Kızıl Devrim, Komünizm ve Stalin - Üç Devrim (Rouge) - Olmaz Öyle Saçma Tarih! - Bölüm 11

  görünümler 1,062,172

Flu TV

Flu TV

2 yıl önceTÜM BÖLÜMLER İÇİN: tarih.flutv.online
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me

Bu Hafta Hozomuz 1917 Rus Devrimi'ni ve Komünizmi Ele Aldı. Batıcı Monşer İlker Canikligil Sordu, ESG Kelle Koltukta Yanıtladı:

İşçi Devrimi Neden Marx'ın Beklediği Gibi Batı Avrupa'da Değil de Rusya'da Oldu? Stalin İyi miydi Kötü müydü? Hozomuz Stalinci mi Troçkist mi?

Devrim Uzun Etapta Başarılı Mıydı? Berlin Duvarı'nın Yıkılması ve Komünist Sistemin Çökmesi Kaçınılmaz Mıydı? Rus Devrimi ile Türk İnkilapları Arasında Paralellik Kurulabilir Mi?

Neoliberal Dünya Sonsuza Kadar Sürer Mi? Olası Bir Devrim Kanlı mı Olur, Mayonezli mi? İspanyollar Neden Düzgün Dizi Yapamaz?

Tüm Bu Soruların Cevapları ve Çok Daha Fazlası Devrim Üçlemesi'nin İkinci Bölümü'nde. Kaçırmayın, FluTV Gulagları ile Tanışmayın.

FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" Yepyeni bir Dijital Platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen Abone Olun.

Destek için Patreon sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR: 1 717
legolas1244
legolas1244 2 yıl önce
Sevgili İlker Canikligil, bu şarkı sözleri senin için gelsin. Vip mekanlar private partiler Krallar gibiyken Zaman didaktik ilerler Bir gecede ortak gibiyiz Sinirliyiz ve de hortlak gibiyiz Hep Miami hep Alplerdesiniz Jetleriniz helikopterleriniz Örtpas ettiğiniz katolog suçlar Bu puştlar bizi aklı yok sanacak Cinneti bastırmaz karnı tok kalmak geri baş Salyası akar sürekli şehveti yoksuldan sağlar En başta ağlar, en başta kaçar.. Çünkü kayıptan korkar Bilmezler ne yazık en dipte yaşamak kaygıyı saklar. Statü yalnızca gökdelenlerde saygıyı sağlar Sokakta çöpsünüz çöplükte yanan şu yangını harlar.. Ölüler dirilerden çalacak Silahını al , silahını al Ölüler dirilerden çalacak Hakkında değil fazlasında gözü var Var mızmızlar dımdızlak kalacaklar Saygın adamları korku basacak Ölüler dirilerden çalacak Bireysel herkes değil organize Kime kol gelicez, kime yol vericez Erken düşün taşın yakındalar Evcil kaplanlarınızı bir gece Sokak köpekleri parçalar Ahh çok paran var dolup taşmış hep çantalar Dört yanın kadın ve şık masan Dom perignon ve şampanya Tabakta en az var on gram Yanında az pişen pirzolan Teknen var yüz milyon dolar Ama kafanda silah var ne yapacan? Adalet konuyken değinmeyen çok Tabi korkunuz belirmeyen son Cinayet işleyip gerinmeyen yok Zehri ve şifayı belirleyen doz! Bir sabah bakmışsın kantarın yok Yüzün yok aslın astarın yok Götünde don yok bastonun yok Saksocun yok Ziynet eşyaların, taşlı yüzüklerin Birazda nasırlı ellerde kalacak Sigorta poliçesi, aka47 yorganların altından çıkacak Çatık kaşlılar size çatacak Ölüler dirilerden çalacak Ölüler dirilerden çalacak Silahını al , silahını al Ölüler dirilerden çalacak Hakkında değil fazlasında gözü var Var mızmızlar dımdızlak kalacaklar Saygın adamları korku basacak Ölüler dirilerden çalacak
DOĞA CANLILIK ZİHİN PROJELENDİRME MOTİVE
DOĞA CANLILIK ZİHİN PROJELENDİRME MOTİVE Gün önce
Aç oluruz EZANSIZ ölmeyiz HER BİJİ AZADI SEROK TAYYİP 🌹😇😁🇹🇷🇯🇴🤩
Utku Beycan
Utku Beycan Aylar önce
@Army east doğru, üstelik ana akım medya da sermayedarların elinde olduğu için, liberaller sürekli ön plana çıkarılır, "dahi", "büyük adam" diye yutturulmaya çalışılır. Sosyalizm, liberalizm gibi ekonomik modellerle, sanattan daha yakın bir konu olan iktisattan bir örnek vermeye çalışayım; Ümit Akçay, Erinç Yeldan, daha niceleri.. Daron'la, Özgür Demirtaş'la yakın kuşaktanlar. İki tarafı da biraz okuyan biri Ümit hocanın, Erinç hocanın teorik birikiminin, kültürünün, üretkenliğinin, ya en az Daron veya Özgür kadar, ya daha fazla olduğunu anlar. Fakat bu adamlar kadar tanınmazlar. Çünkü sosyal medyada diğerleri kadar ahkam kesicilik yapmazlar. Bir iki televizyon ve youtube kanalı hariç, medyada fazla görünmezler. Sanat işi biraz daha farklı. Toplumu ileri taşımak, sanatçının özel görevi olduğundan, sol sağla aynı ölçüde, yahut biraz daha fazla görünür nitelikte sanki :)
Army east
Army east Aylar önce
@Utku Beycan Hocam bunun yanında benim bir gözlemim var sizede bunun doğruluğunu sormak isterim. Sosyalizmin yoketmek için hedef aldığı patron sınıfı dışında ülkemizdeki neredeyse tüm sanatçıların oyuncuların aydınların varlıklı ve başarılı insanların sosyalist olduğunu görüyorum. Bu askında biraz ironik çünkü varlıklı insanların sosyalizmi desteklenmesi saçma gelebilir. Daha 1 ay evvel Nejat İşler Sol partiye katıldığını açıkladı. Tuncel kurtiz, Ferhan Şensoy, Einstein, Charlie Chaplin, Aziz nesin şimdi bunlar rekabet edemeyen başarılı olmayan adamlar mı ? Bu adamlar katıldıkları bir program oynadıkları bir bölüm başına bir çok kimsenin belki hayatında göremeyeceği paraları kazanan insanlar. Aksine bir ülkedeki en başarılı insanlar komunist gibi geliyor liberallerin dediğinin tersine. Sizce bu doğru bir gözlem mi?
Utku Beycan
Utku Beycan Aylar önce
@Army east ne güzel söylemiş. Bilmiyordum, güzel bir bilgi oldu :)
Army east
Army east Aylar önce
@Utku Beycan Sosyalizm köklerini Amerika'da bulamaz; çünkü fakirler burada kendilerini sömürülen bir sınıf olarak değil, geçici olarak sıkıntı yaşayan milyonerler olarak görmektedir. -John Steinback
Nureddin İbrahim Konyar Paşa
Nureddin İbrahim Konyar Paşa 2 gün önce
"Bir toplumda hain kelimesi çok ucuzlarsa; orada tasviye çoğalır, tek seslilik artar." (ESG)
Hakan Taşköprü
Hakan Taşköprü 21 gün önce
“Bir toplumda hain kelimesi çok ucuzlarsa orada tasviye çoğalır, tek seslilik artar.” 14:43
Ali Çağlar Şentürk
Ali Çağlar Şentürk 27 gün önce
Saçma sapan konuşmuş. Devrimin oluşundan SSCB’nin çözülüşüne kadar ortaokul seviyesinde üfürüyor.
levent çlk
levent çlk 29 gün önce
Çok derin,dolu dolu bir analiz,Stalin diktatör, kapitalist Almanyada güçler ayrılığı oturmuş,Franko İspanya yı savaşa sokmamış..bu kadar mı AMK?nerde hegelden başlayıp,Marks Engels ile şekillenen felsefi düşüncenin,ayrıntıları..dünya ya müthiş etkisi.. emeklilik hakkı gelmiş..he amk
Fatma Güngör
Fatma Güngör Aylar önce
Geç abicim geç, senin bu bilimi anlaman mümkün yok
Emre C. Korkmaz
Emre C. Korkmaz Aylar önce
Kara Salı, tank sesi Le le Le-nin canım Alman asmış gomnisti Marksistsen entelsin Finans kuralsız olsun A Be De'yi salın Ayzınhâvır vur bizi "Glasnost" der gidersin Proleter daş yesin Buğday ihraç etsin Istalin çalar sazı Gom'nist sen n'idersin? 😁😊
Uğur Erzin
Uğur Erzin Aylar önce
Emekliliği bismarck icat etmiştir.
burakitc
burakitc Aylar önce
Bir hata yapmış Emrah Safa hoca. Geçici Hükümeti Georgi Lvov tarafından kuruldu. Kerenski Haziran/Temmuz gibi Lvov'dan sonra geldi.
canal de youtube
canal de youtube Aylar önce
Kızdaki akıla bakar mısın😐
Çağdaş Geniş
Çağdaş Geniş Aylar önce
14:43 "Bir toplumda hain kelimesi çok ucuzlarsa orada tasfiye çoğalır, tek seslilik artar."
Nameless Warrior
Nameless Warrior Aylar önce
Sistemin kötü olduğu ve tüm dünyada böyle olduğu,hatta neredeyse tüm zamanlar böyle olduğu açık,bunun kendi kendine veya toplumla değişmeyeceğinide düşünüyorum,katıldığım bir fikirde yok bu yüzden en iyisi kendim yapmak,bende birden fazla yolla bu mücadeleyi başlatmak istiyorum,bunu yapmak zor değil şu anki sorunların oluşumunda birileri sorumlu,bu birileri insanları kışkırtmayı bıraktığında,insanlar çokta farklı olmadıklarını görücek ve zor gözüken kararlar mantık ile kolayca çözülebilecek, avustralyada yangınların çıkıcağı belliydi ama insanlar bunu engellemediği gibi yardımlarıda reddetti,yeni sistem amacım çok özetle bu,özel bir şey değil kısaca mantıklı bir sistemle ve eğitimle sorun kalmaz ama bu sistem birçok insanın çıkarlarına ters,bu yüzden mücadele bir gereklilik,diğer sözde mücadeleler ise onların oyuncağı,fakat daha 0. aşamada,iş yapmayı bilen bir ekip gerekli,bu ekipte istihbarat bulacak birileri,hacker veya yakın tarihi ve siyaseti bilen birileri gibi,ve gerekli şeyleri yapabilecek birileri ve daha gerçek kılmak içinde bolca para Nameless.antonyms@gmail.com
Ahsen Yurdakul
Ahsen Yurdakul 2 aylar önce
bölümü dinlerken kendimi istanbul edebiyat fak.kantininde buldum sdjsd
Ahmet Açan
Ahmet Açan 2 aylar önce
Bu kadar tek taraflı bilgiyle böyle bir programa çıkmak büyük cesaret! İlker zaten zır cahil ama bunu bilmiyor!!! Sovyetler üzerine makaleler yazan, Rusça'dan kitaplar çeviren biri olarak Emrah hocaya okuma ödevi veriyorum: 1) Kirov Cinayeti, Grover Furr 2) Bir Sovyet muhalifi Tony Cliff, Rusya'da Devlet Kapitalizmi (Emrah hoca Rusya'yı devrim olduğunda sanayileşmiş sayıyor! Halbuki Bulgaristan-Romanya seviyesindeydi) 3) Yine Tony Cliff, Lenin biyografisi, 4 cilt 4) Liberal bir tarihçi Yuri Jukov, Öteki Stalin 5) Yuri Yemelyanov 1) Stalin, İktidara Giden Yol 2)Stalin, İktidarın Zirvesinde Şimdilik bunları okusun...
ata koc
ata koc 2 aylar önce
32:23 fart * ahah
mehmet taner
mehmet taner 2 aylar önce
Stalin malın tekiydi. Stalingrad savaşı staline rağmen kazanıldı
Cengiz Karabulut
Cengiz Karabulut 2 aylar önce
Bu sunucu tam gerizekalı adam halk hareketi diyor bu tepeden aşağı diyor
Abuzer kadayıf
Abuzer kadayıf 2 aylar önce
Komünistliği çok güzel anlattın 👍👍🤣🤣
Mustafa Türkmen
Mustafa Türkmen 2 aylar önce
Bir avuç akıllı insansınız işte, ne yapabilirisiniz
tufan karadayı
tufan karadayı 2 aylar önce
Veysi şuan kanalda kişisel gelişim işleriyle meşgul :)))
ışık Sobutay
ışık Sobutay 3 aylar önce
Çar salak mı
ışık Sobutay
ışık Sobutay 3 aylar önce
Hocam self ile köle arasındaki fark nedir.
Simge sönmez
Simge sönmez 3 aylar önce
Uzun uzun yazmicam ama Stalin'i seviyorum. Olaylar diyalektik ve kendi tarihsel bütünlüğü içinde değerlendirdiğinizde çoğu şey absürt olmaktan çıkıp kendi anlamını buluyor zaten. Bir de Mustafa Kemal de sormamış de mi halka:) Ama iyi ki de sormamış. Jakoben tavrı mahkum etmek makul değil Sevgili İlker, düşün(e)meyen sensin.
Pesliyen
Pesliyen 3 aylar önce
abi arkada konuşan adam kaç yaşında max 25 niye duvarın yıkılışını ben gördüm senin yaşın yetişti mi dedi anlamadım ben
SwankyOrc
SwankyOrc 3 aylar önce
Karşına ESG gibi bir adamı almışsın, konuşma akışına müdahele edeceksen azami ölçüde entellektüel seviye gerek bence, yoksa sırıtıyor. Ha moderatör bize sokak insanı görüş açısını yansıtmak için yapıyorsa iyi, değilse vahim.
mustafa korkmaz
mustafa korkmaz 3 aylar önce
Haklısınız Türkiye de sendika yok varmış gibi yapıyorlar
ahmet nurmedov
ahmet nurmedov 3 aylar önce
100 lira veririm
Ersin Akinci
Ersin Akinci 3 aylar önce
Ama cok ayip ya, ben sizi hadi gormedim bugune kadar, siz niye soylemiyosunuz arkadasim biz kanal actik gelin katilin izleyin diye. Neyse gidisattan verdim puaninizi gene de, ellerinize saglik
Kerem
Kerem 3 aylar önce
Hyper normalisation nereden izlediniz acaba?
Flu TV
Flu TV 3 aylar önce
TRshow
hasan kabadayı
hasan kabadayı 3 aylar önce
koskoca devrimi 'darbe' diye yutturmaya çalıştı ama başaramadı.
Bilal Ünüvar
Bilal Ünüvar 3 aylar önce
33:00
Bilal Ünüvar
Bilal Ünüvar 3 aylar önce
28:00
Bilal Ünüvar
Bilal Ünüvar 3 aylar önce
18:00
ışık Sobutay
ışık Sobutay 4 aylar önce
Lisede şöyle anlatsalardi ya.
Ahmet Açan
Ahmet Açan 4 aylar önce
İlker Canikligil ne kadar cahil bir adam olduğunu MDD'yi hiç duymadığını söyleyerek Gün Zileli sohbetinde zaten göstermişti! Fakat bu yukarıda ki de cahil! Lenin'i Rusya dışına 1905 sonrası çıktığını sanıyor!
serkan gonul
serkan gonul 4 aylar önce
''....Adam ayıya biniyor...''
Emre KOÇ
Emre KOÇ 4 aylar önce
Cengiz Dağcı'nın yanlış hatırlamıyorsam "Onlar da İnsandı" romanında "Kala Mala" karater anlatımıyla bu anlayışın habersiz köylüye ne şekilde tepeden indiği güzel anlatılıyordu.
Sidartha Emre
Sidartha Emre 4 aylar önce
lenin ve devrimin tüm lider kadrosunun yahudi oluşu ile ilgili komplo teorilerine nasıl bakıyor hoca acaba?
toni mm
toni mm 4 aylar önce
100 lira veririm 😂😂
Serdar Sener
Serdar Sener 4 aylar önce
Yayınınız çok güzel resmen flu laştım.. İşitme engelli öğrenme merakı olanlar için altyazı yakışır bu flu hayatta :))
Süper Üçüzler
Süper Üçüzler 4 aylar önce
abi videolarınızın komik kısımlarından bir video yapsan süper olur
Çetin Habil
Çetin Habil 4 aylar önce
''Komünizm sonuç olarak başarısızdır. Fakat çok büyük kazanımlar elde etmişlerdir bu başarısızlığın sonucunda.'' ''40 saat çalışma, sendika, işçi hakları, emeklilik gibi insanlığa çok iyi şeyler katmıştır.'' -Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
Melih S
Melih S 4 aylar önce
Yorumlarda hala yüzbinlerce kişiyi karınca gibi öldüren Stalin köpeğini ölümüne övenler var.
kızılay makine
kızılay makine 4 aylar önce
Cvp verende soru soranda gereksiz kafadalar.hele soru soran hic bisi bilmeden cahilliginden utanacagina gereksiz gulusler ve aklinca tespitleriyle videonun icine etmis.size dusmedi stalini sorgulamak haddinizi bilin gidin goy goy yapin baska yerde
kızılay makine
kızılay makine 4 aylar önce
Soruyu soran cok gevsek gevsek soruyor ciddiyetsiz ve bilgisiz.gereksiz bilgisiz ve aciz
Coşkun Şenel
Coşkun Şenel 4 aylar önce
Embesil, biz tek bir parkayla dolaşmıyoruz sağda solda. Aramızda yazılımcılar var şirket müdürleri var. İnşaat işçileri var. Perspektif olmayınca öyle saçma salak konuşuyor işte.
Black Mesa Science Team
Black Mesa Science Team 4 aylar önce
15:37 Nerede işçi hareketi yok? 1 Mayıs'ı yasaklayan Mustafa Kemal, Adana demiryolu işçilerinin grevini zor aygıtlarıyla bastırdı. Ayrıca Mustafa Suphilerin katledilmesinde kilit rol oynadı.
Black Mesa Science Team
Black Mesa Science Team 4 aylar önce
11:18 Darbe mi ahahahahhaha. Emrah Cilasun duymasın burjuva tarihçisi...
Kenan Akbayram
Kenan Akbayram 4 aylar önce
Bu beyfendinin üslubunu hiç beğenmedim. Sulandırılmış tarih. Full ok.. çakmak... Flexible. Birkaç yerde dinledim keyif verici değil. Bu popülerlik düzeyini anlayamadım.. tuhaf buluyorum. Kitap okuyun tavsiye ederim.
ünal akdoğan
ünal akdoğan 4 aylar önce
Şunu izlesinler dediği bir film, 50 kere geri aldım filmin adını anlayamadım.
gıllı mıllı
gıllı mıllı 5 aylar önce
Tarık Toros konuşuyor
Uğur
Uğur 5 aylar önce
komünist bu adam
Cefe35
Cefe35 5 aylar önce
37:52 yaşadığımız ülke
Raskolnikow Few
Raskolnikow Few 5 aylar önce
100 lira veririm hahhah
Nevfel Çiçek
Nevfel Çiçek 5 aylar önce
kadraj yok çok yakın olmuş bir de emrah hocam kameranın arkasına bakmaktansa kameranın merceğine baksa çok daha güzel olur yani demek istediğim şu kameranın tam ortasında oturacaksa kameraya bakmalı ya da kameranın tam ortasında durmasın açılı otursun umarım yapıcı eleştirimi yanlış anlamazsınız
Adem Korkmaz
Adem Korkmaz 5 aylar önce
29:35 bu hakların hepsini İngiltere'deki liberaller kazandırdı
Talha Türkoğlu
Talha Türkoğlu 4 aylar önce
Kaynak ver Adem Smith Korkmsz
Mehmet Doğan
Mehmet Doğan 5 aylar önce
Gayet mantıkli güzel konuşuyor
Nizami Barış Bakış
Nizami Barış Bakış 5 aylar önce
37:05
Cihangir sultanı
Cihangir sultanı 5 aylar önce
14.40 şu anki tr
Mustafa Nazif
Mustafa Nazif 5 aylar önce
bir ulkede hainlik elimesi ucuzlarsa, tasfiye de o kadar artar.. on numara soz
Mustafa Nazif
Mustafa Nazif 5 aylar önce
rusyada bir deyim var: bir seyi yapmanin 3 yolu vardir. 1. dogru yol 2. yanlis yoldan 3. russian way (rus yolu -metodu)... ruslari anlamak cok kolay degildir
dogukan berk ozer
dogukan berk ozer 6 aylar önce
Arka plandaki dünya haritasında Doğu'da Amerika'nın olmasında bir gönderme var mı ki 🤔
sine yıldız
sine yıldız 6 aylar önce
13:28 Stalin çok yakışıklı
A.R.K Engilish
A.R.K Engilish 6 aylar önce
Reklam az olmuş. Bence 10 sn de bir reklam konulabilirdi.
Özge Bayer
Özge Bayer 6 aylar önce
Akış hızını hızlandırmak yerine düşürdüğüm tek kişi. Ağzı hızdan spin atıyor bazen.. inanılmaz🙌
İBRAHİM ÇELİK
İBRAHİM ÇELİK 6 aylar önce
Sol kendi içinde fraksiyonlara ayrıldığı için bu halde değilmi zaten.
Sudenur Bozkurt
Sudenur Bozkurt 6 aylar önce
La cascada papel başarısız değildi kesinlikle saçmalamayın baya para vurgunu yaptılar o dizide
Mehmet Öztürk
Mehmet Öztürk 6 aylar önce
100 lira veririm guzeldi
Furkan Faruk
Furkan Faruk 7 aylar önce
Wallerstein'in kehanetini bekleyin öyleyse madem dışarı kustu Batı sefaleti! İmbedded/gömülü yerine de "mündemiç" kelimesini tavsiye ederim daha akışkandır. T
ali ayaz
ali ayaz 7 aylar önce
Oynatma hızını 0.75 yapınca daha anlaşılır oluyor :)
Devrim Celebi
Devrim Celebi 7 aylar önce
Ben de burgeoise'ım ama sizin kadar korkmuyorum bu komünizmden. Sanırım annem ve babam yine burjua olmasına rağmen marksizmin tarafında, kendi çıkarlarından ödün vermeye hazır olduklarındandır. İdealizm iyidir.
Devrim Celebi
Devrim Celebi 7 aylar önce
Candan Badem ve Fatih Yaşlı'yı alsaydınız bu bölüme dadından yenmezdi. Naçizane öneri.
TheRedMarxist
TheRedMarxist 7 aylar önce
Sizin söyledikleriniz diğer gördüklerime göre çok daha iyi yapılmış tebrikler! Fakat yine de bazı yanlışlıklar var. Stalin’in yaptıkları konusunda bazı tarihi tartışmalar göz ardı edilmiş. Bu idamların uzun süre alan arşiv araştırmaları sonucunda gerçekten doğru olduğu ortaya çıkmıştır fakat zorla akla alınamayan iftiralar da atılmıştır. Fakat bu profesör J. Arch Gettynin dediği gibi yerel düzeyde gerçekleşmiştir ve bunun bu kadar kötü olmasına neden olan kişi nikolay yejovdur . Bu konu çok büyük bir konudur o yüzden size yejov vs Stalin ve Victms of Soviet Penal System kitaplarına göz atmanızı öneririm.
TheRedMarxist
TheRedMarxist 5 aylar önce
@Umut Bu yargılar ve yöntemler işçi sınıfının aklına parazit gibi yerleştirmiştir. Eğer sizi köleleştiren tiranların zincirlerinden kurtulmak istiyorsanız bu analiz yönetminizden vazgeçmeniz gerekir.
TheRedMarxist
TheRedMarxist 5 aylar önce
@Umut Ben onların dışında doğrulanmış kaynakları kullanıyorum ve olabildiğince vilimsel yaklaşmaya çalışıyorum. Bu arada beni Stalin’i savunmakla suçlamanız biraz yanlış bir yargı olur. Anti komünistler onyıllardır stalini kullanarak komünizmi kötülemeye çalışmışlardır, benim yaptığım sadece atılan bazı iftiraları temizlemek olur fakat stalini ben de pek sevmem, o asla övgüleri hakedecek kadar bir iş başarmamıştır. 1930 lardaki kıtlığı iyi yönetemdi aynı zamanda darbeciler ve hainlerin onun arkasından iş çevirmesini de durdurmamamıştır fakat nazileri yenen ve sovyetler birliğini o güce getiren de odur. Birçok hataları vardır fakat yaptığı iyi şeyleri de unutmamak lazım. Bunu görmezden gelmek bizi denialist dinciler, faşistlerden veya tiranlardan farkımız yok eder.
Umut
Umut 5 aylar önce
stalin savunmak da nasıl bir ahlaksızlıkdır be birader. Sırf komünist diye senin ideolojinden diye bu kadar körü körüne savunmak karaktersizliktir yani. Stalin olmasa komünizm bir hiç mi? Neden bu kadar liderlere tapma, boyun eğme huyunuz var? Senin tayyibi sonuna kadar savunan müslümanlardan farkın ne? Komünist olmaya devam edip stalin'in politikalarını eleştirebilirsin. Bu kadar yobaz olmana gerek yok.
Potansiyel Öğretmen
Potansiyel Öğretmen 7 aylar önce
Liberalizm diyorsan beğen; Komünizm diyorsan camdan atla
Fatih Çubukcu
Fatih Çubukcu 7 aylar önce
Batı dediğimiz Amerika da 60 70 lere kadar siyahiler otobüste oturamazlardı.
Devran
Devran 4 aylar önce
Madem abd bu kadar kötü onlarda geldikleri yere afrikaya gitsin.
Faruk Selman Katı
Faruk Selman Katı 7 aylar önce
Ben samsun canik ilçesinde doğan ve yaşayan biri olarak soruyorum neden Canikligil?
Ekim Güney Köse
Ekim Güney Köse 7 aylar önce
Ispanyollarin iyi dizi yapamamasina o kadar katılıyorum ki aynı tr kafası
Bodrum Time
Bodrum Time 7 aylar önce
Putin'in ülkeye sokmadiğı romantik Trabzon'lunun hikayesi.izlemeye değer. trshow.info/watch/9oZlo6JlSoc/video.html
Boğaziçili fizikbilimcisi
Boğaziçili fizikbilimcisi 7 aylar önce
Modern bir ülke için bireysellik mi gereklidir yoksa genel politika mı?
Türk
Türk 7 aylar önce
Nazileri yerden yere vurdunuz neden Sovyetlerin türklere yaptığı zulmü ve soykırımı konuşmuyorsunuz
HistoryTube
HistoryTube 6 aylar önce
Nazi misin?
Erkan Agac
Erkan Agac 7 aylar önce
Hah ha , Ilker Canikligil hazir sofraya oturmayi seviyor anlasilan..)) 😋 ESG 'den Ekim devrimi basarisiz oldu cevabini alinca cok sevinip, ozgurluklerine hayran oldugu Batili oldu hemencecik.. Bence Emre hocam bir videosunda da bize bir de Afrika kitasininin Bagimsizlik ve Kurtulus mucadelelerinde, Ozgurlukcu Batinin somurgeciliginden kurtulmada Sosyalist modelleri ornek aldigini anlatir belki.. Ve Ilker Canikligil o zaman pusulada Bati disinda baska yonlerin oldugunu da hatirlar belki..)) 😋
Ali Ekber Tan
Ali Ekber Tan 7 aylar önce
Ne yani keşfedilmemiş sorular ve cevaplar mi bunlar insanlık daha temel sorunlarını cozememisken komistleri eleştirmek çocukların ölmesini açlığı yoksulluğu adaletsizliği meşrulaştırmaktir ,sadece kendi ülkemizde edinilen haklar ...sahi ya bunlar gökten indi yada flu düşünen 8nsanlar tarafından flu düşünenler kaymağı yiyorsunuz
Ali Ekber Tan
Ali Ekber Tan 7 aylar önce
Flu olmak sadece güçlüye yamanmak oldukça kurnazca fakat asla zekice değil .
Ali Ekber Tan
Ali Ekber Tan 7 aylar önce
Bir insanın en zayıf noktası çok şey bildiğini sanması ....
Ali Ekber Tan
Ali Ekber Tan 7 aylar önce
Günümüz modern insanı ilkel insandan ayıran özellikler yüzde bir bile değil ne bu ukalalik .
Ali Ekber Tan
Ali Ekber Tan 7 aylar önce
Her şeyi biliyorsunuz konuşmaya gerek yok ,bu nasıl bir içgüdü ezen ve ezilen var bunu süslü sözcüklerle yok edemezsiniz ...iyi bildiğiniz şey güçlünün tarafında olmak ...
Fury Me
Fury Me 8 aylar önce
33:43 reis ordaki nüfus çok fazla nolsun hepsi doktormu olsun tabi fabrikada orda burda calisicak iyi sıkmışsın bunun ne alakası var
Dafne Beycan
Dafne Beycan 8 aylar önce
stalinin sadece ukraynada sadece açlıktan kaç kişinin ölümüne sebeb olduğunu biliyormusunuz,
Tarkan UZUN
Tarkan UZUN 8 aylar önce
Sovyetler Birliği... İşçilerin, köylülerin, öğretmenlerin, mühendislerin, doktorların devleti... Dünyanın ilk işçi emekçi devleti... Başarıları ve başarısızlıkları, doğruları ve yanlışlarıyla bizim, bizlerin, bizim gibilerin hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkmış bir devlet... Patronsuz, ağasız, beysiz, efendisiz devlet... Sen hep saygıyla hatırlanacaksın. Sana çamur atanların ne mal olduğunu gayet iyi biliyoruz. Onların yarattığı kapitalist bataklığın içinde yaşıyoruz. Sen insanlığa bir umuttun. Hayallerin gerçek olabileceğini gösteren bir ışıksın. Emekçiler bir devrim yapabilir. Bir devlet kurabilir. Bu devlet en ağır ambargolara, en büyük düşmanlıklara göğüs gerebilir. Dünyanın en güçlü ordularıyla başa çıkabilir, düşmanlarını Berlin'e kadar kovalayıp yok edebilir. Emekçilerin devleti yanmış yıkılmış bir ülkeyi tekrar ayağa kaldırabilir. Nükleer güce ulaştırabilir ve uzaya açılabilir... Bunlar mümkündür. Emekçiler bunu başarabilir... Kimler hangi yalanları yayarsa yaysın. Dünya bunu gördü bir kere... Petronların, ağaların, parababalkarının olmadığı bir ülkenin mümkün olduğunu gördük bir kere... Aslolan budur, gerisi teferruattır...
şafak Ayhan
şafak Ayhan 8 aylar önce
Almanyada Hitler,Eusyada Stalin ,Çinde Mao, Türkiyede Mustafa Kemal.. Bu liderlerin hepsi yukarıdan getirdikleriyle aşağıdakilere ceki düzen vermeye calısan diktatörlükler ,tek parti yönetimleri kuran yöneticilerdir. Aşağıdan gelmeyen tabana dayanmayan hiçbir gelişme başarılı olamıyor olamayacak da...Ama Türkiyede olay farklıydı derseniz söylediklerinizin hiçbir anlamı kalmaz. yaşananlar birebir aynıdır.
Pargalı Devşirme Dönme İbrahim
Pargalı Devşirme Dönme İbrahim 7 aylar önce
Bu cümleler artik fena klişe oldu Ne açıdan benzerlik kurduğunu ise yazmamışsın Ayrıca ne acıdan başarilı olunmamış onu da yazmamışsın
Murat YILDIRIMOGLU
Murat YILDIRIMOGLU 8 aylar önce
Rus Devrimi, Leninizm'in Marksizmden farkı önemli konular ama ne yazık ki ESG'nin hızlı konuşma sevdasıyla bu konular güme gidiyor. İlker Canikli konuya uzak bir kişi olarak doğru sorular soruyor, yalnızca kargaşadan oluşan, hiç de amacına hizmet etmeyen yanıtlar alıyor. O zaman Leninizmin farkını biz anlatalım:) Lenin'in getirdiği yenilikleri, yarattığı farkı şöyle özetleyebiliriz: Birincisi kapitalizmin son aşamasına, emperyalizm aşamasına geçtiği iddiası. Bu da kabaca kapitalist ülkelerin kendi ülkelerinde elde ettikleri karın azalması nedeniyle gelişmemiş ülkeleri sömürmeye başladığı düşüncesi demek. İkincisi, Rusya gibi ülkelerin kapitalist-burjuva devrimini ya da aşamasını atlayıp doğrudan sosyalizme geçebileceği iddiası. Üçüncüsü ise devrimi bir öncü partinin gerçekleştirmesi gerektiği düşüncesi. Bu partide çelik gibi bir disiplin olacak ve üst yönetimde bir şekilde yer alanların yönergeleri aşağıdakiler tarafından sorgulanmadan uygulanacak.
İLKUT
İLKUT 8 aylar önce
28:40 hahahaha 😂😂😂😂
Mahsum Sosyalist
Mahsum Sosyalist 8 aylar önce
Yok böyle saçma bir komünizm tanımı, bi kere komünizm sınıfsız bir toplum modeli yada bunun için verilen bir çaba, ikincisi masrafsız diyor ne alaka??????? Bir parke ne alaka?? Marks engels lenin nerde demiş bir parkeyle bir yıl geçirin????
Enes UÇAR
Enes UÇAR 8 aylar önce
Hoca sen adam değilsin alçak herif stalin 50milyon insan öldürdü diyorsunki 800 bin yalancı köpek seni
Sfenks
Sfenks 6 aylar önce
Ulan sen kimsin? Neredensin kaynağın var mı? Salak salak konuşma.
Enes UÇAR
Enes UÇAR 8 aylar önce
Stalin lenin katildirrr
Enes UÇAR
Enes UÇAR 8 aylar önce
Komünist lenin 30 milyon insanın ölümüne neden oldu kuraklık iç savaş Ondan sonra gelen komünist stalin 50 milyon insanın ölümüne neden oldu Komünist çinin maosu 75 milyon insanın ölümüne neden oldu bunun 25 milyonu doğu türkistan muslumanlariydi güneydoğu asyanın küçük ülkesi olan ve nüfusu 9 milyon olan kambocyaya sıçrayan komünizm nedeniyle 3 milyon insan oldu komünizm dünya genelinde 150 milyon insan öldü komünizme dünyanın ana konusu çatışma aile kavramı yok ahlak yok toplum yok bunların fikir babası ecgel karl marx bunlarında etkilendiği insan darwin yani insan tesadüfen olan maymundan gelen evrim teorisini ortaya atan cahil . Arkadaşlar kısacası komünizm cehalet kan gözyaşı katliam anlamına geliyor
Oki Doki
Oki Doki 8 aylar önce
Anti bilim, hic yakisiyor mu sana
Barış Sümbül
Barış Sümbül 8 aylar önce
flu tv reklamı baymıyor mu artık ya
tuna angel
tuna angel 8 aylar önce
Şahanesiniz!
Mehmet Çolak
Mehmet Çolak 8 aylar önce
Başka anlatacak adam bulamadınız mı?
Transfer Haberleri 2022 Onay Bekleniyor
20:28
Transfer Fısıltıları
görünümler 141 B
Bunu da mı Bilmiyorsun? 04 - Orta Çağ
35:57
Познер. Гость Эдуард Лимонов
46:04
Эдуард Лимонов
görünümler 579 B
Transfer Haberleri 2022 Onay Bekleniyor
20:28
Transfer Fısıltıları
görünümler 141 B
Kulüp 2. Kısım | Resmi Fragman | Netflix
1:44
Netflix Türkiye
görünümler 271 B
Elkızı 8.Bölüm Fragmanı
0:57
dizi dizi
görünümler 173 B
Yargı 12. Bölüm 2. Fragman
0:41
Yargı
görünümler 2,4 Mn
Sana Söz 6. Bölüm Fragman
1:00
Sana Söz
görünümler 197 B
Destan 2. Bölüm @atv
2:7:51
Destan
görünümler 2 Mn