ZAMAN NEDİR? - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Erkcan Özcan - B06

  görünümler 341,394

Flu TV

Aylar önce

Bu hafta zamanın aslında ne olduğunu konuşuyoruz?
Uzay-zaman nedir? Dünyada geçirilen süreyle uzayda geçirilen süre neden farklı? Işık hızı ne demek? Hareket eden bir kamyonda zıplarsak düşer miyiz?
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun➡ bit.ly/FluTv
#OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #ZamanNedir
Olmaz Öyle Saçma Bilim serimizin diğer videolarını izlemek için:
➡bilim.flutv.online
ZAMAN NEDİR? - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Erkcan Özcan - B06 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡Yapay Zekâ, Distopya ve Üçlü Priz - Olmaz Öyle Saçma Şey Z S03B
trshow.info/watch/OwoDDe5lolU/video.html
➡Ben Liberal Gördüm! - Cem Toker - Aydaki Adam: İlker Canikligil - B18
trshow.info/watch/dDs_wfzZr30/video.html
➡Ruhun Kâşifi Dostoyevski - Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aytuğ Akdoğan B02
trshow.info/watch/uGNJvYpUo7c/video.html
➡PARA NEDİR? - Olmaz Öyle Saçma Ekonomi - Prof. Dr. Emre Alkin - B01
trshow.info/watch/H87Z8TL6Q0M/video.html
➡Mağaranın Dışı - Olmaz Öyle Saçma Felsefe
trshow.info/watch/CDWKsUY-6tA/video.html
➡Özgür Özel - Yalın Alpay'la Net Siyaset B01
trshow.info/watch/-bwPaJeoJtk/video.html
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan Aylar önce
Bu videoda gene kestiğimiz, atladığımız hususlar oldu. Onları buraya listeleyeceğim ama bugün aşırı yoğunum, o yüzden daha sonra bu yorumun altına notlar şeklinde ekleyeceğim. Kusuruma bakmayacağınızı ümit ediyorum. Bu arada bu seferki konuyla ilgili olarak, çeviri olmayan Türkçe bir popüler bilim kitabı da mevcut: Boğaziçi Fizik Dörtlüsü'nden arkadaşım İbrahim Semiz'in 50 Soruda Görelilik Kuramları. Bu işlerin asıl uzmanları görelilik ve kozmoloji çalışan onun gibi meslektaşlarım.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 5 gün önce
@İhsan aydemir Donuk kalmak ne demek diye sormalıyız kendimize. Eğer oldukları yerde birbirlerine göre hareketsiz durmaktan söz ediyorsak, kuantum mekaniği tamamen durmaya izin vermez. Zamanın akışının "bitmesi", evrenin entropisinin artık en yüksek değerine ulaşması ile olabilir.
İhsan aydemir
İhsan aydemir 6 gün önce
@ErkcanOzcan tüm elektronlar donuk kalsa zaman diye kavram olur mu yine?
Mustafa Karahan
Mustafa Karahan 8 gün önce
@ErkcanOzcan Hocam aklıma bir soru takıldı ışık hızının yarısında giden Serpil geri döndüğünde her şeyin farkına varıyor yani Serpil genç kalıyor Dünya'dakiler ise yaşlanıyor peki ya Serpil hiç geri dönmeseydi sonsuza kadar ışık hızının yarısı kadar Dünya'dan uzaklaşsaydı ne olurdu? Serpil genç kalmaya devam mı ederdi? Yoksa geri dönmediğinden dolayı daha mı hızlı yaşlanırdı? Buradaki geri dönüşü sadece bu olayın farkına varmasını mı sağlıyor? Yoksa geri dönmesinin bu olayda bir faktörü var mı? Umarım sorumu cevaplandırırsınız bu konulara çok meraklıyım.
Onur Ataman
Onur Ataman 9 gün önce
@ErkcanOzcan :)) çok teşekkür ediyorum hocam.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 9 gün önce
@Onur Ataman Yanıt basit: Yere yatırmayı başaramayız. :-)
Roma Baltik
Roma Baltik 2 saatler önce
Hocam mesela istambuldan sibiryaya gitmek istersek . Siz uçakla ben yaya olarak. Benim için bu aylarla yol kat etmem demek. Giderken yolda sıcak havalar uzayan gündüzler ve irerledikce soğuyan hava kısalan günler göreceyim. Yani ben zamanın degişimini bizzat hiss edeceyim. Satimiz olmasa bile
Recep UNCU
Recep UNCU 5 saatler önce
iyide zaman nedir?
hasn kilic
hasn kilic 14 saatler önce
Kamyonet olayına en güzel örnek, kamyonet kasasında göbek atan roman bir abla araç gaza basınca hoop yere çakılıyor. O video aklıma geldi.
hasn kilic
hasn kilic 14 saatler önce
İnsanlık bir çıkmaza gelmiş, yol bitmiş ama bunu kabullenmek yerine hala oralarda bi yerde bir geçit olduğu yalanını kendine söyleyerek zaman kaybediyor. Zaman insanoğlunun kainat döngüsünü çizelge haline getirmesinden Başka bişey değil. Kısır döngüde burada başlıyor. Zaman kavramını kaldırıp farklı bir pencereden bakarak nu çıkmazdan çıkabilir belki.
BARIS ATLAS
BARIS ATLAS 18 saatler önce
Adam küçük dahi olsa söylediğiniz bütün hatalı ifadeleri düzeltiyor. Söylediği her kelimenin arkasını düşünüyor. Siz kalkmış e=mc2 yazıyorsunuz. Hiç bir şey bilmiyorsanız e=mc^2 yazabilirsiniz. Ya da bilgisayarda c ' yi yazdıktan sonra 'alt+0178' yaptığınızda " kare" sembolünü yazdırabilirsiniz. Söylemeyecektim ama bu adamın anlattıklarını aklınız almadığı için size " sanatçı" bu adamın anlattığı çoğu şeyi neredeyse içgüdüsel olarak bilen ya da tahmin edebilen insanlara " mühendis" veya " biliminsanı" diyoruz. Sanatçının vakit ayırıp yaptığı işler ise bize zaman kaybı ve gereksiz enerji harcanması olarak geliyor. Bir kamyonette zıpladığında neden aynı yere geri ineceğini anlamak bu kadar zor olmamalı. Sizin bakış açınızla , arabanın içinde bir kuş olsa ve aracı hızlandırıp kuşu kafesten çıkartsak ,kuşun arka cama yapışması gerekiyor. Hatta kafesin içinde de kafese yapışması gerekiyor ya neyse... Düzeltin şu e=mc^2 formulünü.
Ilhan çetin
Ilhan çetin Gün önce
Icerik guzel olabilir lakin tiktokvari bicimde kelimelerden bosluklarin kesilmesi, anlik kaymalar beni acayip sinir etti, 55 sn dayanabildim.
Atılgan SAĞLAM
Atılgan SAĞLAM Gün önce
NOLUR ŞU ADAMI BİR BÖLMEYİN. EDİTLERİNİZ DE ÇOK KÖTÜ ÇÜNKÜ CÜMLELERİN SONLARI DUYULMUYOR ANLAM BOZULUYOR TEŞEKKÜRLER.
üsküdar
üsküdar Gün önce
nasıl araçta aynı yere düşeriz aq.tamam 50 cm 1 m zıplarsak aynı yere düşeriz ama 5 metre zıplarsak aynı yere düşermiyiz.yani araçta düşeriz
cem celik
cem celik 2 gün önce
Hocam bir de gerizekalıya anlatır gibi anlatabilir misiniz lütfen ? ışık hızıyla gittin geldin, ben neden yaşlanıyorum abii? sen gittin o kadar yolu ! yanlış anlattın hocam.
Mami kara
Mami kara 2 gün önce
abi en güzel örnek dünya ya gezegenimiz arkadaşlar bilmem kaç hızla dönüyor fırlayıp gidiyormusun
Ömer GÜZEL
Ömer GÜZEL 3 gün önce
Çok fazla bölünüyor. Çok kaliteli olmasını engelliyor.
servet bozdağ
servet bozdağ 3 gün önce
Kardeş kamyon artık senin yerin oluyor ondan aynı yerine düşüyorsun. Dünya da hareket eder hem de hiç bir kamyonun şimdilik çıkamayacağı bir hızda
resul özpınar
resul özpınar 4 gün önce
Uzay aracıyla ışık hızında giderken el feneri yaksak ne olur acaba ışık sabit mi kalır, yoksa ışık hızını aşılmış mı olur
Gökhan Özen
Gökhan Özen 4 gün önce
Beynim yandı amq
Eda B.
Eda B. 4 gün önce
flu tv'nin favori programlarindan biri tesekkürler bu güzel seri için
Hasan Baskan
Hasan Baskan 4 gün önce
Bence pek aydunlatici olmadi yada ben onlayamadim. Bence zaman diye birsey yok. Aslinda uzun zamandir dusundugum seydi zaman. Aslinda zaman , tukenme , yeniden olusum ve bitmenin olusturdugu bir terimdir. Cunki kainatta butun hersey tukenir biter ve yeniden olusur . Bunlarin aralarindaki siralamaya zaman denir. Biryerden biryere giderken zamana ihtiyac vardir. Bu yokculukta kisi acikir, yorulur ve yaslanir. Ayrica yolu giderken bulundugun nokta surekli degisir ve yeni noktalarda olursun. Yine dunyada gunesin dogup batmasi ile gun her degisir. Cevrendeki yollar degisir agiclar yaprak doker veya acar. O yolda birileri dunyaya gelir birileri olur. Iste bu siralamaya zaman denir. Ornegin asinma yok olma ve yeni olusumun olmadigi yerde zaman da yoktur. Uzayda ise bu durumlar olmadigi icin zaman da tamamen olmasa bile yoktur.
Hasan Baskan
Hasan Baskan 4 gün önce
@Selda DemirThanks. Bir bilim adami veya uzman gozu ile belki dusunemem ama. Kainatin olusumunda hersey bitis ve tekrar olusum uzerine yaradilmistir. Bu bitis ve olusum arasina zaman diyoruz. Ancak sizin anlatmaya calistiginiz hiz in zaman ile iliskisi, bunu anlayamadim. Kisaca hizin zamana etkisi nasil oluyor. Burdaki zaman biten ve olusan icin gece erli saniyorum. Ornegin hiz in yaslanmaya veya olusuma etkisi nedir. Anlayabilecgim sekilde aciklarsaniz sevinirim.
Selda Demir
Selda Demir 4 gün önce
Felsefik yaklaşmışsın ama zamanı asla dakika saat ay yıllardan oluşan bir şey olarak düşünme. Etrafta hiçbir şey yoksa biz zaten zamanı ölçemeyiz. Vidoda bahsedilen Referans noktası var ya İşte hız içinde zaman içinde bir referans noktası olmalı.
Selim Doğru
Selim Doğru 5 gün önce
İçeriğin güzelliği bir yana tam bir montaj harikası. Videonun temposuna bayıldım. Çöpsüz üzüm! Sıfır zaman kaybı!! Çok teşekkürler!!
Lale ÖZ
Lale ÖZ 5 gün önce
Dünyanın manyetik alanı dünyada farklı yoğunlukta-güçlerde iken o kristalin içindeki salınım da farklı olacaktır, (biz dünyanın atmosferi-manyetik de alanı içindeyiz değil mi?) içinde sıcak su akımları olan bir suda her yerde aynı ortam olmayacağı gibi. Bu durumda zaman farkı değildir ki bu. sabit bir zaman için ölçüyü tutturamamaktır sudaki ortam farklılıkları nedeniyle manyetik alanda olduğu gibi. Tüm evrene onun dışından bakan bir göz düşünelim işte o göz zamanı görmektedir ve zaman sabittir, tektir. Bir yerdeki hareketin içinden ve realitede bir gözlemcinin gözünden, zaman, yerel bir noktadan, subjektif etki içinden zamanı bulmayı denemektir, gerçek zamanı bulamayız. Saçmaladım mı Erkcan Hocam?
evren bayoglu
evren bayoglu 7 gün önce
Yeteri kadar doyurucu değil, dağınık
Kadir Taze
Kadir Taze 7 gün önce
Benim anlamadigim şey şu diyelimki Serpil ve dünyada kalan arkadaşının birim zamanda kalbi 75 defa atıyor Serpil yolculuğa çıktığı süreden itibaren kalbi yine 75 defa atacak sonuç olarak yaşlanmamızdaki reel zaman kalp kliğimizin sayisi ozaman Serpil in kalp atışı dünyada ki arkadaşına göre yavaşlıyor mu?
Huseyin Cevik
Huseyin Cevik 7 gün önce
Efsane soru o değil esas soru şu çok süratli bir arabam var yaz günü arabanın göğüsüne sinek konmuş kovalamak istedim içeride uçmaya başladı ama hızım çok düşüktü sinek hala içeride uçuyor dedim şunu arka cama yapıştırıyım 10 saniye gibi bir sürede 200 km hıza çıktım ama sinek hiçbir yere temas etmediği halde 30 km hızdan 200 km hıza kadar havadaydı ama hala arka cama yapışmadı bunu açıklarmısınız kabin basıncı demeyin lütfen yemezler:))
Sebile Güneş
Sebile Güneş 8 gün önce
Sinekler çok hızlı giden bir uçak yada arabanın hızında çinde uçabiliyorlar mesela?
Volkan Gümüş
Volkan Gümüş 8 gün önce
Hızın zaman kavramına etkisini anlamak isteyenler için çok basit bir açıklama: sizler standart hızla bu videoyu 29 dk da izlediniz, normal zaman algısı ile bu video tüm evren için 29 dk; ayarlar menüsünden video hızını x1,25 olarak değiştirip daha "hızlı" olarak izledim. Senin için 29dk alan video, senden x1,25 hızlı olduğum için benim 21 dkmı aldı... Aynı videoyu izledik, ben de hepsini anladım, ama senden 8 dk erken bitti herşey, ben bu hızla video izlemeye devam ettiğimde senin 4 saatin benim 3 saatim olacak, senin 4 yılın benim 3 yılım, senin 40 yılın benim 30 yılım olacak.
Bilinmeyen Sistemler
Bilinmeyen Sistemler 8 gün önce
yer çekimi diye bir şey yok yalan arkadaşlar inanmayın doğrusu gök itimidir... biim insanları bunu bizden saklıyorlar
uzunefe28
uzunefe28 9 gün önce
- çünki havada kaldığım süre boyunca daha çok mesafe gitsinde düşeyim diye :):):):):):)) sana katılmaktan kendimi alamıyorum :):)):):
Fatih Günay
Fatih Günay 9 gün önce
kamyonette havaya atlayıpta aynı yere düşmemizin sebebi, aslında kamyonetin bizi gittiği hızda ve yönde fırlattığı gibi düşünürsek rahatlıkla neden aynı yere düştüğümüzü anlayabiliriz. bunu aynen koşarken top sektiren bir futbolcunun hareketine benzetebiliriz. Topu sektirirken aynı zamandada topa bir hız vermek zorunda.
Herra Kalajussi
Herra Kalajussi 9 gün önce
Hocam bu videoları inglizce texti olma ihtimali varmı...?Türkçe bilmeyen bazı gençlerin öğrenmesi istiyorum ..
Nebula
Nebula 10 gün önce
Ben cevaplayayım "en etkili ilaç"
Serter Merter
Serter Merter 10 gün önce
Saçlı ve saçsız halini kontrol et zamanın realitesini görürsün
Rumeysa Aslıhan Ertürk
Rumeysa Aslıhan Ertürk 11 gün önce
Hocama ya da bir bilene sorum: İkizler paradoksunda zaman farkının sebebinin yoldaki Serpil Hanım'ın gezegen etrafından dönerken eylemsizliğini kaybetmesi olduğunu söylediniz. Fakat Torus evren modelini kabul edersek böyle bir dönüş hareketi, dolayısıyla da hız değişimi olmadan, sonuçta eylemsizliğini koruyarak başladığı noktaya dönebilir. Böyle bir durumda çözüm nasıl olur? Teşekkürler 🙋
Rumeysa Aslıhan Ertürk
Rumeysa Aslıhan Ertürk 5 gün önce
@ErkcanOzcan Peki hocam, ilginiz için teşekkür ederim.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 5 gün önce
@Rumeysa Aslıhan Ertürk Bu sorunuzu bir kozmologa sormak daha dogru olur. Ibrahim Semiz Hoca'ya email atabilirsiniz, ya da facebook'da Bogazici Fizik Dortlusu'nden yazabilirsiniz.
Rumeysa Aslıhan Ertürk
Rumeysa Aslıhan Ertürk 5 gün önce
@ErkcanOzcan Hocam hala anlamakta zorlanıyorum: Burada "uzay-zamanın bükülmüş olması sebebiyle" derken sorunun artık Özel Görelilik'ten ziyade Genel Görelilik kapsamına giren bir sorun olduğunu mu kastediyorsunuz? Torus evren modeli derken 1984'te Starobinski ve Zel'dovich tarafından önerilmiş "Three-torus model of the universe"ten bahsediyorum. Evet, kastım sizin de dediğiniz gibi: 2 boyutlu hipotetik canlıların yaşadığı 3 boyutlu hipotetik torus evrene (2-torus deniyormuş buna), biz 3D açıdan baktığımızda jeodeziklerin kıvrıldığını göreceğiz ama bu evrende yaşayan 2D canlılara göre jeodezikler "flat"; bir bükülme, kıvrılma yok. Bu sebeple onlarda tüm fizik ve matematik yasaları flat space kurallarına uyacak. Böyle bir evrende yolculuk boyunca Serpil Hanım eylemsiz hareketine devam edebilir ve başladığı yere dönebilir. Yol boyunca ivmesi değişmediği için de paradoksal durumu ortadan kaldıracak bir şey olmayacak ve kimin haklı olduğunu bilemeyeceğiz. Serpil Hanım'ın torus olmayan flat bir evrende yapabileceği en yakın şey dairesel hareketle başladığı yere dönmesi olurdu. Fakat dönme hareketi sabit hızla yapılsa dahi yön için ivmelenme gerektiğinden eylemsiz olmayacaktı -ki bu zaten paradoksu çözüyor. 3-torusta ısrarım, dairesel hareketin ivme gereklilikleri olmadan dairesel benzeri bir hareket yapılıyor olması. Tekrar teşekkürler 🙋
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 5 gün önce
Torus evren modeli nedir? Uzay-zamanın geometrisi öyle olsun ki geodesikler uzayda bir kavis çiziyorlar mı demek istiyoruz? Öyle ise de gene uzay-zamanın beraber bükülmüş olması sebebiyle aynı sonuçları görecektik. Serpil gene genç kalacaktı bize göre.
Kaan Aygonul
Kaan Aygonul 11 gün önce
Zaman diye bir kavram aslında olmayabilir mi? zaman diye tanımladığımız olgu aslında hareket olamaz mı? Düşünün, zaman yok, sadece hareket var! Geçmiş nedir? Geçmiş, şimdiki zamanla ve gelecek zamanla bağlantılı mıdır? yani zaman akan bir şey midir? Biz geçmişi nasıl tanımlıyoruz? geçmiş dediğimiz şey aslında bizim algımızın eski bir hareketi hatırlaması olamaz mı? kendi varlığının farkında olmayan bir cisim ya da hayvan zamanı tanımlaya bilir mi? Ya da zaman, özellikle geçmiş zaman, sadece o anki hareketi anımsayan, hatırlayan ve sıralamaya koyan sekanslardan oluşan bir algı bütünü olamaz mı? zaman diye bir kavram aslında hiç olmayıp, bizim, beynimizin, algımızın hareketi,sıralaması olamaz mı? en nihayetinde, geçmiş dediğimiz şey sadece bizim anımızda olan, sıraya koyup hatırladığımız anlardan oluşan bir informasyon değil midir? Biz zamanı sadece ama sadece hareket ile ölçmüyor muyuz? Bu kimi zaman bir atomun titreşim hareketi, kimi zaman da hareket oluşturan bir makinenin, çubuklarının yer değiştirmesi, ya da güneş in etrafında gezegenimizin, evet! yine hareket etmesi değil mi? ya sadece şimdiki zaman varsa? yani aslında sadece bizim bu uzay ile temas kurduğumuz an, hareket varsa? ve bizim bilincimiz bu sonsuz an parçacıkları sıraya göre koyup anımsıyorsa? bu geçmiş değil midir ya fa bu geçmiş mi olur? aslında hiç olmayan ama anılarımızdan ibaret olan! anılarımızdaki sayısız o anlar topluluğuysa geçmiş? Hareket edebilmek nedir? Hareket nedir? yer değiştirmek nedir? Şimdi elinizi gözlerinizin önüne getirin ve bakın! ne görüyorsunuz? bir uzayda, belirli bir alanı dolduran et, deri ve kemiklerin bir bütünü! o an orada! orada bir uzayı dolduruyor eliniz? şimdi elinizi oradan çekin! ne var? havanın doldurduğu bir boşluk yok mu şu an orada? nereye gitti eliniz? o alanı dolduran sayısız atom şimdi nereye gitti? ama elimi çektim oradan mı diyeceksiniz? Çekmek ne demek? gerçekten! elimi oradan çektim! demek, ne demek? bir an dolu o alan, bir an boş! nereye gitti o elinizi oluşturan atomlar? ne yaptınız da o alandaki sayısız atom uzayda bulundukları o anı terk etti? hareket etmek ne demek? Enerji mi verdiniz atomları yerinden etmek için? elbette enerji verdiniz kaslarınızla. bu enerji bu kuvvet ne yapıyor da oradaki milyarlarca atomu oradan alıp bir başka yere götürüyor? hareket için hep bir enerji mi lazım? kasımdaki bir gerilme, nasıl olur da milyarlarca atomun, uzayda bir alandan başka bir alana geçmesine sebep olabilir? biz gerçekten hareketin ne olduğunu biliyor muyuz? ya da sadece elimi çektim diyerek daha önce sayısız kere deneyimlenmiş bir olgunun anımızda, bilincimizde yer etmiş bir öğretisini mi algılıyoruz? çok bilindik olan ama aslında hiç bilinmeyen hareket! hareket etmek nedir? aslında hep çok yanlış yerden bakıp o yüzden mi anlayamıyoruz? aslında çok yanlış mı bakıyoruz? bu yüzden mi tıkandık? bu yüzden mi geçmişte yaptığımız o sıçramaları, o kavrayışları yapamıyoruz? yanlış mı yorumluyoruz? tutarlı olan ama sonuna kadar tutarlı olamayan bilgimiz, yanlış baktığımız için mi kavrayamıyor? o yüzden mi tıkandık? tekrar en baştan mı düşünmemiz gerek?
Fatih Günay
Fatih Günay 8 gün önce
@Kaan Aygonul aslında herşey enerjinin farklı formları deyilmi zaten. Belkide bunları anlayabilmek için enerjinin ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Belkide beynimiz bize bir oyun oynuyor.
Kaan Aygonul
Kaan Aygonul 9 gün önce
@Fatih Günay Ya hareket ile madde hic buluşmuyorsa? Yani hareket, aslında maddenin başka bir fazında olanaklı olabilen bir durumsa? Yani, aslinda madde, hep donuk, hareketsiz; sadece baska bir formda hareket edebilen bir olguysa? Ve bu stabil durum ile başka fazdaki hali ardarda, sırayla, birbirini takip eder bir sekilde gerçekleşip bizim, aslinda hareket olan, "zaman!"diye tanımladığımız algıyı oluşturuyorsa? Belki de bu yüzden hız arttığında, ışık hızına yaklaşıldığında zaman dediğimiz sekans ağırlaşıyor! Yer değiştirme hareketi arttığı icin, madde diger formunda daha fazla kalmak zorunda kalıyor ve birim ölçekte zaman daha az akiyor. Cunku madde cogunlukla ( belkide!) Enerji! durumunda kaliyor. Bu durum da maddenin (madde halde) varoluşda daha az yer tutmasina sebep oluyor! Enerji aslinda enerjiye etki ediyor, bu yuzden de yer degistirme oluyor. Madde fazdaki hal enerji ile temaslanamiyor. Bu yuzden kati ( madde) halini koruyor ve bizim gorunur evren dedigimiz uzayi olusturuyor!
Fatih Günay
Fatih Günay 9 gün önce
zaman herhangi bir hareket, oluşum, fiil, enerji, vs. ifade edebilmek için gereken birşey heralde. Eğer zaman yoksa enrji yok madde yok. sadece bir an var. Biz yaşamımızı çekim yapan bir kameraya benzetirsek ve içerisinden zamanı çıkartacak olsak elimizde sadece bir fotoğraf karesimi kalır? Bilemiyorum..
Volkan KOÇ
Volkan KOÇ 11 gün önce
Erkcan hocam merhaba bir sorum olacak kara delikte çekim çok kuvvetli ise ışığın hızınıda yavaşlatır mı? Oradan çıkıp bize doğru gelen ışığada bir çekim uygular mı? Uygularsa ışık hızı 300bin km altına indiğinde bu da bir sabit olmaktan çıkar mı? Bir dedim ama 3 soru oldu sanırım :)
Serdar islam
Serdar islam 11 gün önce
Su serpili cok merak ettik bi goreydik
Oğuzhan Demir
Oğuzhan Demir 11 gün önce
bağıl hızla ilgili bölümü pek çok sefer trafik ışıklarında beklerken yanımda hareket eden araçtan ötürü kendi aracım kayıyor sanıp frene bir daha basıyorum bi bakıyorum ben yerimdeyim zaten akan karşı araba :D
Saleh Sharifov
Saleh Sharifov 12 gün önce
Birde bir konu deyeyeim otomobilde clima calishirken dufuzor yuzune serin ufuruyor ve pencereler bagli amma arabayla u dönüşü yapdıgim sirada o uflenen hava yer deyişiyor... neden
SERDAR ÖZGÜMÜŞ
SERDAR ÖZGÜMÜŞ 12 gün önce
Sırf Erkcan Özcan için abone oluyorum bol bol dinlemek istiyoruz
Çağrı Onur Başar
Çağrı Onur Başar 12 gün önce
Sonsuza kadar demek sonsuzluğa sınır koymaz mı ? Sevgiler.
Volkan Akcan
Volkan Akcan 12 gün önce
Bu videolardan hocamizin konusmasini kesik kesik vermeseler veya bu kadar kesmeseler cok iyi olur. Dinleyiciyi yoruyor cunku konusma dinamik olmuyor boylece yoruyor. Bir öneride bulunayim dedim. Cok guzel ,cok faylali konusmalar. Videolarin devamini diliyorum. Emeginize saglik.......
sencer baybars
sencer baybars 12 gün önce
Hızı sabit iki araçtan birinin içindesin. Öbür araç a geçmek için zıplıyorsun , sonuç????
Emre DER
Emre DER 12 gün önce
Yazmadan duramadım. Zıpladığın an ile indiğin an arasında havada geçen sürede, kamyonetin A noktasından B noktasına 100km/saat sabit hız ile gittiğini düşünelim. Zıpladığın anda havada aldığın yol bu iki nokta arasında bir yay çizecek. Çünkü kamyon düz bir şekilde ilerlerken sen yatay eksenden ayrılıyorsun ve aynı yamanda dikey eksende de yol alıyorsun. Dolayısıyla kamyonetin tek eksende alacağı yol miktarı, senin çizdiğin bu yayın uzunluğuna eşit olması mümkün değil. Hocama sorsak bunda bi yanlış var mıdır?
Emre DER
Emre DER 22 saatler önce
@jeyan bener erben Selam. Eğik atış hakkında biraz araştırma yaptığımda konuyla alakalı olarak iki önemli sonuca ulaştım. İlki, eğik atışta maksimum mesafeye ulaşmak için gerekli atış açısı 45 derece olmalı ki, bence bunun ispatlanmasına bile gerek yok. Mantıken de bu sonuca çıkıyoruz zaten. İkincisi ise, cismin aslında bir yay değil, parabol eğri çizdiğidir. Bu durum tezimi daha da kuvvetlendiriyor gibi geldi bana. Çünkü, t zamanda sabit bir hızla yol alındığını varsayarsak, parabolik bir eğrinin A ve B noktaları arasındaki mesafe bir yayınkinden daha kısa. Bununla beraber, zıpladığımız noktaya indiğimizi kabul edebilmemiz için, zıpladığın anda oluşturduğun açının 45 derece olması gerekli bu durumda. Teorik olarak, 45 derecelik bir açı dışında çıkış yaptığında, aynı noktaya inmen zaten mümkün görünmüyor. Başka bir deyişle, aynı yere inebilmek en iyi ihtimalle sadece 45 derecelik bir açı ile ve x ekseni yönünde belirli bir artı kuvvetle mümkün görünüyor. Ekstrem bir örnek verelim.100km/saat hızla giderken başka bir araç vasıtasıyla Y ekseni yönünde 10.000km /saat hızla hareket alalım. Sence indiğimiz nokta yine aynı mı olur. T Zamanda alının yol miktarları aynı değil. Dolayısıyla iki farklı cismin aynı noktada buluşmasıda mümkün değil. Galiba böyle daha iyi anlatabildim. Kapalı kasa bir araçtan bahsediyoruz zaten ama, kapalıda olsa da hava sürtünmesi mevcut. Yani bu durumda, teoride aynı noktaya düşmemiz zaten mümkün görünmüyor. Araç motor gücü kullanarak sabit hızla giderken senin hızın, araçtan ayrıldığın andan itibaren, sadece sürtünme sebebiyle bile yavaşlıyor. Bu konu bana hep ilginç gelmiştir. Daha fazla örnek vermek ve araştırma yapmak isterdim ama sadece fikrimi paylaşmak istedim. Belki üzerinde birkaç kişi düşünüp yorum yapar da birbirimize fayda sağlarız ümidiyle. Değerli yorumun için teşekkür ederim.
jeyan bener erben
jeyan bener erben 2 gün önce
İlker hocanın paylaştığı saçma yorumlara bakıyordum, ik dakika gülerim diye. Bunu gördüm, eski bir video olduğu için hoca görmeyebilir. Ben yardım etmeye çalışayım sana kendi bildiğimce. Evet bir yay çizersin bu doğru. Ancak bu yayın tabanı, buna x ekseni diyelim, arabanın aldığı mesafeyle aynıdır. Bir kuvvet uygulandığı yönde etki eder. Sen zıpladığında iki tane kuvvet seni etkiliyor. 1 yukarı yönlü sıçramadan kaynaklanan kuvvet. 2 yatay yönde arabanın hızından kaynaklana bir kuvvet. A noktasından B noktasına gidiyorsun. Sana yatayda etkilenen bir kuvvet var. Sen sıçradığın zaman yataydaki kuvvette bir değişiklik olmuyor. Evet yukarı doğru sonra da aşağı dogru bir yol alıyorsun ancak bu uzunluk ve uzunuluğa etki eden kuuvet yatayda hiç bir şey ifade etmiyor. O yüzden sen arabayla aynı anda B noktasında buluyorsun kendini. Evet toplamda aldığın yol (dikey + yatay) arabanın kat ettiği mesafeden fazla ama senin A noktasından B noktasına gidişinde dikeyde aldığın yol ve buna sebep olan kuvvet bir değişken değil. O yüzden bahsetiğin yayın (yarım çemberin) çapı ile arabının aldığı yol aynı olur. Google'a eğik atış yazıp görsellere bakarsan sorunu görselleştirebileceğin çok güzel çizimler bulabilirsin.
refik kedi
refik kedi 12 gün önce
Arkaplanın rengi her seferinde bu güzel gömleklerin rengine uyumlu ayarlanmalı.
addrenalin16
addrenalin16 13 gün önce
Kalp atışlarımızın ortalamasını aldığımızda boşlukta da uzayda da zaman eşit geçecektir dünyadaki ile uzaydaki aynı yaşlanmaya maruz kalır tabii etkilendiğin zorluklar eşit olması gerekir yıpranmayıda eşitlemek için
addrenalin16
addrenalin16 13 gün önce
Dünyadaki ile uzaydakinin kalp artışlarının ortalamasından bir saat üretsek bu dedikleriniz gerçekleşemez
Alper Yeşil
Alper Yeşil 13 gün önce
Zaman kişilere göre değişir derken, kişiler farklı hisseder! Zaman birdir tektir zorlayıp farklı görüş sunup ilgi çekme çabası yanlış, bence.
Kemal ünlü
Kemal ünlü 13 gün önce
Peki benim bir sorum var, Dünya ve Günes sistemi ile beraber bizim Samanyolu Galaksinin icinde de saniyede 26,27 bin km hiz yapiyor, bunun Dünya üzerindeki canlilar icin etkileri nelerdir.
Mustafa Koç
Mustafa Koç 13 gün önce
Erkcan hoca inanılmaz neşeli, dürüst, yardımsever, anlayışlı, güler yüzlü, egosuz harika bir insan. Üniversitemizde kim onu görse günü güzelleşir yemin ederim. Saygılar sevgiler.
Samet Argun
Samet Argun 13 gün önce
Her şey çok güzel Ama anlatıcının ses tonu kulaklarımı tırmalıyor Ama yinede çok beğendim saygılar
ali şaffak
ali şaffak 13 gün önce
Zaman değil geçen ömürmüş anladım
Aytek Durak
Aytek Durak 13 gün önce
bu kadar hızlı montaj yapmasaydınız keşke dinleyemedik kelimeler birbirine giriyor konuşmacının nefes almasına bile izin verilmemiş soru cevap gibi değilde biyere yetişiyormuş gibi olmuş...
LAEN
LAEN 14 gün önce
Kısacası bir mahalle arasında 200 ile giderken aşırı hızlı, geniş bir otobanda 200 ile giderken de yavaş görürüz. HAREKET eden oluşumdan ne kadar uzaklaşırsak okadar yavaşlar.
Mehmetakif Say
Mehmetakif Say 14 gün önce
Geçmiş geçmemiştir , gelecekse çoktan yaşanmıştır.
Kim Ibra Him
Kim Ibra Him 14 gün önce
26:03 Ya Hareket Etmen Lazım Yada Hareketten Etkilenmen lazım
Kim Ibra Him
Kim Ibra Him 14 gün önce
22:05 Peki başka bir Gezegene örneğin Saturne doğru giderken Saturn un Zaman Çekimine Kapılırsak O durumda Zaman Nasıl İşleyecek ?
Burak Balkan
Burak Balkan 14 gün önce
Benim aklım alıyor. Uçağın içinde zıpladınmı geriye gitmezsin çünkü kabinin içindeki hava da uçakla aynı hızda gidiyor. Tabi uçak sabit hızda gittiği sürece.
How To
How To 14 gün önce
Zaman bize gore 0 dan 12 ye gezinen bir dongudur.... aslinda yoktur. insanlar (?) uydurmus. birbiri ardina siralanan an lardan olusur. heryerde aynidir, degismez. Degiskenlik sabit donguyu etkilemez, biryerde tikanir. Yani sifirdir. duran saatin tekrar hareket almasi zamana bagli degildir. cunki durdugu an ile tekrar calistigi an birbirinden farklidir. fakat zaman hep ayni akisinda devam etmistir. mesela aksam 21 de yatip sabah 06 da uyandiniz. bu 8-9 saatlik zamani farkedemezsiniz. sizin icin belki de bikac dakika gibi gelir. fakat zaman herzamanki zamandir. Kanimca cogu insan gereksiz teoriler uretiyor.kafa karisikligi sonuc olarak elde olan tek veri . bu arada size 12 hakkinda bir sir veriyim. bildigimiz uzere 1 saatte 60 dakika vardir. 60dk /12dk=5 tir. yani her 5 x 12 dakika 60dk yapar. Ve yine her 12x5 dakika 60 dk yani 1 saat yapar :D ;D
Honga Meyo
Honga Meyo 15 gün önce
Zamanın olmadıgını dusunun...bakin durdugunu degil ..olmadigini dusunun.
Honga Meyo
Honga Meyo 15 gün önce
20 lik disim agriyo...🤧🤧
Burak Koyuncu
Burak Koyuncu 15 gün önce
Abi çok iyimiş ve program da çok iyi olmuş 👍
tulgar azimli
tulgar azimli 15 gün önce
Şimdi benim bir düşüncem var,uzayın genişlemesi bir an dursa zaman dediğimiz şey ne olur.
Spindle Hospital
Spindle Hospital 15 gün önce
Peki ya arabanın içindeki sinekler ¿
Yıldız Yıldız
Yıldız Yıldız 15 gün önce
DEMEKKİ KOLTUKLAR SALLANIYOR Ben de diyorum bu hocaya her davasında beraat vermelerinin sebebi ne? Suçu yoksa zaten yoktu 2 yıla yakın neden tutuklu yargıladılar siren sesiyle konuşma özgürlüğüne bile engel koydular soru çok ama geri dönün şimdi çarklar tersine galiba. Yazık yazık utanıyorum cidden utanıyorum sizin adınıza ben utanıyorum
Hakan Yıldızhan
Hakan Yıldızhan 15 gün önce
Videoyu kese kese güzelim konuşmayı robot konuşur gibi anlaşılmaz hale getirmişsiniz
doruk an
doruk an 15 gün önce
21:00 bu kuantum dolanıklılıkla mumkun bısey degıl mıydı
Melin Nilem
Melin Nilem 15 gün önce
Mükemmel anlatım 👏🏼👏🏼👏🏼
JO23PL
JO23PL 15 gün önce
masa örtüsünü alabiliyoruz tabakları zıplatığaltından
erkan kekecoglu
erkan kekecoglu 15 gün önce
Yeminle kimse bana bu 29 Dakikanın 29 dakika olduğunu kanıtlayamaz 😊
Ferat köse
Ferat köse 15 gün önce
Bayraktar tb2.12 : benim bölgemde racon mu kesiyon lan bana.. Bayraktar tb2.13 : racon kesmiyorum kafa kesiyorum ulannn.
Hazel Kalebozan Bastıyalı
Hazel Kalebozan Bastıyalı 16 gün önce
Videonun sonunda kulaklarımda bir anda Queen'den '39 çalmaya başladı =) trshow.info/watch/kE8kGMfXaFU/video.html
BENİMLE ÇÖZ
BENİMLE ÇÖZ 16 gün önce
türk sheldon cooper
Mesuttoy Mesut Toy
Mesuttoy Mesut Toy 16 gün önce
Hazreti İsa'nın göğe kaldırılması da böyle birşey o zaman . :! O gitti geldiğinde çok zaman geçmiş olacak ama genç kalacak
Cemil Çağrı Toklu
Cemil Çağrı Toklu 16 gün önce
yani herkesin zamanı kendine mi
Ömer Bilgicli
Ömer Bilgicli 16 gün önce
Sorularla bütünlüğü bozmuşsunuz.
Mehmet ÇALIŞKAN
Mehmet ÇALIŞKAN 17 gün önce
mükemmel bir seri
Süleyman Vurucu
Süleyman Vurucu 17 gün önce
Uzatmaya gerek yok. Gidince gelmeyince birşey
frz srl
frz srl 17 gün önce
Videoyu kesik kesik yapmasanız Halbuki çok güzel bir video olacak ama parçaları birleştiriyomuşum gibi seyrediyorum.
BENİMHOBBY
BENİMHOBBY 17 gün önce
dünya ters dönseydi zamanda yolculuk yaparsınız ama + + idiş güçündesin
BENİMHOBBY
BENİMHOBBY 17 gün önce
manyetik alan dişinda kaldığın sürede genç kalırsın ++ --
BENİMHOBBY
BENİMHOBBY 17 gün önce
kutupları ---- bu dünya gezegen ++
BENİMHOBBY
BENİMHOBBY 17 gün önce
++ - -
BENİMHOBBY
BENİMHOBBY 17 gün önce
istikbal göklerde mustafa kemal atatürk
BENİMHOBBY
BENİMHOBBY 17 gün önce
zamanda altlama yapıyorsunuz
BENİMHOBBY
BENİMHOBBY 17 gün önce
eta
osman yavuz Tut
osman yavuz Tut 17 gün önce
başka alakasız video izlerken dışarı çıktım geldiğimde bu video ya dikey geçiş yapmış youtube :D dikkatimi çekti izledim videodaki bahsettiğiniz insanların zor kavradıkları veya kavradıkları ama zor ikna oldukları konuları kendim zaman içerisinde gözlemleyerek aslında bu böyle değil böyle sanıyoruz gibi kendime ıspatlamış birisiyim :) algıma uygun bir video idi . kanalın içeriğine haala bakmadım yorumdan sonra bakacağım önce yorum ve like :)
grikedi2
grikedi2 17 gün önce
hocam montaj çok kötü olmuş ya
usernameice
usernameice 17 gün önce
Amma uzattiniz 150 km hizla giden kamyonun icinde aslinda sen de 150 km ile gidiyorsun bağıl hızın 0 havaya zipladiginda bir de yatay yonde 150 km hizla kamyonla ayni yonde giden hız bileşenin var.
usernameice
usernameice 17 gün önce
Yok rüzgar surtunme vs.. ne gerek var karıştırmaya.
Fatih Sultan TOPAL
Fatih Sultan TOPAL 18 gün önce
Devam lütfen...!
MARS
MARS 18 gün önce
ne
Furkan
Furkan 18 gün önce
Bugüne kadar izlediğim en güzel FluTV videolarından biriydi. Gerçekten zamanda ileriye gitmiş gibi hissettim; bugüne kadar gündelik yaşam içerisinde pasif olarak düşündüğüm bir sürü şeye güzel, sade bir açıklama buldum ve çok fazla şey öğrenmiş gibi hissettim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Faruk Yenideniz
Faruk Yenideniz 18 gün önce
Hızlı yaşa genç öl lafı aklıma geldi
Orhan Yücel
Orhan Yücel 18 gün önce
Zaman ilk başlangıçla son bitiş arasında geçen süredir. Bu süre her cisim ve canlı için farklı da olsa farklı da aksa neticece herşeyin bir ilk başlangıçla bir bitiş ve sonu vardır ve bu ikisi arasında geçen süre zamandır
Azad Doğu Demir
Azad Doğu Demir 18 gün önce
Devamı ne zaman gelecek acaba?? Arada tekrar tekrar izliyorum. Dersleri böyle anlatan hocalarımız olsaydı çok farklı yerlerde olurdum...
Barış Taşdelen
Barış Taşdelen 18 gün önce
Bu videoyu öylesine açtım ama beklemeidğim şekilde bilmediğim bir şey öğrendim ben ışık hızına ulaşınca zamanda değişim oluyor zannediyordum ama en ufak hızda bile bu değişimin aslında oluyor ancak bizim fark etmiyor olmamız çok mükemmel bir bilgi. Kütle çekiminde de bir tek gezegenler yıldızlar v.b birbirini çekebiliyor sanıyordum eskiden onda da her cismin aslında birbirini çektiğini öğrendimimde benzer bir aydınlanma yaşamıştım.
Serhat Kan
Serhat Kan 18 gün önce
Sorularinızla çok fazla bölüyorsunuz. Hoca tam bir şeye başlıyor yarısında manipüle edilip başka şeyi anlatmaya başlıyor. Konu takibini yapıp, gerekli cevap alındığında yeni soru sorulmalı. Bu bölmeler daha çok video başlarında oluyor.
3DMassive
3DMassive 19 gün önce
Bu kadar güzel, sade ve açıklayıcı anlattınız ki, teşekkür ederim.
Egemen ata Er
Egemen ata Er 19 gün önce
Hocam yeni bölüm hocammmm?!?!?
Savas Adiloglu
Savas Adiloglu 19 gün önce
Bu konularda Türkce'nin de azizligine ugruyoruz diye düsünüyorum. Sonuc olarak "eylemsizlik" olarak tarif edilen sey hic haraket etmemek degil ivmesinde hic degisikligin olmamasi demek. Ama nedense bende hep "eylemsizlik" lafini duyunca sanki ortamda hic haraket yokmus hissiyati uyaniyor.
Mediya Dakip
Mediya Dakip 19 gün önce
Zamandaki kaymaya ivme sebep oluyorsa, ivme işi hızından daha az seviyelerde sona ederse zaman kaymasının da orantılı olması lazım değil mi? Oysa ki ışık hızına yaklaşıldığında zaman kaymasi çok farklı oluşuyor.
Mediya Dakip
Mediya Dakip 19 gün önce
Kamyonetteki olayı 1 saat boyunca anlamayana uzay zaman anlatacak.
aklını kullanan sıradan insan
aklını kullanan sıradan insan 19 gün önce
sunan arkadaslar acaba sadece mizah katmak icin mi anlamaz tavir sergilyip cok basit bi seviyede takilip kaliyorlar cidden merak ettim.. yani bence daha zekidirler ya.. yok yok mizah olsun diyedir tavirlari
Bilim Adresi
Bilim Adresi 19 gün önce
Hocam bir şey sorucam şimdi 21:04 de mümkün değil demişsiniz ama kuantum dolanıklığıyla bu da mümkün olamaz mı ? (Beğenir misiniz üste çıksın.)
Welcome to Your Houze! | Reynmen Ofis Vlogu
11:44
Kuzey Yıldızı İlk Aşk 41. Bölüm - Yaşar Nikah Törenini Bastı!
10:43
Mike Tyson vs Roy Jones Jr. | Highlights
1:04
RT Sport MMA
görünümler 1,9 Mn
Teke Tek Özel - 15 Ekim 2017 (CERN'deki Araştırmalar)
2:32:57
Welcome to Your Houze! | Reynmen Ofis Vlogu
11:44
Kuzey Yıldızı İlk Aşk 41. Bölüm - Yaşar Nikah Törenini Bastı!
10:43
Mike Tyson vs Roy Jones Jr. | Highlights
1:04
RT Sport MMA
görünümler 1,9 Mn
Emir Can İğrek - Tenha (Audio)
3:21
Emir Can İğrek
görünümler 530 B
Masum 253. Bölüm Fragmanı - 30 Kasım Pazartesi
1:13
Kanal 7 Dizileri
görünümler 417 B
Bir Zamanlar Çukurova 75. Bölüm Fragmanı
1:05
Bir Zamanlar Çukurova
görünümler 1 Mn
KALDIRDIĞIN KADAR KAZAN CHALLENGE !
13:37
Halil İbrahim Göker
görünümler 91 B