Why does this picture attract us? The 364-years-old mystery of Las Meninas

  görünümler 2,232,560

Barış Özcan

Barış Özcan

3 yıl önce

Tough times ... I thought a lot about whether to publish this video in such a period. On the one hand, the desire to remain silent forever, on the other, the promise to not break the chain that I gave you for five years. Instead of surrendering to the sorrow that drew me in, I decided to leave myself in a painting that drew me in.
---
I draw your picture. Sir? Isn't that ridiculous? Can I just draw the camera that attracted me if not you? How do you know? Maybe a new technology has come out, and thanks to that I can now see you? Some leading ideas may not be immediately understood when they first come out. For example, television ... It was not understood at first. What did they say to describe it?
---
Sources and full text: barisozcan.com/neden-bu-tablo-...

YORUMLAR: 5 395
Barış Özcan
Barış Özcan 3 yıl önce
Zor zamanlar... Böyle bir dönemde bu videoyu yayınlayıp yayınlamama konusunda çok düşündüm. Bir tarafta sonsuza kadar susma isteği, diğer tarafta size verdiğim ve beş yıldır bozmadığım zinciri kırmama sözü. Beni içine çeken kedere teslim olmak yerine, beni içine çeken bir tabloya kendimi bırakmaya karar verdim.
Özsanlı Emine
Özsanlı Emine 3 yıl önce
Ey
Çağrı BAL
Çağrı BAL 3 yıl önce
Barış Özcan yayınlamasan bugün daha iyi olmaz mıydı
Özsanlı Emine
Özsanlı Emine 3 yıl önce
Tey
Rabia Nur ARSLAN
Rabia Nur ARSLAN 3 yıl önce
İyi ki varsın Barış abi. Eline emeğine sağlık. ⭐
MustafaKinG TR
MustafaKinG TR 3 yıl önce
6 satılık
moonlight
moonlight 3 yıl önce
"Belki de ;geleceğin nasıl bir şey olduğunu görmek istiyorsak ,bizim de bir aynaya, kendi yaşadığımız hayata bakmamız gerekiyordur. "
Eylem Güleser
Eylem Güleser 3 yıl önce
80. Like çok haklısın 👍
leilya carson
leilya carson 3 yıl önce
Army
SilgiAdam PW
SilgiAdam PW 3 yıl önce
TRshow bırak artık tık tok dünyanın %95 i ele geçirdi yaşlılar bile tık tok virüsüne bulaştı izleyen 50 saat komada kaliyo
B
B 3 yıl önce
301. Like attım haklısın
yoonightmin
yoonightmin 2 yıl önce
399.like
Zeynep Yakut Tükenmez
Zeynep Yakut Tükenmez 3 yıl önce
Lütfen bu seriye devam edin ve sanat eserlerini bu şekilde bizlere anlatın, çok kıymetli olur :) Hem de sadece Resim sanatını değil, lütfen Fotoğraf sanatını da anlatın ;)
- Fenerbahçeli Choice
- Fenerbahçeli Choice 2 yıl önce
+sonsuz
Okyanus Okyanus
Okyanus Okyanus Yıl önce
Kesinlikle muhteşem bir video.. Sanatın s sinden anlamayan insana bile sanatı sevdirecek bir yöntem. Başkalarını anlayabilmeyi anlattınız hocam bana. Tüylerim diken diken izledi. Teşekkür ederim
Seda Yavuz
Seda Yavuz 3 yıl önce
Yorumlarınızı keyifle izledim/dinledim. Bir sanat tarihçisi olarak, bu tabloyla ilgili eklemek istediğim şeyler var; öncelikle Velazquez bu tabloyu yaparken, kendisini temsil eden figürün üzerindeki armayı hala alamamıştı ve kral-kraliçeye 'yıllardır saray ressamıyım, bu armayı hak ediyorum' demekteydi, yani mesajı kral ve kraliçeyeydi. Bu tabloyu anlayabilmek için, Barok dönemi, Karşı-reformasyon hareketini ve İspanyol engizisyonunun acımasız iktidarını da bilmek gerek. Bu tabloyu en iyi çözümleyenlerden biri Svetlana Alpers (makalesini adı: Interpretation without Representation or the Viewing of Las Meninas). Las Meninas ile ilgili iki film var; ilkini yönetmen Ihor Podolchak (2008), ikincisini de Carlos Franklin (2017) kısa film formatında çekiyor. İlgiyle kanalınızı izlemeye devam ediyorum ve sizlerle beni tanıştıran oğluma teşekkür ediyorum.
naz ozturk
naz ozturk 3 yıl önce
Sanat tarihi dersinde ilgimi en çok çeken , favori tablom olmuştur kendisi. Yine bizi gereksiz bilgilerden sıyrılmış doğru bilgilerle aydınlattığın teşekkürler.
Mustafa Uçucu
Mustafa Uçucu 3 yıl önce
Kendi alanım olduğundan en çok beğendiğim hayran kaldığım videosu bu oldu. Ayrıca tam bir sanat tarihçisi olarak yorumladı kanımca
per ohlin
per ohlin 3 yıl önce
sanatçının ve tablonun ismi nedir?
Rumeysa Öz
Rumeysa Öz 3 yıl önce
@per ohlin Diego Velazquez'in Nedimeler (Las Meninas) isimli tablosu ^^
Trinquity
Trinquity 3 yıl önce
sanat tarihi dersleri alırken üzerinde en uzun konuştuğumuz bu tablo ve video da dördüğünüz Van Eyck'ın Arnolfini Portrait eseri olmuştu. Ayna, creating a space in a space olgusu üzerine haftalarca tartışmıştık, lisans eğitimim boyunca en çok keyif aldığım derslerden biriydi sanat tarihi çoğunluğun aksine. Bu dersi ve sanatı daha çok sevememe vesile olan Lewis Keir Johnson'a teşekkürler tekrardan.
Yusuf Akdeniz
Yusuf Akdeniz 3 yıl önce
@Trinquity hangi bölüm acaba? ben şu an lisedeyim ve böyle şeylere merakım var ama işsiz kalma korkusu vesaire yüzünden hala hedef belirleyemedim:(
Önder Ünal
Önder Ünal 2 yıl önce
İlginç bir çekim... Resmin derinliği bu anlatımla daha ortaya çıkmış. Resim okumak da bir yetenek... Mini bir belgesel tadında video izledik. Teşekkürler Barış bey... 🙂👏🖼 🎨
kabanmf
kabanmf 3 yıl önce
Senelerdir Barış Özcan izlerim, bu tartışmasız favorim oldu. İçinde bir sürü gönderme ve ders var. İyi ki Barış Özcan var. Teşekkürler, her pazar biraz daha az cahil kalıyorum sayende. Sevgiler.
mugiwaranofarid
mugiwaranofarid 3 yıl önce
Bende
mugiwaranofarid
mugiwaranofarid 3 yıl önce
@Okan Özsatıcı ne alaka 😂
Okan Özsatıcı
Okan Özsatıcı 3 yıl önce
@mugiwaranofarid Oyun olarak degil hocam Bariş Özcan'in "Oynamadan oyun analizi yapilir mi? Detroit Become Human" adindaki videosu icin söyledim.
mugiwaranofarid
mugiwaranofarid 3 yıl önce
@Okan Özsatıcı he anladim
Bayram Çakıroğlu
Bayram Çakıroğlu 3 yıl önce
*ilim arttıkça cehalet artar*
naz
naz 3 yıl önce
Belgeselden bile kaliteli çekimler ve incelemeler. Yerli yapım bu kadar iyi kaynak bulmak zor bu günlerde maalesef. Harikasınız !
Psikoz
Psikoz 2 yıl önce
Böyle sanat incelemeleri çok hoşuma gidiyor. Umarım, yakında bu tür videolar yaparsın.
Zeynep Yakut Tükenmez
Zeynep Yakut Tükenmez 3 yıl önce
Tebrikler Barış Bey, bir tablo ve bir sanat eseri bu kadar güzel anlatılamazdı, elinize sağlık muhteşemsiniz :)))
Oğuz Han
Oğuz Han 3 yıl önce
Öncelikle bu güzel seriye devam etmenizi istiyorum.Artık ne yazık ki çevremizde ne sanata ne de sanatçıya ait hiç bir şey görmüyoruz.Belki bu güzel tabloların ve derinlemesine analizlerin sonuçlarında yeni sanatçılar çıkacak ortaya.Ben buna inanıyorum.
özgür yıldırım
özgür yıldırım 7 aylar önce
Muhteşem bir yapım 'a imza atmışşınız Barış Bey. Ülkemizin, Dünyadaki sınırları kendi içerisinde ,kaldırmış olan siz değerli insanla aynı lisanı konuşan yurttaşlar dostlar olarak. TRshow kanalları içeresinde dikkat çekici entellektüel efekti ,yaptığı işi farkındalık yaratacak şekilde sunmanız. tek kelime ile Teşekkürler Barış...Reverans
Cicibebe
Cicibebe 3 yıl önce
Özellikle ünlü ve sıradışı tabloların analiz edildiği videoları çok seviyorum. Ama hiçbir zaman bu videodakine benzer bir analiz videosu izlememiştim. Gerçekten emek kokuyor. Umarım bu tür videolardan çekmeye devam edersiniz.
Hatice Elveren Peköz
Hatice Elveren Peköz Yıl önce
Geçmiş ile gelecek arasında kurulan bir köprü.. İçinde bulunduğumuz anın yansıması, kalıcı hale gelmesi, zaman ötesine ulaşması. Derinlikli bir anlatım. çok güzel bir anlatım elinize sağlık Barış Bey
corby3
corby3 3 yıl önce
Normalde tablolarla fln aram yoktur ama içimde bir merak vardı bu videodan sonra favori eserim nedimeler ve ressamım vazquez oldu daha çok araştırıcam sana çok ama çok teşekkür ediyorum Barış abi Türkiye'ye senin gibi adamlar fazlasıyla lazım bu işi senin gibi ciddeye alarak ve güzel emeğinin hakkını vererek yapan başka kimse yok şu youtube ortamında saol. :D
özgür kızılsu
özgür kızılsu Yıl önce
Bu video sayesinde belki birçok kişi her gün gördüğü resimleri artık yorumlamaya başlayıp bu sanatı anlayacak ve belkide sevecek. Video tüm izleyicilere tohum saçıyor resmen muazzam,teşekkürler Barış Abi sen muhteşem bir elçisin.
Gönül AYDIN
Gönül AYDIN 3 yıl önce
Öncelikle teşekkür etmek istiyorum size, var olunuz ve lütfen bırakmayınız,devam ediniz anlatmaya :) Ne güzel bir duruma örnek gösterdiniz,gençlerin bizim geleceğimiz olacağı gerçekliğini bir resmi yorumlayarak vermek harika bir sunumdu kutluyorum sizi.
Onur Öncül
Onur Öncül 2 yıl önce
Müthiş bir misyon yürütüyorsunuz. Tebrikler! Hayata değer katan değerli çalışmalar bunlar.. elinize sağlık
Aleynaa Kaya
Aleynaa Kaya 3 yıl önce
"Her sanatçı anlaşılmak ister" Bu kadar anlamlı olmamıştı benim için.
Mehmet SAĞİNÇ
Mehmet SAĞİNÇ 3 yıl önce
Bu söz kırmızı bir kitapta geçer.
Onur Kaygusuz
Onur Kaygusuz 3 yıl önce
.
Numan
Numan 3 yıl önce
@Mehmet SAĞİNÇ O hakikatleri inkâr etmeye çalışanların başlarına inen birer elmas kılıç.
Zeynep Ç
Zeynep Ç 3 yıl önce
Barış abi bir ara hep teknoloji ve uzay alanından yürüyeceksin diye çok korkmuştum! Bu video iyi geldi :)) sanat tasarım teknolojiye devam... her zamanki gibi efsane olmuş
Sessizliğin Sesi
Sessizliğin Sesi Yıl önce
Barış Bey bunlar nasıl görseller? Nasıl bu kadar mükemmel olabiliyorsunuz? Tablonun içine girmekte nedir? Bu mükemmelliğinize hayranım.
Filiz Kaplan
Filiz Kaplan 2 yıl önce
Bir işi iyi yapmanın ilk koşulu inanmak.Basari,tesadüflere bağlı değil.Size baktığımda,iyi bir insan,işine ve insanlara saygısı olan mütevazı bir adam görüyorum.Sunum,anlatım başarınızı kutluyorum.Yuzunuzdeki o güven veren his ve duruluk daim olsun
Harika Ören
Harika Ören 3 yıl önce
Barış Özcan. Gönülden kutluyorum. Teknolojiyi, Sanat Dünya'sının en değerli ve gizemli tablolarından birini konu ederek kullandığınız; konuyu çok yönlü olarak inceleyerek, günümüzle bağdaştırdığınız videonuz, tek kelime ile harika!
Nilgün Eran
Nilgün Eran Yıl önce
Sizi ilk youtube videolarını yapmaya başladığınızdan bei izlerim zaman zaman ve hep ilgi çekici değinmeleriniz var konulara ve insanın bilgi dağarcığını zenginleştiren, bir şeyler ekleyen...Çok iyi kurgu ve anlatım; kitaptan okunsa böyle akılda kalıcı ve canlandırıcı olmazdı. Sanatı insanlara aşılamak için böyle yorumlar gerekli, kutlarım sizi bir profesyonel resim yapan biri olarak...
Turan Atıcı
Turan Atıcı 3 yıl önce
TRT 2 de yayınlanan ''Ressamın gözü'' isimli programı anımsattı biraz ama ondan daha detaycı ve güzel çekimleriniz var. Bana kalırsa bu seriyi devam ettirin ve izleme listesi olarak 1-10-20 artık ne kadar devam edebilirseniz o şekilde arşiv oluşturun. çok kaliteli bir iş tebrik ederim.
Mir
Mir 3 yıl önce
Bu videoyu izledikten sonra öğrendiğim birşey var. "Nedimeler" bi' seriye dahil edilmeyecek kadar eşsiz bir eser. Bunun serisi olamaz. Barış Özcan'ın da bu konuda benimle aynı fikirde olacağını düşünüyorum.Yada ben onunla aynı fikirdeyimdir...
Inci Mammad
Inci Mammad 3 yıl önce
@Tekno Yd ne reynmeni be🤦🏽‍♀️
Abdal nerede?
Abdal nerede? 3 yıl önce
.
Egemen Bas
Egemen Bas 3 yıl önce
@Hanım Penceresic y bu bu y bu tür
Fatih
Fatih 2 yıl önce
@Tekno Yd ne reynmeni allah allah
hatis aslan
hatis aslan 3 yıl önce
Anlatımınız,bakış açınız her seferinde bir ışık daha yakıyor zihnimde.Zihnim temizleniyor..Teknolojiyi kullanmanız muazzam ..Hayranlıkla sanata ve Barış’a bakış💙🧚🏻‍♀️🌱
Berna Bas
Berna Bas 3 yıl önce
İzlediğim en harika videolarınızdan biriydi, böyle bilgilendirici şeyler hem bu zamanlarda kafamızı oyalamamızı saglıyor hem de bir şeyler öğrenmemizi. Harikasınız! Teşekkürler :)
Nihat Karabulut
Nihat Karabulut 3 yıl önce
Barış abi, örnek teşkil edicek içerikler üretiyorsun, bize etrafımızdaki saçmalık havuzundan kurtaracak, deryalara yol gösterecek fenerinle, bizi bir görsel çeşme ile ( video ) anlamlı maneviyatlar aktarıyorsun iyi ki telefonumun ekranındasın. Teşekkürler...
Kanıt Kaplan
Kanıt Kaplan 3 yıl önce
Ya abi nasıl yapıyorsun nereden buluyorsun bu fikirleri aklım almıyor. Konuları işleyiş şeklin öyle mükemmel ki akıp gidiyor her seferinde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Sağlıkla, huzur ve mutlulukla yaşayasın. Çok teşekkürler!
Rabia
Rabia 8 aylar önce
Sanat tarihçisi olarak bu tabloyu çok inceledim her bir figür ayrı güzel çizilmiş çok zekice çok mantıklı ve göze hoş gelen bir tablo.
Yüsra Azra Demirel
Yüsra Azra Demirel 3 yıl önce
Barış Özcan: nereden biliyorsunuz belki ben de sizi görebiliyorum Ben: **gülümser**
Cəfərli
Cəfərli 3 yıl önce
Ben ön kamerayı kapatdım elime😅😅😅
Abdrrahim
Abdrrahim 3 yıl önce
@Cəfərli ben de
Gülümser Apaydin
Gülümser Apaydin 3 yıl önce
Bende gülümser
Kupidon PUBG MOBILE
Kupidon PUBG MOBILE 3 yıl önce
Sacmalamis bu videosunda malzeme yoktu galiba
Gülümser Apaydin
Gülümser Apaydin 3 yıl önce
@Yüsra Azra Demirel ne demek istediyinizi hiç anlamadım
Ufuk Ekmekci
Ufuk Ekmekci 3 yıl önce
Prado Müzesinde tabloya olan ilgiden fark ediyorsunuz farklı bir tablo olduğunu... Geleceğe bakan tablo da deniyordu. Her tablonun bir anlamı bir tekniği var ve Diego Velazquez bu sırrı güzel işlemiş Barış ağabeyimiz de bize aktarmış. Ağzına sağlık üstat.
Nur Çamlı
Nur Çamlı 3 yıl önce
karantina döneminde videolarınla zaman geçirip kendime bişeyler katmaya çalışıyorum teşekkürler barış abi 🙏☺️ tez zamanda eski düzenimize dönmek dileği ile ..
Oktay Tırnak
Oktay Tırnak 3 yıl önce
Senelerdir Barış Özcan'ın videolarını zinciri kırmadan izliyorum ama bu video tecrübe,sanat,efektler o kadar uyum sağlamış ki favorim oldu.
Mustafa Gezgin
Mustafa Gezgin 3 yıl önce
.O ince Emeğinize,duyarlı konu seçiminize tüm samimiyetimle çok teşekkür ediyorum. Bu ortalığın toz duman olduğu coğrafya da bu kadar güzel ve ince konuları işlemeniz bizim için büyük nimet.Güncelliği sürekli takip ederek derinliğimizi,duyarlılığımızı yeni, çağdaş ve bu günün olması gereken konularına yönelttiğiniz için size minnettarız.İyi ki varsınız.
Elif Zahir
Elif Zahir 3 yıl önce
Bir insan ancak bu kadar mükemmel bir şekilde bilimle kendisini ifade edebilir. İlham verici
Jupika TOPRAK
Jupika TOPRAK 3 yıl önce
Herkese günaydın, Çok güzel ve düşündürücü bir paylaşım olmuş tabloda sizi görmemiz gerçektende çok hoş olmuş umarım bu emeklerinizin karşılığını alırsınız bizlere hep ilham veriyorsunuz hata sizden aldığım ilham ve motivasyonla bende tarih felsefe gibi konuları ele aldığım paylaşımlar yapmaya başladım henüz çok iyi işler yapamiyorum ama kendimk geliştirmek ve çok daha güzel paylaşımlar ortaya çıkarmak için sizin tekniklerinizi kurgularınızı inceliyorum umarım en kısa sürede başarırım.
Sahra
Sahra 3 yıl önce
Umarım en kısa sürede istediğin gibi gelişirsin
ilayda can
ilayda can 3 yıl önce
Son paylaşımın çok güzel olmuş
Nuray Kurban
Nuray Kurban 3 yıl önce
Başarılarr✌
theyıkık xxxtxttxyxttxtxtxtx
theyıkık xxxtxttxyxttxtxtxtx 3 yıl önce
abi yeni video ne zamana?
Aslan512X
Aslan512X 3 yıl önce
Senin tutmayan yorumun var mı
Ahmet Faruk Acar
Ahmet Faruk Acar 3 yıl önce
TVdeki çerçöple karşılaştırınca, produksiyon çıtasını ayyuka çıkardınız Barış Bey. Ellerinize emeğinize sağlık. İyiki varsınız.
Cemile Altun
Cemile Altun 3 yıl önce
Guzel insan Barış Özcan, uzun zamandır sizi takip ediyorum duygularım biriktiği için yazmak istedim, icerikleriniz, konuyu yorumlayisiniz, çok kaliteli , çok donanımlı, çook değerli bir insansiniz ülkemiz için...neredeyse her gün bir videonuzu öğrencilerimle izliyoruz , sevgiler saygilar
Lexie Ida
Lexie Ida Yıl önce
Tüm sanat camiasında en ilginç bulduğum ve bu nedenle en sevdiğim tablodur bu. Bende bir sanatçıyım ve umarım bizde geleceğe böyle eserler bırakabiliriz. Her ne kadar eskiler gibi değer görmeyecek olsa da...
Merve Şenol
Merve Şenol 3 yıl önce
İnanılmaz keyifli olmuş... bir tablo çözümlemesi ancak bu kadar sıkmadan ve içine çekerek anlatılır. Harikaaa 💜
Kadi Akan
Kadi Akan 2 yıl önce
Her ne konuda olursa olsun, kendi hünerini dili ile pekiştirip üslubu ile anlatarak kendi güçlerini keşfetmiş bir kişi. Selamlar
Berat Kayalık
Berat Kayalık 3 yıl önce
Her videonun sonunda, “Vay be! O ne lan, inanılmaz!” dedirtmeyi beceriyorsun, kral adamsın Barış abi...
Omyooji
Omyooji 3 yıl önce
Lan dedirtmeyi becertmeyi diye okudum Allah affetsin ya
Suvii
Suvii 3 yıl önce
Barış abi gerçektende güzel bir video olmuş şuan gençlerin bir kısmı boş işlerle uğraşırken sen böyle bilgilendirici videolar çekiyorsun gerçekten çok teşekkür ederiz ❤️
Belgüzar Damat
Belgüzar Damat 3 yıl önce
"Belki de geleceğin nasıl bir şey olduğunu görmek istiyorsak bizim de bir aynaya,kendi yaşadığımız hayata bakmamız gerekiyordur." İnsanın kendisiyle,şu anda yaptıklarıyla ve geleceğiyle ilgili uzun uzun düşünmesini sağlayacak güzel bir video. Teşekkürler..
benay karakas
benay karakas Yıl önce
Daha tüylerimin diken diken olmadan bittiği bir vidyonla karşılaşmadım vallahi abi :D kelimeler arasında kurduğun köprü, o sunuş biçimin, allah katına ulaşmış o yaratıcılığın… just perfect
Emre Boyraz
Emre Boyraz 3 yıl önce
Hemiçeriği hem dijital kurgusu şahaneydi.Bu kalitede içerik üretmek de size yakışırdı.Sağolun 👏👏
Ankara Istanbul
Ankara Istanbul 3 yıl önce
Atanamayan sanat tarihçiler olarak çok üzgünüz en verimli caglarimiz boşa gitmekte.
nedensevilmedimm
nedensevilmedimm 3 yıl önce
yahudilerden nefret etmeyi dene
אкเภງא
אкเภງא 2 yıl önce
@nedensevilmedimm Dostum yapmaya çalıştığın şey çok yanlış.
Mustafa Can
Mustafa Can Yıl önce
Sanatçı atanmayı beklemeli mi?
Enes Tekin
Enes Tekin 3 yıl önce
Picasso'nun" Guernica"sı ve Dali'nin " Belleğin Azmi" tablolarından sonra etkilendiğim 3. tablo oldu. Teşekkürler Barış Özcan!
Furkan Özsakarya
Furkan Özsakarya 3 yıl önce
Enes Tekin önemli değil enes tekin !
power
power 3 yıl önce
Biliyosun yani aferin enes
Beyza K
Beyza K 3 yıl önce
Caravaggio'nun* Narcissus tablosu da güzel( bunun kadar gizemli olmasa da) istersen bi bak ama belki de çoktan biliyorsundur
power
power 3 yıl önce
Suga biliyodur kesin en az senin kadar
Beyza K
Beyza K 3 yıl önce
@power ?
Ceren Sungu
Ceren Sungu 3 yıl önce
Muhteşem bir anlatım ve kurgu olmuş, tüm emeklerinize helal olsun! Umarım tablo hikayeleri devam eder.
MVS Light
MVS Light 3 yıl önce
Ressam, bu resimde bayağı bir şey anlatmak istemiş. Barış bey emeğinize sağlık gerçekten harikulade bir içerik olmuş. İlk bakışta sıradan bir resim olarak değerlendireceğimiz bir tablodan bir kitap dolusu bilgi aktardınız.
Haymatlos soltamyaH
Haymatlos soltamyaH 2 yıl önce
Tekrar tekrar dinleyesim, izleyesim geliyor. Tabloda mı kayboldum, videoda mı kayboldum bir gram fikrim yok... Anlatabilmek gerçekten bir yetenek. Efsane video. Emeklerinize sağlık.
Nurullah Şimşek
Nurullah Şimşek 3 yıl önce
Geçen hafta sanat tarihi dersinde işledik tablo gerçektende çok gizemini galiba tablonun gizemini çözdün Barış abi😂
Safiyyullah ÇELOOĞLU
Safiyyullah ÇELOOĞLU Yıl önce
Helal olsun size be abim. İnsanın bakış açısını bu denli hızlı değiştirmek çok dahice maşallah. Bence siz işinizi en güzel bir şekilde ifa ediyorsunuz.
Night's Delusion
Night's Delusion 3 yıl önce
Şu zamana kadar bu kanalda izlediğim hem yerinde verilen mesajlar hem de üç boyutlu tablo gösterimleri ile en güzel video olabilir. Yorumlara göz attığımda birçok kişinin, benim gibi, video içerisinde geçen müzikleri aradığını gördüm ve sonunda o müzikleri buldum. 01:05 - 1:52 dakikaları arasında çalan müzik; Dance of the Sugar Plum Fairy (Tchaikovsky) - (Ian Post) Müzik Linki: trshow.info/watch/ydfi46VqpH8/video.html 07:22 - 07:50 dakikaları arasında çalan müzik; Wingsuit Flying - SUPER 8 (Michele Nobler) Müzik Linki: trshow.info/watch/dekCBE8S4SA/video.html 07:56 - 10:20 dakikaları arasında çalan müzik; Een Tulp in Volendam - SUPER 8 (Michele Nobler) Müzik Linki: trshow.info/watch/4jgOyQCHj6c/video.html 10:52 - 11:42 dakikaları arasında çalan müzik; Air on a G String (Bach) - (Ian Post) Müzik Linki: trshow.info/watch/RirWgT6t-Z4/video.html Videoda geçen şarkıların linklerini videoda kullanılan versiyonlarına göre ekledim. Favorim olan müzikler ise "07:22 - 07:50" ve "07:56 - 10:20" arasında çalanlar oldu.
Aidə _ Aidə
Aidə _ Aidə 2 yıl önce
Ne kadar mükemmel birisiniz😊👍👍👍tesekkurler
Night's Delusion
Night's Delusion 2 yıl önce
@Aidə _ Aidə Estağfurullah, rica ederim.
Mehdi Üren
Mehdi Üren 3 yıl önce
eski insanların yaşama dair fikirlerinin derin değil yüzeysel olduğuna dair yanılgının altında ezdin çiğnedin bizi Barış bey.
Aaaa
Aaaa 3 yıl önce
İnci küpeli kız tablosu da tam bir muamma...Filmdeki senaryonun doğru olmadığı, gerçeği yansıtmadığı söyleniyor. Keşke Johannes Vermeer' in Inci küpeli kız tablosunun hikayesini de anlatsanız, sanat tarihine ilgili insanlar için çok güzel bir jest olur😊
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek 3 yıl önce
Merhabalar. Sanat tarihini seven biri olarak videonuzu ilgi çekici buldum. "Foucault, magritte ve bu bir pipo değildir" konusu bence sizin de ilginizi çekecek ve belki güzel bir video konusu olacaktır. Bu karantina günlerinde en iyi dileklerimle. Dr İsmail
karşıKİMasa
karşıKİMasa Yıl önce
Akademi okumuş bir izleyiciniz olarak, gerek videonuzun konusuna ve gerekse onu dile getirmekteki kemalatınıza hayran kaldığımı belirtmeden geçemedim. Var olunuz
Afroturk Show
Afroturk Show 3 yıl önce
Muhteşem bir hikaye anlatımı ve holywood seviyesinde muhteşem bir oyunculuk,bizi adeta hikayenin içine çekmişsin. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum yakınlarına ve Türk millitine de sabır diliyorum. Türk'ün Türkten başka dostu vardır.Biz millet olarak sizin yanınızdayız.
Muhammed Yaşar ÇELİK
Muhammed Yaşar ÇELİK 3 yıl önce
Şu dönemde aslında en çok ihtiyacımız olan merak hislerimizle sizi izleyip kötü giden bir şeylere 12 dk mola vermek Teşekkür ederim kendi adıma.
fatih yılmaz
fatih yılmaz 3 yıl önce
Videolarında ki tablo serilerinde beni en çok içine alan Yıldızlı Gece oldu... Tabloyu kendime çok yakın hissettim, bana beni anımsattı :)
Seyahat Sohbetleri
Seyahat Sohbetleri 3 yıl önce
Belki de ressam bile şaşırıyordur yaptığı tabloya gelen bu kadar derinlikli yorumlara, kimbilir...Yine çok güzel ve düşündürücü bir video, çok teşekkürler Barış Özcan👏👏🙏🙂
Miray Çetin
Miray Çetin 3 yıl önce
Ressamın gözü adlı bir program vardı ve orda da bu tablo incelenmişti fakat bu video ondan çok çok daha iyi bir inceleme olmuş.Hakikaten çok beğendim. Bu zamana kadar izlediğim en iyi tablo incelemelerinden birisiydi. 🌟
Berkan Atasoy
Berkan Atasoy 3 yıl önce
demek ki ressam kadar emek harcadın ve böyle muhteşem bir sanat eseri çıkardın ortaya. helal olsun tek kelimeyle. gerçekten helal olsun
Cihan Şen
Cihan Şen 3 yıl önce
Tüm şehit ailelerinin başı saolsun Allah ailelerine dayanma gücü versin🇹🇷🇹🇷😔
Ayşegül Aytekin
Ayşegül Aytekin 3 yıl önce
"Kendi hayatına aynadan bakmak " fikri bulunduğumuz zamanda insanın en çok ihtiyacı olan şeylerden. Kendi değerimizi başkalarının gözlerinden görmek üzerine yoğun bir baskı var. "En mutlu zamanlar sosyal medyada paylasilmali ki, mutlu olduğum görülsün böylece daha mutlu hissedeyim", yerine aynadan kendi hayatımıza bakmak sahip olduklarimiza odaklanmayı ve, şükrümüzü artırır. Şükrümüz de şükredilen nimeti artırır yani mutluluğu..
Sportsvideo Harun
Sportsvideo Harun 3 yıl önce
Antalya dan selamlar kardeşim. seni heyecanla severek izliyoruz takip ediyoruz. ülkemizin ileri teknolojiyle idlip te malum devletlere kafa tutup başarıyla ateşkesi sağladığını analiz videosu yaparsan seviniriz. teşekkürler
Freya Inanna
Freya Inanna 2 yıl önce
Evrensel çocuk kitapligindan tevfik taş 'ın tablodaki prenses adlı kitabı var kızıma okurken çok hoşuma gitmişti.ordada bir çocuk tablonun icine girip margarita ile konuşuyordu. O aklima geldi.cocugu olanlar lutfen okusun.Müthiş anlatmışsınız barış bey
Hakan kılıç
Hakan kılıç 3 yıl önce
Sanırım önemli olan şey, tabloyu yapan kişinin bile derinleştiremediği şeyleri, karşı tarafın düşünüp hissetmesi.. Mükemmellik denilen şey, insanların kendi yaradılışından gelen ama kendinin bile derinliğini hissedemediği farklı bakış açılarını, başkalarının keşfetmesi gibi... Sem mükemmel özelliklere sahipsin diyen birinin gözünden (sen)...
yunus saracoğlu
yunus saracoğlu Yıl önce
O kadar süper ki tekrar tekrar tekrar izleyesim var barış abi harika bir anlatım ile iyice içine çekiyorsun....
Tayfun Güler
Tayfun Güler 3 yıl önce
Her zamanki gibi yine çok etkilendiğim bir video oldu.. Ne diyebilirim ki.. Ufkumuzu açıyorsun sevgili Barış Özcan.. 🙏
edanaz
edanaz 3 yıl önce
Bu tür tabloları incelediğiniz videolar daha fazla gelirse harika olur, saygılar.
Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ 3 yıl önce
Barış hocam Adobe Premier Pro eğitim videolarınız çok kalite, açık ve anlaşılır. Bu eğitim için size teşekkür ediyorum. Sizden ayrıca bir ricam olacak. Kanalınıza yüklediğiniz eğitim videolarının yapım/montaj aşamasını içeren bir video hazırlar mısınız Hem bu adobe premier pro ve adobe photoshop kullanıcıları için eğitim serinizin devamı niteliğinde ve daha ileri bir seviyede video olacaktır.
oğuzhan tuncel
oğuzhan tuncel 3 yıl önce
o kadar bilgilendirici ve öz anlatıyorsun ki çok iyi anlıyorum anlamakla da kalmıyorum merak ediyorum (geleceğin umudusun ,devam et Barış abi )
Mustafa Akarçay
Mustafa Akarçay 3 yıl önce
Tablolara verilen paraları her zaman sacma bulmuşumdur ama bu eser bambaşka bir şey fiyat bile biçimlemeyecek değerde 😍❤❤
Nil KARACAKÖYLÜ
Nil KARACAKÖYLÜ 2 yıl önce
Yeşil perde tekniğini çok güzel kullanmışsınız ♥️ hikayeniz yine harika👍🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Dilara
Dilara 3 yıl önce
tek kelimeyle mükemmel! özellikle sanat ile ilgili daha çok video istiyoruz Barış 💐
Ali Celik
Ali Celik 3 yıl önce
Kendinize meydan okudunuz ve teknik olarak level atladınız. Sizi kutlarım.
cokomel 06
cokomel 06 2 yıl önce
Bi an icin dünyadan kopup bu hikayeye kapiliyorsunuz. Heyecan içinde izliyorsunuz... tesekkurler baris ozcan.. sanata dair paylaşımları hep bekliyoruz 🤩😍
tamamhadibay
tamamhadibay 3 yıl önce
I saw this painting when i was 13. The teller was talking about how great Valazquez is. I interrupted the speech and asked him "what if what you are seeing on the left is not a canvas but mirror. There can be another canvas in front of Velazquez. It gives answers of your all possible questions about how hard to paint this. If the canvas on the left was a mirror, it would be very simple to paint such reflection. (loyal family standing behind my mirror(canvas at the left) and looking at the small mirror behind of the room)
Seviyorsam yargılama
Seviyorsam yargılama 2 yıl önce
Λli-sρყ 😂😂😂😂😂😂
Həziyeva
Həziyeva 2 yıl önce
Λli-sρყ 😄😄😂😂
Süleyman
Süleyman 2 yıl önce
Ne anlatıyon dayı
tamamhadibay
tamamhadibay 2 yıl önce
@Süleyman diyom ki dayı resmin içinde en solda dev tuval var. O tuval değil de bir aynaysa Velazquez sadece aynada gördüğünü çizmiştir. Öyle olunca da resim o kadar da şaşılacak bir resim olmaktan çıkıyor.
Ekrem YILMAZ
Ekrem YILMAZ 2 yıl önce
Yh you solved the greatest puzzle of all times be proud of yourself coz you know how to think out of the box bravo
1gencustad S
1gencustad S 3 yıl önce
Bence bu dahiane tabloyu, boyle dahiane bir sunumla bizlerle paylaştığın için tablodaki KRAL sensin... Can-ı gönülden tebrikler ve başarılar dilerim.
Seyri Samet
Seyri Samet 3 yıl önce
Geçmişi gösterip gelecek için yine güzel bir mesaj verdin Barış Abi.
ESRA TETİK
ESRA TETİK 3 yıl önce
Helal olsun!! Bir çok kişinin kuramayacağı cümlelerle mesajınızı verip yine bir çok anlamayacak kişinin "acaba ne diyor?" diye düşünüp kendini silkeleyeceği bi yerden konuşmak. Teşekkür ederim insan olmanın erdemine sahip çıkanlardan olduğunuz için.
Mertkaan Güneş
Mertkaan Güneş 3 yıl önce
Sanıyorum ki bu güne değin gelmiş geçmiş en güzel videonuz.. Başarılarınızın devamını dilerim
ali tuncer
ali tuncer 3 yıl önce
Abi sen ne yaptın böyle? :) Tam bir program, bir belgesel tadında.. Eline, zihnine, emeğine sağlık...
Bobillho Marshall
Bobillho Marshall 3 yıl önce
Evinde bir tablo çerçevesi bulundurman resmettiklerini görmek istememi sağlıyor 🙂. Bize bu ayrıcalığı tanır mıydın acaba?
mert !
mert ! 3 yıl önce
Senin gibi insanlar lazım Türkiye ye....
Aybike Topay
Aybike Topay 3 yıl önce
Çok güzel anlattınız sizi tebrik ediyorum, müthiş keyif aldım izlerken tüyler diken 🙈 başarılarınızın devamını dilerim🙌🏼
Muhammet Raşit EFİL
Muhammet Raşit EFİL 2 yıl önce
Şu videonun başlangıcına bakar mısın bu adam işini özenerek kalpten yapıyor. Helal olsun abi başarılarının devamını dilerim.
istanbul yoga merkezi
istanbul yoga merkezi 2 yıl önce
Bu nasıl güzel bir video... Çok teşekkürler. Videonun başındaki odada kullanılan ışık dengesinin güzelliğinden gözümü alamadığım için başını çok dinleyemediğimi de söylemek isterim.
ilker oral
ilker oral 3 yıl önce
"Kendi otoportresini çizen Velazquez'in kıyafetinde yer alan haç, ona verilen kraliyet emaresidir ve tabloya muhtemelen sonradan eklenmiştir." kaynak: "Las Meninas: The world's first 'photobomb'?". BBC. 28 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından
yılmaz arslan
yılmaz arslan 3 yıl önce
Abi harika videolar hazırlıyosun gerçekten çok emek var.Tebrik ederim.Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.
orcun onur
orcun onur Yıl önce
Bence şu ana kadar yapılmış en iyi TRshow için hazırlanan içerik olabilir. 👏
Asena K
Asena K 3 yıl önce
Tam videolarinizi severek izliyorum ama Bu gercekten beni inanilmaz etkiledi. Öylesine etkilediki ressamin ismini ve resmi not aldim. Gercekten büyüleyici .. emeginize saglik 👏🏻 sacma videolar izleyerek vakit kaybetmektense bos zamanlarimda bir Video dahi olsa izleyip kültürümü ve bilgimi gelistirmeyi tercih ederim .
Silhwa
Silhwa Yıl önce
Tüğlerim diken diken oldu.Harika bir yorumlama ellerine sağlık Barış abi
Pangea
Pangea 3 yıl önce
Bir tabloya başlarken aslında hiç bitmeyecek bir yola giriyorsunuz.
Sinan Turgut
Sinan Turgut 3 yıl önce
Şu videoyu izledikçe bilgisizliğimin sınırlarını bulmakta zorlanıyorum. Kendimi hiçbir şeyden anlamayan bir zavallı olarak görüyorum. Bu resme 100 defa da baksam bu anlamları çıkaramazdım. Eğitim sistemimizin bizi nasıl 'asalak' yetiştirdiğine git gide daha çok üzülerek inanıyorum. Kültüre, gelişmeye, sanata açık bir sisteme o kadar ihtiyacımız var ki...
Harley
Harley 3 yıl önce
Sen ne mükemmel, ne yüce bir insansın Burak Özcan... Bir Kez daha hayranlıkla izledim
Volkan Öztarkan
Volkan Öztarkan 2 yıl önce
Abi tuvalin arkasında kameranın resmini çizmiş olup bize göstermeni bekledim bir an. :) Videolarını çok seviyorum ne kadar eski olsa da tekrar tekrar açıp izliyorum.
Dünyanın en ilginç haritaları
22:34
Barış Özcan
görünümler 893 B
Leonardo'nun "Son Akşam Yemeği" Tablosu (Sanat Tarihi)
9:27
Berberde kim yaptı bunu akımı ! #kadiralkan #shorts
00:27
1001 (W)agonlu Tren: SNOWPIERCER
18:51
Barış Özcan
görünümler 2,1 Mn
The World's first DESIGNED BABIES were born!
16:04
Barış Özcan
görünümler 3,1 Mn
Velázquez'in "Nedimeler" İsimli Tablosu (Sanat Tarihi)
6:32
29 ŞUBAT'ta doğarsan ne olur?
11:44
Barış Özcan
görünümler 1,9 Mn
Who was Stephen Hawking?
15:31
Barış Özcan
görünümler 6 Mn
Why are the sculptures white?
8:04
Barış Özcan
görünümler 1 Mn
THE TROLLEY PROBLEM - What would you do if you were?
17:06