Salgında yeni dalga: Genç hastaların sayısı neden ve nasıl arttı?

  görünümler 56,827

BBC News Türkçe

4 aylar önce

Türkiye’de koronavirüs salgının yeni dalgası ve buna karşı 29 Nisan’da uygulanmaya başlanan tam kapanma kısıtlamaları devam ediyor.

BBC Türkçe ekibi, hem bu yeni dalganın hem de tam kapanma uygulamalarının hastanelere nasıl yansıdığını araştırmak için İstanbul’un en büyük pandemi hastanelerinden birinde bir gün geçirdi.

Ekip, günümüzde sadece pandemiyle mücadele için kullanılan, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Başıbüyük Ek Hizmet Hastanesi’nde görüşmeler yaptı.

Hastanenin yöneticileri, burası için, geçen yıl hizmete açıldığında “Koronavirüsle mücadelede kale olacak” tabirini kullanmıştı.

BBC Türkçe muhabirleri, görüşmelerini bu büyük hastanenin hem Covid-19 yoğun bakım servisinde hem de Covid-19 yataklı servislerindeki sağlık personeli ve hastalarla yaptı.

“Son koronavirüs dalgasının hastanelere yansıması nasıl oldu?”, “Hasta profili son dönemde nasıl değişti?”, “Genç hasta sayısı neden ve nasıl arttı?”, “Hamile kadınlar son süreçten nasıl etkilendi?”, “Mutant virüsle ilgili gözlemler neler?”, “Tam kapanmanın etkisi hastaneye yansımaya başladı mı?”, “Hastanelerde yoğunluk ne durumda?”, haberde cevabı aranan sorular arasında yer alıyor.

Video & Haber: Neyran Elden, Mahmut Hamsici

BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
Facebook: bbcturkceservisi
Twitter: bbcturkce
Instagram: bbcturkce

YORUMLAR
Betül
Betül 3 aylar önce
Ne hikmetse aşılama yaşı aşağılara indikçe o yaş grubunda vakalar artmaya başlıyor. Ayrıca aşıyı yapan adam bile aşı olmadığını söylüyor burada insanlar aşı olmamaktan yakınıyor çok ilginç.
Cevdet Cumalıoğlu
Cevdet Cumalıoğlu 4 aylar önce
Allah (cc) tüm insanlığa merhamet eyler inşallah tez zamanda.
Gürbey Aslan
Gürbey Aslan 4 aylar önce
Gençleri aşılamak yerine yaşlıları aşıladılar çünkü.
Şükür Şükür
Şükür Şükür 4 aylar önce
Bu sefer hasta ve fakir olanları haber yapmışsın. Fakirler iyi izleyin. Hasta olmayın
Unequal
Unequal 4 aylar önce
Dağıtın kardeşim aşıları boşverin bizleri bizim canımız ucuz soma'da da ucuzduk,virüste de ucuzuz boşverin ülkeyi gidin dunyaya yardım yapın galaksi liderimiz 2023ü beklesin.
Alevi Kurd
Alevi Kurd 4 aylar önce
Bende geçirdim, 41 yaşındayım
Frog Boy
Frog Boy 4 aylar önce
HEPSİ ZİYA ŞELÇUĞUN SUÇU AÇMAYACAKTI OKULLARI
Açlık Orucu
Açlık Orucu 4 aylar önce
Dalga dümen gidiyor. Dalgalar/dalga geçmeler bitmeyecek aşı olsanız da bitmeyecek.
Ömer Kocaman
Ömer Kocaman 4 aylar önce
Yok 30 yaş üstü, yok 1 yaş altı, yok kronik hasta, yok efendim sağlık çalışanı eşi gelsin aşı olsun... Aşı olan gelsin moduna geçilmezse bu iş böyle gider. Hükümet başlarda salgını iyi yönetti ama sonlarda beceriksizliğe başladı.
gizli hesap
gizli hesap 4 aylar önce
Asi yaptırmak için yeni proganada yemezler.....
Kültür Öğrenci
Kültür Öğrenci 4 aylar önce
Siz orada bazı insanlar daha rahat gezebilsin , sağlığına kavuşsun diye canınızı tehlikeye atıp çalışın.Ancak bir kaç cahil kafalı mahluklar çıkıp sizinle kavga etmeye ,dayak atmaya çalışsın.En fazla biz doktorlara üzülüyorum, yazık !
Sezai Berk
Sezai Berk 4 aylar önce
Neden Yaşlılar Aşılanıyor? 65 Yaşın Üzerindeki Bir Moruğun Bu Ülkeye Ne Gibi Bir Faydası Olur? Gençlerin Yaşaması Gerekiyor.Moruğun Tek Faydası 2-3 Bin Lira Emekli Maaşını Alıp Devlete Köpek Olmak.Erdoğan Gibi Bir Diktatörü Başımıza Dikenlerde Yaşlılar Sorgulamayan Okumamış Cahiller Değilmi?Arkadaşlar Uyanın Adamların Çoluk Çocukları Yatlarda Katlarda Karı Kız İle Kokain İçerek Eğlenerek Büyüyorlar Kurban Olayım Ayağı Kalkın.Z Kuşağı Hem Yaşlıları Hemde Erdoğanı Sonsuzluğa Gömecek Az Kaldı.
Nuri
Nuri 4 aylar önce
Dalganız da yalanınız da kritik döneminiz de bitmedi. Yalanınız batsın! batın, bitin!
Mervecan Demir
Mervecan Demir 4 aylar önce
Bilinmezliklerin üst seviyede olduğu bu süreçte yaşamaya çalışmak aşırı derecede zorlayıcı .
fairy penguin
fairy penguin 4 aylar önce
Nezleden bile daha hafif atlattığım hastalıktır. İlginç.
Fey
Fey 4 aylar önce
Sigara ya da farklı zararlı akışkanlığım yok. Düzenli spor da yapıyorum,beslenmeme dikkat ediyorum uzun zamandır hazır gıda tüketmedim bile. 17 yaşındayım, pozitif çıktım. Kemiklerim aşırı derecede ağrıyor bir yandan da ders çalışmaya çalışıyorum. Gençlerin psikolojisi bozuldu. Hem kendimizden hem de ailemize taşırız korkusuyla dışarı çıkmıyoruz. Evde kaç aydır online derslerle anlamaya çalışıyoruz. Öğrenmediğimiz konuların sınavını yapmak için bizi okula çağırıyorlar. Maalesef bu süreç hiç iyi yönetilmedi...
Pristress Pls
Pristress Pls 3 aylar önce
@Fey bende sınava gireceğim senin görüşlerine kendi görüşlerimi çok yakın bulduğum için yazmak istedim.Haberlere bakıp bende daha iyi gide bilir belki diye hayal kurmaya başlamışttım ama mümkün durmuyor.Elindeyse çalışıp yurtdışına git iyi bir eğittim al istersen sonra gelirsin.Gerçi insanda çalışma isteği de kalmıyor.Ben yaprak gibiyim artık ordan oraya savruluyorum.
Fey
Fey 3 aylar önce
@Pristress Pls teşekkür ederim iyiyim çok şükür atlattık covidi. Ama psikolojik rahatsızlık da insanı mahvediyor. 2 hafta sonra sınavım var bakalım ne olacak. Allah bize bu ülkede yaşama kolaylığı versin çünkü devlet zorlaştırmaya devam ediyor. Biz bu ülkenin gençleriyiz bize sahip çıkacak, yücelteceklerine bizi daha da dibe batırıyorlar. Bir yanım çok çalışıp burdan gitmeyi, hakkediğim ilgiyi yurt dışında almayı istiyor ama bir yanım da bırakmıyor burayı. Atatürk ve silah arkadaşlarının bin bir emekle kurduğu bu ülkeye sahip çıkmak istiyorum. Gençlerin çoğu da bunu istiyor yani en azından benim arkadaşlarım. Umarım kendi ülkemizde 2.sınıf insan muamelesi görmeyi bırakıp gerçekten değerli olduğumuzu hissederiz. İşte o zaman dışa bağımlı olmayı bırakıp ülkemizi daha iyi yerlere taşıyabiliriz. Artık haber bile izleyemiyorum her seferinde bunu naısl olabilir dedikçe daha kötüsü oluyor. Gerçekten artık buna bir son verilmesi lazım. O kadar çok sorun var ki...
Pristress Pls
Pristress Pls 3 aylar önce
Çok doğru konuşmuşsun dostum.Umarım sağlığın iyidir şimdi...❤︎
ila De mil
ila De mil 4 aylar önce
Neden kongreler yapıldı? Bunun cevabını vebalini kim nasılverecek?
Kadir Yaman
Kadir Yaman 4 aylar önce
İsteğe bağlı ücreti karşılığında aşı olunabilsin yeter artık ya valla bu gidişle 1 yıl daha aşı olamayacağız
Kadir BELEN
Kadir BELEN 4 aylar önce
Yeni bir senaryo daha. Hadi bakalım. Senaryoya devam.
myday day6
myday day6 4 aylar önce
Avustralya gibi herkesten uzak ada ülkesi olcaktık oh ne güzel kafa rahat
Gokce Ciftci
Gokce Ciftci 4 aylar önce
1 yıldır evden cıkmıyorum anneme 1 yıldır sarılmadım torunlarına 1 yıldır annem sarılamıyor esım calısıyor calısmasa ac kalırız her gun bı korku esım eve hastalık getırıcekmı cocuklarımıza bısey olucakmı psikolojimiz bozuldu kım bızım hakkımızı yıyosa umursamayıp gezıyosa allaha havale edıp hakkımı helal etmiyorum saglık calısanlarımıza rabbım yardım etsın onlarında evlatları anaları babaları var allah askına gerekmedıkce dısarı cıkmayın
Special soilder
Special soilder 4 aylar önce
korana yalan :)d
Muhtar_Kent
Muhtar_Kent 4 aylar önce
😅
North'daki bir King
North'daki bir King 4 aylar önce
Aşı olmadığımız için olabilir mi?
Berna KOMAC
Berna KOMAC 4 aylar önce
10 gün koronavirüs sebebiyle yoğun bakımda yattım hiç çıkamayacağımı düşünüyordum nefes alamıyordum kronik hiçbir rahatsızlığım yoktu allah gerçekten kimseye göstermesin kendinize çok dikkat edin 🙏🏻
Berna KOMAC
Berna KOMAC 4 aylar önce
@Eylem Purutçuoğlu çok sağ olun 🙏
Eylem Purutçuoğlu
Eylem Purutçuoğlu 4 aylar önce
Gelmiş geçmiş olsun inşallah 🙏
Fırat KARA
Fırat KARA 4 aylar önce
Thanos'un habercisi...
Cenk Onurlu
Cenk Onurlu 4 aylar önce
Şu kapanma gunlerinde seri bı aşılama yapilabilseydi 💉 çok iyi olacaktı ama sanırım yine zor zamanlar bekliyor bizleri
Cengiz Han
Cengiz Han 4 aylar önce
Babam 57 yasinda . Entube edildi 6. Gunu. Cigerleri iyi degil diyorlar dua edin Rabbim şifa versin herkeze
Pembe Fil
Pembe Fil 4 aylar önce
yanmaz canınız inşallah kavrulmazsınız benim gibi allahım sağlık sıhhate kavuşturur babamızı inşallah
Cengiz Han
Cengiz Han 4 aylar önce
@Tuğçe İst Amin cumlemize
Tuğçe İst
Tuğçe İst 4 aylar önce
Allah şifa versin
Cengiz Han
Cengiz Han 4 aylar önce
@Google Kullanıcı allah razi olsun
Google Kullanıcı
Google Kullanıcı 4 aylar önce
Allah şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah
Google Kullanıcı
Google Kullanıcı 4 aylar önce
Böyle bir salgına virüse ilkel ve bağnaz gerici yobaz bir yönetim anlayışı ile denk gelmemiz gerçektende çok üzücü ve talihsizliktir.. gençler olarak umudumuz bilimi ve feni rehber kabul etmiş yöneticilerin ülke yönetiminde olduğu aydınlık ve güzel günlere...
?
? 4 aylar önce
Video 6 mayısta çekilmiş
Murat
Murat 4 aylar önce
Yaşlılara bakmaya devam oylar onlardan geliyor tabi. Gençlere bir şey olsa, işsiz kalsalar, aç ve evsiz kalsalar kime ne? Zaten ampule oy vermiyorlar!
A Ö
A Ö 4 aylar önce
Tam kapanma olmadı ki. Tam kapanmada kimse burnunu bile dışarı çıkaramaz. Git bak marketlere normalinden daha dolu. Bayram ziyaretleri bile var.
Tugba Ozgen
Tugba Ozgen 4 aylar önce
Fatiha di mi hocam.Pandemi eğitimi almış kıymetli hocalarım duruma yön versin.Toplu katliam bitsin artık.Covid olmayan da delirip ölücek.
Uncle Google
Uncle Google 4 aylar önce
virüs aşılanmış yaşlılarda tutunamadığı zaman doğası gereği aşılanmamış gençlere yönelecektir ve ona göre kendini baştan kodlayacatır ,hücre içine girmek için kullandığı spike proteinlerini hızlı bir şekilde mutasyona uğratarak , o sebeple sokaklarda haldır haldır dolaşan oyunlar oynayan birbirleriyle sürekli temas halinde olan yaşamayı ve yaşatmayı ,nargileyi cafe ve barları seven gençlerimizi bir an önce aşılamaşıyız , herkes elinden geleni yapmalı ,birlikte yeneceğiz bu illeti
Uncle Google
Uncle Google 4 aylar önce
Entübe olursan dönüşü olmayan bir yola girmişsin demektir
Ertuğrul Öztürkmen
Ertuğrul Öztürkmen 4 aylar önce
26 yaşındayım sigara alkol düzenli spor yapıyorum bende 10 gün yattım oradaki insanları görseler kimse sokağa çıkmaz
Uğur Beşiktepe
Uğur Beşiktepe 4 aylar önce
Yalancılar.. hayatınız yalan. Virüs yalan. Ölümler yalan.
Batman sever
Batman sever 4 aylar önce
@Uğur Beşiktepe eyw
Uğur Beşiktepe
Uğur Beşiktepe 4 aylar önce
@Batman sever yanlış ilaç tedavisi ile öldürüldü. Başın sağolsun
Batman sever
Batman sever 4 aylar önce
E benim akrabalarım nie öldü ozm?
Mert Gök
Mert Gök 4 aylar önce
salgın mı ne salgını salgını yendik biz arkadaşlar allahın izniyle hepsini yendik ekonomi uçuyor maşallah diyelim hedef 2023 hadi bakalım
engin pehlivan
engin pehlivan 4 aylar önce
Bir köpek kadar değerimizin olmadığını daha iyi anladım bu günlerde
Leyla Eltekin
Leyla Eltekin 4 aylar önce
Allahım razı olsun tüm sağlık çalışanlarından hakkınızı helal edermisiniz bilmem 600 ü geçti sağlıkcıların ölenler
çağatay çetin
çağatay çetin 4 aylar önce
İstanbul'dan yasak başlamadan 1-2 gün önce gidenler yasaktan sonra döndüklerinde tekrardan başa döneceğiz gibime geliyor lütfen fikirlerinizi paylaşın
bilim ve ezik
bilim ve ezik 4 aylar önce
Haklısınız gerçekten evimde sadece ekmek almaya gittiğim,bayramda bayramı başkaları tatil yapsın diye evimde geçirmedim bir süre görme akrabanı arkadaşını ne olmuş? Hakkımı böyle insanlara helal etmiyorum
Sabah Ettin
Sabah Ettin 4 aylar önce
Mevsimsel grip pcr testinde korona sonucu verir, mutasyon geciren virüsün etkisi azalir, güvenirligi 100% olmayan test kitleri ile birtakim iddialarda bulunuyorsunuz. Asi olan tekrar hastalaniyorsa o asi ne ise yariyor?Az önce WHO'dan cocuklara asi yapmayin aciklamasi yapildi. Türkiye'de asi yaparak kac kisiyi öldürdüler? Yan etkiler nedeni ile ölenlerin tazminati yok mu? Asiyi yaptirirsiniz yaptirmazsiniz o size kalmis ama hicbirseye imza atmayin! Asi nedeni ile yanetkilere maruz kalirsaniz tazminat davasi acin otopsi isteyin.
serdar torun
serdar torun 4 aylar önce
Aşı şart
Bertan Demir
Bertan Demir 4 aylar önce
Bu videoyu görüpte hala virüs yok, salgın yalan diyen gerizekalılar gördükçe kafayı yiyesi geliyor insanın. Kulaktan dolma bilgilerle ‘’bunlar hep amerıganın oyunları yeğenim büyük oyunu gör’’ diyen andavallar olduğu sürece bu hastalık bitmez.
Orhan Dinçer
Orhan Dinçer 4 aylar önce
Umarım tam kapanma sonrası tedbirler daha sıkı denetlenir, aşı bağışıklığı kazanılana kadar (ki umarım bir an önce daha alt yaş kategorilerine de hızlı bir şekilde aşı temin edilip, uygulanır) maske, hijyen, mesafe kurallarına herkes uymalı.
DAVUT ÇELİK
DAVUT ÇELİK 4 aylar önce
Daha kontrollü bir kapanma yapsaydık en başından beri bu sıkıntıları bu kadar ağır yaşamazdık.
Alqula
Alqula 4 aylar önce
Bu insanları ve doktor arkadaşlarımı bu kadar yoğun çalışırken görünce için kan ağlıyor. Ben 29 yaşında olmama rağmen 1 yıldan fazladır evdeyim gerekirse daha fazla da evde kalırım. Ama bayram ziyareti yapan hala daha düğün gerdek peşinde olan insanları görünce sinirim tepeme çıkıyor. Tam kapanmada parkta oynayan çocuklar , çimlerde piknik yapan teyzeler amcalar görmek istemiyorum tek yapmanız gereken 15 gün- 1 ay evde durmak bu kadar. Bu insanlar siz rahatça düğün yapın , parkta oynayın ya da piknik yapın diye hayatlarını riske atmıyorlar! Lütfen sorumluluk alalım.
şahbatur666
şahbatur666 4 aylar önce
virüs kel erkekleri 2,5 kat daha ağır etkiliyor genetik altyapıdan dolayı.
Post Up
Post Up 4 aylar önce
Verilen ağır ilaçlar öldürüyor çoğunlukla
Emily Chansen
Emily Chansen 4 aylar önce
Bilinçsiz kullanım diyelim ona
Mira Gül
Mira Gül 4 aylar önce
Tabiki artar Ne güzel oyun oynuyorsunuz, İnsanları aşılıyorsunuz , hastalandıktan sonra da Corona oldu diyorsunuz. Aşılar la insanları hasta yapıyorsunuz.
Pınar Batu
Pınar Batu 4 aylar önce
Avrupa aşılanırken biz millete aşı dağıtırsak çalışan nüfus böyle kaybederiz.
Amaçsız genç
Amaçsız genç 4 aylar önce
Valla benim tek dileğim bu ülkeden defolup gitmek yoruldum artık.
Mr.DonadelRey
Mr.DonadelRey 4 aylar önce
21 yaşındayım 1 Mayıs 2021 tarihinde Covid-19’a yakalandım. * Tat koku kaybı, kuru öksürük, sırt bel ağrısı gibi belirtiler nedeniyle test yaptırdım ve sonuç pozitifti. ** 10 günlük karantina sürecim başladı ilaçlarımı düzenli aldım fakat sırt bel ağrısı yüzünden yatamadım sürekli ayakta volta atar gibi dolaştım. Bu covid belası böbreklere çok zarar veriyor tekme atarcasına canınız yanıyor. Günlük en 5 lt su tüketmek gerekiyor zaten diliniz damağınız kuruduğu için su ihtiyacınız fazlalaşıyor. *** Solunum sorunu, ateş vs belirtilerim olmadı hafif olarak atlattığımı düşünüyorum, 12 Mayıs 2021 tarihinde İkinci testimide verdim sonuç Negatifti bu zorlu süreci az hasarla atlattım umarım covid belası bir an önce biterde insanlar yeniden eskisi gibi özgürce yaşar..
oğuzhan mallı
oğuzhan mallı 4 aylar önce
Aşı sayesinde elbette
Sinan Bozkurt
Sinan Bozkurt 4 aylar önce
1
Kübükü
Kübükü 4 aylar önce
Ayy gebelerden kaybettiğimiz oldu diyor çok acı çok zor kötü bi durum 😭
Kripton
Kripton 4 aylar önce
Hastanelerimiz Lebaleb dolu.
Robotics&Embedded
Robotics&Embedded 4 aylar önce
Maşallah hastanelerimiz LEBALEB dolu, değil mi? Maşallah...
hater
hater 4 aylar önce
LEBALEB REYIZiniz sayesinde Kovid oldunuz. tebrikler.
soner Üzümcü
soner Üzümcü 4 aylar önce
EY TÜRK HALKI BU GÖRÜNTÜLERİ GÖRÜN İYİCE BAKIN COVİD 19 NEYMİŞ ANLAYIN .
soner Üzümcü
soner Üzümcü 4 aylar önce
AKP HÜKÜMETİ AŞILAMAYI ACİL HIZLANDIRMALI ARTIK .😡
Batman sever
Batman sever 4 aylar önce
Sıkıntı var tedarikte
MUSTAFA ÇEBİ
MUSTAFA ÇEBİ 4 aylar önce
Bu beceriksiz salgın yönetimi ve vatandaşın vurdumduymazlığı varken sağlıkçılarımızın şu zamana kadar vermiş olduğu mücadele takdir edilmeklik. Başta hükümet olmak üzere çoğu vatandaşın umursamadığı bi salgın ortamı düşünün ve bu ortamda siz deniz dalgalarını sürekli denize süpürmek gibi amansız sonu gelmeyen bi mücadele içindesiniz.
Aynur Kılıç
Aynur Kılıç 4 aylar önce
Çalıştığım yer ve iş arkadaşlarım sizlerle gurur duyuyorum ❤️
murat ünsal
murat ünsal 4 aylar önce
Aşılanmadığımız için olabilir mi ? Yaşlıları aşılıcağına ilk önce gençler olmalıydı beyinsizler ama düşünmez
Batman sever
Batman sever 4 aylar önce
Yaşlılar oluyordu ilk basta genclere bişey olmuyordu dimdi ikiside var
Louis XIV
Louis XIV 4 aylar önce
@cansu a z kuşagı dediğin şey 1999-2013 arası doğan gençler ve çocuklar ne alaka her genç z kuşagi degil ki 24-25 yasinda adamlar z kuşagi degil Y kuşagi 1980-1999 arası doğan
murat ünsal
murat ünsal 4 aylar önce
@Ahmet Yasir Sakallı yaşlılara 65 yasağı getiriyorsun zaten aşılanmasına gerek yoktu ayrıca gençler daha aktif şuanda iş sahalarında. Ve cansunun dediğine katılıyorum.
cansu a
cansu a 4 aylar önce
@Ahmet Yasir Sakallı israilde nüfusun %70 i aşılandı maske yasağı kalktı korede de genç nüfus aşılanıyor bilmiyorum farkında mısınız biz aşıları diğer ülkelere dağıtmaktan altı ayda yaşlıları yeni bitirdik
Ahmet Yasir Sakallı
Ahmet Yasir Sakallı 4 aylar önce
nasıl böyle bir düşünceye vardınız ki hangi ülke önce gençlere vurmaya başladı aşıyı ?
alper bektas
alper bektas 4 aylar önce
Çok iyiysiniz tvde izlenecek kanal yok valla herşey burda
serdar r
serdar r 4 aylar önce
40 gençmi
Serkan
Serkan 4 aylar önce
tek kelime ile "muhteşemsin" BBC
Burak Bahadir BİLGİN
Burak Bahadir BİLGİN 4 aylar önce
Pcr ın döngüsünü artırırsan bebeği bile pozitif çıkartırsın hepsi yalan dolan. Grip e ne oldu Allah aşkına ?
Burak Canikli
Burak Canikli 4 aylar önce
Sağlık çalışanlarımıza saygı ve sevgilerimizle...
Murat Yılmaz Türk
Murat Yılmaz Türk 4 aylar önce
14 yaşında 18 yaşında 26 ve 30 yaşında yatan hastalar biliyorum
ayşe akkaya
ayşe akkaya 4 aylar önce
Allah şifa versin bütün hastalara 😢😭
bahadır işleyen
bahadır işleyen 4 aylar önce
Teşekkürler.
Yağız Yılmaz
Yağız Yılmaz 4 aylar önce
Bu hastane bizim burda Başıbüyükte
İlda Percin
İlda Percin 4 aylar önce
“Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar” Lev Tolstoy.
İlda Percin
İlda Percin 4 aylar önce
’Böyle bir mikrop, böyle bir hastalık yok. Bu bir biyolojik ajan. Bunu üreten bir sistem de. Bu tarihin şahid olduğu en büyük komplo. İnsan eli ile gerçekleştirilmeye çalışılan tarihin en büyük soykırımı. En büyük felaketi. Global Great Reset’le başlayacak ‘yeni normal’ düzeni için bir Global Soykırım Projesi”---Abdurrahman Dilipak
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
Karen
İlda Percin
İlda Percin 4 aylar önce
'5g nin çok güçlü radyasyon özelliği var en büyük özelliği soluduğumuz havaya (O2) oksijene yapışıp solunum yoluyla ciğerlere iniyor ciğerlerin zarında çatlama yapıyor, yani bu solunan hava belli bir süre sonra kanla birleşemiyor kana karışamıyor (özelliği bu) buda insanın boğularak ölmesine sebep oluyor. '
İlda Percin
İlda Percin 4 aylar önce
’Aslında covid diye bir şey yok. RF ve mikro dalgaya maruz kalan canlı organizmalardaki reaksiyonla bildiğiniz ve her yerde her zaman yaygın olarak bulunan grib mikrobu buluşunca, kişide varolan sağlık sorunu ve hastalıkla birleşerek ölüme kadar giden ağır vakalara dönüşebiliyor. 5G ve diğer mikro dalga üreten cihazları durdurun covid biter.’’ Abdurrahman Dilipak
İlda Percin
İlda Percin 4 aylar önce
FAZ 3 ÇALIŞMASI YAPILMAMIŞ BİR AŞIYI KENDİ RIZANIZLA VÜCUDUNUZA ZERK ETTİRMENİZ DUNYA ÇAPINDA UYGULANACAK OLAN BIR ZEKA TESTİDİR!!! BU TEST BİTTİĞİNDE, SADECE ZEKİ OLANLAR CANLI KURTULABİLECEK.🎯 Dr.Stefan HOCKERZ.
ebrar kahraman
ebrar kahraman 4 aylar önce
😞
İlda Percin
İlda Percin 4 aylar önce
Sorulması Gereken İlk Soru : Bunlar GERÇEKTEN AŞI mı? Dr. Lawrence Palevsky 💥💥💥 "Yetkililer bize zarar verecek birşey yapmaz" diye inananlara, körü körüne güvenenlere, kandırıldıklarını kabul etmek zor gelir. Bu sebeple gerçekler anlatılınca, başlarını diğer tarafa çevirirler. Bu aşılar cinayet aletidir.''
Kübra türk
Kübra türk 4 aylar önce
@Kebab Severim geçin dalganizi ben şu virüs yok diyen tayfadan degilim ama aşılara güvenmiyorum azcık düşününce bu hastalığın sonunun kimin işine geleceğini anlamak zor değil
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
Yok teyze çip, bu çipleri PKK, Aziz Yıldırım döneminde yaptı. Bizleri Yahudi yapıcaklar
megast
megast 4 aylar önce
İşini büyük bir özveriyle yapan bütün sağlık çalışanlarına minettariz. Ülkemizin cahil kesimi sayesinde emekleriniz boşa gidiyor bunun için çok üzülüyorum. Hakkınızı helal edin. Umarım bu salgın en kısada sürede biterde sizlerde artık bir nebze özgür yaşantınıza devam edersiniz. Özellikle çocukları olan çalışanlar için. Saygilar
yasemin keskin
yasemin keskin 4 aylar önce
Ben çalışan olarak kaptım 1 hafta yoğun bakımda kaldım nefesim kesildi kas agrılarım inanılmaz çokk zor
kutukutu pense
kutukutu pense 4 aylar önce
şu an nasılsınıx
safaal
safaal 4 aylar önce
konuşan doktorlarımız , televizyonlarda konuşan şapşallardan 100 kat daha iyi bilgi veriyorlar 5dk içersinde. Allah yardımcıları olsun.
pirireis4545 yamato
pirireis4545 yamato 4 aylar önce
sevgili doktarlarım ne önlemi ne kapanması bir taziyelerimiz hariç herkez sokakta idi olmaz sizin emeklerinize yazık ben başka bişey demiyorum ağzımı bozucam !!!
Fatih
Fatih 4 aylar önce
Hala bu hastalığa normal grip diyen, aşı karşıtı oldukları için asla vurulmam diyen beyinsizler var malesef.
Blvck
Blvck 4 aylar önce
aşıların yaşlıdan gence doğru olması çok yanlış bi hamleydi önce bulaş ortamı yaratabilecek kişilere vurmaları gerekiyordu 65 yaşından büyük insanlar zaten evinden dışarı çıkmamalı
Corsair TR
Corsair TR 4 aylar önce
3 defa oldum grip kadar bile bir etkisi yok tek farkı koku ve tad alman kayboluyor. bu hastalık bahanesi ve projesi yeni burjuvanın ve zenginin global olarak yoksulu el ayak altından cekme planıdır.
Anıl
Anıl 4 aylar önce
kaç yıl sürecek ki ? bir iki yıl sonra ne yapacaklar ?
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
Aynen hatta islam dininde 5G kulelerinin zararları kuranda yazıyor 😂 💪🇸🇦💪
Ayşen Alan
Ayşen Alan 4 aylar önce
Sizdeki etkisi büyük olmayabilir ama hastalığı çeken biliyor.
Engin Demir
Engin Demir 4 aylar önce
benzinlik marketlerinde bu ramazan ayında çok kalabalık oluyordu iftardan sonra marketin içi tıka basa dolu oluyor ve çogunda maske yok..bu toplum normalleşmeye geç döner aşı bahane,kendisine saygısı olmayan toplumlar hiç bir konuda ilerleme sağlayamaz,
Engin Demir
Engin Demir 4 aylar önce
@Fey aynen doğru,ondan sonrada koyun gibi sıra bekliyorlar,
Fey
Fey 4 aylar önce
Bakıyorum marketler 17.00'de kapanıyor insanlar bütün gün dışarda geziyor. Saat 16.45'de hepsi markete gidiyor. Hepsi de saçma sapan temel olmayan ihtiyaçlarını alıyor. Bakıyorum ne almışlar diye 1 paket cips, kola ya da gereksiz şeyler alınıyor
Erdem Eraslan
Erdem Eraslan 4 aylar önce
Bu rakamlara birde sınavlar yüzünden daha daha daha daha daha daha daha çoooooooooook artacak avrupa bize ulaşım yaşağı koyarsa şaşırmayın
Sarp
Sarp 4 aylar önce
Benim sokakta gördüğüm meskesiz vurdumduymazlar belediye zabıtaları falan seferber olup kontrol etmeli bence
UMUT PEHLİVANOĞLU
UMUT PEHLİVANOĞLU 4 aylar önce
Çünkü çalışan insanlar, sadece onlar temas halinde dışarıyla!!! Genç dediğimiz 20-35 yaş arası mı? Muafiyet verilen iş kollarında çalışan insanlar sadece özel sektör için hemen hemen 15-16 milyon kişi izin belgesi için başvurmuş ve almış belki daha alamayanlar vardı çünkü iki kere bunun tarihini uzattılar!!...
Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz 4 aylar önce
Selamlar. Şu an karantinadayım. Kovid-19 teşhisi konuldu. Yardımcı olmak bakımından hastalığın seyrini anlatmak gerekir ise: # 4-5 gün boyunca göz kapaklarımda ve başımda aşırı bir ağrı oldu. Gribal enfeksiyon gibi başladı. Normal terleme vardı. Eklem ağrım yoktu. # Filyasyon ekibi eve gelip süründü örneği aldı, ertesi gün telefonuma SMS geldi, sonuç pozitif. # Filyasyon ekibi tekrar eve gelerek ilacımı verdiler. İlaç: Neutec firmasına ait Favimol 200 mg. 40 tablet. 8 sabah 8 akşam, sonraki gün 3 + 3 # Koku kaybı yaşadım, tat kaybı oldu. Nane, kahve, kolonya kokusu gelmedi hiç, üçüncü gün biraz yani normalin %10 u kadar koku ve tat alabiliyorum şu an. # İlaca başladım ama tahminime göre hastalığın altıncı ilâ yedinci gününde gece ateşlenme oldu. # Diğer kullandığım ilaçlar ve gıda takviyeleri şunlar: Multivitamin (markası tercihinize göre değişir), C vitamini ve Çinko, Coraspirin 100 mg., ağrım oldukça Parol 500 mg Önemli Not: Sigara kullanmayı bu dönemde kestim fakat akciğerimden tam dolu nefes alırken kuru öksürük şikayetim arttı. Üçüncü gün öksürük iyice arttı ve acaba keser mi ki diye sigara içtim bir tane. Nasıl oldu bilmiyorum ama rahatlattı ve nefes almamı kolaylaştırdı. Tecrübelerim bu şekilde arkadaşlar. Kalp damar tıkanıklıklarının önlenmesi ve pıhtının önlenmesi için aspirin i eksik etmeyin kanaatimce. Doktorunuza danışarak daha iyi çözüm elde edebilirsiniz. Yardımcı olur belki diye tecrübelerimi paylaşmak istedim. Selametle.
gökyüzü sokağı sakini
gökyüzü sokağı sakini 4 aylar önce
Ben de dün karantinadan ciktim ilac disinsa herhangibi takviye içmedim ilk üç gün berbattim ve yemek yiyince iyi geliyordu bir arkadaşım bu sebebten dolayi reflu olabilecegimi one surdu ben de bu yuzden gecer belki diye hastahaneye gitmedim fakat 3 gun sonra gitme kararı aldım Semptomlar Baş ağrısı Öksürürken ciğerlerde yanma Halsizlik Kas agrısı ve koku kaybetme durumunu yasamadim Bir de testten korkmayın analtildigi gibi kotu degil burun karistirmaktan farkı yok
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
Reis sigara yarardan fazla zarardır.
Mirya Gremory
Mirya Gremory 4 aylar önce
Geçmiş olsun.
pirireis4545 yamato
pirireis4545 yamato 4 aylar önce
geçmiş olsun birader sağlığına kavuş ama dikkat et abi kimse etmiyor kendi şemsiye duvarını oluştur abi !
Yeniden Doğuş
Yeniden Doğuş 4 aylar önce
Hepsi yalandır virüs falan hepsi Plandemi
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
@Yeniden Doğuş Otopsi raporu var zaten zorunlu oluyor. Ciğerlerinde kırmızı lekeler var. Zaten rahmetli pozitif ve aynı semptomları geçiriyordu. Kısacası, senin dediklerin hikaye
Yeniden Doğuş
Yeniden Doğuş 4 aylar önce
@Kebab Severim Peki gidip otopsi yaptınız mı? Şuan dünya genelinde otopsi yasaktır.Peki neden otopsi yasak sence.Yani benim de tanıdıklarım evlerinde öldüler bu ALLAHIN kaderidir.Her evde ölene virüs tespiti mi koyacaksın.İnsanlar evlerinde ölebilir ama şuana kadar virüsten dolayı evde ölen yok.Madem öyleyse git hastaneye otopsi sonuçlarını iste bakayım.Sana vermesler.
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
@Yeniden Doğuş yo evde öldü hatta hastaneye gitmedi bile ????????? Zaten hastane uzakta, köy de hastane mi var
Yeniden Doğuş
Yeniden Doğuş 4 aylar önce
@Kebab Severim Senin akraban ilaçla ya da hastanede ölmüştür.Evde ya da sokakta ölen tek bir kişi bile yok.Benim bir tanıdığım dişi için devlet hastanesine gitti ona virüs ilaçları yazdı ona.Gel de buna gülme.Belli ki sizler hiç araştırmıyorsunuz.Bill Gates ve diğer para babaları yıllar önce biz aşılarlar, savaşlarla, zehirli gıdalarla insan nüfusunu azalmalıyız dediler.Siz ayakta uyuyun günaydın size.
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
@Yeniden Doğuş benim akrabam öldü, o da mı yalan?
sedatya sarıcy
sedatya sarıcy 4 aylar önce
benim eğitim medya ve saglık konusunda güvenim sıfır eskiden de vardı bukadar sallamadık ebolada milletin agzından kan geliodu bir sürü olay yaptılar yemedi kus gribi dediler gene tutmadı 2001den sonra sistem degisti hastaneleri olan parasına para katan birileri cıkıp konustu ortada hic bisey yok korona var diyorlar ölen herkes koronadan öldü bizim baska hic biseyden ölen yok ama hepsini korona aldı allah rahmet eylesin cok pis bi hastalıkmıs aşı da fayda etmedi dunya caresiz. esim yabancı hic bir kısıtlaması yok gecen polis cevirdi maske takmıyoruz diye kimligine bakıp gonderdi turklere catır catır yardırıyorlar 16milyon yabancı giris yapmıs insan hiç ölen turist var mı ki sıfır izolasyon ile arkadasım roma da maskesiz geziyor hersey normal amerika keza öyle otoritenin oldugu yerlerde insanları maske takmaya zorluyorlar ama mesela ucaga biniyosun tum koltuklar full yemek yerken maske cıkıyor sacmalık
Fırat'ın Yazgısı
Fırat'ın Yazgısı 4 aylar önce
Ne yazık ki bu haber, futbol haberleri kadar gündemde olmayacak.
Blue Soul
Blue Soul 4 aylar önce
Hint varyanti ozellikle genc insanlari vuruyor....Hint varyanti covid19un vucud bagisiklik sisteminden kacabilen bir varyant oldugu tespit edildi. Suan dunyada sanki bir havasi var gibi. Ama ben onumuzdeki kisin tum dunyada cok sert gececegini dusunuyorum. Hint varyanti biontec asisi yararlimi henuz bilgi yok ancaaaak ugur sahin asilarin maksimum 8 ay bagisiklik kazandiridigini soyledi ve 3. asi sart dedi. Kisaca bizleri asi masi da kurtarmayacak.Bu yaz boyle gecer ama ben Ekimkden itibaren buyuk soklar bekliyorum
Alayına MOKOKO
Alayına MOKOKO 4 aylar önce
Psikolojik etkisi çok yüksek bu hastalığın teslim olursanız öldürür
Nadir Huseynov
Nadir Huseynov 4 aylar önce
Herşeyi boşverin sadece pandemi doktorlaron 1 buçuk senedir bu ortamda olduğunu düşünün yeter :(
los enriques
los enriques 4 aylar önce
tam kapanma bitip normalleşme başlayacak. bbc bundan rahatsız olmuş sanırım bu videoyu servis edip mesaj vermeye çalışıyor. insanların psikolojilerini mahvettiniz. yeter artık. virüs değil, abartılı önlemleriniz ve saçma sapan yasaklarınız bizleri mahvedecek.
los enriques
los enriques 4 aylar önce
@Oğuz sen dört kat maske tak. değil evinden, odandan da dışarı çıkma sakın.
Oğuz
Oğuz 4 aylar önce
sen hükümetin açıkladığı verilere de inanıyosundur boş ver sen sokağa çık maske de takma hatta :))
mel
mel 4 aylar önce
Çok haklısınız. Bu videolar evet gerçekleri gösteriyor, halkı uyarıyor ama bir yere kadar. Artık youtubede böyle videolara denk gelince panik atak geçiriyorum. Yoğun bakımı, oradaki hastaları, makine seslerini duyunca ağlıyorum. Bu videoları önümüze süre süre insanların psikolojilerini mahvettiler. Biraz da motive edici videolar görsek fena olmaz.
Sagucu Tegin
Sagucu Tegin 4 aylar önce
İlaç şirketlerinin kasası dolana kadar böyle haberler yaparak insanları paniğe ve ilaçları satın almaya sürükleyecekler. Bir yıldır aspirin bile kullanmadım. Sapasağlamım ve hayattayım. Korona tiyatrosu çöktü.
Kayan Yildiz
Kayan Yildiz 4 aylar önce
Virüs diye birsey yok, bunu bill gates laboratuvarda yapti, rokafeller ailesi de aşı satıyor. bizim gibi musluman ülkelerin çocuk sahibi olup sayilari artmasin diye aşı yi bilerek vermiyorlar. Ama kazanamayacaklar. allah sabredenlerin yanındadır.
Kebab Severim
Kebab Severim 4 aylar önce
Virüs mürüs yok bunları Barack Hüseyin Bolt yapmıştır. Kendisi Müslüman ajandır. Hatta kuranda yazar bu "İsrail mi alır yoksa Filistin mi?" Nasrettin Hoca'da "Hristiyanlar" demiştir
Oğuz
Oğuz 4 aylar önce
allah korona hastalarının niye yanında değil o zaman
Yiğit Bulut
Yiğit Bulut 4 aylar önce
Olmayan virüs laboratuvarda mı üretildi?
Congratulations
Congratulations 4 aylar önce
Aynen kardeşim büyük oyunu bozmuşsun. Çip takacaklar aşılarla, (ben İ7 16 gb ram 3080 ekran kartlı olanı tercih ettim tavsiye ederim ) aman ha götünüzü sağlama alın
Zehra Ardal
Zehra Ardal 4 aylar önce
Şaka mı yapiyorsun
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk 4 aylar önce
Gençler derken artık açın şunun ucunu kardeşim çalışan insanlar kapıyor hastalığı böyle kapanma olmaz mahalle arası esnafı hariç herkes çalışıyor
oguz b.
oguz b. 4 aylar önce
Mart ayında saçma bir şekilde kısmi kapanmaya son verip tam açılmasaydık bu durumlar olmayacaktı, o sırada devam eden ülkeler şimdi açıldı, bizse kısmi kapanma yerine tam kapanmak zorunda kaldık, turizmi kaybettik, şampiyonlar ligi finalini kaybettik, f1'i kaybettik, ve binlerce canımızı, 2 kongre için.
Burak Öztaş
Burak Öztaş 2 aylar önce
Sadece kongre değil, milletin kafe keyfi yüzünden de kaybettik durumu.
oguz b.
oguz b. 3 aylar önce
@Betül İsveç zaten bizim gibi sosyal bir kültüre sahip değil, kültürleri zaten yalnızlık ve mesafe üzerine kurulu olduğundan ek önleme ihtiyaç görmüyoruz dediler. Biz bu konuda onlar gibi değiliz, Hindistan'a daha yakınız. Buna rağmen hastalık ve ex oranları Avrupa'nın en yükseğiydi İsveç'te, aynısını İngiltere de yapmayı çok istedi ama çaresiz vaz geçip kapanma yoluna gittiler.
Betül
Betül 3 aylar önce
@Can1928 siz yüzlerce makale okuyup hayatını bilime adamış insanlara bile kendi görüşünüz dışında bir fikir belirttiğinde cahil diyen insanlarsınız Canan Karatay kadar bilgin var mı acaba ya da ona inanmıyorsun tamam Dr. Neva Çiftçioğlu'nun yeni yayınlanan konuşmasını dinlemeni tavsiye ederim.
Betül
Betül 3 aylar önce
İsveç'in, Florida'nın covid vaka grafiğine bakın hiçbir zaman tam kapanma yapmayıp bizdeki gibi katı saçma kurallarla halkı kısıtlamamasına rağmen vaka sayılarında birçok kez sıfırı görmüş ve bizdeki kadar vaka sayısına sahip olmamıştır.
Can1928
Can1928 4 aylar önce
@Sabah Ettin bunu virüse yıkamazssın devletin hazırlığı parası olsaydı evinde sevdiklerini korumak için rahat rahat otururdun ayrıca bu nasıl bir saçma düşünce yeter bi bitmediniz bu virüs gripten daha fazla tehlikeli değilse aç hindistanı izle sokağa çıkartılan yoğun bakım hastalarına bak türkiye de ki hastanelerin doluluk oranına bak çinin dehşet bir titizlikle bu virüsü engellemeye çalışmasına bak dünyanın en büyük ekonomisi ABD nin bu virüsden dolayı milyarlarca dolar kaybetti ve ekonomisini düzeltmek için günde 3 milyon aşı vurduryor vatandaşına eline alıp bir makale okumuşluğun yok youtube da canan karatay izleyip kendini ermiş zannediyorsun
Selçuk İmamoğlu
Selçuk İmamoğlu 4 aylar önce
Aşı yoksa çözüm yok.
Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak 4 aylar önce
Yaşlılar aşılandı, gayet normal
Stranger Things 4 | Creel House | Netflix
1:36
Stranger Things
görünümler 2,1 Mn
Brawl Stars: Brawl Talk - New Legendary Brawler!!
3:46
Camdaki Kız 13. Bölüm Fragmanı | "Yüz Yüze..."
1:13
Koronavirüs: Ankara’da yoğun bakım
16:11
BBC News Türkçe
görünümler 593 B
İki çocuğun gözünden 1971 yılında İstanbul ve Bristol
24:00
Stranger Things 4 | Creel House | Netflix
1:36
Stranger Things
görünümler 2,1 Mn
Brawl Stars: Brawl Talk - New Legendary Brawler!!
3:46
Camdaki Kız 13. Bölüm Fragmanı | "Yüz Yüze..."
1:13
Gönül Dağı 34. Bölüm Fragmanı
1:04
Gönül Dağı
görünümler 642 B
Sadakatsiz 32. Bölüm 2. Fragmanı
0:48
Sadakatsiz
görünümler 2,1 Mn
Aşk Mantık İntikam 15. Bölüm Fragmanı
0:38
Aşk Mantık İntikam
görünümler 2,8 Mn