İlber Ortaylı TV5'te...- Konuşmadan Olmaz - Hasan Basri Akdemir

  görünümler 43,818

TV5 Television

TV5 Television

4 aylar önce

Hasan Basri Akdemir'in sunduğu Konuşmadan Olmaz programının bu haftaki konuğu Tarihçi - Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oluyor...

Programda;

- Suriyeli ve Afgan mültecilr arasındaki fark ne?,
- Türk tarihinde göçler ve sonuçları,
- Afganistan'dan gelenler sığınmacı mı, mülteci mi?,
- Göçmen ve mültecilerin Türkiye'ye etkisi,
- İlber Ortaylı: Gelen Afganların Suriyelilerle aynı olduğunu düşünmüyorum,
- Afganistan'da iç savaş ve Taliban,
- Türk tarihinde İslamiyet ve kültürel yapı,
- Türk tarihinde göçler ve sonuçları,
- Milli kavramının siyasi tarihimizdeki önemi,
- Milli Görüş'ün 'Milli' kavramı,

ve daha fazlası konuşuluyor...

TRshow: trshow.info​
Twitter: tv5televizyonu
Facebook: tv5televizyonu​
Instagram: tv5televizy...

TV5 uydu bilgileri:
TÜRKSAT 3A/4A
Frekans: 12729
Sembol: 30000
Polarizasyon: V (Dikey)

YORUMLAR: 129
Edward T. Ergin
Edward T. Ergin 3 aylar önce
Ilber hocayi çok iyi gördüm. Saglikli olsun, ondan daha ögrenecegimiz çok sey var......
Ahmet semih Sevinç
Ahmet semih Sevinç 3 aylar önce
İlber Ortaylı üstad rol model bir insansınız. Rabbim uzun sağlıklı ömürler versin.
ahmet sertel
ahmet sertel 3 aylar önce
İlber Hocayı dinlemeye doyamıyorum...O kadar bilgiyi ne kadar sade ve rahat bir anlatımla aktarıyor...Hocam sen bize çok lazımsın.
Mahmut Tav
Mahmut Tav 3 aylar önce
Hocaya lazımsa iki Afgan alsın evine
ABDÜLGAFFAR ÇABUKATLAR
ABDÜLGAFFAR ÇABUKATLAR 3 aylar önce
Afganistan nüfusu 40 milyon kişi yaklaşık.Bu 40 milyon kişinin %98,5 'una yakını ,biz İslam şeriatine göre yaşamak istiyoruz diyen insanlardan oluşuyor. Buna azınlıklarda dahil ,Afganistan'da ilerici-demokrat bir yapılanma yok. varsada en fazla 50-100 kişi. 100 bine yakın insan gücü olmayan Taliban'ın 10 günde tüm Afğanistan'ıa hakim olmasının nedeni de bu. El-kaide yada IŞİD gibi yapıların gücü daha az toplasan her biri 6-7 bin kişi . 1980'den beri CİA ve B:M:(Birleşmiş Milletler) çalışması ile ülke dinciliğe teslim edilmiş. Afganlar birbirlerini öldürürken tek kurtuluşun şeriat olduğu empoze edilniş.Buna bugün ülkesini terk eden ABD yanlılarıda dahil. Mesela Türkiye'ye gelen erkekler hepsi dinci,şeriatçı. Farkında mısınız 3 kadın çıkyor itiraz ediyor ,o kadar . Yakında Çin eğer kontrol edemezse Doğu Türkistan'da aynı olacak,Pakistan zaten oldu. Bir tek Pakistan'da üst eğitim var oda ne kadar Allah bilir. Ülkede demokratım ,ilericiyim diyen bırakın solcuyu 3 kişi bulamazsınız. Yarın müdahale ile Taliban gider ,Mesut gelir hiç bir şey değişmez değişen ABD'ye uşaklık seviyesidir biri az bir çok. Uzağa gitmeyin anlamak için bakın ülkemize siyasal İslam'ın tek destekçisi ABD ülkemizde öyle ayakta duruyorlar başka türlü ayakta kalmalarına imkan yok. Bakın IŞİd'a ,El-nusra'ya abd olmayınca ,baş aşağı. Yani olay ABD ve ona hizmet eden etmezlerse yok olacaklarını bilen İslamcı şeriatçılar.Doğu Türkistan'a bakın en güçlü muhalif ABD muhbir ajanı. Ne olur ,yakında Çin'de boş verir doğu Türkistan'da düşer bunlar başlarlar sataşmaya,terör eylemleri ile Rusya(Tabi ki Türk cumhuriyetleri) ,Çin,Hindistan bir anda girerler bu üç ülkeye (bakın İran akıllı hiç karışmıyor ) tarihten silerler. Bir tane İslam ülkesi bile dönüp bakmaz bizdeki Siyasal İslamcılar dahil. İşte KÖKTENDİNCİ -SİYASAL İSLAM VE ABD budur .. Zamanında 3 bugün 6,5milyon* Yahudi nüfuslu İsrail'e yenilen İslam ..Ortada başarı falan yok bir nevi mastürbayon dünyada bugün tek savaşanlar birbirlerini öldüren müslümanlar,maalesef. Onun için Türkiye insanı akıllı olmalı ve demokrasi için çabalamalı,yoksa ?
Yaşar Karakuş
Yaşar Karakuş 3 aylar önce
hoca zayıflamış hasta değildir inşallah.
Ruşen Şahin BAYRAM
Ruşen Şahin BAYRAM 3 aylar önce
İlber hoca gibi bir bilg hazinesine sahibiz, Rabbim hazinemizi arttırsın
Zuhal Aydin
Zuhal Aydin 3 aylar önce
Hoca özlemisiz! birde su Alman takintini biraksan.Rus bakis acisi ile Avrupayi yorumluyamazsin ilber hoca. Validenin anlattigi dünya cok gerilerde kaldi,Rus elitleri/ yahudileri avrupayi ve Almanyayi tercih ediyor yasamak icin. Afgan göcünde cok yavan bir degerlendirme oldu hocam. Göc eden afganlarin büyük kismi zaten uzun yillardir Iranda yasayan özelikle siiler. Örnegin hazaralar. iranda isler bozulunca Türkiye ye oradanda avrupaya gecmeye calisiyorlar. Ilber hocanin yeterince saha calismasi olmadigindan, ben bir kiyas yapayim; suriyeliler daha dindar ve sakinler, caliskanlar, iyi egitimliler, okur yazar orani cok yüksek, uyum sorunlari daha az. Afganlarda böyle birsey yok. Sakin 40 yil önce Afganistandan Türkiye yegelmis özbek ve türkmen nüfusa bakip Afganlar üzerine fikir yürütmeyin. Öyle hocanin dedigi gibi köylere yerlesecekler, agir isleri ucuza yapacaklar :) Yurtdisinda yasayanlar yada oralarda akrabalari olanlara sorun, Iran ve Afgan cografyasindan gelip buna hintlilerde dahil, hangi agir islerde calisanlari taniyorsunuz!!!
ritim
ritim 3 aylar önce
hocam, türkiye artık sizin bildiğiniz türkiye değil. akp öyle bir bozdu ki devleti kimsenin akılla mantıkla alakası kalmadı.. doldurdular devlete cahili cühelayı, ne bekliyorsunuz tabi ki bu devletin sonu demek işte.
Emrah Genç
Emrah Genç 3 aylar önce
Ohh kalite
Frkn Kan
Frkn Kan 3 aylar önce
Çok değerli bir sohbet
Volkan Veli
Volkan Veli 3 aylar önce
spiker hocayı herhangi biri gibi 'tarihçi-yazar İlber Ortaylı' diye takdim ediyor, nasılsınız diye sormadı, aşı olmuşsunıuz deyip geçmiş olsun demedi. 'Şunla başlamak istiyorum' diye üst perdeden girdi. Niyeti iyidir belki ama araya 'hocam dilerseniz şurdan başlayalım' 'hocamı takdime gerek yok' gibi küçük nezaket cümlecikleri serpiştirse iyi olurmuş. Hocayı dinlemek büyük keyif...
Cumhur Aksu
Cumhur Aksu 3 aylar önce
Hocamı anlayamıyorum bazen çok cahilim hemasetti nebatatti nedir bunlar ben cahilim yaw
Sum Rain
Sum Rain 3 aylar önce
taaaaaliban :)
Eray Kader
Eray Kader 2 aylar önce
Doğru söylenişi öyle.
Edit Time
Edit Time 3 aylar önce
İlber Ortaylı murat Bardakçı Erhan afyoncu Celal şengör tarihin arka odası olmaz mi ya? Çok guzel olur sabaha kadar izlerim.
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Celal Şengör'ün ne işi var orada? Gitsin jeoloji programı yapsın o.
Aslihan Gezen
Aslihan Gezen 3 aylar önce
Ya ne kadar iyi görünüyor eskiye göre Allah sağlık sıhhatinizi artırsın İlber Hocam
Selda BEŞİKTAŞ
Selda BEŞİKTAŞ 3 aylar önce
Son zamanlarda dinlediğim en kıymetli bir program, teşekkürler sevgili İlber Ortaylı ve Hasan Basri Akdemir
Tayfun Demirkara
Tayfun Demirkara 3 aylar önce
Zayıflamış adam yaaa
murat sahin
murat sahin 3 aylar önce
Sığınmacılar konusunda önemli tespitleri var hocanın, aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederiz
kuzu zakko
kuzu zakko 3 aylar önce
:) güzeldi.
Fatma Yener
Fatma Yener 3 aylar önce
İlber ortaylı hoca kilo vermis , harika oldu ses tonu daha iyi olmus , 🤗🌼 Allah, sağlık versin ilber hocamıza
Kaan
Kaan 3 aylar önce
Aynı yorumu diğer kısa videosuna yazdım. O uyuklayan, kilolu adam gitmiş daha genç, zinde ve oturusu bile değişmiş dinç birisi gelmiş. İyi bakmış kendisine belli.
Anaksimandros Lincoln
Anaksimandros Lincoln 3 aylar önce
hocam zayıflık size yakışmamış
semih ak
semih ak 3 aylar önce
Her an "Seni cahil, burada ne işim var? Kim getirdi beni buraya? Fatih, senin işin bu" diyecek gibi diken üstünde son saniyeye kadar izledim :)
Guşav Elbruz
Guşav Elbruz 3 aylar önce
Aşı oldum, olunması gerekiyor!! dedi benim için program sonlandı!!
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Güle güle...
Mete Han
Mete Han 3 aylar önce
Ayyaş ilber pis kemalist
bluecollarbrothers
bluecollarbrothers 3 aylar önce
H. B Akdemir sanki dersine calismamis bir ogrenci gibiydi, Ilber Ortayli'ya pek ayak uyduramadi, cok yanildi. Ilber Ortayli'nin ekranlardan cekilmesi ve dinlenmesi lazim, rahatsiz etmeyin bu adami artik.
dogan kaplan
dogan kaplan 3 aylar önce
bu adamı rahatsız edici düşük hızda konuşmasından dolayı izlemek keyf vermiyor,ses yükseltici gibi bi basamak basılma durumu olsada normalleşse.
Selma Oezkara
Selma Oezkara 3 aylar önce
Çok güzel bir program olmuş 👍 devamını bekliyoruz
Murad Caniz
Murad Caniz 3 aylar önce
Harika bir program olmuş. Teşekkürler
Başar Cingöz
Başar Cingöz 3 aylar önce
Çok güzel bir program olmuş.
Selim
Selim 3 aylar önce
Bi kaç kez kendime dedim acaba Cumhurbaşkanı adayı İlber Ortaylı olsa nasıl olurdu diye her kesimin kabul edeceği bir insan ama bu AKP'li kafa ona da bi elbise giydirip ya yahudi, ya dış mihrak bir yakıştırma yapıp itibarsızlaştırmaya çalışır.
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Herkes siyaset yapamaz, siyaset başka bir alandır. Bu adam da bunu bildiği için siyasetle işi olmaz. Ve de bu artık neyin kafası ise, Erdoğan'a Yahudi yakıştırması yapan sizlerdiniz, AKP'liler değil. O yüzden cahilsen cahilliğini bil, buralara fitne ve fesat yaymak için gelme o lağım kokan ağzınla.
Cm
Cm 3 aylar önce
İlber Ortaylı'nın yakın tarih ve güncel meseleler ile ilgili görüşleri saçma. Afganlı ve Suriyeli göçmen sayısı yerli halkın hayat kalitesini ciddi manada etkiliyor. İstanbul'un sahil kesimlerindeki durumdan bihaber sanırım. Halil İnalcık özlemle anılıyorsun. Nitelik kaybı her yerde.
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Ben sahil kesiminde bol bol Türk görüyorum ortalığın damına koyan, piknik diye ortalığı çöplüğe döndüren, dumana boğan vs. Keşke sorumlusu Suriyeli olsa idi. Kendi mokunu başkasına yamamaya çalışma. Sana hayat kaliteni söyleyeyim: Suçun %99'unu Türk işler, ama %1 gözüne batar, sanırsın tüm suçları onlar işliyor. Türk gider ortalıkta katliam yapar sorun olmaz, Suriyeli bir dengesiz çıkar suç işler, tüm Suriyeliler suçlu olur. Cahillik böyle bir şey maalesef.
Black Tulip
Black Tulip 3 aylar önce
ASI YAPTIRMAYIN... BIONTECH IN ASIDAN GELIRI 100 MILYARI GECTI
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Ameliyattan sonra antibiyotik de kullanma, onların da geliri trilyon dolarlara yaklaştı. Gelire göre ilaç tavsiyesinde bulunmak, cahillikte gelinen son nokta.
Recep IŞIKLI
Recep IŞIKLI 3 aylar önce
Fakat programın süresi niye bu kadar kısa? 😥😥
Recep IŞIKLI
Recep IŞIKLI 3 aylar önce
İlber Hocayı programa çıkarabilmek büyük başarı, tebrikler #HasanBasri
Nisa 17
Nisa 17 3 aylar önce
Yine çok güzel konuşmuş canım hocam. En yakın zamanda yenisini bekliyoruz.
Emine Bayraktar
Emine Bayraktar 3 aylar önce
" Bu millet , dedikoduyu çok sever " .... Tamamen katılıyorum !!
Tayfun Kansu
Tayfun Kansu 3 aylar önce
En azından Türkçe bilmeyene vatandaşlık vermemeliyiz
Hasan ÖZSAVAŞ
Hasan ÖZSAVAŞ 3 aylar önce
Allah sağlık sıhhat versin Hocaya.
karatasabla
karatasabla 3 aylar önce
Almanya'da tam 10 sene okula gitmis ama dogru dürüst okumasi yazmasi olmayan tam 6,50 milyon insan var, alman bunlar, veri Federal Istatistik Dairesinden.
Sema Lang
Sema Lang 3 aylar önce
Maalesef bunların içinde çok yabancı var. Alman pasaportu olduğu için, alman olarak geçiyorlar. Aynısı ceza evlerinde daha çok alman var diye geçiyor ama daha çok yabancı var ve bunların çoğu Türk ve Arap, afrika memleketlerinen. Ama Burda doğmuş bütün yabancılara alman pasaportu verildiği için, alman olarak geçiyorlar. Çok Türk gençleri maalesef, doğru dürüst almanca konusamiyorlar ve yazamiyorlar, almanyada doğmuş gençler. Çok Türk ailesi sosyal yardımla, sosyal evlerde yaşıyor, 3 odalı veya en çok 4 odalı evlerde 4, 5, 6, 7 çocuklarla yaşayan çok türküler ve araplar var. Çocuklarla ilgilenen yok, televizyon sabahtan akşama kadar dangir dangir ötüyor, cok Türk erkek çocukları, yaz olsun kış olsun, disarlarda, parklardalar. Cünkü evde kendi odaları yok, onların okuluyla, problemleriyle ilgilenen anne baba yok. Çoğu okulu bitiremiyor.
mete Yılmaz
mete Yılmaz 3 aylar önce
Kaynak ver
Isıl Berat Beydag
Isıl Berat Beydag 3 aylar önce
Çok ilginç
okan solak
okan solak 3 aylar önce
adam ona ahmak buna ahmak diyor neredeyse ahmak olmayan yok yoksa kenedisi mi ahmak yazık oldu 50 dakikama
Antin Kuntin
Antin Kuntin 3 aylar önce
@Kara 44 Asiri tevazu, kibir göstergesidir. Sekilcilik sovenistlik yspmaya pek gerek yok.
Kara 44
Kara 44 3 aylar önce
@okan solak Allah senden razı olsun
okan solak
okan solak 3 aylar önce
@Kara 44 sizin gibi karacahiller işte her yerde aynısınız adam sağa sola hakaret yağdırıyor aman aman falanca biliyor filanca biliyor ağzından küfür dahi çıksa mübarek insandır o küfürlerinden feyiz almaya bakalım diye peşinden koşturuyorsunuz
Solmaz ilgar
Solmaz ilgar 3 aylar önce
Yaşıyan en büyük tarihci saygı duy en azından.
Kara 44
Kara 44 3 aylar önce
Ne olur sus. Yaşayan tarihe hakaret ediyorsun. Tarihin yanısıra, Almanca, İngilizce, Fransızca, Farsça, Arapça vb. Dillerini bildiğinden haberin varmı? Saygıya davet ediyorum. Büyüğe hürmet lütfen. Saygılarımla
Salih Bahtli
Salih Bahtli 3 aylar önce
Teşekkürler...
mahmut yalçın
mahmut yalçın 3 aylar önce
Harika Bir program ağzınıza sağlık
proje teknikofis
proje teknikofis 3 aylar önce
Ne kadar az izlenmesi var niye... çok Faydalı bilgiler var çünkü.. abuk subuk video olsaydı daha çok izlenirdi
Başkentli
Başkentli 3 aylar önce
İlbey hocamı TV 5 görmekten çok memnun oldum. Çok istifade ettik. Güzel bir program oldu. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
Hamza Çelik
Hamza Çelik 3 aylar önce
👍
aslanyürek
aslanyürek 3 aylar önce
İlber hocayı bulmuşsunuz uzun tutsaydınız yayını,birde youtube diye bişey var artık yayınları sosyal medyayı baz alarak yapın,tv lerden izlenme oranı düşük herkes internetten istediği zaman izliyor,yani uzun programlar çekip parça parça yayınlayabilirsiniz
Koray Atesli
Koray Atesli 3 aylar önce
Ilber Hoca uzun program istemez.
Yapici Yapici
Yapici Yapici 3 aylar önce
super sohbet. Ilber hoca'nin sohbetlerinde vakit cabucak geciyor. Allah guc kuvvet versin ve devami nasib etsin.
karmakan
karmakan 3 aylar önce
akp yalakası İlber konuşmasa da olur.
Oyunimo
Oyunimo 3 aylar önce
Asıl yerli aşıya güvenmiyorum ben.
mehmet ulutas
mehmet ulutas 4 aylar önce
Soru soran hasan basri bey yi tebrik ediyorun .çok bilgili harika yerden soruyor ve işin hakikati ortaya çıkıyor .program müthiş ti teşekkürler kanal 5
TÜRK !
TÜRK ! 4 aylar önce
Teşekkür Ederim !
Tuncer Dabanlı
Tuncer Dabanlı 4 aylar önce
Enver 4 lisan bilmesi, askeri stratejiyi bilmesi anlamına gelmez. Strateji yeteneğini Sarıkamış Harekatında çok kötü biçimde göstermiştir. Askeri Strateji kitaplardan okumaya benzemez. Enverin harekât tasavvuru oldukça zayıf. Kış ayındaki harekat tarihinden ders çıkaracak bir yeteneği olmadığı ortadadır.
Mehmet Agah ERİŞEN
Mehmet Agah ERİŞEN 3 aylar önce
Üslübunuz gerçekten çok hoş Tuncer bey , hoş hoş ama sözleriniz bizi üzdü. I.Enver paşa kiymetli hocam Ilber Ortaylı ve bazi değerli hocalarımız tarafından hayal perest olarak adlandirilsada . Askeri strateji yi kitaplardan yorumunu ilkkez duyuyorum. Eminimki 1. Dunya harbinden önceki bulunduğu cepheleri, aldığı egitimi benden daha iyi biliyorsunuzdur.
e
e 4 aylar önce
Yahu git işine be.Akp entellektuellin yandaşlığınımı yapıyorsan.sinirlar korunacak.gel micekler.okadar basit.gelsin ha gelsin.ne Türk milleti kalsın adamlara verelim hepsini.
e
e 3 aylar önce
@Spiderh - müafa yapma.ilber ortayli dedi sen inandin
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
@e Tek taraflı sınır korunmaz. Bilmediğin halde konuşuyorsun. Sen elinden gelenin en iyisini yapsan da tek taraflı korunan sınırdan her zaman için sızmalar olacaktır.
e
e 3 aylar önce
@Spiderh - ne demek nasıl koricaksın.oralar hepsi mağinliydi.Etrafında kuş uçurturamiyorlardı.teler örgülüydü.bundan kaç yıl önce mağinlerı açmayı başladılar.bu zamana kadar açık olsaydı gelmezlermiydi.nasıl gelmediler şimdik geldiler.araştır bi lütfen.siktir et bu şişkoyu lafları kıvıriyor
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Nasıl koruyacaksın o sınırları, bir anlat da biz de bilelim! Sen koruyorsun sınırını da İran korumuyor, onu ne yapacaksın? ABD, Meksika sınırında ne yapabiliyor da sen ne yapabileceksin? Tek taraflı korunan sınırdan her daim illa geçiş olur.
Tuncer Dabanlı
Tuncer Dabanlı 4 aylar önce
Şu anda Cumhuriyet Tarihindeki en çok ve yeterli sayıda teknik eğitimi verilmektedir. Üstelik uçak teknolojileri gibi bölümler uluslararası sertifika veriliyor. (bilgisayar-elektronik-maliye-adalet bakınız program isimleri) Bizzat yerinde gördüğüm benzeri yüksek okullar 10 bin dolardan başlıyor. Lütfen Türkiye gerçeklerini bilerek yorum yorum yapınız. Sadece Teknofest bile ülkenin seviyesini gösteriyor. Eskinin tutkusal perspektifinde bilimsellik olamaz.
Tuncer Dabanlı
Tuncer Dabanlı 3 aylar önce
@Utopic Citizen Ben Ak parti destekçisi değilim. Elestirdigim çok konu var. Ama konumuz bu değil. Türkiye nin başta bayraktar olmak üzere sattığı havacılık teknoloji sinden elde edilen gelirle ilgili bilgiler internet tenbbulunabilir. Ukrayna, Azerbaycan, Polonya,Tunus satışları.
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
@Utopic Citizen Arkadaşım, nitelikli makale parayla oluyor. Para, para, para. Napolyon'a döndürdün beni ama gerçek bu. Para yoksa, üniversite fonlanmıyorsa, makale de olmuyor, bizde ki gibi vasat devlet kurumu oluyor ancak. Devlet fonlamayacak, özel sektör fonlayacak. Üniversite de hem bu fonlarla, hem döner sermayesi ile iş yapacak. Bu sayede o üniversiteler bünyesinde ancak kaliteli akademisyenleri tutar, diğerlerine yol verir. Bizde ise filanca üniversite A ideolojisinin üniversitesi, filanca B. Akademide akademisyenlikten başka her şey yapılıyor. Bildiğin ideolojik kamplara dönüşmüş durumdalar. Boğaziçi'nin durumu nedir misal? Üniversite mi ideolojik kamp mı belli değil. Nitekim aydan aya maaşlar yatıyor öyle ya da böyle, dertleri yok anlayacağın.
Utopic Citizen
Utopic Citizen 3 aylar önce
Benim bildiğim o sıralamaya girmenin koşulu nitelikli makale yayınlama miktarı. Ancak dediğiniz gibi bir konu hakkında araştırma yapmak maliyet gerektiriyor. E o zaman bizim üniversitelerin fona ihtiyacı oluyor. Nitekim bazı özel üniversitelerimiz seri uretim gibi makale yayınlıyor nitelikli midir niteliksiz midir bilmiyorum ama sıralamada çoğunun isimlerinin geçmediğini biliyorum. Öte yandan da devletin akademisyenlere makale konusunda bir alt sınır koyduğunu biliyorum. Atıyorum 2 yılda en az 15 makale yayınlanması isteniyor. Aslında devlet de bir şekilde çabalıyor. Ama işte bir sorun var ortada bunun öznesine sistem mi denir başka bir sey mi emin değilim. Ne sağ ne de sol gerici olsun, ideoloji kisvesi altında yapılan hiçbir sömürüye kayıtsız kalamam. Bu konunun kamuoyunda daha çok dillendirilmesi lazım. Yoksa bu düzen devam eder.
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
@Utopic Citizen Güneydoğu Asya ülkelerindeki üniversiteler de dibine kadar kapitalisttir ve de özel sektörün yan kolu olarak çalışırlar. Hiçbir farkları yok anlayacağın. Üniversite demek para demektir. 500'leri görmek istiyorsan para kaynaklarını açacaksın, bu da ancak kapitalistleşerek olur, devlet bünyesinde değil. Üniversite özel sektör tarafından fonlanır, fonlanan üniversiteler teknoloji üretir, firmalar da bu teknolojiyi ürüne dönüştürür. Bu döngü dünyada böyle işliyor. O üniversitelerde sabah akşam Atatürk olmasaydı denip de yan gelinip yatılmıyor. Yani ideoloji yuvaları değil o kurumlar o ülkelerde.
Utopic Citizen
Utopic Citizen 3 aylar önce
@Spiderh - ABD kapitalist bir ulke. Tam tersi bir uygulama yapsaydı şaşırtıcı olurdu. Hedefimiz bu olmalı demiyorum. Ama dünya sıralamasına çoğumuzun burun kıvıracağı güneydoğu asya ülkeleri ilk 100 hatta ilk 20 ye girerken, 100 lerce üniversiteye sahip olan ülkemiz 500 ya da daha geri sıralarda seyretmesi beni üzüyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisini de siz açıklamışsınız zaten; yatarak prof olmak. Şoförü akraba diye akademik kadroya alan mı dersiniz, idari kadrosu tamamen aileden olusan mı dersiniz... Bu düzen ne zamandan beri var bilmiyorum. Ama gerçekten ülkeye ihanetin bir kanıtıdır bu durum.
Murat Ciftcioglu
Murat Ciftcioglu 4 aylar önce
Mühendis mühimdir, ancak teknisyen de en az onun kadar değerlidir. Ardından usta, uzman ve işçi de.. bu bir sistemdir, bir makinenin içinde motor önemlidir ama motoru çeviren kayış olmadan bir işe yaramaz. Eğitimi de buna göre oluşturmak gerekir. Herkes inşaat mühendisi olursa, duvarı kim örecek, sıvayı kim yapacak? Mesele, bu iş grupları arasındaki gelir farkını minimize edebilmektir. Benim gördüğüm Avrupa'da bu yapılıyor. Teknik ve meslek okulları yaygınlaştırılmalıdır. Üniversite hedef olmaktan çıkarılmalıdır ve sayısı azaltılmalıdır. Yoksa inşaat mühendisi olup asgari ücretle yapı denetim şirketinde çalışabilen (şanslı) ya da hala iş arayan (şanssız) bir genç nesil ile karşılaşmaya devam ederiz. Ara pozisyon denilen işleri yapan insanların da gelir seviyesi yükseltilmeli.
Big Smoke the Great
Big Smoke the Great 2 aylar önce
Ülkemizin en büyük eksikliklerinden biri bu olacak yakın zamanda. Popülist hamlelerle onlarca gereksiz üniversite açıldı ve o üniversitelere çoğunlukla açılması daha az masraflı olan sosyal bilim dalları, öğretmenlik ve bilgisayar mühendisliği gibi bölümler açtılar. Eğitmen sayısını da profesör ve doçent olmayı kolaylaştırarak yapay bir şekilde arttırdılar. Sonuç olarak kalifiye eleman ve usta sınıfı ortadan kaybolacak bu yüzden
Dalong Zhu
Dalong Zhu 4 aylar önce
Makara takaracilar buyuk elci simdi
Ahmet bıyık
Ahmet bıyık 3 aylar önce
Hem de Prag'da. Makaraya devam
Başçavuşun Beygiri
Başçavuşun Beygiri 4 aylar önce
hasan Basri, şu programını kaçırdım ya vallahi özür diliyorum...
Mira
Mira 4 aylar önce
Sag ustte : tiklayinca oynatma hizini 1,25 e yukseltirseniz Ilber hoca harika, akici konusuyor oluyor. 🙂
Mira
Mira 3 aylar önce
@yeminimibozdurmayin1 Ne espirisi ? Ben sadece bilmeyenlere yardimci olmasi acisindan yazdim.
Halil Durak
Halil Durak 3 aylar önce
hocanin soylediklerini anlamak icin 0.50 yapmak gerek
yeminimibozdurmayin1
yeminimibozdurmayin1 4 aylar önce
eskidi artik o espri
T.C Akgün
T.C Akgün 4 aylar önce
4 kişi beğenmemiş yani ben cahilim diye kendini tasdik etmiş 🤣🤣
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
@rondo engin 2 cahil ve insanlıktan nasibini almamış kişi tespit edildi. Bu adam size fazla, siz gidin birbirlerine tükürerek konuşan siyasi programları izleyin, o yakışır size.
rondo engin
rondo engin 3 aylar önce
begenmeyen erdoganin yetistirdigi arap sevdalisi yobazlar
Yılmaz CANTÜRK
Yılmaz CANTÜRK 4 aylar önce
SADET partisi adil duzen milli gorusun politikalarina ozu gonulden sarilan kazanacaktir
Umut Akyar
Umut Akyar 4 aylar önce
Buna talimat vermişler galiba AFGANLARI ülkeye iteletsin diye. Ayık olun işgal altındayız.
Guner Sufurler
Guner Sufurler 4 aylar önce
Umarim grencilerinizde size benzer ve bilgilerinizi ıleriye taşır zira tarih ibret alınması gereken bir ilimdir.
Guner Sufurler
Guner Sufurler 4 aylar önce
Egitici bir program olmus.
T.C Akgün
T.C Akgün 4 aylar önce
allah size sağlıklı uzun ömürler versin inşaallah hocam cahil,koyun millet( ) maalesef hep yazıyor paylaşıyorum her bayram değil izledikce gidipgeliyorlar suriyeye,türklerle evleniyorlar, sürekli çoğalıyor doğuruyorlar, ve ( ) şahit olduğum hırsız, pis ve hainler, azman gibi gençler vatandaşlık alıp ben TÜRK vatandaşıyım diyor ama kendi dilini konuşuyor. akp ye ot YOK benden vatandaşlık ve benden fazla hak tanıdığı için ellerinizden saygı ve sevgiyle öpüyorum. 🥰
Guner Sufurler
Guner Sufurler 4 aylar önce
Ilber hoca beyninize sağlık sizin gibilerini devlet yönetimine almalılar,sağlık bakani da ıbrahim saracoğlu olmalı işler daha iyi yürür.
mete Yılmaz
mete Yılmaz 3 aylar önce
Bende bakan olayim
Kitapeki
Kitapeki 3 aylar önce
Evet kimyacıyı sağlık bakanı yapmak çok mantıklı
NL 58
NL 58 4 aylar önce
KITLIGIN KÜRESEL ISINMA YALANI PROJESININ ALT YAPISI HAZIRLANIYOR HEPSI PLANLI..YOK 2 KISI KACARKEN YAKALANDI FALAN HIKAYE..HALKI BASKILAMAK IÇIN.. IŞE DÜGMEYE BASTILAR ..TÜM DÜNYADA ORMAN YANGINLARI BAŞLATILDI...GREAT RESET ...BAGIRA BAGIRA GELIYOR AMA KULAKLAR SAGIR...THE ECONOMICS DERGISI 2021 KAPAGINDA YANAN ORMANLAR VARDI HATIRLIYORMUSUNUZ...
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Orman yakarak kıtlık sağlanmaz arkadaşım. Kıtlık olacaksa olur zaten. İklim bu, hiçbir Allah'ın kulu iklimin doğal seyrine etki edemez, o olacağına varır, milyarlarca senelik döngüsünde yoluna devam eder. Sen buna gözünü kaparsan sürekli olarak birilerinden korkar durursun. Kıtlık yaklaşıyorsa, ki bilim bunu zaten öngörür, önlemini alırsın, üstün akıl vs. diye ortalığı velveleye vermezsin. Geçen çıkan iklimbilimcinin de dediği gibi kıtlık/bolluk dengesi eşit gider genellikle. Yusuf kıssasında olduğu gibi misal 7 sene kıtlık olursa 7 sene bolluk olur. Bu doğal bir döngüdür. Üstün akıl diye kafayı sıyırıyorsunuz ama bilim adamları şu Yellowstone patlarsa ki patlayacak, dünya ayvayı yer diyorlar. İklimbilimcinin söylediğine göre 5-7 sene arası nükleer kış yaşanır, güneşi dahi göremezsin diyor. Budur Great Reset, o zaman görürsün resetlenme nasıl oluyormuş, öyle üstün akıl diye sana pompalanan tiplerin iktisadi oyunları değil. Doğayla oyun olmaz, sillesi çok ağır olur insana. Ve de orman yakarak ancak kendine zarar verirsin. Bu cahillerin yapabileceği bir şeydir ancak. ABD'de yanan bir ormanın bana zararı vardır, Türkiye'de yanan ormanın da ABD'deki insana. Yoksa bu üstün akıl dediğin kişiler zeka fukarasının önde gidenimiler?
Yener Bayar
Yener Bayar 4 aylar önce
yaşlandıkça sapıtıyor yapmadığı rezalet kalmadı yedi kişilik kürt ailesinin konyada imha edildiği şu günde halen utanmadan çıkıp kürtleri suriyelileri hedefe oturtuyor. f.gülen okulunu ziyaret için taa sibiryaya kadar gidip propaganda kitaplarını çıkarmış İlber efendi... İmamoğlu seçilmeden evvel Binali Yıldırım ile sokak sokak dolaşıp hizmet ediyordun AKP kazanacak diye aklınca yatırım yapıyordun. İmamoğlu seçilince ona yanaştın yine İBB danışman maaşını garantiledin. Rus kaçkını ailenin Avusturyada doğmuş evladısın hiç utanmadan sığındığın ülkede kalkıp göçmen düşmanlığından nemalanmaya çabalıyorsun. Kaç yaşına geldin insan taklidi yapmayı öğrenemedin. Eskiden aklına geleni söylüyordun şimdiyse ağzına geleni söylüyorsun. 80'den önce de solcuydun, Joseph Fouché filan yanında evliya sayılır. Hangi görüş popülerse yükselişteyse hemen onun bayrağını şehvetle sallamaya başlıyorsun, girmediğin şekil giymediğin don kalmadı. yazık
Genç Gezgin
Genç Gezgin 3 aylar önce
@Yener Bayar Adım kerem şen sizin o dağdaki domuzlar gibi kayaların arkasına saklanmayız evelallah, ailelerin ikiside kürt, belliki senin bir kuyruk acın var, gelipte burada edebiyat parçalama!! Klavye delikanlısı Türk düşmanı seni! İki ailede kürt olmasına rağmen ne bu Türk düşmanlığı!?
Yener Bayar
Yener Bayar 3 aylar önce
@Genç Gezgin havlamayı bıraktın şimdi de anırmaya başladın. Hani iki dakika evvel yırtık dondan fırlar gibi meydana atılıp bilmiş bilmiş "ikisi de Kürt" diye iddialaşan ukalalık yapan sen değil miydin? Ne de çabuk kıvırdın. Yedirsen yedirecektin seni gidi. "Genç Gezgin" adı sana uymuyor sen onu "cahil serseri" "aylak avare" "boş bavul" veya "seyyar teneke" gibi bir şey yap bir daha da mahlas arkasına saklanıp insanlara sataşma. Hele devletin sikiyle gerdeğe girebilmek için henüz çok çömezsin.
Genç Gezgin
Genç Gezgin 3 aylar önce
@Yener Bayar yav neyi bilmicem arkadaş!! Sen ne Türk düşmanı çıktın iki ailede kürt, hem biri Türk olsa ne yazar katil katildir, böyle faşist oluyonuz sonra suçlu türkler ve Türkiye cumhuriyeti oluyor
Yener Bayar
Yener Bayar 3 aylar önce
@Genç Gezgin sen de mi orada oturuyorsun? Bilmediğin şeyi niçin inatla iddia edip de kendini rezil ediyorsun? Bu dangalak halinle dünyayı gezsen ne çıkar?
Genç Gezgin
Genç Gezgin 3 aylar önce
@Yener Bayar arkadaşım orada oturuyor ikiside kürt aile Biri masum Biri katil kişi, faşistlik yapma
amerikan gerillasının köşeyazıları
amerikan gerillasının köşeyazıları 4 aylar önce
AKP'NİN 2023 HEDEFİNE ULAŞMASINA 519 GÜN KALDI. YANİ AKP'NİN TÜRKİYE'Yİ TÜMÜYLE TESLİM ALMASINA 519 GÜN KALDI. BİRİ İSTANBUL'DA İKİ TANE FETHULLAH GÜLEN OLABİLİR Mİ? TÜRKİYE TEK VE SON KURTULUŞ OLAN ERKEN SEÇİMLE SÜPER OLACAKTIR
Spiderh -
Spiderh - 3 aylar önce
Sen gidip Biden'la uğraş, sana ne AKP'den ey satılık hain cahil?
İbrahim Demirkan
İbrahim Demirkan 4 aylar önce
Güzel program olmuş tebrikler
Mehmet Ünnü
Mehmet Ünnü 4 aylar önce
Harika, yayin,tebrikler TV.5
Tc. Türkiye
Tc. Türkiye 4 aylar önce
Ilber Ortayli beyfendi hocamm.Sizi okadar cok seviyorm ve önemsiyorum ki Ağzınızdan çıkan her kelime adeta BIZI INŞAA EDIYOR.. BİZİ BİZ YAPIYOR ! BİYOLOJİ VE RUHİYATIMIZIN YAZILIMI SİZSINIZ. INSALLAH MİLYONLARCA INSAN IÇIN NE KADAR ÖNEMLİ BIR TARIH" BİLİMİ" INSANI OLDUĞUNUZUN FARKINDASINIZDIR. YER GÖK VAROLDUKÇA VAR OLUN INSALLAHH
Kara 44
Kara 44 3 aylar önce
Amin
Alparslan Büyük Selçuklu 4. Bölüm
2:12:07
Alparslan: Büyük Selçuklu
görünümler 1,5 Mn
ÇOCUK KİME BENZİYO CHALLENGE! #shorts
0:48
Şahangiller
görünümler 3,5 Mn
Alparslan Büyük Selçuklu 4. Bölüm
2:12:07
Alparslan: Büyük Selçuklu
görünümler 1,5 Mn
ÇOCUK KİME BENZİYO CHALLENGE! #shorts
0:48
Şahangiller
görünümler 3,5 Mn
ADANA İŞİ SQUİD GAME !! BÜYÜK ÖDÜLL !
46:55
10 BİN CEP TELEFONUNUN SAKLANDIĞI EVE GİTTİM
19:44
Uras Benlioğlu
görünümler 701 B
Ballon d'Or Ödül Töreni | Canlı
1:58:21
Tivibu Spor
görünümler 1,4 Mn
Cem Adrian - Ayrılık (Official Video)
4:27
Cem Adrian
görünümler 501 B
Faizler neden indiriliyor? | Teke Tek - 29 Kasım 2021
2:8:57