Bursa'da Ulubat Gölüne Bağlı olan Gölyazı'nı Sizler için Çektim! Burası Harika bir yer!(KA)

  görünümler 1,342

Farklı Rotam

Farklı Rotam

Yıl önce

Bu Videoda Gölyazına giderken, Gölyazı köyünü gezerken, Ve Sandal ile Gölde sazlıkların arasına dalarken Farklı Video Kareleri Bulunmakta. İyi Seyirler
Bursa Valiliğinden Alınan Bilgi
Gölyazı, Bursa’nın en zengin antik yerleşim yerlerinden biridir. Derin bir yarımadanın üzerinde kurulan Gölyazının tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dek uzanır. Yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Gölyazının antik adı, bugün Orhaneli Çayı (Kocaçay) dediğimiz antik Ryndacus ırmağından kaynaklanan “Apollonia ad Rhyndacum”dur. Apollonia eski çağların ışık tanrısı idi. Antik çağlarda Anadolu’da kurulmuş “Apollonia” adlı dokuz kent olduğu bilinir. Bu adın diğer kentlerden ayrılabilmesi, için Apolyont (Uluabat) gölünü besleyen Aizonai (Çavdarhisar) çevresinden çıkan Rhyndacus denilen ırmağa atfen konduğu kaynaklarda belirtilir.
Roma çağında gelişen Gölyazı, Bizans döneminde daha çok dinsel içerikli eserler kazanmıştır. Bugüne dek sürekli arkeolojik kazılar gerçekleştirilmeyen bölgeyle ilgili bazı bilgiler burada bulunan sikkelerin incelenmesi ile elde edilmiştir. Bölgede, M.Ö. 1. yüzyılda Apollonia’da kerevit kabartmalı sikkeler darp ediliyordu. Bölgede bol miktarda Bizans imparatorluk sikkeleri de bulunmuştur. 1303 Dimboz zaferinden sonra Kite (Ürünlü) Tekfuru’nun topraklarını alan Osman Gazi, Gölyazı Bölgesini de Türklere açmıştır. Hem bölgede, hem de Uluabat Gölü üzerindeki adalardan Alyos ve Manastır adalarında Bizans döneminden kalma ören yerleri vardır. Halk arasında “Deliktaş” olarak anılan ve su kemeri olduğu tahmin edilen bir yapı ile “Taş Kapı” diye adlandırılan antik kale kalıntılarının yanısıra, Kız Adası’nda bulunan Apollon Tapınağı’nın kalıntıları, antik tiyatro kalıntıları, yarımadanın çevresinde kalıntılarına rastlanan surlar, 19. yüzyılda burada yaşayan Rum azınlık tarafından yaptırılan Hagios Georgios Kilisesi ve Manastır Adası’nda kalıntıları bulunan Hagios Konstantinos Manastırı Kilisesi bölgenin en ilgi çekici tarihi kalıntılarıdır. SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan bölgede ayrıca, yapılış tarihi bilinmeyen tarihi bir cami ve hamam bulunmaktadır. Bugün “ağlayan ağaç” adıyla anılan ve Gölyazı'nın yarımadayla bağlantısını sağlayan köprünün başında bulunan 750 yıllık çınar da görülmeye değer bir doğa harikasıdır.
Gölyazı, Türklerle Rumların ortak tarihi açısından önemli özelliklere sahiptir. Eski bir Rum köyü olan ve bugün daha çok mübadele ile Selanik’ten göç edenlerin yaşadığı Gölyazı, Osmanlı döneminde Türklerle Rumların birarada yaşadığı ve Rumların çoğunlukta olduğu bir yerleşim merkeziydi. 1924 yılında mübadele anlaşması ile gelen Türk göçmenler, Gölyazı ve çevresi ile uyum sağlamışlar, çalışkanlıklarıyla çevre kültürünü geliştirmişlerdir. Tamamı SİT alanı olan ve bağlı olduğu ilçeye adını veren muhteşem nilüfer çiçeklerine ev sahipliği yapan Uluabat Gölü, 2-4 metre arasındaki derinliği ve puslu havasıyla farklı bir görüntü yansıtır. Gölyazı halkının geçim kaynağı tarım, balıkçılık ve turizmdir. Gölde turna, sazan ve köylüler tarafından “Feki” adı verilen küçük bir balık türü yaşar. Uluabat’ın simgesi olan kerevit ise bölge halkının geçim kaynağı olmaktan çoktan çıkarak anılardaki yerini almış durumdadır. İlkbaharda gölün yükselmesiyle su içinde kalan ağaçlar, yine bu sularda süzülen ördekler, çoğu zaman gölü kaplayan sis, sazlık bölgeler, sandallarında avlanan balıkçı kadınlar, Arnavut kaldırımlı sokaklar; antik çağda Apolyont olarak bilinen bu köyün güzelliklerinden yalnızca birkaçıdır.
Gölyazı
Description
Gölyazı is a Turkish town founded on a small peninsula on Lake Uluabat. Gölyazı was founded by the Ancient Greeks. but remains of the Roman period are abundant. Every year the town holds the Stork Festival and until the 20th century, Greeks and Manavlar lived together.
#bursa #gölyazı #sandal #sazlık

YORUMLAR: 20
@yildizyildiz7602
@yildizyildiz7602 Yıl önce
Böyle güzel yerleri tanittiginiz için çok teşekkür ederim 👍
@yalcintorc
@yalcintorc Yıl önce
çok harika yerleri geziyorsun kardeşim senin yerinde olmak vardı
@emrahdemir3847
@emrahdemir3847 Yıl önce
Harika bir yer gerçekten çok güzel orda olmayı isterdim
@yahyabuku
@yahyabuku Yıl önce
Gerçekten muhteşem bir yer ya
@ayhankaya5161
@ayhankaya5161 Yıl önce
Emeğine sağlık çok güzel yerler iyi gezmeler
@rabiyayaman708
@rabiyayaman708 Yıl önce
Çok güzel bir yer aşırı beğendim
@mustiedits07
@mustiedits07 Yıl önce
Çok güzel bir video olmuş elinize sağlık 🧿
@emretoprak5686
@emretoprak5686 Yıl önce
Çok guzel yolculluk
@damlaaydemir1831
@damlaaydemir1831 Yıl önce
Güzel video olmuş elinize sağlık
@n4un4u70
@n4un4u70 Yıl önce
Çok güzel bir video olmus gekrcekten harika
This is wholesome. 🤣🙌 (via @bex) #shorts
00:43
House of Highlights
görünümler 40 Mn
College Donald Trump - Maarten van Rossem - Studium Generale
1:43:05
Maarten van Rossem - De Podcast
görünümler 9 B
Yalova Doğa Turu - Şelaleler, göller, yaylalar...
16:13