRepublicanX inşallah bir gün giderim
@eneskara3508
@eneskara3508 Yıl önce
@@TurkishRepublicanX ey demissin paralarına sebeb sevmistir😉😂
@eneskara3508
@eneskara3508 Yıl önce
@@nerg89s insaellah gidişin ola gelişin olmiya🤣😉😂
@nerg89s
@nerg89s Yıl önce
@@eneskara3508 inşallah yarattığınız cehennemden kurtulurum bir gün
@fikretyavuz1841
@fikretyavuz1841 Yıl önce
Ben yavudi ve ermenilerin yanında calıstım kimsenin hakını yemezlerdi ramazan ayında bile kalkıp yanımızda yemek yemezlerdi cünkü saygılılardı hepsi benim icin degerli insandırlar ölenlere rahmet dilerim yasayanlarada uzun ömürler dilerim
@lynjanis
@lynjanis 9 aylar önce
Çok seviliyorsunuz. İyi ki varsınız ❤
@aliklc1970
@aliklc1970 5 aylar önce
Kamâl pasa
@aysekelebek
@aysekelebek 2 yıl önce
İnsanların dinleri kendine.. Dinler dahi bölünmek için değil zenginlik için var kanımca. Musevi arkadaşlarımla birbirimizi ayırımsız seviyoruz. Birlikte eğlenerek öğreniyoruz.. Geçmiş dönemlerde onlara dünyada ve ülkemde yaşatılanlar İçin üzgünüm. Benzer ayrımcılık bugün Almanya’da ki Türk kökenlilere yapılıyor. Gerçekten yaradanı BİR bilen insanı da BİR bilir
@aliakbulak3749
@aliakbulak3749 3 aylar önce
DW ekibini tebrik ediyorum çok güzel bir video olmuş
@erdemz
@erdemz 2 yıl önce
Elinize sağlık, çok güzel bir belgesel olmuş, kültürel zenginliğimizdir Yahudi Türkler…
@mehmetnuriylmaz2766
@mehmetnuriylmaz2766 2 yıl önce
Gaziantep yahudi. Ailesi. Yusuf berzah. Ve çoçuklarına selam. Ve sevgiler
@osmanormanc804
@osmanormanc804 Yıl önce
DW kanalı Türkiye'de Türkler'den başka her etnik gurubu her dini cemaati çok güzel anlatıyor. Sadece Türkler'den söz ederken nerede milletimizin en kötü yanları var onlardan söz ediyor.
@fauna1974
@fauna1974 Yıl önce
Alman kanalli iste
@numanarman96
@numanarman96 Yıl önce
DW, Alman kamu yayın kuruluşu, biraz normal bu durum bir nevi ülke dış politikası.
@ceren8117
@ceren8117 Yıl önce
Yahudilere yollarımız ilk Hazar devleti zamanında kesişiyor ve Hazar Türklerinin belli bir kısmı Yahudi inancına geçiyor. Bu bilgileri öğrendiğimde çok şaşırmıştım Yahudi kardeşlerimizin olması çok güzel bir şey hiçbir inançta bu kardeşliği bozamaz. İspanyadan gelen Yahudilere çok sevindim iyiki gelmişsinizzz
@ruhumisyanda347
@ruhumisyanda347 2 yıl önce
benim için asla "öteki" değilsiniz kardeşim... dünyaya gelirken ülke, etnik köken ve din seçme gibi bir şansımız yoktu... hepimiz de içine doğduğumuz toplumun bir üyesi olarak yaşamaya mahkumuz... bu aslında bir ayrım değil, tam aksine bir ortak noktadır..., örneğin ben (sizi benzetmiyorum ama) içine doğduğum toplumdan memnun değilim, toplumumun genel görüşlerini paylaşmıyorum, toplumumun dini inançlarını da paylaşmıyorum... kendimi kısaca dinî inancı olmayan bir dünya vatandaşı olarak tanımlıyorum... daha çocukluğumda dinlere ilgi duymaya ve hepsini araştırmaya başladım... ailemin dini dahil... ama sorgulayarak araştırdım, doğrudan inanmadan, sorular sorarak, yani sizin deyiminizle iman etmeden... sonunda kendi gerçeğime ulaştım, yaratılış teorilerine ve dinlere inanmıyorum... hümanist olduğumu da söyleyebiliriz, dünyada dini, etnik kökeni ve sosyal sınıfı ne olursa olsun tüm insanları seviyorum...
Türklerin Tarih Sahnesine Çıkışı
22:09
Holosen
görünümler 407 B
LITTLE HARMFUL BOY! #shorts
00:40
CHAPITOSIKI FRIENDS
görünümler 5 Mn
PAMUK ŞEKER İLE ARABAYI TAKASLADIM 🚘😂
00:24
Melih Taşçı
görünümler 225 B
SORAMAZSIN: YAHUDİ I 160. BÖLÜM
27:43
321Media Productions
görünümler 160 B
DNA TESTİ  SONUCU! (Türk, Kürt, Laz Rum, Arap)
25:18
Sabetayizm ve Selanik Dönemleri...
17:58
HT Bilim Tarih Felsefe
görünümler 37 B
400 Yıldır Hiç Değişmeyen Tarikat - AMİŞLER
10:30
Engin Deniz Videoları
görünümler 4,1 Mn